PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαύρη Λίστα Τηλεφωνικών Αριθμών/Κέντρων - Παραβίαση Προσωπικών Δεδομένων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

stelakis1914
21-09-17, 18:56
EEE ακομη εδω εισαι; :p
Άσε καλύτερα γιατί θα έπρεπε να πληρώσω και φόρο κληρονομιάς. Δεν είμαστε για τέτοια αυτόν τον μήνα, έχουμε και την δόση του ΕΝΦΙΑ.

phantom77
21-09-17, 20:41
2119894500 - Wind

Τουλάχιστον ήταν ευγενικός...

Nikiforos
22-09-17, 06:28
καλημερα, δεν αρκει καποιος να ειναι ευγενικος ομως, πρεπει να καταλαβουν οτι οταν πεις οτι δεν ενδιαφερεσαι, αντιο σας και γεια σας ευγενικα.
Ουτε να σου ζαλιζουν τα τετοια σου και τα επιμενουν, ουτε και να κλεινουν χωρις να χαιρετησουν οπως κανουν αρκετοι.
Οι ποιο αγενεις ειναι οσοι παιρνουν για την vodafone, της εχω ριξει πολλα μπινελικια στην σελιδα της στο fb και απο καμια δυο εταιριες εναλλακτικων παροχων ρευματος.
Οι ανθρωποι ειναι απλα γιδια....και αυτα ποιο ευγενικα ειναι!!!

phantom77
22-09-17, 06:54
Δεν προλαβαίνουν να πουν πολλά, η αλήθεια είναι. Μόλις ακούσω απο που τηλεφωνούν, τους παίρνω μονότερμα και τους το κλείνω :p

giwrgosth
23-09-17, 17:19
Με τον ΟΤΕ τι στο καλό μπορεί να γίνει?
Καθημερινές κλήσεις από το 13888, μπορεί και 3-4 φορές την ημέρα, τους λες για το μητρώο 11 και σου λένε ένα συγνώμη, λάθος του συστήματος, το ενημερώνουμε και μετά από μια ώρα ξανά!
Έχω κάνει 10 καταγγελίες στην Αρχή, αλλά μάλλον πάνε στον βρόντο!
Κανείς άλλος δεν με ενοχλεί, πέρα από αυτούς που με παίρνουν να μου πουν ότι κέρδισα σπίτια, αυτοκίνητα, ταξίδια στο Άρη κλπ.

swatsquadgr
25-09-17, 09:47
Με τον ΟΤΕ τι στο καλό μπορεί να γίνει?
Καθημερινές κλήσεις από το 13888, μπορεί και 3-4 φορές την ημέρα, τους λες για το μητρώο 11 και σου λένε ένα συγνώμη, λάθος του συστήματος, το ενημερώνουμε και μετά από μια ώρα ξανά!
Έχω κάνει 10 καταγγελίες στην Αρχή, αλλά μάλλον πάνε στον βρόντο!
Κανείς άλλος δεν με ενοχλεί, πέρα από αυτούς που με παίρνουν να μου πουν ότι κέρδισα σπίτια, αυτοκίνητα, ταξίδια στο Άρη κλπ.

Eγω για να ησυχασω απο τα 10+ τηλεφωνηματα τους την ημερα , εγινα συνδρομητης τους !!! :rolleyes:

Vongola
25-09-17, 09:55
Δείτε το θέμα Επιτέλους,Σώθηκα!!Μπλοκάρισμα Κλήσεων επιλεκτικό) σε Σταθερό! (https://www.adslgr.com/forum/threads/995547-%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%A3%CF%8E%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B1!!%CE%9C%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%9A%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C)-%CF%83%CE%B5-%CE%A3%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CF%8C!) που ανέβηκε αρχές καλοκαιριού.

Για όποιον/α δεν θέλει να ξαναδεχθεί ανεπιθύμητες κλήσεις...
Βολικό και λειτουργικό.Με το που βλέπεις ένα άκυρο νούμερο ( π.χ. 13888 ,211ΧΧΧΧΧΧΧ ...), πατάς το κουμπί και πήγε στο...καλό

manoulamou
26-09-17, 10:55
ΕΝΙΟΤΕ το 211 ΧΧΧ Χ000 ανηκει σε ΜΗ-ΥΠΟΠΤΟ χρησιμο συνδρομητη

πχ ειχα κανει την πρωτη μου ηλεκτρονικη παραγγελια στο MediaMarkt για κατι μελανια κι επειδη κατι μου φαινοταν παραξενο σχετικα με την αποστολη με την Orbit courier, τους εστειλα ενα email.

2112117700 εκει γυρω στις 9.30 με καλεσαν να με ενημερωσουν...
:whistle:

androu
26-09-17, 19:24
+38763304618 +38763304611 38763304605

απο Βοσνια Ερζεγοβίνη δεν ξέρω γιατί με καλούν και το κλείνουν. Δεν παίρνω πίσω εννοείται

kostas2005
28-09-17, 12:58
της βοσνιας ειναι σουπερ σπαμ συμφωνα με το true..

marcus1
28-09-17, 13:23
της βοσνιας ειναι σουπερ σπαμ συμφωνα με το true..

Παίζουν τελευταία πολλά τέτοια με αναπάντητες, έχω ακούσει γνωστούς με κλήσεις από Ρουμανία, Ουκρανία, και Γερμανία ακόμα, και μάλιστα συνεχείς... Δηλώστε (στο truecaller) τους σπαμερ και σώστε.

thourios
28-09-17, 14:41
00441269210810. Τύπου Goodbye.
Δεν πρόσεξα την οθόνη του κινητού και απάντησα.
Μπήκε blacklist.

