PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαύρη Λίστα Τηλεφωνικών Αριθμών/Κέντρων - Παραβίαση Προσωπικών Δεδομένων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

Lagman
27-07-16, 01:25
Το τηλεφωνικό σπαμ θα γίνει πιο συχνό...

Οι 10 κορυφαίοι κλάδοι στη λίστα της CareerBuilder, μαζί με τον ρυθμό ανάπτυξής τους μέσα στα επόμενα πέντε χρόνια είναι οι εξής:
Γραφεία telemarketing, άλλα κέντρα επικοινωνίας με πελάτες – 20%

πηγή (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=34291&subid=2&pubid=114073795)

ela002
27-07-16, 08:17
Είστε μητρώο 11?

Lagman
27-07-16, 11:32
Είστε μητρώο 11?

Ρωτάς εάν είμαστε εγγεγραμμένοι ; Προσωπικά είμαι εγγεγραμμένος αρκετά χρόνια, παρόλα αυτά το τηλεφωνικό σπαμ δεν σταματάει.

Πας στον ΕΟΠΥΥ η σε ένα Γιατρό και πουλάνε τα στοιχεία σου σε εταιρίες προώθησης πακέτων ασφάλισης υγείας...

ela002
27-07-16, 12:51
Ναι, αν είστε και σκάσει καμια καλή εταιρεία κάντε αγωγή από 6.000 το ελάχιστο. Υπάρχει υπόθεση που περιμένω να δω πως θα καταλήξει πάει για 10.000 αποζημίωση.

antipages
27-07-16, 12:52
Είστε μητρώο 11?

Μητρώο 11; Χρονια τωρα.

2311230100
20+ block και ακόμα συνεχίζει.
Εχω την εντυπωσει οτι με τα block απλως απλως σε ξανα καλει αργοτερα.
Ο μονος τροπος ειναι να επιβληθουν αυτοδικαιες αποζημιωσεις. Αλλιως τι κι αν εισαι, τι κι αν δεν εισαι στο μητρωο 11.

ela002
27-07-16, 12:53
Προσωπικά ξεκινάω διαδικασία εναντίον forthnet.

antipages
27-07-16, 12:54
Ναι, αν είστε και σκάσει καμια καλή εταιρεία κάντε αγωγή από 6.000 το ελάχιστο. Υπάρχει υπόθεση που περιμένω να δω πως θα καταλήξει πάει για 10.000 αποζημίωση.

και ποσα απο αυτα παίρνει ο δικηγόρος;

ela002
27-07-16, 13:01
και ποσα απο αυτα παίρνει ο δικηγόρος;

Μπορεί να πάρει ποσοστά από την αποζημίωση για να έρθει πιο φθηνά να μην ρισκάρεις αν συμφωνήσεις κάτι τέτοιο. Έχω δικηγόρο στην οικογένεια και έχω ένα πλεονέκτημα στα έξοδα, μόνο δικαστικά, κάποιο ποσοστό από την αποζημίωση που ζητάω κλπ. Αλλα ειναι δικαστήριο που δεν θα χάσω με τα στοιχεία που έχω. Έχω φροντίσει να έχω γραπτώς ενημέρωση από forthnet ότι δεν θα με ξαναενοχλήσει και με spaμάρανε μετα από λίγες μέρες πάλι. Ο νόμος είναι ξεκάθαρος για παραβίαση του μητρώου 11. Επίσης να μην ειναι κανα μαγαζάκι που δεν θα μπορείς να εισπράξεις γιατί δεν θα έχει να σε πληρώσει και θα μπείς σε ιστορίες. Αν σας καλέσει wind, forthnet, ote κλπ είναι σαν λαχείο.

Lagman
27-07-16, 13:41
Εμένα με έχουν καλέσει από τον ΟΤΕ έκανα και παράπονα, είπα να τα διαβιβάσουν στον προϊστάμενο, όταν είπα ότι είμαι εγγεγραμμένος στο μητρώο 11 μου είπε ότι ήμουν παλιός πελάτης τους, αλλά δεν έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων.Έπρεπε να κάνω άμεσα καταγγελίες και να απευθυνθώ σε δικηγόρο, το θέμα είναι, το είχα ψάξει λίγο δεν βρήκα δικηγόρους που να ασχολούνται με το συγκεκριμένο θέμα... Μάλιστα μια δικηγόρο που βρήκα η οποία ασχολείται με τηλεπικοινωνίες κλπ δεν ενδιαφέρθηκε να με βοηθήσει.

Έχω βέβαια μια καταγγελία προς την e-value και μια άλλη εταιρία, δεν έχω βάλει δικηγόρο.

Έχω ψηφιακό αρχείο όλων των κλήσεων του τηλεφωνικού μου αριθμού, και είναι πάρα πολλές οι εταιρίες που παραβιάζουν το μητρώο, έχω και βεβαίωση από τον πάροχο ότι είμαι εγγεγραμμένος στο μητρώο, μάλιστα κάποιες από τις εταιρίες που παραβίασαν το μητρώο δέχθηκαν να αφήσουν μήνυμα στο τηλεφωνητή έτσι έχω και ηχογραφήσεις :rofl:

ela002 να μας ενημερώσεις για την εξέλιξη της υπόθεσης.

MitsosDaBest13
28-07-16, 09:48
Πλέον, οι κλήσεις από τα κινητά 697315xxxx, έχουν γίνει σχεδόν καθημερινές! Με το ζόρι να κάνω συμβόλαιο Cosmote! Ξεφτίλες...

ela002
28-07-16, 10:53
Θα ενημερώσω, θα πάρει χρόνο όμως σε λίγες μέρες θα πέσει η αγωγή για να πάρει κάποτε δικάσιμο.

thourios
28-07-16, 16:08
2108198400

Έχουμε πληροφορία για τον παραπάνω αριθμό που καλεί μεσημεριάτικα και το κλείνει;
Έγινε blocked

goku
28-07-16, 16:38
2108198400

Έχουμε πληροφορία για τον παραπάνω αριθμό που καλεί μεσημεριάτικα και το κλείνει;
Έγινε blocked

Και εμένα με κάλεσε αυτό το νούμερο σήμερα γύρω στις 11 το πρωί, αλλά δεν απάντησα γιατί δεν μπορούσα να μιλήσω εκείνη την ώρα. Νομίζω είναι από Cosmote.

dimangelid
28-07-16, 16:59
2108198400

Έχουμε πληροφορία για τον παραπάνω αριθμό που καλεί μεσημεριάτικα και το κλείνει;
Έγινε blocked

Το βρήκα με μια αναζήτηση στο google: http://whocallsme.com/Phone-Number.aspx/2108198400

thourios
28-07-16, 19:16
Δεν πρέπει να έχει σχέση με Texas έτσι τουλάχιστον.Θα έπρεπε να βγάζει ένα πρόθεμα μπροστά.

ela002
28-07-16, 19:28
2108198400

Έχουμε πληροφορία για τον παραπάνω αριθμό που καλεί μεσημεριάτικα και το κλείνει;
Έγινε blocked


E-value AE, από cosmote/ote όπως θέλεις πάρτο.

