PDA

Επιστροφή στο Forum : Καβγας με παπα στην εκκλησια...



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

Tripakis
10-11-06, 05:40
Το Σαββατο που μας περασε , παντρευοταν ενας πολυ καλος μου φιλος .Οταν τελειωσε το Μυστηριο μου εδωσε 50 ευρω να παω να πληρωσω τον παπα . Παω και εγω , του τα σκαω και τοτε αρχιζει....ξυνιζει την μουρι του , ξυνει το κεφαλι του και με ενα κρυο υφακι μου λεει"μονο τοσα?"Αρχιζω να φορτωνω και μου ζηταει minimum 300 ευρω!!!!!!Αρχισα να του λεω σε εντονο υφος οτι ζηταει ενα ΥΠΕΡΟΓΚΟ ποσο για ενα μυστηριο και μου αρχιζει την καραμελα "για το φτιαξιμο του ναου" .

Βεβαια , εδω και 23 χρονια αυτος ο ναος ολο "φτιαχνεται" και αφου του τα ειπα ΧΟΝΤΡΑ , ΞΕΡΑ και ΧΥΜΑ σχετικα με την ΚΛΕΨΙΑ που παει να κανει , του αφηνω το 50αρικο , παω να φυγω και με στολιζει με "ωραια" κοσμιτικα επιθετα.....:mad: Μονο ξυλο δεν παιξαμε....ελεος δηλαδη , ειχα και απο πισω μου κατι κ@λογριες θρησκες να μου τα πριζουν λεγοντας να δωσει(ο φιλος μου δηλαδη) 500 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΖΕΣΤΑ ΕΥΡΩ!!!!!!!

Φυσικα μετα πηγα στο τραπεζι και ξεσκιστηκα στα κοψιδια και στις τσικουδιες:twisted: :twisted: (η νυφη ειναι Κρητικια :cool: )

Ποια η γνωμη σας πανω σε αυτο το θεμα?

TheCondor
10-11-06, 05:57
Να πεθανουν οι παπαδες :lol:

GeorgeH
10-11-06, 06:07
Και πολλά του έδωσες!! :lol:
Μετά σου λέει ο χριστιανισμός να απαρνηθείς τα υλικά αγαθά. Δεν κοιτάνε πρώτα οι πρεσβευτές της εκάστοτε θρησκείας να δίνουν το σωστό παράδειγμα...

Άσχετο: Ξέρεις έναν Μπάσδελη από Ξυλόκαστρο; Είναι πολύ καλός μου φίλος...

Cafeeine
10-11-06, 07:35
Επρεπε να ζητήσεις τιμολόγιο :rofl:

golity
10-11-06, 09:06
Μια χαρά έκανες :oneup:

Άντε γιατί αρκετοί το έχουν παραχέσει! :mad:

Και στη δικιά μου περιοχή κάνουν έρανο για την δημιουργία μιας νέας εκκλησίας στη θέση της παλιάς! Ποιο είναι το περίεργο σε όλα αυτά...

α) Η εκκλησία δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα και δεν είναι παλιά, μπορώ να βγάλω και φώτο για του λόγου το αληθές.

β) Δεν μπορώ να καταλάβω, για ποιο λόγο όλες οι εκκλησίες αυτής της χώρας να πρέπει να γίνονται με τα λεφτά του κοσμάκη! Τόσα έχει συγκεντρώσει και συγκεντρώνει η εκκλησία και η περιουσία της έχει φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη... τόση μα τόση γυφτιά και εκμετάλλευση; Αντί να κοιτάξουν να φτιάξουν κανένα νοσοκομείο, μου φτιάχνουν "γκλαμουράτες" εκκλησίες και ζητιανεύουν τα λεφτά του κοσμάκη, για να κάνουν βόλτες σαν τις "κυρίες" με τα ακριβά αυτοκίνητα!

γ) Σχετικά με το θέμα της νέας εκκλησίας στην περιοχή μου, αυτό που άκουσα και είμαι πεπεισμένος ότι ισχύει, ο μόνος λόγος που θέλει ο νυν παπάς να γκρεμίσει την εκκλησία και να χτίσει μια άλλη στη θέση της, είναι επειδή θέλει να φτιάξει μια νέα τεράστια με "φρου φρου και αρώματα" και όλα αυτά λόγω της ματαιοδοξίας του, για να λένε ότι ο Χ παπάς έκανε αυτό "μπράβο του".

