PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκέφτομαι να αποχωρήσω, λόγω τιμής.



JULIANIK
06-02-12, 20:06
Με απασχολεί το θέμα κόστους και σκέφτομαι να αποχωρήσω από τη FORTH.
Είμαι πελάτης από την έναρξη της υπηρεσίας.
Χρησιμοποιώ ελάχιστα έως και καθόλου το σταθερό και πληρώνω παγίως γύρω στα 52ευρώ ανά δίμηνο.
Αν βέβαια χρειαστεί, η όποια κλήση, χρεώνεται επιπλέον.
52 ευρώ (ή σχεδόν 26 το μήνα), μόνο για Ιντερνετ, είναι ένα κόστος που πρέπει να μειωθεί. :what:
Η λύση που προσφέρουν, να προπληρώσω τα πάγια έτους με έκπτωση, δε με καλύπτει.

Ήθελα να ρωτήσω κάποιον που το έχει ψάξει πρόσφατα, ή έχει κάνει ήδη μετάβαση αλλού,
ποια είναι η φτηνότερη λύση σε άλλο πάροχο,
ή ποιόν πάροχο να αποφύγω, έστω κι αν συμφέρει οικονομικά.
Ή τυχόν προβλήματα που σας έτυχαν κατά τη μετάβαση και πρέπει να τα προσέξω.
Εννοείται ότι θα το ψάξω και μόνος μου, αλλά θα ήθελα μερικές γνώμες πρώτα.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα,
δηλαδή έως 24Mbit και να χρεώνομαι τις κλήσεις, με καλύπτει.
Θα εξέταζα το ενδεχόμενο για πακέτο με μικρότερες ταχύτητες, μόνο αν είχε σοβαρή διαφορά τιμής.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

guardianhelm
06-02-12, 20:28
H CYTA έχει πακέτο 2play χωρίς δωρεάν κλήσεις, αλλά αν παραμείνεις στα 24 δεν γλιτώνεις αρκετά... Δες εδώ (http://www.cyta.gr/index.php?ID=2_play_home#anch1).

christakoss
06-02-12, 20:35
Η πιο οικονομική λύση :
http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/wind-double-play-s/?planID=1289

secjournalist
06-02-12, 20:43
Βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση και με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα οπότε αν αποφασίσεις γράψε και ένα ποστ εδώ

DSLaManiaC
06-02-12, 21:00
Το ποιο οικονομικό αυτή τη στιγμή είναι το 4ρι της CYTA με 16€.

JULIANIK
07-02-12, 00:17
Το ποιο οικονομικό αυτή τη στιγμή είναι το 4ρι της CYTA με 16€.
Το 4άρι της cyta = 16 ευρώ το μήνα
Το 24αρι wind-S = 15,17 ευρώ το μήνα

Σε βάθος 12μηνου, μαζί με το τέλος ενεργοποίησης
το 24αρι wind-S βγαίνει πάλι ελαφρώς φτηνότερο.

Μεταξύ forth, cyta και wind-S που έχω συγκρίνει ως τώρα
φτηνότερη είναι η wind

DSLaManiaC
07-02-12, 00:19
Το 4άρι της cyta = 16 ευρώ το μήνα
Το 24αρι wind-S = 15,17 ευρώ το μήνα

Σε βάθος 12μηνου, μαζί με το τέλος ενεργοποίησης
το 24αρι wind-S βγαίνει πάλι ελαφρώς φτηνότερο.

Μεταξύ forth, cyta και wind-S που έχω συγκρίνει ως τώρα
φτηνότερη είναι η wind

Έχεις δίκιο.
Αγνοούσα το νέο offer που βγάλανε.

Still, μικρή η διαφορά.

achatzak
07-02-12, 14:37
Το 4άρι της cyta = 16 ευρώ το μήνα
Το 24αρι wind-S = 15,17 ευρώ το μήνα

Σε βάθος 12μηνου, μαζί με το τέλος ενεργοποίησης
το 24αρι wind-S βγαίνει πάλι ελαφρώς φτηνότερο.

Μεταξύ forth, cyta και wind-S που έχω συγκρίνει ως τώρα
φτηνότερη είναι η wind

15,17€ είναι αν έχεις ταυτόχρονα κινητό Wind. Μονο τότε σου δίνουν την τιμή αυτή
αλλιώς είναι 19,90€

kmpatra
07-02-12, 15:15
15,17€ είναι αν έχεις ταυτόχρονα κινητό Wind. Μονο τότε σου δίνουν την τιμή αυτή
αλλιώς είναι 19,90€

για τις on-line αιτησεις ισχύει ανεξάρτητα αν εχεις κινητό ή οχι.Μπορεις να το περάσεις στο καλάθι και να πατήσεις το online αιτηση για να το δεις αναλυτικά (κανονική τιμη 19,90 και online προσφορά 15,17). Αν εχεις και κινητό, υπάρχει επιπλέον έκπτωση και στο πάγιο του κινητού. Μεχρι πρότινος το συγκεκριμενο πακέτο το έδιναν με 15,17 και στα καταστήματα,δεν ξέρω αν ισχύει εκεί ακόμα.

