PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαύρη Λίστα Τηλεφωνικών Αριθμών/Κέντρων - Παραβίαση Προσωπικών Δεδομένων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

Nikiforos
15-03-17, 22:07
αν και τα εχω ξαναγραψει μπορει να μην τα εχεις δει δεν πειραζει οποτε θα πω.
Για να κανεις τηλεφωνικο νουμερο σε VOIP δεν ειναι αναγκη να στο δινει ο παροχος, εχει μηχανακια που το κανουν VOIP routers δλδ.
Το linksys SPA 3102 παιρνει πανω του την PSTN γραμμη και την μετατρεπει σε VOIP, αυτη ειναι η δουλεια του. Εχει στο μενου διαφορα πραγματα καποιο απο αυτα ειναι να κανει εκτροπες κτλ.
Στην ουσια μπορω να βαλω μεχρι 8 νουμερα καπου στο μενου και να τα κανει εκτροπη στο....απειρο!!! ετσι μου χτυπανε 1 φορα μονο και ξερω οτι ειναι απο αυτα.
Εχω και αστερισκ κονσολατο σε linux nas server και μπορω και εκει να κανω καλυτερη δουλεια ακομα και να του βαλω να ακουνε ηχογραφημενο μυνημα. Αλλα δεν το εχω κανει ακομα θελει ψαξιμο και διαβασμα και δεν εχω προλαβει να ασχοληθω.

Παντως παλιοτερα που ειχα vivodi και netone με το Speedtouch 780 το ειχα ξεκλειδωσει και ειχα παρει κωδικους κτλ κανονικα.
Ομως και παλι μπορουσα να δρομολογησω κλησεις αλλου βαζοντας το linksys SPA 3102 σε μια εξοδο αναλογικη τηλεφωνου POTS.

johnmegarythmos
16-03-17, 00:29
αρα βαζωντας τα στοιχεια αυτα σε εφαρμογη στο κινητο δεν μπορουμε να κανουμε κλησεις voip ; μεσω δικτυου κινητης τηλεφωνιας ;.
ευχαριστω πολυ , δεν το γνωριζα οτι τα δινει πλεον και μπορεις να βαλεις το δικο σου ρουτερ.

Nikiforos
16-03-17, 00:30
αρα βαζωντας τα στοιχεια αυτα σε εφαρμογη στο κινητο δεν μπορουμε να κανουμε κλησεις voip ; μεσω δικτυου κινητης τηλεφωνιας ;.
ευχαριστω πολυ , δεν το γνωριζα οτι τα δινει πλεον και μπορεις να βαλεις το δικο σου ρουτερ.

παρακαλω! αν μιλας για τον οτε λογικα γινεται, εγω με τη netone οταν τα εμαθα δουλευε κανονικα παντως με εναν sip client app.
αν και με μπερδεψες λιγο γιαυτο θα εξηγησω ποιο καλα.
αν παρεις κωδικους και τον sip server του ΟΤΕ ή αλλου παροχου VOIP βγαινει στο ιντερνετ οποτε παιζει απευθειας.

αν το κανεις οπως εγω με voip router για να παιξει πρεπει ειτε να βγαζεις τον αστερισκ στο ιντερνετ ή αλλιως με VPN για παραπανω ασφαλεια.
προσωπικα δεν βγαζω ΠΟΤΕ αστερισκ στο ιντερνετ για λογους ασφαλειας και παιζω με openvpn.
Οποτε ναι μπορω οπου και να ειμαι να εχω το σταθερο μου κανονικα!
δουλευω με το zoiper app πλεον στο android.

stereo
16-03-17, 00:31
αρα βαζωντας τα στοιχεια αυτα σε εφαρμογη στο κινητο δεν μπορουμε να κανουμε κλησεις voip ; μεσω δικτυου κινητης τηλεφωνιας ;.

Εφοσον το ρυθμισεις να βγαινει στο ιντερνετ, ναι. Διαφορετικα μονο στο τοπικο σου δικτυο θα παιζει μεσω του wifi σου και οχι μεσω 3G/4G.

