PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαύρη Λίστα Τηλεφωνικών Αριθμών/Κέντρων - Παραβίαση Προσωπικών Δεδομένων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46

KostakisK
17-02-21, 21:24
Επειδη μολις προσφατα απεκτησα smartphone, ψαχνοντας τροπο αποκλεισμου ενοχλητικων κλησεων βρηκα αυτο το παλιοτερο αρθρο για τις χειροτερες εφαρμογες android, όπου μεταξυ αλλων κατακρινεται το δημοφιλες truecaller.
https://www.pcsteps.gr/214769-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-android/#Truecaller
Θα ηθελα την προσωπικη σας αποψη, κατα ποσο ισχυουν ακομη οσα αναφερονται στην σχετικη ερευνα, που ομως αποσυρθηκε αργοτερα, ενω υπηρχε και απαγορευση χρησης του σε Πακισταν και Ινδια...
:hmm:

Δεν τα αποκλείει όλα αλλά το 80 τοις εκατό και σου λύνει τα χέρια μπορώ να πω

georgep138
18-02-21, 00:54
Τα περισσότερα smart κινητά έχουν δική τους εφαρμογή αποκλεισμού αν σε δυσκολεύει το truecaller
Ποια είναι, αυτή η εφαρμογή ?

thourios
18-02-21, 01:04
Πατάς πάνω στον αριθμό που σε κάλεσε και στο κάτω μέρος γράφει Αποκλεισμός. Αυτό σε Redmi Note. Σε Samsung που είχα ήταν κάπως αλλιώς. Σε lenovo δεν θυμάμαι.

manoulamou
19-02-21, 00:22
Ποιος ειναι συνηθως ο αριθμος των αποκλειομενων αριθμων μεσω των ενσωματωμενων εφαρμογων των συσκευων smartphones; Το δικο μου ειναι ενα μεταχειρισμενο παμπαλαιο Samsung galaxy grand prime (https://www.samsung.com/gr/smartphones/others/galaxy-grand-prime-white-8gb-sm-g531fzwaeur/). https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_grand_prime-6708.php

ekrepali
01-03-21, 15:13
Απ'τις 7:30 το πρωί έχω λάβει στο σταθερό της Vodafone, 4 κακόβουλες κλήσεις από Αγγλία. Όλες από διαφορετικό αριθμό οπότε δε λύνεται το πρόβλημα με μπλοκάρισμα στη συσκευή.

441775206208
441172659862
441049041466
441803149612

Κάλεσα την εξυπηρέτηση της Vodafone και μου είπαν ότι δε μπορούν να κάνουν κάτι.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω;

Μήπως υπάρχει καμιά συσκευή που να κάνει μαζικό μπλοκάρισμα εισερχομένων αριθμών βάσει των αρχικών ψηφίων;

Nikiforos
01-03-21, 16:04
καλησπερα, εγω το κανω με asterisk σε linux nas server, αν δεν υπαρχει κατι τετοιο δες εδω μια τι βρηκα https://www.businessinsider.com/how-to-block-a-number-on-landline

Amazon.co.uk : Call Blocker, MCHEETA Premium Phone Call Blocker Landline Device, Simply Block All Unwanted Calls, Robocalls, Incoming Calls and Nuisance Calls by Pressing One Button (https://www.amazon.co.uk/s?k=Call+Blocker%2C+MCHEETA+Premium+Phone+Call+Blocker+Landline+Device%2C+Simply+Block+All+Unwanted+Calls%2C+Robocalls%2 C+Incoming+Calls+and+Nuisance+Calls+by+Pressing+One+Button&linkCode=gs3&tag=biip_uk_redirect-21)

CPR V5000 Call Blocker for Landline Phones - Pre-loaded with 5000 known Nuisance Scam numbers - Block a further 1500 numbers at a Touch of a Button: Amazon.co.uk: Office Products (https://www.amazon.co.uk/dp/B0191XMBV2/ref=sr_1_5?linkCode=gs2&tag=biip_uk_redirect-21)

ekrepali
01-03-21, 20:27
καλησπερα, εγω το κανω με asterisk σε linux nas server, αν δεν υπαρχει κατι τετοιο δες εδω μια τι βρηκα https://www.businessinsider.com/how-to-block-a-number-on-landline

