PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαύρη Λίστα Τηλεφωνικών Αριθμών/Κέντρων - Παραβίαση Προσωπικών Δεδομένων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

konenas
07-06-19, 22:25
Εγώ με το που μπήκα στο μητρώο έχουν ξεσκιστεί να με παίρνουν

stefanos1999
07-06-19, 22:41
Εμένα κανένας.

manoulamou
07-06-19, 22:45
Τις περισσοτερες ωρες τα εχω στο αθορυβο και το σταθερο και το κινητΟ, οταν περιμενω καποια παραγγελια παρακολουθω τα SMS... και τωρα που λειπουν τα παιδια για σεζον ριχνω βλεφαρο για να τα καλεσω εγω... κι αυτο ακομη πιο πολυ μεσω messenger..

Μήπως γνωρίζεις ποιοί αριθμοί κληρώνουν μεθαύριο στο τζόκερ;

ΦΥΣΙΚΑ... των τηλεφωνων μου! :P
Περα απο πλακα εχω ξεχασει τι εστι τζογος δεκαετιες τωρα, ουτε καν την πρωτοχρονια παιζω χαρτια... :lol:

Iris07
07-06-19, 23:32
Και εμένα από τότε που ζήτησα μητρώο 11 για κινητό Cosmote & Vodafone δεν με ενοχλούν πιά..
Στην αρχή όταν γράφτηκα είχα 2-3 ενοχλήσεις, αλλά απάντησα και τους είπα να μην ξαναπάρουν..

Απ' ότι θυμάμαι στις εφαρμογές των παρόχων στο κινητό έχουν μενού που επιλέγεις τι είδους επαφή και ενημέρωση θες να έχεις με τις εταιρίες τους.

mzaf
08-06-19, 10:34
Εγώ με το που μπήκα στο μητρώο έχουν ξεσκιστεί να με παίρνουν

Αφιέρωσε πέντε λεπτά από τον χρόνο σου
https://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,211532&_dad=portal&_schema=PORTAL

stefanos1999
08-06-19, 11:04
Εγώ με το που μπήκα στο μητρώο έχουν ξεσκιστεί να με παίρνουν Αναμενόμενο, παίρνει λίγο χρόνο να ενημερωθούν τα αρχεία.

manoulamou
08-06-19, 11:40
ημιΑΣΧΕΤΕΣ αποριες:
(1) ποιοι και πότε δινουν τις οχλησεις για ΧΡΕΗ σε ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΕΣ, εξαρταται απο το ποσόν οταν ειναι σχετικα μικρο και δεν θελουν να μπλεξουν αε μακροχρονιες δικαστικες διαμαχες;
(2) εαν καταφερεις να εξοφλησεις. ενημερωνονται αμεσως οι καταλογοι τους ή συνεχιζουν να σε ενοχλουν για αρκετο χρονο;

konenas
08-06-19, 23:29
Αφιέρωσε πέντε λεπτά από τον χρόνο σου
https://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,211532&_dad=portal&_schema=PORTAL

Πότε μπορώ να υποβάλω καταγγελία στην Αρχή;


Πριν υποβάλετε την καταγγελία πρέπει να απευθυνθείτε στον υπεύθυνο επεξεργασίας, π.χ. ασκώντας τα προβλεπόμενα από τα άρθρα 15 έως 22 ΓΚΠΔ δικαιώματα, όπου αυτά εφαρμόζονται. Στις περιπτώσεις που ο υπεύθυνος επεξεργασίας έχει ορίσει Υπεύθυνο Προστασίας Δεδομένων (DPO) μπορείτε να απευθυνθείτε σε αυτόν για κάθε ζήτημα σχετικό με την επεξεργασία των δικών σας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και για την άσκηση των δικαιωμάτων σας. Τα στοιχεία των DPO είναι δημοσιευμένα, συνήθως, στην ιστοσελίδα του υπευθύνου επεξεργασίας.

Αν το ζήτημα δεν επιλυθεί, μπορείτε να προβείτε σε καταγγελία στην Αρχή.

Σε περίπτωση που δεν τηρηθεί η προαναφερόμενη διαδικασία, η Αρχή ενδέχεται να μην εξετάσει την καταγγελία.

άρα φούμαρα η αρχή.

sdikr
08-06-19, 23:51
Πότε μπορώ να υποβάλω καταγγελία στην Αρχή;

άρα φούμαρα η αρχή.

