PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαύρη Λίστα Τηλεφωνικών Αριθμών/Κέντρων - Παραβίαση Προσωπικών Δεδομένων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

Zer0c00L
27-10-17, 22:04
Νομίζω πως το μητρώο 11 υπάρχει απλά για να υπάρχει, δεν έχει χρηστική αξία και οι όποιες καταγγελίες πάνε στον κουβά.
Το αναφέρει και η αρχή πως
Με λίγα λόγια σου λέει ότι ο πχ ΟΤΕ δεν έχει καμία υποχρέωση να ενημερωθεί από την Forthnet και ο Χ έμπορος μπορεί κάλλιστα να πει ότι συμβουλεύτηκε το μητρώο του Χ παρόχου, δεν είδε το τηλέφωνό μου και με κάλεσε.
Αν κάποιος που έκανε καταγγελία είδε φως ας μας το πει.

όπως είπα εξ αρχής εγώ προσωπικά έχω κάνει σε όλους καταγγελία στην ΑΠΠΔΧ καθώς από όλους έχω δεχτεί ενόχληση είτε στο σταθερό (που ανήκει στην COSMOTE) είτε στο κινητό (που ανήκει στην COSMOTE και WIND αντίστοιχα)
έχω γραφτεί στο μητρώο του άρθρου 11 της σχετικής νομοθεσίας σε κάθε πάροχο μου και στο μητρώο του άρθρου 13 της ΑΠΠΔΧ

οι καταγγελίες επειδή ήταν λίγες στον αριθμό δεν έφεραν το αναμενόμενο πρόστιμο προς τους παρόχους (κοινώς ήταν για γέλια τα χρηματικά πρόστιμα)

και εγώ να ήμουν στην θέση τους δεν θα υπολόγιζα νόμους και την ίδια την αρχή όταν οι ίδιοι οι πολίτες δεν ενδιαφέρονται και σου λέει εγώ θα κάνω καταγγελία (τους έβαλα στην μαύρη λίστα αυτό μου αρκεί) έτσι συνεχίζουν να ενοχλούν.

απλά πράγματα για εμένα

όταν αποκτήσουμε συνείδηση και δεν κοιτάμε μόνο τον εαυτό μας ίσως αλλάξουν τα πράγματα.

- - - Updated - - -


Φυσικά θα εγγραφούμε μέλη στην ιστοσελίδα της ΑΠΠΔΧ και θα κάνουμε ατομικά τις καταγγελίες. Απλά θα ήθελα να δημιουργηθεί το κείμενο που να αναφέρει ξεκάθαρα τους νόμους που παραβιάζει ο εκάστοτε spammer και συμπληρώνοντας εμείς τα στοιχεία του να αναφέρουμε βάσιμα τι ζητάμε από την υπηρεσία.

δεν έχει σημασία φίλε μου τι ζητάμε εμείς από την ΑΠΠΔΧ
αλλά τι είναι υποχρεωμένη να κάνει η ΑΠΠΔΧ
όταν δεχτεί καταγγελία για κάποιον τον καλεί για εξηγήσεις βάση των στοιχείων που έχουμε δώσει στην καταγγελία
αν οι εξηγήσεις είναι επαρκείς και τον δικαιολογούν πολύ απλά μπορεί να την γλυτώσει και χωρίς πρόστιμο
αν δεν είναι θα του επιβληθεί το σχετικό πρόστιμο και τελειώνει η ιστορία αυτό δεν σε εξασφαλίζει όμως ότι δεν θα σε ξανά ενοχλήσει.

αν κοιτάξεις την τελευταία απόφαση της ΑΠΠΔΧ θα γελάσεις μέχρι δακρύων με τις δικαιολογίες των πάροχων που δέχτηκαν καταγγελίες (από 50 άτομα τουλάχιστον)

Lagman
29-10-17, 14:24
Νομίζω πως το μητρώο 11 υπάρχει απλά για να υπάρχει, δεν έχει χρηστική αξία και οι όποιες καταγγελίες πάνε στον κουβά.
Το αναφέρει και η αρχή πως
Με λίγα λόγια σου λέει ότι ο πχ ΟΤΕ δεν έχει καμία υποχρέωση να ενημερωθεί από την Forthnet και ο Χ έμπορος μπορεί κάλλιστα να πει ότι συμβουλεύτηκε το μητρώο του Χ παρόχου, δεν είδε το τηλέφωνό μου και με κάλεσε.
Αν κάποιος που έκανε καταγγελία είδε φως ας μας το πει.
με συνέπεια οι ενδιαφερόμενοι για την απευθείας εμπορική προώθηση να πρέπει να συμβουλεύονται όλα τα υπάρχοντα μητρώα.

Όσοι κάνουν αυτή τη δουλειά υποχρεούνται να παίρνουν τις λίστες από όλους τους παρόχους.

Με την έναρξη του General Data Protection Regulation (GDPR) θα υπάρχει η δυνατότητα να γίνει καταγγελία απευθείας στην αρμόδια αρχή της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Zer0c00L
29-10-17, 15:22
με συνέπεια οι ενδιαφερόμενοι για την απευθείας εμπορική προώθηση να πρέπει να συμβουλεύονται όλα τα υπάρχοντα μητρώα.

