PDA

Επιστροφή στο Forum : Η πρώτη εμπειρία μου σαν νέος πελάτης στη WIND...



gbissias
10-02-12, 19:40
...λόγω αποχώρησης από Αθήνα (ΟΤΕ/Conn-x 24Mbps και συγχρονισμό στα 22!) στην Πρέβεζα, βρήκα δελεαστική τη προσφορά της WIND (Double-play Mediun) και έκανα online αίτηση στις 6 Δεκεμβρίου 2011. Με διαβεβαίωσε η πωλήτρια ότι μέσα στις γιορτές θα έχουμε τα πάντα σε λειτουργία (20 ημέρες max) .....η ενεργοποίση έγινε στις 28 Ιανουαρίου 2012 (2 ΜΗΝΕΣ μετά!!!) και μέχρι σήμερα 10 Φεβρουαρίου το μόντεμ είναι χαμένο στη μετάφραση....Έχω πάρει 6 φορές το 13800, με έχουν διαβεβαιώσει τις 2 φορές ότι το μόντεμ έρχεται! και τις άλλες 4 ήταν εκτός συστήματος !!!
Στην ερώτησή μου γιατί ποτέ δεν με παίρνουν πίσω στο νούμερο που οι ίδιοι ζητάνε, η απάντηση είναι: "Να το κοιτάξουμε και θα σας πάρουμε πίσω" !!!!!

Εν τω μεταξύ παίρνω καθε τρείς και λίγο την ACS στη Πρέβεζα και βέβαια δεν έχουν τίποτα στ' όνομά μου....σε ερώτηση αν γενικώς κάνουν παραδόσεις σε άλλους χρήστες WIND απάντησε ότι έχει καιρό να δει !!!

Τι στο καλό γίνεται ???

Picard
11-02-12, 13:52
μου φαινεται λιγο καζουρα παρα δημοσκοπιση:rofl::rofl::p:cool:

makis
11-02-12, 17:06
Πάλι εγώ πηστεύω πώς έτσι κάνουνε όλες ... Το αντιμετοπίζω καθημερινά γιατι στην δουλεία μου ασχολούμε και με την wind-hol-forthnet και έχω άποψη και για τις τρείς ...

wright
14-02-12, 16:16
Σήμερα ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου. Μου ήρθε sms. Γύρισα απο τη δουλειά. Ιντέρνετ έχω κανονικά. Τηλέφωνο επίσης. Αν δεν μου στέλναν sms δεν θα το καταλάβαινα.....μερικά βασικά στατιστικά:
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1021/16382 kbps
Noise Margin (Up/Down) 13.7/8.9 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 6.3/9.3 dB
Output Power (Up/Down) 12/17.1 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1109/19628 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 945

gbissias
16-02-12, 02:31
Επιτέλους, μετά από 2+ μήνες καθυστέρηση μου έστειλαν το μόντεμ !!! (τι να ψηφίσω τώρα?)
Το έβαλα, 8Μbps down και 1Μbps up. Ο γείτονάς μου κλειδώνει στα 13,5 με ίδιο πάροχο......
...μάλλον αρχίζει ο Γολγοθάς μου.

Ευχαριστώ WIND!

mariossss
16-02-12, 10:36
Επιτέλους, μετά από 2+ μήνες καθυστέρηση μου έστειλαν το μόντεμ !!! (τι να ψηφίσω τώρα?)
Το έβαλα, 8Μbps down και 1Μbps up. Ο γείτονάς μου κλειδώνει στα 13,5 με ίδιο πάροχο......
...μάλλον αρχίζει ο Γολγοθάς μου.

Ευχαριστώ WIND!

σε εχουν κλειδωσει σε 8αρι προφιλ πεστους να στο βγαλουν και να σε βαλουν σε 24αρι

orient
16-02-12, 10:57
Περαστικά μας.Από Forthnet καί 8Mbps σέ wind καί 4.3Mbps.Εχω δοκιμάσει δε,4 διαφορετικά μοντεμς (Wind,belkin 3797,linksys wag200g,Thomson TG585) μέ κάποια διαφορά στό TG585 που κλειδώνει ποιό ψηλά από ολα καί εχει καλλίτερη ταχύτητα στό download σέ οτι πακέτα καί νά κατέβασα.
Η ενεργοποίηση εγινε 30-1-12.Τηλεφώνησα στό 13800 (ευτυχώς απαντούν γρήγορα) είπαν οτι θα γίνει αναβάθμιση,μού έστειλαν καί κωδικό καταχώρησης βλάβης αλλά ποτέ δέν μέ πήραν τηλέφωνο η έστω ένα μήνυμα.Οπότε πήρα εγώ...Σύμφωνα λοιπόν μέ τά στοιχεία τής γραμμής μου είμαι μιά χαρά.Δέν μπορεί νά γίνει τίποτα καλλίτερο.Μά μέ τόν προηγούμενο πάροχο πώς καί είχα στήν ίδια γραμμή τήν διπλάσια ταχύτητα..Δέν υπήρξε απάντηση.
Τό χειρότερο,επειδή δέν μπορούσα νά δεχτώ τήν θέση τους, μού πρότειναν (ας κρίνει ο καθένας τό ύφος) νά στείλω φάξ στό τεχνικό τμήμα καί νά τούς γράψω ότι λένε ψέματα.(έτσι ακριβώς..)
Τό ωραίο είναι οτι καί εγώ καί ο συνέταιρος μου πήγαμε στήν WIND από διαφορετικους πάροχους.
Εμαι ηλεκτρονικός,πολλά χρόνια στήν αγορά εργασίας,μέ ΟΕ εταιρεία σέ υποστήριξη εκτυπωτών,ε,κάτι μπορώ νά καταλάβω..
Καλημέρα σέ όλους.

