PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα και γω δεν ξέρω με τι.



Vassilis1914
03-02-12, 21:06
Παιδες καλησπέρα...μια γνώμη θελω... εδώ και κανα 2 βδομάδες και μονο απογευματα και βράδια εμφανίζεται το εξής πρόβλημα:
Ενω το ρουτερ παραμενει συνδεδεμένο ξαφνικα ολοι οι browsers και στα 3 pc(1 ενσυρματο 2 ασύρματα) δεν ανοιγουν τις σελίδες...αυτο κρατάει για κάνα 5-6 λεπτά και μετά ολα καλά... Μετά από λίγο πάλι θα ξαναεμφανιστεί...Το περίεργο είναι οτι σε gmail google calendar μπορώ να μπαίνω κανονικά..Google docs ομως όχι! Και επίσης ενα ραδιόφωνο που έχω σχεδόν παντα ανοιχτό, ΠΑΝΤΑ συνεχίζει να παιζει κανονικα... το ίδιο και msn skype, δε με πετάνε ποτέ! Καμιά φορά και στο youtube αν εχω βιντεο να φορτώνει θα φορτώσει κανονικά..
Άλλες σελίδες όμως με τίποτα...Στην αρχή εμφάνιζε πρόβλημα DNS, εβαλα τους DNS που μου ειπαν στο support, τπτ..τώρα απλά λέει "Chrome could not connect κλπ"

Τι μπορεί να συμβαίνει;;;

Πριν κανα μήνα παρόμοιο πρόβλημα εμφανιζόταν σε άλλον εδώ στην ευρύτερη περιοχή..
Απο το support μου ειπαν οτι βραχυκυκλώνει ενα τηλεφωνο παλιό που έχω, να αλλάξω μπρίζες και διάφορα άλλα... Είναι δυνατόν να εμφανίστηκε ετσι ξαφνικά αυτο το πρόβλημα;; Μπορεί να φταίει κάτι στο σπίτι;;

Spank
04-02-12, 17:17
Μπορεί όντως να υπάρχει γενικότερο πρόβλημα στην περιοχή σου μπορεί και οχι όμως. Άλλαξε για την ώρα ενα splitter και φιλτράκια σε ολα τα τηλέφωνα να δεις μήπως φτιάξει για όντως κατι μπορεί να βραχυκυκλώνει.

Καλό θα ήταν αν ειχες και ενα αλλο router να δοκίμαζες , α και κάνε και ενα hard reset απο το κουμπάκι απο πίσω στο router σου (θα χρειαστείς να ξανα βάλεις κωδικούς μετά).

030366
05-02-12, 02:20
Θα λεγα κι εγώ πώς κάτι παίζει με το router, σε παρόμοια περίπτωση γνωστός μου με σύνδεση ΟΤΕ άλλαξε router και δεν είχε πρόβλημα.

Vassilis1914
29-02-12, 20:35
Έτσι για την ιστορία, άλλαξα το router(από το Thompson -> Linksys) και προς το παρών δουλεύει μια χαρά εδώ και 2 μέρες...
Ευχαριστώ πολύ!

FSHOPAXD
01-03-12, 10:34
Αντιμετώπισα πρόσφατα πρόβλημα με Router που πραγματικά με ξάφνιασε :
Είχα το SL2 της Siemens, το οποιο ποτε δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα. Για να καλύψω καλύτερα το ασύρματο δίκτυο κάνω αλλαγή σε Thomson TG585v8 . Το Thomson κάλυψε πολύ καλά τους χώρους που επιθυμούσα και λειτουργούσε άψογα για 2 μηνες περίπου. Κάποια ημέρα μετά από μια διακοπή ρεύματος είδα ότι δεν είχα σύνδεση και έκανα χειροκίνητα Connect.
Επανήλθαν όλα εκτός από την ταχύτητα που είχε κανονικά η γραμμή. Είχα Internet αλλά όχι την αίσθηση που πάντα υπήρχε, επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη (13831) για να δουμε μηπως υπήρχε κάποιο πρόβλημα στην γραμμή ή κάποιο βραχυκύκλωμα. Η γραμμή βρέθηκε ΟΚ, εκανα Reset και στήσιμο από την αρχή των πάντων χωρίς αποτέλεσμα. Το Download ήταν χαμηλό, το Youtube δεν λειτουργούσε σωστά, οι Browsers παρουσιάζανε προβλήματα και μάλιστα σε διάφορες συσκευές ενσύρματες ή ασύρματες. Ξαφνικά αποφάσισα να ξαναβάλω πάλι πίσω το Siemens και όλα επανήλθαν πίσω σε φυσιολογικές καταστάσεις!!
Τελικό συμπέρασμα:
1ο Πάντα να έχεις και ένα δεύτερο Router που να λειτουργεί 100% ως Spare για τις δύσκολες στιγμές !!!
2ο Ποτέ να μην εμπιστεύεσαι έναν Router
3o Ποτέ μην ρίχνεις το σφάλμα σε άλλους

030366
01-03-12, 19:46
Το τρίτο λίγο δύσκολο στην Ελλάδα..

Vassilis1914
02-03-12, 22:48
Μετά από μερικές μερούλες...το πρόβλημα να το πάλι :)
Πλέον διακόπτεται η σύνδεση κανονικά και με τον νόμο->σβήνει κ το λαμπακι internet.
Και ενίοτε σβήνει και το broadband... Οπότε... back to square one..

030366
03-03-12, 15:51
Αυτό είναι διαφορετικό, από αυτό πού είχες αναφέρει αρχικά. Εκτός κι αν το thomson σου έδειχνε με τόσο αλλόκοτο τρόπο την αποσύνδεση. Τελικά στη γραμμή τώρα ποιό router έχεις; Thomson η Linksys; Γιατί είπες οτι σβήνει το broadband..

Vassilis1914
04-03-12, 23:38
Τώρα είμαι με το linksys... Όταν το κάνει, καμιά φορά σβήνει και το broadband, καμιά φορά μόνο το internet...

030366
05-03-12, 19:03
Αυτό φαίνεται να είναι θέμα γραμμής. Αρχικά βεβαιώσου ότι όλες οι συνδέσεις είναι σωστές, αν έχεις φίλτρα σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές κλπ. Αν είναι όλα σωστά συνδεδεμένα δοκίμασε να αφήσεις το linksys μόνο του στη γραμμή χωρίς τηλέφωνα κατά προτίμηση στη κεντρική τηλεφωνική πρίζα και παρατήρησε αν θα συνεχίσει να το κάνει.

Vassilis1914
06-03-12, 01:12
Αυτό φαίνεται να είναι θέμα γραμμής. Αρχικά βεβαιώσου ότι όλες οι συνδέσεις είναι σωστές, αν έχεις φίλτρα σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές κλπ. Αν είναι όλα σωστά συνδεδεμένα δοκίμασε να αφήσεις το linksys μόνο του στη γραμμή χωρίς τηλέφωνα κατά προτίμηση στη κεντρική τηλεφωνική πρίζα και παρατήρησε αν θα συνεχίσει να το κάνει.

Απλά είναι λίγο δύσκολο αυτό γιατί απαιτεί να μείνω χωρίς τηλέφωνα για αρκετό διάστημα μιας και είναι τυχαίες οι στιγμές που εμφανίζεται...

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές...!

@ ADSLgr.com All rights reserved.