PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαύρη Λίστα Τηλεφωνικών Αριθμών/Κέντρων - Παραβίαση Προσωπικών Δεδομένων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

kostas2005
04-11-19, 10:12
Οκ με πηραν 3 διαφορετικοί ενω εχω γραφτεί στο 11.
Κάνω 3 καταγγελίες?
Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο μετα στην πορεία μέχρι να βγει η απόφαση και να πληρωθώ?
Χρειάζεται να εχω δικηγόρο?
Πόσα χρήματα περίπου θα πάρω οταν βγει η απόφαση για την κάθε καταγγελία?

sdikr
04-11-19, 12:09
Οκ με πηραν 3 διαφορετικοί ενω εχω γραφτεί στο 11.
Κάνω 3 καταγγελίες?
Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο μετα στην πορεία μέχρι να βγει η απόφαση και να πληρωθώ?
Χρειάζεται να εχω δικηγόρο?
Πόσα χρήματα περίπου θα πάρω οταν βγει η απόφαση για την κάθε καταγγελία?

Εσυ δεν παίρνεις τίποτα, το πρόστιμο πάει προς το κράτος

Zer0c00L
04-11-19, 13:41
Οκ με πηραν 3 διαφορετικοί ενω εχω γραφτεί στο 11.
Κάνω 3 καταγγελίες?
Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο μετα στην πορεία μέχρι να βγει η απόφαση και να πληρωθώ?
Χρειάζεται να εχω δικηγόρο?
Πόσα χρήματα περίπου θα πάρω οταν βγει η απόφαση για την κάθε καταγγελία?

Τα έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου.

Άλλο πράγμα είναι να κάνεις καταγγελία στην ΑΠΠΔ για να επιβάλλει πρόστιμο εναντίον κάποιας εταιρείας η οποία παραβιάζει την νομοθεσία και αγνοεί το γεγονός ότι εσύ δεν επιθυμείς τηλεφωνικές κλήσεις και οποιαδήποτε μη ζητηθείσα επικοινωνία.

Ότι λέει το μητρώο του άρθρου 11 δηλαδή.

Όταν εισπραχθεί το πρόστιμο πάει στο δημόσιο (κράτος) εσύ δεν παίρνεις τίποτα.

Αν θες να πάρεις αποζημίωση θα πρέπει να πληρωσεις δικηγορο και να κάνει τα απαραίτητα νομικά μέτρα στα αρμόδια δικαστήρια.

kostas2005
04-11-19, 16:32
οκ
Βάζω δικηγόρο
Εκεί η ιστορία τι έχει δείξει?
Βγαίνει συχνά απόφαση για αποζημίωση?
Που κυμαίνεται η αποζημίωση?
Αξίζει να ασχοληθεί κανεις?

Ακομα γιατί πρέπει υποχρεωτικά να βάλω δικηγόρο δεν μπορώ να κάνω μόνος μου την διαδικασία?

nmavro73
15-01-20, 17:04
2313073045. Πρέπει να είναι vodafone. Ενοχλούν 2 φορές΄κάθε φορά που παίρνουν και σε ακατάλληλες ώρες

azakosath
16-01-20, 15:00
ειναι παρα πολυ μεγαλη δεν μπορω να την βαλω εδω μαλλον.
αν θες email με pm να στην στειλω.
Σε csv την εχω και την κανω edit με το libreoffice.

Καλήσπερα φίλε Νικηφόρε, ενδιαφέρομαι κι εγώ γι'αυτήν τη λίστα, αν μπορείς στείλε την και σε μένα. Ευχαριστώ...

Μια καλή εφαρμογή για κινητά android που έχει και τη δυνατότητα για wildcards (υποστηρίζει και android 9+) είναι:
https://f-droid.org/en/packages/at.bitfire.nophonespam/

Σε συνδυασμό με τη λίστα σου, φαντάζομαι δεν χρειάζεται κάνεις τίποτε άλλο....;)

kostas2005
17-01-20, 00:59
https://www.newshub.co.nz/home/entertainment/2018/01/man-sets-up-rick-astley-hotline-to-rescue-people-from-annoying-salespeople.html

Nikiforos
17-01-20, 07:51
Καλήσπερα φίλε Νικηφόρε, ενδιαφέρομαι κι εγώ γι'αυτήν τη λίστα, αν μπορείς στείλε την και σε μένα. Ευχαριστώ...