Stevethegreat
16-02-12, 13:41
Είμαι στη Forthnet και κλειδώνω στα 19Μbps (απο τα 24 που κλείδωνα κάποτε). Η γραμμή μου είναι κυριολεκτικά δίπλα στο κέντρο του ΟΤΕ, οπότε ερωτώ: Αν περάσω στη Wind θα πάρω καλύτερο ή χειρότερο συγχρονισμό?

Επίσης επείδη έχω 3g (για το laptop μου) απο τη Wind, θεωρούμαι συνδρομητης wind ώστε να δικαιούμαι την έκπτωση στα πακέτα της?

christakoss
16-02-12, 16:39
Περαστικά μας.Από Forthnet καί 8Mbps σέ wind καί 4.3Mbps.Εχω δοκιμάσει δε,4 διαφορετικά μοντεμς (Wind,belkin 3797,linksys wag200g,Thomson TG585) μέ κάποια διαφορά στό TG585 που κλειδώνει ποιό ψηλά από ολα καί εχει καλλίτερη ταχύτητα στό download σέ οτι πακέτα καί νά κατέβασα.
Η ενεργοποίηση εγινε 30-1-12.Τηλεφώνησα στό 13800 (ευτυχώς απαντούν γρήγορα) είπαν οτι θα γίνει αναβάθμιση,μού έστειλαν καί κωδικό καταχώρησης βλάβης αλλά ποτέ δέν μέ πήραν τηλέφωνο η έστω ένα μήνυμα.Οπότε πήρα εγώ...Σύμφωνα λοιπόν μέ τά στοιχεία τής γραμμής μου είμαι μιά χαρά.Δέν μπορεί νά γίνει τίποτα καλλίτερο.Μά μέ τόν προηγούμενο πάροχο πώς καί είχα στήν ίδια γραμμή τήν διπλάσια ταχύτητα..Δέν υπήρξε απάντηση.
Τό χειρότερο,επειδή δέν μπορούσα νά δεχτώ τήν θέση τους, μού πρότειναν (ας κρίνει ο καθένας τό ύφος) νά στείλω φάξ στό τεχνικό τμήμα καί νά τούς γράψω ότι λένε ψέματα.(έτσι ακριβώς..)
Τό ωραίο είναι οτι καί εγώ καί ο συνέταιρος μου πήγαμε στήν WIND από διαφορετικους πάροχους.
Εμαι ηλεκτρονικός,πολλά χρόνια στήν αγορά εργασίας,μέ ΟΕ εταιρεία σέ υποστήριξη εκτυπωτών,ε,κάτι μπορώ νά καταλάβω..
Καλημέρα σέ όλους.

Δώσε τα στατιστικά από τον ρούτερ σου.Να ξέρεις πως η wind έχει target snr 9 ενώ η forthnet 6.Αν ζητήσεις να κατέβει από το 9--->6 θα τσιμπήσεις κάτι παραπάνω σε ταχύτητα.

........Auto merged post: christakoss πρόσθεσε 0 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Είμαι στη Forthnet και κλειδώνω στα 19Μbps (απο τα 24 που κλείδωνα κάποτε). Η γραμμή μου είναι κυριολεκτικά δίπλα στο κέντρο του ΟΤΕ, οπότε ερωτώ: Αν περάσω στη Wind θα πάρω καλύτερο ή χειρότερο συγχρονισμό?

Επίσης επείδη έχω 3g (για το laptop μου) απο τη Wind, θεωρούμαι συνδρομητης wind ώστε να δικαιούμαι την έκπτωση στα πακέτα της?

Λίγο χειρότερο μιας και το target snr της wind είναι στο 9.Μπορείς να ζητήσεις να κατέβει στο 6 και να έχεις περίπου ίδιο συγχρονισμό με πριν.

orient
16-02-12, 18:53
Tά στατιστικά είναι αυτά: Bandwidth (up/down) 802/4296
Output Power 12.5/17.0
Line attenuation 28/50
SN Margin 9.5/9.5
FEC errors 0/5.997
CRC errors 0/17
HEC errors 12400/16
Μέ τό ZTE άν καί εχω attenuation 28/44 καί margin τό ίδιο,πάντα τό rate up/down ειναι χαμηλότερο από τά άλλα μόντεμ.

gbissias
16-02-12, 20:50
Tους ζήτησα και μου άλλαξαν profile

....τα νέα στοιχεία!

Rate (Up/Down) 1021/10289 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10.3/6.2 dB
Line Attenuation (Up/Down) 19.9/32.7 dB
Output Power (Up/Down) 12/18.1 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1184/10120 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 27

...δε νομίζω να μπορώ κάτι καλύτερο λόγω S/N (~6dB)

Έτσι μου 'ρχεται να βάλω ένα UTP έξω στη σύνδεση του ΟΤΕ με τη πρώτη ευκαιρία!
Κάτι θα κερδίσω....

christakoss
16-02-12, 21:24
Tά στατιστικά είναι αυτά: Bandwidth (up/down) 802/4296
Output Power 12.5/17.0
Line attenuation 28/50
SN Margin 9.5/9.5
FEC errors 0/5.997
CRC errors 0/17
HEC errors 12400/16
Μέ τό ZTE άν καί εχω attenuation 28/44 καί margin τό ίδιο,πάντα τό rate up/down ειναι χαμηλότερο από τά άλλα μόντεμ.

