PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαύρη Λίστα Τηλεφωνικών Αριθμών/Κέντρων - Παραβίαση Προσωπικών Δεδομένων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46

Zer0c00L
19-12-20, 18:02
Λυσεις που δεν αφορουν ουτε απλους ουτε αρχαριους χρηστες πχ εντελως... μεταξυ μας εγω δεν καταλαβα λεξη απο την εξηγηση. :(

θα συμφωνήσω με την manoulamou

αυτή την εύκολη λύση ψάχνω και εγώ που δεν είμαι απλός/αρχάριος χρήστης

απλά με κουράζει να μπω στην διαδικασία ...

customer
21-12-20, 20:42
3 η ωρα το μεσημερι με ξυπνησε σημερα ο καρ^#@Λς. (0044)
Δεν παμε καλα.

manoulamou
21-12-20, 20:55
μα μα μα... ΔΕΝ ειναι δα και... ωρα κοινης ησυχιας (http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=3812&Itemid=0&lang), εμενα μ' εχουν καλεσει διαφοροι ακομη και στις 16.30!

:evil:

BlueChris
21-12-20, 20:56
θα συμφωνήσω με την manoulamou

αυτή την εύκολη λύση ψάχνω και εγώ που δεν είμαι απλός/αρχάριος χρήστης

απλά με κουράζει να μπω στην διαδικασία ...


3 η ωρα το μεσημερι με ξυπνησε σημερα ο καρ^#@Λς. (0044)
Δεν παμε καλα.

Εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν σε όλα παιδιά, υπάρχουν στιγμές που πρέπει να γίνει το κάτι παραπάνω.

kostas2005
21-12-20, 21:04
Είναι δυνατόν να μην υπάρχει μια λύση ?
Ενας πχ σαν εσένα να φτιάχνει τέτοια μηχανάκια και να τα πουλά με κέρδος.

sdikr
21-12-20, 21:10
Είναι δυνατόν να μην υπάρχει μια λύση ?
Ενας πχ σαν εσένα να φτιάχνει τέτοια μηχανάκια και να τα πουλά με κέρδος.

Γιατι κανείς δεν θα τα αγοράσει στην τιμή που θα βγάζεις εσύ κέρδος ;)

kostas2005
21-12-20, 21:44
Δηλαδή πόσο κοστολογείται το "πακέτο" με η χωρίς updates με οτι συνεπάγεται αυτό?

BlueChris
21-12-20, 21:53
Είναι δυνατόν να μην υπάρχει μια λύση ?
Ενας πχ σαν εσένα να φτιάχνει τέτοια μηχανάκια και να τα πουλά με κέρδος.

Μπα εγώ δεν είμαι τόσο γνώστης.. υπάρχουν παιδιά εδώ στο φόρουμ θεοπούλια με asterisk Κλπ...

Τώρα που το λές το κοιτάω ακαδημαικά για τιμή... και έχουμε και λέμε με ΦΠΑ

1 x Raspberry Pi4 2GB Κιτ (https://www.e-shop.gr/raspberry-pi-4-model-b-2gb-bundle-kit-p-PER.819140) (Τροφοδοτικο, μνήμη, κουτί) κάνει 72,90€

sdikr
21-12-20, 22:05
Μπα εγώ δεν είμαι τόσο γνώστης.. υπάρχουν παιδιά εδώ στο φόρουμ θεοπούλια με asterisk Κλπ...

Τώρα που το λές το κοιτάω ακαδημαικά για τιμή... και έχουμε και λέμε με ΦΠΑ

1 x Raspberry Pi4 2GB Κιτ (https://www.e-shop.gr/raspberry-pi-4-model-b-2gb-bundle-kit-p-PER.819140) (Τροφοδοτικο, μνήμη, κουτί) κάνει 72,90€

Θέλει και το ΑΤΑ όμως για να δουλέψει, θέλει το στήσιμο κάποιες ώρες, φτάνεις την τιμή ενός fritz στα 200+

BlueChris
21-12-20, 22:13
Θέλει και το ΑΤΑ όμως για να δουλέψει, θέλει το στήσιμο κάποιες ώρες, φτάνεις την τιμή ενός fritz στα 200+

Όχι βρε, τα spa3000 τα παίρνω 23-24€ από Κίνα.