manoulamou
02-10-17, 19:34
Με εχει τρελανει μετα τις 21 Σεπτεμβριου στις κλησεις ο ομιλος FinTrust - Mellon = 6973158ΧΧΧ (διαφορετικοι αριθμοι καθε φορα) ολες τις μερες και ωρες εκτος νυχτας και Σ/Κ...
Ευτυχως δεν χρωσταω το ο,τιδηποτε σε τραπεζα για να ανησυχησω στα σοβαρα! :p

advantix
02-10-17, 22:52
Με εχει τρελανει μετα τις 21 Σεπτεμβριου στις κλησεις ο ομιλος FinTrust - Mellon = 6973158ΧΧΧ (διαφορετικοι αριθμοι καθε φορα)
Από COSMOTE είναι

tzelen
03-10-17, 09:52
Με εχει τρελανει μετα τις 21 Σεπτεμβριου στις κλησεις ο ομιλος FinTrust - Mellon = 6973158ΧΧΧ (διαφορετικοι αριθμοι καθε φορα) ολες τις μερες και ωρες εκτος νυχτας και Σ/Κ...
Ευτυχως δεν χρωσταω το ο,τιδηποτε σε τραπεζα για να ανησυχησω στα σοβαρα! :p

Μπορεί για αυτό να σε παίρνουν

Γιατι δεν χρωστάτε; Είστε καλά; Τί πρέπει να κάνουμε για να χρωστάτε;

:tooth

thourios
03-10-17, 10:19
Πλάκα στη πλάκα τράπεζες και Δημόσιο θέλουν να κάνουν και τους πολίτες που δεν χρωστούν ή δεν έχουν καμία οφειλή να χρωστούν και αυτοί.
Έχω αναφερθεί σε άλλο νήμα (https://www.adslgr.com/forum/threads/1009801-%CE%99%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%95%CE%A6%CE%9A%CE%91-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%9A%CE%95%CE%91%CE%9F-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BC%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%BF%CF%86%CE%B5%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CF%82?highlight=%CE%95%CE%A6%CE%9A%CE%91).

Η mellon (http://mellongroup.com/mellon-worldwide/mellon-solutions) δεν είναι μόνο εισπρακτική αλλά παρέχει και ενοικιαζόμενους υπαλλήλους στις τράπεζες και σε άλλους φορείς.
Δραστηριοποιείται σε πολλούς τομείς.

:down:

manoulamou
03-10-17, 18:16
Παντως η μπουρδολογια παει συννεφο... πχ ο μεγας ρεπορτερ Ακης Παυλοπουλος ειπε πως σε χρεωνουν λογω... αντιστροφης κλησεων εαν απαντησεις :p και καπου αλλου διαβασα να τους τρελανουμε στις μηνυσεις για να μαζευτουν! Λες και περισσευουν στον κοσμακη τοσα ωστε να τα επενδυσει και σε χασοδικες.

- - - Updated - - -

210-8198400
απο cosmote εως εισπρακτικη = ολα τα σφαζουν :p (https://www.white-pages.gr/arithmos/2108198400/p/3)

DrNo
03-10-17, 19:53
Μήνυμα... απο το 54122

186666

manoulamou
04-10-17, 00:31
κλασικη παγιδα... :twisted:
https://www.white-pages.gr/arithmos/54122/p/2

androu
06-10-17, 11:41
έβγαλε και η vod ανακοίνωση

επίσης 210 6702868 απο vod για προσφορές

stelakis1914
06-10-17, 14:44
2313084850 θρασίμι από την watt & volt που συστήθηκε και επικαλέστηκε ότι «θα μειώσει το ρεύμα μου στην ΔΕΗ και θα αυξήσει τις παροχές μου με τον ΕΟΠΥΥ!»

tzelen
06-10-17, 16:39
Μόλις μου ήρθε το παρακάτω SMS από 6936048802

FREE SMS
ΜΑΘΕ ΟΤΙ ΘΕΣ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ 11830
ΤΗΛΕΦ. ΣΤΑΘΕΡΑ-ΚΙΝΗΤΑ, ΟΙΚΙΑΚΑ-ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΙΚΑ, ΔΗΜΟΣΙΟ

κτλ κτλ κτλ

sdikr
06-10-17, 16:43
Μόλις μου ήρθε το παρακάτω SMS από 6936048802

FREE SMS
ΜΑΘΕ ΟΤΙ ΘΕΣ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ 11830
ΤΗΛΕΦ. ΣΤΑΘΕΡΑ-ΚΙΝΗΤΑ, ΟΙΚΙΑΚΑ-ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΙΚΑ, ΔΗΜΟΣΙΟ

κτλ κτλ κτλ

Στείλε του και εσύ 11888, σε εμάς μαθαίνεις περισσότερα :p

manoulamou
06-10-17, 20:50
Τρεις μερες ειχε να με καλεσει ο ομιλος Fintrust - Mellon και πανω που αρχισα να... ανησυχω, με καλεσαν απο το 6973158369 πριν λιγο! :rofl:

stelakis1914
07-10-17, 13:37
2313084400 Χρηματικό ποσό χωρίς κλήρωση...

Lawtech2016
07-10-17, 18:10
Κανε αμεσα καταγγελια στο www.dpa.gr, ακομα και σημερα!

- - - Updated - - -


13888 : 15 κλησεις σε 2 ημερες ακομη και σε ωρες κοινης ησυχιας
ΕΛΕΟΣ :dwarf

Κανε αμεσα καταγγελια στο www.dpa.gr

manoulamou
07-10-17, 19:21
Σιγα μην ασχοληθω... εχω τοσα να μου σπανε τα νευρα, δεν θα μπω τωρα σε ακομα πιο ψυχοφθορες διαδικασιες! :rolleyes: :crazy:

Zer0c00L
11-10-17, 16:30
Σιγα μην ασχοληθω... εχω τοσα να μου σπανε τα νευρα, δεν θα μπω τωρα σε ακομα πιο ψυχοφθορες διαδικασιες! :rolleyes: :crazy:

Αν δεν ασχοληθείς εσύ με αυτούς που σε ενοχλούν μην περιμένεις να σε σεβαστούν απλά θα συνεχίσουν να σε ενοχλούν η λύση είναι η καταγγελία.

thourios
11-10-17, 16:45
00441254421306
Κλήση Goodbye

manoulamou
12-10-17, 11:44
Αν δεν ασχοληθείς εσύ με αυτούς που σε ενοχλούν μην περιμένεις να σε σεβαστούν απλά θα συνεχίσουν να σε ενοχλούν η λύση είναι η καταγγελία.
Εχω βαλει τις συσκευες στο αθορυβο και τις ανοιγω μονον οταν ξερω - περιμενω σοβαρο τηλεφωνημα, στα ενδιαμεσα απλα ελεγχω ποιοι με καλεσαν.
Δικιο εχεις Zer0c00L ως προς τις διεκδικησεις, πλην ομως... "δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι".