DrNo
16-03-17, 02:19
υπηρχε συσκευη και με 25 ευρω να επαιρνες! γενικα η πανασονικ το εχει σε ενα μοντελ που εχω που εχει στην βαση και τηλεφωνητη , αλλα δεν τα εχει στα πολυ οικονομικα μοντελα.
προσεχε οταν βαζεις φραγη σε ενα νουμερο χτυπαει και του απορριπτει την κληση ,αν καποιος το ξερει αυτο θα το καταλαβει, δεν απορριπτει αμεσως την κληση χωρις να κτυπησει οπως γινεται με μοτορολα κινητα και γενικα με μερικα κινητα , παντως αυτο στο σταθερο πρωτη φορα το βλεπω να απορριψει την κληση δεν γινοτανε και να πατησεις το κοκκινο αλλα που το δοκιμασα μου φανηκε φοβερο!. σε ενα τηλεφωνο το ενεργοποιεις και σταματανε να βαρανε ολα , τωρα αμα το εχεις 2 τηλεφωνα πανω στην ιδια γραμμη δεν ξερω τι γινεται , εγω εχω αυτο https://www.skroutz.gr/s/280121/Panasonic-KX-TG6522-Duo.html αλλα με μονο ακουστικο και οχι 2 .

Αυτο Panasonic KX-TG6811 https://www.skroutz.gr/s/3378129/Panasonic-KX-TG6811.html δηλαδη χτυπαει κανα δυο φορες πρωτα;
Ενω αμα εχεις και δευτερη σταθερη συσκευη δεν ξερουμε τι κανει ε;

nightbird7000
16-03-17, 15:48
με κάλεσε το 2311807050 απάντησα, τίποτα..και μετά το γνωστό goodbye, τώρα καρτοκινητό έχω λίγο με ενδιαφέρει, αλλά είναι άκρως ενοχλητικό να συμβαίνει αυτό το πράγμα!

nikraven
16-03-17, 15:53
πρόσεχε με αυτόν τον αριθμό 2311807050...δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αλλά περυσι είχε γινει ενας πανικός
με αυτόν τον αριθμό
http://www.news.gr/ellada/koinonia/article/273239/h-megalh-apath-me-ton-arithmo-2311807050.html
https://www.white-pages.gr/arithmos/2311807050
http://www.inewsgr.com/85/ti-na-kanete-an-sas-kalesei-o-arithmos-2311807050-apati-mystirio-me-wind-video.htm

nightbird7000
16-03-17, 16:00
πρόσεχε με αυτόν τον αριθμό 2311807050...δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αλλά περυσι είχε γινει ενας πανικός
με αυτόν τον αριθμό
http://www.news.gr/ellada/koinonia/article/273239/h-megalh-apath-me-ton-arithmo-2311807050.html
https://www.white-pages.gr/arithmos/2311807050
http://www.inewsgr.com/85/ti-na-kanete-an-sas-kalesei-o-arithmos-2311807050-apati-mystirio-me-wind-video.htm
Eννοείται προσοχή σε κάθε περίπτωση, αυτά τα λινκ που έβαλες ήδη διάβαζα, πάντως δεν νομίζω να μπορούν να σε χρεώσουν αν δεν πατήσεις κι εσύ κάποιο νούμερο στο πληκτρολόγιο του τηλεφώνου σου...πιστεύω δηλαδή, μετά καπάκι κάλεσα για να δω χρόνο ομιλίας που είχα και ευρώ στο καρτοκινητό, όλα ήταν οκ, όπως τα ήξερα...πρέπει να κατεβάσω μάλλον καμιά εφαρμογή μπλοκαρίσματος τηλεφωνικών αριθμών στο κινητό μου να ησυχάσω!

stereo
16-03-17, 16:51
Ρε παιδια, πως γινεται να χρεωθειτε απο ενα απλο γεωγραφικο αριθμο; Νομιζω οτι ο καθε ασχετος γραφει οτι θελει στα αρθρα και στις σελιδες με σχολια για επικινδυνους αριθμους. Ακομα και αν πατησεις εσυ κατι και σε συνδεσουν με καποιο νουμερο υψηλης χρεωσης, εσυ δεν γινεται να χρεωθεις. Το μονο πραγμα που εχω δει να κανουν μεχρι στιγμης, ειναι να σε παιρνουν, να σου λενε οτι κερδισες μια μεζονετα και κατι αλλες βλακεις και μετα σου λενε για περισσοτερες πληροφοριες καλεσε το ταδε πενταψηφιο οπου φυσικα υπαρχει υπερογκη χρεωση.

Nikiforos
16-03-17, 20:35
με κάλεσε το 2311807050 απάντησα, τίποτα..και μετά το γνωστό goodbye, τώρα καρτοκινητό έχω λίγο με ενδιαφέρει, αλλά είναι άκρως ενοχλητικό να συμβαίνει αυτό το πράγμα!

