PDA

Επιστροφή στο Forum : Θόρυβος, αποσυνδέσεις πρόβλημα σε ταχύτητα 24αρας



Trifyllenia
11-02-12, 14:24
Καλησπέρα,

σε 24αρα Conn-x εδώ και 2 εβδομάδες περίπου αντιμετώπισα ξαφνικά πρόβλημα συχνών αποσυνδέσεων οι οποίες ήταν μάλιστα περισσότερες ειδικά κατά τη διάρκεια της νύχτας. Το δήλωσα ως βλάβη, μου είπαν ότι κάνανε κάποιες αλλαγές δεν είδα πρόοδο. Δοκιμάζω χωρίς φιλτράκια κ τηλ. κατευθείαν πάνω στη γραμμή μόνο το router, καμμία διαφορά. Με διαφορετικό router πάλι καμμία διαφορά. Το δηλώνω 2η φορά ως βλάβη, τπτ. Το δηλώνω 3η φορά ως βλάβη με παίρνει τελικά τεχνικός του ΟΤΕ τηλέφωνο. Έρχεται εξωτερικά κ υποτίθεται (με ενημέρωσε ξανά μέσω τηλ.) πως γίνανε κάποιες διορθώσεις πάλι κ να τον ενημερώσω από Δευτέρα αν έγινε κάποια αλλαγή. Πάλι τπτ (δηλ. τη Δευτέρα θα τον πάρω για να τον ενημερώσω.)

Κοιτάω τις ενδείξεις στο router μου (Linksys WAG200G) και βλέπω αρκετό θόρυβο και κλειδώνω επίσης πολύ χαμηλά από θέμα ταχύτητας ενώ πριν καιρό ήμουν σε πολύ καλύτερη κατάσταση (περίπου 12-13.). Σε forum του Linkys προτείνανε για τις συχνές αποσυνδέσεις κ τις θορυβώδεις γραμμές αλλαγή στο DSL Modulation από Multimode σε G.dmt. Το έκανα και όντως σταμάτησα τουλάχιστον τις αποσυνδέσεις.

Ουσιαστικά αυτό όμως είναι απλά ένα προσωρινό μπάλωμα. Δείτε εδώ χάλια:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 8736 kbps
Upstream Rate: 960 kbps
Downstream Margin: 10 db
Upstream Margin: 11 db
Downstream Line Attenuation: 28 db
Upstream Line Attenuation: 7.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 5 db

Πάω επίσης να δω από περιέργεια κάτι στον τύπο γραμμής (μήπως με έχουν αλλάξει καταλάθος από S6) στο my,otenet.gr και από όποιον browser κ να μπω αριστερά στην καρτέλα με τις λεπτομέρειες μου βγάζει:

Microsoft VBScript runtime error '800a01c1'
Argument not optional: 'customer.accounts'
/OTEnetSelfCare/Customer/CustomerTree.asp, line 21

Tελικά τη Δευτέρα που θα επικοινωνήσω με τον τεχνικό κ που μάλλον με όλα αυτά θα έρθει από το σπίτι μου τι να του πω...? Να γίνει αλλαγή πόρτας πχ πιστεύετε πως είναι μία λύση? Σε παρόμοιο πρόβλημα πριν 2 χρόνια είχαν αλλάξει κ έτσι καλυτέρεψε πάλι η κατάσταση..

Ποιά είναι η γνώμη σας?

tolis13
11-02-12, 15:10
καρφωσετο σε adsl2 + για να πιασει ακριβως τα μεγιστα που μπορει.και βαλτο στην κεντρικη μπριζα τηλεφωνου στο σπιτι.και ανεβασε τα νεα στατιστικα παλι.

Trifyllenia
11-02-12, 16:19
καρφωσετο σε adsl2 + για να πιασει ακριβως τα μεγιστα που μπορει.και βαλτο στην κεντρικη μπριζα τηλεφωνου στο σπιτι.και ανεβασε τα νεα στατιστικα παλι.