Όσοι κάνουν αυτή τη δουλειά υποχρεούνται να παίρνουν τις λίστες από όλους τους παρόχους.

Με την έναρξη του General Data Protection Regulation (GDPR) θα υπάρχει η δυνατότητα να γίνει καταγγελία απευθείας στην αρμόδια αρχή της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

μακάρι μήπως και πέφτουν σοβαρά πρόστιμα που να τους πονέσουν στην τσέπη.

Lagman
29-10-17, 18:47
Κάπου στο διαδίκτυο διάβασα το ακόλουθο μήνυμα, το οποίο με έκανε να γελάσω πάρα πολύ γιατί μέχρι και οι αλλοδαποί έχουν αγανακτήσει με το τηλεφωνικό σπάμ.

Πιο είστε κε περνετε στο κινιτι μου

Zer0c00L
29-10-17, 19:18
γιατί σου κάνει εντύπωση τι νομίζεις ότι οι "Πρόσφυγες από την Συρία" αλλά και οι υπόλοιποι μετανάστες που αιτούνται άσυλο δεν έχουν τα χρήματα λες να έχουν ή να αγοράσουν smartphone ή tablets

εννοείται ότι θα τους ενοχλήσουν και αυτούς (άλλωστε οι αριθμοί είναι ανακυκλώσιμοι σήμερα είναι δικό μου το νούμερο αύριο είναι δικό σου έτσι πάει αυτό)

DrNo
29-10-17, 19:39
Μήνυμα... απο το 54122

https://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=186666

"Διαστάσεις φαίνεται να παίρνει πάλι το φαινόμενο της αποστολής μηνυμάτων – παγίδων σε κινητά τηλέφωνα τυχαίων χρηστών με σκοπό την εν αγνοία τους εγγραφή σε συνδρομητικές υπηρεσίες υψηλής χρέωσης."

https://cretedoc.gr/prosochi-sta-minymata-apo-ton-arithmo-54122-min-apantate/

kostas2005
06-11-17, 20:44
καλή αρχή! Επιτέλους!

https://www.omnivoice.eu/index.cfm/doc/583/cat/5

Lawtech2016
07-11-17, 16:25
το βλέπω δύσκολο καθώς η ίδια η ΑΠΠΔΧ έχει ιστοσελίδα που απαιτεί την εγγραφή σου για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την φόρμα της επίσημης καταγγελίας

αν φτιάξουμε δική μας φόρμα θα πρέπει να την στέλνεις μέσω ταχυδρομείου ή ηλεκτρονικά αν γίνεται ή μέσω φαξ (δεν ξέρω όμως αν είναι λειτουργικό) περισσότερο έχω εμπιστοσύνη να μπω στην ιστοσελίδα της ΑΠΠΔΧ ή του ΣΥΝΗΓΟΡΟΥ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ή στην ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

καθώς παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και βλέπεις την πορεία και σε ενημερώνουν

βέβαια οι καταγγελίες μέχρι να αποδώσουν πρόστιμα που να τα πάρουν σοβαρά οι παραβάτες θα πρέπει να είναι πολλές και να μην υπάρχει αδιαφορία από μέρους μας.

Αν κάποιος το βρίσκει δύσκολο ή δεν θέλει να εγγραφεί στην ιστοσελίδα τη; ΑΠΔΠΧ (www.dpa.gr) μπορεί να υποβάλει την καταγγελία του στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή στο www.efpolis.gr, υπάρχει ηλεκτρονική φόρμα που δεν απαιτεί προεγγραφή. Στη συνέχεια η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή θα αποστείλει εσωτερικά την καταγγελία στην ΑΠΔΠΧ. Να κάνετε όλοι όσοι ενοχλείστε καταγγελίες, και ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ: Δηλαδή να αναφέρετε την ώρα και ημέρα της κλήσης, το περιεχόμενο (π.χ. ότι σας πήραν για μια προσφορά στο σταθερό τηλέφωνο από το τάδε πάροχο), το όνομα του υπαλλήλου, τον αριθμό από τον οποίο έγινε η κλήση, τον δικό σας αριθμό προς τον οποίο έγινε η κλήση, και το ότι ο αριθμός σας είναι καταχωρημένος στο μητρώο 11 ή ότι έχετε ενημερώσει την καλούσα εταιρεία ότι δεν επιθυμείτε να δέχεστε διαφημιστικές κλήσεις. Αν ο υπάλληλος αρνηθεί να σας δηλώσει το όνομά του, να το αναφέρετε στην καταγγελία σας. Επίσης, αν η κλήση έγινε παρανόμως με απόκρυψη, να το αναφέρετε στην καταγγελία σας. Καλό θα είναι να βγάζετε και μια φωτογραφία από τη λίστα των εισερχομένων κλήσεων για τον αριθμό που σας ενόχλησε. Και να θυμάστε ότι προστατευμένοι καταναλωτές είναι οι ενημερωμένοι καταναλωτές που ασκούν τα δικαιώματά τους! Στο χέρι μας είναι να διεκδικήσουμε τα νόμιμα δικαιώματά μας!

