PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Google κατηγορεί το rooting των Android συσκευών για τα 2 hacks του Google Wallet



Σελίδες : [1] 2

nnn
12-02-12, 12:46
Αντιδρώντας στις αποκαλύψεις δύο ερευνητικών ομάδων πως κατάφεραν να "σπάσουν" το PIN verification στην μια περίπτωση και να ανακτήσουν τα στοιχεία πληρωμής στην άλλη σε κλεμμένες συσκεύες, απλά επανεγκαθιστώντας το Google Wallet, η Google δήλωσε πως η αιτία του προβλήματος είναι το rooting των συσκευών και πως το Google Wallet είναι ασφαλέστερη μέθοδος πληρωμών σε σχέση με την φυσική παρουσία μιας πιστωτικής κάρτας.

Τόνισε μάλιστα πως οι χρήστες δεν πρέπει να τροποποιούν τις Android συσκευές τους μιας και η υπηρεσία Wallet δεν υποστηρίζεται σε αυτές, ενώ προσωρινά απενεργοποίησε τις προπληρωμένες κάρτες σε όσες συσκευές δεν έχουν screen lock.


To address an issue that could have allowed unauthorized use of an existing prepaid card balance if someone recovered a lost phone without a screen lock, tonight we temporarily disabled provisioning of prepaid cards. We took this step as a precaution until we issue a permanent fix soon.



Οι ερευνητές της ομάδας zvelo παραβίασαν το PIN με brute force attack σε rooted συσκευή, κατά δήλωση της Google


The zvelo study was conducted on their own phone on which they disabled the security mechanisms that protect Google Wallet by rooting the device. To date, there is no known vulnerability that enables someone to take a consumer phone and gain root access while preserving any Wallet information such as the PIN.

ενώ το δεύτερο hack απλά γίνεται με clearing των data του Google Wallet και εισαγωγή ενός νέου PIN, το Wallet είναι "δεμένο" με την συσκευή και όχι με το Google account και έτσι τα στοιχεία πληρωμής παραμένουν στην συσκευή.


Πηγές : thenextweb (http://thenextweb.com/google/2012/02/11/google-insists-google-wallet-is-safer-than-plastic-despite-recent-issues/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+TheNextWeb+%28The+Next+Web+All+Stories%29) , cnet (http://news.cnet.com/8301-1009_3-57374589-83/latest-google-wallet-hack-picks-your-pocket/?part=rss&subj=latest-news&tag=title) , cnet (http://news.cnet.com/8301-27080_3-57374258-245/google-wallet-pin-can-be-cracked..-on-a-rooted-android-device/?tag=mncol;txt) , thesmartphonechamp (http://thesmartphonechamp.com/second-major-security-flaw-found-in-google-wallet-rooted-or-not-no-one-is-safe-video/)

petasis
12-02-12, 13:07
Μάλιστα. Ασφάλεια...

grayden
12-02-12, 13:23
Μάλιστα. Ασφάλεια...
Όταν rootάρεις αποδέχεσαι το γεγονός ότι αφήνεις την πόρτα του σπιτιού σου ανοιχτή.

mob
12-02-12, 13:45
Το όλο πρόβλημα είναι πως το Google Wallet "δένετε" με το τηλέφωνο και όχι με το Google λογαριασμό, αυτό είναι μεγάλη παράβλεψη από τη μεριά της Google, άλλωστε ήξεραν για τις root συσκευές.

haris_led
12-02-12, 13:50
Όταν rootάρεις αποδέχεσαι το γεγονός ότι αφήνεις την πόρτα του σπιτιού σου ανοιχτή.

Εγώ θα έλεγα ότι όταν rootάρεις φτιάχνεις μια πόρτα, την οποία εσύ διαχειρίζεσαι, στον έναν από τους 4 τοίχους που περιβάλλουν το κουτί που ονομάζεις σπίτι. :hmm:

trabakoulas
12-02-12, 14:19
Δεν "φταίει" το rooting αν το wallet έχει τέτοια κενά ασφαλείας
Και για το δεύτερο hack, δεν απαιτείται καν root. Βασικά είναι σχεδόν αστείο αν το δείτε το βιντεάκι πραγματικά

Tiven
12-02-12, 14:36
ενώ το δεύτερο hack απλά γίνεται με clearing των data του Google Wallet και εισαγωγή ενός νέου PIN, το Wallet είναι "δεμένο" με την συσκευή και όχι με το Google account και έτσι τα στοιχεία πληρωμής παραμένουν στην συσκευή.