αυτο συμβαινει στην δουλεια και απανταω επειδη ειμαι σε μαγαζι και εχει γινει αρκετες φορες, αλλα δεν εχω δει καμια απολυτως χρεωση απο τετοια νουμερα.
τι ρολο βαραει δε ξερω και γιατι το κανουν!

nikraven
17-03-17, 15:41
Eννοείται προσοχή σε κάθε περίπτωση, αυτά τα λινκ που έβαλες ήδη διάβαζα, πάντως δεν νομίζω να μπορούν να σε χρεώσουν αν δεν πατήσεις κι εσύ κάποιο νούμερο στο πληκτρολόγιο του τηλεφώνου σου...πιστεύω δηλαδή, μετά καπάκι κάλεσα για να δω χρόνο ομιλίας που είχα και ευρώ στο καρτοκινητό, όλα ήταν οκ, όπως τα ήξερα...πρέπει να κατεβάσω μάλλον καμιά εφαρμογή μπλοκαρίσματος τηλεφωνικών αριθμών στο κινητό μου να ησυχάσω!
και εγώ δεν το νομίζω αυτό το βιολί με τις χρεώσεις....αλλά ας έχουμε μια καχυποψία απέναντι σε τέτοιους αριθμούς..
έχουν δει πολλά τα ματάκια μου.;)


Ρε παιδια, πως γινεται να χρεωθειτε απο ενα απλο γεωγραφικο αριθμο; Νομιζω οτι ο καθε ασχετος γραφει οτι θελει στα αρθρα και στις σελιδες με σχολια για επικινδυνους αριθμους. Ακομα και αν πατησεις εσυ κατι και σε συνδεσουν με καποιο νουμερο υψηλης χρεωσης, εσυ δεν γινεται να χρεωθεις. Το μονο πραγμα που εχω δει να κανουν μεχρι στιγμης, ειναι να σε παιρνουν, να σου λενε οτι κερδισες μια μεζονετα και κατι αλλες βλακεις και μετα σου λενε για περισσοτερες πληροφοριες καλεσε το ταδε πενταψηφιο οπου φυσικα υπαρχει υπερογκη χρεωση.
για αυτό και εγώ έγραψα στον φίλο nightbird οτι ''δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει'' αυτό που γράφτηκε στα διάφορα sites και blogs.

iml
23-03-17, 00:13
Αυτο Panasonic KX-TG6811 https://www.skroutz.gr/s/3378129/Panasonic-KX-TG6811.html δηλαδη χτυπαει κανα δυο φορες πρωτα;
Ενω αμα εχεις και δευτερη σταθερη συσκευη δεν ξερουμε τι κανει ε;

Αυτή κατ' εμέ είναι η φθηνότερη αξιοπρεπής "μεσαία" συσκευή από Panasonic. Έχω άλλο μοντέλο, αλλά υποθέτοντας ότι η νοοτροπία είναι η ίδια:
Εσύ στο ακουστικό δεν ακούς κουδούνισμα και απλά απορρίπτει την κλήση. Μέχρι να γίνει αυτό, αυτός που καλεί προλαβαίνει να ακουσει το πρώτο τοουτ (σαν να χτυπάει) και μετά τίποτα.

Zer0c00L
23-03-17, 21:40
εγώ πάντως έμεινα δυσαρεστημένος από την απάντηση της ΑΠΠΔΧ στις καταγγελίες που έκανα για την NOVA (FORTHNET) και για την VODAFONE (HOL) σχετικά με τις ενοχλήσεις που δέχτηκα στο σταθερό και κινητό μου τηλέφωνο που είναι γραμμένα στο μητρώο του άρθρου 11

η απάντηση της ΑΠΠΔΧ ήταν ότι έχει εκδοθεί απόφαση (2016) σχετική που δίνει πρόστιμα στις εταιρείες που αφορούν τις καταγγελίες μου οι οποίες φυσικά δεν αφορούν το 2016 αλλά το 2017...!!!

εγώ θα συνεχίσω βέβαια σε κάθε ενόχληση να κάνω καταγγελία (θα τους σπάσω τα νεύρα) μέχρι να κάνουν την δουλειά για την όποια είναι αρμόδιοι.

ότι αφορά τους "ανεπιθύμητους" στο κινητό αφού αναγνωριστούν μπαίνουν στην μαύρη λίστα και γειώνονται χωρίς καν να χτυπήσει ξανά το κινητό

στο σταθερό απλά το σηκώνω τους λέω ότι είμαι γραμμένος στο μητρώο του άρθρου 11 και ότι η κλήση καταγράφεται.