achatzak
07-02-12, 15:17
για τις on-line αιτησεις ισχύει ανεξάρτητα αν εχεις κινητό ή οχι.Μπορεις να το περάσεις στο καλάθι και να πατήσεις το online αιτηση για να το δεις αναλυτικά (κανονική τιμη 19,90 και online προσφορά 15,17). Αν εχεις και κινητό, υπάρχει επιπλέον έκπτωση και στο πάγιο του κινητού. Μεχρι πρότινος το συγκεκριμενο πακέτο το έδιναν με 15,17 και στα καταστήματα,δεν ξέρω αν ισχύει εκεί ακόμα.
Τωρα πριν λιγο η κυρια απο την Wind μου ειπε στο τηλεφωνο πως ειναι 19,90+ 2 ευρω για 2 ωρες αστικα αν θελω και πως το 15,17 ειναι μονο αν εχεις συνδεση Wind

Με προβληματισε το αστερακι (για εναν ολοκληρο χρονο8) που δεν παραπεμπει πουθενα

http://img37.imageshack.us/img37/8136/windm.jpg

Ενημερωση: Κάλεσα στην Wind μιλησα με αλλη κυρια η οποια μου ειπε οτι οντως η τιμη ειναι 15,17 για online αλλα
απο οτι ξερει με αυτον τον τροπο μπορει να κανει και 1,5 μηνα να ενεργοποιηθει ενω αν το κανεις τηλεφωνικως με το παγιο 19,90 θα γινει πιο συντομα.

Οτι να να δηλαδη,...... συμπερασματα δικα σας.

Ξέρει κανεις πως ειναι η εξυπηρετηση οταν γίνεις πελάτης τους;

Xouzouris
07-02-12, 16:43
Δεν ισχύει ότι αργεί παραπάνω. Το έχω κάνει εγώ, μέσα σε μισή ώρα απο την αίτηση με είχαν πάρει τηλέφωνο για επιβεβαίωση, στην εβδομάδα είχε έρθει το ρουτερ και λίγες μέρες μετα ενεργοποιήθηκα (αλλαγή απο ΟΤΕ+Netone shared LLU).

Απλώς υποψιαζομαι ότι στις τηλεφωνικές αιτήσεις παίρνει κάποιο μπόνους ο υπάλληλος, γιαυτο τις "σπρώχνουν".

DSLaManiaC
07-02-12, 19:35
Ενημερωση: Κάλεσα στην Wind μιλησα με αλλη κυρια η οποια μου ειπε οτι οντως η τιμη ειναι 15,17 για online αλλα
απο οτι ξερει με αυτον τον τροπο μπορει να κανει και 1,5 μηνα να ενεργοποιηθει ενω αν το κανεις τηλεφωνικως με το παγιο 19,90 θα γινει πιο συντομα.

Απλά ήθελε να το κάνεις έτσι για να πάρει το μπόνους..

UNEXPECTEDGR
08-02-12, 02:38
Εντελώς πληροφοριακά όσον αφορά για το δίκτυο της CYTA έχει κάποια ιδιαιτερότητα... Είναι μέσο VoIP δηλαδή το σταθερό τηλέφωνο θα στο παρέχει μέσο INTERNET και αν προκύψει κάποιο τεχνικό πρόβλημα με το INTERNET ή αν υπάρξει κάποια διακοπή ρεύματος τότε εκτός από INTERNET δεν θά έχεις και τηλέφωνο τουλάχιστον μέχρι να αποκατασταθεί όλο αυτό. Αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το σταθερό τότε μικρό το κακό!

http://speedtest.net/result/1758766339.png

achatzak
08-02-12, 12:38
Έκανα την αίτηση online στις 7/2 βράδυ. 8/2 πρωί με πήραν τηλέφωνο στο κινητό για επιβεβαίωση και κλείσαμε ραντεβού για τις 10/2 για παράδοση του εξοπλισμού και υπογραφή των σχετικών εγγράφων (φωτοτυπία ταυτότητας, λογαριασμό προηγούμενης εταιρείας). 15,17€ + 2€ για 2 ώρες κλήσεις σε σταθερά. 36 ευρω το κοστος της ενεργοποιησης. Σε 15 μέρες θα ενεργοποιηθεί. Ας ελπίσουμε να είναι έτσι.

Spyros_Spy
09-02-12, 12:29
Με απασχολεί το θέμα κόστους και σκέφτομαι να αποχωρήσω από τη FORTH.
Είμαι πελάτης από την έναρξη της υπηρεσίας.


Επειδή είμαι και εγώ πελάτης από την έναρξη με 2 συνδέσεις double play και λόγο των 12 χρόνων ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση μείωσης τιμής ή κάτι παρόμοιο και μ είπαν ότι για την μια σύνδεση μπορώ να έχω 50% έκπτωση για 1 χρόνο και για την δεύτερη 50% έκπτωση για 6 μήνες. Αν δεν θες να αλλάξεις ψάξε αυτό.

invaider
09-02-12, 18:59
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179

προπληρομενο βγαινει 17,90/μηνα (214,80/ετος) και δεν πληρωνεις τελος ενεργοποιησης και αμα εισαι ευχαριστημενος δεν θα ρισκαρεις τιποτα.

guardianhelm
09-02-12, 19:12
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179

προπληρομενο βγαινει 17,90/μηνα (214,80/ετος) και δεν πληρωνεις τελος ενεργοποιησης και αμα εισαι ευχαριστημενος δεν θα ρισκαρεις τιποτα.

Είπε ότι δεν του κάνει.



Η λύση που προσφέρουν, να προπληρώσω τα πάγια έτους με έκπτωση, δε με καλύπτει.

GiorgosVitz
28-02-12, 19:31
(μεταφέρθηκε σε νέο θέμα)

@ ADSLgr.com All rights reserved.