PDA

Επιστροφή στο Forum : Το νήμα του Firefox - Συζήτηση (vol II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

deniSun
24-05-12, 20:12
Ένα πολύ ωραίο add-on που βρήκα και εμφανίζει τις τεχνολογίες που χρησιμοποιεί η κάθε ιστοσελίδα.
Θα φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο στους web developers.

Wappalyzer (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/wappalyzer/)

Δεν βγάζει πάντα σωστά αποτελέσματα.

balander
04-06-12, 22:15
Firefox 13 is out ...

jim_p
04-06-12, 22:23
Thanks for your interest in Firefox 13

We aren't quite finished qualifying Firefox 13 yet. You should check out the latest Beta.

When we're all done with Firefox 13 it will show up on Firefox.com.

http://pv-mirror01.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/13.0/

deniSun
04-06-12, 22:38
Περιμένουμε αύριο στις 7 και μέσω update

stefan_city
04-06-12, 23:44
κατεβασμα απο εδω (ftp://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/13.0/win32/en-US/Firefox%20Setup%2013.0.exe) για οποιον θελει.

δοκιμασε κανεις την τελικη εκδοση;

biggeo65
05-06-12, 01:39
Περιμένουμε αύριο στις 7 και μέσω update

Πάντα 3 εκδόσεις πίσω είμαι. :p Από 7 σε 10, από 10 σε 12.0 μέσω update. Γιατί όχι 13;

akilleas
05-06-12, 09:24
Πάντα 3 εκδόσεις πίσω είμαι. :p Από 7 σε 10, από 10 σε 12.0 μέσω update. Γιατί όχι 13;

Πως γίνεται αυτό;
Δεν σου το βγάζει στο update ή δεν τις περνάς εσύ!!!!

biggeo65
05-06-12, 10:03
Δεν ξέρω. Και τώρα δεν έβγαλε 13 στο update. Tην 12.0 έβγαλε. Μήπως λόγω Ελληνικών;

deniSun
05-06-12, 18:34
Δεν ξέρω. Και τώρα δεν έβγαλε 13 στο update. Tην 12.0 έβγαλε. Μήπως λόγω Ελληνικών;

Η 13 κυκλοφορεί σήμερα.
Επίσημα θα δοθεί για κατέβασμα από την σελίδα του ff και μέσω update μετά της 7μμ ώρα Ελλάδος.

- - - Updated - - -

Πριν από λίγο... η 13 και μέσω Update.
Πρώτη εντύπωση...
Από default επιλεγμένο το smooth scrolling που πλέον δεν αυξάνει το utilization της cpu.
Επίσης πολύ καλό το about:home και about:newtab

jim_p
05-06-12, 23:20
Η esr δεν αναβαθμηστηκε ακομα σε 10.0.5 :(

---edit
Nvm, απλα ο φακελος latest-esr εδειχνε στην 10.0.4 ακομα

albatross
06-06-12, 00:29
Έβαλα σαν home page about:newtab και πλέον όποτε πατάω home button επιστρέφω εκεί... όπως ακριβώς το ήθελα. Χουράηηηη :D

deniSun
06-06-12, 09:42
Η πρώτη εντύπωση είναι θετική.
Με την έκδοση 12 και παλιότερα το twitter ανέβαζε το cpu util κάθε φορά που έφερνε ένα νέο τιτίβισμα.
Και φυσικά αν έκανες κλικ για να τα δεις... λες και ερχόταν από το υπερπέραν...
Τώρα απλά πετάει...

ardi21
06-06-12, 21:28
Το electrolysis project γιατι το εφαγε η μαρμαγκα?

-21grams
07-06-12, 00:36
Η πρώτη εντύπωση είναι θετική.
Με την έκδοση 12 και παλιότερα το twitter ανέβαζε το cpu util κάθε φορά που έφερνε ένα νέο τιτίβισμα.
Και φυσικά αν έκανες κλικ για να τα δεις... λες και ερχόταν από το υπερπέραν...
Τώρα απλά πετάει...Εμένα πάλι που ποτέ, μα ΠΟΤΕ δεν είχα προβλήματα με αυξημένο CPU usage, memory leaks και κέρατα, με ενόχλησε ΠΟΛΥ η απόφαση των developers να επαναφέρουν το add-on compatibility check.
Με το που αναβάθμισα στην v13, 4 extensions έγιναν αυτόματα disabled αν και δουλεύουν απροβλημάτιστα από (πολύ) πρώιμες εκδόσεις του Firefox.