MitsosDaBest13
29-07-16, 13:58
E-value AE, από cosmote/ote όπως θέλεις πάρτο.

Από την e-value της Cosmote, πρέπει να είναι και οι αριθμοί που ξεκινάνε από 697315xxxx. Έχει φτιάξει ολόκληρη εταιρία, για να μας πρήζει τα συκώτια με τα τηλέφωνα! Νομίζουν ότι θα κερδίσουν πελάτες έτσι και με τις γελοίες τιμές που έχουν... :down:

- - - Updated - - -

2 άγνωστα σταθερά με έχουν καλέσει σήμερα στο σπίτι. Καλά πάμε... :down:

Το ένα με πήρε πριν λίγο, το 2119891985. Δεν το σήκωσα και στο ίντερνετ λένε ότι πουλάνε υπηρεσίες ρεύματος Protergia.

ela002
29-07-16, 20:43
Το ένα με πήρε πριν λίγο, το 2119891985. Δεν το σήκωσα και στο ίντερνετ λένε ότι πουλάνε υπηρεσίες ρεύματος Protergia.

Άρα OTE spam :p "Ρεύμα από την Protergia στα καταστήματα ΓΕΡΜΑΝΟΣ και Cosmote - Αλλάζουν τα δεδομένα στη λιανική του ηλεκτρικού Ρεύμα από την Protergia στα καταστήματα ΓΕΡΜΑΝΟΣ και Cosmote - Αλλάζουν τα δεδομένα στη λιανική του ηλεκτρικού" Αν όχι θα πάρουν και αυτοί σύντομα. :twisted:

goku
31-07-16, 00:46
6973158658 Από Cosmote. Κέρδισα 1500 λεπτά και 1500 sms προς Cosmote (έχω What's Up, δεν διευκρίνισαν αν είναι προς όλους τους Cosmote), και 30 ολόκληρα MB κάθε μήνα σε data. Μόλις άκουσα αυτό το τελευταίο τους το έκλεισα στα μούτρα, δεν άκουσα την συνέχεια. Είμαι σίγουρος ότι θα μου έκαναν πρόταση να γυρίσω σε πάγιο αλλά δεν θα τους έκανα την χάρη.

MitsosDaBest13
31-07-16, 04:52
6973158658 Από Cosmote. Κέρδισα 1500 λεπτά και 1500 sms προς Cosmote (έχω What's Up, δεν διευκρίνισαν αν είναι προς όλους τους Cosmote), και 30 ολόκληρα MB κάθε μήνα σε data. Μόλις άκουσα αυτό το τελευταίο τους το έκλεισα στα μούτρα, δεν άκουσα την συνέχεια. Είμαι σίγουρος ότι θα μου έκαναν πρόταση να γυρίσω σε πάγιο αλλά δεν θα τους έκανα την χάρη.

Αυτοί οι αριθμοί ενοχλούν ακόμα και αυτούς που έχουν Cosmote;; :lol: Εμένα σε έναν αριθμό Q και έναν CU, με έχουν τρελάνει στα τηλέφωνα, τα 6973158xxx... Δεν απαντάω καν, αλλά δυστυχώς δε μπορώ να μπλοκάρω 1000 νούμερα χειροκίνητα (από 6973158000 έως 999 για σιγουριά), για να μην με παίρνουν... :mad:

kostas2005
31-07-16, 21:27
Δεν έχει βγει ενα app που να μπλοκάρει range?
Να το ζητήσουμε να το προσθέσει κάποιος developer σε κάποιο app..

Lagman
03-08-16, 23:16
Δεν έχει βγει ενα app που να μπλοκάρει range?
Να το ζητήσουμε να το προσθέσει κάποιος developer σε κάποιο app..

Σέ cyanogen 13 android 6.0.1 μπορείς νά μπλοκάρεις range.

marcus1
04-08-16, 14:47
Η πολιτική να έχεις μια επίσημη τιμή και μετά να προσλαμβάνεις τελεμαρκετινιστες να ενοχλούν τους πελάτες προτείνοντας άλλη πιάνει; Γιατί την βρίσκω αρκετά ηλίθια, ειδικά για τους πιο ακριβούς. Συνήθως ο υποψήφιος πελάτης θα κάνει έρευνα αγοράς, και θα απορρίψει τον ακριβότερο. Δεν θα περιμένει να... τον πάρουν τηλέφωνο τα παιδάκια του τηλεφωνικού κέντρου.

kostas2005
04-08-16, 22:45
Σέ cyanogen 13 android 6.0.1 μπορείς νά μπλοκάρεις range.


Μπράβοβο!
Είναι ενσωματωμένο στον dialer η έχει ξεχωριστό app?

thourios
05-08-16, 13:25
6973158685
Προσφορές Cosmote. Κλήση σε αριθμό κινητού Wind
Μπορεί να έχει ξανά αναφερθεί

Blocked
:twisted:

Lagman
06-08-16, 11:51
Μπράβοβο!
Είναι ενσωματωμένο στον dialer η έχει ξεχωριστό app?
Ενσωματωμένο λέμε!!!! :D

titan1
08-08-16, 23:43
Με τις καταγγελίες στην Αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων για εμάς που έχουμε βάλει τον αριθμό μας στη λίστα που δεν επιθυμούμε διαφημίσεις είδαμε αποτέλεσμα.
Πριν μερικές μέρες η επιτροπή έριξε γερές καμπάνες στην Vodafone και Forthnet. (αυτές ξέρω εγώ)

manoulamou
09-08-16, 12:31
... η επιτροπή έριξε γερές καμπάνες στην Vodafone και Forthnet. (αυτές ξέρω εγώ)
:oneup:
Καλο πρωτο βημα πλην ομως πρεπει και ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ... γιατι απο προστιμα (πχ ΕΣΡ) χορτασαμε αλλά ποσα μπηκαν τελικα στα ταμεια;
:twisted:

thourios
10-08-16, 13:10
Ξέρουμε κάποια αξιόπιστη εφαρμογή για android το οποίο να μπλοκάρει ανεπιθύμητα SMS ή οποία όμως να μην ζητάει πολλά;

tzelen
11-08-16, 12:40
To Truecaller έχει και module για sms

Lawtech2016
06-09-16, 15:54
Για να λυθει ή να περιορισθει επιτελους αυτη η μαστιγα των ανεπιθυμητων διαφημιστικων/εμπορικων προωθητικων κλησεων ειδικα σε αριθμους που ειναι ενταγμενοι στο μητρωο του αρθρου 11 του ν. 3471/2006 πρεπει καθε ενας που δεχεται τετοιες ανεπιθυμητες κλησεις να προβαινει αμεσα σε καταγγελια ηλεκτρονικα στην αρχη προστασιας δεδομενων προσωπικου χαρακτηρα (ΑΠΔΠΧ) στο www.dpa.gr. Αυτο ειναι ευκολο, ανεξοδο και εντελως απλο. Εγγραφεστε στην ηλεκτρονικη πυλη της ΑΠΔΠΧ ως πολιτες και αποκτατε την προσωπικη σας πλατφορμα. Η ΑΠΔΠΧ ειναι κατα το νομο Η ΜΟΝΗ ΑΡΜΟΔΙΑ για το διοικητικο ελεγχο και την επιβολη διοικητικων κυρωσεων στις περιπτωσεις των παρανομων μη ζητηθεισων τηλεφωνικων κλησεων για εμπορικη προωθηση προϊοντων/υπηρεσιων, οποτε ΜΗΝ κανετε την καταγγελια σας σε αναρμοδια αρχη (π.χ. ΕΕΤΤ ή συνηγορο του καταναλωτη).
Για καθε παρανομη κληση που δεχεστε (ειτε τυχον ειναι αναπαντητη ειτε απαντηθει) υποβαλετε αμεσα καταγγελια ηλεκτρονικα. Για να ειναι τεκμηριωμενη η καταγγελια να αναφερετε: α) την ημερομηνια ενταξης σας στο μητρωο 11, β) τον τηλεφωνικο σας αριθμο προς τον οποιο εγινε η κληση, γ) τον αριθμο που σας καλεσε ή αν η κληση εγινε με ΑΠΟΚΡΥΨΗ, το γεγονος οτι πραγματοποιηθηκε με αποκρυψη, δ) το ονομα της εταιρειας για λογαριασμο και προς οφελος της οποιας εγινε η κληση, ε) την ωρα και ημερα της κλησης καθως και το ονομα του υπαλληλου.
Να γνωριζετε οτι η ΑΠΔΠΧ δεν εξεταζει καθε καταγγελια αποσπασματικα αλλα προβαινει σε ομαδοποιηση των καταγγελιων ανα καταγγελομενη εταιρεια (αυτο γινεται και για πρακτικους/συστηματικους λογους γιατι η ΑΠΔΠΧ ειναι υποστελεχωμενη και εχει και ενα πολυ ευρυ θεματικο πεδιο δρασεων). Γι' αυτο το λογο για καθε παρανομη κληση πρεπει να γινεται αυτοτελης καταγγελια, και αυτο γιατι ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΛΗΣΗ ΣΥΝΙΣΤΑ ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ του ν. 3471/2006, αρθρα 11,14,15 και 16.
Αν δεν ενωθουμε και αν δεν δρασουμε ολοι μαζι, αυτο το φαινομενο που εχει λαβει ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ δεν προκειται να σταματησει!

- - - Updated - - -


Με τις καταγγελίες στην Αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων για εμάς που έχουμε βάλει τον αριθμό μας στη λίστα που δεν επιθυμούμε διαφημίσεις είδαμε αποτέλεσμα.
Πριν μερικές μέρες η επιτροπή έριξε γερές καμπάνες στην Vodafone και Forthnet. (αυτές ξέρω εγώ)

Πραγματι εκδοθηκαν αποφασεις της Αρχης για ορισμενες εταιρειες. Μενει να δουμε αν θα υπαρξει προσφυγη στο ΣτΕ για την ακυρωση των αποφασεων της αρχης, τουλαχιστον αυτων που επιβαλλουν προστιμο, γιατι υπαρχουν και ορισμενες αποφασεις που απευθυνουν συσταση (σημειωτεον οτι και η συσταση αποτελει διοικητικη κυρωση κατα το νομο, αλλο βεβαια το θεμα αν μια εταιρεια με κερδη εκατονταδων εκατομμυριων ευρω αντιλαμβανεται τη συσταση ως κυρωση και ως διοικητικη ποινη, μαλλον θα γελαει!). Αλλα σιγουρα ειναι και αυτο ενα βημα. Ας εχουν υποψη τους ολοι και κυριως αυτοι που προβαινουν σε παρανομες διαφημιστικες κλησεις οτι εκτος απο διοικητικη παραβαση ειναι και ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΩΣ ΔΙΩΚΟΜΕΝΟ ΚΑΤ' ΑΡΘΡΟ 11,15,16 Ν. 3471/2006 ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥΤΑΤΕΣ (ΦΥΛΑΚΙΣΗ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΝΗ).

- - - Updated - - -


Ξέρουμε κάποια αξιόπιστη εφαρμογή για android το οποίο να μπλοκάρει ανεπιθύμητα SMS ή οποία όμως να μην ζητάει πολλά;

Η αποστολη διαφημιστικων SMS αλλα και emails (spam emails) χωρις να εχεις δωσει ΡΗΤΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗ συγκαταθεση (σε καμια περιπτωση δεν αρκει εικαζομενη συναινεση που δηθεν μπορει να θεωρει ο αποστολεας οτι υπαρχει αλλα δεν υπαρχει -π.χ. καποιος φιλος δινει το δικο σου email σε εταιρεια χωρις να σε ρωτησει και στη συνεχεια η εταιρεια σου αποστελλει spam email - ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ) στον αποστολεα απαγορευεται απολυτως βασει του αρθρου 11 του ν. 3471/2006. Κανε καταγγελια ηλεκτρονικα στην αρχη προστασιας δεδομενων προσωπικου χαρακτηρα στο www.dpa.gr, αφου πρωτα εγγραφεις ως πολιτης στην ηλεκτρονικη πυλη της αρχης. Αναφερε ολα τα στοιχεια π.χ. οτι δεν εχεις δωσει συγκαταθεση στον συγκεκριμενο αποστολεα να σου στελνει sms, σε ποιο τηλεφωνικο αριθμο ελαβες το μη ζητηθεν sms, ποιος εμφανιζεται ως αποστολεας, την ημερα και ωρα ληψης και το περιεχομενο του sms και η υποθεση θα ανατεθει σε χειριστη-εισηγητη της ΑΠΔΠΧ. Ειναι πολυ ευκολο και τελειως ανεξοδο!