Nikiforos
27-03-17, 17:26
καλησπέρα, και πανω που ειχα ξηλωσει το truecaller αρχισαν να με παιρνουν στο κινητο! αλλα οχι συχνα, με ειχε παρει ενας απο μια εταιρια για τη nova αλλα του ειπα ειμαι πελατης και οκ.
Σημερα αυτο πριν λιγο 2120001992 το σηκωσα με σκοπο να τους την πω, αλλα δεν μιλησε κανεις, ισως επειδη αργησα να το εκλεισαν.
Εχει κανεις ιδεα τι νουμερο ειναι αυτο?
μαλλον πρεπει παλι να βαλω το truecaller.

cranky
27-03-17, 20:08
Σημερα αυτο πριν λιγο 2120001992 το σηκωσα με σκοπο να τους την πω, αλλα δεν μιλησε κανεις, ισως επειδη αργησα να το εκλεισαν.
Εχει κανεις ιδεα τι νουμερο ειναι αυτο?
Δές εδώ (https://www.white-pages.gr/arithmos/2120001992), Νικηφόρε.

Nikiforos
27-03-17, 20:21
Δές εδώ (https://www.white-pages.gr/arithmos/2120001992), Νικηφόρε.

thanks! δλδ δεν το γλιτωνω το truecaller! το ειχα βγαλει γιατι μου ετρωγε μπαταρια και RAΜ και το κινητο μου εχει 1GB.

edit : Καλημέρα!
πως γινεται να βαλω το καρτοκινητο μου στο αρθρο 11? ξερει κανεις? cosmote W.U εχω.

πριν βαλω ακομα ξανα το truecaller που το αποφευγω λιγο για ευνοητους λογους τους εχω αναφερει και αλλη φορα αλλωστε, εκανα στις επαφες μου μια ομαδα με το ονομα μπλοκαρισμενοι. Εκει εκτος το χτεσινο νουμερο, εβαλα και ενα παλιο που ειχα το 2130095563 που ηταν απο vodafone σπαστικοι οσο δεν παει αλλο.
για οσους δεν το ξερουν αμα παμε στο android σε μια επαφη στις ιδιοτητες πανω δεξια τικ στις 3 τελιτσες καθετες δλδ εχει επιλογη για τικ, φραγη εισερχομενων κλησεων. Οσα νουμερα τα εχουμε ετσι το κινητο μας δεν χτυπαει.
Απλα το μειονεκτημα ειναι οτι πρεπει να τα εχουμε περασει πρωτα, ενω πχ το truecaller εχει ετοιμη την λιστα, αλλα μπορει να εχει μπλοκαρει νουμερα που τα θελουμε, πχ καποιες τραπεζες, δικηγορους, εταιριες κτλ. που για μενα ειναι και ενα μειονεκτημα του, γιατι η λιστα ειναι ΤΟΟΟΟΟΣΟ μεγαλη που ειναι δυσκολος πολυ ο ελεγχος της.

Zer0c00L
28-03-17, 11:34
thanks! δλδ δεν το γλιτωνω το truecaller! το ειχα βγαλει γιατι μου ετρωγε μπαταρια και RAΜ και το κινητο μου εχει 1GB.

edit : Καλημέρα!
πως γινεται να βαλω το καρτοκινητο μου στο αρθρο 11? ξερει κανεις? cosmote W.U εχω.

πριν βαλω ακομα ξανα το truecaller που το αποφευγω λιγο για ευνοητους λογους τους εχω αναφερει και αλλη φορα αλλωστε, εκανα στις επαφες μου μια ομαδα με το ονομα μπλοκαρισμενοι. Εκει εκτος το χτεσινο νουμερο, εβαλα και ενα παλιο που ειχα το 2130095563 που ηταν απο vodafone σπαστικοι οσο δεν παει αλλο.
για οσους δεν το ξερουν αμα παμε στο android σε μια επαφη στις ιδιοτητες πανω δεξια τικ στις 3 τελιτσες καθετες δλδ εχει επιλογη για τικ, φραγη εισερχομενων κλησεων. Οσα νουμερα τα εχουμε ετσι το κινητο μας δεν χτυπαει.
Απλα το μειονεκτημα ειναι οτι πρεπει να τα εχουμε περασει πρωτα, ενω πχ το truecaller εχει ετοιμη την λιστα, αλλα μπορει να εχει μπλοκαρει νουμερα που τα θελουμε, πχ καποιες τραπεζες, δικηγορους, εταιριες κτλ. που για μενα ειναι και ενα μειονεκτημα του, γιατι η λιστα ειναι ΤΟΟΟΟΟΣΟ μεγαλη που ειναι δυσκολος πολυ ο ελεγχος της.

