PDA

Επιστροφή στο Forum : ενοχληση μουσικης και κατασχεση μηχανηματων



metalhead30
02-02-12, 15:43
εχω ενα θεμα με τις αποπανω ειναι οικοτροφειο με θεουσες και απο πανω ειναι η βιβλιοθηκη τους και εχω ενα ηχοσυστημα και ακουω μουσικη εκεινες ισχυριζονται οτι ειναι πολυ δυνατα και τις ενοχλει και μου εστειλαν σε μια βδομαδα 2 φορες αστυνομια. η ερωτηση που θελω να κανω και να παρω απαντησεις απο οσους γνωριζουν και οχι απο οσους υποθετουν για να μη μπερδευτουμε, ειναι μπορουν να μου κανουν κατασχεση των μηχανηματων η αστυνομια και αν ναι πως πρεπει πρωτα δικαστηριο η στο ασχετο απλα μετα απο μερικες επισκεψεις θα ερθουν μια ωραια πρωια και θα μου τα παρουν

Seitman
02-02-12, 15:54
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει ένα όριο dB ακόμα και για τις ώρες μη κοινής ησυχίας. Αν δεν το ξεπερνάς και 1002 να σου στείλουν την αστυνομία, δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα.
Αν κάποια στιγμή σου έρθουν με ντεσιμπελόμετρο και βρεθεί ότι το ξεπερνάς, ναι μπορούν ακόμα και να τα κατασχέσουν. Αλλά μόνο αφού γίνει μέτρηση και βρεθείς εκτός ορίων.

metalhead30
02-02-12, 15:57
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει ένα όριο dB ακόμα και για τις ώρες μη κοινής ησυχίας. Αν δεν το ξεπερνάς και 1002 να σου στείλουν την αστυνομία, δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα.
Αν κάποια στιγμή σου έρθουν με ντεσιμπελόμετρο και βρεθεί ότι το ξεπερνάς, ναι μπορούν ακόμα και να τα κατασχέσουν. Αλλά μόνο αφού γίνει μέτρηση και βρεθείς εκτός ορίων.

δηλαδη χωρις να προηγηθει δικαστηριο εισαγγελεας κλπ ερχονται και τα παιρνουν οι ιδιοι οι αστυνομικοι που μου κανουν τη συσταση

joseph
02-02-12, 16:12
Φίλε , πέτα τρεις κουρτίνες και μία ηχομόνωση επάνω , να ακούς πρώτα καλύτερα τον ήχο και μετά να μην τις ενοχλείς κι όλας ... Κουρτίνες στο τοίχο εννοώ ... Το όλο κόστος δεν θα χρειαστεί να ξεπεράσει τα 500 ευρώ αν τα κάνεις όλα μόνος , ταβάνι και ράψιμο ...

JohnPro
02-02-12, 16:22
Μα καλα χρειαζεται να το βαζεις τοσο δυνατα και να ξεπερασεις το οριο?

ckbond
02-02-12, 17:22
Μα καλα χρειαζεται να το βαζεις τοσο δυνατα και να ξεπερασεις το οριο?

Δεν είναι ανάγκη να τα έχει όλα στο full για να ενοχλούνται οι από πάνω... ειδικά αν είναι και παλιά κατασκευή το ακίνητο...

Εγώ μένω σε πολυκατοικία 2ετίας και τον από πάνω μου τον ακούω μια χαρά κάθε φορά που τραβάει τις καρέκλες του, που μαλώνει με την γυναίκα του, που ακούει μουσική κλπ. κλπ.

Πάντως metalhead30 αν όντως δεν τα έχεις όλα τσίτα (αν και από το nick δεν έχω πολλές ελπίδες...:p ) τότε η λύση του @joseph είναι μονόδρομος...

JohnPro
02-02-12, 17:32
Και γω αυτο θελω να πω. Και αφου δεν ξεπερνα το οριο, τοτε δεν εχουν το δικαιωμα να του πειραξουν ουτε τριχα!