Zer0c00L
13-10-17, 00:04
Εχω βαλει τις συσκευες στο αθορυβο και τις ανοιγω μονον οταν ξερω - περιμενω σοβαρο τηλεφωνημα, στα ενδιαμεσα απλα ελεγχω ποιοι με καλεσαν.
Δικιο εχεις Zer0c00L ως προς τις διεκδικησεις, πλην ομως... "δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι".

η καταγγελία στην ΑΠΠΔ δεν κοστίζει τίποτα είναι δωρεάν όπως η εγγραφή σου στην ΑΠΠΔ για να κάνεις την καταγγελία

αυτοί θα ασχοληθούν με την καταγγελία σου και εφόσον έχεις δηλώσει τα στοιχεία αυτού που σε ενοχλεί

τότε θα φάει τα ανάλογα πρόστιμα και αν η καταγγελία σου γίνει "ομαδική" λόγω πολλών ανθρώπων που θα καταγγείλουν τον συγκεκριμένο

τότε θα είναι και μεγάλο το πρόστιμο

μόνο όταν πονέσει η τσέπη αυτών που ενοχλούν θα βάλουν μυαλό να σέβονται τους νόμους και τους ανθρώπους/καταναλωτές/πελάτες

αλλιώς αν δεν κάνουμε τίποτα δεν θα αλλάξει τίποτα

όπως είπα αρκεί να δεις την ιστοσελίδα της ΑΠΠΔ και να διαπιστώσεις με τα ίδια σου τα μάτια

πόσες ήταν οι καταγγελίες που αφορούσαν την VODAFONE (HOL) - WIND - NOVA (FORTHNET) - CYTA - COSMOTE (OTE)

σε σχέση με τους συνδρομητές μικρές

για αυτό και βγήκαν μικρά τα πρόστιμα και φυσικά για τις εταιρείες αυτές είναι ένα τίποτα

αν ήταν πάρα πολλές όμως τα πρόστιμα θα ήταν μεγάλα και όταν θα πόναγε η τσέπη τους τότε θα μας σεβόντουσαν.

JOHNMORE
22-10-17, 04:41
γενικότερα νομίζω ότι αποπροσανατολίζεστε από το πρόβλημα.......

καταρχην σας εφιστώ την προσοχή: ποσα συμβόλαια γράφουν τις τιμές κατά την ημερομηνία που υπογράφετε?
θα μου πείτε καλά αυτό τι σημασία έχει?
δηλαδή μπορεί ο πάροχος/εταιρεία να βάζει ότι τιμές θέλει όποτε θέλει ε? πώς έχετε μετά κάποιο αποδεικτικό ότι το 12 ή 24 μηνων συμβόλαιο θα ισχύσει με τα καθέκαστα?
σου δίνουν ένα χαρτί με τους όρους τους αλλά πουθενά η τιμή ΣΥΝΗΘΩΣ ;)
μετά θα χρωστάς ότι αποφασίσει η εταιρεία ως <άλλος> δικαστής...

για να σε καλούν να δεκτώ ότι είχες κάποια δοσοληψία με κάποια από τις παραπάνω εταιρείες ΟΚ
ΟΜΩΣ όταν πάει η υπόθεση σε αυτές τις εταιρείες, παρόλο που είναι δικηγορικό γραφείο & κουραφέξαλα ούτε που θα σε ρωτήσει κανείς γιατί αρνείσαι να πληρώσεις το Χ Ψ ποσό όλο ή 1 μέρος του!!

οι περισσότερες λοιπόν των περιπτώσεων που έχω ακούσει από τον περίγυρό μου αλλά & από προσωπική εμπειρία περιελάμβαναν ΔΙΕΝΕΞΗ/ΡΗΞΗ μεταξύ
πελάτη - εταιρείας (με ή χωρίς ΕΕΤΤ, ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ/ΠΟΛΙΤΗ κ.α. φορείς) η οποία δεν απέδωσε συνεννόηση διότι η εταιρείες έχουν ΤΟΝ ΜΟΝΟΛΟΓΟ

πάνε λοιπόν μετά από ΜΗΝΕΣ-ΕΤΗ και κάνουν απαίτηση των χρημάτων που οι ίδιοι πιστεύουν ότι δικαιούνται με αστρονομικά - μαγειρεμένα φυσικά ΠΟΣΑ!


το δικηγορικό γραφείο ενημερωνεί για την απαίτηση & ζητάει την εξόφληση εφάπαξ ή σε δόσεις ή ότι μπορεί ο πρώην πελάτης να δώσει

ΔΕΝ ΕΡΩΤΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ..........επειδή είστε τζαμπατζήδες? επειδή δεν έχετε? επειδή αυτά που ζητάνε δεν αναλογούν στα προσυμφωνηθέντα? επειδή πέσατε θύμα απάτης λεγομένων από το τηλεφώνημα του πωλητή? επειδή σας ζητούν εκτός των άλλων ΠΟΙΝΗ/ΠΕΝΑΛΤΙ καταχρηστικά χωρίς χρησιδάνειο ή επιδότηση συσκευής?
τα τεχνάσματά τους είναι αμέτρητα & οι ΑΤΑΣΘΑΛΙΕΣ τους ουκ ολίγες!!