Ακολουθείς την ίδια διαδικασία νομίζω ότι η αίτηση γίνεται σε κατάστημα δεν ξέρω αν μπορούν να στο κάνουν στο 13888 αρκεί να είσαι ο κάτοχος της γραμμής.

cranky
28-03-17, 12:04
πως γινεται να βαλω το καρτοκινητο μου στο αρθρο 11? ξερει κανεις? cosmote W.U εχω.
Στέλνεις sms 11 απο το τηλέφωνό σου, στο 1256.

Λεπτομέρειες, εδώ (https://www.cosmote.gr/mitroo11/).

Serafeim Karakostas
28-03-17, 12:18
Για vodafone υπάρχει κάτι ανάλογο;

cranky
28-03-17, 12:20
Βέβαια, εδώ (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=11179).

Nikiforos
28-03-17, 13:22
Στέλνεις sms 11 απο το τηλέφωνό σου, στο 1256.

Λεπτομέρειες, εδώ (https://www.cosmote.gr/mitroo11/).

καλημερα! ευχαριστω!!!
δυστυχως ομως λεει οτι η προθεσμια ελειξε! προφανως ειχαν καποια προθεσμια που γινοταν με μυνημα και πλεον το μυνημα καταργηθηκε.
Η σελιδα που ειπες λεει μεχρι 25/11/16.
Λεει πρεπει να παω σε καταστημα ή να συμπληρωσω την φορμα επικοινωνιας πελατων απο την σελιδα τους, ή να παρω τηλ εκπροσωπο.
Οπως και να εχει πρεπει να το κανω γιατι αρχισαν να περνουν φορα!

Υ.Γ καλα που ειναι αυτη η φορμα επικοινωνιας και δεν την βρισκω?

cranky
28-03-17, 13:28
Ωχ, sorry, δεν είχα δεί την προθεσμία. :sorry:

Nikiforos
28-03-17, 13:29
Ωχ, sorry, δεν είχα δεί την προθεσμία. :sorry:

δεν πειραζει θα την βρουμε την ακρη, αρκει να βρω την φορμα, γιατι δεν μπορω να τρεχω σε καταστημα.

dimitris.taxideytis
28-03-17, 16:25
Πηραν πριν 10 λεπτα απο το γνωστο 213084800(προωθησεις vodafone) που συνηθως χτυπαει και δεν μιλαει κανεις. Σημερα για κακη του τυχη μιλησε ενας νεαρος.
Ακουσε το σιχτιρισμα του και εκλεισα το τηλεφωνο.
Ξερω οτι το ειχα ηδη στη φραγη.
Υπαρχει τροπος να παιρνουν απο εσωτερικη γραμμη, να φαινεται η κεντρικη γραμμη και να περναει η κληση;

manoulamou
28-03-17, 17:57
Εχει συμβει να με καλεσουν απο τον ιδιο αριθμο ταυτοχρονα και στο κινητο μου και στο σταθερο, προφανως μεσω τηλεφωνικου κεντρου!
Ευτυχως δεν ηταν τηλεπωληση...
:whistle:

dimitris.taxideytis
28-03-17, 19:27
Δεν εχω κατι με τα παιδια στα call center, αλλα το συγκεκριμενο εκανε παντα κλησεις σε ωρες κοινης ησυχιας και δεν μιλουσε κανεις. Ετσι το ειχα μπλοκαρει.
Και σημερα με το που ακουσα το "Καλησπερα σας..." αρχισα τα αει σιχτιρ κτλπ....
Τωρα πως περασε η κληση ενω ηταν ηδη σε φραγη ,δεν ξερω... Το διεγραψα και το περασα ξανα....
Αυτα που δεν μεταδιδουν στοιχεια κλησης(out of area), δεν ξερω πως θα τα μπλοκαρω.... Δυστυχως εχω συγγενεις στο εξωτερικο που παιρνουν μεσω καρτας προπληρωμενου χρονου και εχουν και εκεινοι την ιδια ενδειξη(out of area).
Οσο δε για τις αποκρυψεις, εχουν μπλοκαριστει εδω και χρονια,κριμα τοσα ταξιδια που "κερδισα"....

kostas2005
30-03-17, 09:07
Εδώ και 3 μερες ΜΟΝΟ το μεσημέρι ΚΑΙ αργά το βραδυ παίρνουν κάθε 1 ώρα και τους το κλείνει το true στα μούτρα.
Σκέφτομαι να το σηκώσω και να τους θυμίσω ποιός τους έφερε στην ζωή.
Τα χαμένα κορμιά να πεινάσουν η να βρουν μια σοβαρότερη δουλειά να μην ενοχλούν τον κόσμο.
Το θέμα είναι ότι μετά μου έρχεται και sms από την voda οτι έχασα την κλήση.

