PDA

Επιστροφή στο Forum : ταχυτητες conn-x



marios261
06-02-12, 16:48
καλησπερα σε ολο το φορουμ.ειμαι συνδρομητης conn-x περιπου ενα χρονο .Δεν ειχα ψαξει καθολου το θεμα με της ταχυτητες μεχρι τωρα και ετσι συμτωματικα ειπα να to δω οταν το ειδα σε καποιο θεμα.εχω γραμμη εως24mps και ειδα στο ρουτερ μου οτι κλειδωνε στα 6.ειπα τοτε να παρω να ρωτησω τη γινεται και μου ειπαν απο τον οτε οτι ειμαι μακρια απο το σταθμο του οτε και δεν μπορω να παω πανω απο 6,2mps.ειπα να ρωτησω και στον αλλο παροχο που εχουμε εδω τη hol.ειμαι απο νησι και εχουμε μονο αυτους τους 2 παροχους εδω.ρωτησα τον υπαλληλο και προς τιμην του μου ειπε οτι δεν μπορει να μου εγγυηθη ποσο θα πιανει γιατι παιζουν πολλα ρολο αλλα μια κοπελα που δουλευει στο καταστημα και μενει λιγο πιο κατω απο μενα και εχει hol τρεχει με 14.συγνωμη αλλα υπαρχει περιπτωση τοσο μεγαλη διαφορα?

emeliss
06-02-12, 21:51
Γιατί δεν ρωτάς τους γείτονες σου που κλειδώνουν; Όλο και κάποιος θα έχει adsl.

Vitruvian78
06-02-12, 22:16
Είναι πολύ πιθανό με την hol να συγχρονίζεις καλύτερα απ' οτι στον ΟΤΕ....Βέβαια οχι πολυ περισσότερο απο 2-3Mbps παραπάνω...Όσο για την κοπέλα που συγχρονίζει αρκετά παραπάνω, δεν ξέρω τί να πω......παίζει ρόλο και τί πορεία ακολουθεί το καλώδιο μέχρι να έρθει στην πόρτα σου....

emeliss
06-02-12, 22:39
...αν θέλει να γράψει ακόμα μία πώληση...

marios261
06-02-12, 22:43
το σπιτι της κοπελας ειναι πολυ κοντα με το δικο μου.το παιδι δεν μου ειπε οτι θα πιανω 14 απλα μου ειπε αυτο γιατι ετυχε η κοπελα να μενει κοντα .Εν το μεταξυ απο οτι ειδα και μου ειπαν κιολας ο σταθμος του οτε οπου παιρνω το σημα ειναι περιπου 3 με 4 χιλιομετρα απο εμενα ενω αυτος της hol ειναι γυρω στο 1.5 χιολιομετρα απο εδω. φανταζομαι παιζει ρολο αυτο ε?

emeliss
06-02-12, 22:46
Εν το μεταξυ απο οτι ειδα και μου ειπαν κιολας ο σταθμος του οτε οπου παιρνω το σημα ειναι περιπου 3 με 4 χιλιομετρα απο εμενα ενω αυτος της hol ειναι γυρω στο 1.5 χιολιομετρα απο εδω. φανταζομαι παιζει ρολο αυτο ε?
Ποιος στο είπε; Απλά σε κοροϊδεύει. Όλα τα μηχανάκια των εναλλακτικών είναι κοντά ή μέσα στα κτίρια του ΟΤΕ. Δεν έχει καμία σημασία που είναι το εμπορικό κατάστημα με το οποίο συνεργάζεται ο εναλλακτικός.

marios261
06-02-12, 22:52
κοιτα ειμαι απο τη συρο.Αν μπεις και δεις ο οτε εδω στη συρο εχει 5 σταθμους .εγω μενω σε χωριο εξω απο την πολη αλλα η αποσταση απο την πολη ειναι γυρω στο 1,5 χιλιομετρο.εγω απο οτι μου ειπαν περνω σημα οχι απο τον κετρικο που ειναι στη πολη αλλα απο εναν αλλο που ειναι σε χωριο 3 με 4 χιολιομετρα απο εμενα.Η hol εχει 2 σταθμους στο νησι και οι 2 ειναι μεσα στην πολη στην αποσταση που σου ειπα απο εμενα.γιαυτο ρωτησα αν παιζει ρολο

