PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαύρη Λίστα Τηλεφωνικών Αριθμών/Κέντρων - Παραβίαση Προσωπικών Δεδομένων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46

aguila21
07-11-20, 22:56
Εμένα μια μέρα μου τηλεφώνησαν από την Τυνησία!Το απέρριψα και μπλόκαρα το πρόθεμα να τελειώνουμε.Εκνευριστικοι.

BlueChris
02-12-20, 13:14
2313084770 (https://www.white-pages.gr/arithmos/2313084770)

Πήραν σπίτι για συμβόλαιο με Volton... μπήκαν στο Ban List...

Giama
03-12-20, 18:15
όπως και αυτοί που καλούν από την FOREX είναι ήδη περασμένοι από μένα στην Μαύρη Λίστα (Blacklist) του TrueCaller καταχωρημένοι ως SPAM

Με ειχαν πρηξει κι εμενα λιγο ενα διαστημα με το φορεξ. 1-2, την 3η φορα ανεφερα οτι ο αριθμος ειναι στο Μητρωο του αρ.11 και παρολο που ελαβα μια ειρωνικη απαντηση (ναι, ναι, θα μας καταγγειλετε) και κλεισιμο στα μουτρα απο τον αγενεστατο τυπο στην αλλη ακρη της γραμμης τελικα απο τοτε δεν εχουν ξαναπαρει. Αν σας εχουν πρηξει κι εσας δοκιμαστε το.

customer
03-12-20, 22:33
Εχω καθημερινες εισερχομενες κλησεις απο 0044 στο σταθερο μου.
Τους εχω σιχαθει καi τελικα θα με βαλουν σε εξοδο για να αγορασω κανενα call blocker.
Δεν θυμαμαι που διαβασα οτι εχουν υποκλεψει τηλεφωνα και ονοματα
απο πλατφορμα διαδυκτιακων αγορων παρεμβαινοντας στα
τυχον emails μεταξυ αγοραστων και πωλητων.

stelakis1914
03-12-20, 22:48
Δέχομαι κι εγώ spam κλήσεις στο κινήτο τις τελευταίες μέρες για "επενδύσεις forex". Αν το σηκώσω τους ρίχνω καμιά κατάρα μήπως και πιάσει τόπο :rofl:

kostas2005
04-12-20, 10:43
γιατι δεν τους κανουμε κανα tel attack να τους πουλησουμε τριχες κατσαρες?

manoulamou
04-12-20, 12:22
:hmm: Τι εστι tel attack, σε απλα ελληνικα; :what:

Zer0c00L
04-12-20, 13:20
δεν καταλαβαίνουν από αυτά αυτοί οι επενδυτές από την FOREX και εδώ αν σημειώσω ότι είναι όντως πάρα πολύ αγενείς αν τους διακόψεις και πεις ρε παιδιά δεν θέλω να με ενοχλείτε , δεν με ενδιαφέρει αυτό που πουλάτε

στο τσακ κρατιέμαι να μην τους ρίξω καταγγελία καθώς έχω όλα τους τα στοιχεία.

Chingachgook
04-12-20, 13:36
Υπο άλλες συνθήκες, δεν θα επικροτούσα τρολλάρισμα, γιατί τα παιδιά που παίρνουν τηλέφωνο για ένα κομμάτι ψωμί δε φταίνε σε τίποτα. Αλλά οι της Forex θέλουν τρελλό δούλεμα. Θα τους ξεμπλοκάρω, και αν με ξαναπάρουν, ούτε βρίσιμο, ούτε κατάρες, αλλά θα το διασκεδάω όσο περισσόρερο μπορώ. :twisted:

Zer0c00L
04-12-20, 13:54
Υπο άλλες συνθήκες, δεν θα επικροτούσα τρολλάρισμα, γιατί τα παιδιά που παίρνουν τηλέφωνο για ένα κομμάτι ψωμί δε φταίνε σε τίποτα. Αλλά οι της Forex θέλουν τρελλό δούλεμα. Θα τους ξεμπλοκάρω, και αν με ξαναπάρουν, ούτε βρίσιμο, ούτε κατάρες, αλλά θα το διασκεδάω όσο περισσόρερο μπορώ. :twisted:

μαζί σου 100%

πάντα σέβομαι τον συνομιλητή μου

αλλά όταν εγώ μιλάω ευγενικά και προσπαθώ να εξηγήσω ότι δεν ενδιαφέρομαι και από την άλλη άκρη της τηλεφωνικής γραμμής μου μιλάω με τρόπο αγενή ή ο ίδιος είναι αγενής

λυπάμαι αλλά όλα έχουν κάποιο όριο.