Υπάρχει εντολή να απενεργοποιηθεί το sms όταν αποριψεις ο ίδιος την κλήση?
Όμως μόνο αν απορρίψεις ο ίδιος την κλήση γιατί αυτή η ειδοποίηση είναι απαραίτητη, πχ αν είσαι κατειλημμένος.

Η κάτι να διαβάζει τα sms και οταν δει συγκεκριμένο περιεχόμενο (στην προκειμένη το σταθερό τηλέφωνο των άθλιων) να τα κάνει mute..

Catchphrase
30-03-17, 15:27
Γιατί δεν μπλοκάρεις το νούμερο από τη συσκευή σου, να τελειώνεις !!!!

manoulamou
01-04-17, 20:16
Εχουμε οτε στο σταθερο και cosmote στα 2 απο τα 3 κινητα της οικογενειας.
Σημερα ελεγξα τις κλησεις του σταθερου (απορρητο) τις τελευταιες δυο ημερες και
βρηκα 14 αναπαντητες εξ ων μια απο απορρητο, μια απο ηλιακο μαλλον για συντηρηση και ΔΩΔΕΚΑ απο τον ομιλο COSMOTE...
Λετε να ειναι ο... Νο1 μπαμπας?
:rofl:

nikraven
01-04-17, 23:14
καλημερα! ευχαριστω!!!
δυστυχως ομως λεει οτι η προθεσμια ελειξε! προφανως ειχαν καποια προθεσμια που γινοταν με μυνημα και πλεον το μυνημα καταργηθηκε.
Η σελιδα που ειπες λεει μεχρι 25/11/16.
Λεει πρεπει να παω σε καταστημα ή να συμπληρωσω την φορμα επικοινωνιας πελατων απο την σελιδα τους, ή να παρω τηλ εκπροσωπο.
Οπως και να εχει πρεπει να το κανω γιατι αρχισαν να περνουν φορα!

Υ.Γ καλα που ειναι αυτη η φορμα επικοινωνιας και δεν την βρισκω?
Νικηφόρε εννοεί την φόρμα επικοινωνίας την γενική....για να επικοινωνήσει καποιος εκπροσωπος της cosmote μαζι σου.
https://www.cosmote.gr/fixed/consumer/email-contact-form
αλλά ισως σε στενοχωρέσω γιατι εχω μια εντυπωση οτι δεν γινεται μεσω e-mail η εγγραφή στο μητρώο 11....μόνο απο κάποιο κατάστημα
cosmote ή Γερμανός.
δες εδώ
https://www.cosmote.gr/fixed/registrypage-11

Nikiforos
02-04-17, 08:09
καλημερα! ευχαριστω θα κανω αυτο με την φορμα και θα δουμε τι θα πουν.

ela002
05-04-17, 09:07
Απάντηση από την αρχή προστασίας...

"Με την Απόφαση αυτή, η Αρχή, αφού διαπίστωσε παραβάσεις του άρ. 11 του ν. 3471/2006 και του άρ. 13 του ν. 2472/1997, επέβαλλε, με βάση τα άρ. 19 παρ. 1 στοιχ. στ’ και 21 του ν. 2472/1997 και 13 παρ. 1 και 4 του ν. 3471/2006, πρόστιμο 12.000 Ευρώ,..."

Τώρα συνέχεια με την αγωγή στο δικαστήριο.

nightbird7000
05-04-17, 13:53
με πήραν στο σταθερό με απόκρυψη και ακούστηκε ένα ηχογραφημένο μήνυμα "έχετε κερδίσει δυο διανυκτερεύσεις..." δεν το άκουσα ολόκληρο και το έκλεισα.

Zer0c00L
05-04-17, 15:40
Απάντηση από την αρχή προστασίας...

"Με την Απόφαση αυτή, η Αρχή, αφού διαπίστωσε παραβάσεις του άρ. 11 του ν. 3471/2006 και του άρ. 13 του ν. 2472/1997, επέβαλλε, με βάση τα άρ. 19 παρ. 1 στοιχ. στ’ και 21 του ν. 2472/1997 και 13 παρ. 1 και 4 του ν. 3471/2006, πρόστιμο 12.000 Ευρώ,..."

Τώρα συνέχεια με την αγωγή στο δικαστήριο.