Θα ρθει η ώρα τους όμως, απλά ελπίζω ο κόσμος να ξυπνήσει γρήγορα ;)

thama
10-11-06, 09:49
Έπρεπε να του πεις, "ΟΚ, θα σας τα δώσω, αλλά παρουσία κάμερας, και τονίζοντας ότι ΕΣΕΙΣ τα ζητήσατε...."
Κάνε κι ένα τηλέφωνο στον Εισαγγελάτο, ή στον Μάκη, να δεις τι ωραία που συμμαζεύονται.....


Πάντως, για να είμαστε δίκαιοι, αυτούς τους ιερείς πρέπει να τους εντοπίζουμε και να τους αναφέρουμε. Δεν είναι όλοι έτσι, και καλά θα κάνουμε να μή γενικεύουμε. Υπάρχουν ιερείς, πραγματικά φωτισμένοι, με τους οποίους μπορείς να μιλήσεις για τα πάντα. Ελπίζω και εύχομαι, οι σωστοί να είναι ο κανόνας, και απλώς όλα όσα ακούμε κατα καιρούς, οι εξαιρέσεις....

Garry
10-11-06, 10:01
Και δεν είναι μόνο οι παπάδες αλλά και γιατροί, δάσκαλοι οδήγησης, εφοριακοί...
στο τέλος μόνο οι περιπτεράδες θα μείνουν αδιάφθοροι.:rofl:

Kiwi
10-11-06, 10:31
Όντως... πως θα μπορουσε κάποιος να διαφθείρει έναν περιπτερά; :hmm: Κάποιος τρόπος θα υπάρχει!

ckbond
10-11-06, 10:44
Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1) Να υπάρχουν δύο μαγαζιά της ίδιας κατηγορίας και όταν σε ρωτάνε σε ποιο να πάνε εσύ να του δείχνεις αυτό που ο ιδιοκτήτης του έχει κάνει "φιλίες" με την τσέπη του περιπτερά…
2) Να βρίσκεται το περίπτερο έξω από δημόσια υπηρεσία π.χ. Ι.Κ.Α. και με τις «γνωριμίες» του να παραβλέπει την ουρά όταν θα έρθει κάποιος «γνωστός» του.

Χίλια συγγνώμη που συνέχισα το offtopic… :redface: :redface: :oops:

Όσο για τον παπά, ο μοναδικός λόγος που μέχρι τώρα δεν έχω γίνει κουμπάρος είναι γιατί το έχω σχεδόν σίγουρο ότι θα πλακωθώ με τον παπά αν συμβεί σκηνικό σαν του φίλτατου Tripakis .

Όσο για όταν θα έρθει με το καλό η ώρα να παντρευτώ θα το ψάξω πολύ το θέμα που θα τελεστεί το μυστήριο και κυρίως από ποιόν γιατί αλλιώς δεν το βλέπω να ολοκληρώνετε…

vagskarm
10-11-06, 10:57
Tripakis, εγώ θα του έκανα δώρο την ταινία "Κώδικας Da Vincci" :p

(Θα αφαιρούσα την αξία της ταινίας από το πενηντάρικο όμως)

bill2003
10-11-06, 11:00
Και ο παππάς άνθρωπος είναι! Το ράσο δεν τον μεταμορφώνει σε άγιο! Επίσης και ο άγιος φοβέρα θέλει ;)

Έπρεπε να πετάξεις καμία ατάκα του τύπου "Μα ρώτησα τον Σεβασμιότατο και μου είπε ότι 50 είναι καλά..." :twisted: :lol:

papdoux
10-11-06, 11:20
ειπε για ποιο λογο ζηταγε 300 ευρω; και για ποιο λογο ο γαμπρος σου εδωσε 50 ευρω να πληρωσεις τον παπα;

yiapap
10-11-06, 11:21
Kακώς του έδωσες οτιδήποτε.
Επίσης στη θέση σου θα πηγαίνα την επόμενη μέρα ΣΦΑΙΡΑ στη Μητρόπολη και θα έκανα γραπτή καταγγελία του συμβάντος. Όχι ότι θα γινόταν κάτι αλλά έτσι λίγο να καταλάβουν ότι όταν αποκαλούν τον κόσμο "ποίμνιο" δε σημαίνει ότι είμαστε πρόβατα.