KostakisK
04-12-20, 15:43
Παιδιά truecaller γιατί δεν γίνεται αλλιώς δουλειά

Zer0c00L
04-12-20, 16:35
Παιδιά truecaller γιατί δεν γίνεται αλλιώς δουλειά

σε σταθερό δεν γίνεται...

psolord
05-12-20, 17:20
Δυο κλήσεις σήμερα από +2162ΧΧΧΧΧ

Νόμιζα ότι ήταν από Ελλάδα και απάντησα, αλλά το κλείσανε. Είδα μετά ότι είναι από Τυνησία!

Για ποιο λόγο γίνονται αυτές οι κλήσεις, δεν έχω καταλάβει; :hmm:

manoulamou
05-12-20, 17:45
:hmm: Τι εστι tel attack, σε απλα ελληνικα; :what:

:hmm: ??? :what:

BlueChris
05-12-20, 20:43
:hmm: ??? :what:

Μάλλον εννοεί να τους πάρουμε εμείς τηλέφωνο όλοι μαζί.

kostas2005
05-12-20, 21:19
αυτο αν δεχονται εισερχομενες βεβαια

Zer0c00L
06-12-20, 04:37
Δυο κλήσεις σήμερα από +2162ΧΧΧΧΧ

Νόμιζα ότι ήταν από Ελλάδα και απάντησα, αλλά το κλείσανε. Είδα μετά ότι είναι από Τυνησία!

Για ποιο λόγο γίνονται αυτές οι κλήσεις, δεν έχω καταλάβει; :hmm:

ούτε εγώ

από τυνησία - μαρόκο - τογκο

KostakisK
06-12-20, 17:28
Η διαχρονική ερώτηση είναι: Μπορεί κάποιος μέσω μιας εισερχόμενης κλήσης προς εμάς, να αποσπάσει οποιοδήποτε στοιχείο απο την συσκευή?

BlueChris
06-12-20, 17:51
Η διαχρονική ερώτηση είναι: Μπορεί κάποιος μέσω μιας εισερχόμενης κλήσης προς εμάς, να αποσπάσει οποιοδήποτε στοιχείο απο την συσκευή?

Όχι κατηγορηματικά.

KostakisK
06-12-20, 17:53
Όχι κατηγορηματικά.

Thank you dear

manoulamou
06-12-20, 19:52
Η διαχρονική ερώτηση είναι: Μπορεί κάποιος μέσω μιας εισερχόμενης κλήσης προς εμάς, να αποσπάσει οποιοδήποτε στοιχείο απο την συσκευή?

Οχι απο την συσκευη αποκλειεται, απο οσους τους απαντησουν ή τους καλεσουν μια χαρα μπορει! :p

KostakisK
07-12-20, 00:13
Οχι απο την συσκευη αποκλειεται, απο οσους τους απαντησουν ή τους καλεσουν μια χαρα μπορει! :p

Περίμενε. Σηκώνω το κινητό λόγω αριθμού τηνυσίας που έμοιαζε με σταθερό δικό μας. Μπορούν να υποκλέψουν στοιχεία απομακρυσμένα?

netblues
07-12-20, 00:17
Αμα αρχισεις να τα λες μονο.
Και αν το καλεσεις, απλα θα χρεωθεις.
Dearly.

manoulamou
07-12-20, 01:22
Αμα αρχισεις να τα λες μονο.
Και αν το καλεσεις, απλα θα χρεωθεις.
Dearly.

exactly!

customer
11-12-20, 18:32
Φανταζομαι οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση τηλεφωνικης χρεωσης
απο απαντηση σε εισερχομενη κληση. Σωστα?
(Εκτος βρε παιδια αν εχουμε τρελαθει τελειως :( )

BlueChris
11-12-20, 18:35
Φανταζομαι οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση χρεωσης απο απαντηση σε εισερχομενη κληση. Σωστα?
(Εκτος αν εχουμε τρελαθει τελειως :crazy:)

ναι ΔΕΝ γίνεται αυτό.

famous-walker
11-12-20, 20:04
Βέβαια και με τα 5ψηφια κανείς δεν πίστευε πως τα μηνύματα που ερχόταν χωρίς να τα είχε ζητήσει ποτέ θα τα χρεώνονταν...

manoulamou
11-12-20, 21:35
Ναι αλλά ανοιγοντας τα μηνυματα
ηταν σαν να εκανες ΚΛΙΚ σε κακοβουλο λινκ - λογισμικο...:twisted:

customer
12-12-20, 01:15
ναι ΔΕΝ γίνεται αυτό.