Seitman
02-02-12, 18:36
δηλαδη χωρις να προηγηθει δικαστηριο εισαγγελεας κλπ ερχονται και τα παιρνουν οι ιδιοι οι αστυνομικοι που μου κανουν τη συσταση

Κοίτα... Αν αποδεδειγμένα έχεις ξεπεράσει το όριο και παρά τις συστάσεις ή τυχόν κυρώσεις που θα επιβληθούν, υπάρχει η πιθανότητα να σου γίνει μήνυση και κατάσχεση του ηχοσυστήματος.

metalhead30
02-02-12, 19:41
το προβλημα ειναι οι χαμηλομεσαιες συχνοτητες τους ενοχλει η μποτα κυριως τα πριμα οχι τοσο απο οτι λενε εγω σε πρωτη φαση χαμηλωσα το woofer εχω ενα 300 watt αλλα απο οτι φαινεται αρκει για να τους ενοχλει. τωρα για το αν παιζω δυνατα στα μεγαλα κεφια μου ρε παιδι μου με το ντεσιμπελομετρο μετραω 70 με 80 db και αυτο τα πρωινα πριν παω στη σχολη στις 11 με 12 τις υπολοιπες ωρες σιγουρα παιζω αρκετα χαμηλοτερα αλλα και το δυνατο παει μιση με μια ωρα σε φαση all men play on 10 :mrgreen:

sotos65
02-02-12, 19:46
Κοίτα... Αν αποδεδειγμένα έχεις ξεπεράσει το όριο και παρά τις συστάσεις ή τυχόν κυρώσεις που θα επιβληθούν, υπάρχει η πιθανότητα να σου γίνει μήνυση και κατάσχεση του ηχοσυστήματος.

Πρώτη φορά διαβάζω για πιθανότητα κατάσχεσης περιουσιακών στοιχείων λόγω ...ενόχλησης!

........Auto merged post: sotos65 πρόσθεσε 0 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


το προβλημα ειναι οι χαμηλομεσαιες συχνοτητες τους ενοχλει η μποτα κυριως τα πριμα οχι τοσο απο οτι λενε εγω σε πρωτη φαση χαμηλωσα το woofer εχω ενα 300 watt αλλα απο οτι φαινεται αρκει για να τους ενοχλει. τωρα για το αν παιζω δυνατα στα μεγαλα κεφια μου ρε παιδι μου με το ντεσιμπελομετρο μετραω 70 με 80 db και αυτο τα πρωινα πριν παω στη σχολη στις 11 με 12 τις υπολοιπες ωρες σιγουρα παιζω αρκετα χαμηλοτερα αλλα και το δυνατο παει μιση με μια ωρα σε φαση all men play on 10 :mrgreen:

Ώρα για μετακόμιση στην ερημιά! :lol:

Seitman
02-02-12, 19:47
Αμαν... :shock:
(Η)δονίζονται από τα μπάσα και κάνουν πονηρούς συνειρμούς. Θα καείς στην κόλαση βέβηλε διαφθορέα. :evil:

TheUser
03-02-12, 05:46
Μάθε το όριο, παίζε μέχρι το όριο στις ώρες μη κοινής ησυχίας και στις ώρες κοινής ησυχίας ασχολήσουμ με κάτι άλλο. Ή προσάρμοσε αυτά αφού βάλεις μια καλή ηχομόνωση. Ή εναλλακτικά, βάζε στο τέρμα σατανιστικό μπλακ μέταλ για να τις αναγκάσεις να φύγουν ή μπορείς ακόμα να επισκεφτείς undercover τη βιβλιοθήκη τους και να πετάξεις αμπούλες βρώμας για να μην πηγαίνουν εκεί και να μη σε ακούνε. Μέχρι να τις καθαρίσουν, θα έχεις παίξει πολλές μέρες και θα σκεφτείς το επόμενο βήμα.