emeliss
06-02-12, 23:18
Και τη Βάρη ξέρω, και το Κίνι, και το Φοίνικα και τα δύο στην πόλη αλλά δεν έχει σημασία.
Ότι σου είπαν ΔΕΝ ισχύει. Τα καλώδια όλα είναι του ΟΤΕ και πάνε στο τοπικό κέντρο του ΟΤΕ. Στην περίπτωσή σου στην Βάρη. Από εκεί φεύγουν άλλα καλώδια προς τα DSLAM των εναλλακτικών (δηλαδή + ένα μικρό μήκος).
Ότι σου είπαν είναι φούμαρα. Σε όποιο κέντρο πέφτεις στον ΟΤΕ, σε αυτό και μόνο σε αυτό μπορεί να πας σε άλλο πάροχο, αρκεί φυσικά να έχει παρουσία εκεί. Έτσι δουλεύει η συνεγκατάσταση και τα "ιδιόκτητα" δίκτυα των εναλλακτικών σε όλη την Ελλάδα.

marios261
06-02-12, 23:32
το θεμα ομως ειναι γιατι μου ειπαν απο τον οτε οτι δεν μπορω να παω πανω απο 6.2mps ενω με hol στα 50 μετρα μακρια πιανει με 14.Ασε που πολλες φορες δεν πιανω ουτε τα 6.2 που μου ειπαν.

Vitruvian78
06-02-12, 23:33
Αυτό που λες παίζει σίγουρα ρόλο. Κι όμως αυτό που υποστηρίζεις emeliss δεν ισχύει. Η Forthnet στη Λέσβο έχει στήσει δικά της DSLAM πάρα πολλά χωριά του νησιού χωρίς την φυσική παρουσία του ΟΤΕ σε κάθε χωριό. Οπότε είναι πολύ πιθανόν η hol να έχει το Κέντρο της σε κάποιο σημείο κοντά στον φίλο.....εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις, δεν έχεις να χάσεις κάτι! Σίγουρα πιο οικονομικά τιμολόγια θα πληρώνεις στη hol ακόμη κι αν η γραμμή αποδίδει το ίδιο.

emeliss
06-02-12, 23:40
Αυτό που λες παίζει σίγουρα ρόλο. Κι όμως αυτό που υποστηρίζεις emeliss δεν ισχύει. Η Forthnet στη Λέσβο έχει στήσει δικά της DSLAM πάρα πολλά χωριά του νησιού χωρίς την φυσική παρουσία του ΟΤΕ σε κάθε χωριό. Οπότε είναι πολύ πιθανόν η hol να έχει το Κέντρο της σε κάποιο σημείο κοντά στον φίλο.....εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις, δεν έχεις να χάσεις κάτι! Σίγουρα πιο οικονομικά τιμολόγια θα πληρώνεις στη hol ακόμη κι αν η γραμμή αποδίδει το ίδιο.
Μάλλον έχεις μπερδευτεί. Πουθενά δεν έχουν βάλει DSLAM χωρίς την φυσική παρουσία του ΟΤΕ (αστικό κέντρο του ΟΤΕ στο οποίο καταλήγουν τα καλώδια). Μάλλον εννοείς τα κάποια ελάχιστα χωριά που ο ΟΤΕ δίνει τηλεφωνία και όχι adsl και που κάποιος εναλλακτικός έχει βάλει dslam. Όχι απλά είναι απίθανο, είναι αδύνατο να έχει η HOL κέντρο πιο κοντά σε συνδρομητή.
Αν θα πάει και που θα πάει είναι θέμα του φίλου. Όμως μην λέμε πράγματα που τεχνικά δεν ισχύουν.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 1 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


το θεμα ομως ειναι γιατι μου ειπαν απο τον οτε οτι δεν μπορω να παω πανω απο 6.2mps ενω με hol στα 50 μετρα μακρια πιανει με 14.Ασε που πολλες φορες δεν πιανω ουτε τα 6.2 που μου ειπαν.
Ρώτα τους γείτονες τι πιάνουν και γράψε εδώ τα στοιχεία του ρούτερ (attenuation, snr margin, συγχρονισμό).

marios261
06-02-12, 23:46
Γιαυτο το ρωτησα.κοιτα και τα ιδια με τωρα να πιανω παλι ευχαριστημενος θα ειμαι.Να ρωτησω κατι αλλο αν γνωριζει καποιος.το συμβολαιο μου τελειωνει στης 10 μαρτιου με τον οτε.Μπορω να κανω απο τωρα αιτηση στη hol για μεταφορα γιατι απο οτι ξερω θελει και καποιον καιρο ωστε να γινει η μεταφορα.

emeliss
06-02-12, 23:48
Είναι νωρίς ακόμα.

marios261
07-02-12, 00:00
Εδω ειναι καποια απο τα στοιχεια του ρουτερ δεν ξερω αν χρειαζεσαι κατο αλλο.ευχαριστω για το ενδιαφερον και τη βοηθεια παντως

Modem
ADSL Firmware Version 4.5.0.12.0.1
Modem Status Connected
DownStream Connection Speed 7735 kbps
UpStream Connection Speed 1023 kbps
VPI 8
VCI 35

emeliss
07-02-12, 00:03
Κάνε επεξεργασία και σβήσε τις ip.