Το στήσιμο μια φορά γίνεται και στο raspbx και στο sipura....

Θα το κάνω σα project να δω.

kostas2005
21-12-20, 22:23
Raspberry θέλει αυτό το μοντέλο η γίνεται και με κάτι φτηνότερο?
Και το Ατα φαντάζομαι για την pstn ?
Αν είναι voip σκέτο χρειάζεται?

Μαλακι3ς τωρα αλλά το ρωτάω για την κουβέντα.. (δεν νομιζω να εμπιστεύεται κάποιος το σταθερό του απο την στιγμή που παίζουν και ταυτοποιήσεις μεσα απο αυτο)
Στην τελική πόσα trunk μπορεί να σηκώσει
για ταυτόχρονα block μια κατασκευή?
Το ρωταω για την περίπτωση που κάποιοι ενδιαφέρονται μόνο για voip και μπορούν να σπαταλήσουν ενα εξαψηφιο σε καποιον να το σηκώσει για να γίνει η δουλειά.

BlueChris
21-12-20, 22:31
Raspberry θέλει αυτό το μοντέλο η γίνεται και με κάτι φτηνότερο?
Και το Ατα φαντάζομαι για την pstn ?
Αν είναι voip σκέτο χρειάζεται?

Χρειάζεσαι όπως και να έχει κάτι να σου βγάλει έξοδο για αναλογικό τηλέφωνο εκτός αν έχεις ήδη κάποιο σταθερό που να παίρνει voip ή για σταθερό βαλεις το κινητό σου με voip προγραμμα.

Πλάκα πλάκα μόνο με το sipura να μετατρέπει την αναλογική τηλεφωνια σε ψηφιακή, με software μετά voip στο κινητό έχεις παπάδες.

Και η λύση πάντως του Σπυρου με το fritzbox καλη είναι αν και πιο ακριβή με κέρδος όμως πως το fritzbox παιρνει και dect ασύρματα πάνω του.

Τεσπα γίνονται πολλά, όρεξη να υπάρχει. Εγώ πάλι έχω μόνιμα όρεξη για τέτοιου είδους θέματα.

kostas2005
21-12-20, 22:38
Ειχα παλιότερα αστερίσκο με πολλά ατα.
Τα 3 3102 με sim όλων των παρόχων για να μην χρεώνονται αυτοί που με καλούν αλλα και για να παίρνω.
Σε ρεύμα βέβαια το τι έκαιγα τότε....

Η αλήθεια είναι οτι το brain damage τότε το έπαθα!

- - - Updated - - -




Πλάκα πλάκα μόνο με το sipura να μετατρέπει την αναλογική τηλεφωνια σε ψηφιακή, με software μετά voip στο κινητό έχεις παπάδες.

Και η λύση πάντως του Σπυρου με το
Και πες οτι έρχεται η κλήση στο κινητό.
Εκει ειναι το πρόβλημα. Δεν την διαβάζει το truecaller.
Τι θα την θάψει?

BlueChris
22-12-20, 00:05
Ειχα παλιότερα αστερίσκο με πολλά ατα.
Τα 3 3102 με sim όλων των παρόχων για να μην χρεώνονται αυτοί που με καλούν αλλα και για να παίρνω.
Σε ρεύμα βέβαια το τι έκαιγα τότε....

Η αλήθεια είναι οτι το brain damage τότε το έπαθα!

- - - Updated - - -


Και πες οτι έρχεται η κλήση στο κινητό.
Εκει ειναι το πρόβλημα. Δεν την διαβάζει το truecaller.
Τι θα την θάψει?

Με zoiper εγώ έχει πάρει πάνω του το μαμα dialer του τηλεφώνου οπότε το μαμά block list παίζει. Εμένα ανώνυμα, κρυφά και ότι αριθμο φιλτράρω στο block list δεν έρχεται κλήση. Άσε που μπορείς να χρησιμοποιήσεις χωρίς zoiper το μαμά voip του android.

kostas2005
22-12-20, 00:56
νομιζω τα ειχα δοκιμασει και τα 2 και ειδικα τον ενσωματωμενο αλλα οχι με block list δικια του αλλα με truecaller.
Βασικο για την περιπτωση μου το να το σηκωνει και να το κλεινει καπακι για να γλυτωνουν και οι υπολοιποι που χτυπαει παραλληλα.