Με τα συγκεκριμένα στατιστικά αποδεικνύεται πως είσαι γύρω τα 4.5 χιλιόμετρα από το dslam.Ισχύει αυτό;;(περίπου με το μάτι)
Αν όχι τότε ψάξε για πρόβλημα στην γραμμή του σπιτιού σου.
Πάντως αν κατεβάσουν το downstream snr margin στα 6 θα κερδίσεις κανα 2 mbs,αλλά φοβάμαι προβλήματα αστάθειας λόγω μεγάλης απόστασης.
Έλενξε τα φίλτρα σου και αν μπορείς κάρφωσε μόνο του το ρούτερ πάνω στην κεντρική γραμμή.
btw.Θυμάσαι τι στατιστικά είχες με την forthnet;;

orient
16-02-12, 23:09
Δυστυχώς δέν έχω τά στατιστικά τής Forthnet γιατι δέν μέ είχε απασχολήσει η ταχύτητα.Πάντως λογικά η απόσταση πρέπει νά είναι αυτή (Βριλησσια-κέντρο Πεντέλης).Περίμενα σύμφωνα καί μέ τόν πίνακα νά εχω μία ταχύτητα 5.5 μέ 6.0 δεδομένου καί τού παρελθόντος (μέχρι τίς 30-1-12) μέ τήν forthnet πού ήταν αρκετά υψηλότερη.Καί πράγματι είναι παράδοξο.Θά κάνω πάντως μερικές δοκιμες ακόμα,αν καί μέ τό μόντεμ σκέτο επάνω στήν γραμμή έχω ξανακάνει καί τά έδωσα τά στατιστικά στήν Wind.
Πάντως ευχαριστώ γιά τήν άμεση ανταπόκριση.

christakoss
16-02-12, 23:58
Δυστυχώς δέν έχω τά στατιστικά τής Forthnet γιατι δέν μέ είχε απασχολήσει η ταχύτητα.Πάντως λογικά η απόσταση πρέπει νά είναι αυτή (Βριλησσια-κέντρο Πεντέλης).Περίμενα σύμφωνα καί μέ τόν πίνακα νά εχω μία ταχύτητα 5.5 μέ 6.0 δεδομένου καί τού παρελθόντος (μέχρι τίς 30-1-12) μέ τήν forthnet πού ήταν αρκετά υψηλότερη.Καί πράγματι είναι παράδοξο.Θά κάνω πάντως μερικές δοκιμες ακόμα,αν καί μέ τό μόντεμ σκέτο επάνω στήν γραμμή έχω ξανακάνει καί τά έδωσα τά στατιστικά στήν Wind.
Πάντως ευχαριστώ γιά τήν άμεση ανταπόκριση.

Κάνε μια δοκιμή και δώσε μας τα στατιστικά σου.
Και μετά βλέπουμε.:rolleyes:

gbissias
17-02-12, 16:19
σε εχουν κλειδωσει σε 8αρι προφιλ πεστους να στο βγαλουν και να σε βαλουν σε 24αρι

Ευχαριστώ για την πληροφορία (τα ζώα, αφού συμφωνείς 24άρα γραμμή, γιατί 8???)
τσπα...ανέβηκα στα 10Μbps (κάτι είναι κι' αυτό!).

Stefanos83
18-02-12, 17:15
Αν και πιστεύω οτι ο παράγοντας τύχης παίζει σημαντικό ρόλο ( και να εφράσω ένα παράδειγμα , αν π.χ. γίνει ενα τυπογραφικό λάθος κατα την εισαγωγή του ΑΦΜ του πελάτη , τότε μια αίτηση μπορεί να καθυστερήσει αρκετά ) στην δικιά μου περίπτωση οι ημερομηνίες και οι ώρες που είπανε οι υπάλληλοι ητανε ακριβείς . Οπότε δηλώνω οτι "ξετρελάθηκα απο την συνέπεια" .

nikotsal
19-02-12, 12:23
Να πω και εγώ την εμπειρία μου...

Ήμουν πελάτης οτε isdn για πάνω από 10 χρόνια. Από το 2008-9 που έβαλα 24αρα έπιανα στάνταρ 8-8,5.
Λόγω οικονομικών δυσκολιών "μετακόμισα" στη wind, και πριν 10 μέρες ενεργοποιήθηκα.
Rούτερ κράτησα το δικό μου airties 5450

Τα καλά:
- Προς το παρόν συγχρονίζω σταθερά 11500 και κατεβάζω 1,2 (από 850)
- Καθόλου αποσυνδέσεις (όπως και πριν βέβαια)
- Πλέον μετά από κάποιες ρυθμίσεις (pppoe-mtu) στο ρούτερ έχω κανονικά streaming (αν και κάποιες ώρες αργεί λίγο)

Τα "κακά":
- Ενεργοποιήθηκα ξαφνικά χωρίς να μου στείλουν sms (το οποίο ήρθε 5-6 ώρες αργότερα)
- Τον εξοπλισμό τον παρέλαβα μια εβδομάδα μετά την ενεργοποίηση, αφού πήρα στο 13800
- Πριν "παίξω" με το ρούτερ, streaming δεν είχα καθόλου (youtube, vimeo)