προσωπικά έχω πέσει κι εγώ θύμα απάτης ΥΠΕΡΧΡΕΩΣΕΩΝ που αρνήθηκα να πληρώσω παραπάνω από τα συμφωνηθέντα.
πλήρωσα ως κύριος τον τελευταίο λογαριασμό για τα <δεδουλευμένα> τους κι επέστρεψα στον Προμηθευτή "Τελευταίου Καταφυγίου" => ΟΤΕ
δεν το κουναω απεπαε ωσπου να ξεκουμπιστούν όλα τα λαμόγια απ'τη χώρα

το έγραψα έτσι διότι & στους προμηθευτές/παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας θυμάστε το σκάνδαλο που είχε ξεσπάσει προ ετών με aegean power & energa
και όλοι επιστρέψαμε στην ΔΕΗ άρον άρον ωσπου να ξεφυτρώσουν άλλες νέες εταιρείες

κι ας <ακούγομαι> σαν τον παππού ή την θεια που δεν ακούει κουβέντα
είδατε κανένα ανταγωνισμό ποιοτικότερων ή πιο εξελιγμένων υπηρεσιών εσείς όλα αυτά τα χρόνια που να δικαιολογεί στο ελάχιστο τις υπερχρεώσεις?;

η ύπαρξη των εναλλακτικών μόνο στη μείωση των τιμών δεν βοήθησε?
τι να το κάνουμε αν οι χαμηλές τιμές μας άφησαν στο απηρχαιωμένο δίκτυο κινητής σταθερης διαδικτύου?
προσέδωσαν καμία τρελλή αναπτυξη στη χώρα οι τόσες εταιρείες που άνοιξαν κι έκλεισαν?
ο διαφωνών να σηκώσει το χέρι του αφού δει πρώτα άλλες χώρες Ε.Ε. σαυτήν που τόσο πολύ θέλαμε να (παρα) μείνουμε & μένουμε έτσι κι αλλιώς γεωγραφικά
(((έτσι κι αλλιώς Ευρώπη - Ευρώ ονόματα δικά μας είναι για τα οποία δεν λαμβάνουμε τα νόμιμα πνευματικά δικαιώματα ως <ανοικτοχερηδες> μην πω κάτι χειρότερο)))


έρχονται κι άλλες εξαγορές ή λουκέτα......

Zer0c00L
22-10-17, 17:30
γενικότερα νομίζω ότι αποπροσανατολίζεστε από το πρόβλημα.......

καταρχην σας εφιστώ την προσοχή: ποσα συμβόλαια γράφουν τις τιμές κατά την ημερομηνία που υπογράφετε?
θα μου πείτε καλά αυτό τι σημασία έχει?
δηλαδή μπορεί ο πάροχος/εταιρεία να βάζει ότι τιμές θέλει όποτε θέλει ε? πώς έχετε μετά κάποιο αποδεικτικό ότι το 12 ή 24 μηνων συμβόλαιο θα ισχύσει με τα καθέκαστα?
σου δίνουν ένα χαρτί με τους όρους τους αλλά πουθενά η τιμή ΣΥΝΗΘΩΣ ;)
μετά θα χρωστάς ότι αποφασίσει η εταιρεία ως <άλλος> δικαστής...

για να σε καλούν να δεκτώ ότι είχες κάποια δοσοληψία με κάποια από τις παραπάνω εταιρείες ΟΚ
ΟΜΩΣ όταν πάει η υπόθεση σε αυτές τις εταιρείες, παρόλο που είναι δικηγορικό γραφείο & κουραφέξαλα ούτε που θα σε ρωτήσει κανείς γιατί αρνείσαι να πληρώσεις το Χ Ψ ποσό όλο ή 1 μέρος του!!

οι περισσότερες λοιπόν των περιπτώσεων που έχω ακούσει από τον περίγυρό μου αλλά & από προσωπική εμπειρία περιελάμβαναν ΔΙΕΝΕΞΗ/ΡΗΞΗ μεταξύ
πελάτη - εταιρείας (με ή χωρίς ΕΕΤΤ, ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ/ΠΟΛΙΤΗ κ.α. φορείς) η οποία δεν απέδωσε συνεννόηση διότι η εταιρείες έχουν ΤΟΝ ΜΟΝΟΛΟΓΟ

πάνε λοιπόν μετά από ΜΗΝΕΣ-ΕΤΗ και κάνουν απαίτηση των χρημάτων που οι ίδιοι πιστεύουν ότι δικαιούνται με αστρονομικά - μαγειρεμένα φυσικά ΠΟΣΑ!


το δικηγορικό γραφείο ενημερωνεί για την απαίτηση & ζητάει την εξόφληση εφάπαξ ή σε δόσεις ή ότι μπορεί ο πρώην πελάτης να δώσει

ΔΕΝ ΕΡΩΤΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ..........επειδή είστε τζαμπατζήδες? επειδή δεν έχετε? επειδή αυτά που ζητάνε δεν αναλογούν στα προσυμφωνηθέντα? επειδή πέσατε θύμα απάτης λεγομένων από το τηλεφώνημα του πωλητή? επειδή σας ζητούν εκτός των άλλων ΠΟΙΝΗ/ΠΕΝΑΛΤΙ καταχρηστικά χωρίς χρησιδάνειο ή επιδότηση συσκευής?
τα τεχνάσματά τους είναι αμέτρητα & οι ΑΤΑΣΘΑΛΙΕΣ τους ουκ ολίγες!!

προσωπικά έχω πέσει κι εγώ θύμα απάτης ΥΠΕΡΧΡΕΩΣΕΩΝ που αρνήθηκα να πληρώσω παραπάνω από τα συμφωνηθέντα.
πλήρωσα ως κύριος τον τελευταίο λογαριασμό για τα <δεδουλευμένα> τους κι επέστρεψα στον Προμηθευτή "Τελευταίου Καταφυγίου" => ΟΤΕ
δεν το κουναω απεπαε ωσπου να ξεκουμπιστούν όλα τα λαμόγια απ'τη χώρα

το έγραψα έτσι διότι & στους προμηθευτές/παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας θυμάστε το σκάνδαλο που είχε ξεσπάσει προ ετών με aegean power & energa
και όλοι επιστρέψαμε στην ΔΕΗ άρον άρον ωσπου να ξεφυτρώσουν άλλες νέες εταιρείες

κι ας <ακούγομαι> σαν τον παππού ή την θεια που δεν ακούει κουβέντα
είδατε κανένα ανταγωνισμό ποιοτικότερων ή πιο εξελιγμένων υπηρεσιών εσείς όλα αυτά τα χρόνια που να δικαιολογεί στο ελάχιστο τις υπερχρεώσεις?;