:oneup:

Ρωταω γιατι τελευταια το σηκωνω χωρις να μιλαω
μονο και μονο μηπως τους χρεωνω και σταματησουνε το πρηξιμο.

famous-walker
12-12-20, 01:24
Ναι αλλά ανοιγοντας τα μηνυματα
ηταν σαν να εκανες ΚΛΙΚ σε κακοβουλο λινκ - λογισμικο...:twisted:

Ακόμα χειρότερα. Και μόνο που καταγραφόταν μήνυμα από το δίκτυο έπεφτε χρέωση. Πολλοί χρεωνόντουσαν σε καρτούλες μόνο με DATA.

- - - Updated - - -


Ρωταω γιατι τελευταια το σηκωνω χωρις να μιλαω
μονο και μονο μηπως τους χρεωνω και σταματησουνε το πρηξιμο.

Αστειευόμαστε λίγο αλλά δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Καλά τους κάνεις. Το να το σηκώνεις και να μην μιλάς είναι η καλύτερη τακτική. Κάποια στιγμή θα σε βγάλουν από την λίστα τους.

customer
12-12-20, 01:25
Καλά τους κάνεις. Το να το σηκώνεις και να μην μιλάς είναι η καλύτερη τακτική. Κάποια στιγμή θα σε βγάλουν από την λίστα τους.

Και εγω ετσι σκεφτηκα . :oneup: Ειναι στο σταθερο οι κλησεις.
Προσπαθω να βρω λυση μηπως γλυτωσω την αγορα τηλεφωνου με call block

manoulamou
12-12-20, 11:02
Εαν ΔΕΝ μπορεις να τους μπλοκαρεις μεσω καποιας εφαρμογης ή της ιδιας της συσκευης,
χασιμο χρονου το να μην τους μιλας, καλυτερα πιασε κουβεντα, δεν ξερεις μπορει ν΄ ανοιξει τυχη σου, εν μεσω πανδημιας!
:rofl:

customer
12-12-20, 12:23
Αν πιασω κουβεντα θα ανοιξει η δικια τους τυχη απο τα γαλικα
που θ'ακουσουνε :p
Βασικα το σηκωνω και τους το ξανακλεινω στα μουτρα αμεσως.
Γλυτωνω πολυ κουδουνισμα, αφου για τα σταθερα τηλεφωνα
ειναι ο μονος τροπος να κανεις απορριψη εισερχομενης κλησης.

manoulamou
12-12-20, 12:33
Εγω εχω το σταθερο στο αθορυβο, μετα απλα ελεγχω τις αναπαντητες και οσοι με ξερουν ή προκειται για παραγγελιες σε εκκρεμοτητα, καλουν στο κινητο!
Αυτο φυσικα δεν μπορουν να το κανουν οι επαγγελματιες στην επιχειρηση τους...

famous-walker
12-12-20, 17:13
Αν πιασω κουβεντα θα ανοιξει η δικια τους τυχη απο τα γαλικα
που θ'ακουσουνε :p
Βασικα το σηκωνω και τους το ξανακλεινω στα μουτρα αμεσως.
Γλυτωνω πολυ κουδουνισμα, αφου για τα σταθερα τηλεφωνα
ειναι ο μονος τροπος να κανεις απορριψη εισερχομενης κλησης.

Αν μπορείς μην το κλείνεις κατευθείαν. Σήκωσε το και άστο στο τραπέζι για κανένα λεπτό ώστε να το κλείσουν αυτοί. Εκεί χάνουν παραπάνω χρόνο.

ExTaCy1337
15-12-20, 21:27
όπως και αυτοί που καλούν από την FOREX είναι ήδη περασμένοι από μένα στην Μαύρη Λίστα (Blacklist) του TrueCaller καταχωρημένοι ως SPAM

Υπαρχει περιπτωση να μπορω καπως μαζικα να περασω την λιστα στο Pocophone μου? εχει απο μονο του Blocklist οποτε δεν θα ηθελα να εχω εξτρα εφαρμογη.