Παρατήρηση: όταν μιλάς στους εκπροσώπους στο 13800 νιώθεις ότι οι άνθρωποι είναι 100 χρόνια μπροστά...
(όταν κάποτε θα μιλάμε με cyborg):rolleyes:

Το συμπέρασμά μου μέχρι τώρα (αν και νωρίς) είναι πως η αλλαγή παρόχου είναι βεβαίως λαχείο και στην περίπτωσή μου
προς το παρόν, είναι μια χαρά.
Επίσης ένα περίεργο που παρατήρησα είναι πως δεν μπορούσα να κατεβάσω από το μάρκετ στο κινητό μου
με κανονική ταχύτητα. Kατέβαζε με 30-40kb/sec, ενώ τα στατιστικά ήταν κανονικά. Αυτό έφτιαξε, με την αλλαγή
του MTU στο 1400...αν και είχε κάποια σκαμπανεβάσματα.

Αυτά...

Burning Skies
19-02-12, 13:28
Παιδια εκανα χθες αιτηση μεταφορας της γραμμης μου (full llu pstn) απο forthnet σε wind (ο λογος ηταν οτι εχω σημαντικη εκπτωση λογω εταιρικου πακετου) χωρις αλλαγη αριθμου και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις:

1) Ποσο καιρο λετε να παρει η μεταφορα (τσεκαρα οτι η αιτηση καταχωρηθηκε ορθοτατα) ; Υπαρχει περιπτωση να μεινω χωρις internet; Η κοπελα στο καταστημα μου ειπε για περιπου μια βδομαδα και οτι το πολυ να μεινω κανα μισαωρο χωρις συνδεση.

2) Επειδη δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για την τηλεφωνια της wind (εχου ακουσει πχ. για προβληματα με διακοπες στο τηλεφωνο ή για περιπτωσεις που το τηλεφωνο φαινεται να καλει στον καλοντα αλλα να μην χτυπαει κοκ) ποιες ειναι οι δικες σας εμπειριες;
Αν ισχυουν αυτα τα προβληματα αφορουν και το adsl κομματι (πχ. παιζουν αποσυνδεσεις;; ) ή μονο την τηλεφωνια;

3) Εχω ενα usrobotics 9114 router. Υπαρχει λογος να βαλω της wind αντι για αυτο; Αν το κρατησω θα χρειαστει να αλλαξω τιποτα στις ρυθμισεις για να συνδεθει;

4) ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ. Υπαρχει περιπτωση να συνεχισει να με χρεωνει η forthnet μετα την ενεργοποιηση της γραμμης στην wind; Αν ναι πρεπει να κανω κατι τωρα για να το αποφυγω αυτο;

vaskor
19-02-12, 13:45
Παιδια εκανα χθες αιτηση μεταφορας της γραμμης μου (full llu pstn) απο forthnet σε wind (ο λογος ηταν οτι εχω σημαντικη εκπτωση λογω εταιρικου πακετου) χωρις αλλαγη αριθμου και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις:

1) Ποσο καιρο λετε να παρει η μεταφορα (τσεκαρα οτι η αιτηση καταχωρηθηκε ορθοτατα) ; Υπαρχει περιπτωση να μεινω χωρις internet; Η κοπελα στο καταστημα μου ειπε για περιπου μια βδομαδα και οτι το πολυ να μεινω κανα μισαωρο χωρις συνδεση.

2) Επειδη δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για την τηλεφωνια της wind (εχου ακουσει πχ. για προβληματα με διακοπες στο τηλεφωνο ή για περιπτωσεις που το τηλεφωνο φαινεται να καλει στον καλοντα αλλα να μην χτυπαει κοκ) ποιες ειναι οι δικες σας εμπειριες;
Αν ισχυουν αυτα τα προβληματα αφορουν και το adsl κομματι (πχ. παιζουν αποσυνδεσεις;; ) ή μονο την τηλεφωνια;

3) Εχω ενα usrobotics 9114 router. Υπαρχει λογος να βαλω της wind αντι για αυτο; Αν το κρατησω θα χρειαστει να αλλαξω τιποτα στις ρυθμισεις για να συνδεθει;

4) ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ. Υπαρχει περιπτωση να συνεχισει να με χρεωνει η forthnet μετα την ενεργοποιηση της γραμμης στην wind; Αν ναι πρεπει να κανω κατι τωρα για να το αποφυγω αυτο;

Σε καμία περίπτωση μην εμπιστευθείς το ΖΤΕ... ρούτερ της Wind! Είναι προβληματικό. Το ξέρω από ίδια πείρα. Εγώ το άλλαξα και έβαλα ένα παλαιότερο Thompson 535 v8 που είχα και έλυσα το πρόβλημά μου. ΄
Μόλις μεταφερθείς στη Wind σε χρεώνει μόνο η Wind και κανείς άλλος πια! Αυτό είναι δεδομένο.
Η μεταφορά θα διαρκέσει περί τις 20-25 μέρες από τη στιγμή της αίτησης.
Εγώ από τη δική μου εμπειρία με τη Wind είμαι ευχαριστημένος. Δεν είχα ούτε πρόβλημα επικοινωνίας (βασικότατο), οι άνθρωποι είναι πολύ εξυπηρετικοί, και εκτός από την αρχή τις πρώτες 15 μέρες με ελάχιστες αποσυνδέσεις γραμμής όλα είναι ομαλά. Όσον αφορά το τηλέφωνο, είχα πρόβλημα στο κουτί της πολυκατοικίας χωρίς να το γνωρίζω και μου έστειλαν τεχνικό δωρεάν παρακαλώ και το τακτοποιησε. Είμαι πολύ ευχαριστημένος πλέον από την απόδοση του τηλεφώνου και του ίντερνετ. Αλλά μην χρησιμοποιήσεις το ΖΤΕ, είναι προβληματικό και
θα σε ταλαιπωρήσει.