Ανέκδοτο.

petasis
12-02-12, 14:45
Όταν rootάρεις αποδέχεσαι το γεγονός ότι αφήνεις την πόρτα του σπιτιού σου ανοιχτή.

Μα υποτίθεται ότι μιλάμε για ανοιχτό λογισμικό. Αν είναι να έχουμε κλειστές υπηρεσίες, που βασίζονται στην "ασφάλεια" του ότι δεν ξέρω πως το κάνουν εσωτερικά, αγοράζω και windows phone...

Άλλωστε, η 2η αστοχία είναι μια απλή επαναγκετάσταση της εφαρμογής, αν κατάλαβα καλά...

georgebou
12-02-12, 15:03
Δεν "φταίει" το rooting αν το wallet έχει τέτοια κενά ασφαλείας
Και για το δεύτερο hack, δεν απαιτείται καν root. Βασικά είναι σχεδόν αστείο αν το δείτε το βιντεάκι πραγματικά

Οταν ρουτάρεις δημιουργεις εσυ τα κενα ασφαλείας εαν δεν το κατέχεις το άθλημα.

Δεν ειναι τυχαιό ότι όλες οι διανομες Linux σε παροτρύνουν να κανεις χρησιμοπιεις τον root account για τις καθημερινες εργασίες σου αλλα μονο όταν το χρειάζεσαι .

Dark Demis
12-02-12, 15:41
ωραία και έχω μια ερώτηση τότε

1. πες ότι δεν έχω rooted την συσκευή μου και έχω βάλει το wallet
2. μου έκλεψαν την συσκευή και την έκαναν root καλά μέχρι εκεί?
3. δεν απέκτησαν τον λογαριασμό μου? απέκτησαν τότε γιατί η google λέει ότι εμείς ευθυνόμαστε που το κάναμε root?

δλδ μας λένε ότι πρέπει να είναι η συσκευή να είναι με ένα είδους κρυπτογραφημένο bootloader και χίλια δυο κλειδώματα οστε να είναι αδύνατο να γίνει root? τσου δεν νομίζω ας κάτσει να φτιάξει σωστά την εφαρμογή - υπηρεσία της και μετά μιλάμε;)

Tiven
12-02-12, 15:45
3. δεν απέκτησαν τον λογαριασμό μου? απέκτησαν τότε γιατί η google λέει ότι εμείς ευθυνόμαστε που το κάναμε root?


Γιατί είναι καρναβάλια για αυτό

ownagE_
12-02-12, 16:07
Προφανώς δεν φταίει το root, αλλά η ίδια η εφαρμογή.
Φαντάζομαι θα διορθωθούν αυτά τα κενά.

gerstavros
12-02-12, 17:46
να ρωτήσω κάτι,όταν κανεις root το android,σημαίνει ότι το τρέχεις μόνιμα σαν χρηστος root?

ownagE_
12-02-12, 17:55
να ρωτήσω κάτι,όταν κανεις root το android,σημαίνει ότι το τρέχεις μόνιμα σαν χρηστος root?

Όχι.
Πρέπει να πατήσεις "allow" στα apps που θέλουν root access.