Zer0c00L
07-11-17, 19:35
Αν κάποιος το βρίσκει δύσκολο ή δεν θέλει να εγγραφεί στην ιστοσελίδα τη; ΑΠΔΠΧ (www.dpa.gr) μπορεί να υποβάλει την καταγγελία του στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή στο www.efpolis.gr, υπάρχει ηλεκτρονική φόρμα που δεν απαιτεί προεγγραφή. Στη συνέχεια η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή θα αποστείλει εσωτερικά την καταγγελία στην ΑΠΔΠΧ. Να κάνετε όλοι όσοι ενοχλείστε καταγγελίες, και ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ: Δηλαδή να αναφέρετε την ώρα και ημέρα της κλήσης, το περιεχόμενο (π.χ. ότι σας πήραν για μια προσφορά στο σταθερό τηλέφωνο από το τάδε πάροχο), το όνομα του υπαλλήλου, τον αριθμό από τον οποίο έγινε η κλήση, τον δικό σας αριθμό προς τον οποίο έγινε η κλήση, και το ότι ο αριθμός σας είναι καταχωρημένος στο μητρώο 11 ή ότι έχετε ενημερώσει την καλούσα εταιρεία ότι δεν επιθυμείτε να δέχεστε διαφημιστικές κλήσεις. Αν ο υπάλληλος αρνηθεί να σας δηλώσει το όνομά του, να το αναφέρετε στην καταγγελία σας. Επίσης, αν η κλήση έγινε παρανόμως με απόκρυψη, να το αναφέρετε στην καταγγελία σας. Καλό θα είναι να βγάζετε και μια φωτογραφία από τη λίστα των εισερχομένων κλήσεων για τον αριθμό που σας ενόχλησε. Και να θυμάστε ότι προστατευμένοι καταναλωτές είναι οι ενημερωμένοι καταναλωτές που ασκούν τα δικαιώματά τους! Στο χέρι μας είναι να διεκδικήσουμε τα νόμιμα δικαιώματά μας!

Ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις
πολύ σωστά αυτά που λέει ο αγαπητός φίλος και συνομιλητής μας
εφαρμόστε τα δεν θα βγείτε χαμένοι
οποιαδήποτε καταγγελία πρέπει να είναι "τεκμηριωμένη" όλα δηλαδή τα στοιχεία
για να έχει αποτέλεσμα.

manoulamou
14-11-17, 21:50
2310 726829 (https://www.white-pages.gr/arithmos/2310726829)
Δεν ξερω πού μας βρηκαν (δεν απαντησα) αλλά απο Θεσσαλονικη ειναι ολιγον τι μακρυα
να μας πουλησουν... εκπαιδευτικο προγραμμα σε DVD για μαθητες!
:p

tzelen
05-12-17, 16:44
Πήρα κλήση από +442035142080, την οποία και δεν απάντησα.

Για την ακρίβεια, δεν πρόλαβα να κάνω κάτι, μιας και το Truecaller ανέλαβε δράση και το γείωσε.:twisted:

Nikiforos
21-12-17, 20:55
καλησπερα, μεσημερι πηρε αυτο ‎2313081800 οπως διαβασα ανηκει σε εταιρια Θεσσαλονικης για λογαριασμο της Vodafone....
αντε παλι τα ιδια!

Nikiforos
23-12-17, 13:52
καλημερα, χρονια πολλα! λοιπον εστειλα παλι στην vodafone και τους τα εψαλα και βρηκα αυτο που μου ειχαν στειλει :


Απο: "Customer Support, Vodafone Greece" <ccsupport.gr@vodafone.com>
Προς: ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ........ < >
Στάλθηκε: 3:52 μ.μ. Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2017
Θέμα: Re: Vodafone Web Care

Αγαπητέ κύριε .,..........,

σε συνέχεια της επικοινωνίας μας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως ο αριθμός σας 21.............. έχει εξαιρεθεί από όλες τις τηλεφωνικές επικοινωνίες που πραγματοποιούνται εκ μέρους της Vodafone.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

και σημερα το δικο μου :

καλημερα και χρονια πολλα.
Θα σας ξαναπαρακαλεσω παλι ΝΑ ΜΗΝ με ξανακαλεσει ΠΟΤΕ ξανα κανενας συνεργατης σας!
εχω σπιτι αρρωστο ανθρωπο και τρεχει να σηκωνετε απο το κρεβατι επειδη καποιος ΗΛΙΘΙΟΣ παιρνει μεσημεριατικο τηλεφωνο για τις υπηρεσιες σας!
τελευταια προειδοποιηση!
παλι απο την ιδια εταιρια, παρομοιο νουμερο!
επισης να τονισω οτι ΠΟΤΕ δεν θα παρω καμια υπηρεσια σας μονο και μονο επειδη μου τα ζαλιζετε με οποιοδηποτε τροπο!
η βλακεια σας δεν εχει ορια.....