dousis
23-02-12, 18:32
μολις σήμερα πήρα και εγώ την απόφαση να μετακομίσω απο τον οτε στη wind λόγο κόστους.
για να δούμε τι θα γίνει.
στον οτε ειχα 2mbps με συχνες αποσυνδέσεις και στη wind μου λενε οτι θα έχω πολύ καλυτερες ταχύτητες απο τον οτε!
για να δουμε.

Georgevtr
26-02-12, 03:35
μολις σήμερα πήρα και εγώ την απόφαση να μετακομίσω απο τον οτε στη wind λόγο κόστους.
για να δούμε τι θα γίνει.
στον οτε ειχα 2mbps με συχνες αποσυνδέσεις και στη wind μου λενε οτι θα έχω πολύ καλυτερες ταχύτητες απο τον οτε!
για να δουμε.

Τζόκερ έπαξες; Κανα λόττο ;;;;;:p

dousis
26-02-12, 18:05
Τζόκερ έπαξες; Κανα λόττο ;;;;;:p

χαχαχα!!!μπα!!!!!κινο παιζω αλλα μονο μου τα τρώει!
πιστέυυω με τη wind να σταθω πιο τυχερός!!!

jekopoulo
08-03-12, 23:54
να πω και εγω τη γνώμη μου σαν παλιός πελάτης της wind, είμαι 2 χρόνια, τηλ. νετ. κινητό. δεν θυμάμαι να είχα αποσυνδέσεις, το τηλέφωνο κανονικά, οι λογαριασμοί έρχονται μέσω email, όλα στην ώρα τους, όταν τους χρειάστηκα για κάποια διευκρίνηση ήταν σωστοί και γρήγοροι, μια φορά είχα θόρυβο στο τηλ. και λύθηκε μέσα σε λίγες ώρες, αρχικά το modem το περίμενα και εγώ καμιά 15αρια μέρες, το oxygen καλό αλλά χωρίς σταθερότητα, το ΖΤΕ που δίνει δε το βολεύτηκα καθόλου, τώρα έχω το Thompson 535 v7 κλειδώνει πάνω απο τα άλλα 2 και πολύ σταθερό.

Burning Skies
09-03-12, 00:17
Λοιπον και εγω ως τωρα αν και πολυ νεος συνδρομητης (χθες ενεργοποιηθηκα) ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο την wind.
Εκανα μεταφορα γραμμης απο forthnet και ολα πηγαν ρολοϊ. Ενεργοποιηθηκα ΑΚΡΙΒΩΣ την μερα που ειχε προγραμματιστει (μαλιστα δεν αλλαξα καν το router που ειχα απο πριν και ολα δουλεψαν μια χαρα - ουτε το username/pass της forthnet δεν χρειαστηκε να αλλαξω) μειωθηκε το attenuation και παρολο που εχει αυξηθει το snr (πολιτικη της wind) κλειδωνω στην ιδια ταχυτητα με πριν.
Ελπιζω να συνεχισουν ετσι τα πραγματα.:oneup:

VAVLAS
10-03-12, 19:42
Ένα αίσχος και μισό.
3 διαφορετικά modem δεν μπορούν να συγχρονιστούν τις περισσότερες ώρες τις μέρας.
Αποσυνδέσεις,ανεπαρκής τεχνική υποστήριξη.

npil
10-03-12, 20:42
Σαν γενικη εικονα ολα καλα.
συγχρονιζω πιο ψηλα αποΟΤΕ που ειχα πριν ,
αποσυνδεσεις μονο 2 σε 10 μηνες και διαρκειας 1-2ωρες μεταξυ 4:00-5:00 πμ και μονο στο ιντερνετ
γενικα καλα και μαλλον θα ανανεωσω οταν ληξει
ΥΓ. μονο το customer service τους ειναι λιγο "ασχετοι"

Zinc
13-03-12, 00:44
χαχαχα!!!μπα!!!!!κινο παιζω αλλα μονο μου τα τρώει!
πιστέυυω με τη wind να σταθω πιο τυχερός!!!

Μια χαρά θα είσαι. Είχα επηρεαστεί και εγώ με αυτά που έβλεπα και άκουγα αλλά με τη Wind είχα τελικά τα λιγότερα προβλήματα από όλους.

postit
13-03-12, 03:46
Τι να πω ρε παιδια...εγώ ημουν καιρο στη wind, τα είχα όλα εκεί, και δεν ήμουν καθολου ευχαριστημένος, τα πηρα κι εφυγα...το service είναι απαραδεκτο και γενικα...τώρα δεν ξερω, ελπίζω αν σταθείτε πιο τυχεροί....

sportis
13-03-12, 08:32
Τι να πω ρε παιδια...εγώ ημουν καιρο στη wind, τα είχα όλα εκεί, και δεν ήμουν καθολου ευχαριστημένος, τα πηρα κι εφυγα...το service είναι απαραδεκτο και γενικα...τώρα δεν ξερω, ελπίζω αν σταθείτε πιο τυχεροί....