Amazon.co.uk : Call Blocker, MCHEETA Premium Phone Call Blocker Landline Device, Simply Block All Unwanted Calls, Robocalls, Incoming Calls and Nuisance Calls by Pressing One Button (https://www.amazon.co.uk/s?k=Call+Blocker%2C+MCHEETA+Premium+Phone+Call+Blocker+Landline+Device%2C+Simply+Block+All+Unwanted+Calls%2C+Robocalls%2 C+Incoming+Calls+and+Nuisance+Calls+by+Pressing+One+Button&linkCode=gs3&tag=biip_uk_redirect-21)

CPR V5000 Call Blocker for Landline Phones - Pre-loaded with 5000 known Nuisance Scam numbers - Block a further 1500 numbers at a Touch of a Button: Amazon.co.uk: Office Products (https://www.amazon.co.uk/dp/B0191XMBV2/ref=sr_1_5?linkCode=gs2&tag=biip_uk_redirect-21)
Koίταξα τα χαρακτηριστικά και όντως το CPR V5000 έχει μπλοκάρισμα γεωγραφικών κωδικών (https://www.amazon.de/cpr-V5000-CPR-CALL-BLOCKER/dp/B0191XMBV2)

Kαι το αντίστοιχο Κινέζικο (https://www.aliexpress.com/item/4001262189291.html)
Aκριβά ρε γαμώτο...

kostas2005
01-03-21, 21:01
και πουλανε premium οι truecaller..
πουλα και ενα κερατο η μια διασυνδεση εστω με softphone να κονομισεις και απο εκει... να ησυχασουμε και εμεις.

BlueChris
03-03-21, 11:48
6975795244 (https://www.white-pages.gr/arithmos/6975795244)

Με πήραν μόλις στο κινητό, το σήκωσα και ήταν ενημέρωση για Forex!!... το χοντρένουν τώρα και παίρνουν με αριθμό ελληνικών κινητών? ζήτω που καήκαμε...

dimyok
03-03-21, 11:53
Ναι εμένα είχε λυσσάξει ένα 6984030052

Papados
03-03-21, 11:56
2170009462
μολις απάντησα ακούστηκε μήνυμα "το εσωτερικό δεν υπάρχει".
217χχχ δεν μου είχε ξανατύχει και ήμουν περίεργος :p

manoulamou
03-03-21, 12:03
Τι να το κανεις το forex, υπαρχουν πιο επικερδεις συναλλαγες (https://www.skai.gr/news/finance/ependyseis-oi-kindynoi-ti-na-proseksete-pos-na-apofygete-tis-ilektronikes-apates) πχ διαδικτυακα καζινα αφου... :p

Zer0c00L
03-03-21, 12:07
αυτοί με την FOREX το έχουν ξεφτιλίσει

νέος ελληνικός αριθμός κινητού τηλεφώνου

6944765906

επανάληψη ότι ανήκει σε αυτή την κατηγορία

2108085510 (επενδύσεις)
+441561692012 (Forex)
+4413738129
+447429763943
6965886991 (Forex)
2109950043 (Bitcoins Επενδύσεις)
6999999989 (Fortex Επενδύσεις)
+441590479776 (Forex)
+442843032031 (Forex)
+442038687869 (Forex)
+442038078689 (Forex)

manoulamou
03-03-21, 13:33
Ο λυκος στην αναμπουμπουλα χαιρεται! :evil:

ekrepali
03-03-21, 15:46
Μια εκπρόσωπος της βοντα μου είπε ότι έχουν πολλά παράπονα αυτή τη βδομάδα και να κάνω υπομονή καμία βδομάδα...συνήθως σταματάνε. Εγώ πάντως ζήτησα κωδικό αναφοράς της επικοινωνίας και θα κάνω καταγγελία και στην ΕΕΤΤ μπας και αναγκάσουν τους παρόχους να παρέχουν υπηρεσία call barring. Χλωμό πάντως. Όσο για συσκευές που υποστηρίζουν block range (μπλοκάρισμα εύρους) υπάρχουν αρκετές BT, panasonic, gigaset... Ενδεικτικά Gigaset C530A, panasonic Kx-tgg8522,kx-tgfa30,kx-tgd310.Ολα με επιφύλαξη αν όντως θα δουλεύουν σωστά. Θέλω να το ψάξω αλλά δεν έχω χρόνο, ούτε καν pc αυτή τη στιγμή.

customer
06-03-21, 23:05
Οπως εχω ηδη γραψει, υπαρχει και το πανασονικ KX-TGH720 με το οποιο απαλλαχτηκα
απο τις καθηνερινες ανεπιθυμητες κλησεις αφου αδικως περιμενα
με τους μηνες να σταματησουν απο μονοι τους.