Εγώ πάντως στο γάμο μου είχα πάει με λυμένο ζωνάρι για φασαρία στο οτιδήποτε και σε καμμιά περίπτωση (ούτε καν για τη μεταφορά των δικαιωμάτων σε άλλη ενορία) δε μου ζητήθηκε οτιδήποτε εκτός από τα παράβολα! Στον κουμπάρο μου είχα πει "μη δώσεις φράγκο" αν και απ' ότι κατάλαβα ήθελε να δώσει και έδωσε (αφού ήθελε... No problem)

frap
10-11-06, 11:28
Ας μου έδινε απόδειξη από το μπλοκάκι του ναού με τις σφραγίδες κλπ και θα του έδινα όσα ήθελε...

giwrgosth
10-11-06, 12:16
Έπρεπε να πάρεις και το πενηντάρικο και να φύγεις.
Άντε με τους απεσταλμένους του σατανά που προσπαθούν με νύχια και με δόντια να μας κάνουν άθεους!

golity
10-11-06, 12:17
Μη ξεχνάτε επίσης ότι οι παπάδες παίρνουν από 1000-1400 ευρώ το μήνα από το κράτος (δηλ. από τους φορολογούμενους πολίτες)! Έκανα πρακτική στην Αγροτική και περνούσε από τα χέρια μου η "κολασμένη" λίστα ;)

yiapap
10-11-06, 12:27
Ας μου έδινε απόδειξη από το μπλοκάκι του ναού με τις σφραγίδες κλπ και θα του έδινα όσα ήθελε...Γιατί ρε συ frap;
Εσένα σου περισσεύουν και λείπουν από τους προμηθευτές τις εκκλησίας (εργολάβους, αγιογράφους, εμπόρους εκκληισαστικών ειδών);

bill2003
10-11-06, 12:33
Γιατί ρε συ frap;
Εσένα σου περισσεύουν και λείπουν από τους προμηθευτές τις εκκλησίας (εργολάβους, αγιογράφους, εμπόρους εκκληισαστικών ειδών);

Αν δώσεις π.χ 300 ευρώ στην Εκκλησία για την αγιογράφηση (και όχι μαύρα στον μαύρο... στον παπά ήθελα να πω :lol:) και σου κόψουν απόδειξη, αυτή περνάει ΚΑΝΟΝΙΚΑ στην Εφορία και εκπίπτει ολόκληρη! Δηλαδή θα πληρώσεις 300Ε λιγότερο φόρο ;)

yiapap
10-11-06, 12:37
Ναι γιατί είναι δωρεά με "άγιο σκοπό" :lol:

pareto v.
10-11-06, 12:40
Γενικά το θέμα των εκκλησιών είναι περίεργο αλλά ειδικά στην αθήνα γίνεται της... το σιδηρουν κιγκλιδωμα για το ποιος παπάς θα πάρει φραγκάτη ενορία και οπότε καταλαβαίνετε λαδώνουν και αυτοί με τη σειρά τους αυτούς που τους έβαλαν. Πάντως στην επαρχία (στα χωριά) υπάρχουν πολλοί παπάδες που την βγάζουν με δύο και εξήντα και πιστεύουν σε αυτό που κάνουν.
Εδώ περιμένετε να δούμε ποιο δάσος θα φάνε τελικά για να χτίσουν το Μέγαρο. Μπράβο πάντως στους δημότες του Βύρωνα που τους το ξεκόψανε νωρίσ νωρίς

bill2003
10-11-06, 12:55
Ναι γιατί είναι δωρεά με "άγιο σκοπό" :lol:

Εγώ αναφέρθηκα στο σκεπτικό της απόδειξης.... Τα δίνεις που τα δίνεις (όποιος και αν) ;)

Reef
10-11-06, 13:10
εγω παντως θεωρω απαραδεκτο οι παπαδες να πληρωνονται απο το κρατος και η εκλησια να μην πληρωνει φορους καθολου, λες και τους λειπουν λεφτα και δεν εχουν να πληρωσουν μονοι τους

anon
10-11-06, 13:45
Αν δώσεις π.χ 300 ευρώ στην Εκκλησία για την αγιογράφηση (και όχι μαύρα στον μαύρο... στον παπά ήθελα να πω :lol:) και σου κόψουν απόδειξη, αυτή περνάει ΚΑΝΟΝΙΚΑ στην Εφορία και εκπίπτει ολόκληρη! Δηλαδή θα πληρώσεις 300Ε λιγότερο φόρο ;)


Δεν νομίζω ότι εκπίπτεις ακριβώς το ποσό της δωρεάς, αλλά μειώνεται το φορολογούμενο ποσό. Κάποιος λογιστής / φοροτεχνικός ας μας το εξηγήσει εαν ξέρει στα σίγουρα....