BlueChris
22-12-20, 02:02
νομιζω τα ειχα δοκιμασει και τα 2 και ειδικα τον ενσωματωμενο αλλα οχι με block list δικια του αλλα με truecaller.
Βασικο για την περιπτωση μου το να το σηκωνει και να το κλεινει καπακι για να γλυτωνουν και οι υπολοιποι που χτυπαει παραλληλα.

Α οκ ναι αυτό δεν το κάνει, εκεί θες κέντρο, είτε με blocklist είτε με ένα απλό welcome message. Εγώ έχω βάλει welcome που λέει "ευχαριστούμε που καλέσατε, περιμένετε και θα συνδεθείτε". Όλοι οι άσχετοι ακόμα και να κλείσω το block list, κλείνουν μετά το ευχαριστούμε που καλεσατε.

Zer0c00L
22-12-20, 02:06
αν συνεχιστούν οι ενοχλήσεις

οι επιλογές που έχω είναι ή θα ακολουθήσω την λύση με το Raspberry Pi 4 και τα σχετικά ή θα αγοράσω το AVM FRITZBOX 7590

δεν αξίζει τελικά να αλλάξω απλά ασύρματο τηλέφωνο καθώς υπάρχει "περιορισμένος κατάλογος" στην μαύρη λίστα και αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να προσθέτω και να αφαιρώ.

BlueChris
22-12-20, 02:07
αν συνεχιστούν οι ενοχλήσεις

οι επιλογές που έχω είναι ή θα ακολουθήσω την λύση με το Raspberry Pi 4 και τα σχετικά ή θα αγοράσω το AVM FRITZBOX 7590

δεν αξίζει τελικά να αλλάξω απλά ασύρματο τηλέφωνο καθώς υπάρχει "περιορισμένος κατάλογος" στην μαύρη λίστα και αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να προσθέτω και να αφαιρώ.

Σε ποιο πάροχο είσαι?

Zer0c00L
22-12-20, 02:14
Σε ποιο πάροχο είσαι?

COSMOTE FTTH 100/10

BlueChris
22-12-20, 02:41
COSMOTE FTTH 100/10

Ε είσαι εύκολος. Αν σου πέσει κάνα nuc στα χέρια ή κάνα μικρό pcaki, γλυτώνεις το raspberry και βάζεις καθαρό freepbx πάνω του. Σκοπός είναι η μικρή κατανάλωση ρεύματος.
Αφού το στήσεις, ζητάς voip κωδικούς από τον ΟΤΕ και αυτό ήταν.
Όσο για τηλέφωνα, βρίσκεις μεταχειρισμένα Siemens Voip με βάση, το παλιό καλό a580ip ή a510ip από eBay κανα 40αρι και του χωνεις πάνω οποιοδήποτε dect Siemens των 19€ (νομιζω a120 είναι το πιο φτηνό και τα έχω δει σε αυτή τη τιμή μέχρι και στο Σκλαβενίτη) με σύνολο 4. Φτιάχνεις 4 user στο freepbx, 4 account στο Siemens και τέλος. Ο καθένας έχει το δικό του εσωτερικό :) (α βασικό, το πιο όμορφο τηλ το δίνεις στη γυναίκα και εγκρίνεται το project, εκτός του ότι της λες αφού φτιάξεις και ένα callingcredit account να πάρει όποιον συγγενή θέλει στο εξωτερικό να μιλήσει όσες ώρες θέλει)

Zer0c00L
22-12-20, 14:31
Ε είσαι εύκολος. Αν σου πέσει κάνα nuc στα χέρια ή κάνα μικρό pcaki, γλυτώνεις το raspberry και βάζεις καθαρό freepbx πάνω του. Σκοπός είναι η μικρή κατανάλωση ρεύματος.
Αφού το στήσεις, ζητάς voip κωδικούς από τον ΟΤΕ και αυτό ήταν.
Όσο για τηλέφωνα, βρίσκεις μεταχειρισμένα Siemens Voip με βάση, το παλιό καλό a580ip ή a510ip από eBay κανα 40αρι και του χωνεις πάνω οποιοδήποτε dect Siemens των 19€ (νομιζω a120 είναι το πιο φτηνό και τα έχω δει σε αυτή τη τιμή μέχρι και στο Σκλαβενίτη) με σύνολο 4. Φτιάχνεις 4 user στο freepbx, 4 account στο Siemens και τέλος. Ο καθένας έχει το δικό του εσωτερικό :) (α βασικό, το πιο όμορφο τηλ το δίνεις στη γυναίκα και εγκρίνεται το project, εκτός του ότι της λες αφού φτιάξεις και ένα callingcredit account να πάρει όποιον συγγενή θέλει στο εξωτερικό να μιλήσει όσες ώρες θέλει)