ConstantinosBok
12-02-12, 17:57
πρακτικα ναι, θα σε ρωτουν οι εφαρμογες αν θες να τους δωσεις για λιγο superuser rights για να κανουν την δουλεια τους και μπορεις να τους τα δωσεις αρα πρεπει να εισαι μονιμα root

gerstavros
12-02-12, 18:05
χμμ μάλιστα,άρα άν δεν δώσεις εσύ δικαιώματα root στην εφαρμογή,δεν τρέχει κάτι,όπως και σε μια desktop διανομή linux

lewton
12-02-12, 19:17
Εγω περιμένω να ξυπνήσει ο evangelist :p της εταιρίας (φαντάζομαι παρτάκι το Σαββατόβραδο :p ) να μας τα αναλύσει αναλυτικά. :p

mrsaccess
13-02-12, 01:33
Το πρώτο πρόβλημα ουσιαστικά είναι απλό: βάζουμε ένα τετραψήφιο αριθμητικό pin που είναι εύκολο για το χρήστη και σπάει για το τίποτα, ή ένα password που δεν σπάει εύκολα αλλά εκνευρίζει το χρήστη κάθε φορά που θέλει να κάνει μια πληρωμή;
Μια λύση θα ήταν να μπει το pin μέσα στο NFC και κατόπιν, όπως στις SIM, να κλειδώνει στις 3 λάθος προσπάθειες. Υπάρχουν όμως νομικά προβλήματα με αυτό, καθώς το περιεχόμενο του NFC λένε πως είναι στη δικαιοδοσία των τραπεζών και όχι της Google.

Το 2ο είναι απαράδεκτο φυσικά.

Το κινητό πάντως στη προκειμένη είναι όπως και η πιστωτική κάρτα: αν στο κλέψουν, πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στη τράπεζά σου για να το/τη ακυρώσουν.

aiolos.01
13-02-12, 03:06
Πρώτα είπαν όλα αυτά και μετά ανακοίνωσαν οτι πάγωσαν κάποια δυνατότητα του wallet που σχετίζεται με αυτή την επίθεση και ετοιμάζουν fix. Άρα πρώτα είπαν οτι όλα καλα και δε φταίμε και μετά το σκέφτηκαν καλύτερα και είπαν να το διορθώσουν.

marioscs
13-02-12, 04:09
Μήπως να μην χρησιμοποιούμε Google Wallet καλύτερα;

Εδώ σκέφτομαι να κόψω την κάρτα όχι να έχω κι άλλα στο μυαλό μου ..

petasis
13-02-12, 08:42
Η δική μου εντύπωση είναι ότι ανοικτό λογισμικό και ασφαλή δεδομένα δεν πάνε μαζί. Όσο μπορείς να τροποποιείς τον πυρήνα του λειτουργικού, μπορείς να κάνεις τα πάντα.
Λειτουργικά με κλειδωμένο/κλειστού κώδικα πυρήνα, έχουν προβάδισμα σε αυτόν τον τομέα.

Προβλέπω ότι είτε το android θα κλειδωθεί, είτε σοβαρές εφαρμογές που η ασφάλεια κοστίζει χρήμα, θα μεταναστεύσουν σε άλλες πλατφόρμες. Η πιο πιθανή φαντάζει η πλατφόρμα των windows phone.

DarkSky
13-02-12, 14:26
Η δική μου εντύπωση είναι ότι ανοικτό λογισμικό και ασφαλή δεδομένα δεν πάνε μαζί. Όσο μπορείς να τροποποιείς τον πυρήνα του λειτουργικού, μπορείς να κάνεις τα πάντα.
Λειτουργικά με κλειδωμένο/κλειστού κώδικα πυρήνα, έχουν προβάδισμα σε αυτόν τον τομέα.

Προβλέπω ότι είτε το android θα κλειδωθεί, είτε σοβαρές εφαρμογές που η ασφάλεια κοστίζει χρήμα, θα μεταναστεύσουν σε άλλες πλατφόρμες. Η πιο πιθανή φαντάζει η πλατφόρμα των windows phone.

Πιστεύω πως το ανοικτό λογισμικό έχει πλεονέκτημα σε αυτόν τον τομέα, καθώς ένα bug μπορεί να εντοπιστεί πιο εύκολα/γρήγορα και από περισσότερα άτομα, καθώς ο κώδικας είναι ανοικτός και μπορούν όλοι να τον δουν. Σε ένα κλειστό σύστημα όταν εντοπιστεί ένα τέτοιο bug μπορεί πλέον να είναι αργά και να έχει εκμεταλλευτεί κακόβουλα, χωρίς κανένας να το έχει πάρει χαμπάρι...