Κάπου θα λέει και το attenuation και το snr margin. Από τα παραπάνω χρειάζονται τα "DownStream Connection Speed 7735 kbps, UpStream Connection Speed 1023 kbps"

marios261
07-02-12, 00:08
ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 7735 kbps 1023 kbps
Line Attenuation 36.8 db 25.8 db
Noise Margin 8.2 db 13.7 db Αυτα εδω μαλλον εννοεις.τωρα με την ip που ειπες να να της σβησω εντελως?

emeliss
07-02-12, 00:14
Ναι.

Σήμερα ή καλύτερα αύριο δοκίμασε να βάλεις το ρούτερ απευθείας στην τηλεφωνική πρίζα αφήνοντας στον αέρα τηλέφωνο, φίλτρα και ότι άλλο υπάρχει στην γραμμή. Δες αν τα παραπάνω αλλάζουν. Με 37dB attenuation δεν είναι παράλογος ένας συγχρονισμός στα 7Mbps αλλά ούτε θα ήταν παράλογο να δεις 10Mbps.

marios261
07-02-12, 00:17
Δεν εχω καθολου τηλεφωνο μονο ιντερνετ.Να σου πω κιολας οτι το μεσημερι τυχαινει το 7 τοσο που βλεπεις εκει να πεσει στο 5.4

marios261
07-02-12, 11:10
Σύνδ ADSL Downstream Upstream
Connection Speed 5751 KBit/s 1023 KBit/s
Line Attenuation 36.7 db 25.8 db
Noise Margin 13.5 db 13.3 db
Αυτα ειναι απο σημερα.ειναι φυσιολογικο να πεφτει ετσι.πολυ λιγη δεν ειναι η ταχυτητα?

emeliss
07-02-12, 14:42
Η ταχύτητα έπεσε γιατί ανέβηκε αδικαιολόγητα το SNR margin από 8,2dB σε 13,5dB με το default του ΟΤΕ να είναι στις 24άρες 9dB. Λεπτομέρειες για το snr margin θα βρεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614).
Δες μην αλλάζει για κάποιο λόγο το adsl type από adsl2+ σε απλό adsl. Κάπου θα γράφει για "adsl", "G.DMT," "ITU G.992.1" ή για "adsl2+", "ITU G.992.5".
Το πιο εύκολο θα ήταν να δοκιμάσεις με άλλο ρούτερ.

marios261
07-02-12, 17:34
εχουμε το ιδιο μοντεμ ρουτερ απο οτι βλεπω.μολισ την προηγουμενη εβδομαδα το πηρα.αφου το ξερεις φανταζομαι μπορεις να βοηθησεις με της ρυθμισεις?

........Auto merged post: marios261 πρόσθεσε 111 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εχουμε το ιδιο μοντεμ ρουτερ απο οτι βλεπω.μολισ την προηγουμενη εβδομαδα το πηρα.αφου το ξερεις φανταζομαι μπορεις να βοηθησεις με της ρυθμισεις?

Να πω οτι δοκιμασα ενα αλλο ρουτερ κα κλειδωνει εκει στο 7.5 αρα καποια ρυθμιση θα θελει το αλλο.Δεν μπορω να καταλαβω ομως.Αυτα που δινει το ρουτερ ειναι πραγματικα γιατι εμενα απο τον οτε μου ειπαν οτι πανω απο 6,2 δεν μπορω να παω.

emeliss
08-02-12, 16:49
Το συγκεκριμένο δεν αναφέρει από την μάνα του αυτή την πληροφορία.