η ύπαρξη των εναλλακτικών μόνο στη μείωση των τιμών δεν βοήθησε?
τι να το κάνουμε αν οι χαμηλές τιμές μας άφησαν στο απηρχαιωμένο δίκτυο κινητής σταθερης διαδικτύου?
προσέδωσαν καμία τρελλή αναπτυξη στη χώρα οι τόσες εταιρείες που άνοιξαν κι έκλεισαν?
ο διαφωνών να σηκώσει το χέρι του αφού δει πρώτα άλλες χώρες Ε.Ε. σαυτήν που τόσο πολύ θέλαμε να (παρα) μείνουμε & μένουμε έτσι κι αλλιώς γεωγραφικά
(((έτσι κι αλλιώς Ευρώπη - Ευρώ ονόματα δικά μας είναι για τα οποία δεν λαμβάνουμε τα νόμιμα πνευματικά δικαιώματα ως <ανοικτοχερηδες> μην πω κάτι χειρότερο)))


έρχονται κι άλλες εξαγορές ή λουκέτα......

δυστυχώς δεν βλέπω να έρχονται εξαγορές ή λουκέτα
γιατί τους προστατεύει η ΕΕΤΤ στο όνομα της ελεύθερης αγοράς ή του ελεύθερου ανταγωνισμού αντί να τους τιμωρεί όταν παραβιάζουν νόμους

κατά τα άλλα συμφωνώ 100% μαζί σου.

nmavro73
24-10-17, 16:17
2111012876
Δεν ξέρω σε ποιον ανήκει. Μόλις το σήκωσα το έκλεισαν

tzelen
25-10-17, 09:42
2111093559

Παίρνουν και δεν μιλάνε (και από γκουγκλαρισμα το ίδιο γράφουν και άλλοι). Αν πάρεις πίσω βγάζει busy tone. Αγνώστου πατρός.

nmavro73
25-10-17, 19:33
2313084850 θρασίμι από την watt & volt που συστήθηκε και επικαλέστηκε ότι «θα μειώσει το ρεύμα μου στην ΔΕΗ και θα αυξήσει τις παροχές μου με τον ΕΟΠΥΥ!»

Πήραν σήμερα στις 16.00. Άκουσαν το μπινελίκι το τρελό για την ώρα.

manoulamou
25-10-17, 22:51
Πήραν σήμερα στις 16.00. Άκουσαν το μπινελίκι το τρελό για την ώρα.
Αντε και τους βρισαμε, τι κερδισαμε;
Το μονον βεβαιον ειναι πως μας ωφελουν στην εκτονωση συσσωρευμενης οργης εναντι πολλων αλλων, στους οποιους δεν μπορουμε να ξεσπασουμε.
Νομικα ειναι καλυμμενοι οταν καλουν μεσημβρινες ωρες... δυστυχως!
:twisted:

nmavro73
26-10-17, 05:54
Αντε και τους βρισαμε, τι κερδισαμε;
Το μονον βεβαιον ειναι πως μας ωφελουν στην εκτονωση συσσωρευμενης οργης εναντι πολλων αλλων, στους οποιους δεν μπορουμε να ξεσπασουμε.
Νομικα ειναι καλυμμενοι οταν καλουν μεσημβρινες ωρες... δυστυχως!
:twisted:

Γιατί; Δεν είμαστε γραφείο
http://lawandtech.eu/2017/04/10/spam-calls/
Το τελευταίο μου αρέσει..Να αρχίσω να ζητώ αποζημιώσεις; :P

Zer0c00L
26-10-17, 14:28
και εμένα το τελευταίο μου άρεσε να ένας τρόπος να οικονομήσεις χρήματα.

kostas2005
26-10-17, 15:04
για κάντε το λιανά..
Τι είναι σαν τις εταιρίες που τα "παίρνουν για εμάς" χωρίς να κάνουμε σχεδόν τίποτα, από τις αεροπορικές οταν ακυρώνουν πτήσεις, παίζουν καθυστερήσεις κλπ ?

nmavro73
26-10-17, 15:12
Δεν έχω ιδέα, τώρα το βρήκα. Λογικα αν ανήκεις στο μητρώο του 11 δικαιούσαι αποζημίωση.

Zer0c00L
26-10-17, 16:13
αναδημοσίευση από το http://lawandtech.eu/2017/04/10/spam-calls/

Στον καθένα μας έχει τύχει τουλάχιστον μία φορά να δεχτεί τηλεφωνική κλήση από εταιρείες με σκοπό τη διαφήμιση προϊόντων και υπηρεσιών, δίχως να έχει δώσει τη συγκατάθεσή του για κάτι τέτοιο ή να έχει παραχωρήσει σε τρίτους τον αριθμό του τηλεφώνου του.

Μολονότι η άμεση διαφήμιση μέσω τηλεφωνικών κλήσεων δύναται υπό όρους να είναι μία νόμιμη εμπορική δραστηριότητα, στις περισσότερες των περιπτώσεων οι προϋποθέσεις του νόμου δεν τηρούνται. Στις περιπτώσεις αυτές η ισχύουσα νομοθεσία προβλέπει μία σειρά από δικαιώματα και μέσα προληπτικής αλλά και εκ των υστέρων δικαστικής προστασίας για όσους επιθυμούν να μην οχλούνται από τέτοιες πρακτικές.

Ορισμός
Ως μη ζητηθείσα τηλεφωνική κλήση ορίζεται στον νόμο η πραγματοποίηση μη ζητηθεισών επικοινωνιών μέσω των δικτύων τηλεφωνίας, με ή χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση, για σκοπούς απευθείας εμπορικής προώθησης προϊόντων ή υπηρεσιών και για κάθε είδους διαφημιστικούς σκοπούς δίχως ο συνδρομητής να έχει συγκατατεθεί εκ των προτέρων ρητώς (άρθρο 11 § 1 Ν. 3471/2006).