Σε αναλογικη γραμμη, λειτουργησε ιδανικα, και χωρις να χρειαστει να απενεργοποιησω το πρωτο κουδουνισμα,
η λειτουργια ευρους, εκοψε μαχαιρι μεσα σε λιγες μερες τις ανεπιθυμητες κλησεις. (0044, 0043, 0039)
(αρκει βεβαια οι ενοχλουντες να αποστελλουν αναγνωριστικο αριθμο, εστω και fake,
ωστε να δουλεψει η αναγνωριση κλησης)

BlueChris
07-03-21, 00:07
Οπως εχω ηδη γραψει, υπαρχει και το πανασονικ KX-TGH720 με το οποιο απαλλαχτηκα
απο τις καθηνερινες ανεπιθυμητες κλησεις αφου αδικως περιμενα
με τους μηνες να σταματησουν απο μονοι τους.

Σε αναλογικη γραμμη, λειτουργησε ιδανικα, και χωρις να χρειαστει να απενεργοποιησω το πρωτο κουδουνισμα,
η λειτουργια ευρους, εκοψε μαχαιρι μεσα σε λιγες μερες τις ανεπιθυμητες κλησεις. (0044, 0043, 0039)
(αρκει βεβαια οι ενοχλουντες να αποστελλουν αναγνωριστικο αριθμο, εστω και fake,
ωστε να δουλεψει η αναγνωριση κλησης)

Δεν έχει να μπλοκάρεις τα ανώνυμα ?

customer
07-03-21, 00:52
Το τηλεφωνο ειναι εργαλειο φραγης ανεπιθυμητων κλησεων.
Εχει μπλοκ στα ανωνυμα, σε ευρος αριθμων, και σε συγκεκριμενους αριθμους.
Επισης μπορει να δεχεται κλησεις μονο
απο την αποθηκευμενη τηλεφωνικη λιστα.
Οι εκτος λιστας καλουντες, μπορουν να συνδεθουν μονο
εαν πληκτρολογησουν ενα κωδικο 3 ψηφια max.
(αφου τους ζητηθει στο αναλογο μηνυμα).

Εκτος αυτων το τηλεφωνο ειναι πολυ κομψο,
και παναλαφρο, με πολυ ομορφη οθονη,
200 θεσεις μνημες, τηλεφωνητη και εξαιρετικη αισθηση των πληκτρων. (οχι
την γνωστη λαστιχενια) Δλδ δεν του λειπει τιποτα.

Αν και το βρισκουμε σχετικα ευκολα στο σκρουτζ, νομιζω
οτι θα επρεπε να το φερνει και η επισημη αντιπροσωπεια
γιατι κυκλοφορει μονο ως ανεξαρτητη εισαγωγη,
και φυσικα δεν πωλειται απο τις μεγαλες αλυσιδες.

Chingachgook
08-03-21, 18:25
2120001776

Ηχογραφημένο μήνημα "συγχαρητήρια κερδίσατε..." δεν ξέρω τί κέρδισα, γιατί το έκλεισα πριν προλάβουν να με ενημερώσουν.

thourios
08-03-21, 18:36
2120001776

Ηχογραφημένο μήνημα "συγχαρητήρια κερδίσατε..." δεν ξέρω τί κέρδισα, γιατί το έκλεισα πριν προλάβουν να με ενημερώσουν.

Παρακάτω λέει. Για να παραλάβετε το δώρο σας καλέστε......και έχει έναν αριθμό υψηλής χρέωσης που λέει λέει....και μετά σου λέει να τηλεφωνήσεις σε έναν άλλο αριθμό υψηλής χρέωσης κτλ κτλ.