Ξαναλεω παλι οτι το νουμερο μου ειναι στο αρθρο 11 και ειστε παρανομοι!!!
να μην ξανακαλεσει ΚΑΝΕΙΣ στο 21............. μην ξαναστειλω αλλη φορα παλι email!

και στην σελιδα τους στο fb επειδη τους εριχνα πολλες βρισιες με μπλοκαραν....
αλλα στο email θα τους αλλαξω τα φωτα....

sdikr
23-12-17, 13:56
Δεν θα βγάλεις άκρη όμως, έτσι, τζάμπα θα νευριάζεις καθώς γράφεις το email και αυτοί θα το στέλνουν στο dev/null
Καταγγελία είναι ο μόνος τρόπος, αλλά και πάλι δεν υπάρχει κάποια εγγύηση οτι θα σταματήσουν

Μετά κάποια συσκευή με Block

Nikiforos
23-12-17, 14:01
το ξερω αλλα μου ειχε απαντησει οτι δεν θα με ξανακαλεσουν και παιρνει η ιδια εταιρια το ιδιο τηλεφωνικο κεντρο αλλαζοντας μονο ενα ψηφιο στο νουμερο.
το εψαξα και ειναι παλι η ιδια εταιρια.

Τα εχω μπλοκαρει ολα τα νουμερα αυτα στο SPA 3102, απλα χτυπαει 1 φορα και μετα τους στελνει εις το απειρον.
Τωρα το ψαχνω με τον αστερισκ να τους βαλω και ενα ομορφο ηχητικο μυνημα να ακουνε.
Βεβαια ο SPA παιρνει 8 νουμερα και εχω ηδη 7.

manoulamou
23-12-17, 14:36
:hmm: Με το βρισιδι (και την επιθετικη συμπεριφορα) απλα εκτονωνουμε την συσσωρευμενη αγανακτηση, χωρις κερδιζουμε το ο,τιδηποτε! :twisted: Τροποι μπλοκαρισματος στους ενοχλητικους, για να μην μας σπανε τα νευρα, υπαρχουν και προσαρμοζονται στις αναγκες καθε χρηστη..
Εαν διαθετουμε επαρκη στοιχεια, τοτε - εαν θελουμε - τεκμηριωνουμε και αποστελλουμε μια καταγγελια!

Nikiforos
23-12-17, 14:55
και οταν με περνανε καθε μερα τηλεφωνα επι πανω απο 1 εβδομαδα επιθετικη συμπεριφορα και μαλιστα εκβιαστικη μπορω να την χαρακτηρισω....
αμα δουλεψει αυτο με τον αστερισκ θα τους φτιαξω μια χαρα ολους αυτους τους στοκους.....
το θεμα που εκανα ειναι εδω : https://www.adslgr.com/forum/threads/1030722-%CE%9C%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CE%B5-Asterisk-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-CLI?p=6305829#post6305829

προς το παρον τους εχω μπλοκαρει απο το SPA 3102 βαραει 1 φορα και μετα τους στελνει στο απειρο οποτε πεφτει η γραμμη.



NAS*CLI> database show
/blockcaller/2111029302 : 1
/blockcaller/2119905598 : 1
/blockcaller/2130187221 : 1
/blockcaller/2130393120 : 1
/blockcaller/2313081800 : 1
/blockcaller/2313084600 : 1
/blockcaller/2313084800 : 1
7 results found.


αυτα ειναι τα νουμερα, αυτα τα τελευταια απο Σαλλονικα ειναι αυτα που λεω, τα περασα στην βαση αλλα δεν μπλοκαρονται ακομα απο τον αστερισκ, τα λεω στο αλλο θεμα.

manoulamou
23-12-17, 20:14
Δεν βριζεις ομως (επιτιθεσαι σε) πραγματικα υπευθυνους αλλά τα σκλαβακια - υπαλληλους - τηλεφωνητες
οσο για το facebook... απλα απαικτο!
:rofl:

Nikiforos
23-12-17, 20:16
η λεξη αγανακτηση ξερεις τι σημαινει ετσι? οταν σε παιρνουν καθε μερα, πρωι, μεσημερι , βραδυ οτι ωρα νανε απο μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ εταιρεια, απο το ιδιο τηλεφωνικο κεντρο επι 1,5 εβδομαδα κατα 99% των 99% των ανθρωπων το ιδιο θα εκανε....
οποτε οχι δεν με ενδιαφερει ειτε ειναι σκλαβακια τους οπως τους αποκαλεις, ειτε ειναι αλλοι, ειτε ειναι fb ειτε ειναι δεν ξερω τι. Αξιζε ΚΑΘΕ ΛΕΞΗ που τους ειχα γραψει.....
απο την στιγμη που αποδεχονται να το κανουν φταινε και αυτοι....απο την στιγμη που αντιπροσωπευουν μια εταιρεια που στα κανει τσουρεκια τοσο συχνα ολοι τους φταινε και ειναι 100% υπαιτιοι.
Γιατι για αλλες εταιριες δεν λεω τιποτα πχ τον ΟΤΕ? δεν με εχουν παρει ποσες φορες? ΠΑΝΤΑ παιρνουν σε λογικες ωρες και με ενα οριο.
Απλα τα πραγματα, νομιζω δεν πρεπει να ειναι καποιος τοσο στοκος να καταλαβει οτι ενοχλει. Απλα δεν τους ενδιαφερει οποτε i dont care either.....