Νομικό Πλαίσιο
Η μη ζητηθείσα ηλεκτρονική επικοινωνία μέσω τηλεφωνικής κλήσης ρυθμίζεται στο Ελληνικό δίκαιο από τις γενικές διατάξεις περί προστασίας της προσωπικότητας (άρθρα 9Α Συντάγματος, 57 – 59 και 914 επ. ΑΚ) και από τις ειδικότερες διατάξεις του άρθρου 11 του Νόμου 3471/2006, ο οποίος ενσωμάτωσε στην Ελληνική έννομη τάξη την Οδηγία 2002/58/ΕΚ για την προστασία των προσωπικών δεδομένων και της ιδιωτικής ζωής στον τομέα των ηλεκτρονικών επικοινωνιών. Η συλλογή και επεξεργασία προσωπικών δεδομένων επικοινωνίας για τις ανάγκες αποστολής μη ζητηθεισών ηλεκτρονικών επικοινωνιών μέσω τηλεφωνικής κλήσης ρυθμίζεται από τον Νόμο 2471/1997, ο οποίος ενσωμάτωσε στην Ελληνική έννομη τάξη την Οδηγία 1995/46/ΕΚ για την προστασία των φυσικών προσώπων έναντι της επεξεργασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα.

Στις περιπτώσεις που η μη ζητηθείσα ηλεκτρονική επικοινωνία μέσω τηλεφωνικής κλήσης έχει και εμπορικό χαρακτήρα, ρυθμίζεται περαιτέρω με τις σχετικές διατάξεις του νόμου 2251/1994 περί προστασίας των καταναλωτών και του Προεδρικού Διατάγματος 131/2003. Αν τέτοια επικοινωνία συνιστά αθέμιτο ανταγωνισμό, δύναται να εφαρμοστούν και τα σχετικά άρθρα του ν.δ. 146/1914, που δίνουν υπό προϋποθέσεις το δικαίωμα αποζημίωσης σε θιγέντες ανταγωνιστές.

Η Ένταξη στο Μητρώο του Άρθρου 11 του Ν. 3471/2006
Οι τηλεφωνικές διαφημιστικές κλήσεις με ανθρώπινη παρέμβαση επιτρέπονται και χωρίς τη συγκατάθεση του καλούμενου, εφόσον γίνονται με ανθρώπινη παρέμβαση και όχι αυτοματοποιημένα (άρθρο 11 § 2 Ν. 3471/2006).

Εφόσον όμως δεν επιθυμεί να καλείται για εμπορικούς σκοπούς, οποιοσδήποτε καλούμενος έχει το δικαίωμα με μια απλή και δωρεάν αίτηση προς τον πάροχο τηλεφωνίας του να αιτηθεί την εγγραφή του αριθμού του στο μητρώο του άρθρου 11 του Ν. 3471/2006, οπότε η ένταξη αυτή λογίζεται ως δήλωση ότι δεν επιθυμεί να δέχεται τέτοιες κλήσεις (σύστημα «opt out») (άρθρο 11 § 2 Ν. 3471/2006).

Έτσι, για την προληπτική διαφύλαξη της ιδιωτικότητας του τηλεφωνικού του αριθμού κάθε συνδρομητής σταθερής / κινητής τηλεφωνίας μπορεί να προβεί ανέξοδα στην εγγραφή του τόσο στο παραπάνω μητρώο του τηλεπικοινωνιακού του παρόχου, μετά την οποία οποιαδήποτε επεξεργασία του αριθμού του για σκοπούς εμπορικής προώθησης προϊόντων / υπηρεσιών καθίσταται αυτομάτως παράνομη.

Επιπρόσθετα, καθένας έχει δικαίωμα να δηλώσει στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (ΑΠΔΠΧ) ότι δεδομένα που τον αφορούν δεν επιθυμεί να αποτελέσουν αντικείμενο επεξεργασίας από οποιονδήποτε, για σκοπούς προώθησης πωλήσεως αγαθών ή παροχής υπηρεσιών εξ αποστάσεως μέσω ταχυδρομίου. Η ΑΠΔΠΧ τηρεί μητρώο με τα στοιχεία ταυτότητας των ανωτέρω. Οι υπεύθυνοι επεξεργασίας των σχετικών αρχείων έχουν την υποχρέωση να συμβουλεύονται πριν από κάθε επεξεργασία το εν λόγω μητρώο και να διαγράφουν από το αρχείο τους το πρόσωπα της παραγράφου αυτής (άρθρο 13 § 3 Ν. 2472/1997).

Μέσα Έννομης Προστασίας
Αν παρ’ όλα αυτά γίνει αποδέκτης μη ζητηθείσας τηλεφωνικής κλήσης, ο συνδρομητής έχει τα εξής μέσα έννομης προστασίας :

Αίτηση προς τον καλούντα για την ανάκληση της συγκατάθεσης, αν τέτοια έχει στο παρελθόν δοθεί.
Αίτηση προς τον καλούντα για την πρόσβαση στα προσωπικά δεδομένα του αποδέκτη, που έχουν τύχει επεξεργασίας.
Αίτηση προς τον καλούντα για την διαγραφή των προσωπικών δεδομένων του αποδέκτη, που ο πρώτος έχει συλλέξει.
Προσφυγή στην ΑΠΔΠΧ με αίτημα την επιβολή προστίμου.
Καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή και στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή.
Σε περίπτωση που ο αποδέκτης έχει υποστεί οικονομική ζημία ή/και ηθική βλάβη, άσκηση αγωγής αποζημίωσης στα αρμόδια δικαστήρια.

Παράβαση του Ν. 2472/1997
Παρ’ όλα αυτά, η πραγματοποίηση τέτοιων κλήσεων προϋποθέτει τη συλλογή και επεξεργασία προσωπικών δεδομένων του αποδέκτη της κλήσης, όπως κατ’ ελάχιστο του τηλεφωνικού του αριθμού. Τέτοια λοιπόν συλλογή και επεξεργασία προσωπικών δεδομένων είναι νόμιμη μόνο με την πρότερη συγκατάθεση του τελευταίου (άρθρο 5 § 1 του Ν. 2472/1997). Συνεπώς, αν εκτελεστεί κλήση για εμπορικούς σκοπούς, χωρίς το τηλέφωνο του αποδέκτη της κλήσης να έχει συλλεχθεί με τη συγκατάθεσή του να καλείται για τέτοιους σκοπούς, η επεξεργασία αυτή καθίσταται παράνομη.