Nikiforos
16-12-20, 07:53
καλημερα, με παιρνει στην δουλεια κατι απο 002077ΧΧΧΧΧΧ δεν θυμαμαι ποσα νουμερα τα Χ.
Τι να ειναι ξερει κανεις? αν το σηκωσω κλεινει.

psolord
16-12-20, 09:58
Κάτι κλείσεις από 2317001863 μου έρχονται τελευταία. Και σε άλλους από ότι έχω δει με google search.

Καλά φάγανε μπλοκ, αλλά έλεος τηλέφωνο Ελλάδας που ενοχλεί και το αφήνουν να κυκλοφορεί έτσι;

χμμμμ

customer
17-12-20, 01:22
Ολοι αυτοι προφανως καλουν με spoofing numbers.
Τωρα το πως γινεται αυτο και το γιατι αλλες φορες το κλεινουν
και αλλες φορες λενε π@π@ριες που δεν τις πιστευει ουτε
5 χρονων παιδι , ειναι λιγο μυστηριο.

blackwar
18-12-20, 03:40
Μια υποθεση ειναι οτι τα τηλεφωνα βρεθηκαν απο υποκλοπες που γινανε στην Cosmote τον Σεπτεμβρη. Αν τα κινητα ολων ειναι cosmote τοτε ισως ισχυει!
Τυνησια και Λονδινο Φορεξ με σπαστα ελληνικα και αγενεια ειναι τα κλασικα τελευταιες 10 ημερες.

Zer0c00L
18-12-20, 14:02
Μια υποθεση ειναι οτι τα τηλεφωνα βρεθηκαν απο υποκλοπες που γινανε στην Cosmote τον Σεπτεμβρη. Αν τα κινητα ολων ειναι cosmote τοτε ισως ισχυει!
Τυνησια και Λονδινο Φορεξ με σπαστα ελληνικα και αγενεια ειναι τα κλασικα τελευταιες 10 ημερες.

εμένα με καλούν από την Τυνησία - Τονγκο - Μαρόκο - Αλγερία και το Λονδίνο (χρηματοοικονομικά)
το πρόβλημα μου δεν είναι ότι με καλούν στο κινητό εκεί λύνεται το θέμα με το True Caller (έχουν μπει στην μαύρη λίστα και τελείωσε η ιστορία)
το πρόβλημα μου είναι ότι με καλούν στο σταθερό εκεί δεν υπάρχει τρόπος φραγής
αρκετά τηλέφωνα από το ΛΟΝΔΙΝΟ (Η.Β) που αφορούν χρηματοικονομικά και για να τα μπλοκάρω πρέπει να αγοράσω έξτρα συσκευή (Caller Blocker)

psolord
18-12-20, 14:39
Έχω πάρει αυτά για το εξοχικό, λόγω voip επειδή ήθελα να έχω τηλέφωνο πάνω κάτω και ήθελα να αποφύγω την επιστροφή του voip μέσα στο κύκλωμα, τα οποία έχουν και call blocker.

https://www.skroutz.gr/s/3380144/Panasonic-KX-TG6812-Duo.html

Και αυτό νομίζω είναι το αντίστοιχο μονό.

https://www.skroutz.gr/s/3378129/Panasonic-KX-TG6811-Μαύρο.html

- - - Updated - - -

Έχω πάρει αυτά για το εξοχικό, λόγω voip επειδή ήθελα να έχω τηλέφωνο πάνω κάτω και ήθελα να αποφύγω την επιστροφή του voip μέσα στο κύκλωμα, τα οποία έχουν και call blocker.

https://www.skroutz.gr/s/3380144/Panasonic-KX-TG6812-Duo.html

Και αυτό νομίζω είναι το αντίστοιχο μονό.

https://www.skroutz.gr/s/3378129/Panasonic-KX-TG6811-Μαύρο.html

Zer0c00L
18-12-20, 14:42
Έχω πάρει αυτά για το εξοχικό, λόγω voip επειδή ήθελα να έχω τηλέφωνο πάνω κάτω και ήθελα να αποφύγω την επιστροφή του voip μέσα στο κύκλωμα, τα οποία έχουν και call blocker.