εσύ τα έχεις όλα εύκολα

για μένα δεν είναι καθόλου εύκολα όμως γιατί όπως είπα είμαι "αρχάριος" σε ότι αφορά το Raspberry Pi 4 (τα έχω αγοράσει όλες τις εκδόσεις που κυκλοφορούν 2GB-4GB-8GB και το νέο Pi 400) καθώς θέλω να ασχοληθώ μιας και έχει πάρα πολλά ενδιαφέροντα projects

δυστυχώς δεν έχω κανένα NUC που θα ήταν πιο εύκολο να του περάσω αυτό που λες FreePBX

όσο για την γυναίκα αυτή αδιαφορεί για τις περίεργες κλήσεις καθώς εμένα ενοχλούν (στον δικό μου χώρο είναι οι τηλεφωνικές συσκευές)

τέλος πάντων σε ευχαριστώ για τις λύσεις/προτάσεις σου θα δω τι θα κάνω.

kostas2005
22-12-20, 15:32
Α οκ ναι αυτό δεν το κάνει, εκεί θες κέντρο, είτε με blocklist είτε με ένα απλό welcome message. Εγώ έχω βάλει welcome που λέει "ευχαριστούμε που καλέσατε, περιμένετε και θα συνδεθείτε". Όλοι οι άσχετοι ακόμα και να κλείσω το block list, κλείνουν μετά το ευχαριστούμε που καλεσατε.

το ειχα διαβασει νομιζω παλιοτερα που το ειχες γραψει και σκεφτομαι να το κανω μιας και το βασικο σταθερο ειναι omni και πρεπει να παιζει η δυνατότητα σε beta.
Εχει καπου ετοιμα ivr για δοκιμες ?
φαντάζομαι το ξενόγλωσσο θα τους στελενει αλλα τοτε θα το κλεινουν ακομα και υπηρεσιες που περιμένουμε πως

customer
22-12-20, 16:06
Εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν σε όλα παιδιά, υπάρχουν στιγμές που πρέπει να γίνει το κάτι παραπάνω.

Σημερα εκανα το κατι παραπανω με μια λυση που κοστισε. Νεωτερα οταν ερθει ο κουριερ (μαλλον ....του χρονου λογω κοβιντ), και οταν δω οτι πραγματι δουλευει. Γιατι οι καρ)@Λ#&ες κλεισανε δυο μηνες που παιρνουν δυο φορες την μερα τουλαχιστον. (εκτος σουκου). Θα μπουμε και στο μητρωο 11 και ο Θεος βοηθος.

stelakis1914
22-12-20, 16:42
Τελευταία δέχομαι καθημερινά 1-2 κλήσεις στο κινητό μου, από τους γνωστούς spamers του forex. Έχουν ως caller ID διάφορα τηλέφωνα από Αγγλία και μιλάνε ελληνικά αλλά κυρίως αγγλικά για να κάνουν το παιχνίδι τους. Ψάχνοντας για κάποια λύση διάβασα αυτό (https://www.taxheaven.gr/news/51891/arxh-prostasias-dedomenwn-proswpikoy-xarakthra-kataggelies-gia-thlefwnikes-klhseis-me-skopo-thn-prowohsh-xrhmatisthriakwn-proiontwn) που στην ουσία η αρχή ομολογεί έμμεσα ότι δεν μπορούν να κάνουν και πολλά.

customer
23-12-20, 15:45
όσο για την γυναίκα αυτή αδιαφορεί για τις περίεργες κλήσεις


Το ιδιο και η συζυγος μου.
Μαλλον οι αντρες μονο δινουν σημασια.

