PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλωδιακή βλάβη σε κεντρικό καλώδιο στην Κυψέλη



Nikiforos
06-02-12, 21:07
Aπό την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου το απόγευμα παρουσιάστηκε πρόβλημα στην γραμμή μου με πολλές αποσυνδέσεις, δραματική αύξηση στην εξασθένιση, χαλια SNR μειωθηκε πολύ δλδ και η ταχυτητα max που αναφερει στο adsl router μου εφτασε να ειναι οσο πιανει! επισης μεχρι σημερα κανει οτι νανε! μπορει να εχω απο 250kbps μεχρι 2mbps (τοσα εχω κανονικα) αλλά με χαλια στατιστικα και συνεχεια πεφτει. Δεν φτανουν ομως αυτά! στο σταθερό τις περισσοτερες μερες ειδικά απογεύματα και βράδια είναι αδυνατον να μιλήσουμε (αν και έχω ISDN), γιατι το τηλέφωνο και ακουγεται σα να βράζει αλλά και κανει πολλα φυσηματα μερικά τόσο δυνατά που καλύπτουν τις φωνές μας! ΚΑΘΕ μέρα σχεδόν τους πέρνω τηλέφωνα, μου είπαν πως ειναι βλάβη καλωδιακή σε κεντρικό καλώδιο του ΟΤΕ υπόγειο και οτι θα το φτιαξουν, απο την μια μερα με πανε στην αλλη, μερικές φορές μου ειπαν μεχρι το απογευμα θα ειναι οκ, ή μέχρι αύριο, και σημερα πηρα και ειπαν πως ΔΕΝ ξέρουν ποτε θα φτιαχτεί!!! με τις βροχες δεν εχω ΚΑΘΟΛΟΥ internet γιατι απλά πέφτει συνέχεια και το τηλ εχει τοσο φυσημα που λες και εισαι στον αερα με 10 μποφορ!!! εχω εναν λογαριασμο 92 ευρω που εννοειτε πως δεν πληρωνω αν δεν το φτιαξουν οπως ηταν πριν και επισης θα ζητησω επιστροφη ποσου παγιου που αντιστοιχει σε όσες μερες ειχα προβληματικές υπηρεσιες καθως χρεωθηκα κινητά και δεδομένα κινητού. Υπάρχει άλλος στην περιοχη της Κυψελης με ιδιο προβλημα? γιατί μου ειπαν πως το προβλημα ειναι σε πολλά οικοδομικά τετράγωνα της περιοχής μου! τωρα με τις βροχές δεν βλέπω να το φτιαχνουνε με τπτ!!!:down::down::down:

BigBlack
06-02-12, 22:38
Ta ίδια μου λέει και φίλος μου με connx στην Καυκάσου ψηλά.

Nikiforos
06-02-12, 23:04
Ναι εχει καταντησει βαρετο αυτο το πραγμα! ακομα να το φτιαξουν! σημερα με τις βροχες internet καπουτ!!!! ας ειν καλα ενα φιλαρακι που μου δανείζει μεσω VPN με ασυρματο δικτυο ταρατσα-ταρατσα. Φανταζομαι θα ειναι τπτ τρυπες ανοιχτες και τα καλωδια ειναι μεσα στα νερα σημερα! επισης να πω πως κανουν εργα της ΔΕΗ στην περιοχη και εχουν σκαψει σε πολλα σημεια κοντα στην Πλατεία Κυψελης και τωρα με την βροχη πρεπει να εχουν πλημμυρίσει τα παντα!
Α! μολις συνδεθηκε! καλα παμε!
Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 2048 / 972
Bandwidth Down/Up(kbps) 1536 / 512
SNR Margin Down/Up(dB) -3.5 / 13.0
Attenuation Down/Up(dB) 40.0 / 23.0
ακυρο! πεφτει συνεχεια! τουλαχιστον δεν ειναι τελειως DEAD όπως ήταν εδώ και ώρες!

Nikiforos
07-02-12, 09:10
Καλημερα! σημερα δειχνει να φτιαχτηκε! για να δουμε!

ADSL State Show Time
Data Path Fast
Operation Mode G.dmt
Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 7456 / 940
Bandwidth Down/Up(kbps) 2048 / 512
SNR Margin Down/Up(dB) 24.0 / 12.0
Attenuation Down/Up(dB) 38.5 / 21.0
Power Down/Up(dBm) 19.0 / 12.5
CRC Down/Up 16 / 4
FEC Down/Up 0 / 0
HEC Down/Up 11 / 1
System Up Time 10:40:18
DSL Up Time 9:12:49
PVC Select
PPP Up Time 9:12:47

Nikiforos
09-02-12, 15:54
Δυστυχώς ηταν τυχαιο!!! τπτ δεν εφτιαξαν! ΕΛΕΟΣ και ΑΙΣΧΟΣ! απο τις 27 Ιανουαριου ακομα ΤΙΠΟΤΑ!!! μου αρεσει που εβαλα ΟΤΕ......:evil::evil::down::down::down::down:

emeliss
09-02-12, 17:02
Από Δευτέρα και έχει ο θεός.
Δελτίο Τύπου - 10 & 11/2: 48ωρη Γενική Απεργία - Συλλαλητηριο Διαμαρτυριας την Κυριακή 12/2 (http://www.gsee.gr/news/news_view.php?id=1748)

Devout
10-02-12, 02:11
καλημέρα
ανήκεις στο κέντρο Αλυσίδας ή στο ΝΥΜΑ 3ης σεπτεμβρίου?

Nikiforos
10-02-12, 19:57
Καλησπέρα! τι ειναι αυτα που λες? στο κέντρο ΠΑΤΗΣΙΑ ανοίκω απ'οτι μου λενε ολοι οι τεχνικοι, και σημερα πηρα τηλ και μου λενε σημερα ειναι να γινει αρση της βλαβης! λεω σημερα με την απεργια? μου λενε ετσι λενε στο συστημα! φυσικα τπτ δεν εγινε γιατι καθε φορα λενε το ιδιο!!! απο τις 27 Ιανουαριου παραμενει το προβλημα μεχρι σημερα! τους ειπα πως θα ζητησω να επιστραφουν ποσα παγιων για οσες μερες ειχα προβλημα (δεν μπορω να μιλησω στο σταθερο) και το ιντερνετ πεφτει συνεχεια ειδικα σημερα! και μου ειπαν πως θα γινει επιστροφη χρηματων. Το θεμα ειναι πότε θα γινει επισκευη???? ΕΛΕΟΣ δεν αντεχω αλλο!

ADSL State Show Time
Data Path Fast
Operation Mode G.dmt.bis
Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 768 / 703
Bandwidth Down/Up(kbps) 469 / 511
SNR Margin Down/Up(dB) 3.0 / 11.4
Attenuation Down/Up(dB) 39.9 / 29.0
Power Down/Up(dBm) 15.5 / 12.3
CRC Down/Up 8004 / 1
FEC Down/Up 7130 / 0
HEC Down/Up 2671 / 0
System Up Time 1:43:27
DSL Up Time 0:26:28

Nikiforos
12-02-12, 11:52
EDIT : Το έφτιαξαν χτες το μεσημέρι και εχω καλύτερα στατιστικά απο πριν! καλύτερο SNR, χαμηλώτερη εξασθένιση και εκεί που λέει max bandwith φτάνει κοντά στα 10mbps! ελπίζω να μην ξαναχαλάσει πάλι! έπρεπε να κλείσω 2 εβδομάδες για να το φτιάξουν? τι να πει κανείς.....καλιο αργά παρά ποτέ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.