Tiven
03-02-12, 18:22
ακούς δηλαδή για κανα μισάωρο με μία ώρα κάθε μέρα 10 με 12 και τις ενοχλεί;

προσωπικά θα έβρισκα ποιο είναι το όριο και θα τα έβαζα τσίμα τσίμα να μην το ξεπερνάω αλλά να παίζει ΠΑΝΤΑ εκτός ωρών κοινής ησυχίας (ακόμα και αν έφευγα από το σπίτι για δουλειές).

Άνθρωποι που είναι λογικοί, σωστοί ή με σέβονται τους σέβομαι. Άνθρωποι κακοί ή που δεν με σέβονται απλούστατα ζω για να τους μάθω ορισμένα πράγματα.. Όπως είχε ο Χριστός μια αποστολή, αυτή είναι η δική μου.


Πολύ σπάνια βάζω δυνατά μουσική και πάντα σε σωστές ώρες. Ακόμα και που υπάρχει καλή μόνωση σε όλες τις μονοκατοικίες εδώ γύρω, ακόμα και που τους έχω ρωτήσει αν ενοχλώ, δεν νιώθω άνετα με τον εαυτό μου γιατί είναι μια χαρά άνθρωποι σε αυτά τα θέματα.

Άνθρωποι σαν τους γείτονές σου απλά θα τραβούσαν ζόρι με μένα. Πολύ ζόρι φίλε μου.

JohnPro
03-02-12, 18:24
Μα ναι! Θα δουν οτι δεν μπορουν να κανουν απολυτως τιποτα, και θα τα παρατησουν... Ή στην καλυτερη να φυγουν :P

Seitman
03-02-12, 18:28
Αφού έκανες και αναφορά στο all men play on 10, θα μπορούσες να τους αφιερώσεις και αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=UYOUYw6P0_4). Να δεις για πότε θα φύγουν τρέχοντας. :lol:

Rebel Scum
03-02-12, 18:33
ακούς δηλαδή για κανα μισάωρο με μία ώρα κάθε μέρα 10 με 12 και τις ενοχλεί;

προσωπικά θα έβρισκα ποιο είναι το όριο και θα τα έβαζα τσίμα τσίμα να μην το ξεπερνάω αλλά να παίζει ΠΑΝΤΑ εκτός ωρών κοινής ησυχίας (ακόμα και αν έφευγα από το σπίτι για δουλειές).

Άνθρωποι που είναι λογικοί, σωστοί ή με σέβονται τους σέβομαι. Άνθρωποι κακοί ή που δεν με σέβονται απλούστατα ζω για να τους μάθω ορισμένα πράγματα.. Όπως είχε ο Χριστός μια αποστολή, αυτή είναι η δική μου.


Πολύ σπάνια βάζω δυνατά μουσική και πάντα σε σωστές ώρες. Ακόμα και που υπάρχει καλή μόνωση σε όλες τις μονοκατοικίες εδώ γύρω, ακόμα και που τους έχω ρωτήσει αν ενοχλώ, δεν νιώθω άνετα με τον εαυτό μου γιατί είναι μια χαρά άνθρωποι σε αυτά τα θέματα.

Άνθρωποι σαν τους γείτονές σου απλά θα τραβούσαν ζόρι με μένα. Πολύ ζόρι φίλε μου.


Κόψε λίγο από τη μαγκιά....που ξέρεις τι ακριβώς συμβαίνει στην περίπτωση του φίλου; Αν δηλαδή παίζει στα όρια ή πόσο κοντά σε αυτά. Θα ήσουν το ίδιο μάγκας αν ο γείτονας ήταν ο "μαμαω και δέρνω" και απειλούσε να σου φορέσει κολάρο τον ενισχυτή;

Φίλε που ξεκίνησες το θέμα : Αν το θέμα σου είναι ο νόμος απλά βλέπεις πόσα db έχεις και αν υπερβαίνεις τα όρια....αν όχι δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα. Αν ναι, δεν γνωρίζω τίποτα για κατάσχεση μηχανημάτων αλλά κάτι σε πρόστιμο σίγουρα θα υπάρχει. Τι ισχύει για ιδιώτη δεν το γνωρίζω ακριβώς.