Reef
10-11-06, 13:48
νομιζω πως απλα δεν φορολογεισαι για αυτο το ποσο, οχι οτι δηλαδη δινεις φορο -300€ αλλα οτι φορολογεισαι για το εισοδημα σου -300€

WAntilles
10-11-06, 14:00
Ποια η γνωμη σας πανω σε αυτο το θεμα?

Να έκανες ό,τι έκανα εγώ πριν από 5.5 χρόνια σε επακριβώς την ίδια περίπτωση.

Όταν άπλωσε την άπληστη βρωμοχερούκλα του, τού είπα επί λέξει:

"Σε πληρώνω ήδη υπέρογκα από τους φόρους μου ενώ δεν θα έπρεπε."

Και απλά το βούλωσε.

Φυσικά δεν πήρε ούτε δραχμή (τότε) από εμένα.

elGato
10-11-06, 14:03
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος παντρεύεται ακόμα στην εκκλησία..

τόσοι αγώνες έγιναν για την κατοχύρωση του πολιτικού γάμου

Ο πολίτης, πρέπει πρώτα να δεσμεύεται από τους θεσμούς και τους νόμους του κράτους και προαιρετικά από τα θρησκευτικά του πιστεύω. Εκτός και αν ζούμε σε θεοκρατικό καθεστώς και δεν το έχω πάρει χαμπάρι..

Γιατί να θέλω να ενταχθώ σε μια κοινωνία η οποία αποκυρήσει τη διαφορετικότητα;

thama
10-11-06, 14:09
Όλα αυτά μπορείτε να τα βρείτε στο μαγικό ιστοχώρο www.taxheaven.gr

WAntilles
10-11-06, 14:09
Πολύ καλά τα λες φίλε elGato.

Όσο για το γιατί, θα σε παραπέμψω στον Ε. Λεμπέση.

bill2003
10-11-06, 14:33
νομιζω πως απλα δεν φορολογεισαι για αυτο το ποσο, οχι οτι δηλαδη δινεις φορο -300€ αλλα οτι φορολογεισαι για το εισοδημα σου -300€

Παιδιά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν ήταν να πληρώσεις φόρο 1000Ε μετά πληρώνεις 700Ε. Το λέω με τόση σιγουριά γιατί το είχε κάνει κοντινός συγγενής μου πριν μερικά χρόνια.

Το ίδιο ισχύει και για δωρεές στο Λιμενικό, Αστυνομία κλπ....

@Wan: Τέρμα το moderation??

frap
10-11-06, 14:40
Γιατί ρε συ frap;
Εσένα σου περισσεύουν και λείπουν από τους προμηθευτές τις εκκλησίας (εργολάβους, αγιογράφους, εμπόρους εκκληισαστικών ειδών);

Βασικά με νοιάζει να μην πάνε κατευθείαν στην τσέπη του...
Τώρα για το αν μου περισσεύουν 300 ή όσα, άσε καλύτερα :)

Πάντως, οταν παντρεύτηκα ο παπάς μας είπε επακριβώς: "Αφήστε ότι νομίζετε στο ναό. Δεν είναι υποχρεωτικό να αφήσετε κάτι.". Αν θυμάμαι καλά η κουμπάρα άφησε 50 ή 100 ευρώ. Όταν βάφτισα την κόρη μου (σε άλλη εκκλησία) απλά μου ζήτησαν 50 ευρώ για τα έξοδα του ναού (με απόδειξη...).

-Κ.

Νικαετός
10-11-06, 14:47
Nα πω την κακία μου ?? Άντε να την πω . Εμείς (εσείς) εδώ "τσακώνεστε" και ο φίλος tripakis , έχει φάει τους μεζέδες και την τσικουδιά ...και σε μας τίποτα LOL !!
Αυτό κρατήστε , γιατί το άλλο δεν πρόκειται να αλλάξει στην Ελλάδα για πολλά χρόνια ακόμα ! (Δυστυχώς)

babality
10-11-06, 14:52
Αν εννοεις να αλλαξουν οι παπαδες ναι. Δεν προκειται. ή θα κλεβουν ή θααα.......:rofl:

kubiak
10-11-06, 14:55
Το Μάιο που μας έρχεται θα γίνω κουμπάρος.
Όταν θα έρθει η ώρα να πληρώσω θα πάω με το PPC στο Rec.
Και μετά θα κάνω post σε όσα fora συμμετέχω.

anon
10-11-06, 15:03
Είναι απλό ρε παιδιά. Βάζετε έναν με κάμερα απο κοντά στον παπά συνέχεια, και ειδικά όταν έρθει η ώρα της πληρωμής :rofl: :rofl: :rofl:

golity
10-11-06, 15:54
Είναι απλό ρε παιδιά. Βάζετε έναν με κάμερα απο κοντά στον παπά συνέχεια, και ειδικά όταν έρθει η ώρα της πληρωμής :rofl: :rofl: :rofl:
Σωστοοοοοοοοοοοοοοοοος :oneup: :rofl:

Ο παπάς στο αυτί του "θύματος"...