https://www.skroutz.gr/s/3380144/Panasonic-KX-TG6812-Duo.html

Και αυτό νομίζω είναι το αντίστοιχο μονό.

https://www.skroutz.gr/s/3378129/Panasonic-KX-TG6811-Μαύρο.html

- - - Updated - - -

Έχω πάρει αυτά για το εξοχικό, λόγω voip επειδή ήθελα να έχω τηλέφωνο πάνω κάτω και ήθελα να αποφύγω την επιστροφή του voip μέσα στο κύκλωμα, τα οποία έχουν και call blocker.

https://www.skroutz.gr/s/3380144/Panasonic-KX-TG6812-Duo.html

Και αυτό νομίζω είναι το αντίστοιχο μονό.

https://www.skroutz.gr/s/3378129/Panasonic-KX-TG6811-Μαύρο.html

σε ευχαριστώ πολύ αν έχουν Call Block τα έχω αγοράσει ήδη...

kostas2005
18-12-20, 19:31
Τι θεμα ειναι να βρούμε κάτι με απεριόριστη λιστα όχι με 50-100 τηλέφωνα.
Σε μια φάση βγάζεις για να βάζεις καινούργια νούμερα.
Καλύτερα καμιά πατέντα που να λεει πατήστε 1 για συνδεθείτε μπας καθ γλυτώσεις κάποιους.

Να ρωτήσω, έχει βρει κάποιος τρόπο να δουλεύει το true caller με voip client σε android phone?

Zer0c00L
18-12-20, 22:00
ναι κρίμα την χαρά μου τα ασύρματα τηλέφωνα PANASONIC και όχι μόνο έχουν περιορισμένη λίστα "μπλοκαρίσματος" άρα πρέπει να προσθέτεις/αφαιρείς κάθε φορά
η άλλη λύση είναι η αγορά ενός AVM FRITZBOX 7590 (αν θυμάμαι καλά έχει μεγάλη λίστα μπλοκαρίσματος)
εδώ κολλάω βέβαια και πάλι καθώς είχα σκοπό για την αγορά άλλου ρούτερ...
τελικά να δεις που τα άτιμα/ενοχλητικά τηλέφωνα από την Αγγλία (Λονδίνο) θα με βάλουν σε μπελάδες και το κακό είναι ότι δεν έχω κανέναν που να μισώ στην δουλειά ή στον γειτονικό μου κύκλο να τον συστήσω στις κοπέλες ως τον χρηματοικονομικό μου σύμβουλο και να τους δώσω το τηλέφωνο του να μιλάνε απευθείας μαζί του.

BlueChris
18-12-20, 23:11
Όσοι έχετε θέματα και δεν μπορείτε να μπλοκάρετε άλλους κλπ, μήπως έχετε ΟΤΕ?

manoulamou
18-12-20, 23:30
ΟΤΕ ? :what:

BlueChris
18-12-20, 23:34
ΟΤΕ ? :what:

Ναι, είναι συγκεκριμένη η ερώτηση και εξηγώ.
Όποιος έχει ΟΤΕ μπορεί να πάρει τους voip κωδικούς οπότε με 60-70€ που κάνει ένα raspberry, σηκώνει ένα κεντρο και ξαφνικά βλέπει το φως του με πολλές άλλες ευκολίες έξτρα.

Zer0c00L
19-12-20, 01:07
Ναι, είναι συγκεκριμένη η ερώτηση και εξηγώ.
Όποιος έχει ΟΤΕ μπορεί να πάρει τους voip κωδικούς οπότε με 60-70€ που κάνει ένα raspberry, σηκώνει ένα κεντρο και ξαφνικά βλέπει το φως του με πολλές άλλες ευκολίες έξτρα.

αυτή την λύση φίλε μου την είχα σκεφτεί

αλλά για κάποιον που είναι σχετικά νέος/αρχάριος με το Raspberry Pi 4 δεν θα είναι καθόλου εύκολο να στηθεί κάτι τέτοιο

για αυτό ψάχνω μια "εύκολη" λύση αν υπάρχει...

manoulamou
19-12-20, 08:22
Λυσεις που δεν αφορουν ουτε απλους ουτε αρχαριους χρηστες πχ εντελως... μεταξυ μας εγω δεν καταλαβα λεξη απο την εξηγηση. :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.