και που πηγες τωρα φιλε και εισαι ευχαριστημενος???

lex_luthor
19-03-12, 23:28
Τι να πω ρε παιδια...εγώ ημουν καιρο στη wind, τα είχα όλα εκεί, και δεν ήμουν καθολου ευχαριστημένος, τα πηρα κι εφυγα...το service είναι απαραδεκτο και γενικα...τώρα δεν ξερω, ελπίζω αν σταθείτε πιο τυχεροί....

Εγώ πάλι έχω αντίθετη γνώμη. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι δεν χρειάστηκα -ευτυχώς- να έρθω σε επαφή με το service αλλά σαν ποιότητα γραμμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

bebis19
21-03-12, 14:21
παιδια χθες ενεργοποιηθηκε η συνδεση μου στην wind απο τον ΟΤΕ. ηταν ακριβης στην ημερα ενεργοποιησης και δεν το πηρα χαμπαρι απλα μου στειλαν ενα mail οτι εγινε η μεταφορα και η ενεργοποιηση και ενα mail με κωδικους.
στον οτε ειναι 24αρα συνδεση και επιανα γυρω στα 4 mbps χωρις αποσυνδεσεις.
εχω το router Thompson 535 v8.
δεν το αλλαξα με το zte που μουεστειλαν και δεν χρειαστηκε να κανω κατι για το ιντερνετ.
απο την μεχρι τωρα εξυπηρετηση αν και πολυ νωρις ειμαι ευχαριστημενος.

τα στοιχεια της γραμμης τωρα ειναι τα εξης:

DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 1:55:58
DSL Type:G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:923 / 5.109 εδω αν καταλαβαινω καλα φαινεται οτι με χουν σε 5αρα συνδεση αντι για 24αρα η κανω λαθος?
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]:9,21 / 127,25

DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 1:59:04
DSL Type:G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:923 / 5.540
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:923 / 5.109
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]:9,53 / 128,46
Output Power (Up/Down) [dBm]:12,0 / 18,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]:27,5 / 43,5
SN Margin (Up/Down) [dB]:9,5 / 9,5 να τους πω να το κατεβασουν στα 6 μπας και κερδισω κατι παραπανω? η να το αφησω ετσι? αν καταιβει θα εχψ λετε αποσυνδεσεις?
Vendor ID (Local/Remote):TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote):0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote):0 / 0
Loss of Power (Local/Remote):0 / 0
Loss of Link (Remote):0
Error Seconds (Local/Remote):0 / 0
FEC Errors (Up/Down):135 / 23.739
CRC Errors (Up/Down):12 / 72
HEC Errors (Up/Down):298 / 482
ολα αυτα τα errors τι ειναι?

με μετρησεις που εκανα στο speedtest.net εδειξε 42ms ping, 4.32 download και 0.75 Upload
ειμαι καλα σχετικα με τα στοιχεια της γραμμης μου?

fastpath να ζητησω?
να πω οτι παιζω και κανενα pro online φανταζομαι δεν θα εχω προβλημα τωρα.

http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
με βαση αυτο δεν θα επρεπε να ειμαι κοντα στα 6 MBPS?

wright
21-03-12, 15:24
Δεν σε έχουν σε 5 άρι προφίλ. Απλά σου δείχνει ότι το max της γραμμής σου είναι μέχρι 5,5mbs. Εσύ Σύμφωνα με το attenuation 43,5 θεωρητικά θα μπορούσες μέχρι 8. http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

Για τα υπόλοιπα κάποιοι πιο έμπειροι στο φόρουμ να σου λύσουν κάποιες επιπλέον αποριές ή να ακόμα να με διορθώσουν.

dousis
21-03-12, 16:53
και εγώ μεταφέρθηκα χτες επιτυχώς από ΟΤΕ!! Όλα καλά με την ταχύτυτα. στα 2 κλείδωνα και στα 2 κλειδώνω και τώρα. κανένα πρόβλημα. κα αυτά τα crc σφάλματα που είχα με τον οτε τωρα δεν υπάρχουν με τη wind!!!
Ευχαριστημένος!!!!:p

bebis19
21-03-12, 17:10
καμια αλλη ιδεα ή βοηθεια?

alex24
21-03-12, 17:29
καμια αλλη ιδεα ή βοηθεια?

Μπορεις να παρεις στην wind και να ζητησεις 6αρι snr αλλα μπορει να εχεις αποσυνδεσεις,μπορεις να το κανεις δοκιμαστικα και εαν δεν σε βολευει ξανα περνεις και σε επαναφερουν.Fastpath μην ζητησεις για λογους σταθεροτητας διοτι εισαι μακρια απο το κεντρο και θα δεις και μια μικρη μειωση της ταχυτητας σου.

BARKOULETOS
21-03-12, 18:09
Εχω δοκιμασει οτε,νετουαν,ον,γουιντ,φορθνετ.

Οτε ειχα πολυ παλια 384, και δεν υπαρχει λογος να ξαναβαλω οσο ειναι τοσο πανακριβος...

Απο τα υπολοιπα, η καλυτερη ειναι η Φορθνετ. Γουιντ ειχα πριν και δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα, ο κυριος λογος που εφυγα ηταν οτι εληξε ο χρονος και μου αυξησανε το παγιο... Μετα μου ξανακανε προσφορα αλλα ηδη ειχα κανει αιτηση... Σαφως η χειροτερη ηταν η ΟΝ, ενω η νετουαν ηταν περιπου τα ιδια με γουιντ.