Lagman
07-09-16, 01:03
Για να λυθει ή να περιορισθει επιτελους αυτη η μαστιγα των ανεπιθυμητων διαφημιστικων/εμπορικων προωθητικων κλησεων ειδικα σε αριθμους που ειναι ενταγμενοι στο μητρωο του αρθρου 11 του ν. 3471/2006 πρεπει καθε ενας που δεχεται τετοιες ανεπιθυμητες κλησεις να προβαινει αμεσα σε καταγγελια ηλεκτρονικα στην αρχη προστασιας δεδομενων προσωπικου χαρακτηρα (ΑΠΔΠΧ) στο www.dpa.gr. Αυτο ειναι ευκολο, ανεξοδο και εντελως απλο. Εγγραφεστε στην ηλεκτρονικη πυλη της ΑΠΔΠΧ ως πολιτες και αποκτατε την προσωπικη σας πλατφορμα. Η ΑΠΔΠΧ ειναι κατα το νομο Η ΜΟΝΗ ΑΡΜΟΔΙΑ για το διοικητικο ελεγχο και την επιβολη διοικητικων κυρωσεων στις περιπτωσεις των παρανομων μη ζητηθεισων τηλεφωνικων κλησεων για εμπορικη προωθηση προϊοντων/υπηρεσιων, οποτε ΜΗΝ κανετε την καταγγελια σας σε αναρμοδια αρχη (π.χ. ΕΕΤΤ ή συνηγορο του καταναλωτη).
Για καθε παρανομη κληση που δεχεστε (ειτε τυχον ειναι αναπαντητη ειτε απαντηθει) υποβαλετε αμεσα καταγγελια ηλεκτρονικα. Για να ειναι τεκμηριωμενη η καταγγελια να αναφερετε: α) την ημερομηνια ενταξης σας στο μητρωο 11, β) τον τηλεφωνικο σας αριθμο προς τον οποιο εγινε η κληση, γ) τον αριθμο που σας καλεσε ή αν η κληση εγινε με ΑΠΟΚΡΥΨΗ, το γεγονος οτι πραγματοποιηθηκε με αποκρυψη, δ) το ονομα της εταιρειας για λογαριασμο και προς οφελος της οποιας εγινε η κληση, ε) την ωρα και ημερα της κλησης καθως και το ονομα του υπαλληλου.
Να γνωριζετε οτι η ΑΠΔΠΧ δεν εξεταζει καθε καταγγελια αποσπασματικα αλλα προβαινει σε ομαδοποιηση των καταγγελιων ανα καταγγελομενη εταιρεια (αυτο γινεται και για πρακτικους/συστηματικους λογους γιατι η ΑΠΔΠΧ ειναι υποστελεχωμενη και εχει και ενα πολυ ευρυ θεματικο πεδιο δρασεων). Γι' αυτο το λογο για καθε παρανομη κληση πρεπει να γινεται αυτοτελης καταγγελια, και αυτο γιατι ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΛΗΣΗ ΣΥΝΙΣΤΑ ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ του ν. 3471/2006, αρθρα 11,14,15 και 16.
Αν δεν ενωθουμε και αν δεν δρασουμε ολοι μαζι, αυτο το φαινομενο που εχει λαβει ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ δεν προκειται να σταματησει!

- - - Updated - - -



Πραγματι εκδοθηκαν αποφασεις της Αρχης για ορισμενες εταιρειες. Μενει να δουμε αν θα υπαρξει προσφυγη στο ΣτΕ για την ακυρωση των αποφασεων της αρχης, τουλαχιστον αυτων που επιβαλλουν προστιμο, γιατι υπαρχουν και ορισμενες αποφασεις που απευθυνουν συσταση (σημειωτεον οτι και η συσταση αποτελει διοικητικη κυρωση κατα το νομο, αλλο βεβαια το θεμα αν μια εταιρεια με κερδη εκατονταδων εκατομμυριων ευρω αντιλαμβανεται τη συσταση ως κυρωση και ως διοικητικη ποινη, μαλλον θα γελαει!). Αλλα σιγουρα ειναι και αυτο ενα βημα. Ας εχουν υποψη τους ολοι και κυριως αυτοι που προβαινουν σε παρανομες διαφημιστικες κλησεις οτι εκτος απο διοικητικη παραβαση ειναι και ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΩΣ ΔΙΩΚΟΜΕΝΟ ΚΑΤ' ΑΡΘΡΟ 11,15,16 Ν. 3471/2006 ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥΤΑΤΕΣ (ΦΥΛΑΚΙΣΗ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΝΗ).

- - - Updated - - -



Η αποστολη διαφημιστικων SMS αλλα και emails (spam emails) χωρις να εχεις δωσει ΡΗΤΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗ συγκαταθεση (σε καμια περιπτωση δεν αρκει εικαζομενη συναινεση που δηθεν μπορει να θεωρει ο αποστολεας οτι υπαρχει αλλα δεν υπαρχει -π.χ. καποιος φιλος δινει το δικο σου email σε εταιρεια χωρις να σε ρωτησει και στη συνεχεια η εταιρεια σου αποστελλει spam email - ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ) στον αποστολεα απαγορευεται απολυτως βασει του αρθρου 11 του ν. 3471/2006. Κανε καταγγελια ηλεκτρονικα στην αρχη προστασιας δεδομενων προσωπικου χαρακτηρα στο www.dpa.gr, αφου πρωτα εγγραφεις ως πολιτης στην ηλεκτρονικη πυλη της αρχης. Αναφερε ολα τα στοιχεια π.χ. οτι δεν εχεις δωσει συγκαταθεση στον συγκεκριμενο αποστολεα να σου στελνει sms, σε ποιο τηλεφωνικο αριθμο ελαβες το μη ζητηθεν sms, ποιος εμφανιζεται ως αποστολεας, την ημερα και ωρα ληψης και το περιεχομενο του sms και η υποθεση θα ανατεθει σε χειριστη-εισηγητη της ΑΠΔΠΧ. Ειναι πολυ ευκολο και τελειως ανεξοδο!