Καλημέρα, με PM θα πρεπει να μου στειλεις το email σου.

maarinos
21-01-20, 10:45
2105158870 καλεί απαντάω σιγή ιχθύος, νέο παρατράγουδο
https://www.white-pages.gr/arithmos/2105158870

marcus1
04-02-20, 07:01
H διαδικασία καταγγελίας εταιριών που καλούν σε αριθμούς μητρώου 11 εξακολουθεί να είναι "μπορώ να μιλήσω στον υπευθυνό σας τήρησης προσωπικών δεδομένων;-πείτε μου το μητρώνυμο και τίνος είστε εσείς-ξέρετε είμαι στο μητρώο 11 τί εχετε να πείτε γι'αυτό;-μισό λεπτό να σας στείλω έγγραφη διαμαρτυρία με φαξ-παρακαλώ δώστε μου αριθμό πρωτοκόλλου για να σας καταγγείλω-να περιμένω ένα μήνα την απάντησή σας-κυρία ΕΕΤΤ αυτοί δεν στρέχουν το παιχνίδι;"

Ρωτάω μήπως προστέθηκε κανένα βήμα. Πχ να πιάσουμε τη μυτή μας με το δεξί χέρι να περπατήσουμε σε ευθεία γραμμή και να στείλουμε βίντεο και στοιχεία μάρτυρα στην ΕΕΤΤ. Ή να κρατήσουμε την αναπνοή μας 2 λεπτά, ή να πιστέψουμε ότι οι "ανεξάρτητοι" της ΕΕΤΤ δεν είναι γραφικοί αργόσχολοι κομματικοί εγκάθετοι της εκάστοτε κυβέρνησης.

Nikiforos
04-02-20, 20:14
Καλησπέρα, στο κινητο της μανας μου μεσημεριατικα αρχισαν να παιρνουν κατι νουμερα απο 215, και οπως τελικα ειδα στο whitepages αναφερουν δικηγορικες, εισπρακτικες αλλα δεν εχει καποια σχεση με δαυτα.
Ειδα οτι παρολο κινητο παλιο κλασικο nokia εχει να μπλοκαρει κλησεις μεν, αλλα χτυπαει κανονικα απλα δεν ακουγεται τιποτα. Το αναφερει σαν διαλογη αριθμων, κατι ειναι και αυτο....
τα νουμερα ειναι αυτα :
2155753170
2155755668
2155854585

kostas2005
05-02-20, 16:23
Εγω λεω όταν καλούν επίμονα ιδιαίτερα οταν πρόκειται απλά για σταθερά που δεν περιμένουμε να μας πάρει και κανείς να κάνουμε απευθείας εκτροπή στην εεττ


H διαδικασία καταγγελίας εταιριών που καλούν σε αριθμούς μητρώου 11 εξακολουθεί να είναι "μπορώ να μιλήσω στον υπευθυνό σας τήρησης προσωπικών δεδομένων;-πείτε μου το μητρώνυμο και τίνος είστε εσείς-ξέρετε είμαι στο μητρώο 11 τί εχετε να πείτε γι'αυτό;-μισό λεπτό να σας στείλω έγγραφη διαμαρτυρία με φαξ-παρακαλώ δώστε μου αριθμό πρωτοκόλλου για να σας καταγγείλω-να περιμένω ένα μήνα την απάντησή σας-κυρία ΕΕΤΤ αυτοί δεν στρέχουν το παιχνίδι;"

Ρωτάω μήπως προστέθηκε κανένα βήμα. Πχ να πιάσουμε τη μυτή μας με το δεξί χέρι να περπατήσουμε σε ευθεία γραμμή και να στείλουμε βίντεο και στοιχεία μάρτυρα στην ΕΕΤΤ. Ή να κρατήσουμε την αναπνοή μας 2 λεπτά, ή να πιστέψουμε ότι οι "ανεξάρτητοι" της ΕΕΤΤ δεν είναι γραφικοί αργόσχολοι κομματικοί εγκάθετοι της εκάστοτε κυβέρνησης.
Χαχαχα

Zer0c00L
05-02-20, 16:28
Εγω λεω όταν καλούν επίμονα ιδιαίτερα οταν πρόκειται απλά για σταθερά που δεν περιμένουμε να μας πάρει και κανείς να κάνουμε απευθείας εκτροπή στην εεττ