Zer0c00L
24-12-17, 22:28
εδώ θα συμφωνήσω με τον φίλο και συνομιλητή μου νικηφόρο
δυστυχώς η VODAFONE και οι συνεργάτες της είναι οι πιο ενοχλητικοί
η λύση είναι τεκμηριωμένη καταγγελία στην ΑΠΠΔ
αν υπάρχουν τα χρήματα τους κάνεις και ένα εξώδικο/μήνυση

εγώ προς το παρών έχω μήνυμα στο σταθερό ότι η κλήση μπορεί να ηχογραφηθεί για λόγους ασφαλείας (συνήθως το κλείνουν με το που το ακούσουν)

sdikr
24-12-17, 23:10
εδώ θα συμφωνήσω με τον φίλο και συνομιλητή μου νικηφόρο
δυστυχώς η VODAFONE και οι συνεργάτες της είναι οι πιο ενοχλητικοί
η λύση είναι τεκμηριωμένη καταγγελία στην ΑΠΠΔ
αν υπάρχουν τα χρήματα τους κάνεις και ένα εξώδικο/μήνυση

εγώ προς το παρών έχω μήνυμα στο σταθερό ότι η κλήση μπορεί να ηχογραφηθεί για λόγους ασφαλείας (συνήθως το κλείνουν με το που το ακούσουν)

Ελπίζω να έχεις πάρει τις απαραίτητες άδειες απο την dpa.gr,



5) Τηλεφωνικές συνομιλίες και ηχογράφηση – Ιδιωτικές εταιρείες όπως τράπεζες, εισπρακτικές εταιρείες, εταιρείες τηλεφωνίας κτλ, τηλεφωνούν πολλές φορές σε πολίτες αναφέροντας πως η κλήση τους ηχογραφείται. Μπορεί να αρνηθεί ο πολίτης την ηχογράφηση; Όταν καλεί ο πολίτης σε μια τέτοια εταιρεία και ακούει ηχογραφημένο μήνυμα ότι η κλήση ηχογραφείται, πριν καν μιλήσει με εκπρόσωπο της εταιρείας, είναι νόμιμο; Έχει δικαίωμα ο πολίτης να ηχογραφεί τις τηλεφωνικές του κλήσεις ενημερώνοντας τον συνομιλητή του;

Όπως αναφέραμε στην ερώτηση 1, αυτό ρυθμίζεται ειδικά από το άρ. 4 παρ. 3 του ν. 3471/2006, ενώ ειδική ρύθμιση υπάρχει για τις εταιρείες ενημέρωσης οφειλετών, οι οποίες υποχρεούνται από το νόμο να καταγράφουν τις συνομιλίες τους.

Στις λοιπές περιπτώσεις (εκτός από τις εταιρείες οφειλετών) σημαντικό είναι ότι α) η καταγραφή επιτρέπεται μόνο για την απόδειξη μιας συναλλαγής ή μιας επικοινωνίας επαγγελματικού χαρακτήρα (σε αυτές μπορεί να ενταχθούν και κλήσεις για την ικανοποίηση μιας υφιστάμενης πελατειακής σχέσης π.χ. για ερωτήσεις στο τμήμα υποστήριξης μιας εταιρείας) και β) πρέπει να υπάρχει ενημέρωση πριν από την καταγραφή. Σε περίπτωση που κάποιος δεν συναινεί στην καταγραφή της κλήσης, απλά κλείνει το τηλέφωνο, αλλά θα πρέπει να επικοινωνήσει με άλλο τρόπο (αυτοπροσώπως) με την εταιρεία, εφόσον πρόκειται για κάποια συναλλαγή.

Αν όμως καταγράφεται συνομιλία που δεν αφορά επαγγελματική επικοινωνία, τότε ενδεχομένως να πρόκειται για μη νόμιμη ενέργεια, άρα ο πολίτης μπορεί να ασκήσει αντιρρήσεις (δικαίωμα αντίρρησης – αρ. 13 του ν. 2472/1997) και αν δεν είναι ικανοποιημένος να προσφύγει στην Αρχή.

Όσον αφορά στην καταγραφή από την πλευρά του πολίτη, ισχύουν ακριβώς τα ίδια. Όμως, ένα εύκολο εργαλείο για τον πολίτη είναι να ασκήσει το δικαίωμα πρόσβασης (άρ. 13 του ν. 2472/1997), ώστε να μάθει από την εταιρεία που καταγράφει τι έχει καταγράψει για τον ίδιο και ενδεχομένως να ζητήσει και αντίγραφο.