Το security through obscurity δεν είναι πανάκεια...

farcry
13-02-12, 14:34
rooting δε θελετε? :whistle: με τις υγειες σας :rofl:

mrsaccess
13-02-12, 19:01
Η δική μου εντύπωση είναι ότι ανοικτό λογισμικό και ασφαλή δεδομένα δεν πάνε μαζί. Όσο μπορείς να τροποποιείς τον πυρήνα του λειτουργικού, μπορείς να κάνεις τα πάντα.
Λειτουργικά με κλειδωμένο/κλειστού κώδικα πυρήνα, έχουν προβάδισμα σε αυτόν τον τομέα.

Προβλέπω ότι είτε το android θα κλειδωθεί, είτε σοβαρές εφαρμογές που η ασφάλεια κοστίζει χρήμα, θα μεταναστεύσουν σε άλλες πλατφόρμες. Η πιο πιθανή φαντάζει η πλατφόρμα των windows phone.

Τι σχέση έχει ο πυρήνας και το ανοιχτό λογισμικό με το συγκεκριμένο πρόβλημα;
Το Google Wallet είναι κλειστό λογισμικό και δεν έσπασε με hack αλλά με brute force attack.


rooting δε θελετε? :whistle: με τις υγειες σας :rofl:
Το rooting γίνεται με μια απλή εφαρμογή σε πολλές συσκευές. Αν ο χάκερ κατάφερε να σε πείσει να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα που σπάει το Google wallet, θα βάλει με τον ίδιο τρόπο και την εφαρμογή που κάνει root το κινητό.

_________________

Κρίμα βρε παιδιά, μια καλή ευκαιρία να τα χώσετε στο Android και τη Google και πάλι δεν πετυχαίνετε στόχο! Προτιμάτε να τη πέσετε στους χρήστες και το ανοιχτό λογισμικό.

petasis
13-02-12, 19:51
Πιστεύω πως το ανοικτό λογισμικό έχει πλεονέκτημα σε αυτόν τον τομέα, καθώς ένα bug μπορεί να εντοπιστεί πιο εύκολα/γρήγορα και από περισσότερα άτομα, καθώς ο κώδικας είναι ανοικτός και μπορούν όλοι να τον δουν. Σε ένα κλειστό σύστημα όταν εντοπιστεί ένα τέτοιο bug μπορεί πλέον να είναι αργά και να έχει εκμεταλλευτεί κακόβουλα, χωρίς κανένας να το έχει πάρει χαμπάρι...

Το security through obscurity δεν είναι πανάκεια...

Αν και βοηθά, το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι μπορείς να αλλάξεις τον πυρήνα κατά βούληση. Οπότε, ούτε καν στο υλικό δεν μπορείς να κρύψεις πράγματα αν ο πυρήνας είναι ανοικτό λογισμικό.

Για παράδειγμα, το protected audio/video path των windows, δεν είναι δυνατόν να μην παραβιαστεί σε linux/os x, οπότε δεν υπάρχουν προγράμματα αναπαραγωγής bluray.

........Auto merged post: petasis πρόσθεσε 5 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τι σχέση έχει ο πυρήνας και το ανοιχτό λογισμικό με το συγκεκριμένο πρόβλημα;
Το Google Wallet είναι κλειστό λογισμικό και δεν έσπασε με hack αλλά με brute force attack.


Η σχέση βρίσκεται στο ότι δεν μπορείς να κλειδώσεις πράγματα σε ανοιχτό λογισμικό.
Από την στιγμή που είναι εύκολο να τροποποιήσεις τον πυρήνα (λόγω ανοιχτού λογισμικού) και να τον τρέξεις στην συσκευή (ή να τον αλλάξεις με τροποποιημένα modules), το παιχνίδι είναι χαμένο. Μπορείς να ξεκλειδώσεις τα πάντα.