Χαχαχα

καλή ιδέα η εκτροπή κλήσεων στην ΕΕΤΤ και στον ΣτΚ αν μπορούσε να γίνει για συγκεκριμένους αριθμούς πίστεψε με θα το είχα κάνει ήδη για να τους σπάω τα νεύρα

sdikr
05-02-20, 16:40
Εγω λεω όταν καλούν επίμονα ιδιαίτερα οταν πρόκειται απλά για σταθερά που δεν περιμένουμε να μας πάρει και κανείς να κάνουμε απευθείας εκτροπή στην εεττ


Χαχαχα

Καλή ίδεα, αλλά αν δεν κάνω λάθος όταν κάνεις προώθηση απο σταθερό ή ανάλογα τον πάροχο στην άλλη άκρη όταν θα πάει η κλήση θα φαίνεται το δικό σου νούμερο.

BlueChris
05-02-20, 18:20
Καλή ίδεα, αλλά αν δεν κάνω λάθος όταν κάνεις προώθηση απο σταθερό ή ανάλογα τον πάροχο στην άλλη άκρη όταν θα πάει η κλήση θα φαίνεται το δικό σου νούμερο.

Έτσι είναι γιατί ήταν το 1ο που δοκίμασα στο Freepbx.

- - - Updated - - -

2104401818 (https://www.white-pages.gr/arithmos/2104401818)

Έκανε το λάθος και πήρε και το έκλεισε... αλλά από ότι βλέπω είναι spam κάτι.

- - - Updated - - -

Λοιπόν να πω κάτι? παρατηρώ αυτούς τους spam αριθμούς που παίρνουν στο μαγαζί όπου απαντάει στην αρχή το IVR του Freepbx της εταιρείας.. ε οι περισσότεροι με το που απαντάει το IVR με το ηχογραφημένο μήνυμα κλείνουν...οπότε είναι κάτι αυτό για να μην χτυπάει ακατάλληλες ώρες, για όσους έχουν Asterisk βασικά σπίτι τους το λέω.

dimangelid
05-02-20, 19:56
Έτσι είναι γιατί ήταν το 1ο που δοκίμασα στο Freepbx.

- - - Updated - - -

2104401818 (https://www.white-pages.gr/arithmos/2104401818)

Έκανε το λάθος και πήρε και το έκλεισε... αλλά από ότι βλέπω είναι spam κάτι.

- - - Updated - - -

Λοιπόν να πω κάτι? παρατηρώ αυτούς τους spam αριθμούς που παίρνουν στο μαγαζί όπου απαντάει στην αρχή το IVR του Freepbx της εταιρείας.. ε οι περισσότεροι με το που απαντάει το IVR με το ηχογραφημένο μήνυμα κλείνουν...οπότε είναι κάτι αυτό για να μην χτυπάει ακατάλληλες ώρες, για όσους έχουν Asterisk βασικά σπίτι τους το λέω.

Για Asterisk έχω κάνει εδώ και χρόνια το παρακάτω και δουλεύει τέλεια, ακόμα με τον ίδιο τρόπο στήνεται:

https://www.adslgr.com/content/content/741-%CE%91%CF%80%CF%8C%CF%81%CF%81%CE%B9%CF%88%CE%B7-%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CF%83%CE%B5-Asterisk-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-FreePBX

Zer0c00L
05-02-20, 19:56
Έτσι είναι γιατί ήταν το 1ο που δοκίμασα στο Freepbx.

- - - Updated - - -

2104401818 (https://www.white-pages.gr/arithmos/2104401818)

Έκανε το λάθος και πήρε και το έκλεισε... αλλά από ότι βλέπω είναι spam κάτι.

- - - Updated - - -

Λοιπόν να πω κάτι? παρατηρώ αυτούς τους spam αριθμούς που παίρνουν στο μαγαζί όπου απαντάει στην αρχή το IVR του Freepbx της εταιρείας.. ε οι περισσότεροι με το που απαντάει το IVR με το ηχογραφημένο μήνυμα κλείνουν...οπότε είναι κάτι αυτό για να μην χτυπάει ακατάλληλες ώρες, για όσους έχουν Asterisk βασικά σπίτι τους το λέω.