Zer0c00L
25-12-17, 19:06
Ελπίζω να έχεις πάρει τις απαραίτητες άδειες απο την dpa.gr,

Πολύ σωστά (δεν χρειαζόταν η παράθεση βέβαια καθώς το αναφέρει η ΑΠΠΔ στην ιστοσελίδα της)
καθώς χρειάζεται αυτού του είδους η άδεια από την ΑΠΠΔ το ξέρω καθώς στην εταιρεία/φορέα που εργάζομαι έχουμε πάρει άδεια από την ΑΠΠΔ για καταγραφή των κλήσεων για λόγους ασφαλείας στο τηλεφωνικό κέντρο όπως και για βιντεοσκόπηση του χώρου για λόγους ασφαλείας και προστασίας της ανθρώπινης ζωής και περιουσίας.

ότι αφορά εμένα δεν έχω πάρει καμία άδεια από την ΑΠΠΔ καθώς είναι απλά μήνυμα στον τηλεφωνητή στον οποίο γειώνω κλήσεις που δεν επιθυμώ να απαντήσω

δεν υπάρχει εξοπλισμός εγκατεστημένος για ηχογράφηση/καταγραφή των κλήσεων (σιγά που θα έμπαινα σε αυτή την διαδικασία για να καταγράφω/ηχογραφώ τις κλήσεις που δέχεται το σταθερό μου)

περισσότερο δουλεύει ως εκφοβισμός για να μην με ενοχλούν για εμπορικούς/διαφημιστικούς λόγους καθώς ως τον επιτοπλήστον αυτού του είδους κλήσεις αφορά το ηχογραφημένο μήνυμα περί καταγραφής των κλήσεων για λόγους ασφαλείας.

αν και για μένα η καλύτερη λύση για αποφυγή των ανεπιθύμητων είναι η εκτροπή του σταθερού στο κινητό τηλέφωνο όπου η χρήση της εφαρμογής Truecaller σε συνδυασμό με το Zoner Free Antivirus (Phone Filtering) κάνει θαύματα και γλυτώνεις μια και καλή από τους ανεπιθύμητους

μιας και δεν μπορείς απλά με τεκμηριωμένη καταγγελία στην ΑΠΠΔ ή με εξώδικο/μήνυση στα δικαστήρια να γλυτώσεις

Lagman
02-01-18, 15:50
Πιστεύω πως σε αυτόματο τηλεφωνητή όταν ακούσει το μήνυμα υποδοχής και αφήσει κάποιος μήνυμα αυτόματα αποδέχεται και την ηχογράφηση(από τον πολίτη).

Zer0c00L
02-01-18, 16:25
Πιστεύω πως σε αυτόματο τηλεφωνητή όταν ακούσει το μήνυμα υποδοχής και αφήσει κάποιος μήνυμα αυτόματα αποδέχεται και την ηχογράφηση(από τον πολίτη).

Υπόψην δεν έχω συσκευή τηλεφωνητή
αλλά την υπηρεσία τηλεφωνητή της COSMOTE
έτσι αυτός που θα ακούσει το μήνυμα μου (το οποίο αναφέρει ότι η κλήση θα καταγραφεί) έχει το δικαώμα να μην αφήσει μήνυμα και απλά να κλείσει το τηλέφωνο
αλλά από την υπηρεσία τηλεφωνητή καταγράφεται ο αριθμός του τηλεφώνου - ημερομηνία - ώρα

psyxakias
03-01-18, 14:27
Αυτά είναι ημίμετρα, έχει βγει συσκευή που μόλις σε καλεί phone spammer, πατάς κουμπί και του ρίχνει ηλεκτρικό ρεύμα για 3s (ή παραπάνω αν πατήσεις ξανα και ξανά το κουμπί) και δε σε ξανακαλεί ! Όποιος ενδιαφέρεται, το πουλάει η Αρβύλα telemarketing.

Lagman
10-01-18, 13:29
Όταν είχα το Fritzbox είχα εφαρμόσει το εξής σενάριο :
Οι τηλεφωνικοί αριθμοί που ήταν blacklisted γινόντουσαν αυτόματα προώθηση σε τηλεφωνητή και ακούγανε το ρεφρέν από το τραγούδι της Άντζελας Δημητρίου Black list, έτσι φανταζόμουν πως οι άνθρωποι που κάνουν τηλεφωνικές πωλήσεις και ακούνε κράξιμο όλη μέρα όταν με καλούνε θα έχουν ένα ευχάριστό διάλειμμα με μουσική και εμένα δεν θα με απασχολούν.

Η μουσική βιομηχανία πληρώνει για να εμφανίζονται πρώτα τα μουσικά τραγούδια στο youtube θα μπορούσαν να απευθυνθούν σε περισσότερο κοινό offline μέσω του τηλεφώνου, πολλά μπορούν να αλλάξουν προς το καλύτερο.

Οι πάροχοι θα μπορούσαν φαντάζομαι να δίνουν την δυνατότητα επιλογής μουσικού τραγουδιού για το σταθερό αριθμό έτσι όταν καλεί κάποιος να ακούει μουσική όπως έχουν εφαρμόσει στην κινητή.