- εχμ, μήπως μπορούμε να πάμε μέσα για να κανονίσουμε;
- μπααα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, άλλωστε βιάζομαι κιόλας, δεν έχω καθόλου χρόνο.
- μα, δε, δεν θα πάρει πολύ...
- πόσο είπαμε θέλεις;
- τίποτα, άλλωστε για το έργο του θεού δεν πρέπει να ζητάμε χρήματα, κράτησε τα να πιεις ένα καφέ από μένα για το καλό! :p

chaos
10-11-06, 16:24
Όχι ότι θα γινόταν κάτι αλλά έτσι λίγο να καταλάβουν ότι όταν αποκαλούν τον κόσμο "ποίμνιο" δε σημαίνει ότι είμαστε πρόβατα.


Δηλαδη πας στην εκκλησια και δεν εισαι προβατο.Τοτε τι εισαι ?Λιονταρι?

Δηλαδη εκεινο που σας ενοχλει στην εκκλησια ειναι το οτι πρεπει να πληρωσετε καποια ευτελη ποσα, το οτι σας αποκαλουν ΔΟΥΛΟΥΣ του Χριστου δεν σας ενοχλει?!

Αφου πειθεστε σε οτι σας λεει η εκκλησια διχως ΑΠΟΔΕΙΞΗ καλα να παθετε.

Οταν λεω αποδειξη δεν εννοω εκεινη τη κατασταση του νου που προκυπτει απο τη χαλαρη συσχετιση αμφισβητουμενων γεγονοτων , διαφορων δοξασιων και εικονων.

Οταν λεω αποδειξη εννοω εκεινη τη αλυσιδα συσχετισμων των εννοιων που δυναται να προκυψει μονο μεσω της ελλογης σκεψης και των μαθηματικων και οι οποια ακολουθια εχει ως αρχη το αναλλοιωτο και διαμεσω εγκυρων μετασχηματισμων οδηγει στη γνωση.

Εν ολιγοις.
Πως γινεται να δοξαζετε καποιον "Θεο" εφοσον δεν εχει αποδειχθει η υπαρξη του?
Ή ακομη χειροτερα,πως γινεται να εχετε δοξασια σε θεο οταν υπαρχει επιστημη?

Υ.Γ
Με συγχωρειτε για τα τυχον μερη του μηνυματος που πιθανον να ειναι Off topic.

WAntilles
10-11-06, 16:27
Πολύ καλά τα λες, φίλε Chaos.

Whiteyez
10-11-06, 16:30
Ξύρισμα επιτόπου..:mad:

Και τα 50 κακώς τα άφησες, έπρεπε να τα πάρεις..

giwrgosth
10-11-06, 16:45
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος παντρεύεται ακόμα στην εκκλησία..
Λογικό να το ρωτάς, αλλά σκέψου ότι υπάρχουν και γονείς που ζουν για να δουν την κόρη τους νυφούλα, διαφορετικά ένα πρωί στο Δημαρχείο και τελειώναμε!
Τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να ξεφύγουμε από τα δεσμά της ελληνικής οικογένειας ακόμη, τα παιδιά μας ελπίζω!

Whiteyez
10-11-06, 16:52
Ρε παιδιά όσοι πιστεύεται,πιστεύεται στον χριστιανισμό, όσοι δεν πιστεύεται καθίστε στα αυγά σας και κοιτάξτε τα δικά σας πιστεύω..

giwrgosth
10-11-06, 16:57
Ρε παιδιά όσοι πιστεύεται,πιστεύεται στον χριστιανισμό, όσοι δεν πιστεύεται καθίστε στα αυγά σας και κοιτάξτε τα δικά σας πιστεύω..
Θα πάει αλλού το θέμα, αλλά τι σχέση έχει η εκκλησία με τον Χριστιανισμό? Πιστεύω στο Χριστό, αλλά όχι στους παπάδες που κοιτάζουν να αρπάξουν το πενηντάρικο.
Είμαι άθεος? Πιστεύω λιγότερο από σένα (τον καθένα) που πας εκκλησία? Ή είναι πιο Χριστιάνός από μένα ο παπάς που ζητά την τρακοσάρα για να κάνει αυτό που είναι υποχρεωμένος να κάνει?

furious99
10-11-06, 17:02
Είναι γνωστό ότι όταν είσαι σε συναισθηματική έξαρση δηλαδή μεγάλη χαρά (π.χ. γάμος-παπάδες κλπ, γέννηση-γιατροί και μαίες κλπ) ή μεγάλη λύπη (π.χ. αρρώστια-γιατροί κλπ, θάνατος-κοράκια κλπ.) είναι η καλύτερη ευκαιρία να στα αρπάξουν. Σε τέτοιες καταστάσεις πολύ λίγοι μπορούν να σκέφτονται απόλυτα λογικά...