chek2fire
23-12-20, 17:19
εγω δέχομαι εδώ και δύο μήνες τέτοιες κλείσεις δυο την μέρα πάντα. Μιλάμε πρέπει να έχω κάνει block καμιά 50αριά νούμερα. :D

chrishalk
23-12-20, 18:11
Τελευταία δέχομαι καθημερινά 1-2 κλήσεις στο κινητό μου, από τους γνωστούς spamers του forex. Έχουν ως caller ID διάφορα τηλέφωνα από Αγγλία και μιλάνε ελληνικά αλλά κυρίως αγγλικά για να κάνουν το παιχνίδι τους. Ψάχνοντας για κάποια λύση διάβασα αυτό (https://www.taxheaven.gr/news/51891/arxh-prostasias-dedomenwn-proswpikoy-xarakthra-kataggelies-gia-thlefwnikes-klhseis-me-skopo-thn-prowohsh-xrhmatisthriakwn-proiontwn) που στην ουσία η αρχή ομολογεί έμμεσα ότι δεν μπορούν να κάνουν και πολλά.

Το ίδιο ακριβώς και στον πατέρα μου. Επειδή το stock blacklist δεν εκανε δουλεια (παιρνουν καθε φορα απο άλλο DID) και δεν επαιρνε wildcards του έβαλα το Mr. Number απο playstore και τα blockαρα ολα απο Aγγλια και τελος.

manoulamou
23-12-20, 19:04
Εγω απο παρομοιες εταιριες καμια εδω και πολυ καιρο!
:oneup:

stelakis1914
23-12-20, 21:16
Για την διαρροή του αριθμού μου σε αυτούς τους spamers, υποπτεύομαι την Revolut. Έχω τρεις αριθμούς (συνεχόμενους) και ενοχλούν κυρίως το έναν και λιγότερο τον δεύτερο που έχουν χρησιμοποιηθεί για λογαριασμούς στην Revolut.

Αν και οι υπόλοιποι που δέχεστε κλήσεις "forex" έχετε λογαριασμό στην Revolut τότε το σκεπτικό μου μπορεί να έχει κάποια βάση.

thourios
24-12-20, 00:18
Δεν έχω λογαριασμό στην Revolut αλλά με έπαιρναν παλιότερα συνέχεια. Μετά από πολύ βρίσιμο έχουν σταματήσει. Είμαι και στο άρθρο 11 αλλά αυτό δεν το υπολογίζουν. Δεν νομίζω να έχει σχέση με Revolut.
Ίσως με κάτι αμοιβαία κεφάλαια που ασχολιόμουν στο παρελθόν να το βρήκαν.

Zer0c00L
24-12-20, 02:30
Δεν έχω λογαριασμό στην Revolut αλλά με έπαιρναν παλιότερα συνέχεια. Μετά από πολύ βρίσιμο έχουν σταματήσει. Είμαι και στο άρθρο 11 αλλά αυτό δεν το υπολογίζουν. Δεν νομίζω να έχει σχέση με Revolut.
Ίσως με κάτι αμοιβαία κεφάλαια που ασχολιόμουν στο παρελθόν να το βρήκαν.

δεν παίρνουν χαμπάρι από μητρώο του άρθρου 11 καθώς αν είδες η ΑΡΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ κτλ.. σε καταγγελίες που έγιναν (και από μένα προσωπικά) απάντησαν ότι τα τηλεφωνικά νούμερα που καλούν αυτές οι "εταιρείες" δεν είναι αληθινά ακόμα και της αγγλίας...

stelakis1914
24-12-20, 11:17
Υποπτεύομαι την Revolut γιατί εκτός των όσων ανέφερα παραπάνω, η κομπίνα μου φαίνεται πιο "διεθνής" αφού με έχουν καλέσει άτομα με σωστά ελληνικά, σπαστά ελληνικά, fluently english ακόμα και indian english που όλοι αυτοί γνωρίζουν αλλά δεν μπορούν να προφέρουν το επώνυμο μου.

Γενικότερα είναι σπάνιο να δεχθώ άλλες spam κλήσεις στο κινητό μου. Συμβαίνει γύρω στις 5 φορές τον χρόνο.

customer
24-12-20, 13:55
To ιδιο και σε εμενα. Δεν μπορουν να πουν σωστα το επωνυμο μου.:)
Revolut δεν εχω.