Για ένα απ' αυτά, το Fireshot, είχαν φροντίσει οι developers να διαθέσουν dedicated update αναφέροντας χαρακτηριστικά πως “η απόκτηση *έγκρισης συμβατότητας* από την Mozilla, μπορεί να διαρκέσει πολύ...”
Το θέμα είναι ότι το προαναφερθέν add-on το χρησιμοποιώ αραιά και που, και ΔΕΝ καιγόμουν.
[Για την ιστορία αφορά screen capturing σε διάφορα image formats και pdf. Ξεχωρίζει δε από τον ανταγωνισμό, καθώς είναι το ΜΟΝΟ -απ' όσα τουλάχιστον έχω εγώ δοκιμάσει- που επιτυγχάνει ΑΨΟΓΟ scroll page capture κάτι στο οποίο χωλαίνουν ακόμα και αυτόνομα προγράμματα όπως το HyperSnap]

Από τα υπόλοιπα 3, δύο ήταν (είναι) απολύτως απαραίτητα και η απουσία τους θα στοίχιζε πολύ.
Και μιας και οι programmers τα έχουν αφήσει στην τύχη τους, αναγκάστηκα να επέμβω εγώ - σε entry level εννοείται.
Αφού μετονομάσουμε το *.xpi σε *.zip και κάνουμε extract τα περιεχόμενα του, ανοίγουμε με έναν Text Editor το αρχείο “install.rdf” και αφού εντοπίσουμε την γραμμή
em:maxVersion="αριθμός"
πολύ απλά αντικαθιστούμε το υπάρχον(-ντα) ψηφίο(-α) με αυτά της τρέχουσας έκδοσης, ήτοι 13.
Save => zipάρισμα => rename με extension *.xpi => manual install (drag & drop στο "about:addons" tab) και voila, δουλεύουν και ΠΑΛΙ.

Workaround απλοϊκό που μπορεί να ακολουθήσει κι ένας beginner, αλλά γιατί να μας ταλαιπωρούν;
[Τα extensions στα οποία το εφάρμοσα επιτυχώς, είναι το ΥΠΕΡαπαραίτητο Paste and Go 3 1.0.5 και το εξίσου χρήσιμο currency converter Change 0.0.0.11]

acpr
07-06-12, 02:40
Τα extensions στα οποία το εφάρμοσα επιτυχώς, είναι το ΥΠΕΡαπαραίτητο Paste and Go 3 1.0.5 και το εξίσου χρήσιμο currency converter Change 0.0.0.11

..."paste and go" διαθέτει πλέον εξ' ορισμού ο Firefox, στο δεξί κλικ και δεν χρειάζεται επεκτάσεις, για την δουλειά αυτή.

Currency conversion, αλλά και metric conversion, γίνεται, λίγο "τραχιά" βέβαια, χωρίς πολλές επιλογές, πληκτρολογώντας το ποσό και το νόμισμα, στο ενσωματωμένο Google search engine, στο παραθυράκι πάνω δεξιά, π.χ. "15 euro" ή "15 inches"...

maarinos
07-06-12, 09:20
Μέσα στο about:config υπάρχει "middlemouse.paste;" αν το αλλάξεις σε "true" έχεις την δυνατότητα να κάνεις paste μέσο του μεσαίου κλικ του middle mouse.

deniSun
07-06-12, 09:26
Εμένα πάλι που ποτέ, μα ΠΟΤΕ δεν είχα προβλήματα με αυξημένο CPU usage, memory leaks και κέρατα, με ενόχλησε ΠΟΛΥ η απόφαση των developers να επαναφέρουν το add-on compatibility check.
Με το που αναβάθμισα στην v13, 4 extensions έγιναν αυτόματα disabled αν και δουλεύουν απροβλημάτιστα από (πολύ) πρώιμες εκδόσεις του Firefox.