Αυτά μου είπαν και εμένα για καταγγελίες του 2017 επικαλέστηκαν τις αποφάσεις και πρόστιμα που επιβλήθηκαν το 2016 σε nova(forthnet) , vodafone και πλην σαφώς να πάω δικαστικά

Nikiforos
05-04-17, 18:33
με πήραν στο σταθερό με απόκρυψη και ακούστηκε ένα ηχογραφημένο μήνυμα "έχετε κερδίσει δυο διανυκτερεύσεις..." δεν το άκουσα ολόκληρο και το έκλεισα.

εγω παντως με forthnet που εχω, απο το my account εχει επιλογη να κοψω τα νουμερα με αποκρυψη, οποτε βγαινει οτι ο συνδρομητης που καλειτε εχει επιλεξει να μην δεχεται κλησεις απο νουμερα με αποκρυψη αριθμου κτλ.
Δοκιμασα απο το κινητο μου με #30# μπροστα για να δω τι βγαζει.
Αν στο κινητο με καλεσουν με αποκρυψη απλα δεν το σηκωνω.
Θεωρω οτι ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ σπαστικο να σε καλουν με αποκρυψη του αριθμου, εδω και χρονια υπαρχει η αναγνωριση κλησεων, οποιος θελει να καλει και δεν εχει κατι να κρυψει ας αφηνει το νουμερο του να φαινεται.
αν το εχει απορηττο και δεν φαινεται προβλημα του, i don't care!

cranky
05-04-17, 22:35
Αν στο κινητο με καλεσουν με αποκρυψη απλα δεν το σηκωνω.
Και στο κινητό μπορείς να ενεργοποιήσεις την απόρρριψη κλήσεων με απόκρυψη.

Nikiforos
06-04-17, 08:11
Και στο κινητό μπορείς να ενεργοποιήσεις την απόρρριψη κλήσεων με απόκρυψη.

καλημερα, πως γινεται αυτο?
εκτος του να βαλω το truecaller το ειχα και το ξηλωσα.
και εκτος του να βαλω οποιοδηποτε αλλο προγραμμα τετοιου τυπου, υπαρχει αλλος τροπος που δεν ξερω?

cranky
06-04-17, 09:48
καλημερα, πως γινεται αυτο?
Καλημέρα, Νικηφόρε.
Δές αυτό (https://www.adslgr.com/content/content/635-%CE%95%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%81%CF%81%CE%B9%CF%88%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%CF%85%CF%88%CE%B7-%CE%91%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%8C%CF%87%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%82) το άρθρο.

Nikiforos
06-04-17, 11:59
ωραια, ευχαριστω πρεπει να παρω τηλ δλδ.
Αυτο που λεει για την forthnet ετσι το εχω κανει.

Zer0c00L
06-04-17, 19:09
οι απαντήσεις της ΑΠΠΔΧ για VODAFONE - WIND - NOVA (FORTHNET)

tzelen
07-04-17, 11:09
Κοινός παρανομαστής "...η Αρχή δεν θα προχωρήσει σε περαιτέρω..."

:rolleyes:

mzaf
07-04-17, 13:43
Κοινός παρανομαστής "...η Αρχή δεν θα προχωρήσει σε περαιτέρω..."

:rolleyes:

Τα ίδια και σε μένα...κακώς ασχολήθηκα :mad:

stelakis1914
07-04-17, 18:32
6940911080 με κάλεσε την Δευτέρα το μεσημέρι
2313084650 σήμερα το απόγευμα από την γνωστή ενοχλητική Homenet

Έκαστοι πρέπει να προωθούν τις υπηρεσίες vodafone και αγνοούν το μητρώο του άρθρου 11 του Ν. 3471/2006

Zer0c00L
07-04-17, 21:13
ακριβώς έτσι δυστυχώς σε αυτό φταίμε και εμείς οι πελάτες/καταναλωτές καθώς δεν προχωράμε σε καταγγελίες στην ΑΠΠΔΧ έτσι με λιγοστές καταγγελίες δεν κερδίζει κανείς καθώς τα πρόστιμα που δίνει στις εταιρείες/συνεργάτες είναι λίγο το ποσό μπροστά στο κέρδος έτσι τα αγνοούν (αν και δεν νομίζω ότι τα εισπράττει και ποτέ)

αν αλλάξουμε μυαλά και κάνουμε το αυτονόητο σε όποιον παραβιάζει το νόμο και τα δικαιώματα που έχουμε ως πελάτες/καταναλωτές (να μην μας ενοχλούν στο σταθερό/κινητό τηλέφωνο μας)

τότε θα μπορεί η ΑΠΠΔΧ να κάνει την δουλεία της σωστά

και οι εταιρείες/συνεργάτες θα το σκέφτονται πολλές φορές πριν παραβιάσουν τον νόμο γιατί τα πρόστιμα θα είναι υψηλά

προσωπικά εγώ δεν θα προσφύγω φυσικά στην δικαιοσύνη καθώς αυτό κοστίζει...