Δεν ξερω βεβαια αν καποιοι απο οσους φιλους γνωριζουν
το σταθερο τηλεφωνο μου το εχουν κοινοποιησει οπουδηποτε.

manoulamou
26-12-20, 13:43
Ψιλο-ασχετο αλλά εκανα αιτηση τηλεφωνικα στην cosmote - 13888 (απαντησαν σχετικα γρηγορα) ωστε να γινει ΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΙΜΟ και να μην περιλαμβανεται στους καταλογους, να μην εμφανιζεται στην αναζητηση ο αριθμος του σταθερου μας.
Ειπαν οτι θα παρει μεχρι 10 εργασιμες - πεσαμε στις αργιες, ομως δεν μου ανεφεραν κατι για ΧΡΕΩΣΗ, ειχε ηδη μονιμη αποκρυψη καλουντος... :hmm:

thourios
26-12-20, 14:07
Δεν υπάρχει χρέωση. Αν θες υπάρχει η επιλεκτική απόκρυψη για τον δικό σου αριθμό. Το θεωρώ αγένεια όμως το να μην εμφανίζεται ο αριθμός μου όταν καλώ εγώ αλλά να θέλω πάντα να εμφανίζεται ο αριθμός αυτού που με καλεί.
Υπάρχει η δυνατότητα όμως πληκτρολογώντας *31* πριν την κλήση αν χρειαστεί να μην εμφανιστεί ο αριθμός. Πχ κλήσεις σε τράπεζες, εισπρακτικές κτλ.

dimyok
26-12-20, 15:10
Τι ακριβώς προσπαθούν τα Ινδία από forrex ; Να σε κάνουν να πεις yes σε κάποια ερωτήματα και μετά πως σε χρεώνουν ;

customer
27-12-20, 00:37
Απο αυτα που διαβαζουμε το βασικο ειναι να τους παρεις πισω και να χρεωθεις.
Αλλοιως πλασαρουν διαφορα ανυπαρκτες υπηρεσιες.
Αυτο με το "ναι" δεν το πιστευω γιατι ουτε
εχω ακουσει πουθενα κατι συγκεκριμενο αλλα
και αν ηταν ετσι λογικα θα ειμασταν ολοι χρεωμενοι.:)

thourios
27-12-20, 01:24
Forex τάχα για επενδύσεις. Προώθηση προγραμμάτων με υψηλά κέρδη κτλ. Δεν νομίζω να κερδίζουν τίποτα από τις κλήσεις.
Δες λίγο εδώ (https://www.capital.gr/arthra/3037162/ta-basika-gia-to-forex)

Μπορεί βέβαια να είναι και άλλες απατεωνιές ούτε καν forex

manoulamou
27-12-20, 12:01
Με ενα ή περισσοτερα τηλεφωνικα ΝΑΙ, δεν κατοχυρωνουν καμια δικη μας υποχρεωση αγορας προϊοντος, παντα υπαρχει το δικαιωμα αρνησης, υπαναχωρησης ή επιστροφης! :twisted:

dimyok
27-12-20, 12:26
οι παροχοι εδω σε χρεωναν για "υπηρεσιες sms " που δε ζητησες . Εκει να δεις υπαναχωρηση και επιστροφη μετα εκαναν τα κοροιδα ....

manoulamou
27-12-20, 12:29
Αυτο με τα sms γινοταν απαντωντας ΝΑΙ ? :hmm:

dimyok
27-12-20, 12:37
To ελεγε ο παροχος για σενα :twisted: Μολις ενεργοποιουσες νεο νουμερο αγνωστο παντου τσουπ με ενα μαγικο τροπο σε βρισκανε σα να τους στέλνουν τις λίστες απο μεσα ...

manoulamou
27-12-20, 12:47
Προσωπικα δεν μπλεκω ιδιαιτερα γιατι ολα στη ζωη μου ειναι... μοναδικα: ενας παροχος, ενα σταθερο, ενα κινητο, μια τραπεζα, μια καρτα. :p

ΟΚ τα παιδια μου ειναι δυο! :rolleyes:

customer
04-01-21, 22:32
Σημερα εκανα το κατι παραπανω με μια λυση που κοστισε. Νεωτερα οταν ερθει ο κουριερ (μαλλον ....του χρονου λογω κοβιντ), και οταν δω οτι πραγματι δουλευει. Γιατι οι καρ)@Λ#&ες κλεισανε δυο μηνες που παιρνουν δυο φορες την μερα τουλαχιστον. (εκτος σουκου). Θα μπουμε και στο μητρωο 11 και ο Θεος βοηθος.

