PDA

Επιστροφή στο Forum : 2Mbps UP σε νέα σύνδεση (και προβλήματα)



grayden
09-02-12, 12:16
Έκανα νέα σύνδεση (νέα γραμμή) σε Wind στην περιοχή Γουδή/Λαϊκό και πέρασε χθες ο τεχνικός για τα τυπικά.

Μέτρησε περίπου 14/1.2 και κάτω και στην πρίζα.

Τον εξοπλισμό της Wind δεν τον έχω πάρει ακόμα και έτσι είπα να βάλω κάποιο από τα routers που έχω στο ράφι.

Έβαλα πάνω πολλά και διάφορα (Fritz, Thomson, Netfaster, Netgear, Cisco, κ.α.) και παρατήρησα τα εξής:

1. Αν και όλα έβλεπαν την γραμμή και κλείδωναν (περισσότερα παρακάτω) με τίποτα δεν είχα internet. Πήρα και στο 13800 (το τηλέφωνο λειτουργεί) και μου έδωσαν όνομα και κωδικό χρήστη αλλά ούτε με αυτά υπήρξε διαφορά. Σήμερα θα προσπαθήσω να πάρω το ZTE που δίνει η Wind να κάνω καμία δοκιμή πριν το δηλώσω βλάβη.

2. Ανάλογα το router ο συγχρονισμός έπαιζε στο 13-14 (νομίζω πρέπει να είδα και 17-18) down και 1,2 έως 2 (Mbps) up.
To fritz μου έδειχνε max τιμές 24/2 για το dslam. To Iad 2 με annex-m επιλεγμένο κλείδωνε σχεδόν full 2 στο Up. Με τα υπόλοιπα έπαιζε στα ίδια ή χαμηλότερα.
Επίσης, τα db έπαιζαν στα 15-16 (όσα μέτρησε και ο τεχνικός) αλλά με το 585v8 έπεφτε στα 10.


Η απορία μου είναι η εξής, στην ΤΥ μου είπαν ότι η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί πλήρως, οπότε πρώτον, τι μπορεί να φταίει και δεύτερον από πότε δίνει η Wind 2Mbps Up;


Κάθε βοήθεια δεκτή!

kmpatra
09-02-12, 14:54
μια σκέψη: για να συγχρονισει σε 2mbps στο up πρέπει να ειναι κλειδωμένο το router σε annex m οπως είπες... αν δοκιμασεις να επιλέξεις χειροκίνητα adsl 2+ στα ρούτερ τι γίνεται? Γιατι απ'οτι καταλαβαίνω εχει επιλεχθεί να βρίσκει αυτόματα τον τύπο της γραμμής,εξ'ού και το 1,2-2 στο up.Πιθανόν να δίνει το μεγαλύτερο upload μέσω annex m σε συνδεσεις με στατική ιp όπως η forthnet...

grayden
09-02-12, 15:10
Αν θυμάμαι καλά με χειροκίνητο ADSL 2+ πρέπει να ήταν κάπου στο 1,2 το Up αλλά στο Down πρέπει να έπεφτε στο 12-13, ίσως και ποιο κάτω (δεν τα θυμάμαι και καλά μιας και πάλευα κάτι ώρες με ένα σωρό διαφορετικά σεταρίσματα).

Πάντως αν μπορέσω θα κρατήσω τα 2 up και ας πάει στα 10 το download.
;)

RASTAVIPER
09-02-12, 15:23
Φίλε είσαι πολύ κοντά στο dslam στην Μικράς Ασίας και πρέπει να χτυπάς 19+ mbps όταν στρώσει η γραμμή.
Για το 2 στο upload δεν είναι το νορμάλ στο adsl 2 που δίνει η wind.

grayden
09-02-12, 15:55
Είμαι στην Αγίας Λαύρας, στο ύψος της Νοσηλευτικής.

Δεν ξέρω αν θα πάει παραπάνω όντως (ο τεχνικός άλλωστε μέτρησε 14 και κάτι ψιλά) αλλά αυτό το 2Mbps Up που δείχνει τώρα δεν με χαλάει καθόλου!

kmpatra
09-02-12, 16:39
έκανα μάλλον λάθος παραπάνω,άλλο το annex a/b/m και αλλο το adsl2/adsl2+ στη ρύθμιση του ρούτερ. To annex μαλλον το ρούτερ το διαβάζει από το κέντρο...

grayden
11-02-12, 00:46
Μετά από άλλη μια νέκρωση της γραμμής και κλήση στην ΤΥ πλέον είναι σταθερή.
Απ' ότι φαίνεται όμως με έχουν βάλει σε annex m (?) γιατί πλέον το Iad που έχω πάνω δεν δέχεται άλλο προφίλ πέραν του m και μένει καρφωμένο στα 1998 kbps Up με down 1300-1400 στα 16db περίπου.
Βέβαια οι επιδόσεις στο κατέβασμα είναι λίγο χάλια αλλά θα αφήσω να στρώσει λίγο η γραμμή και να κάνω και κανένα τεστάρισμα με την ησυχία μου το Σ/Κ.
Από την άλλη όμως δεν θέλω να προκαλώ την τύχη μου και χάσω τα 2 Up...

@ ADSLgr.com All rights reserved.