Από εδώ και στο εξής μόνο τεκμηριωμένες καταγγελίες :)

Lawtech2016
08-09-16, 10:06
Από εδώ και στο εξής μόνο τεκμηριωμένες καταγγελίες :)

Ναι, προσοχη στον τροπο που υποβαλει καποιος μια καταγγελια. Δεν αρκει καταγγελια του τυπου "δεχομαι πολλες κλησεις απο την εταιρεια Χ " ή "με ενοχλουν συνεχως απο την εταιρεια Ψ". Καταγγελιες τετοιου τυπου ειναι προφανως αοριστες και δεν μπορουν να αποτελεσουν αντικειμενο νομικου ελεγχου απο την ΑΠΔΠΧ. Η καταγγελια πρεπει να περιλαμβανει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ τα στοιχεια που αναφερω.

- - - Updated - - -

Θα ηθελα να ενημερωσω το forum για καποιες περιπτωσεις που συνανταμε συχνα στην πραξη, στις περιπτωσεις διενεργειας διαφημιστικων κλησεων και θα πρεπει να γνωριζουμε τα δικαιωματα μας. Θα προσπαθησω σχηματικα να τα παρουσιασω.

1) Η διενεργεια διαφημιστικων και προωθητικων κλησεων για εμπορικους σκοπους με ΑΠΟΚΡΥΨΗ (πολυ συχνο φαινομενο) ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ απο το νομο, γιατι παραβιαζεται το δικαιωμα του υποκειμενου των δεδομενων - ληπτη της διαφημιστικης κλησης στην ενημερωση κατ' αρθρο 11 του ν. 2472/1997 (δηλαδη αυτος που δεχεται την κληση εχει εκ του νομου δικαιωμα ενημερωσης, μια εκδηλωση του οποιου ειναι να γνωριζει τον αριθμο κλησης του καλουντος). Οποιος σας καλει δεν πρεπει να καλει με αποκρυψη αριθμου ουτε να παραποιει τον αριθμο της κλησης του. Για το ζητημα αυτο εχει εκδοσει σχετικη αποφαση η ΑΠΔΠΧ. Οποτε σε περιπτωση που δεχτειτε διαφημιστικη κληση με ΑΠΟΚΡΥΨΗ, υποβαλετε αμεσα καταγγελια στο www.dpa.gr

2) ο υπαλληλος που σας καλει με διαφημιστικη κληση ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να αναφερει κατα την εναρξη της κλησης: α) το ονομα και το επωνυμο του, β) τα στοιχεια της εταιρειας για λογαριασμο της οποιας γινεται η κληση ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ αν ειναι συνεργατης της διαφημιζομενης εταιρειας (δηλαδη στις περιπτωσεις που η κληση γινεται απο CALL CENTER-αυτο το ποσοστο αποτελει το 95% περιπου των διαφημιστικων κλησεων), τοτε ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΚΗ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ CALL CENTER). Σε περιπτωση που δεν σας δοθουν ολα τα ανωτερω ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στοιχεια, υποβαλετε καταγγελια στην ΑΠΔΠΧ στο www.dpa.gr γιατι παραβιαζεται το δικαιωμα ενημερωσης και προσβασης κατ' αρθρα 11 και 12 ν. 2472/1997.

Ολα τα ανωτερω μπορει να ηχουν περιεργα στα αυτια των περισσοτερων, ομως Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΗΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ! Δεν ειναι δυνατον εταιρειες που αποκομιζουν κερδη εκατονταδων εκατομμυριων ευρω να μη συμμορφωνονται με τις υποχρεωσεις τους. Και βεβαια αυτη η κατασταση δεν θα βελτιωθει αν καθε ενας απο εμας δεν συμβαλλει με την ατομικη του προσπαθεια. Μια καταγγελια στην ΑΠΔΠΧ παιρνει 5 λεπτα, ειναι ευκολη, γρηγορη, εντελως ανεξοδη!

ela002
08-09-16, 11:32
Δεν κάνεις τίποτα απο τα παραπάνω και κάνεις αγωγή όπως εχω ξεκινήσει εγω διαδικάσια.

Lawtech2016
08-09-16, 13:05
[QUOTE=ela002;6009337]Δεν κάνεις τίποτα απο τα παραπάνω και κάνεις αγωγή όπως εχω ξεκινήσει εγω

Αλλο πραγμα η αγωγη που αποσκοπει στην ικανοποιηση μιας ΑΣΤΙΚΗΣ αξιωσης, (προφανως αναφερεσαι σε αξιωση χρηματικης ικανοποιησης λογω ηθικης βλαβης) ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ η υποβολη καταγγελιας στην ΑΠΔΠΧ για τον διοικητικο ελεγχο και την επιβολη διοικητικων κυρωσεων κατα του υπευθυνου επεξεργασιας (εν προκειμενω η τηλεπικοινωνιακη εταιρεια απο τη οποια και κατ' εντολη και προς οφελος της οποιας γινονται οι διαφημιστικες κλησεις). ΟΠΩΣ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ειναι η υποβολη μηνυσης για τον ποινικο ελεγχο και την επιβολη ποινικων κυρωσεων κατα του παραβατη.
ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ λοιπον τα πραγματα. Εγω αναφερομουν στη διοικητικη διαδικασια με υποβολη καταγγελιας προς την ΑΠΔΠΧ (www.dpa.gr) που ειναι απλη, ευκολη, γρηγορη και παντελως ανεξοδη για τον μεσο πολιτη.
Οι 3 διαδικασιες (αστικη, διοικητικη και ποινικη) μπορουν να γινουν παραλληλα αλλα και ανεξαρτητα και η καθεμια εχει οργανικη αυτοτελεια εναντι των αλλων.

Ανεξαρτητως των ανωτερω, καλη επιτυχια αλλα και καλη τυχη με την αγωγη. Ελπιζω να εκδοθει μια ορθη δικαστικη αποφαση και να δικαιωθεις!