Αφου λοιπον το εφερε ο κουριερ, και διαπιστωσα οτι η φραγη οντως δουλευει σας το παρουσιαζω: https://www.skroutz.gr/s/19490315/Panasonic-KX-TGH720-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html Δεν προκειται για απλο τηλεφωνο αλλα για εργοστασιο διαφορων ειδων φραγης. Τις ανεπιθυμητες κλησεις πια τις καταλαβαινω οτι εγιναν μονο απο τη λιστα των αναπαντητων.

dimangelid
05-01-21, 17:03
Αφου λοιπον το εφερε ο κουριερ, και διαπιστωσα οτι η φραγη οντως δουλευει σας το παρουσιαζω: https://www.skroutz.gr/s/19490315/Panasonic-KX-TGH720-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html Δεν προκειται για απλο τηλεφωνο αλλα για εργοστασιο διαφορων ειδων φραγης. Τις ανεπιθυμητες κλησεις πια τις καταλαβαινω οτι εγιναν μονο απο τη λιστα των αναπαντητων.

Με τέτοιες λύσεις όμως, αν έχεις 3-4 συσκευές σε όλο το σπίτι, πρέπει να περνάς με το χέρι την λίστα σε κάθε συσκευή...

customer
05-01-21, 21:23
Με τέτοιες λύσεις όμως, αν έχεις 3-4 συσκευές σε όλο το σπίτι, πρέπει να περνάς με το χέρι την λίστα σε κάθε συσκευή...

Δεν χρειαζεται. Υπαρχει και η εκδοση με 2, 3 η 4 ακουστικα.
Σε αυτες τις εκδοσεις η λιστα ειναι shared σε ολα τα ακουστικα.
Εγω πηρα την εκδοση με δυο ακουστικα και ολα τα ονοματα που περασα στο ενα ακουστικο
εμφανιστηκαν ευτυχως αυτοματα και στο δευτερο.

ΥΓ Γενικα το τηλεφωνο αυτο ειναι ενα πολυ εξειδικευμενο τηλεφωνο
εξελιγμενης φραγης. Λιγο-πολυ αυτος που θα το επιλεξει, θα το κανει
για πολυ συγκεκριμενους λογους συστηματικης τηλεφωνικης παρενοχλησης.
Οποτε -αν και δεν του λειπει κατι- ασημαντο ρολο παιζουν τα υπολοιπα χρακτηριστικα του.

Zer0c00L
06-01-21, 14:41
Δεν χρειαζεται. Υπαρχει και η εκδοση με 2, 3 η 4 ακουστικα.
Σε αυτες τις εκδοσεις η λιστα ειναι shared σε ολα τα ακουστικα.
Εγω πηρα την εκδοση με δυο ακουστικα και ολα τα ονοματα που περασα στο ενα ακουστικο
εμφανιστηκαν ευτυχως αυτοματα και στο δευτερο.

ΥΓ Γενικα το τηλεφωνο αυτο ειναι ενα πολυ εξειδικευμενο τηλεφωνο
εξελιγμενης φραγης. Λιγο-πολυ αυτος που θα το επιλεξει, θα το κανει
για πολυ συγκεκριμενους λογους συστηματικης τηλεφωνικης παρενοχλησης.
Οποτε -αν και δεν του λειπει κατι- ασημαντο ρολο παιζουν τα υπολοιπα χρακτηριστικα του.

μιας και λες ότι έχεις την συγκεκριμένη συσκεύη

πόσες εγγραφές έχει η λίστα με τις ανεπιθύμητες εγγραφές.?

customer
06-01-21, 16:36
Χίλιες.

Zer0c00L
06-01-21, 21:02
Χίλιες.

Καλό ακούγεται

Θα το κοιτάξω

manoulamou
06-01-21, 21:05
Ευτυχως εμενα πανω απο δυο μηνες με εχουν... ξεχασει τελειως ολοι τους, ουτε στο σταθερο ουτε στο κινητο με ενοχλουν, να μην το γκαντεμιασω! :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.