PDA

Επιστροφή στο Forum : Μη έγκυρος κωδικός (Nokia 5800)



stelios4711
01-02-12, 11:04
Εδώ και κανένα μήνα το nokia 5800 βγάζει κάθε 5 λεπτά το εξής μήνυμα :

Μη έγκυρος κωδικός πρόσβασης.
Ελέγξτε τον κωδικό στο μενού προφίλ > Πιστοποιήσεις > Κωδ. πρόσβ

Πού στο διάολο είναι αυτό το προφίλ; μου έχει σπάσει τα νεύρα

Το παράξενο είναι ότι δεν θυμάμαι να έχω πειράξει τίποτα εδώ και πολύ καιρό στο nokia καθώς ασχολούμαι περισσότερο με το android κινητό μου

Τα μόνα πράγματα που άλλαξα είναι το συμβόλαιο (πήρα πρόγραμμα με data) και άλλαξα τον συγχρονισμό επαφών με google exchange ώστε να συγχρονίζονται οι επαφές και στα δύο κινητά και να με ειδοποιεί όταν έχω mail
Δουλεύουν όμως άψογα οπότε δεν είναι εκεί το πρόβλημα

Καμιά βοήθεια;

protsimer
01-02-12, 13:41
Όπως το διαβάζω, πιθανώς να είναι κάποια προστασία από νεα sim card. Άλλαξες και sim στο 5800 υποθέτω; Αν δεν βρεις το μενού να το απενεργοποιήσεις (λογικά είναι στις ρυθμίσεις ασφαλείας) και αν δεν βαριέσαι να ρυθμίσεις πάλι το google exchange, κάνε μία επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις.

stelios4711
01-02-12, 18:12
Έχω απενεργοποιήσει το pin αλλά πάλι το κάνει, τι άλλου είδους προστασία να έχει; που να κοιτάξω;
Κάπου είχα διαβάσει κάποτε για έναν συνδυασμό (αστεράκι , αστεράκι , κάποιος αριθμός, δίεση ή κάπως έτσι) που τα επανέφερε όλα στα αρχικά, κάτι σαν φορματ
ξέρει κανείς ποιος είναι;

shocked
27-02-12, 01:02
διάβασε αυτά εδώ.

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Hardware-Codes-and-Operator/How-to-do-hard-reset-on-Nokia-5800-at-start-up/td-p/392049

stelios4711
27-02-12, 06:17
διάβασε αυτά εδώ.

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Hardware-Codes-and-Operator/How-to-do-hard-reset-on-Nokia-5800-at-start-up/td-p/392049

Ευχαριστώ
Θα κάνω reset
Πριν κάνω όμως θα ήθελα κάποιο πρόγραμμα που να κρατάει backup τις εφαρμογές και τα αρχεία οι επαφές δεν με ενδιαφέρουν θα τις συγχρονίσω ξανά με google

Γνωρίζει κανείς κάποιο τέτοιο πρόγραμμα;

akilleas
27-02-12, 08:55
Το Nokia Pc Suite ή to OVI δεν κάνουν δουλειά;

shocked
27-02-12, 11:30
το Nokia Suite κάνει καλή δουλειά, αλλά ορισμένες εφαρμογές δεν θα μπορέσει να τις κάνει restore.
φρόντισε να επιλέξεις και την κάρτα μνήμης, αν σου έχει κάπου τέτοια επιλογή, αλλιώς θα το κάνει αυτόματα.

stelios4711
27-02-12, 15:36
Το ovi δεν έχει κάποια επιλογή για backup των εφαρμογών που υπάρχουν εγκατεστημένες (ή δεν μπορώ να την βρω εγώ) κάνει backup μόνο τα :
Επαφές
Ημερολόγιο
Φωτογραφίες
Μηνύματα
Σημειώσεις
Σελιδοδείκτες

Το Nokia suite την τελευταία φορά που το είχα βάλει είχε προβλήματα με τα windows 7 64bit και μου έβγαζε κάποια μηνύματα να μεταβώ στην ovi suite
Έτσι έβαλα αναγκαστικά ovi αν και προτιμούσα το Nokia PC suite
Αλλά και πάλι η επιλογή για full backup ήταν να αποθηκεύσει και τις υπάρχουσες ρυθμίσεις πράγμα που θα καθιστούσε άχρηστο το reset

Ψάχνω κάποιο πρόγραμμα σαν το Titanium backup που έχει το android ή έστω τον φάκελο που αποθηκεύονται οι .sisx εφαρμογές ώστε να τις επαναφέρω τουλάχιστον χειροκίνητα. Σε αυτή τη περίπτωση όμως οι γνήσιες εφαρμογές θα ζητήσουν ξανά ενεργοποίηση;
Με ενδιαφέρει συγκεκριμένη εφαρμογή η handy safe η οποία είναι cross platform και συγχρονίζει με το desktop PC μου αλλά και με το android κινητό μου

shocked
27-02-12, 18:43
εμένα στο X6 μου έχει την επιλογή για "phone settings and applications".

αν σε ενδιαφέρει μόνο μια εφαρμογή, τότε μπορείς να την ξανακατεβάσεις από το Nokia Store δωρεάν μέχρι 10 φορές. (για τις αγοραστές λέω, οι δωρεάν κατεβαίνουν άπειρες φορές.)

μόνο τα προγράμματα της Nokia υπάρχουν.

όσον αφορά το που βρίσκονται οι εφαρμογές, θα πρέπει να συνδέσεις το κινητό σε λειτουργία μαζικής αποθήκευσης, ώστε να αποκτήσεις πρόσβαση στην κάρτα μνήμης μέσω των Windows, εκεί θα πρέπει να ψάχνεις έναν έναν φακέλους του στυλ "123asd123".

πχ. E:\private\123asd123\...

με πολύ υπομονή και λίγη τύχη ίσως βρεις τα .sis/x αρχεία.
πχ. youtube.sis/x

ακόμη και οι προβληματικές ρυθμίσεις να επιστρέψουν στο κινητό, μπορείς να κάνεις επαναφορά ρυθμίσεων από το μενού του τηλεφώνου.
μενού > ρυθμίσεις > τηλέφωνο > διαχείριση συσκευής > προεπιλεγμένες ρυθμίσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.