Επισης, γιατι δεν υποβαλλεις και καταγγελια στην ΑΠΔΠΧ, ωστε να επιβληθει και διοικητικο χρηματικο προστιμο στην εταιρεια που σε ενοχλουσε(και στην οποια εκανες αγωγη);;; Για σκεψου το...

vspyr
30-09-16, 20:58
Γενικά, οι αριθμοί που τελειώνουν σε 0 ή 5 ή έχουν αρκετά 0 ή 5 ή/και δεν αρχίζουν από τον κωδικό του ΟΤΕ (210,2310 κλπ), είναι εταιρικοί

Zer0c00L
01-10-16, 19:23
εγω παντως δεν εμεινα ευχαριστημενος με τα προστιμα που εριξε η ΑΠΠΔΧ στους παροχους (καθως ειμαι γραμμενος στο μητρωο του αρθρου 11 του παροχου απο 08/03/2012 και αντιστοιχα στο μητρωο του αρθρου 13 της ΑΠΠΔΧ) και αυτοι συνεχιζουν να ενοχλουν...

12.000 ευρω στην VODAFONE (HOL)
28.000 ευρω στην WIND
24.000 ευρω στην NOVA (FORTHNET)
συσταση στην CYTA

για το μεγεθος και τα κερδη των παροχων προσωπικα θεωρω οτι τα προστιμα ειναι γελοια

δεδομενου οτι για να ασχοληθει η ΑΠΠΔΧ πρεπει οι καταγγελιες τουλαχιστον να ειναι (10) δεκα στον αριθμο

για ολους αυτους οι περισσοτερες καταγγελιες ειχαν φτασει τις (50) πενηντα

ουτε φυσικα θεωρω λυση την προσφυγη στα δικαστηρια καθως η αποζημιωση που θα βαλει (αν κερδισεις) θα ειναι 10.000-15.000 ευρω αρα παλι μια τρυπα στο νερο καθως απο την επομενη μερα θα ξανα δεχεσαι ενοχλησεις + οτι θα πρεπει να πληρωσεις καποια χρηματα για αυτη την λυση.

δεν νομιζω να υπαρχει κανεις εδω μεσα που να πιστευει οτι οι παροχοι η οι συνεργατες αυτων δινουν σημασια στον νομο...

παραδειγμα συνεργατης της vodafone (2142147200) που με καλεσε εμενα 25 φορες και εγινε αφορμη για την καταγγελια αν διαβασετε στην αποφαση την απαντηση της εταιρειας vodafone θα βγαλετε μονοι σας τα συμπερασματα σας κατα ποσο σας υπολογιζουν και κατα ποσο υπολογιζουν τον νομο

προσωπικα η λυση που εχω βρει εγω ειναι στο μεν κινητο μπαινουν στην μαυρη λιστα και αυτοματα η κληση τους η το μηνυμα γειωνεται

στο σταθερο μολις παρουν και πουν ονομα/επωνυμο/εταιρεια τους ενημερωνω οτι η κληση τους καταγραφεται συνηθως το κλεινουν.

kostas2005
02-10-16, 13:25
αυτά τα ασύρματα με android τα δοκίμασε κανείς με truecaller?

Zer0c00L
02-10-16, 13:42
Με τις καταγγελίες στην Αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων για εμάς που έχουμε βάλει τον αριθμό μας στη λίστα που δεν επιθυμούμε διαφημίσεις είδαμε αποτέλεσμα.
Πριν μερικές μέρες η επιτροπή έριξε γερές καμπάνες στην Vodafone και Forthnet. (αυτές ξέρω εγώ)

αν εννοεις το αποτελεσμα που ανακοινωσε η ΑΠΠΔΧ με τις αποφασεις της στις 03/08/2016

που ηταν τα παρακατω προστιμα

12.000 ευρω στην VODAFONE (HOL)
28.000 ευρω στην WIND
24.000 ευρω στην NOVA (FORTHNET)
συσταση στην CYTA

προσωπικα ως ενας απο τους καταγγελοντες τα θεωρω εκτος πραγματικοτητας (ψιχουλα) σε σχεση με το μεγεθος και το κερδος των εταιρειεων

αν ομως τα προστιμα ηταν ανα καταγγελια τοτε θα ηταν σημαντικα τα ποσα και πιστευω οτι οι εταιρειες θα πονουσαν περισσοτερο απο οτι τωρα

βεβαια δεν ξερουμε αν θα πληρωθουν ποτε τα προστιμα αυτα....

για την ιστορια παντως οι ενοχλησεις συνεχιζονται ειλικρινα δεν ξερω αν θα ξανα ασχοληθω και κανω καταγγελια στην ΑΠΠΔΧ η προσφυγω στην δικαιοσυνη (θεωρω ασκοπες κινησεις και τις δυο)

Lawtech2016
02-10-16, 17:38
Η μοναδικη λυση που υπαρχει ειναι για καθε ενοχληση να υποβαλει οποιος εχει ενοχληθει καταγγελια γιατι ΚΑΘΕΜΙΑ ενοχληση ειναι ΑΥΤΟΤΕΛΗΣ παραβιαση της νομοθεσιας προσωπικων δεδομενων. Ακομα και αν η κληση δεν απαντηθει (για διαφορους λογους π.χ. δεν μπορουσατε να απαντησετε γιατι ησασταν σε ραντεβου ή δεν προλαβατε να το σηκωσετε) συνιστα παραβιαση των αρθρων 4 και 5 του ν. 2472/1997 γιατι συνιστα ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ που γινεται ανευ της συγκαταθεσεως σας, αφου ειναι προφανες οτι ο σκοπος της κλησης ειναι διαφημιστικος. Οποτε υποβαλετε ΓΙΑ ΚΑΘΕ ενοχληση που δεχεστε ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ καταγγελια.

Zer0c00L
02-10-16, 17:47
προσωπικα ειδα τι κερδισα....να συνεχιζουν τις ενοχλησεις παρα τα προστιμα οποτε εκ νεου καταγγελιες....

τι θα κερδισεις με αυτο?

να κανεις καταγγελια στην ΑΠΠΔΧ καθε ενοχληση που δεχεσαι

τι θα γινει?

θα δωσει σαν τα προστιμα που εδωσε στις 03/08/2016 και θα κανει την μουρη κρεας των εταιρειων που οι ιδιοκτητες τους θα πεθανουν απο τα γελια

Lagman
02-10-16, 19:17
προσωπικα ειδα τι κερδισα....να συνεχιζουν τις ενοχλησεις παρα τα προστιμα οποτε εκ νεου καταγγελιες....

τι θα κερδισεις με αυτο?

να κανεις καταγγελια στην ΑΠΠΔΧ καθε ενοχληση που δεχεσαι

τι θα γινει?