Chingachgook
08-03-21, 18:46
Δεν είμαι τόσο περίεργος. Εξάλλου, κέρδισα μια φορά και καταληκτική όταν γνώρισα την γυναίκα μου :mrgreen:

manoulamou
08-03-21, 19:46
Η περιεργεια σκοτωνει το πορτοφολι μας... (https://www.white-pages.gr/arithmos/2120001776)
Κι ομως υπαρχουν ανθρωποι που τσιμπανε. Πριν κατι χρονια η πεθερα μου εδεσε κομπο οτι ειχε κερδισει μια Mercedes. Τοτε δεν πληρωνες το τηλεφωνημα, δεν υπηρχαν καρτες, pin, κινητα... ηταν η εποχη που σε καλουσαν σε μια επιδειξη κι εκαναν οτι μπορουσαν για να σου πουλησουν απο πανακριβες τηλεορασεις μεχρι διαμερισματα με δοσεις! Ιδρωσαμε να την πεισουμε οτι επροκειτο για απατεωνες. :twisted:

dimyok
08-03-21, 19:52
Εγω θα της επερνα Κινεζικο σιδερο , σεσουαρ , ηλ . κουβερτα και μπαλαντεζες χωρις πυροσβεστηρα . Και πορτοπαραθυρα ασφαλειας με καγκελα που δεν ανοιγουν :p

manoulamou
09-03-21, 10:59
@ dimyok ... Δεν ξερω σε ποιον απευθυνεσαι και για ΠΟΙΑ μιλας, παντως η μακαριτισσα πλεον πεθερα μου, ηταν της γνωστης συνομοταξιας των κουτοπονηρων αποφοιτων δημοτικου, που ολα τα ηξεραν, για ολα ειχαν αποψη και ο,τι περιουσια απεκτησε η οικογενεια οφειλεται στις σωστες προτροπες της προς τον πεθερο μου...
Για να ειμαστε δικαιοι, ιδιως σε εποχες οικονομικης κρισης και μεγαλης ανεργιας, πανευκολα παρασυρεται πολυς κοσμακης με το δελεαρ του ευκολου - εστω μικρου κερδους!

dimyok
09-03-21, 11:13
Για τις "οικονομες" λεω που που ολα τα ξερουν και περνουν 1$ πολυμπριζο και απορούν μετα πως λαμπαδιασε ....

psolord
07-05-21, 11:20
sms από νούμερο Ουγγαρίας, κάποια εταιρεία Adecco λέει ότι το προφιλ μου θα λήξει σύντομα.

Καινούριο κόλπο είναι αυτό;

Valder
07-05-21, 14:43
sms από νούμερο Ουγγαρίας, κάποια εταιρεία Adecco λέει ότι το προφιλ μου θα λήξει σύντομα.

Καινούριο κόλπο είναι αυτό;

Adecco ειναι μια ανθρωπίνου δυναμικού εταιρία νομίζω, έχει και στην Ελλάδα γραφεία.

Δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο πάντως.



Εγω έχω να προσφέρω στο θρεντ, νεο ενοχλητικό τηλεφωνάκι, Βόνταφον συνεργάτης μάλλον, πρήξας, αφού τον μπλόκαρα πρώτα σε κινητό, μετα με πρήζει σε σταθερό.

2130021496

Zer0c00L
07-05-21, 14:55
αχ πόσο όμορφα περνάτε...

πόσο σας ζηλεύω

λόγω φύσης της εργασίας με καλούν (ευτυχώς στο εταιρικό κινητό αριθμό)

όλες οι εταιρείες σταθερής/κινητής/διαδικτύου
όλες οι εταιρείες παροχής ηλεκτρικής ενέργειας
όλες οι εταιρείες παροχής φυσικού αερίου
η ΕΥΔΑΠ
όλες οι εισπρακτικές/δικηγορικές εταιρείες όταν βγει ληξιπρόθεσμος κάποιος λογαριασμός

κτλ...

είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω όταν φυσικά είναι στο διάστημα 09:00-17:00 οι κλήσεις αλλιώς γειώνονται στον τηλεφωνητή.

το καλό είναι ότι έχω όλους τους τηλεφωνικούς τους αριθμούς (οπότε αν όλα πάνε καλά θα τους περάσω σε ένα excel ή ότι άλλο αρχείο θέλετε ώστε να τους ενσωματώσετε στις μαύρες λίστες σας με τις επωνυμίες τους.)

kostas2005
07-05-21, 17:57
φοβαμαι την ωρα που θα πρεπει να πληρωνουμε... https://www.truecaller.com/search/gr/2130021496

Zer0c00L
07-05-21, 21:46
φοβαμαι την ωρα που θα πρεπει να πληρωνουμε... https://www.truecaller.com/search/gr/2130021496

εγώ πληρώνω ήδη συνδρομή στο Truecaller

DVader
08-05-21, 14:14
εγώ πληρώνω ήδη συνδρομή στο Truecaller

και τι κερδίζεις με αυτό ..? Σε τι σε βολεύει ..?