Το θεμα ειναι να ξερεις τι θελεις και τι μπορεις να παρεις, αμα εισαι 3 χιλιομετρα απο το κεντρο δεν μπορεις να απαιτεις 24ρα... Σε μενα το μαξ ειναι 10, αλλα εγω το ζηταω να πηγαινει πιο κατω, για να ειναι πιο σταθερη η συνδεση...

Εμπειρα
Νετουαν, κλειδωμα 6-8, αποσυνδεσεις 4-5 την βδομαδα, χαλια σερβις, τηλεφωνο voip χαμηλη ποιοτητα
ΟΝ, κλειδωμα 5-6, αποσυνδεσεις 2-3 την μερα, οι μονοι που ηρθαν και τσεκαραν σπιτι, σερβις ΟΚ
Γουιντ, κλειδωμα 5-7, αποσυνδεις 4-5 την εβδομαδα, τηλεφωνο ΟΚ, και δεν θυμαμαι κατι μεμπτο
Φορθνετ, κλειδωμα 6-8, αποσυνδεσεις, 1-2 την βδομαδα, μπορει και λιγοτερο... Τις πρωτες μερες με επαιρναν τηλεφωνο για το αν ειναι καλη η συνδεση (μετραει θετικα) και ποιο μετα καν δυο φορες αν ειναι συνεχιζουν ΟΚ.

Οποτε συμπερασματικα ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΓΟΥΙΝΤ... Αρκει να εχει ενα πακετο που να με καλυπτει σε καλη τιμη. Βεβαια προτεραιοτητα μου τωρα ειναι η Φορθνετ...

theopan
25-03-12, 14:38
BARKOULETOS υποστηρίζεις δηλαδή ότι στη Netone είχες χειρότερη ποιότητα τηλεφωνίας από την ΟΝ και ειδικά από την ...Forthnet;;; Απλά δε γίνεται αυτό! Δεν πρέπει να υπάρχει παγκοσμίως χειρότερη σε ποιότητα ήχου τηλεφωνία από της forthnet... Πάντα καταλαβαίνω αμέσως πότε μιλάω με συνδρομητή forthnet! Και η ΟΝ κακή είναι αλλά δε φτάνει το χάλι της forthnet... Η Netone ήταν (μακράν) Νο1 από τους εναλλακτικούς όσο υπήρχε. Σε πολλές περιπτώσεις καλύτερη και από την POTS του ΟΤΕ. Αυτή τη στιγμή τον ΟΤΕ ακολουθούν (αρκετά κοντά) η Wind αλλά και η Cyta από όσο έχω διαπιστώσει. Οι υπόλοιποι παρέχουν κάτι που μόνο κατ'ευφημισμόν μπορεί να ονομαστεί "τηλεφωνία".

mephisto
25-03-12, 18:46
Ναι ήταν μακράν καλύτερη η νετονε θυμάμαι όταν συνχρονιζα στα 18mb και κατέβαζα με 800kb επειδη δεν ειχε bandwidth της ώρες αιχμής κ επερνα το support κ μου έλεγαν βλακείες...

nikos_frs
26-03-12, 21:47
Είχα ΟΤΕ και σήμερα πέρασα σε wind μετά από 2-2,5 βδομάδες. Όλα καλά μέχρι εδώ..

Τα άσχημα:
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 509/6141 kbps
Noise Margin (Up/Down) 28.5/17.2 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 4.7/5.5 dB
Output Power (Up/Down) 12.1/16.2 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1083/19432 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 0

παλιότερα έβλεπα τα παρακάτω:
Conn-x OTE
Ταχύτητα σύνδεσηςEdit Value
16061/ 980
Router-modemEdit Value
Huawei EchoLife HG520c
SNR Edit Value 7.6
AttnEdit Value 6.8

άντε να δούμε άυριο τι θα μου πουν.

Στο ίδιο σπίτι πριν από χρόνια είχα τελλας και συχρόνιζε 16500 και ήταν φουλ σταθερό.

lex_luthor
26-03-12, 23:52
και εγώ μεταφέρθηκα χτες επιτυχώς από ΟΤΕ!! Όλα καλά με την ταχύτυτα. στα 2 κλείδωνα και στα 2 κλειδώνω και τώρα. κανένα πρόβλημα. κα αυτά τα crc σφάλματα που είχα με τον οτε τωρα δεν υπάρχουν με τη wind!!!
Ευχαριστημένος!!!!:p

Τα ίδια και από εδώ μόνο είδα μέχρι και αύξηση της ταχύτητας - έστω κατά 1Mbps. Όλα καλά, όλα ανθηρά λοιπόν, δηλώνω και εγώ ένας πελάτης της Wind που έχει μείνει ευχαριστημένος :)

Tigran
27-03-12, 00:43
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1020/15286 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12.3/6.7 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 12.5/18.4 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/19.9 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1128/15136 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 0

Παίδες ρίξτε μια ματιά ρε σεις. Πως σας φαίνονται τα στατιστικά; Ήρθα από Forthnet πριν 2 εβδομάδες, αλλά δεν είμαι ικανοποιημένο. Ενώ συγχρονίζω ψηλά και δεν έχω αποσυνδέσεις, εν τούτοις ανά τακτά χρονικά διαστήματα το internet σκαλώνει και δεν μου ανοίγει τίποτα! Περιμένω μερικά δευτερόλεπτα κάνω refresh στο refresh και μετά ανοίγει κανονικά. Ειδικά με τις συσκευές που έχω συνδεδεμένες ασύρματα, έχω τρελό πρόβλημα.