θα δωσει σαν τα προστιμα που εδωσε στις 03/08/2016 και θα κανει την μουρη κρεας των εταιρειων που οι ιδιοκτητες τους θα πεθανουν απο τα γελια


Καταγγελίες εκτός από εμένα και εσένα κάνουν και άλλοι άνθρωποι που πιθανότατα δεν είναι εγγεγραμμένοι στο φόρουμ, αλλά διαβάζουν τα μηνύματα μας.
Σίγουρα το να κάνεις καταγγελία στην www.dpa.gr (http://www.dpa.gr) είναι πολύ καλύτερο από το να μην κάνεις τίποτα.
Πρέπει να κάνουμε ΌΛΟΙ καταγγελίες γιατί έχουν την εντύπωση ότι δεν κάνουν κάτι στο κόσμο.Δεν κάνει ο ένας καταγγελία δεν κάνει ο άλλος σου λέει άσε θα κάνει ο Lagman για μένα... δεν πάει έτσι, όλοι μαζί μπορούμε.

Zer0c00L
02-10-16, 19:28
Καταγγελίες εκτός από εμένα και εσένα κάνουν και άλλοι άνθρωποι που πιθανότατα δεν είναι εγγεγραμμένοι στο φόρουμ, αλλά διαβάζουν τα μηνύματα μας.
Σίγουρα το να κάνεις καταγγελία στην www.dpa.gr (http://www.dpa.gr) είναι πολύ καλύτερο από το να μην κάνεις τίποτα.
Πρέπει να κάνουμε ΌΛΟΙ καταγγελίες γιατί έχουν την εντύπωση ότι δεν κάνουν κάτι στο κόσμο.Δεν κάνει ο ένας καταγγελία δεν κάνει ο άλλος σου λέει άσε θα κάνει ο Lagman για μένα... δεν πάει έτσι, όλοι μαζί μπορούμε.

καμια αντιρρηση δεν εχω σε αυτο που λες φιλε μου Lagman ξερεις οτι ακουω και σεβομαι οτι λες

πες μου ομως ειλικρινα ειτε ειχες συμμετοχη ειτε οχι στις καταγγελιες που εγιναν και εβγαλε αποφαση η ΑΠΠΔΧ και εδωσε αυτα τα προστιμα

εσενα σε ικανοποιησαν αυτα τα ποσα που ορισε ως προστιμα?

νομιζεις οτι κατι θα αλλαξει?

νομιζεις οτι αν π.χ συνεχισω να κανω εγω και αλλοι καταγγελιες εναντιων των εταιρειων που συνεχιζουν φυσικα μετα απο τις 03/08/2016 που εκδοθη η αποφαση να ενοχλουν θα αλλαξει κατι η θα σταματησουν να ενοχλουν?

Lawtech2016
02-10-16, 20:31
Συμφωνω απολυτα με τον Lagman! Φανταζεστε αν ειχαν γινει π.χ. 300 καταγγελιες κατα της Α εταιρειας;;;
Σας πληροφορω οτι οχι μονο το προστιμο θα ηταν περιπου στις 280.000 € (λαμβανομενου υποψη οτι επιβληθηκε προστιμο 1.000 € για καθε καταγγελια που κριθηκε βασιμη), αλλα οι διοικησεις των εταιρειων θα αντιμετωπιζαν και κακουργηματικες ποινικες διωξεις απο τον εισαγγελεα. Για δειτε τα αρθρα 11, 14, 15, 16 του ν.3471/2006.

Zer0c00L
02-10-16, 21:19
φίλε Lawtech2016 όπως είπα και στον φίλο Lagman συμφωνώ και επαυξάνω να φάνε πολλές καταγγελίες (παραπάνω και από τις (300) τριακόσιες που αναφέρετε κάθε εταιρεία καθώς τότε θα είναι ένα ποσό που θα τους πονέσει

αλλά για να γίνει βάσιμη όπως λέτε εσείς αλλά και η ΑΠΠΔΧ

δεν αρκεί να αναφέρεις το νούμερο τηλεφώνου και ποια είναι η εταιρεία που εκπροσωπούν την παρούσα στιγμή της καταγγελίας

θέλουν ημερομηνίες - ώρες

θέλουν ονόματα / επώνυμα / επωνυμία εταιρείας

στοιχεία που πίστεψε με δεν έχει δώσει ούτε ένας από αυτούς που με έχουν καλέσει μέχρι σήμερα (το μόνο που έχω στην συλλογή μου είναι τα σταθερά τους ή τα κινητά τους) που είναι άχρηστα καθώς δεν μπορείς να μάθεις πάντα ποιοι είναι.

όλα αυτά αναγράφονται και στις σχετικές καταγγελίες προς την ΑΠΠΔΧ που έγιναν αιτία να παρθούν οι αποφάσεις με τα πρόστιμα

ξέρω τις δικαιολογίες τους καθώς αναγράφονται...στα σχετικά έγγραφα που μας κοινοποίησε η ΑΠΠΔΧ σε εμάς που κάναμε την καταγγελία.

για αυτό δεν κάνει ο περισσότερος κόσμος καταγγελίες

προσωπικά θεωρώ θαύμα που μαζεύτηκαν έστω και 50 άνθρωποι σε κάποιες περιπτώσεις.

Lagman
02-10-16, 23:14
καμια αντιρρηση δεν εχω σε αυτο που λες φιλε μου Lagman ξερεις οτι ακουω και σεβομαι οτι λες

πες μου ομως ειλικρινα ειτε ειχες συμμετοχη ειτε οχι στις καταγγελιες που εγιναν και εβγαλε αποφαση η ΑΠΠΔΧ και εδωσε αυτα τα προστιμα

εσενα σε ικανοποιησαν αυτα τα ποσα που ορισε ως προστιμα?

νομιζεις οτι κατι θα αλλαξει?

νομιζεις οτι αν π.χ συνεχισω να κανω εγω και αλλοι καταγγελιες εναντιων των εταιρειων που συνεχιζουν φυσικα μετα απο τις 03/08/2016 που εκδοθη η αποφαση να ενοχλουν θα αλλαξει κατι η θα σταματησουν να ενοχλουν?
Παλιότερα δεν είχαν πρόστιμα άρα το γεγονός ότι έπεσε πρόστιμο , είναι καλό.
Εμένα με ενδιαφέρει να σέβονται εμάς που είμαστε εγγεγραμμένοι στο μητρώο 11.
Ναι πιστεύω ότι θα αλλάξει.
Όσο περνάει ο καιρός το τηλεφωνικό σπαμ αυξάνεται, σίγουρα οι τεκμηριωμένες καταγγελίες θα αυξηθούν .

edit: Ένα σταθερό τηλέφωνο με αναγνώριση κλήσεων αναγράφει τον αριθμό ημερομηνία και ώρα.