Zer0c00L
09-05-21, 01:02
και τι κερδίζεις με αυτό ..? Σε τι σε βολεύει ..?

εφαρμογές που με εξυπηρετούν πληρώνω συνδρομή

BlueChris
09-05-21, 09:52
εφαρμογές που με εξυπηρετούν πληρώνω συνδρομή

+1 σε αυτό

manoulamou
09-05-21, 10:11
Μηπως η απορια του DVader αναφεροταν στο
γιατι να πληρωνεις συνδρομη σε κατι που διατιθεται ΚΑΙ δωρεαν,
ασχετως εαν η επι πληρωμη εφαρμογη μας δινει περισσοτερες δυνατοτητες Η εαν καλο θα ηταν να ενισχυουμε την προσπαθεια των δημιουργων software γενικοτερα;
:hmm:

DVader
09-05-21, 11:25
Μηπως η απορια του DVader αναφεροταν στο
γιατι να πληρωνεις συνδρομη σε κατι που διατιθεται ΚΑΙ δωρεαν,
ασχετως εαν η επι πληρωμη εφαρμογη μας δινει περισσοτερες δυνατοτητες Η εαν καλο θα ηταν να ενισχυουμε την προσπαθεια των δημιουργων software γενικοτερα;
:hmm:

Ποια είναι χρήση της δεν έχω καταλάβει ακριβώς.. Η απορία μου δεν ήταν γιατί πληρώνεις συνδρομή...
Είναι μια υπηρεσία που ψάχνεις αριθμούς.... δεκάδες υπάρχουν τέτοιες..γιατί να την πληρώνω κιόλας... :hmm:

dimyok
09-05-21, 16:46
Για να μη σου βγάζει τις διαφημίσεις Εγω εχω συνδρομή adguard vpn και malwarebytes και παλι γίνεται της πιπ στα σκουπιδια που μενουν

Nikiforos
09-05-21, 18:15
Εγω χρησιμοποιω δικο μου openvpn που εχω απο σπιτι qnap nas adguard home και δεν μενει καμια διαφημιση εκτος του youtube που εχω ειδικη εφαρμογη βεβαια.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.truecaller&hl=el&gl=US αυτο μια χαρα κανει την δουλεια του.
για σπιτι blacklist στον asterisk (credits to Kronos911 :oneup:).

- - - Updated - - -

Συμφωνω απολυτως + 100% με τον Dvader δεν βλεπω καποιον λογο να πληρωνω οταν κατι αντιστοιχο υπαρχει δωρεαν και κανει την δουλεια που θελω αψογα.

DVader
09-05-21, 23:17
Για να μη σου βγάζει τις διαφημίσεις Εγω εχω συνδρομή adguard vpn και malwarebytes και παλι γίνεται της πιπ στα σκουπιδια που μενουν

Το TrueCaller είναι για ψάχνεις τηλέφωνα...και έχει και συνδρομή για να έχεις Dialer στο κινητό σου αν το έχω καταλάβει καλά !
Αυτό έχουν τα παιδιά ποιο πάνω ? Δεν είδα να λειτουργέι σαν υπηρεσία του * ή android εκτός και αν δεν το κατάλαβα καλά..
Το κομμάτι όμως του ψαξίματος ενός αριθμού είναι δωρεάν ... οπότε δεν βλέπω λόγο για΄τι να πληρώσω και ρωτάω μπας και καταλάβω κάτι που χάνω στην ιστορία όλη...

Valder
10-05-21, 12:17
2130021496 πριν μια ώρα
2130021493 τώρα

Τα είπαμε λίγο εξω από τα δόντια στο τελευταίο με έναν νεαρό. Είχα κέφια κι αποφάσισα να το σηκώσω.

Μου δίνει όνομα και μου λέει ότι είναι από βόνταφον κι ότι όλα ηχογραφούνται. Και ξεκινάει να μιλάει για πρόταση ανανέωσης ίδιου πακέτου.