Αν το θέμα σου είναι να τα έχεις καλά με τους γείτονες (πχ αν το όριο είναι 80db και εσύ παίζεις στα 79db) μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα να μειώσεις το θόρυβο σου όπως οι κουρτίνες που αναφέρθηκαν (αφού ως μέταλο χλωμό να κόψεις από ένταση:p)

Tiven
03-02-12, 18:47
Κόψε λίγο από τη μαγκιά....που ξέρεις τι ακριβώς συμβαίνει στην περίπτωση του φίλου; Αν δηλαδή παίζει στα όρια ή πόσο κοντά σε αυτά. Θα ήσουν το ίδιο μάγκας αν ο γείτονας ήταν ο "μαμαω και δέρνω" και απειλούσε να σου φορέσει κολάρο τον ενισχυτή;


Έγραψα σχετικά με αυτά που πιστεύω ότι συμβαίνουν σύμφωνα με αυτά που έγραψε ο φίλος.

Ναι θα ήμουν το ίδιο "μάγκας" και απειλές να έριχνε, νόμιμος δεν θα ήμουν; Ας μου φορούσε και κολάρο σκύλου, θα του φορούσα όμορφα και νόμιμα μια μύνηση μετά.

Rebel Scum
03-02-12, 18:52
Έγραψα σχετικά με αυτά που πιστεύω ότι συμβαίνουν σύμφωνα με αυτά που έγραψε ο φίλος.

Ναι θα ήμουν το ίδιο "μάγκας" και απειλές να έριχνε, νόμιμος δεν θα ήμουν; Ας μου φορούσε και κολάρο σκύλου, θα του φορούσα όμορφα και νόμιμα μια μύνηση μετά.

Ο φίλος δεν είναι συγκεκριμένος στο τι ακριβώς συμβαίνει για να πάρεις έτσι άκριτα θέση.

Η τελευταία σου πρόταση είναι που με "ενόχλησε" με την έννοια ότι υπονοείς ότι αν οι γείτονες είναι ευαίσθητοι στην ένταση του ήχου αναλαμβάνεις την απονομή δικαιοσύνης, και σε ρωτώ αν και ο γείτονας δεν είναι καμιά θεούσα αλλά κάποιος ο οποίος θέλει να απονείμει και τη δική του δικαιοσύνη.

Tiven
03-02-12, 19:19
Η τελευταία σου πρόταση είναι που με "ενόχλησε" με την έννοια ότι υπονοείς ότι αν οι γείτονες είναι ευαίσθητοι στην ένταση του ήχου αναλαμβάνεις την απονομή δικαιοσύνης, και σε ρωτώ αν και ο γείτονας δεν είναι καμιά θεούσα αλλά κάποιος ο οποίος θέλει να απονείμει και τη δική του δικαιοσύνη.

Σου απάντησα τι θα γινόταν αν ήθελε να απονείμει την δική του δικαιοσύνη.

Δεν με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνει ο κάθε άνθρωπος ούτε τι τρώει ούτε με τι άτομα κάνει παρέα ή τι τον ενοχλεί ή όχι. Τον σέβομαι αν του αξίζει, μόνο τότε.