Thank u για το tip :)

Πρώτα αυτό που έκανα ήταν να αλλάξω πάλι το DSL Modulation όπως μου είπες σε ADSL2+ . Με αυτό κατευθείαν είδα διαφορά όντως στην ταχύτητα όχι όμως κ στον θόρυβο:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 11982 kbps
Upstream Rate: 957 kbps
Downstream Margin: 10 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 30 db
Upstream Line Attenuation: 7 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db

Έβαλα λοιπόν έπειτα το router κάτω στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου όπου δεν βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 11803 kbps
Upstream Rate: 916 kbps
Downstream Margin: 12 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 31 db
Upstream Line Attenuation: 7 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db

Το ξαναβάζω τώρα στην πρίζα που το είχα πρώτα με ADSL2+. Ευελπιστώ να μην κάνει αποσυνδέσεις κ αναγκαστώ να το γυρίσω στο μαύρο χάλι του G.dmt που ναι μεν είχε χάλια μετρήσεις αλλά δεν έκανε αποσυνδέσεις.

Άρα να μην δηλώσω αλλαγή πόρτας? (Είναι άκυρο ξέρω γω?) Αλήθεια αλλαγή πόρτας τελικά πότε χρειάζεται να γίνει?

Έκανα κ μία σύγκριση στο speedtest.net
http://speedtest.net/result/1766344725.png

tolis13
12-02-12, 12:59
οχι δεν χρειαζεται να αλλαξεις πορτα ακομα.συνηθως πορτα αλλαζεις οταν πεφτει το νετ καθε 5 λεπτα.την ειχα πατησει ετσι..κοιτα το για κανα 2 μερες να δεις αν ειναι σταθερο.τη fw εχεις πανω?το γραφει οταν μπαινει μεσα στο ρουτερ πανω απο το status.

Trifyllenia
12-02-12, 14:43
οχι δεν χρειαζεται να αλλαξεις πορτα ακομα.συνηθως πορτα αλλαζεις οταν πεφτει το νετ καθε 5 λεπτα.την ειχα πατησει ετσι..κοιτα το για κανα 2 μερες να δεις αν ειναι σταθερο.τη fw εχεις πανω?το γραφει οταν μπαινει μεσα στο ρουτερ πανω απο το status.

Χμ κατάλαβα, thx :) Η αλήθεια είναι ότι από χτες που έβαλα ADSL2+ στο Modulation έχω καλύτερη ταχύτητα κ ευτυχώς χωρίς αποσυνδέσεις. Απλά τελικά έχει αρκετό θόρυβο η γραμμή μου, κάτι το οποίο δε νομίζω να αλλάξει.

Κοίτα έχω Firmware Version: 1.01.09 αλλά κ παλιότερα είχα παίξει με τη http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=354611 χωρίς όμως μεγάλες αλλαγές, ίσα - ίσα μάλιστα μου έκανε τότε αποσυνδέσεις σε μία σταθερή γραμμή που απλά ήθελα να δω αν θα κατάφερνα να κλειδώνω σε λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα.

Βλέποντας επίσης κ αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4554577#post4554577 έχω την εξής απορία (μιας κ ξεκίνησε ξαφνικά το πρόβλημα της ασταθούς γραμμής) : Τι είναι το fast & interleaved path? Μήπως πρέπει να ζητήσω κάποια αλλαγή γενικά άμεσα στον τεχνικό του ΟΤΕ για να γίνει πιο σταθερή η γραμμή μου/ χωρίς θόρυβο? Μπορούν να κάνουν κάτι?

Διαβάζω το σχετικό thread http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837 και προσπαθώ να καταλάβω αν θα βοηθούσε στη συγκεκριμένη περίπτωση..

tolis13
12-02-12, 15:24
σε εχουν αλλαξει προφιλ ηδη.αν δεν εχεις προβληματα ετσι μην παρεις κανενα τηλ.απλα να ξερεις το wag200 δεν τα παει καλα με το θορυβο.

Trifyllenia
12-02-12, 16:20
σε εχουν αλλαξει προφιλ ηδη.αν δεν εχεις προβληματα ετσι μην παρεις κανενα τηλ.απλα να ξερεις το wag200 δεν τα παει καλα με το θορυβο.

Καλώς λοιπόν, thx κ πάλι :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.