Και τον σταματάω, και του λέω "ειστε απο τη βόνταφον ή συνεργάτης της βόνταφον;" Και μου λέει "από τη βόνταφον" χωρίς φόβο ο τύπος.

Και του συνεχίζω ότι είμαι άρθρο 11 και να μη με ξαναπάρει ούτε από αυτό το τηλέφωνο ούτε από το -496 κι ότι αν χρειαστώ εγω οτιδήποτε με προσφορές θα καλέσω εγω τη βόνταφον.

Ξεκίνησε προκλητικά να ανεβάζει τόνο και να λέει για 55% αύξηση "ωραία περνάω 55%..."

Τον έκοβα εγω εντωμεταξύ αρνούμενος οποιαδήποτε συνέχεια και του έλεγα αν θέλει να πάμε και αρχή προσωπικών δεδομένων τώρα που μου έδωσε και ονομα και έχασε την ψυχραιμία του τελείως και συνέχιζε να μονολογεί χωρίς να τον αφήνω με τίποτα να ολοκληρώσει και του το κλεισα στα μούτρα.

Εχω κρατήσει ωρα και όνομα.



Αυτό το υφάκι να το κόψουν γιατί θα με στείλουν σε φορητότητα πριν το καταλάβει η μαμα Βόνταφον. Να βάλουν μυαλό στους συνεργάτες τους εκεί στα κεντρικά στο Χαλάνδρι γιατί καμιά φορά ο πελάτης φορτώνει ανάποδες και δινει τα χρήματά του αλλού και επηρεάζει και τους φίλους του και τους συγγενείς του να πάνε αλλού.

Για να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία και την εταιρία επιτέλους, επειδή κι εγω αμα θέλω πουλάω καλή τρελίτσα.

Nikiforos
10-05-21, 12:24
ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧ :lol:
εγω με την vodafone καποια στιγμη παλιοτερα με καλουσαν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ μεσημερι ή προς το βραδυ!!!
κατι τετοια νουμερα ηταν.
Εμπαινα στην σελιδα τους στο fb και τους εβριζα με εκαναν block...
μεχρι να με κανουν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ τους εβριζα....
Μετα που φτιαχτηκε το black list τελος ολα αυτα....
εννοειται οτι ειμαι στο σχετικο αρθρο αλλα δεν τους νοιαζει. Εχω ορκιστει μα τον ΘΕΟ σας λεω, οτι δεν θα βαλω ΠΟΤΕ υπηρεσια της vodafone...

BlueChris
10-05-21, 18:33
2130021496 πριν μια ώρα
2130021493 τώρα

Τα είπαμε λίγο εξω από τα δόντια στο τελευταίο με έναν νεαρό. Είχα κέφια κι αποφάσισα να το σηκώσω.

Μου δίνει όνομα και μου λέει ότι είναι από βόνταφον κι ότι όλα ηχογραφούνται. Και ξεκινάει να μιλάει για πρόταση ανανέωσης ίδιου πακέτου.

Και τον σταματάω, και του λέω "ειστε απο τη βόνταφον ή συνεργάτης της βόνταφον;" Και μου λέει "από τη βόνταφον" χωρίς φόβο ο τύπος.

Και του συνεχίζω ότι είμαι άρθρο 11 και να μη με ξαναπάρει ούτε από αυτό το τηλέφωνο ούτε από το -496 κι ότι αν χρειαστώ εγω οτιδήποτε με προσφορές θα καλέσω εγω τη βόνταφον.

Ξεκίνησε προκλητικά να ανεβάζει τόνο και να λέει για 55% αύξηση "ωραία περνάω 55%..."

Τον έκοβα εγω εντωμεταξύ αρνούμενος οποιαδήποτε συνέχεια και του έλεγα αν θέλει να πάμε και αρχή προσωπικών δεδομένων τώρα που μου έδωσε και ονομα και έχασε την ψυχραιμία του τελείως και συνέχιζε να μονολογεί χωρίς να τον αφήνω με τίποτα να ολοκληρώσει και του το κλεισα στα μούτρα.

Εχω κρατήσει ωρα και όνομα.