Whiteyez
10-11-06, 17:02
Θα πάει αλλού το θέμα, αλλά τι σχέση έχει η εκκλησία με τον Χριστιανισμό? Πιστεύω στο Χριστό, αλλά όχι στους παπάδες που κοιτάζουν να αρπάξουν το πενηντάρικο.
Είμαι άθεος? Πιστεύω λιγότερο από σένα (τον καθένα) που πας εκκλησία? Ή είναι πιο Χριστιάνός από μένα ο παπάς που ζητά την τρακοσάρα για να κάνει αυτό που είναι υποχρεωμένος να κάνει?


Συμφωνώ μαζί σου..απλά επειδή πήγε λίγο αλλού το θέμα..καλό θα είναι να μείνει στους παπάδες..

Και εμείς όμως δεν πάμε πίσω..ο γάμος κατάντησε πάρτυ. Στολίδια στις εκκλησίες μέσα-έξω, κλείνουμε και τον δρόμο απέξω, κτλπ.Ούτε καρναβάλια να ήταν..και ποιά θα φορέσει το ποιό ωραίο φόρεμα.

chaos
10-11-06, 17:22
Ρε παιδιά όσοι πιστεύεται,πιστεύεται στον χριστιανισμό, όσοι δεν πιστεύεται καθίστε στα αυγά σας και κοιτάξτε τα δικά σας πιστεύω..

Εγω δεν πιστευω ,γνωριζω.
Ειναι πολυ απλο.Οντοτητα με τις ιδιοτητες που αποδιδει ο Χριστιανισμος στον Θεο του ειναι αδυνατο να υπαρξει διοτι φερει αντιφασεις ως προς την ιδια του την υπαρξη.Τωρα εαν εσυ και καθε "πιστος" θελει πιθανως να δηλωνει και διχως εγκεφαλο αμφισβητωντας τις αποδειξεις και αγνοωντας τις αντιφασεις τοτε δεν εχω οτιδηποτε να πω επιπροσθετως.

Στα αυγα επισης καθονται οι κλωσσες οχι οι ανθρωποι.

Κατι ακομα.
Βλεπω πολλους εδω μεσα και μιλουν για πιστη στο Θεο.Αυτο που εχουν οι Χριστιανοι ειναι δοξασια οχι πιστη.Η πειθω για το υπερφυσικο δεν συναδει με την πιστη η οποια αναφερεται σε πειθω για κατι το οποιο δυναται να συμβει.Αλλο πιστη αλλο δοξασια.Ο χριστιανισμος ειναι μια δοξασια διοτι αναφερεται σε υπερ-φυσικα(υπερανω των νομων της φυσης οντα ή καταστασεις οπως για παραδειγμα τα θαυματα) και οχι σε κατι που συμβαδιζει με τα δυνατα.


Οσο για τους παπαδες...
Τι να πω.Οποιος εναποθετει την "πνευματικη"(Ο περισσοτερος κοσμος νομιζει οτι πνευματικη καλλιεργεια συνεπαγεται καποια θρησκεια) καλλιεργεια στους ιερεις τοτε τι να πει κανεις.Ο,τι παιρνουν τους αξιζει.
Λες και νοειται μια τριτη αυτονομη οντοτης εκτος του νου και του σωματος.


Υ.Γ
Δεν ειμαι Αθεος.
Διοτι πως ειναι δυνατο να ειναι αθεος εκεινος που αναζητει την αληθεια διαμεσω του λογου και των μαθηματικων, ενοσω ο θεος πρεσβευει την ιδια την αληθεια και απλως ειναι ενα αλλο ονομα για αυτη, ενω εκεινοι οι ανθρωποι που πειθονται διχως αποδειξη και δεν μπορει να απεχουν περισσοτερο απο την αληθεια επιθυμουν να σφετεριζονται τα ονοματα και να ονομαζουν τους εαυτους των πιστους του Θεου. Ισχυριζονται δηλαδη οτι βρισκονται σε επαφη με το θειο ενω κατι τετοιο δεν θα μπορουσε να απεχει περισσοτερο απο το αληθες διοτι αγνοουν τον ορισμο του Θεου .

golity
10-11-06, 17:48
Νομίζω ξεφύγαμε λίγο από το θέμα μας, στην προκειμένη είναι τα χάλια των παπάδων και η εκμετάλλευση του κοσμάκη...