Φούμαρα η αρχή ή ο πολίτης που δεν κάνει τίποτα και άπλα γκρινιάζει;

Zer0c00L
09-06-19, 02:41
Φούμαρα η αρχή ή ο πολίτης που δεν κάνει τίποτα και άπλα γκρινιάζει;

εδώ θα συμφωνήσω με τον αγαπητό φίλο sdikr δεν είναι καθόλου φούμαρα η αρχή αλλά ο πολίτης που δεν κάνει τίποτα απλά γκρινιάζει (αίσθημα ωχαδερφισμού) το αποκαλώ εγώ
περιμένει από άλλους να βρουν λύση στο πρόβλημα του

manoulamou
09-06-19, 09:38
Ως συνηθως η αληθεια ειναι καπου στη μεση: εχουμε φαει τοση... ελπιδα = απογοητευση τοσες δεκαετιες περιμενοντας την... ΑΛΛΑΓΗ ωστε ξεχασαμε οτι ΕΑΝ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΕ. Προσωπικα εγω τοσα πολυ πιο σοβαρα να με τρεχουνε, ωστε δεν ειχα διαθεση - χρονο να μπλεκω με Αρχες και Διαδικασιες πλην ομως καταντησαν αηδια...

ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ τηλεφωνηματων απο συν-εργατες της DT / Cosmote ο,τι ωρα να ΄ναι ακομη και χτες Σαββατοβραδο στις 11.30... :twisted:


Ευτυχως δηλαδη υπαρχει η αναγνωριση κλησεων και ο αριθμος της ClimaCheap ηταν στον καταλογο επαφων γιατι αλλιως δεν θα παρελαμβανα ΣΗΜΕΡΑ Κυριακη (!!!) τον αφυγραντηρα ο οποιος αναμενοταν μεσα στην επομενη εβδομαδα..
:whistle:

Iris07
09-06-19, 10:36
Χμμ.. αρχίζω να το μετανιώνω που δεν με παίρνουν πια για καμιά καλή προσφορά από OTE! :lol:

Από το τηλ τους δύσκολα σου δίνουν πλέον προσφορά! :cool:

konenas
09-06-19, 11:31
Φούμαρα η αρχή ή ο πολίτης που δεν κάνει τίποτα και άπλα γκρινιάζει;

Ο Σπύρος που τα ξέρει όλα ας μας πει ποιος είναι ο υπεύθυνος των εταιριών τηλεφωνίας και ενέργειας ώστε να "συνεννοηθούμε" εμείς οι ωχαδερφέ

Αρχή: Βρες τον υπεύθυνο από το σάιτ που δεν έχει και αφού συνεννοηθείς προχώρα να κάνεις καταγγελία ...

Άσε που βρήκαν και τρόπο και σου λένε πως είναι τυχαίοι οι αριθμοί τηλεφώνου και δεν έχουμε λίστες εμείς.

sdikr
09-06-19, 13:06
Ο Σπύρος που τα ξέρει όλα ας μας πει ποιος είναι ο υπεύθυνος των εταιριών τηλεφωνίας και ενέργειας ώστε να "συνεννοηθούμε" εμείς οι ωχαδερφέ

Αρχή: Βρες τον υπεύθυνο από το σάιτ που δεν έχει και αφού συνεννοηθείς προχώρα να κάνεις καταγγελία ...

Άσε που βρήκαν και τρόπο και σου λένε πως είναι τυχαίοι οι αριθμοί τηλεφώνου και δεν έχουμε λίστες εμείς.

Απο την στιγμή που μπήκες στο μητρώο, όταν σε καλέσουν τους ενημερώνεις οτι είσαι στο μητρώο και να μην σε ξανακαλέσουν, δεν χρειάζεται κάποιον υπευθύνο.
Αν συνεχίσουν, αφού είσαι εγγεγραμμένος στο μητρώο 11 και τους το έχεις πεί και τηλεφωνικά, προχωράς στην καταγγελία στον αρμόδιο για το μητρώο 11

- - - Updated - - -


Ως συνηθως η αληθεια ειναι καπου στη μεση: εχουμε φαει τοση... ελπιδα = απογοητευση τοσες δεκαετιες περιμενοντας την... ΑΛΛΑΓΗ ωστε ξεχασαμε οτι ΕΑΝ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΕ. Προσωπικα εγω τοσα πολυ πιο σοβαρα να με τρεχουνε, ωστε δεν ειχα διαθεση - χρονο να μπλεκω με Αρχες και Διαδικασιες πλην ομως καταντησαν αηδια...

ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ τηλεφωνηματων απο συν-εργατες της DT / Cosmote ο,τι ωρα να ΄ναι ακομη και χτες Σαββατοβραδο στις 11.30... :twisted:


Ευτυχως δηλαδη υπαρχει η αναγνωριση κλησεων και ο αριθμος της ClimaCheap ηταν στον καταλογο επαφων γιατι αλλιως δεν θα παρελαμβανα ΣΗΜΕΡΑ Κυριακη (!!!) τον αφυγραντηρα ο οποιος αναμενοταν μεσα στην επομενη εβδομαδα..
:whistle:

Με την γκρίνια εδώ πέρα δεν θα σταματήσουν να σε καλούν, απαντάς και τους λες μην με ξανακαλέσετε, εκτός αν σου αρέσει να γκρινιάζεις για αυτό το θέμα που τόσες φόρους που σου έχω πει, απάντα και πες να μην σε ξανακαλέσουν δεν το κάνεις.

Zer0c00L
09-06-19, 13:15
Ως συνηθως η αληθεια ειναι καπου στη μεση: εχουμε φαει τοση... ελπιδα = απογοητευση τοσες δεκαετιες περιμενοντας την... ΑΛΛΑΓΗ ωστε ξεχασαμε οτι ΕΑΝ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΕ. Προσωπικα εγω τοσα πολυ πιο σοβαρα να με τρεχουνε, ωστε δεν ειχα διαθεση - χρονο να μπλεκω με Αρχες και Διαδικασιες πλην ομως καταντησαν αηδια...

ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ τηλεφωνηματων απο συν-εργατες της DT / Cosmote ο,τι ωρα να ΄ναι ακομη και χτες Σαββατοβραδο στις 11.30... :twisted:


Ευτυχως δηλαδη υπαρχει η αναγνωριση κλησεων και ο αριθμος της ClimaCheap ηταν στον καταλογο επαφων γιατι αλλιως δεν θα παρελαμβανα ΣΗΜΕΡΑ Κυριακη (!!!) τον αφυγραντηρα ο οποιος αναμενοταν μεσα στην επομενη εβδομαδα..
:whistle:

Αν όμως κάνεις τον κόπο (όπως είπαν και άλλοι συνομιλητές μας) να γραφτείς στο μητρώο του άρθρου 11 του τηλεπικοινωνιακού σου παρόχου (όποιος και να είναι αυτός) δηλαδή COSMOTE/VODAFONE/WIND αυτά τα τηλεφωνήματα θα σταματήσεις να τα δέχεσαι και να σε ενοχλούν μόλις ενημερωθούν τα συστήματα τους ότι δεν πρέπει να σε καλούν
γιατί αλλιώς θα κινδυνεύουν με υψηλά πρόστιμα αν δεν το κάνουν

Nikiforos
12-07-19, 18:32
καλησπέρα, σημερα στο κινητο με παιρνουν 2 παραξενα νουμερα ετυχε ολες τις φορες να μην μπορω να απαντησω ή δεν το ακουσα καν, τωρα μολις χτυπησε απαντησα και φυσικα δεν μιλουσε κανεις!
δεν βρηκα τι ειναι, τα μπλοκαρα, ξερει κανεις τι ειναι? μαλιστα επεμεναν πολυ!
ειναι αυτα τα 2 :

2142147274 και 2142147316

Iris07
12-07-19, 19:36
Nova προσφορές λένε.. :cool:

https://www.white-pages.gr/arithmos/2142147274

Nikiforos
12-07-19, 19:39
δεν εβρισκα την σελιδα σημερα σε αναζητηση δεν βγηκε.
Anyway μου εχουν κανει εμενα προσφορα και ειμαι σε συμβολαιο.
Ειναι πολυ σπαστικο να βαζουν ομως αλλες εταιριες και να μην παιρνουν οι ιδιοι οπως πχ κανει ο ΟΤΕ.

Και τους το εχω πει κιολας.
Αντε και αυτα τα νουμερα στην μαυρη λιστα του αστερισκ εχω ξεχασει ποσα εχω αλλα ειναι πανω απο 3500 τωρα.

manoulamou
13-07-19, 11:05
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ σε αριθμους εκτος προσωπικου μου καταλογου
Μετα αναλογως ή γκουγκλαρω τα νουμερα ή κανω αναζητηση με αριθμο (https://www.11888.gr/phone_catalog/) και βλεπω ποιος πηρε...
Συνηθως ειναι Τηλεφωνικα Κεντρα προωθησης - σπανιως εισπρακτικες
Το συγκεκριμενο 2142147274 (https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&channel=crow&q=2142147274)ειναι για FORTHNET - NOVA προσφορες

stelakis1914
13-07-19, 15:24
Το "214214" είναι για range blacklist... :p

thourios
17-07-19, 12:30
Επαναλαμβανόμενες αναπάντητες κλήσεις από το 13888 τις τελευταίες μέρες. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

mzaf
17-07-19, 12:33
Επαναλαμβανόμενες αναπάντητες κλήσεις από το 13888 τις τελευταίες μέρες. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Σε ψάχνουν να σου κάνουν προσφορά!