Για ένα απ' αυτά, το Fireshot, είχαν φροντίσει οι developers να διαθέσουν dedicated update αναφέροντας χαρακτηριστικά πως “η απόκτηση *έγκρισης συμβατότητας* από την Mozilla, μπορεί να διαρκέσει πολύ...”
Το θέμα είναι ότι το προαναφερθέν add-on το χρησιμοποιώ αραιά και που, και ΔΕΝ καιγόμουν.
[Για την ιστορία αφορά screen capturing σε διάφορα image formats και pdf. Ξεχωρίζει δε από τον ανταγωνισμό, καθώς είναι το ΜΟΝΟ -απ' όσα τουλάχιστον έχω εγώ δοκιμάσει- που επιτυγχάνει ΑΨΟΓΟ scroll page capture κάτι στο οποίο χωλαίνουν ακόμα και αυτόνομα προγράμματα όπως το HyperSnap]

Από τα υπόλοιπα 3, δύο ήταν (είναι) απολύτως απαραίτητα και η απουσία τους θα στοίχιζε πολύ.
Και μιας και οι programmers τα έχουν αφήσει στην τύχη τους, αναγκάστηκα να επέμβω εγώ - σε entry level εννοείται.
Αφού μετονομάσουμε το *.xpi σε *.zip και κάνουμε extract τα περιεχόμενα του, ανοίγουμε με έναν Text Editor το αρχείο “install.rdf” και αφού εντοπίσουμε την γραμμή
em:maxVersion="αριθμός"
πολύ απλά αντικαθιστούμε το υπάρχον(-ντα) ψηφίο(-α) με αυτά της τρέχουσας έκδοσης, ήτοι 13.
Save => zipάρισμα => rename με extension *.xpi => manual install (drag & drop στο "about:addons" tab) και voila, δουλεύουν και ΠΑΛΙ.

Workaround απλοϊκό που μπορεί να ακολουθήσει κι ένας beginner, αλλά γιατί να μας ταλαιπωρούν;
[Τα extensions στα οποία το εφάρμοσα επιτυχώς, είναι το ΥΠΕΡαπαραίτητο Paste and Go 3 1.0.5 και το εξίσου χρήσιμο currency converter Change 0.0.0.11]

Η παραπάνω μέθοδος λειτουργεί αλλά όχι πάντα.
Υπάρχουν addon που απλά δεν μπορούν να λειτουργήσουν με νεώτερη έκδοση για διάφορους λόγους.
Είχα ένα τέτοιο για screen capture και ένα για TB το οποίο έδειχνε το progress των mail, τα οποία ήταν τελείως ασύμβατα από μια έκδοση και πάνω.
Στην περίπτωση του ΤΒ άνοιγε το πρόγραμμα και είχε εξαφανίσει κάθε λειτουργικότητα.
Χρειάστηκε επέμβαση στα αρχεία του προγράμματος για απενεργοποίησή του.
Γι αυτό ΠΡΟΣΟΧΗ...
ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΑΝΤΑ

dpa2006
07-06-12, 13:05
καλημερα,μια ερώτηση για τον firefox 13,
σε παλαιότερες εκδόσεις όταν κάναμε highlight μια λέξη και επιλέγαμε αναζήτηση με δεξί κλικ η νεα καρτελα ανοιγε στο παρασκήνιο.τωρα ειναι η ενεργη.
πως μπορώ να το αλλάξω αυτό;:hmm:

Simpleton
07-06-12, 13:44
Από το about:config θα ενεργοποιήσεις το browser.search.context.loadInBackground.

stefan_city
07-06-12, 17:07
Από το about:config θα ενεργοποιήσεις το browser.search.context.loadInBackground.

ωραιος!:up:

Ronin
07-06-12, 20:34
Είμαι αρκετά απογοητευμένος από τον Firefox: Η έκδοση 13 κρασάρει αρκετά συχνά σε youtube videos (html5) αλλά πέρα από αυτό είναι πλέον αρκετά πιο βαρύς απο τους ανταγωνιστές του.

- - - Updated - - -


Το electrolysis project γιατι το εφαγε η μαρμαγκα?

To electrolysis project απαιτεί σχεδόν ολικό redesign και έμεινε στα μισά λόγω έλλειψης πόρων...

ardi21
07-06-12, 22:09
To electrolysis project απαιτεί σχεδόν ολικό redesign και έμεινε στα μισά λόγω έλλειψης πόρων...