Για να υπάρχει ασφάλεια, πρέπει να μην έχεις πρόσβαση σε τέτοια πράγματα.

mrsaccess
13-02-12, 20:30
Είναι το ίδιο εύκολο για έναν hacker να τροποποιήσει κώδικα μηχανής με το να τροποποιήσει πηγαίο κώδικα, ίσως και πιο εύκολο αν δεν έχει τριβή με το κώδικα και αυτός είναι μεγάλος. Βέβαια η λογική σου απαιτεί να σου κλέψουν τη συσκευή, να βάλουν δικό τους πυρήνα και να στη ξαναδώσουν. Αυτό δεν θα το κάνει μαζικά κανένας για πρακτικούς λόγους.

Απομακρυσμένα λοιπόν, το ανοιχτό λογισμικό είναι ίδιο με το κλειστό και καλύτερο.

Tiven
14-02-12, 02:01
Η δική μου εντύπωση είναι ότι ανοικτό λογισμικό και ασφαλή δεδομένα δεν πάνε μαζί. Όσο μπορείς να τροποποιείς τον πυρήνα του λειτουργικού, μπορείς να κάνεις τα πάντα.
Λειτουργικά με κλειδωμένο/κλειστού κώδικα πυρήνα, έχουν προβάδισμα σε αυτόν τον τομέα.

Προβλέπω ότι είτε το android θα κλειδωθεί, είτε σοβαρές εφαρμογές που η ασφάλεια κοστίζει χρήμα, θα μεταναστεύσουν σε άλλες πλατφόρμες. Η πιο πιθανή φαντάζει η πλατφόρμα των windows phone.

Δεν φταίει η Google, ούτε το κάθε project όταν είναι ανοικτού κώδικα. Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Στην μία θα βρουν το bug τυχαία/ψάχνοντας τον κώδικα, στην άλλη θα κάνουν reverse engineering/τυχαία/βρίσκουν κάποιο bug.

Πάνω στα καλά του open source που μίλησε ο DarkSky και ο mrsaccess, να προσθέσω και κάτι ακόμα.
Η κοινή λογική λέει πως η πρόληψη είναι πάντα το προτιμότερο και καλύτερο σε όλα τα προβλήματα.

Όταν φτιάχνεις κάτι που προορίζεται για να είναι ελεύθερο προς ανάλυση από όλους, όσο να'ναι είσαι πολύ πιο προσεκτικός σχετικά με τις μεθόδους που θα χρησιμοποιήσεις για την λύση διαφόρων προβλημάτων.
Στον κλειστό κώδικα πολλές φορές τεμπέληδες/απρόσεκτοι προγραμματιστές δεν είναι δυνατόν να επαναπαυτούν πολλές φορές στην ιδέα του ότι είναι κλειστό και δεν είναι τόσο εύκολα προσβάσιμο, νομίζεις;

ludist
14-02-12, 03:19
Υπάρχουν δύο είδη root.

Το ένα είναι αυτό (http://www.hackmaskate.net/blog/wp-content/uploads/2009/03/root-me-linux.jpg). Παλιό είδος, που ξέρει ότι εγκυμονούν κίνδυνοι.

Υπάρχει και ένα άλλο είδος. Αυτό (http://www.flickr.com/photos/blackhitomi/455354345/). Νέο είδος, που έχει το μυαλό του στον αέρα.

(μετά το μνημόνιο ΙΙ, έχω κέφια)

Tiven
14-02-12, 04:13
Υπάρχουν δύο είδη root.

Το ένα είναι αυτό (http://www.hackmaskate.net/blog/wp-content/uploads/2009/03/root-me-linux.jpg). Παλιό είδος, που ξέρει ότι εγκυμονούν κίνδυνοι.

Υπάρχει και ένα άλλο είδος. Αυτό (http://www.flickr.com/photos/blackhitomi/455354345/). Νέο είδος, που έχει το μυαλό του στον αέρα.

(μετά το μνημόνιο ΙΙ, έχω κέφια)

:rofl::rofl::rofl::rofl:

petasis
14-02-12, 10:30
Δεν φταίει η Google, ούτε το κάθε project όταν είναι ανοικτού κώδικα. Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Στην μία θα βρουν το bug τυχαία/ψάχνοντας τον κώδικα, στην άλλη θα κάνουν reverse engineering/τυχαία/βρίσκουν κάποιο bug.