μακάρι να έπιανε η εκτροπή κλήσης στην ΕΕΤΤ και ΣτΚ και να φαινόταν το νούμερο του SPAMmer
θα σε "δαγκώσω"...
θα με κάνεις να ψάχνω να φτιάξω και να στήσω το asterisk σε ένα από τα Raspberry Pi 4 που έχω και κάθονται...

kostas2005
06-02-20, 11:22
Είστε σίγουροι ότι δεν γίνεται?
Μόνιμα εχω εκτροπή το κινητό στο σταθερο και φαίνεται στο σταθερό αυτός που καλεί αρχικά το κινητό.
Και ανάποδα το ίδιο θυμάμαι γινόταν με μόνη διαφορά και μια ένδειξη οτι η κλήση προέρχεται απο εκτροπή.
Απλά η τελευταία αυτή ένδειξη για να εμφανιστεί έπρεπε να το υποστηρίζει το κινητό.

Λογικά υπηρεσίες όπως η εεττ θα έχουν πρόσβαση να βλέπουν όλη την πληροφορία ακόμα και απόρρητος να είσαι.

Nikiforos
06-02-20, 17:13
Σημερα πηρε και αλλος αριθμος 215 ο 2155859390 δλδ στο τελος θα τα παρω στο κρανιο και θα μπλοκαρω ολα τα 215 στον αστερισκ και στα κινητα...αλλα δεν ξερω αν το εχουν τιποτα χρησιμα νουμερα.
Τα 215 απο τι παροχο ειναι κανονικα ξερουμε ?

netblues
06-02-20, 18:43
Αποκλειεται ολο το 215 να το εχει παρει ενας παροχος...

thourios
06-02-20, 18:54
Υπήρχε μια σελίδα που έβρισκες που ανήκει ο αριθμός.

goku
06-02-20, 19:24
Υπήρχε μια σελίδα που έβρισκες που ανήκει ο αριθμός.

Μήπως εννοείς το foritotita.gr (http://www.foritotita.gr/);

thourios
06-02-20, 19:32
Σωστός αλλά και κάπου αλλού που έγραφε ότι οι αριθμοί πχ από 215ΧΧΧΧΧΧ έως 215ΧΧΧΧ99 έχουν παραχωρηθεί στην τάδε εταιρεία. Μπορεί να είναι και σε αυτή την σελίδα που λες. Δεν θυμάμαι.

Zer0c00L
06-02-20, 20:04
Σημερα πηρε και αλλος αριθμος 215 ο 2155859390 δλδ στο τελος θα τα παρω στο κρανιο και θα μπλοκαρω ολα τα 215 στον αστερισκ και στα κινητα...αλλα δεν ξερω αν το εχουν τιποτα χρησιμα νουμερα.
Τα 215 απο τι παροχο ειναι κανονικα ξερουμε ?

Ο τηλεφωνικός αριθμός: 2155859390
Ανήκει στο δίκτυο: VODAFONE –ΠΑΝΑΦΟΝ (πρώην δίκτυο CYTA)

σύμφωνα με το http://www.foritotita.gr

dimangelid
06-02-20, 20:31
Είστε σίγουροι ότι δεν γίνεται?
Μόνιμα εχω εκτροπή το κινητό στο σταθερο και φαίνεται στο σταθερό αυτός που καλεί αρχικά το κινητό.
Και ανάποδα το ίδιο θυμάμαι γινόταν με μόνη διαφορά και μια ένδειξη οτι η κλήση προέρχεται απο εκτροπή.
Απλά η τελευταία αυτή ένδειξη για να εμφανιστεί έπρεπε να το υποστηρίζει το κινητό.

Λογικά υπηρεσίες όπως η εεττ θα έχουν πρόσβαση να βλέπουν όλη την πληροφορία ακόμα και απόρρητος να είσαι.

Αν θες να το κάνεις μέσω τηλεφωνικού κέντρου Asterisk, δεν μπορεί να φαίνεται ο αριθμός που σε καλεί. Γιατί τσιμπάει την κλήση από την γραμμή του παρόχου σου και στην κάνει εκτροπή μέσω άλλου παρόχου που έχεις συνδέσει στον Asterisk. Ουσιαστικά κάνει μια κλήση προς τον αριθμό που θες να κάνεις εκτροπή. Μπορείς να δεις τον αριθμό που σε καλεί μόνο αν κάνεις την εκτροπή μέσω VoIP παρόχου, ο οποίος επιτρέπει να στείλεις σαν caller id οποιονδήποτε αριθμό και όχι μόνο κάποιον αριθμό που έχεις στο trunk του

thourios
06-02-20, 22:59
Ο τηλεφωνικός αριθμός: 2155859390
Ανήκει στο δίκτυο: VODAFONE –ΠΑΝΑΦΟΝ (πρώην δίκτυο CYTA)