Zer0c00L
03-10-16, 00:19
Παλιότερα δεν είχαν πρόστιμα άρα το γεγονός ότι έπεσε πρόστιμο , είναι καλό.
Εμένα με ενδιαφέρει να σέβονται εμάς που είμαστε εγγεγραμμένοι στο μητρώο 11.
Ναι πιστεύω ότι θα αλλάξει.
Όσο περνάει ο καιρός το τηλεφωνικό σπαμ αυξάνεται, σίγουρα οι τεκμηριωμένες καταγγελίες θα αυξηθούν .

edit: Ένα σταθερό τηλέφωνο με αναγνώριση κλήσεων αναγράφει τον αριθμό ημερομηνία και ώρα.

ναι παλιοτερα δεν επεφταν προστιμα τωρα πεφτουν (δεν ξερω κατα ποσο πληρωνονται βεβαια...)

φιλε Lagman πιστεψε δεν αρκει ο αριθμος τηλεφωνου (σταθερο/κινητο) ημερομηνια και ωρα

αν ειχες συμμετοχη στην συγκεκριμενη καταγγελια προς την ΑΠΠΔΧ και εναντιων των εταιρειων που πληρωσαν τα προστιμα
αρκει να διαβασεις τις αποφασεις που εβγαλε η ΑΠΠΔΧ και να δεις τι απαντησαν οι υπευθυνοι επεξεργασιας προσωπικων δεδομενων των εταιρειων

βεβαια δεν απαντησαν στο ερωτημα της ΑΠΠΔΧ γιατι οι συνεργατες τους δεν δινουν στοιχεια.

εγω συνεχιζω να καταγραφω τα νουμερα τηλεφωνου (σταθερα/κινητα) ημερομηνια και ωρα που καλεσαν πριν μπουν στο αρχειο της "μαυρης λιστας"

ελπιζω να γινει αυτο που λεει ο "δικηγορος" να μαζευτουν αρκετοι ωστε να πληρωσουν παρα πολλες χιλιαδες ευρω οι εταιρειες ισως τοτε καταλαβουν οτι υπαρχει νομος και οτι πρεπει να σεβονται τα προσωπικα δεδομενα και τους πολιτες που δεν θελουν να τους ενοχλουν για διαφημιστικους/εμπορικους σκοπους

Lagman
03-10-16, 12:34
Δεν μου φαίνεται λογικό, στη περίπτωση της αναπάντητης κλήσης.
Επίσης εαν οι εταιρίες που συνεργάζονται δεν έχουν τη δυνατότητα να δώσουν πληροφορίες για την κλήση, μπορεί αυτός που κάνει καταγγελία να ζητήσει από τον πάροχο ανάλυση κλήσεων...

tzelen
03-10-16, 14:57
Υποθέτω ότι αυτοί που εις γνώσην τους παραβαίνουν τους νόμους, έχουν συνυπολογίσει και τα δυνητικά πρόστιμα. Εαν και εφόσον το πρόστιμο είναι μικρότερο του εκτιμώμενου κέρδους, γιατί να μην συνεχίσουν να ενοχλούν...ανενόχλητοι; Μόνο αν το πρόστιμο γίνει πέλεκυς θα σταματήσουν.

Zer0c00L
03-10-16, 18:15
Δεν μου φαίνεται λογικό, στη περίπτωση της αναπάντητης κλήσης.
Επίσης εαν οι εταιρίες που συνεργάζονται δεν έχουν τη δυνατότητα να δώσουν πληροφορίες για την κλήση, μπορεί αυτός που κάνει καταγγελία να ζητήσει από τον πάροχο ανάλυση κλήσεων...

για τις κλήσεις που είναι αναπάντητες είναι αποδεκτό το νούμερο τηλεφώνου ημερομηνία και ώρα

για τις κλήσεις που θα απαντηθούν από τον κάτοχο της τηλεφωνικής γραμμής
αυτός θα πρέπει να έχει ζητήσει αν δεν τα έχουν πει όνομα/επώνυμο και επωνυμία της εταιρείας που τον καλούν

μέχρι σήμερα που μιλάμε ελάχιστα κέντρα τηλεφωνικών πωλήσεων διαφόρων παρόχων έχουν αναφέρει τα στοιχεία τους (πιο εύκολα τα βρίσκω από το διαδίκτυο που τα αναφέρουν άλλοι χρήστες)

δεν κατάλαβα τι εννοείς με αυτό που λες "αυτός που κάνει καταγγελία να ζητήσει από τον πάροχο ανάλυση κλήσεων"

- - - Updated - - -


Υποθέτω ότι αυτοί που εις γνώσην τους παραβαίνουν τους νόμους, έχουν συνυπολογίσει και τα δυνητικά πρόστιμα. Εαν και εφόσον το πρόστιμο είναι μικρότερο του εκτιμώμενου κέρδους, γιατί να μην συνεχίσουν να ενοχλούν...ανενόχλητοι; Μόνο αν το πρόστιμο γίνει πέλεκυς θα σταματήσουν.

όπως είπαν οι φίλοι

μόνο αν οι καταγγελίες που σήμερα είναι διψήφιες (αν κρίνω από την πρόσφατη που βγήκε η απόφαση της ΑΠΠΔΧ στις 03/08/2016 ήταν 50 καταγγελίες ο μέγιστος αριθμός) γίνουν πολλές περισσότερες

τότε θα έχει αποτέλεσμα η καταγγελία καθώς τα πρόστιμα θα είναι μεγαλύτερης αξίας και "τσουχτερά" έτσι θα οδηγήσεις τις εταιρείες να σεβαστούν την νομοθεσία για τα προσωπικά δεδομένα και φυσικά το δικαίωμα του πολίτη να μην δέχεται τηλεφωνικές κλήσεις για εμπορικούς/διαφημιστικούς σκοπούς.

γιατί τώρα με 12.000 ευρώ ή 24.000 ευρώ ή 28.000 ευρώ πρόστιμα όπως καταλαβαίνει κανείς με βάση του μεγέθους και της κερδοφορίας των εταιρειών δεν τα υπολογίζουν

ενώ αν ήταν 120.000 ευρώ ή 240.000 ευρώ ή 280.000 ευρώ τα πρόστιμα πιστέψτε με θα το σκεφτόντουσαν να ξανά ενοχλήσουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.