Ο συγχρονισμός είναι αληθινός. Αυτό που μπορεί να έχει διαφορά είναι το attenuation. Κανένας δεν μπορεί να πει με σιγουριά "δεν πάει πάνω από..." "θα πιάσεις τόσο" κλπ. Σίγουρα όμως μπορείς να βρεις τα άκρα και σίγουρα το max 6,2 δεν ισχύει.

wega
08-02-12, 19:34
Είμαι συνδρομητής conn-x και εδώ και κάμποσες ημέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Όταν πάνω στο splitter αφήνω συνδεδεμένο μόνο το καλώδιο που πάει στο router, τότε το router πιάνει ταχύτητα μέχρι και 18Mbits. Όταν όμως συνδέω στο splitter και το καλώδιο της τηλεφωνιικής μου συσκευής τότε η ταχύτητα πέφτει στα 8Mbits... Το splitter αποκλείεται να φταίει γιατί έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά και συμβαίνει κάθε φορά το ίδιο. Απ' ότι φαίνεται η συσκευή λειτουργεί σαν πηγή θορύβου. Μήπως ξέρει κάποιος γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; :hmm:

emeliss
08-02-12, 19:37
Γιατί συμβαίνει. Δοκίμασε με άλλη συσκευή.

XronisR
08-02-12, 20:38
Για να μην ανοιγω νεο θεμα,θα ηθελα να ρωτησω αν η γραμμη μου ειναι καλη,οχι αν θα κλειδωνε παραπανω η παρακατω.

Stats:
Down Up
SNR Margin: 11.9 24.2 db
Line Attenuation : 29.9 18.3 db
Data Rate : 10031 509 kbps

wega
08-02-12, 21:58
Γιατί συμβαίνει. Δοκίμασε με άλλη συσκευή.

Θέλω να κάνω μια διόρθωση σε όσα είπα προηγουμένως. Έχω γραμμή isdn και στο splitter είναι συνδεδεμένο το netmod, όχι τηλεφωνική συσκευή. Το netmod δημιουργεί το πρόβλημα στην πτώση της ταχύτητας. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί γίινεται αυτό. Μέχρι πριν λίγες ημέρες δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα... Modem και netmod πάνω στο ίδιο splitter κι όλα καλά. Δεν ξέρω τί μπορεί να πηγαίνει στραβά...

weather1967
08-02-12, 22:02
Ναι.

Με 37dB attenuation δεν είναι παράλογος ένας συγχρονισμός στα 7Mbps αλλά ούτε θα ήταν παράλογο να δεις 10Mbps.

+1000

Φιλε μου emeliss εισαι απολυτα σωστος,ειχα το ρουτερ sagem 2444 με attenuation 33,5 db και κλειδωνα μεταξυ 8,5-9,5 mbps download
Eβαλα πανω το ZTE ZXV10 W300 και κλειδωνει 9,7-10,4 mbps και δειχνη attenuation 42,5 db
Που οφειλετε αυτο ? καπου παρατηρω οτι τα attenuation απο ρουτερ σε ρουτερ ειναι οτι ναναι,κατα ποσο αξιοπιστα ειναι τα attenuation που δειχνουν τα ρουτερ οταν υπαρχει 9 db διαφορα προς τα πανω στο ΖΤΕ αλλα εχει μεγαλυτερο κλειδωμα ταχυτητας .

marios261
09-02-12, 16:30
Το παρατηρησα και εγω οτι απο ρουτερ σε ρουτερ αλλαζει.Στο δικο μου ηταν 37 οπως ειδες και στο αλλο ρουτερ 41.Στο ενα κλειδωνε στα 7mps και στο αλλο με 8,3mps.

emeliss
09-02-12, 16:56
Θέλω να κάνω μια διόρθωση σε όσα είπα προηγουμένως. Έχω γραμμή isdn και στο splitter είναι συνδεδεμένο το netmod, όχι τηλεφωνική συσκευή. Το netmod δημιουργεί το πρόβλημα στην πτώση της ταχύτητας. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί γίινεται αυτό. Μέχρι πριν λίγες ημέρες δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα... Modem και netmod πάνω στο ίδιο splitter κι όλα καλά. Δεν ξέρω τί μπορεί να πηγαίνει στραβά...
Μπορείς να δηλώσεις βλάβη και να σου αντικαταστήσουν το netmod. Πιθανότατα όμως να σου δώσουν santis και όχι netmod.

wega
09-02-12, 18:01
Μπορείς να δηλώσεις βλάβη και να σου αντικαταστήσουν το netmod. Πιθανότατα όμως να σου δώσουν santis και όχι netmod.

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε emeliss! Θα κάνω αυτό που μου είπες μήπως και το πρόβλημα διορθωθεί. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.