Iris07
17-07-19, 13:01
Τα ίδια και μένα..
δεν απάντησα γιατί δεν θέλω να ανανεώσω τώρα.. περίμενω να βάλουν VDSL.. :cool:

thourios
17-07-19, 13:06
Δεν προλαβαίνω να το σηκώσω. Χτυπάει μισή φορά.
'Έχω μια 4άρα που έγινε 24άρα που δεν πιάνει ποτέ όμως πάνω από 3.
Τι προσφορά να μου κάνουν σε συμβόλαιο να με βάλουν ίσως θέλουν αφού έχει λήξει.

manoulamou
17-07-19, 18:57
Εμενα μια φορα που τους απαντησα, ηταν για καποια προσφορα, ειχα τα νευρα μου με την συνδεσμολογια στο voip, αρνηθηκα ευγενικα αλλά ολιγον αποτομα.
Η προηγουμενη ηταν για e-bill ειπα ΟΚ, με βαλανε και στο μητρωο του αρθρου 11 για το σταθερο!
:whistle:

marcus1
08-08-19, 14:07
Βασικό ζήτημα που διαιωνίζει το πρόβλημα των ανεξέλεγκτων spam κλήσεων είναι η απαράδεκτη διαδικασία καταγγελίας που έχει η Αρχή Προστασίας Δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα.

Μιλάμε για ΚΩΜΙΚΗ διαδικασία φτιαγμένη έτσι ώστε να αποθαρρύνει τους καταναλωτές από καταγγελία telemarketeers που δεν τηρούν το νόμο.



Σε περίπτωση καταγγελίας για τηλεφωνική κλήση με διαφημιστικό περιεχόμενο είναι απαραίτητο να αναφέρετε:

την ημερομηνία που έχετε ζητήσει από τον πάροχό σας την εγγραφή στο μητρώο «opt-out» καθώς και τα στοιχεία του παρόχου σας,

την ημερομηνία και ώρα πραγματοποίησης της κλήσης,

τα στοιχεία του διαφημιζόμενου (π.χ. προϊόντα ή υπηρεσίες που διαφημίζονται),

τον αριθμό τηλεφώνου από τον οποίο σας καλούν,

αλλά και κάθε άλλο χρήσιμο στοιχείο για τη στοιχειοθέτηση της καταγγελίας σας, όπως

την εταιρεία (call-center) που σας καλεί,

το ονοματεπώνυμο του πωλητή,

την τυχόν απάντηση του υπευθύνου επεξεργασίας σε αίτημα δικαιώματος πρόσβασης ή εναντίωσης.

Για τη διαδικασία υποβολής της καταγγελίας μπορείτε να ενημερωθείτε εδώ.


Σοβαρολογούμε; Ο τηλεμαρκετινίστας θα κάτσει να μας δώσει όλα τα στοιχεία του (μήπως και ΑΦΜ) για να τον καταγγείλουμε; Η τηλεφωνήτρια θα μας δώσει "τον υπεύθυνο επεξεργασίας"; Θα έχουμε αρχείο πότε αιτηθήκαμε opt-out από cold calling, στο άρθρο 11; (μήπως και αριθμό πρωτοκόλλου; )

Απλώς δεν θέλουν να τιμωρήσουν τις εταιρίες .

Για ενυπόγραφη καταγγελία με ονοματεπώνυμο έπρεπε να αρκεί να ελέγξουν (μόνοι τους) ότι είμαστε εγγεγραμμένοι στο μητρώο του άρθρου 11 και ανάλογα με τον αριθμό καταγγελιών για κάθε μαγαζάκι τηλεμαρκετινγκ, να ελέγξουν ότι έχουν στον autodialer τους τις κατάλληλες ρυθμίσεις ώστε να μην καλεί αριθμούς καταναλωτών που έχουν κάνει opt out. Πόσο δύσκολο ειναι;

- - - Updated - - -


Επαναλαμβανόμενες αναπάντητες κλήσεις από το 13888 τις τελευταίες μέρες. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Έπαιρναν χωρίς τέλος σε ένα καρτοκινητό μου που είχα στην κοσμοτε (απίθανη συχνότητα, 2,3,4 κλήσεις καθημερινά) τους ζήτησα να με εξαιρέσουν, συνέχισαν να καλούν, πέταξα την κάρτα κοσμοτε στα σκουπίδια. Μια ακόμα νίκη για το τμήμα μαρκετινγκ της κοσμοτε.

mikeone
08-08-19, 14:39
Θέλω τα φώτα σας πάνω σε ένα ζήτημα. Έχω μπει στο μητρώο 11 από τον Ιανουάριο, οπότε έχει περάσει ο ένας μήνας που έχουν προθεσμία οι εταιρείες να ανανεώνουν τους καταλόγους τους.