Αντιθέτως, η πραγματοποίηση μη ζητηθεισών τηλεφωνικών κλήσεων για εμπορικούς σκοπούς χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση επιτρέπεται μόνο με την πρότερη συγκατάθεση του αποδέκτη της κλήσης (άρθρo 11 § 1 Ν. 3471/2006). Τέτοια συγκατάθεση εξάγεται νομίμως, μόνο εφόσον είναι ελεύθερη, ειδική και ρητή. Ειδική είναι η συγκατάθεση, αν ο λήπτης έχει προηγουμένως ενημερωθεί ότι παραχωρεί τον αριθμό σταθερής/κινητής τηλεφωνίας του για το σκοπό της άμεσης διαφήμισης, για τα δεδομένα ή τις κατηγορίες αυτών που θα αποτελέσουν αντικείμενο επεξεργασίας, τους αποδέκτες ή τις κατηγορίες αυτών, στους οποίους τυχόν αποσταλούν τα δεδομένα καθώς και τα στοιχεία του υπευθύνου επεξεργασίας (άρθρο 2 ια΄ Ν. 2472/1997).

Αν η συγκατάθεση δίνεται με ηλεκτρονικά μέσα, ο υπεύθυνος επεξεργασίας εξασφαλίζει ότι ο συνδρομητής ή χρήστης ενεργεί με πλήρη επίγνωση των συνεπειών που έχει η δήλωση του η οποία καταγράφεται με ασφαλή τρόπο, είναι ανά πάσα στιγμή προσβάσιμη στον χρήστη ή συνδρομητή και μπορεί οποτεδήποτε να ανακληθεί με τα ίδια μέσα που δόθηκε (άρθρα 5 § 3 Ν. 3471/2006 και 6 Οδηγίας ΑΠΔΠΧ υπ’ αρ. 2/2011).

Παράβαση του Ν. 2251/1994
Επιπλέον, αν μία μη ζητηθείσα εμπορική τηλεφωνική κλήση κριθεί ως αθέμιτη εμπορική πρακτική, δηλαδή αν είναι αντίθετη προς τις απαιτήσεις επαγγελματικής ευσυνειδησίας και στρεβλώνει ουσιωδώς ή ενδέχεται να στρεβλώσει ουσιωδώς την οικονομική συμπεριφορά του μέσου καταναλωτή, τότε απαγορεύεται (άρθρο 9γ § 2 του Ν. 2251/1994). Ειδικότερα, απαγορεύονται μη ζητηθείσες εμπορικές τηλεφωνικές κλήσεις που έχουν επιθετικό χαρακτήρα, δηλαδή όσες χρησιμοποιούν παρενόχληση ή καταναγκασμό, και, ως εκ τούτου, παρεμποδίζουν ή ενδέχεται να παρεμποδίσουν σημαντικά την ελευθερία επιλογής ή συμπεριφοράς του μέσου καταναλωτή (άρθρο 9ζ΄ του Ν. 2251/1994). Τέτοιες επιθετικές εμπορικές τηλεφωνικές κλήσεις είναι, μεταξύ άλλων, η συνεχής και ανεπιθύμητη άγρα πελατών μέσω τηλεφώνου καθώς και η ένταξη σε διαφήμιση άμεσης πιεστικής πρόσκλησης προς τα παιδιά να αγοράσουν ή να πείσουν τους γονείς τους ή άλλα ενήλικα άτομα να τους αγοράσουν διαφημιζόμενα προϊόντα (άρθρο 9η του Ν. 2251/1994).

Νομική Συμβουλή : Αν έχετε γίνει αποδέκτης τηλεφωνικών διαφημιστικών κλήσεων μετά την εγγραφή σας στο μητρώο του άρθρου 11 του Ν. 3471/2006, προχωρήστε σε κατάθεση αγωγής χρηματικής ικανοποίησης για ηθική βλάβη κατά της οχλούσας εταιρείας.

Περισσότερα
Ν. 2251/1994 περί προστασίας του καταναλωτή. (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=2251/1994&source=web&cd=5&sqi=2&ved=0CD4QFjAE&url=http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=fileinfo&id=99&ei=cy3BTqqqA8TPhAfquemoBA&usg=AFQjCNE6_G7Zaut8bE2iR39mg5kQe8aLbA&cad=rja)
Ν. 2472/1997 για την προστασία του ατόμου από την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα. (http://www.dpa.gr/pls/portal/docs/PAGE/APDPX/LAW/NOMOTHESIA%20PROSOPIKA%20DEDOMENA/2472_97_NOV2011_FINALVERSION.PDF)
Ν. 3471/2006 για την προστασία προσωπικών δεδομένων στις ηλεκτρονικές επικοινωνίες. (http://www.dpa.gr/pls/portal/url/ITEM/38AAC072963888DDE040A8C07C242A29)
ΠΔ 131/2003 σχετικά με ορισμένες νομικές πτυχές των υπηρεσιών της κοινωνίας της πληροφορίας. (http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFalhF2BrTT7HdtvSoClrL8C7zJqgnbkUV5MXD0LzQTLWPU9yLzB8V68knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx9hLslJUqeiQ rJoX0KZWwu7j-KgnABVdh_sYrbHhycl2oyiOyBIWT0k.)
Οδηγία 2/2011 της ΑΠΔΠΧ για την ηλεκτρονική συγκατάθεση στο πλαίσιο του άρθρου 11 του ν. 3471/2006. (http://www.dpa.gr/APDPXPortlets/htdocs/documentDisplay.jsp?docid=12,66,202,208,179,229,114,120)

marcus1
26-10-17, 21:22
Όποιος αγοράσει μαζικά μηχανάκια μπλοκαρίσματος κλήσεων, τα κρατά up to date με τους γνωστότερους spammer (και τακτικές αναβαθμίσεις) και τα πουλά στο κοινό θα βγάλει πολλά χρήματα.

Iris07
26-10-17, 22:56
Από τότε που αγόρασα τηλέφωνο με επιλογή Black List γενικά έχω ηρεμήσει..