JohnPro
03-02-12, 19:22
Θα διαφωνησω αλλα εν μερει. Πρεπει να υπαρξει σεβασμος και πολιτισμος, δηλαδη με τον διαλογο ομορφα και ωραια. Γειτονες ειστε, οχι ξενοι! Αν με ομορφο τροπο του ζητησει ο γειτονας σου να χαμηλωσεις λιγο την ενταση θα το κανεις ετσι? Ή θα συζητησετε για να βρειτε μια λυση. Αν ο αλλος ειναι υπουλος και κανει τα παντα για να σου κανει κακο, τοτε παιρνεις και συ τα καταλληλα μετρα.

graal
08-02-12, 06:31
Αφού έκανες και αναφορά στο all men play on 10, θα μπορούσες να τους αφιερώσεις και αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=UYOUYw6P0_4). Να δεις για πότε θα φύγουν τρέχοντας. :lol: Πολύ ευχαρίστως μπορείς να βάλεις και αυτο http://youtu.be/KALF4NTKoCQ ξεκινώντας πολύ χαμηλά την ένταση και στο 0:10 να το σκάσεις τέρμα να λαχταρίσουν αδερφέ μου!!!!!

:rofl: :thrasher::thrasher::thrasher:

........Auto merged post: graal πρόσθεσε 2 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αλλά παρεπιπτώντος , πόσα db είναι τα όρια?

FEFOS93
08-02-12, 11:12
Συμφωνα με αυτην την εικονα

http://www.knowabouthealth.com/wp-content/uploads/2010/06/decibel-scale.gif

Μια normal συζητηση ειναι στα 60db.

Μια συναυλια ειναι στα 105db

Το οριο ειναι 85db.

Οποτε εσυ πρεπει να εισαι στο οριο.

Βεβαια φανταζομαι δεν θα το εχεις τοσο δυνατα οσο σε μια συναυλια αλλα ουτε τοσο σιγανα οσο σε μια κανονικη συζητηση.


Κανε μια μετρηση ομως.

Πιστευω θα εισαι στο οριο, οποτε δωστου να καταλαβει. :thrasher::eguitar:thrasher::eguitar

Και αστες αυτες να :bless::bless::bless:

nnn
08-02-12, 11:38
Η όχληση από μουσική δεν μετριέται σε απόλυτα db, στην κατοικία επιβάλεται ο εισερχόμενος θόρυβος να μην ξεπερνά τα 60db
http://wiki.litusgo.com/index.php?title=%CE%91%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%8C%CF%87%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7_1:_%CE%97%CF%87%CE%BF%CF%81%CF %8D%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7

Αν δεν το έχετε καταλάβει η συνεχής ενόχληση από μπάσα ενός ηχοσυστήματος δεν είναι κοινωνικά αποδεκτή.
Αν το έκαναν σε εσάς θα το δεχόσασταν ?

FEFOS93
08-02-12, 12:34
Αν δεν το έχετε καταλάβει η συνεχής ενόχληση από μπάσα ενός ηχοσυστήματος δεν είναι κοινωνικά αποδεκτή.
Αν το έκαναν σε εσάς θα το δεχόσασταν ?

Εξαρταται απο τι μουσικη θα επαιζαν.
Προσωπικα δεν με ενοχλει η μουσικη.
Και μακαρι να υπηρχε καποιος αλλος εχτος απο εμενα που να εβαζε μουσικη.
Αντιθετως αυτο που με ενοχλει ειναι η αλλαδωτη πορτα του διπλανου, οταν την ανοιγοκλεινουνε ακουγεται σαν το σπαθι του pyramid head απο το silent hill. ( για οσους εχουν δει την ταινια λεω για το συρσιμο του σπαθιου).

graal
09-02-12, 11:59
Συμφωνα με αυτην την εικονα

http://www.knowabouthealth.com/wp-content/uploads/2010/06/decibel-scale.gif

Μια normal συζητηση ειναι στα 60db.

Μια συναυλια ειναι στα 105db

Το οριο ειναι 85db.

Οποτε εσυ πρεπει να εισαι στο οριο.

Βεβαια φανταζομαι δεν θα το εχεις τοσο δυνατα οσο σε μια συναυλια αλλα ουτε τοσο σιγανα οσο σε μια κανονικη συζητηση.


Κανε μια μετρηση ομως.