Αυτό το υφάκι να το κόψουν γιατί θα με στείλουν σε φορητότητα πριν το καταλάβει η μαμα Βόνταφον. Να βάλουν μυαλό στους συνεργάτες τους εκεί στα κεντρικά στο Χαλάνδρι γιατί καμιά φορά ο πελάτης φορτώνει ανάποδες και δινει τα χρήματά του αλλού και επηρεάζει και τους φίλους του και τους συγγενείς του να πάνε αλλού.

Για να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία και την εταιρία επιτέλους, επειδή κι εγω αμα θέλω πουλάω καλή τρελίτσα.

Έχω ban τους πάντες από εταιρείες κινητής κυρίως.
Πολύ σωστά τσαντιστηκες εφόσον δεν ήθελες παραπάνω κουβέντα. Από εκεί και πέρα εγώ απλά τους λέω την ώρα που μιλάει το ρομποτ και λέει η κλήση ηχογραφειται, ακριβώς το ίδιο μήνυμα πως ηχογραφώ και εγώ για τους ίδιους λόγους γιατί έχω παράπονα από συγγενείς πως δεν με ακούνε καλά.

Zer0c00L
10-05-21, 18:38
Το TrueCaller είναι για ψάχνεις τηλέφωνα...και έχει και συνδρομή για να έχεις Dialer στο κινητό σου αν το έχω καταλάβει καλά !
Αυτό έχουν τα παιδιά ποιο πάνω ? Δεν είδα να λειτουργέι σαν υπηρεσία του * ή android εκτός και αν δεν το κατάλαβα καλά..
Το κομμάτι όμως του ψαξίματος ενός αριθμού είναι δωρεάν ... οπότε δεν βλέπω λόγο για΄τι να πληρώσω και ρωτάω μπας και καταλάβω κάτι που χάνω στην ιστορία όλη...

η αναζήτηση τηλεφωνικών αριθμών είναι δωρεάν
η πληρωμή της συνδρομής "premium" είναι απαραίτητη για τον "dialer" και την "φραγή" των "ανεπιθύμητων κλήσεων" και την "ενημέρωση της λίστας ανεπιθύμητων κλήσεων"

DVader
10-05-21, 23:38
η αναζήτηση τηλεφωνικών αριθμών είναι δωρεάν
η πληρωμή της συνδρομής "premium" είναι απαραίτητη για τον "dialer" και την "φραγή" των "ανεπιθύμητων κλήσεων" και την "ενημέρωση της λίστας ανεπιθύμητων κλήσεων"

Ουσιαστικά βάζεις το app τους σωστά δεν το έχω καταλάβει ..? Δεν συνδέετε κάπως με το Android Dialer..?

atux_null
11-05-21, 07:58
Καλημέρα να προτείνω να φτιάξουμε κάπου μια λίστα όπου θα είναι συγκεντρωμένοι όλοι οι αριθμοί, μιας και το thread έχει πλέον 133 σελίδες?
Δεν θα ήταν πιο βολικό? Τι λέτε?

Zer0c00L
11-05-21, 11:31
Ουσιαστικά βάζεις το app τους σωστά δεν το έχω καταλάβει ..? Δεν συνδέετε κάπως με το Android Dialer..?

ναι το δικό τους DIALER με αυτόματη ενημέρωση στην φραγή ανεπιθύμητων κλήσεων

γίνεται και με το DEFAULT DIALER που έχει το XIAOMI και το HUAWEI απλά θα πρέπει να περνάω ξεχωριστά κάθε τηλέφωνο στην λίστα ανεπιθύμητων κλήσεων.

- - - Updated - - -


Καλημέρα να προτείνω να φτιάξουμε κάπου μια λίστα όπου θα είναι συγκεντρωμένοι όλοι οι αριθμοί, μιας και το thread έχει πλέον 133 σελίδες?
Δεν θα ήταν πιο βολικό? Τι λέτε?

αν μπορεί να το κάνει κάποιος σε αρχείο τύπου excel θα είναι εύκολο ο εμπλουτισμός της

καθώς όπως είπα έχω όλα τα τηλέφωνα από εταιρείες σταθερής/κινητής/διαδίκτυο/ενέργειας/φυσικού αερίου και φυσικά όλα τα τηλέφωνα από εισπρακτικές/δικηγορικές εταιρείες θα μου είναι πιο εύκολο η ενημέρωση.