αλλά έβαλα την δικηγόρο μου να τους απειλήσει με αγωγή στο δικαστήριο αν ξανά γίνει οποιαδήποτε ενόχληση μετά από την επικοινωνία με τις εταιρείες (VODAFONE - WIND - NOVA/FORTHNET

stelakis1914
07-04-17, 21:52
Αν σαν φόρουμ οργανωθούμε και όσοι ενδιαφερόμαστε να προσλάβουμε ένα δικηγόρο που θα κυνηγήσει για λογαριασμό μας αυτές τις ενοχλητικές εταιρείες θα αποδείξουμε ότι είμαστε πολύ μπροστά. Αν καταφέρουμε να μαζευτούμε γύρω στα 20 άτομα θα πέσει πολύ και το ποσοστό πληρωμής που θα αναλογεί στον καθένα από εμάς.

Υπάρχουν πολλά αν βέβαια και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να καταφέρουμε κάτι τέτοιο.

Zer0c00L
08-04-17, 00:24
προσωπικά το βλέπω δύσκολο έως ακατόρθωτο συγνώμη κιόλας αλλά εδώ καταγγελία στην ΑΠΠΔΧ που δεν κοστίζει τίποτα απολύτως (λίγο χρόνο στον υπολογιστή) και δεν μπορούν να μαζευτούν άτομα ώστε να αποδώσει και θα μαζευτούν για προσφυγή μέσω δικηγόρου στα δικαστήρια

stelakis1914
08-04-17, 00:39
Ξέρω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο κάτι τέτοιο.

Δεν έχει νόημα όμως να γκρινιάζουμε συνεχώς για την ασυδοσία των εταιρειών όταν οι ίδιοι δεν κάνουμε τίποτα για να αλλάξει αυτό.
Όσοι περιμένουν από το κράτος-μπανανία να λάβει δραστικά μέτρα απέναντι στον κάθε επιτήδειο είναι το λιγότερο αφελείς.

Zer0c00L
08-04-17, 01:27
Ξέρω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο κάτι τέτοιο.

Δεν έχει νόημα όμως να γκρινιάζουμε συνεχώς για την ασυδοσία των εταιρειών όταν οι ίδιοι δεν κάνουμε τίποτα για να αλλάξει αυτό.
Όσοι περιμένουν από το κράτος-μπανανία να λάβει δραστικά μέτρα απέναντι στον κάθε επιτήδειο είναι το λιγότερο αφελείς.

μάλλον σε κάτι είσαι λάθος αγαπητέ μου φίλε

η ΑΠΠΔΧ δεν είναι το κράτος αλλά η αρμόδια (ανεξάρτητη) αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων χαρακτήρα

το κράτος είναι η δικαιοσύνη που θες να προσφύγουμε

που έχει συμφέροντα από τις εταιρείες που παραβιάζουν τον νόμο εις βάρος μας.

αν θέλεις εσύ και οποιοςδήποτε να κάνει κάτι

είναι απλό καταγγελία στην ΑΠΠΔΧ με την πρώτη ενόχληση που θα δεχτείς από οποιαδήποτε εταιρεία/συνεργάτη από την στιγμή που είσαι στο μητρώο του άρθρου 11

όσο περισσότερες καταγγελίες τόσο μεγαλύτερα τα πρόστιμα

απλά και κατανοητά πράγματα αλλά όπως είπα ο "ωχαδερφισμός" μας έχει φέρει σε αυτά τα χάλια (δεν εξαιρώ και τον εαυτό μου)

Lagman
11-04-17, 12:23
Υπάρχει ο Ευρωπαϊκός Κανονισμός 2016/679 General Data Protection Regulation (GDPR) και τίθεται σε υποχρεωτική εφαρμογή για όλα τα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης στις 25/05/2018.

Τα πρόστιμα φτάνουν 4% του τζίρου της επιχείρησης.

Zer0c00L
11-04-17, 12:59
Υπάρχει ο Ευρωπαϊκός Κανονισμός 2016/679 General Data Protection Regulation (GDPR) και τίθεται σε υποχρεωτική εφαρμογή για όλα τα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης στις 25/05/2018.

Τα πρόστιμα φτάνουν 4% του τζίρου της επιχείρησης.

Δεν βλέπω να εφαρμόζεται όμως στην χώρα μας ούτε να πέφτουν πρόστιμα που θα πονέσει η τσέπη τους

@ ADSLgr.com All rights reserved.