γνώμη μου είναι ότι η ευθύνη βαραίνει το 100% τον κόσμο, ο οποίος δέχεται να πληρώσει κάτι για το οποίο η εκκλησία είναι υποχρεωμένη να παρέχει δωρεάν. Αν κανένας πλέον δεν δίνει φράγκο στους παπάδες τι θα κάνουν; Θα σταματήσουν να παντρεύουν, κηδεύουν, βαφτίζουν; Η μήπως θα κάνουν πορεία στους δρόμους απαιτώντας χρήματα; Η δύναμη είναι στον απλό κόσμο και πουθενά αλλού! ;)

Να κάνω και ένα μικρό offtopic... :p
@chaos άντε σύντομα και με adsl,να βοηθήσουμε να ανέβει το αναθεματισμένο το ποσοστό :oneup:

yiapap
10-11-06, 17:48
Υ.Γ
Δεν ειμαι Αθεος.
Διοτι πως ειναι δυνατο να ειναι αθεος εκεινος που αναζητει την αληθεια διαμεσω του λογου και των μαθηματικων, ενοσω ο θεος πρεσβευει την ιδια την αληθεια και απλως ειναι ενα αλλο ονομα για αυτη, ενω εκεινοι οι ανθρωποι που πειθονται διχως αποδειξη και δεν μπορει να απεχουν περισσοτερο απο την αληθεια επιθυμουν να σφετεριζονται τα ονοματα και να ονομαζουν τους εαυτους των πιστους του Θεου. Ισχυριζονται δηλαδη οτι βρισκονται σε επαφη με το θειο ενω κατι τετοιο δεν θα μπορουσε να απεχει περισσοτερο απο το αληθες διοτι αγνοουν τον ορισμο του Θεου .
Mε έχασες.
"Ο θεός πρεσβεύει την ίδια την αλήθεια και είναι ένα άλλο όνομα για αυτή";
Για εξήγησέ το μου λίγο. Π.χ. πιστεύεις ότι ο θεός έχει συνείδηση της ύπαρξης του;

Επίσης ξεκινάς από τους άθεους, απορείς πως γίνεται να.. αφού ο θεός... και μετά τα ρίχνεις στους πιστούς; Τι γύρισμα είναι αυτό;

augerinos
10-11-06, 17:49
Θα συμφωνήσω με τον chaos.

Είναι πράγματι το λιγότερο εγκληματικό, να:

α) βαφτίζουμε και μυούμε ένα παιδί χωρίς τη θέλησή του
β) εναποθέτουμε την πνευματική του εξέλιξη σε μια θρησκεία (όποια και να είναι αυτή)
γ)Πιέζουμε τα παιδιά μας να πηγαίνουν στην εκκλησία
δ)αφήνουμε τον κάθε κολλημένο να περνάει την προκατάληψη του στους γύρω μας.

Φυσικά δεν λέω "στα όπλα", αλλά ο διάλογος μπορεί να λύσει όλα αυτά τα σφάλματα. Ξέρω παιδιά που στο σχολείο έτρωγαν αποβολή επειδή δεν ήθελαν να πούνε την προσευχή (όχι από βαρεμάρα, από επιλογή). Ξέρω επίσης παιδιά που επειδή δεν πήγανε να εξομολογηθούν στο σχολείο όταν ήρθε ο παππάς, φάγανε επίσης αποβολή (ενώ ήδη από πριν είχε αρχίσει η επιβολή του γυμνασιάρχη λέγοντας ότι είναι "υποχρεωτική η εξομολόγηση")

Επίσης, πρέπει επιτέλους να σταματήσει σε αυτή τη χώρα η αντίληψη που επικρατεί, ήτοι όποιος δεν είναι Χριστιανός είναι είτε σατανιστής, είτε αλήτης, είτε μίασμα της κοινωνίας. Για όνομα. Επιβολές στις επιλογές μας δεν θα έπρεπε να ανεχόμαστε ούτε στο ελάχιστο.