Τους τελευταίους τρεις μήνες με έχουν πάρει αρκετές φορές από δύο διαφορετικές εταιρείες παροχής ηλεκτρικής ενέργειας για προσφορά. Τους έλεγα ότι δεν ενδιαφέρομαι και ξανά έπαιρναν.

Ξέρω ότι το συγκεκριμένο μπορεί να το κυνηγήσει κάποιος και δικαστικά απλά δεν ξέρω ποια είναι η διαδικασία. Ζητάω στη Vodafone (όπου έχω το κινητό μου) βεβαίωση ότι το νούμερό μου είναι στο μητρώο 11 και μου λένε να στείλω αίτηση για να μου στείλουν ολόκληρο το μητρώο 11! Επίσης ζηταω αναλυτική κατάσταση εισερχομένων κλήσεων και πάλι δεν μπορούν να με βοηθήσουν καθώς λένε δεν εκδίδουν κάτι τέτοιο.
Και τότε πώς μπορώ να αποδείξω εγώ ποιο νούμερο με έχει παρει και πότε ακριβώς.

Καμία ιδέα;

Iris07
08-08-19, 15:33
Κατ' αρχάς πιστεύω ότι είναι καλό να τους λες ρητά ότι είσαι γραμμένος στο μητρώο 11 και ότι δεν πρέπει να σε ενοχλούν..
Εγώ το είχα αναφέρει σε 2-3 και γενικά από τότε δεν ξαναενόχλησαν..

Επίσης μπορείς να μπλοκάρεις τα νούμερα τους και στο κινητό σου..

georgep138
08-08-19, 22:20
Κατ' αρχάς πιστεύω ότι είναι καλό να τους λες ρητά ότι είσαι γραμμένος στο μητρώο 11 και ότι δεν πρέπει να σε ενοχλούν..
Εγώ το είχα αναφέρει σε 2-3 και γενικά από τότε δεν ξαναενόχλησαν..

Επίσης μπορείς να μπλοκάρεις τα νούμερα τους και στο κινητό σου..
Αυτό το : "μπορείς να μπλοκάρεις τα νούμερα τους και στο κινητό σου"
ΔΕΝ νομίζω ότι είναι σωστό και ΔΕΝ πρέπει να προτείνεται σαν λύση,
διότι :
1) Υπάρχουν και συσκευές που δεν έχουν ή έχουν λίγες θέσεις για μπλοκαρισμένους αριθμούς.
2) Δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας μας να κάνει ενέργειες
και να σπαταλάει χρόνο και χρήμα, για παρανομίες άλλων.
Συμφωνώ ότι με όσους έγραψαν παραπάνω ότι πρέπει οι αρμόδιες αρχές
να επιλαμβάνονται τέτοιων θεμάτων με απλές διαδικασίες από τους ενοχλημένους.

thourios
26-09-19, 11:49
2120001664
Θα κέρδιζα πλούσια δώρα αν πάταγα το 1 και ταξίδια αν πάταγα το 2 κτλ. Το έκλεισα εννοείται.
Με λίγο ψάξιμο είδα ότι παραπέμπουν σε αριθμούς υψηλής χρέωσης για παραλαβή των δώρων.

Zer0c00L
26-09-19, 15:17
2120001664
Θα κέρδιζα πλούσια δώρα αν πάταγα το 1 και ταξίδια αν πάταγα το 2 κτλ. Το έκλεισα εννοείται.
Με λίγο ψάξιμο είδα ότι παραπέμπουν σε αριθμούς υψηλής χρέωσης για παραλαβή των δώρων.

είδες και εσύ άπιστε θωμά

κερδίζεις πλούσια δώρα πατώντας το 1 ή το 2 ... υπέρογκο ποσό στον λογαριασμό τηλεπικοινωνιών σου

πως θα κέρδισες το νέο apple iphone αν δεν κοστίζει...

