PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή Στατιστικών. Παίζει κάτι ή δεν είναι τίποτα?



Balk
11-02-12, 16:51
Γεια σας συμφορουμήτες.

Από τον Απρίλιο 2011 έως σήμερα (αλλά και παλαιότερα που είχα πάλι ΟΤΕ πλην μιας στάσης στη ΝΕΤΟΝΕ) είχα μέχρι πολύ πρόσφατα σταθερά 9 attenuation (down) & 9 snr (down). Ελάχιστα λάθη είχα και η σύνδεση παραμένει πολύ καλή με σταθερό 1.7 ΜΒ download από γρήγορους servers.

Τη τελευταία εβδομάδα έχω ...καλύτερο attenuation στα 7 (δεν ξέρω αν μετακινήθηκε το σπίτι) και 9 στο snr έχω όμως πέσει και από 18.000 Mbps στα 17.000. Μικροπράγματα θα μου πείτε και δε θα έπρεπε να το συζητώ καθόλου. Δεν παραπονιέμαι φυσικά γιατί δεν έχω προβλήματα τώρα ούτε στο παρελθόν με τον πάροχό μου. Είμαι και όμως στα 60-80 μέτρα από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ και πιθανά να κλείδωνα και να κατέβαζα και πιο γρήγορα αλλά είμαστε σίγουρα πολλοί συνδρομητές, crosstalk κλπ.

Παραθέτω τα τωρινά στατιστικά μου από το Thompson 585v8 που έχω και ζητώ να μου πείτε αν γνωρίζετε αυτά τα δις HEC errors και τα άλλα στατιστικά σημαίνουν τίποτα και γενικά μήπως υπάρχει κάποιο θέμα που δεν βλέπω (κυρίως θόρυβο γιατί αποσυνδέσεις δεν έχω και δεν είχα ποτέ). Ευχαριστώ και συγνώμη για τη πολυλογία :p

Balk


DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 6:01:26
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.199 / 16.948
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 17.111
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 317,34 / 24,82
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 2,5 / 7,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 15,5 / 9,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 42.704 / 0
CRC Errors (Up/Down): 5.138 / 55
HEC Errors (Up/Down): 1.818.558.504 / 242

maik
11-02-12, 17:00
Τα πολλα λαθη δειχνουν κακη συνδεση.
Ελεγξε ολες τις ενωσεις που υπαρχουν σπιτι. επισης και τις πριζες. Κατι δεν κανει καλη επαφη.

Geocheats2
11-02-12, 17:15
τα thomson δεν είναι που βγάζουν πρόβλημα με τα λαθη??? >bug

παιζει να κάνω και λάθος αν ναι πρέπει όντως να κοιτάξεις τις ενώσεις όπως ανέφερε ο μαικ

leopal
11-02-12, 18:46
Σε τι επιπεδα ειναι φυσιολογικα αυτα τα λαθη;

maik
11-02-12, 19:25
Σε τι επιπεδα ειναι φυσιολογικα αυτα τα λαθη;

Μηδενικο, αντε το πολυ τριψηφιο.

leopal
11-02-12, 19:54
Οφειλονται σε λαθη στη συνδεσμολογια δηλαδη;

Η συνδεση των καλωδιων πρεπει να γινεται με πενσα ή να κολληθει με καλαι;

Γιατι και μενα εχει αρκετα μεχρι 5 ψηφιο αριθμο ομως.

Συγγνωμη στο φιλο που ανοιξε το θεμα για το offtopic.

maik
12-02-12, 01:18
Και με πενσα δεν υπαρχει προβλημα, αρκει να ειναι σωστα και καλα στριμενα τα καλωδια.
Το μυστικο εινα να μην υπαρχουν χαλαρες συνδεσεις.

grovolis
12-02-12, 02:00
Μην τον παιδεύεται άδικα το άνθρωπο το thomson φταίει. Φίλε αν δεν βαριέσαι πέρνα κανένα πιο καινούργιο firmware μήπως και το έχουν φτιάξει το bug.

Balk
12-02-12, 18:11
Τα πολλα λαθη δειχνουν κακη συνδεση.
Ελεγξε ολες τις ενωσεις που υπαρχουν σπιτι. επισης και τις πριζες. Κατι δεν κανει καλη επαφη.

Δεκτόν ;) Έλεγξα spliters, φίλτρα και κούμπωσα εκ νέου τις επαφές. Επίσης έβγαλα το jack του τηλεφώνου/router από τη πρίζα και την έβαλα στη διπλανή εισαγωγή (έχω διπλή τηλ. πρίζα). Κάπου κάτι μπορεί να κούμπωσε λίγο πιο καλά (η πτώση στο attenuation και λίγο στην ταχύτητα δεν έχουν πιθανά να κάνουν με αυτά) και να τα καινούργια στατιστικά μου για το τελευταίο 24-ωρο

Uptime: 1 day, 0:12:28
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.179 / 17.136
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 17.047
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 50,30 / 1,29
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 2,5 / 7,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,5 / 9,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 25 / 83
HEC Errors (Up/Down): 62 / 230

Τα λάθη έχουν περιοριστεί σε πολύ χαμηλές τιμές :oneup:

[QUOTE] hackergeo
Μην τον παιδεύεται άδικα το άνθρωπο το thomson φταίει. Φίλε αν δεν βαριέσαι πέρνα κανένα πιο καινούργιο firmware μήπως και το έχουν φτιάξει το bug.[/QUOTE

Έχω τη τελευταία έκδοση που δίνει ο ΟΤΕ: Software Release 8.2.7.7

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Παρότι είναι αρκετά καλό και σταθερό router το 585v8 έχει θεματάκια κατά καιρούς με τα στατιστικά που δίνει; όχι τίποτα το εξωφρενικό αν εξαιρέσεις σε εμένα που έδωσε για πρώτη φορά κάτι δις HEC errors και σε σύντομο uptime. To μόνο που με ενοχλεί σε αυτό το router είναι όταν το κλείσεις/ανοίξεις ή κάνεις restart αργεί να συγχρονίσει σε σχέση με άλλα που είχα στο παρελθόν.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά τους. Αν αλλάξει κάτι θα επανέλθω.

leopal
13-02-12, 13:44
Και με πενσα δεν υπαρχει προβλημα, αρκει να ειναι σωστα και καλα στριμενα τα καλωδια.
Το μυστικο εινα να μην υπαρχουν χαλαρες συνδεσεις.

Σε ολο το σπιτι ή στη μπριζα του ρουτερ;

maik
14-02-12, 00:36
Σε ολο το σπιτι ή στη μπριζα του ρουτερ;

Κυριως στην πριζα του ρουτερ αλλα και στην διαδρομη μεχρι εκει. Φυσικα καλο εινα τα ελεγξουμε οπου μπορουμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.