Συγκεκριμένα τώρα για την εκκλησία, τι να πρωτοπεί κανείς; Εδώ τους κοροϊδεύουν μέσ'την μούρη τους και κανένας δεν το παίρνει χαμπάρι. Σκάει ο αρχιπαππάς ο Χριστόδουλος με τα χρυσά, τις μερσεντές και τους μπράβους λες και έσκασε η Britney Spears. Έπειτα σου λέει και την διδαχή του, τον βλέπεις απ'την τηλεόραση και αντί να πας να του πετάξεις κανένα pc 100ετίας (αυτά με τις λυχνίες) χαίρεσαι και φωνάζεις και το πιτσιρίκι σου να δει. Ε, καμένο χαρτί είσαι και θα κάνεις και το παιδί σου το ίδιο.

Chris2004
10-11-06, 17:50
Καταρχήν κάνετε το ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος να συγχέετε Χριστιανισμό με Εκκλησία.
Η Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία είναι μία Ιεραρχική Οργάνωση με συγκεκριμένο δόγμα και συγκεκριμένους σκοπούς (όποιοι και αν είναι αυτοί.

Δεύτερον η ΠΙΣΤΗ δεν έχει να κάνει με την πίστη σε αυτό που λέγεται θεός...αλλά σε αυτά που διδάσκει η Αγία Γραφή. Πιστοί δεν είναι αυτοί που πάνε κάθε κυριακή στην Εκκλησία, ανάβουνε ένα Κερί και κάνουν νηστεία.
Αλλά αυτοί που αγαπάνε και σέβονται τον συνάνθρωπό τους και πιστεύουν ότι θα είναι ευτυχισμένοι με αυτόν τον τρόπο ζωής.

Συμφωνώ απόλυτα ότι η Εκκλησία (Ανατολική και Δυτική) έχει κάνει και κάνει ακόμα τα τρισχείριστα και έχει αμαυρώσει την εικόνα του Χριστιανισμού. Το μόνο που έχει καταφέρει τόσα χρόνια είναι να απομακρύνει τον κόσμο απο τον Χριστιανισμό...και πολλοί βλέπω ότι έχουν πέσει σε αυτή τη παγίδα.
Έχει καταντήσει τη θρησκεία Τυπολατρεία και εκμεταλλεύεται τη 'πίστη' του απλού κοσμάκη.

Αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι αυτά που διδάσκει η Αγία Γραφή δεν είναι σωστά.

Τέλος έχουμε και εμείς το μερίδιο ευθύνης μας που έχουμε μετατρέψει τα μυστήρια της Εκκλησίας σε κοινωνικές εκδηλώσεις.

chaos
10-11-06, 17:53
Νομίζω ξεφύγαμε λίγο από το θέμα μας, στην προκειμένη είναι τα χάλια των παπάδων και η εκμετάλλευση του κοσμάκη...

γνώμη μου είναι ότι η ευθύνη βαραίνει το 100% τον κόσμο, ο οποίος δέχεται να πληρώσει κάτι για το οποίο η εκκλησία είναι υποχρεωμένη να παρέχει δωρεάν. Αν κανένας πλέον δεν δίνει φράγκο στους παπάδες τι θα κάνουν; Θα σταματήσουν να παντρεύουν, κηδεύουν, βαφτίζουν; Η μήπως θα κάνουν πορεία στους δρόμους απαιτώντας χρήματα; Η δύναμη είναι στον απλό κόσμο και πουθενά αλλού! ;)

Να κάνω και ένα μικρό offtopic... :p
@chaos άντε σύντομα και με adsl,να βοηθήσουμε να ανέβει το αναθεματισμένο το ποσοστό :oneup:

Σε μια με δυο εβδομαδες ελπιζω να ενεργοποιηθει η 1Mbps Adsl...

Chris2004
10-11-06, 17:53
Θα συμφωνήσω με τον chaos.

Είναι πράγματι το λιγότερο εγκληματικό, να:

α) βαφτίζουμε και μυούμε ένα παιδί χωρίς τη θέλησή του
β) εναποθέτουμε την πνευματική του εξέλιξη σε μια θρησκεία (όποια και να είναι αυτή)
γ)Πιέζουμε τα παιδιά μας να πηγαίνουν στην εκκλησία
δ)αφήνουμε τον κάθε κολλημένο να περνάει την προκατάληψη του στους γύρω μας.



Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όλα αυτά είναι ευθύνη δική μας του κράτους και της Εκκλησίας...επαναλαμβάνω όμως ότι σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι όσα διδάσκει ο Χριστιανισμός (εάν εφαρμοστούν σωστά) είναι λάθος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.