+ επιλογή μπλοκάρισμα κλήσεων με απόκρυψη..
+ ώρες χωρίς κουδούνισμα..

Zer0c00L
26-10-17, 23:10
Όποιος αγοράσει μαζικά μηχανάκια μπλοκαρίσματος κλήσεων, τα κρατά up to date με τους γνωστότερους spammer (και τακτικές αναβαθμίσεις) και τα πουλά στο κοινό θα βγάλει πολλά χρήματα.

δύσκολο το να τα κρατάς Up to Date η μαύρη λίστα όλο και μεγαλώνει δυστυχώς και σε αυτό φταίει η ατιμωρησία των ενόχων και η απάθεια του κοινού.

kostas2005
27-10-17, 09:38
Να ξέρετε είναι υποχρεωτικό οι πάροχοι να έχουν blacklist.
Απλά έχουν βρει κάποιο παράθυρο και αυτό που προσφέρουν είναι-θα είναι μια σταγόνα στον ωκεανό.

stelakis1914
27-10-17, 14:02
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει βασικές νομικές έννοιες να συγγράψει ένα κείμενο καταγγελίας προς της ΑΠΔΠΧ που θα μπορούμε να το χρησιμοποιούμε όλοι εδώ;

Να υπάρχει δηλαδή η καταγγελία γραμμένη εδώ σαν sticky και να αλλάζουμε εμείς μόνο τον αριθμό του spammer βομβαρδίζοντας την ΑΠΔΠΧ με καταγγελίες ώστε να αναγκαστεί να εφαρμόσει τον νόμο.

Στην ανάγκη όσοι ενδιαφερόμαστε για αυτό να συμβάλλουμε ώστε να γίνει εφικτό κάτι τέτοιο.

Zer0c00L
27-10-17, 15:24
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει βασικές νομικές έννοιες να συγγράψει ένα κείμενο καταγγελίας προς της ΑΠΔΠΧ που θα μπορούμε να το χρησιμοποιούμε όλοι εδώ;

Να υπάρχει δηλαδή η καταγγελία γραμμένη εδώ σαν sticky και να αλλάζουμε εμείς μόνο τον αριθμό του spammer βομβαρδίζοντας την ΑΠΔΠΧ με καταγγελίες ώστε να αναγκαστεί να εφαρμόσει τον νόμο.

Στην ανάγκη όσοι ενδιαφερόμαστε για αυτό να συμβάλλουμε ώστε να γίνει εφικτό κάτι τέτοιο.

το βλέπω δύσκολο καθώς η ίδια η ΑΠΠΔΧ έχει ιστοσελίδα που απαιτεί την εγγραφή σου για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την φόρμα της επίσημης καταγγελίας

αν φτιάξουμε δική μας φόρμα θα πρέπει να την στέλνεις μέσω ταχυδρομείου ή ηλεκτρονικά αν γίνεται ή μέσω φαξ (δεν ξέρω όμως αν είναι λειτουργικό) περισσότερο έχω εμπιστοσύνη να μπω στην ιστοσελίδα της ΑΠΠΔΧ ή του ΣΥΝΗΓΟΡΟΥ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ή στην ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

καθώς παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και βλέπεις την πορεία και σε ενημερώνουν

βέβαια οι καταγγελίες μέχρι να αποδώσουν πρόστιμα που να τα πάρουν σοβαρά οι παραβάτες θα πρέπει να είναι πολλές και να μην υπάρχει αδιαφορία από μέρους μας.

giwrgosth
27-10-17, 16:22
Νομίζω πως το μητρώο 11 υπάρχει απλά για να υπάρχει, δεν έχει χρηστική αξία και οι όποιες καταγγελίες πάνε στον κουβά.
Το αναφέρει και η αρχή πως
Δυστυχώς, η διάταξη δεν προβλέπει την τήρηση ενός ενιαίου μητρώου από τους παρόχους ή άλλους φορείς, κι έτσι κάθε πάροχος τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών μπορεί να τηρεί το δικό του μητρώο «opt-out», με συνέπεια οι ενδιαφερόμενοι για την απευθείας εμπορική προώθηση να πρέπει να συμβουλεύονται όλα τα υπάρχοντα μητρώα.
http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,134239&_dad=portal&_schema=PORTAL
Με λίγα λόγια σου λέει ότι ο πχ ΟΤΕ δεν έχει καμία υποχρέωση να ενημερωθεί από την Forthnet και ο Χ έμπορος μπορεί κάλλιστα να πει ότι συμβουλεύτηκε το μητρώο του Χ παρόχου, δεν είδε το τηλέφωνό μου και με κάλεσε.
Αν κάποιος που έκανε καταγγελία είδε φως ας μας το πει.

stelakis1914
27-10-17, 16:47
το βλέπω δύσκολο καθώς η ίδια η ΑΠΠΔΧ έχει ιστοσελίδα που απαιτεί την εγγραφή σου για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την φόρμα της επίσημης καταγγελίας

αν φτιάξουμε δική μας φόρμα θα πρέπει να την στέλνεις μέσω ταχυδρομείου ή ηλεκτρονικά αν γίνεται ή μέσω φαξ (δεν ξέρω όμως αν είναι λειτουργικό) περισσότερο έχω εμπιστοσύνη να μπω στην ιστοσελίδα της ΑΠΠΔΧ ή του ΣΥΝΗΓΟΡΟΥ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ή στην ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

καθώς παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και βλέπεις την πορεία και σε ενημερώνουν

βέβαια οι καταγγελίες μέχρι να αποδώσουν πρόστιμα που να τα πάρουν σοβαρά οι παραβάτες θα πρέπει να είναι πολλές και να μην υπάρχει αδιαφορία από μέρους μας.

Φυσικά θα εγγραφούμε μέλη στην ιστοσελίδα της ΑΠΠΔΧ και θα κάνουμε ατομικά τις καταγγελίες. Απλά θα ήθελα να δημιουργηθεί το κείμενο που να αναφέρει ξεκάθαρα τους νόμους που παραβιάζει ο εκάστοτε spammer και συμπληρώνοντας εμείς τα στοιχεία του να αναφέρουμε βάσιμα τι ζητάμε από την υπηρεσία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.