Πάνω στα καλά του open source που μίλησε ο DarkSky και ο mrsaccess, να προσθέσω και κάτι ακόμα.
Η κοινή λογική λέει πως η πρόληψη είναι πάντα το προτιμότερο και καλύτερο σε όλα τα προβλήματα.

Όταν φτιάχνεις κάτι που προορίζεται για να είναι ελεύθερο προς ανάλυση από όλους, όσο να'ναι είσαι πολύ πιο προσεκτικός σχετικά με τις μεθόδους που θα χρησιμοποιήσεις για την λύση διαφόρων προβλημάτων.
Στον κλειστό κώδικα πολλές φορές τεμπέληδες/απρόσεκτοι προγραμματιστές δεν είναι δυνατόν να επαναπαυτούν πολλές φορές στην ιδέα του ότι είναι κλειστό και δεν είναι τόσο εύκολα προσβάσιμο, νομίζεις;

Σε ένα λίνουξ σύστημα, τι μπορεί να μείνει κρυφό από τον root;
Ή το τηλέφωνο θα κλειδωθεί και δεν θα μπορείς ποτέ να αποκτήσεις δικαιώματα root και πρόσβαση στον πυρήνα του λειτουργικού, ή δεν θα μπορέσει ποτέ να αποκτήσει την απαιτούμενη ασφάλεια για οικονομικές συναλλαγές.

mrsaccess
14-02-12, 12:35
Σε ένα windows σύστημα, τι μπορεί να μείνει κρυφό από τον administrator; Στα windows σου, όπου κάνεις ebanking κλπ, σου έχουν κλειδώσει τον administrator; :roll:

petasis
14-02-12, 13:37
Σε ένα windows σύστημα, τι μπορεί να μείνει κρυφό από τον administrator; Στα windows σου, όπου κάνεις ebanking κλπ, σου έχουν κλειδώσει τον administrator; :roll:

Πολλά πράγματα. Ο administrator δεν είναι root.

mob
14-02-12, 13:39
Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, εσύ το βλέπεις διαφορετικό.

petasis
14-02-12, 13:57
Μπες σαν administrator στα 7, και άρχισε να σκοτώνεις διαδικασίες του λειτουργικού από τον task manager (αφού του δώσεις δικαίωμα να δει όλες τις διεργασίες του συστήματος). Μπορείς να τις σκοτώσεις;

Tiven
14-02-12, 14:10
Μπες σαν administrator στα 7, και άρχισε να σκοτώνεις διαδικασίες του λειτουργικού από τον task manager (αφού του δώσεις δικαίωμα να δει όλες τις διεργασίες του συστήματος). Μπορείς να τις σκοτώσεις;

Το ότι ο task manager αδυνατεί σκόπιμα σε ορισμένα σημεία δεν σημαίνει πως το πιο απλό πρόγραμμα με τα ίδια δικαιώματα θα κώλωνε...

gerstavros
14-02-12, 14:13
Μπες σαν administrator στα 7, και άρχισε να σκοτώνεις διαδικασίες του λειτουργικού από τον task manager (αφού του δώσεις δικαίωμα να δει όλες τις διεργασίες του συστήματος). Μπορείς να τις σκοτώσεις;

βάλε έναν κανονικό task manager να δεις τι ωραίες μπλε οθόνες θα δεις σκοτώνοντας διεργασίες συστήματος:lol:

petasis
14-02-12, 14:45
Έβαλα το "Process Explorer" της sysinternals/microsoft.
Το έτρεξα με δικαιώματα administrator, επέλεξα να σκοτώσω το "AvastUI.exe".
Γιατί απέτυχε;

ludist
14-02-12, 15:29
Σε ένα λίνουξ σύστημα, τι μπορεί να μείνει κρυφό από τον root;

Αόριστο και γενικευμένο αυτό που γράφεις. Μιλάμε για εφαρμογή, όχι για πυρήνα και εγκατάσταση.

Δηλαδή, εγώ που έχω *δυνατότητα* πρόσβασης root στον υπολογιστή, οι εφαρμογές μου τρέχουν ως root; Δεν σε πιάνω. Κινδυνεύω;

Τώρα αν υπάρχουν mega-ultra-hackers που root-άρουν και τρέχουν εφαρμογές ως root. Καλό δρόμο και αέρα στα πανιά τους. Τί να περιμένεις από ανθρώπους που έχουν μεγαλώσει ως administrator σε μονοχρηστικό λειτουργικό.