Nikiforos
27-09-19, 20:04
Καλησπέρα, σημερα με καλεσε αυτο το νουμερο σπιτι και δεν το σηκωσα https://www.white-pages.gr/arithmos/2111900299
και με καλεσε και στην δουλεια το πρωι και με ζαλιζαν τα ουμπαλα για την Ελπ εντισον ρευμα πως την λενε, τους ειπα πουλαμε και εμεις θελετε? και το εκλεισαν αμεσως...ΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΑΧΧΑ κλαμα...

Εννοειτε οτι μπηκε στην black list στον asterisk μου...

manoulamou
02-10-19, 09:44
Ειχε μπει το σταθερο στο 11 οταν μας εβαλαν στο VOIP και προφανως γι΄αυτο τις τελευταιες μερες λυσσαξαν να καλουν στο κινητο απο το 13888 οποιαδηποτε ωρα, ακομη και το Σαββατο... Τους εβαλα στη λιστα διαλογης και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ :twisted:

thourios
02-10-19, 11:55
2120001656 Η ίδια απάτη με το 2120001664
Θα κέρδιζα πλούσια δώρα αν πάταγα το 1 και ταξίδια αν πάταγα το 2 κτλ. Το έκλεισα εννοείται.
Με λίγο ψάξιμο είδα ότι παραπέμπουν σε αριθμούς υψηλής χρέωσης για παραλαβή των δώρων.

konenas
04-10-19, 18:48
Και ο 2111043894

Nikiforos
10-10-19, 20:20
με καλεσε τωρα αυτο αλλα δεν το σηκωσα https://www.white-pages.gr/arithmos/2111904226
αλλο ενα νουμερο στην λιστα μου στον αστερισκ ειναι το 3832ο νουμερο... αντε να γινουν 5000! :worthy:

dimangelid
11-10-19, 09:39
με καλεσε τωρα αυτο αλλα δεν το σηκωσα https://www.white-pages.gr/arithmos/2111904226
αλλο ενα νουμερο στην λιστα μου στον αστερισκ ειναι το 3832ο νουμερο... αντε να γινουν 5000! :worthy:

Παίζει να κάνεις export την λίστα σε csv ή txt και να την κάνεις attach εδώ;

Nikiforos
11-10-19, 21:01
Παίζει να κάνεις export την λίστα σε csv ή txt και να την κάνεις attach εδώ;

ειναι παρα πολυ μεγαλη δεν μπορω να την βαλω εδω μαλλον.
αν θες email με pm να στην στειλω.
Σε csv την εχω και την κανω edit με το libreoffice.

manoulamou
12-10-19, 11:38
:hmm:
Να υποθεσω οτι παραλληλα εχετε υπαχθει ΚΑΙ στο ΜΗΤΡΩΟ του αρθρου 11 παρ. 2 Ν. 3471/2006 ???
:whistle:

Zer0c00L
12-10-19, 18:03
:hmm:
Να υποθεσω οτι παραλληλα εχετε υπαχθει ΚΑΙ στο ΜΗΤΡΩΟ του αρθρου 11 παρ. 2 Ν. 3471/2006 ???
:whistle:

το μητρώο του άρθρου 11 ή αλλιώς "Μη ζητηθείσα επικοινωνία" (των παρόχων) βλέπε στην ιστοσελίδα του εκάστοτε παρόχου κινητής ή σταθερής τηλεφωνίας το πως θα γραφτείς
το μητρώο του άρθρου 13 (ΑΠΠΔ) βλέπε στην ιστοσελίδα της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων το πως θα γραφτείς

δεν αλλάζει τίποτα πίστεψε με

εγώ που δεν έχω ακόμα asterisk...στο σταθερό και έτσι δεν έχω λίστα (αν είχα πιθανόν να ήταν και μεγαλύτερη από του φίλου nikiforos)

οι εταιρείες οφείλουν να έχουν ενημερωμένο το αρχείο τους βάση της σχετικής νομοθεσίας αλλά....θα επικαλεστούν τις γνωστές σε όλους δικαιολογίες (ανθρώπινο λάθος/λάθος του συστήματος) έτσι θα σε ενοχλήσουν στο τηλέφωνο για να σου πουλήσουν την υπηρεσία που προωθούν...

