PDA

Επιστροφή στο Forum : κλειδωνω στο 1 mbit ενω εχω 24αρι



asprofridis
09-02-12, 13:00
παιδες καλημερα , τα φωτα σας:

εχω 24 connex πανω απο isdn κ εχω τα εξης χαρακτηριστικα γραμμης:

Downstream Upstream
SNR Margin:

18.3 24.5 db
Line Attenuation

15.0 8.8 db
Data Rate

1024 255 kbps

παω για δηλωση βλαβης?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων

vaggoulas
09-02-12, 13:11
Είσαι σε λάθος προφίλ.
Πάρε και δήλωσέ το για να το φτιάξουν.

NexTiN
10-02-12, 09:42
Επίσης κάτι δεν παει καλα με την γραμμη σου.Εχεις πολυ αυξημενο Attenuation στο Up.Κατα κανονα το Attenuation του Up, πρεπει να ειναι το μισο και κατω απο αυτο που εχεις στο Down.

christakoss
10-02-12, 11:20
Δεν δικιολογείται η ταχύτητα σου για τα στατιστικά που έχεις.Καλύτερα δήλωσε βλάβη.

yiapap
10-02-12, 11:32
Επίσης κάτι δεν παει καλα με την γραμμη σου.Εχεις πολυ αυξημενο Attenuation στο Up.Κατα κανονα το Attenuation του Up, πρεπει να ειναι το μισο και κατω απο αυτο που εχεις στο Down.Είναι σύνηθες σε πολλά router να είναι ανεστραμένα τα νούμερα up/down.
Αυτό δεν είναι πρόβλημα, η γραμμή όμως έχει θέμα. Με αυτά τα νούμερα ένα 15ρι+ πρέπει να το πιάσει ο φίλος.

baskon
10-02-12, 11:37
Με ποια νουμερα εννοεις? Μονο το attenuation?Γιατι με τα νουμερα που βλεπω εγω δηλαδη και attenuation και snr(μολις 15 στο 1 Mbps) οπως ειναι η γραμμη τωρα δε τον βλεπω να παει πανω απο 3 Mbps..

Συμφωνα με το attenuation ναι το λογικο ειναι να ειναι γυρω στα 15...
Αλλά υπάρχει λογική;Μαλλον οχι.
Εγω αυτη τη στιγμή με attenuation 15 πιανω 12 mbps και κατι ψηλα.
Παλιοτερα με attenuation 18 επιανα 15 mbps...
Οταν εχασα την ταχυτητα μου δηλωνα βλαβες στον Οτε για 1 μηνα και αφου αλλαξαν ποσα πραγματα (μεχρι και Box) κατεβασαν το attenuation στο 15....Αλλα ο συγχρονισμος τα ιδια χαλια..

Ο φιλος σιγουρα χρειαζεται δηλωση βλάβης.Σιγουρα θα παει παραπανω .τωρα το ποσο κανεις δε ξερει..

yiapap
10-02-12, 15:16
@baskon
Εσύ είσαι ειδική περίπτωση. Έχεις χαμηλό attenuation αλλά έχεις πολύ θόρυβο στη γραμμή σου.
Το attenuation παίζει πολύ λίγο με την αύξηση της ταχύτητας. Σωστά ανησυχείς για τον θόρυβο (το SNR) αλλά αυτό συχνά παλεύεται.

Έχε υπόψιν σου πάντως ότι αν κλεδώνεις στα 9dB ένας router με τον οποίον μπορείς να παίξεις με το SNR θα σου δώσει πολύ καλά αποτελέσμα (στη δική μου γραμμη ~+3Mbps)

toxotis70
10-02-12, 19:10
Επειδη εχω κι εγω προβλημα με τη γραμμη και το μοντεμ του ΟΤΕ, εχετε να προτεινετε καποιο καλο μοντεμ-ρουτερ με δυνατο και γρηγορο ασυρματο WIfi ?
Fysika na einai symbato me OTE .

EnDLess
10-02-12, 19:53
http://www.netgear.com/home/products/wirelessrouters/work-and-play/DGN2200.aspx


πες μας και τι πρόβλημα έχεις γιατί μπορεί να μη φταίει το ρουτερ

NexTiN
10-02-12, 20:41
Γράψε άκυρο, τα νούμερα του SNR κοίταζα.Το Attenuation μια χαρά είναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.