PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Hol



techsh
07-02-12, 17:35
Πήρα τηλέφωνο σήμερα την HOL για να ζητήσω προσφορές και πληροφορίες για να μεταφέρω την γραμμή μου σε αυτούς. Το σηκώνει μια κυρία(ευγενικότατη) μου λεει τα πακέτα, και απο ολα προτίμησα το dp στα 24.70ε. Ολα καλα μεχρι που ξεκίνησα τις ερωτήσεις, με συνέδεε ο ένας στον άλλο. Οι ερωτήσεις μου ηταν:


1) Ποιο router δίνουν (διότι διάβασα εδώ και σε άλλα μέρη οτι δίνουν τωρα πλέων το netfaster 3), H απάντηση που πήρα ηταν οτι δίνουν το 2, και αφού επέμενα μου ειπαν οτι το 3 ενοουσαν και οτι αυτό θα παραλάβω.

2) Στην περιοχή μου τι ταχύτητες περίπου θα πιάνω (δεν περιμενα απάντηση, περισσότερο ρητορική ήταν η ερώτηση) και μου λενε περίπου 12mb/s (Να σημειώσω οτι οταν πριν 1 χρόνο που ήμουν στον ΟΤΕ κλείδωνα στα 18 περίπου, τωρα με wind με εχουν κλειδώσει στα 15000 (επιδι λεει εχει προβλημα η γραμμη μου, 21 κλείδωνα τις πρώτες 15-20 μέρες αλλα αυτό ειναι άλλο θέμα και θα το ανοίξω στο κατάλληλο μέρος)

3) Αν υπάρχει κάποια καλύτερη προσφορά επειδή ειμαι σε άλλο δίκτυο ώστε να παω σε αυτούς (Έλληνας ειμαι κ εγώ, προσπαθώ να γλιτώσω κανένα ευρώ, μην κράζετε :p )

Την 3η ερώτηση δεν πρόλαβα να την κάνω, και μαλών επειδή βαριόταν ο υπάλληλος απο τις ερωτήσεις μου μου το έκλεισε στη μούρη!!! Πριν όμως γίνει αυτο με είχαν συνδέσει με 3 διαφορετικούς ανθρώπους(και έλεγα όλο τον πρόλογο και τα πάντα από την αρχή) επειδή δεν ήξεραν να μου απαντήσουν οι προηγούμενοι.
(αν διαβάζει υπάλληλος της χολ, και αφού ηχογραφούνται οι κλήσεις, η κλήση έγινε σήμερα 7/2/2012 15.50, και να μου στείλει μήνυμα ώστε να του πω τον αριθμό τηλεφώνου μου να το ψάξει για το αν λέω αερολογίες η αλήθεια)

Η ερώτηση μου προς εσάς που έχετε ηδη χολ, είναι: και αν εισαι πελάτης τους ειναι ιδιο το service τους? Αν βαριούνται στο κλείνουν? Η είναι σωστό? (ακόμα και στην wind καλύτερα εξυπηρετούμε, και για να μην παρεξηγηθώ, ουτε εκει εξυπηρετούμε σωστά (μην κανουμε και διαφιμηση) και θελω να φύγω, γιαυτό περνώ τηλέφωνα ψάχνοντας τον ποιο σωστό πάροχο)

Δεν ξέρω αν ΕΓΩ φταίω που τούς κάνω ερωτήσεις πριν "αγοράσω" τις υπηρεσίες τους η αυτοί που δεν εξυπηρετούν. Τελευταία να σημειώσω οτι είχα στείλει και μαιλ στην χολ από το σίτε τους, οπού ανάφερα και το κινητό μου, μου ήρθε μαιλ από κάποιον κύριο που μου είπε να τον καλέσω εγώ. Στο μαιλ αυτό ανάφερα στατιστικά τις γραμμής μου και τις παραπάνω ερωτήσεις. (εχω αντίγραφα στο μαιλ μου, και αυτό που έστειλα και αυτό που έλαβα)

Τα στατιστικά της γραμμής μου όπως τα αναφέρει το p660 αυτή τη στιγμή:
noise margin upstream: 9 db
output power downstream: 17 db
attenuation upstream: 13 db

noise margin downstream: 12 db
output power upstream: 12 db
attenuation downstream: 20 db

Θα έχω 12μβ/ς με αυτά τα στατιστικά η κάναν κάποιο λάθος στο τηλέφωνο, Η τις "καλές γραμμές" (την θεωρώ "καλή" σε σχέση με αλλά στατιστικά που έχω διαβάσει εδώ) τις κλειδώνουν και αυτοί χαμηλά?

Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο και αν σας κούρασα.

Ξέχασα να αναφέρω οτι βρίσκομαι στο Ρέθυμνο, οπού έχει κάλυψη η ΧΟΛ.

konig
07-02-12, 19:15
τι ψαχνεις να βρεις τωρα..

και εγω στο οτε επιανα 18-22 πανω κατω και τωρα ζητημα να εχω δει 13mbps οσους μηνες ειμαι στην Hol..

απαντηση τους
(εισαι μακρυα απο τον οτε 600 μετρα ευθεια γραμμη 1.2-1.3 χοντρικα καλωδιακα)

το netfaster μου εχει ανεβασεi το dl att 4 μοναδες μου κανει restart χωρις λογο εχει ενα lag γενικο ακομη και με το whitebox της samknows επανω

αλλα ναι τα 12mbps παιζει και να εχει η μεγιστη που δινει αυτη η εταιρεια

nnn
07-02-12, 19:20
Το έλεος του τίτλου δεν καταλαβαίνω, όλα όσα ρωτάς υπάρχουν στο site του εκάστοτε πάροχου για ενημέρωση των υποψηφίων πελατών.

techsh
08-02-12, 01:39
Το έλεος του τίτλου δεν καταλαβαίνω, όλα όσα ρωτάς υπάρχουν στο site του εκάστοτε πάροχου για ενημέρωση των υποψηφίων πελατών.

Σωστά, καλύτερα "Η εμπειρία μου με την HOL", εαν βρω πως αλλάζει ο τίτλος. Ήταν αυθόρμητος κάπως :whistle:
Σωστά και για το οτι υπάρχουν στο site του εκάστοτε πάροχου, προτίμησα να επικοινωνήσω μαζί τους (και να μοιραστώ τα αποτελέσματα), το site ειναι κατι πιο απρόσωπο.

grgz
08-02-12, 02:46
Θα έλεγα ότι η εξυπηρέτηση πελατών τους έχει βελτιωθεί πάρα πολύ. Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Όσο για ταχύτητες, θέμα απόστασης από dslam και τύχης.

tnt
08-02-12, 12:01
Κι εγώ τους έπρηξα πριν κάνω σύνδεση αλλά ήταν εντάξει απέναντι μου.. Βέβαια μου έτυχε 1 φορά να μου μιλήσει κάπως μια τεχνικός όταν της εξηγούσα ότι φταίει το ασύρματο στο μόντεμ και αυτή επέμενε να μου ανεβάσει το snr και μου το έπαιζε παντογνώστης..

@ ADSLgr.com All rights reserved.