σύμφωνα με το http://www.foritotita.gr

Ενημερωτικά
Πολύ παλιά θυμάμαι οι τεχνικές υπηρεσίες του ΟΤΕ είχαν αριθμούς που έληγαν σε 99 ή και 98. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα πχ 21099ΧΧΧ99 Κέντρο Ηλιούπολης. Παλαιότερα ακόμα χωρίς το 210 μπροστά

Nikiforos
07-02-20, 07:41
Ενημερωτικά
Πολύ παλιά θυμάμαι οι τεχνικές υπηρεσίες του ΟΤΕ είχαν αριθμούς που έληγαν σε 99 ή και 98. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα πχ 21099ΧΧΧ99 Κέντρο Ηλιούπολης. Παλαιότερα ακόμα χωρίς το 210 μπροστά

Καλημέρα, ευχαριστω κατι τετοιο ελεγα.
Το ξερω από τοτε με την φορητοτητα μπορει να εχουν παει αλλου, αλλα μια γενικη ιδεα υπαρχει.
Νομιζω και καποιοι voip παροχοι που συνεργάζεται και η INALAN όπως πχ modulus-Yuboto δινουν και αυτοι από 215 αλλα τι εχει σαν τεταρτο νουμερο δεν ξερω.
Δλδ και να θες να μπλοκαρεις δεν μπορεις ολο το 215 πρεπει να πεις και τα τελευταια στον asterisk, αλλιως θα είναι μεσα απειρα ασχετα νουμερα.

tripkaos
07-02-20, 12:34
μονο μην μπλοκαρεις το 215 215 2255 που ειναι της InaLan ;)

gvard
07-02-20, 12:54
Ενημερωτικά
Πολύ παλιά θυμάμαι οι τεχνικές υπηρεσίες του ΟΤΕ είχαν αριθμούς που έληγαν σε 99 ή και 98. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα πχ 21099ΧΧΧ99 Κέντρο Ηλιούπολης. Παλαιότερα ακόμα χωρίς το 210 μπροστά

Αυτό ισχύει, μάλιστα στο πατρικό μου μου έχουν δώσει νούμερο 21043XXX99 και κάποιες φορές μου καλούσα τον ΟΤΕ με έλεγαν συνάδελφο :)

Nikiforos
07-02-20, 19:04
μονο μην μπλοκαρεις το 215 215 2255 που ειναι της InaLan ;)

και ελεγα ποιος γνωστος εχει 215!
οχι, βαζω οτι με εχει καλεσει μονο τελικα.

to Pontiki
08-02-20, 01:47
Σωστός αλλά και κάπου αλλού που έγραφε ότι οι αριθμοί πχ από 215ΧΧΧΧΧΧ έως 215ΧΧΧΧ99 έχουν παραχωρηθεί στην τάδε εταιρεία. Μπορεί να είναι και σε αυτή την σελίδα που λες. Δεν θυμάμαι.

Μάλλον εννοείς τους πίνακες στη σελίδα της ΕΕΤΤ. Υπάρχει ακόμα αλλά έχει αλλάξει μορφή και πλέον το «εργαλείο» είναι πιο δύσχρηστο!
Βρίσκεται εδώ:
https://eregpublic.eett.gr/searchnum.php?lan=el

Επιλέγεις κατηγορία και πατάς αναζήτησή.

giorgosthess
08-02-20, 11:29
Το άρθρο 11 το έχουν γραμμένο. 1 χρόνο στο αρθρο 11 και οι ενοχλητικές κλήσεις δεν σταμάτησαν. Καλά που υπάρχει και το Freepbx. Ολα τα μπλοκαρισμένα ακούν το μήνυμα " Ο αριθμός που καλείται δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή" Προσεχώς θα βάλω να ακούν ηχογραφημένο μήνυμα τύπου "Συγχαρητήρια Κερδίσατε ένα ταξίδι για 2 ατομα στη Νεα Υορκη. Πατήστε 1 για λεπτομέριες 2 για μπλα μπλα μπλα....." :p