Πήρα στη Wind, μου είπε κι από εκεί ο τεχνικός ότι δεν βλέπει αποσυνδέσεις. Μου πρότεινε να βάλω το username και password μου στο router(είχε ένα default που δουλεύει απευθείας), αλλά δεν είδα διαφορά.
Η συνδεσμολογία είναι ίδια που είχα και στη Forthnet. Μόνο το router άλλαξα.

Δοκίμασα να βάλω και το WAG200 που χρησιμοποιούσα στη Forthnet, αλλά ενώ μου έδειχνε να παίρνει DSL και Internet, εν τούτοις δεν μου άνοιξε καμία σελίδα.

wright
27-03-12, 11:19
[QUOTE

Παίδες ρίξτε μια ματιά ρε σεις. Πως σας φαίνονται τα στατιστικά; Ήρθα από Forthnet πριν 2 εβδομάδες, αλλά δεν είμαι ικανοποιημένο. Ενώ συγχρονίζω ψηλά και δεν έχω αποσυνδέσεις, εν τούτοις ανά τακτά χρονικά διαστήματα το internet σκαλώνει και δεν μου ανοίγει τίποτα! Περιμένω μερικά δευτερόλεπτα κάνω refresh στο refresh και μετά ανοίγει κανονικά. Ειδικά με τις συσκευές που έχω συνδεδεμένες ασύρματα, έχω τρελό πρόβλημα.

Πήρα στη Wind, μου είπε κι από εκεί ο τεχνικός ότι δεν βλέπει αποσυνδέσεις. Μου πρότεινε να βάλω το username και password μου στο router(είχε ένα default που δουλεύει απευθείας), αλλά δεν είδα διαφορά.
Η συνδεσμολογία είναι ίδια που είχα και στη Forthnet. Μόνο το router άλλαξα.

Δοκίμασα να βάλω και το WAG200 που χρησιμοποιούσα στη Forthnet, αλλά ενώ μου έδειχνε να παίρνει DSL και Internet, εν τούτοις δεν μου άνοιξε καμία σελίδα.[/QUOTE]

Παρατήρησε εαν πλησιάσεις πολύ κοντά στο ρούτερ (ΖΤΕ) τότε τα πράγματα φτιάχνουν! Στη δική μου περίπτωση εαν είμαι μακριά (μεσολαβεί 1 επίπεδο ) τότε ψιλοσέρνομαι σελίδες και download. Για παράδειγμα αν είμαι μακρια κατεβάζω με 250 και αν πάω πολύ κοντά τότε 1,6 Mbps. Ίσως ακούγεται μπακαλίστικός αλλά σε μένα λειτουργεί.

DVader
27-03-12, 11:25
Εχουν τραγικά μεγαλο πρόβλημα σήματος εκεί στην Wind...Είμαι 2 βδομάδες πελάτης του !

Tigran
27-03-12, 16:18
Σήμερα σύνδεσα επιτυχώς το WAG200 και η διαφορά είναι παραπάνω από αισθητή! Θα το αφήσω έτσι μια δυο μέρες να δω πως πάει και θα επανέλθω.

alex24
27-03-12, 18:16
Ειμαι 2 μηνες τωρα στην wind απο ταχυτητα ειχα μια αυξηση λογο οτι ζητησα 6αρι snr,youtube αψογο ακομα και σε 1080p,streaming και τηλεφωνια υπερευχαριστημενος για τα χρηματα πoυ δινω.Το μονο που με χαλαει ειναι οτι σπανια βρισκεις ατομα στην εξυπηρετηση που να ξερουν τι τους γινετε και να βοηθανε πραγματικα.

Rookie
31-03-12, 00:08
Τι είναι το fastpath;

anonis
02-04-12, 02:35
Παιδιά έχω αυτά τα χαρακτηριστικά:

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 894/9590 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10.6/9 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 12.3/21.6 dB
Output Power (Up/Down) 12.2/18.7 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 897/10328 kbps
Interleave depth 4
Annex Type AnnexA
CRC errors 13518
Κατεβάζω με 8.Μπορώ να κάνω κάτι να καλυτερέψω τα πράγματα;

nikos_frs
05-04-12, 11:27
Είχα ΟΤΕ και σήμερα πέρασα σε wind μετά από 2-2,5 βδομάδες. Όλα καλά μέχρι εδώ..

Τα άσχημα:
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 509/6141 kbps
Noise Margin (Up/Down) 28.5/17.2 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 4.7/5.5 dB
Output Power (Up/Down) 12.1/16.2 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1083/19432 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 0

παλιότερα έβλεπα τα παρακάτω:
Conn-x OTE
Ταχύτητα σύνδεσηςEdit Value
16061/ 980
Router-modemEdit Value
Huawei EchoLife HG520c
SNR Edit Value 7.6
AttnEdit Value 6.8

άντε να δούμε άυριο τι θα μου πουν.

Στο ίδιο σπίτι πριν από χρόνια είχα τελλας και συχρόνιζε 16500 και ήταν φουλ σταθερό.

Μετά από αναβάθμιση γραμμής έχω τα παρακάτω:

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1021/16383 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12.8/9.3 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 4.7/5.8 dB
Output Power (Up/Down) 12/17 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1094/19508 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 0


τέλος καλό όλα καλά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.