δεν ξέρω τι ισχύει τώρα με το GDPR αν κάνεις καταγγελία...μήπως είναι μεγαλύτερα τα πρόστιμα...

manoulamou
13-10-19, 09:09
Δηλαδη εαν εισαι επαγγελματιας,
οπότε δεν μπορεις να απενεργοποιησεις τον ηχο - οπως κανω εγω -
και δεν εχεις καποιου ειδους εφαρμογη / ηλεκτρονικη = μαυρη λιστα μπλοκαρισματος
την εβαψες!
:evil:

Zer0c00L
13-10-19, 12:24
Δηλαδη εαν εισαι επαγγελματιας,
οπότε δεν μπορεις να απενεργοποιησεις τον ηχο - οπως κανω εγω -
και δεν εχεις καποιου ειδους εφαρμογη / ηλεκτρονικη = μαυρη λιστα μπλοκαρισματος
την εβαψες!
:evil:

μπα δεν έχει να κάνει αν είσαι επαγγελματίας/εταιρεία (νομικό πρόσωπο) ή ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) η ενόχληση είναι ίδια δεν αλλάζει

προσωπικά έχουν σταματήσει να με ενοχλούν εδώ και πάρα πολύ καιρό τώρα...
αν τώρα καλέσει κάποιος ανεπιθύμητος τότε το ρίχνω στην πλάκα μαζί τους
εννοείται ότι πάντα μιλάω ευγενικά
όπως επίσης του λέω ευγενικά ότι δεν με ενδιαφέρει και ότι κάλεσε σε αστυνομικό τμήμα ή άλλη υπηρεσία ή λέω ότι δουλεύω στην ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ/COSMOTE κτλ... και να μην με ξανά καλέσει γιατί δεν ενδιαφέρομαι
συνήθως πιάνει και δεν ξανά καλούν

σε αυτή την χώρα που λέγεται ελλάδα και ενώ υπάρχει η σχετική νομοθεσία όλοι την γράφουν στα παλιά τους τα υποδήματα καθώς ούτε και τα πρόστιμα (με εξαίρεση την τελευταία φορά πριν το GDPR) αν επιβληθούν είναι υψηλά (σε σχέση με τον τζίρο/κέρδη των εταιρειών)

σε οποιαδήποτε σοβαρή ευρωπαική χώρα οι εταιρείες σέβονται την σχετική νομοθεσία γιατί εκεί υπάρχουν αρμόδιες αρχές που την επιβάλλουν και δεν διστάζουν να ρίχνουν υψηλά πρόστιμα με ότι αυτό συνεπάγεται

Nikiforos
13-10-19, 15:57
:hmm:
Να υποθεσω οτι παραλληλα εχετε υπαχθει ΚΑΙ στο ΜΗΤΡΩΟ του αρθρου 11 παρ. 2 Ν. 3471/2006 ???
:whistle:

καλησπερα, εγω ναι αλλα παλι παιρνουν!
και επισης στο εξοχικο που εχω COSMOTE ADSL προσφατα μου το προτειναν στο τηλ και το εκανα και οταν πηγαινω εκει παλι βλεπω ενα καρο κλησεις απο διαφημιστικες αλλα λειπουμε ετσι κι αλλιως και ΣΚ δεν μας καλει κανεις.

- - - Updated - - -


Δηλαδη εαν εισαι επαγγελματιας,
οπότε δεν μπορεις να απενεργοποιησεις τον ηχο - οπως κανω εγω -
και δεν εχεις καποιου ειδους εφαρμογη / ηλεκτρονικη = μαυρη λιστα μπλοκαρισματος
την εβαψες!
:evil:

Εμενα το λες? ξερεις τι τραβαω καθε μερα στην δουλεια?
καλα για το ρευμα, τους λεω και εμεις πουλαμε θελετε ? και παιρνουν δρομο...
τωρα μερικα τηλ που τα εχω σταμπαρει ποιοι ειναι δεν απανταω καν.

sdikr
13-10-19, 21:46
Στους φίλους έχετε δώσει κάποιον συνδυασμό Port knocking ώστε να μπορούν να σας καλέσουν αν χρείαστει και δεν έχουν το δικό τους τηλέφωνο; ή απλά όποιος άγνωστος πάρει κατευθείαν block;

kostas2005
13-10-19, 23:06
αυτό αναρωτιόμουν αν υπάρχει σαν app στο Android έτσι απλά να απαντάει και να λεει enter code για να προχωρήσει η κλήση η και με announcement ..
πχ να λέει σύντομα "δεν με ενδιαφέρει καμια προσφορά για σύνδεση η ρευμα πατήστε 1 για οτιδήποτε αλλο"

Zer0c00L
14-10-19, 00:55
δεν έχω asterisk ακόμα (δεν το έχω φτιάξει στο raspberry pi 4) όταν το φτιάξω θα δούμε πως γίνετε.. η επιλεκτικότητα
προς το παρών σε σταθερό/κινητό απαντάω σε όλες τις κλήσεις (γνωστές/άγνωστες) δεν μπορώ να κάνω επιλογή βλέπεις καθώς λόγω εργασίας (δεν έχω όλα τα τηλέφωνα αποθηκευμένα) πολλοί προμηθευτές ή υπηρεσίες/οργανισμοί που με καλούν είναι άγνωστοι αριθμοί για μένα...