Πιστευω θα εισαι στο οριο, οποτε δωστου να καταλαβει. :thrasher::eguitar:thrasher::eguitar

Και αστες αυτες να :bless::bless::bless:

Σιγά να μην είναι μόνο 105db μια συναυλία. Δηλαδή σύμφωνα πάντα με την εικόνα, αν στηθώ στις πρώτες σειρές μ'ένα αλυσοπρίονο, θα τους κάνω χαλάστρα? Θα μας τρελάνουν? :lol: Μάλλον δεν έχουν πάει σε συναυλία! :lol: Δηλαδή όταν έπαιζαν πχ οι Exodus στο Wacken, είχαν μόνο 105db?? :p

........Auto merged post: graal πρόσθεσε 22 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η όχληση από μουσική δεν μετριέται σε απόλυτα db, στην κατοικία επιβάλεται ο εισερχόμενος θόρυβος να μην ξεπερνά τα 60db
http://wiki.litusgo.com/index.php?title=%CE%91%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%8C%CF%87%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7_1:_%CE%97%CF%87%CE%BF%CF%81%CF %8D%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7

Αν δεν το έχετε καταλάβει η συνεχής ενόχληση από μπάσα ενός ηχοσυστήματος δεν είναι κοινωνικά αποδεκτή.
Αν το έκαναν σε εσάς θα το δεχόσασταν ? Eίναι λίγο περίεργη η όλη κατάσταση. Αν έχουμε τα ίδια μουσικά γούστα, οκ, κανένα πρόβλημα. Ισα ισα που θα το απολαύσω. Ο γείτωνας που μένει απο κάτω μας, επί 3-4ώρες συνέχεια έπαιζε ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ τραγούδι ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ για διάστημα μιας εβδομάδας. Εβαζε Καρρά το Τελευταιο τραγουδι, τελευταιο τσιγαρο κλπ κλπ κλπ. :twisted: Έκανα υπομονή μέχρι που του έκανα γνωστό με τον ίδιο τρόπο το ότι έχω διαφορετικά γούστα στην μουσική. Aνοιξα γουφερ, σαραουντ groove και τα σχετικα στο τερμα και ξεκιναμε: Καρρά αυτος? Sepulura εγω! Απο τους πρωτους δισκους! Συνεχιζει με Καρρα το ιδιο κομματι. Παρε Destruction να εχεις να πορευεσαι. Ξανα Καρρα ξανα το ιδιο κομματι. Παρε Slayer για αντιποινα! Ξανα Καρρα, Overkill εγω και παει λεγοντας!! μετα απο 3 ωρες κόντρας, το εκλεισε και δεν ξανακουστηκε!! Καμια φορά όπως λέει κι ο λαός μας, κι ο Άγιος φοβέρα θέλει. :respekt:

citizen78
09-02-12, 12:53
...Καμια φορά όπως λέει κι ο λαός μας, κι ο Άγιος φοβέρα θέλει. :respekt:
Οντως αποτελεσματικη μεθοδος. Ειχα και γω ενα γειτονα που ξεκιναγε σκυλαδικα απο τις 10 το πρωι.... Καποια στιγμη , δεν αντεχω αλλο, βαζω στο τερμα Λενα Πλατωνος το "παμε μια βολτα στο σουπερ μαρκετ" οπου ο Παλαμιδας κυριολεκτικα ουρλιαζει .... αρκεσε για να πάρει το μυνημα ο σκυλας-γειτονας

FuS
10-02-12, 04:36
Όλα θέλουν μέτρο.
Και διάλογο.

Μην κάνουμε στους άλλους ό,τι δεν θα μας άρεσε να μας κάνουν.

graal
10-02-12, 06:51
Όλα θέλουν μέτρο.
Και διάλογο.

Μην κάνουμε στους άλλους ό,τι δεν θα μας άρεσε να μας κάνουν. :oneup: Eτσι!! Το πηρε το μηνυμα και δεν ξανακουστηκε! :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.