Α μαλιστα. Να υποθεσω οτι αυτο εχει γινει και με τον επισημο 64μπιτο? Γιατι ολο τον ακουμε και πουθενα δεν τον βλεπουμε.

dpa2006
08-06-12, 01:09
Από το about:config θα ενεργοποιήσεις το browser.search.context.loadInBackground.

ευχαριστώ :oneup:

albatross
08-06-12, 03:58
Έβαλα σαν home page about:newtab και πλέον όποτε πατάω home button επιστρέφω εκεί... όπως ακριβώς το ήθελα. Χουράηηηη :D

Αλλά τελικά, απενεργοποίησα εντελώς το newtab γιατί δεν το χρειάζομαι, και με νευριάζει το μικρό lag και ο οπτικός κατακερματισμός.
Στο about:config βάζεις browser.newtab.url --> about:blank (για σωστή απενεργοποίηση)
Τελικά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η μπάρα με τα bookmarks φτάνει και περισσεύει.

dpa2006
10-06-12, 15:27
καλησπέρα,δεν μπορώ να κατεβάσω (xpi) ή να εγκαταστήσω addon για firefox.
δοκίμασα και μέσω chromium.
π.χ.
https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/wot-safe-browsing-tool/?src=search
αντιμετωπίζει κανείς άλλος αυτό το πρόβμημα;(conn-x):hmm:

stefan_city
10-06-12, 15:35
καλησπέρα,δεν μπορώ να κατεβάσω (xpi) ή να εγκαταστήσω addon για firefox.
δοκίμασα και μέσω chromium.
π.χ.
https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/wot-safe-browsing-tool/?src=search
αντιμετωπίζει κανείς άλλος αυτό το πρόβμημα;(conn-x):hmm:

μολις το δοκιμασα. αποτυχια κι εδω. απο forthnet αυτη τη στιγμη, οποτε δεν ειναι θεμα παροχου.

dpa2006
10-06-12, 15:42
μολις το δοκιμασα. αποτυχια κι εδω. απο forthnet αυτη τη στιγμη, οποτε δεν ειναι θεμα παροχου.

ευχαριστώ για την απάντηση και επιβεβαίωση.:)

biggeo65
10-06-12, 16:44
Και εδώ το ίδιο. Αποτυχία σύνδεσης στο Addons Mozilla.org. Άρα η σελίδα φταίει. (Forthnet)

acpr
10-06-12, 16:45
...τώρα δουλεύει κανονικά.

biggeo65
10-06-12, 16:49
Τι εννοείς τώρα; Πριν ένα λεποτό το δοκίμασα κι εγώ. Δεν δούλευε. Κια τι πάροχο έχεις;
Σε μένα ακόμη δεν δουλεύει.

acpr
10-06-12, 16:54
...έχω On Telecoms, αλλά έχω βάλει τους DNS servers της Google.

Δεν ξέρω τι από τα δύο παίζει ρόλο.

Google Public DNS (https://developers.google.com/speed/public-dns/?hl=el-GR)

cranky
10-06-12, 16:57
Και σε μένα δουλεύει, αλλα αργεί λίγο, ν' ανοίξει το παράθυρο για την εγκατάσταση.

biggeo65
10-06-12, 17:24
Άρα κάτι άλλοο γίνεται. Η δεν δουλεύει η σελίδα γενικά με Forthnet & κάποια από τα CONN-X, :p
ή φταίει η IP που έχουμε. Σε ορισμένα sites "έφαγα πόρτα" λόγω ΙΡ . :p

Πάντως αν και ανοίγει η σελίδα αμμέσως, όταν πατάω για κατέβασμα μου βγάζει το
"Αποτυχία σύνδεσης στο Addons Mozilla.org"

Μήπως φταίει η έκδοση του Firefox; Tην 13.0 έχω.

akilleas
10-06-12, 17:54
Άρα κάτι άλλοο γίνεται. Η δεν δουλεύει η σελίδα γενικά με Forthnet & κάποια από τα CONN-X, :p
ή φταίει η IP που έχουμε. Σε ορισμένα sites "έφαγα πόρτα" λόγω ΙΡ . :p

Πάντως αν και ανοίγει η σελίδα αμμέσως, όταν πατάω για κατέβασμα μου βγάζει το
"Αποτυχία σύνδεσης στο Addons Mozilla.org"

Μήπως φταίει η έκδοση του Firefox; Tην 13.0 έχω.