Nikiforos
03-11-19, 17:34
καλησπέρα, τηλ απο αυτο χτες στο εξοχικο https://www.white-pages.gr/arithmos/2321810956 εκει εχω cosmote ειμαι στο μητρωο αλλα αυτο δεν τους ενδιαφερει προφανως....
δυστυχως δεν εχω εκει asterisk να φανε μπλοκαρισμα τα λαμογια...:mad:

manoulamou
03-11-19, 17:50
Δεν ξερω ποσο πραγματικα αποτελεσματικη αποδειχτηκε για καποιους η ενταξη στο μητρωο του αρθρου 11,
στη δικη μου περιπτωση παντως απεδωσε πληρως!
Ουτε απο την FinTrust δεν με καλουν πλεον...
:worthy:

Nikiforos
03-11-19, 22:49
Δεν ξερω ποσο πραγματικα αποτελεσματικη αποδειχτηκε για καποιους η ενταξη στο μητρωο του αρθρου 11,
στη δικη μου περιπτωση παντως απεδωσε πληρως!
Ουτε απο την FinTrust δεν με καλουν πλεον...
:worthy:

Δυστυχως οι εταιριες που παιρνουν για διαφορα προιοντα τυπου σπιρουλινες, και εταιριες εναλλακτικες ρευματος δεν πτοουνται απο το αρθρο 11, ολοι οι αλλοι δεν καλουν.
Εδω Αθηνα δλδ που εχω αστερισκ τους εχω μπλοκαρει ολους, στο εξοχικο εχω συσκευη Siemens και κραταει τις αναπαντητες στα μυνηματα ετσι και να λειπουμε οταν παω εκει βλεπω ποιος ειχε καλεσει και εχω καθε εβδομαδα οταν παω το ΣΚ 3-4 νουμερα τετοια.
Στην δουλεια που δεν μπορω να τους αποφυγω, οταν βλεπω νουμερα που θυμαμαι πως ξεκινανε δεν τα σηκωνω καν.
Μας εχουν πρηξει απο wind, vodafone και εταιρειες ρευματος σχεδον καθε μερα! ΕΛΕΟΣ!!!!

Zer0c00L
04-11-19, 01:58
Δυστυχως οι εταιριες που παιρνουν για διαφορα προιοντα τυπου σπιρουλινες, και εταιριες εναλλακτικες ρευματος δεν πτοουνται απο το αρθρο 11, ολοι οι αλλοι δεν καλουν.
Εδω Αθηνα δλδ που εχω αστερισκ τους εχω μπλοκαρει ολους, στο εξοχικο εχω συσκευη Siemens και κραταει τις αναπαντητες στα μυνηματα ετσι και να λειπουμε οταν παω εκει βλεπω ποιος ειχε καλεσει και εχω καθε εβδομαδα οταν παω το ΣΚ 3-4 νουμερα τετοια.
Στην δουλεια που δεν μπορω να τους αποφυγω, οταν βλεπω νουμερα που θυμαμαι πως ξεκινανε δεν τα σηκωνω καν.
Μας εχουν πρηξει απο wind, vodafone και εταιρειες ρευματος σχεδον καθε μερα! ΕΛΕΟΣ!!!!

δεν με ενοχλούν

εγώ πλέον αν κάποιος είναι πάρα πολύ ενοχλητικός και δεν καταλαβαίνει ότι έχω γραφτεί στο μητρώο του άρθρου 11 για να μην δέχομαι τηλεφωνικές κλήσεις για εμπορικούς/διαφημιστικούς λόγους (Μη ζητηθείσα επικοινωνία λέγεται)
τότε τρώει καταγγελία στην ΑΠΠΔ και μετά ενημερώνω τον δικηγόρο μου να αναλάβει τα υπόλοιπα με την δικαιοσύνη (να βγάλουμε και κάτι από την βλακεία τους)

στην εργασία μου δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω και πολλά καθώς συνεργαζόμαστε με εταιρείες παροχής ενέργειας και τηλεπικοινωνιών

οι άσχετοι φυσικά τρώνε ενημέρωση ότι δεν ενδιαφερόμαστε και αν ξανά ενοχλήσουν τότε θα έχουν να κάνουν με την νομική υπηρεσία της εταιρείας και με το ελληνικό δημόσιο
συνήθως δεν ξανά καλούν ένας που το τόλμησε ακόμα πληρώνει τα πρόστιμα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.