Nikiforos
08-02-20, 11:38
Το άρθρο 11 το έχουν γραμμένο. 1 χρόνο στο αρθρο 11 και οι ενοχλητικές κλήσεις δεν σταμάτησαν. Καλά που υπάρχει και το Freepbx. Ολα τα μπλοκαρισμένα ακούν το μήνυμα " Ο αριθμός που καλείται δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή" Προσεχώς θα βάλω να ακούν ηχογραφημένο μήνυμα τύπου "Συγχαρητήρια Κερδίσατε ένα ταξίδι για 2 ατομα στη Νεα Υορκη. Πατήστε 1 για λεπτομέριες 2 για μπλα μπλα μπλα....." :p

καλημερα, ετσι και εμενα, τιποτα δεν καταλαβαινουν, στο εξοχικο εχω COSMOTE με ρωτησαν αν θελω να μπω στο 11, και παλι παιρνουν αλλα επειδη παω το ΣΚ το τηλεφωνο κραταει τις κλησεις σαν SMS, και βλεπω αρκετα τηλεφωνα παραξενα.
Εδω τωρα με τον αστερισκ εχω σωθει, πανω απο 3500 νουμερα εχει η λιστα μεσα. Πρεπει να βαλω κανα ηχογραφημενο μυνημα ποιο καλο να ακουνε, να μην πω τι, καταλαβατε...χαχααχχααχχααχ

mzaf
08-02-20, 11:53
Καλημέρα,ρίξτε καταγγελία στην ΑΠΠΔ για καθένα απο αυτά τα λαμόγια.Μην βαριέστε να γράψετε δυο λόγια.
Επίσης στο ηχογραφημένο μήνυμα,βάλτε Τερλέγκα :p

Nikiforos
08-02-20, 11:59
Καλημέρα,ρίξτε καταγγελία στην ΑΠΠΔ για καθένα απο αυτά τα λαμόγια.Μην βαριέστε να γράψετε δυο λόγια.
Επίσης στο ηχογραφημένο μήνυμα,βάλτε Τερλέγκα :p

εγω ελεγα να βαλω death metal....

giorgosthess
08-02-20, 11:59
Καλημέρα,ρίξτε καταγγελία στην ΑΠΠΔ για καθένα απο αυτά τα λαμόγια.Μην βαριέστε να γράψετε δυο λόγια.
Επίσης στο ηχογραφημένο μήνυμα,βάλτε Τερλέγκα :p

Είχα βάλει κλαρίνα αλλά μου την είπε η γυναίκα μου. Βγάλε αυτές τις βλακείες Ρεζίλι θα μας κάνεις :p

thourios
08-02-20, 12:00
Σε μένα έχουν σταματήσει οι ενοχλητικές κλήσεις σε όλους τους αριθμούς που έχω. Πολύ σπάνια να με καλέσουν.

mzaf
08-02-20, 12:06
Είχα βάλει κλαρίνα αλλά μου την είπε η γυναίκα μου. Βγάλε αυτές τις βλακείες Ρεζίλι θα μας κάνεις :p

Λύση:
"Καλά αγάπη μου,θα βάλω την διεθνή version"


https://www.youtube.com/watch?v=HD-VQDViO6g

giorgosthess
08-02-20, 12:20
Λύση:
"Καλά αγάπη μου,θα βάλω την διεθνή version"


https://www.youtube.com/watch?v=HD-VQDViO6g

χαχαχαχα Το "βρε μελαχρινάκι" απο τους Pyramidos είναι καλύτερο

Το κινητό δεν το έχω βάλει ακόμα στο άρθρο 11 Εκεί δουλεύω με μπλοκάρισμα μόνο Ξέρει κανείς αν υπάρχει online αίτηση ή πρέπει να πάω σε κατάστημα Cosmote;

Zer0c00L
08-02-20, 14:15
Το μητρώο του άρθρου 11 μια χαρά δουλεύει (από τις τελευταίες καταγγελίες έχουν καιρό να με ενοχλήσουν στο σπίτι) έχουν βρει τον τρόπο να με ενοχλούν στην δουλειά μιας και συνεργαζόμαστε με τις περισσότερες εταιρείες ενέργειας ή τηλεπικοινωνιών και δεν μπορώ να το κλείσω.

αρκεί να μην βαριέται αυτός που τον ενοχλούν να κάνει καταγγελία στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων.

Αυτή είναι η άποψη μου.