Το καιρό που οι ανθρώπινες σχέσεις αντιμετωπίζουν μεγάλες προκλήσεις, εταιρίες call center, πάροχοι και λοιπά θα μπορούσαν να βάλουν περισσότερο μουσική από ταλαντούχους αισιόδοξους καλλιτέχνες έτσι φαντάζομαι κερδίζουμε όλοι

https://www.youtube.com/watch?v=gnGokB_jpz4

mzaf
10-01-18, 14:43
:lol:
Θα μπορούσες να δοκιμάσεις και κάτι πιο "προχωρημένο",π.χ

https://www.youtube.com/watch?v=7JdeB4OLw3Y

Nikiforos
12-01-18, 22:33
απο το κραξιμο στην vodafone ηρθε αυτο

Customer Support, Vodafone Greece <ccsupport.gr@vodafone.com> Ιαν 11 τις 9:25 π.μ.
Προς

Κύριο μέρος μηνύματος
Αγαπητέ κύριε ........

Κατόπιν ελέγχου που πραγματοποιήθηκε στα ηλεκτρονικά συστήματα της εταιρείας μας, διαπιστώθηκε ότι οι μη ζητηθείσες κλήσεις στις οποίες αναφέρεστε οφείλονταν σε ανθρώπινο λάθος κατά την κατάρτιση λίστας αριθμών προς χρήση στα πλαίσια διαφημιστικής ενέργειας.

Ζητούμε συγγνώμη για την όποια όχληση και να σας ενημερώσουμε ότι έχουν γίνει οι απαραίτητοι έλεγχοι ώστε να διασφαλιστεί ότι ο αριθμός σας θα εξαιρείται συστηματικά από μελλοντικές επικοινωνιακές ενέργειες της εταιρίας μας.

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

Και τελικα χαρης σε ενα μελος εδω μεσα που ασχοληθηκε και με βοηθησε παρα παρα πολυ και τον ευχαριστω παρα πολυ γιαυτο, καταφερα να εχω blacklist στον asterisk server μου με πανω απο 3500 νουμερα, οποτε κανεις πλεον δεν μπορει να με καλεσει, οποτε περαστικα τους....

thourios
12-01-18, 22:36
2182189126
Προώθηση προϊόντων της Volt and Energy

manoulamou
13-01-18, 23:42
2120001483 -7 (https://www.white-pages.gr/arithmos/2120001483)
ΔΗΘΕΝ ΚΕΡΔΙΣΑΤΕ !@#$% ΠΡΟΣΟΧΗ

BlueChris
30-01-18, 13:12
2109093050

Εθνική Ασφαλιστική

maarinos
30-01-18, 13:31
Να ρωτήσω.
Αν στη ασύρματη συσκευή Panasonic την απλή που έχει μέχρι 100 αριθμούς όριο, σβήνω μερικά και βάλω αυτό: *2130 η 2130* θα μπλοκάρει όσα ξεκινάνε από 2130??

stelakis1914
30-01-18, 14:43
Χλωμό να το κάνει αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις μπλοκάροντας το αντίστοιχο εύρος του αριθμού του κινητού σου για δοκιμή. Για παράδειγμα *6999 ή 6999.

Nikiforos
01-02-18, 18:30
καλησπέρα, με καλεσε αυτο https://www.white-pages.gr/arithmos/2315001500 μεσημεριατικα και δεν μιλανε, να μην ριξω καντηλες κανει παρεα στα αλλα 3500+ νουμερα στον αστερισκ στην blacklist....

talos_2002
28-02-18, 13:22
Σήμερα τηλεφώνησαν από τον αριθμό 2103507640 για να βάλω Cosmote.
Μου έδωσαν και αριθμό για να τους καλέσω αν αλλάξω γνώμη και θελήσω να φύγω από την Cyta (αμ δε!), τον 2106295102.

Μ' ένα σμπάρο 2 τηλέφωνα στην μαύρη λίστα.


Επικαλούνται και παλιότερη συνεργασία μας, ενώ είμαστε πάνω από 10 χρόνια σε άλλες εταιρίες.

BlueChris
12-03-18, 16:50
Μέλλον Εισπρακτική από Θεσσαλονίκη. Έφαγαν ban παντού.

00302319999786

manoulamou
23-03-18, 14:07
DT - cosmote 13888
Εχουν κυριολεκτικα λυσσαξει αυτες τις μερες, μεχρι και 15 φορες καλουν!
Ευτυχως δεν ειμαι επαγγελματιας και το εχω στο αθορυβο...
Αληθεια γινεται να το μπλοκαρουμε χωρις να μας... ψαχνουν σε ωρα πραγματικης αναγκης;
:rofl:

sdikr
23-03-18, 14:14
DT - cosmote 13888
Εχουν κυριολεκτικα λυσσαξει αυτες τις μερες, μεχρι και 15 φορες καλουν!
Ευτυχως δεν ειμαι επαγγελματιας και το εχω στο αθορυβο...
Αληθεια γινεται να το μπλοκαρουμε χωρις να μας... ψαχνουν σε ωρα πραγματικης αναγκης;
:rofl:

Αν ισχύει το ότι έχεις σύνδεση με οτε, τότε αν δεν το απαντήσεις θα συνεχίσουν να καλούνε, μάλλον σε καλούνε για να σου γυρίσουν την γραμμή ή σε voip ή για ενημέρωση πως μπήκε vdsl στην περιοχή.