Και σε εμένα το ίδιο κάνει. Αποτυχία σύνδεσης.

stefan_city
10-06-12, 17:58
εμενα δουλευει κανονικα πλεον.

biggeo65
10-06-12, 18:00
Τώρα που το είπες δούλεψε κι εδώ. Μυστήρια της αλεπούς.

acpr
10-06-12, 18:00
...αλλάξτε τους DNS servers σας, με της Google και δοκιμάστε πάλι. Είμαι πολύ περίεργος να διαπιστώσω, αν το πρόβλημα, οφείλεται εκεί.

Firefox 13.0 εδώ, με On Telecoms και Google DNS, μόλις δοκίμασα πάλι, το link ανοίγει και το WOT κατεβαίνει αστραπιαία.

biggeo65
10-06-12, 18:01
OPENDNS έχω. Και Forthnet. Και με τα δύο το ίδιο μου έκανε. Τώρα δουλεύει.

nikosl
10-06-12, 18:18
Με την 13 έκδοση επέστρεψα στον Firefox, μετά από ένα παραστράτημα 2 μηνών με τον Chrome :)

dpa2006
10-06-12, 22:04
Πλέον λειτουργεί και από εδώ(conn-x).
περίεργο,ελπίζω να μην έκαναν κάποιο hacking στην σελίδα τους.:hmm:

akilleas
10-06-12, 22:59
Πλέον λειτουργεί και από εδώ(conn-x).
περίεργο,ελπίζω να μην έκαναν κάποιο hacking στην σελίδα τους.:hmm:

Hack στην σελίδα;;;;
Μα γιαυτό τον λόγο έχουμε το WOT!!!!
:p:p:p:p:p

nikosl
11-06-12, 01:28
Με τον καινούριο flash player εντωμεταξύ είναι super steady & smooth η λειτουργία του browser !

mathcore
11-06-12, 12:51
Δεν ξέρω για σας αλλά σε Win7 παρατηρώ αισθητά περισσότερα crashes σε σχέση με τον 12 και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί..

akilleas
11-06-12, 17:53
Mathcore μία από τα ίδια και εδώ.
Ενώ μέχρι τώρα τα κρασαρίσματα ήτανε σπάνια με την 13 μέσα σε λίγες ημέρες είχα πάνω απο 5.
Ελπίζω να μην συνεχιστεί έτσι.

deniSun
11-06-12, 18:08
Τέτοια θέματα είχα με την 12.
Με την 13 δεν παρατήρησα κάτι.
Κάποιο addon ίσως σας κάνει την ζημιά.

flamelab
11-06-12, 18:10
Ειμαι με Nightly/Minefield.... χρόνια τώρα (και με ίδιο profile από 32bit σε 64bit Firefox), δεν μου'χει κρασάρει εδώ και πολύυυυ καιρό :p

Ronin
11-06-12, 23:53
Έχω την εντύπωση οτι κρασάρει στα html5 youtube videos... και ίσως και σε κάποια flash

Simpleton
12-06-12, 03:55
Έχει πρόβλημα με το τελευταίο Flash (11.3):
http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?f=38&t=2485319

dpa2006
12-06-12, 12:29
Hack στην σελίδα;;;;
Μα γιαυτό τον λόγο έχουμε το WOT!!!!
:p:p:p:p:p
σωστά...!!!
:oneup: :p

KallitexnisPro
14-06-12, 01:09
Έχω εγκαταστήσει εδώ και 2-3 ημέρες την έκδοση 13 του Firefox.

Χρησιμοποιούσα για πολύ καιρό την 3.8 (!!) με την οποία είμουνα "κολλημένος" !
Μετά από χρήση του νεότερου Firefox μπορώ να πω πως είμαι ένα βήμα για να βάλω
και πάλι την 3.8.

Η έκδοση 13 κολλάει - δίχως να φορτώνει πολλά sites, κάτι το οποίο δεν συνέβαινε
καθόλου με την 3.8

Καμιά ιδέα παίδες? Κυρίως με flash και ΗΤΜL5 βλέπω τεράστια κολλήματα . . .

@ ADSLgr.com All rights reserved.