Nikiforos
11-05-21, 14:07
Καλημέρα να προτείνω να φτιάξουμε κάπου μια λίστα όπου θα είναι συγκεντρωμένοι όλοι οι αριθμοί, μιας και το thread έχει πλέον 133 σελίδες?
Δεν θα ήταν πιο βολικό? Τι λέτε?

πολυ καλη ιδεα, εννοεις να γραφουμε στο θεμα μονο αριθμους δλδ?
εγω εχω μια λιστα απο τον αστερισκ κονσολα σε csv αλλα δεν ξερω τι ειναι ολα αυτα τα νουμερα μεσα, εχει πανω απο 3500 νουμερα και πολλα ειναι κινητα.
Εχω βαλει και μερικα λιγα εγω απο αυτα που ενοχλησαν και δεν τα ειχε.

atux_null
11-05-21, 14:35
πολυ καλη ιδεα, εννοεις να γραφουμε στο θεμα μονο αριθμους δλδ?
εγω εχω μια λιστα απο τον αστερισκ κονσολα σε csv αλλα δεν ξερω τι ειναι ολα αυτα τα νουμερα μεσα, εχει πανω απο 3500 νουμερα και πολλα ειναι κινητα.
Εχω βαλει και μερικα λιγα εγω απο αυτα που ενοχλησαν και δεν τα ειχε.

Δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει μέσα στο forum με την μορφή που έχει. να είναι κάπου ένα post όπου θα έχει όλα τα νούμερα. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει, για να τα έχουμε συμμαζεμένα. Ωστε να ξέρεις κάθες φορά ότι πχ το post 39 έχει όλους του αριθμούς και όχι να ψάχνεις σε όλο το thread

customer
11-05-21, 15:38
Απορω πως γινεται τα κινητα να μην εχουν προηγμενες υπηρεσιες φραγης
και να πρεπει να πληρωνεις truecaller, που και αυτο δεν ξερω αν δουλευει σωστα.
Εδω πολλα σταθερα πλεον και βγαινουν με φουλ δυνατοτητες φραγης.

psolord
11-05-21, 15:53
Απορω πως γινεται τα κινητα να μην εχουν προηγμενες υπηρεσιες φραγης
και να πρεπει να πληρωνεις truecaller, που και αυτο δεν ξερω αν δουλευει σωστα.
Εδω πολλα σταθερα πλεον και βγαινουν με φουλ δυνατοτητες φραγης.

Έχουν δυνατότητες φραγής, αλλά πρέπει να τις κάνεις για κάθε νούμερο ξεχωριστά.

Μπορείς να βάλεις και range βέβαια, πχ +44*. Αλλά αυτό βοηθάει μόνο όταν είσαι σίγουρος ότι δεν εχεις απολύτος καμία σχέση με την περιοχή. Το +44 που είναι Αγγλία ας πούμε, όλο και κάποιον γνωστό ή συγγενή θα έχεις. Δε μπορείς να μπλοκάρεις ολόκληρη την Αγγλία, για αυτό και χρησιμοποιούν τέτοια νούμερα.

Ε σε κάτι τέτοια βοηθάει το truecaller.

Πάντως εμένα και η free δουλεύει επαρκώς.

Nikiforos
11-05-21, 16:33
Απορω πως γινεται τα κινητα να μην εχουν προηγμενες υπηρεσιες φραγης
και να πρεπει να πληρωνεις truecaller, που και αυτο δεν ξερω αν δουλευει σωστα.
Εδω πολλα σταθερα πλεον και βγαινουν με φουλ δυνατοτητες φραγης.

εχουν αλλα πρεπει καποιος ενοχλητικος να με καλεσει να τον βαλω, αλλιως πρεπει ενα ενα αρκετα δυσκολο.

- - - Updated - - -


Δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει μέσα στο forum με την μορφή που έχει. να είναι κάπου ένα post όπου θα έχει όλα τα νούμερα. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει, για να τα έχουμε συμμαζεμένα. Ωστε να ξέρεις κάθες φορά ότι πχ το post 39 έχει όλους του αριθμούς και όχι να ψάχνεις σε όλο το thread

καταλαβα ειναι θεμα διαχειριστη αυτο ομως, εμεις μπορουμε μονο να κανουμε ενα θεμα ΜΟΝΟ με νουμερα αλλα θα γινει χαμος, μετα για να γινει λιστα θες 10 χρονια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.