Το σίγουρο είναι πως δεν θα σταματήσουν να καλούνε επειδή το γράφεις εδώ

manoulamou
23-03-18, 19:17
VDSL καμπινες ξερω πως εχει μια ανασα απ το σπιτι μου,
αλλά το να γυρισουν την γραμμη σε voip δεν καταλαβα τι εννοεις, πώς γινεται;
:hmm::hmm:

sdikr
23-03-18, 19:21
VDSL καμπινες ξερω πως εχει μια ανασα απ το σπιτι μου,
αλλά το να γυρισουν την γραμμη σε voip δεν καταλαβα τι εννοεις, πώς γινεται;
:hmm::hmm:


Θα σε πάρουν να κλείσουν ραντεβού για να στου στείλουν τεχνικό για να αλλάξουν την γραμμή σου σε voip, γενικά στο φόρουμ υπάρχουν αρκετές αναφορές πως έχει ξεκινήσει αυτό το πράγμα απο τον ΟΤΕ, ή θα σε πάρουν για ενημέρωση πως ενεργοποιήθηκαν οι νέες καμπίνες και να σου δώσουν κάποια προσφορά για vdsl.

Εμένα με πήραν για το vdsl, τους είπα όχι ευχαριστώ και αυτό ήταν δεν ξαναπήρανε

manoulamou
25-03-18, 07:54
Εμενα θα με συνεφερε να μου γυρισουν την γραμμη σε voip,
δεν υπαρχει επιπλεον κοστος?
:what:

(την DT - Cosmote μαλλον την συμφερει)

mzaf
25-03-18, 19:20
Όχι δεν υπάρχει επιπλέον κόστος.Πάρε και πες τους πως θέλεις να πας σε voip και θα έρθουν τρέχοντας

stelakis1914
26-03-18, 18:17
+43720816119 Με κάλεσε πριν από λίγο στο κινητό μου με ένδειξη αριθμού Αυστρίας. Το σήκωσα και το έκλεισε όταν μίλησα. Υπάρχουν και άλλα κρούσματα στο εξωτερικό με τον συγκεκριμένο αριθμό.

Nikiforos
27-03-18, 18:28
καλησπέρα, με καλεσε αυτο το νουμερο σημερα και δεν μιλουσε κανεις https://www.white-pages.gr/arithmos/2119894500
και αυτο λοιπον προσθηκη στην blacklist περασαμε τα 3.828 νουμερα προ πολλου αντε να γινουν και 10000....:oneup:

BlueChris
27-03-18, 19:25
καλησπέρα, με καλεσε αυτο το νουμερο σημερα και δεν μιλουσε κανεις https://www.white-pages.gr/arithmos/2119894500
και αυτο λοιπον προσθηκη στην blacklist περασαμε τα 3.828 νουμερα προ πολλου αντε να γινουν και 10000....:oneup:

WInd είναι πωλήσεις και νομίζω πως έχει ξανααναφερθεί στο νήμα γιατί το είχα ήδη στο freepbx μου,.

Nikiforos
27-03-18, 19:31
WInd είναι πωλήσεις και νομίζω πως έχει ξανααναφερθεί στο νήμα γιατί το είχα ήδη στο freepbx μου,.

δεν μιλουσαν τωρα δεν ξερω ετσι λεει η σελιδα ειναι ομως εταιρεια πωλησεων αρα ακρως ενοχλητικοι.

darkmoon
29-03-18, 18:20
Μπορώ με το truecaller να μπανάρω όλη την Αθήνα;
Δηλαδή να του πω κάνε auto-reject όλα τα 210... νούμερα;

Δεύτερη ερώτηση.
Μπορεί να μην χτυπάει καθόλου όταν παίρνουν spam suspect νούμερα;

Nikiforos
29-03-18, 19:23
καλησπέρα το 1ο δεν ειμαι σιγουρος μαλλον μπορει, το δευτερο ναι γινεται αν ειναι στην λιστα του.
Εγω και τα 2 μπορω να τα κανω απο τον αστερισκ οσον αφορα το σταθερο μου.

darkmoon
30-03-18, 02:21
Οκ θα ψάξω τα settings του τότε.
Ευχαριστώ.

psyxakias
31-03-18, 02:32
Θα σε πάρουν να κλείσουν ραντεβού για να στου στείλουν τεχνικό για να αλλάξουν την γραμμή σου σε voipΕμένα μόνο 2 SMS μου έστειλαν όταν πήρα νέο router.. ούτε ραντεβού ούτε τηλέφωνο. Να κάνω καταγγελία για διακρίσεις; :( :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.