Αν τύχει περίπτωση να με ενοχλήσουν λέω ότι είμαι από ΔΕΗ , ΔΕΔΔΗΕ , ΡΑΕ , ΕΕΤΤ ΟΤΕ ανάλογα με την περίπτωση.

mzaf
08-02-20, 14:24
@giorgosthess
Πρέπει να περάσεις απο κάποιο κατάστημα Γερμανός και να κάνεις αίτηση

Nikiforos
08-02-20, 16:02
Το κινητό δεν το έχω βάλει ακόμα στο άρθρο 11 Εκεί δουλεύω με μπλοκάρισμα μόνο Ξέρει κανείς αν υπάρχει online αίτηση ή πρέπει να πάω σε κατάστημα Cosmote;

Καλησπέρα, μπορεις απλα να κανεις ενα τηλεφωνο ετσι εκανα και εγω με W.U και δεν με καλουν, ΠΟΛΥΥΥΥΥ σπανια.
Δεν χρειαζεται να πας πουθενα.

mzaf
08-02-20, 20:04
Καλησπέρα, μπορεις απλα να κανεις ενα τηλεφωνο ετσι εκανα και εγω με W.U και δεν με καλουν, ΠΟΛΥΥΥΥΥ σπανια.
Δεν χρειαζεται να πας πουθενα.

Σίγουρα;
Γιατί πριν χρόνια (τουλάχιστον τέσσερα) που είχα πάρει,μου είχαν πει να περάσω απο κατάστημα.

Nikiforos
08-02-20, 20:06
Σίγουρα;
Γιατί πριν χρόνια (τουλάχιστον τέσσερα) που είχα πάρει,μου είχαν πει να περάσω απο κατάστημα.

Τοτε ειναι πολυ παλια εγω το εκανα σιγουρα πολυ ποιο μετα.
Δεν χανει τιποτα να παρει ενα τηλ.
Και τα σταθερα μεσω τηλεφωνου το εκανα και με COSMOTE και με NOVA.

giorgosthess
08-02-20, 20:50
Καταραμένο Αλτσχάιμερ. :p
Τελικά γίνεται και τηλεφωνικά Μόλις πήρα τηλέφωνο στο 13888. Απλά μου είπαν πως είμαι ήδη στο μητρώο του άρθρου 11. Θα το χα κάνει παλαιότερα και δεν το θυμόμουν. Πως να μην το ξεχάσω αφού δεν άλλαξε κάτι; Σχεδόν καθημερινά δέχομαι κλήσεις. Απο το 13888 μου είπαν να λέω σε όποιον παίρνει πως είμαι στο μητρώο. Ποιος ο λογος ύπαρξης του μητρώου; Σκοπός είναι να μην έρχεται η κλήση και χτυπάει το τηλέφωνο. Αν είναι να απαντήσω, ξέρω τι θα πω και χωρίς να είμαι στο μητρώο....

Nikiforos
08-02-20, 21:07
Καταραμένο Αλτσχάιμερ. :p
Τελικά γίνεται και τηλεφωνικά Μόλις πήρα τηλέφωνο στο 13888. Απλά μου είπαν πως είμαι ήδη στο μητρώο του άρθρου 11. Θα το χα κάνει παλαιότερα και δεν το θυμόμουν. Πως να μην το ξεχάσω αφού δεν άλλαξε κάτι; Σχεδόν καθημερινά δέχομαι κλήσεις. Απο το 13888 μου είπαν να λέω σε όποιον παίρνει πως είμαι στο μητρώο. Ποιος ο λογος ύπαρξης του μητρώου; Σκοπός είναι να μην έρχεται η κλήση και χτυπάει το τηλέφωνο. Αν είναι να απαντήσω, ξέρω τι θα πω και χωρίς να είμαι στο μητρώο....

Δυστυχως ετσι γιινεται με σταθερο COSMOTE που ειμαι πολυ καιρο, ολο βλεπω περιεργες κλησεις.
Εδω περα επισης τα ιδια, ποσες φορες τα ειπα στη NOVA ειπαν τι αλλο να κανουν, με τον αστερισκ μονο σωθηκα.
Μετα αρχισαν και σε κινητα, μπλοκαρισμα και εκει.
Ειδικα τωρα τελευταια με τις εταιρειες ρευματος εχουν ξεφυγει, αναγκαζομαστε να γινομαστε ανεδεις, αλλα αφου δεν καταλαβαινουν....
Στην δουλεια που δεν μπορω να μπλοκαρω τιποτα, το κλεινω στην μαπα σε ολους δεν περιμενω να πουν πανω απο 2 λεξεις.

stelakis1914
18-02-20, 18:51
2311802428 αριθμός της ακατανόμαστης ζενιθ που με spamάρει ασταμάτητα. Τρώει πόρτα από την blacklist του asterisk αλλά μυαλό δεν βάζουν.
211745

stefanos1999
18-02-20, 21:50
με εγγραφή στο μητρώο 11 δεν με ενοχλεί κανένας. Έκανε όμως κάνα μήνα (απ' την εγγραφή) για να σταματήσουν.

- - - Updated - - -


Το μητρώο του άρθρου 11 μια χαρά δουλεύει (από τις τελευταίες καταγγελίες έχουν καιρό να με ενοχλήσουν στο σπίτι) έχουν βρει τον τρόπο να με ενοχλούν στην δουλειά μιας και συνεργαζόμαστε με τις περισσότερες εταιρείες ενέργειας ή τηλεπικοινωνιών και δεν μπορώ να το κλείσω. αρκεί να μην βαριέται αυτός που τον ενοχλούν να κάνει καταγγελία στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. Αυτή είναι η άποψη μου. Αν τύχει περίπτωση να με ενοχλήσουν λέω ότι είμαι από ΔΕΗ , ΔΕΔΔΗΕ , ΡΑΕ , ΕΕΤΤ ΟΤΕ ανάλογα με την περίπτωση. Αν σε πάρουν απ' την αστυνομία τι θα τους πεις; :p

stelakis1914
18-02-20, 22:11
Προσωπικά είμαι ενταγμένος στο μητρώο του άρθρου 11 από τον Ιούλιο του 2014. Και στους δυο επόμενους πάροχους που άλλαξα, πάντα έλεγχα αν ο αριθμός μου παραμένει στο μητρώο.

Από την εμπειρία μου έχω να πω ότι η ένταξη σε αυτό δεν δίνει οριστική λύση αλλά το κάνει σε μεγάλο βαθμό.

Zer0c00L
18-02-20, 22:30
με εγγραφή στο μητρώο 11 δεν με ενοχλεί κανένας. Έκανε όμως κάνα μήνα (απ' την εγγραφή) για να σταματήσουν.

Αν σε πάρουν απ' την αστυνομία τι θα τους πεις; :p

εδώ ασφάλεια τι θέλετε? :p

αν και με καλούν συχνά από την αστυνομία μιας και έχω επαγγελματική σχέση όπως και με την δικαιοσύνη.


Προσωπικά είμαι ενταγμένος στο μητρώο του άρθρου 11 από τον Ιούλιο του 2014. Και στους δυο επόμενους πάροχους που άλλαξα, πάντα έλεγχα αν ο αριθμός μου παραμένει στο μητρώο.

Από την εμπειρία μου έχω να πω ότι η ένταξη σε αυτό δεν δίνει οριστική λύση αλλά το κάνει σε μεγάλο βαθμό.

είμαι γραμμένος από τότε που εφαρμόστηκε σε όλους τους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους (σταθερής και κινητής) τηλεφωνίας που έχω τηλεφωνικό αριθμό

βέβαια τώρα όλα είναι παρελθόν καθώς υπάρχουν τα απαραίτητα προγράμματα που πλέον οι ανεπιθύμητοι μπαίνουν στην "μαύρη λίστα" και τελειώνει το παραμύθι αν κάποιος το παρακάνει...πάω στην ιστοσελίδα της αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων και κάνω καταγγελία.

οριστική λύση θα ήταν αν οι εταιρείες κρατούσαν ενημερωμένες τις λίστες με αυτούς που δεν επιθυμούν οποιαδήποτε επικοινωνία για εμπορικούς/διαφημιστικούς σκοπούς

τότε δεν θα χρειαζόταν να γράφεσαι στο μητρώο του άρθρου 11 του τηλεπικοινωνιακού σου παρόχου ούτε στο μητρώο του άρθρου 13 της αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων ούτε φυσικά να έκανες καταγγελίες στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων ούτε φυσικά να υπήρχε το ρίσκο για τις εταιρείες να πληρώσουν υπέρογκο πρόστιμο γιατί τώρα ζούμε την εποχή του GDPR και τα πρόστιμα πλέον είναι υψηλά και δυσβάσταχτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.