(ευτυχώς που σταμάτησα να δουλεύω με Windows. Ο administrator δεν είναι admiinstrator; Πότε έγινε αυτό; )

petasis
14-02-12, 22:28
Αόριστο και γενικευμένο αυτό που γράφεις. Μιλάμε για εφαρμογή, όχι για πυρήνα και εγκατάσταση.

Δηλαδή, εγώ που έχω *δυνατότητα* πρόσβασης root στον υπολογιστή, οι εφαρμογές μου τρέχουν ως root; Δεν σε πιάνω. Κινδυνεύω;

Τώρα αν υπάρχουν mega-ultra-hackers που root-άρουν και τρέχουν εφαρμογές ως root. Καλό δρόμο και αέρα στα πανιά τους. Τί να περιμένεις από ανθρώπους που έχουν μεγαλώσει ως administrator σε μονοχρηστικό λειτουργικό.

(ευτυχώς που σταμάτησα να δουλεύω με Windows. Ο administrator δεν είναι admiinstrator; Πότε έγινε αυτό; )

Εγώ απλά λέω, ότι ακόμα και σε τσιπάκι να κρύψεις κάτι, αυτό μπορεί να διαβαστεί αν έχεις παρέμβαση στον πυρήνα του λειτουργικού. Και όσο το android (που ο πυρήνας του είναι ανοικτός σε επίπεδο λογισμικού και ξέρεις τα πάντα σχετικά με το πως να παρακάμψεις πράγματα) μπορεί να γίνει rooted, δεν μπορεί να υπάρξει ασφάλεια σε οτιδήποτε υπάρχει σε ένα τηλέφωνο.

Η πρόβλεψη μου είναι ότι σιγά-σιγά, θα αρχίσουν να κλειδώνουν οι android (και ios) συσκευές, αν είναι να προχωρήσουν πράγματα όπως πληρωμές μέσω τηλεφώνου.
Έχω την εντύπωση ότι οι wp7 είναι κλειδωμένες, οπότε αυτές έχουν ένα μικρό προβάδισμα.

Tiven
14-02-12, 22:30
Τα Windows phone 7 και αυτά τα έχουν σπάσει εδώ και καιρό

mrsaccess
14-02-12, 22:43
Εγώ απλά λέω, ότι ακόμα και σε τσιπάκι να κρύψεις κάτι, αυτό μπορεί να διαβαστεί αν έχεις παρέμβαση στον πυρήνα του λειτουργικού. Και όσο το android (που ο πυρήνας του είναι ανοικτός σε επίπεδο λογισμικού και ξέρεις τα πάντα σχετικά με το πως να παρακάμψεις πράγματα) μπορεί να γίνει rooted, δεν μπορεί να υπάρξει ασφάλεια σε οτιδήποτε υπάρχει σε ένα τηλέφωνο.

Η πρόβλεψη μου είναι ότι σιγά-σιγά, θα αρχίσουν να κλειδώνουν οι android (και ios) συσκευές, αν είναι να προχωρήσουν πράγματα όπως πληρωμές μέσω τηλεφώνου.
Έχω την εντύπωση ότι οι wp7 είναι κλειδωμένες, οπότε αυτές έχουν ένα μικρό προβάδισμα.
Ούτε αυτό ισχύει φυσικά. Αν κάτι είναι κρυπτογραφημένο δεν μπορεί να διαβαστεί παρά μόνο αν «κρυφακούσεις» αυτόν που το διαβάζει νόμιμα ή σπάσεις το κωδικό.
Για να γίνει το πρώτο, δεν έχει σημασία το λειτουργικό, παντού υπάρχουν privilege escalation exploits.

gerstavros
14-02-12, 22:46
Έβαλα το "Process Explorer" της sysinternals/microsoft.
Το έτρεξα με δικαιώματα administrator, επέλεξα να σκοτώσω το "AvastUI.exe".
Γιατί απέτυχε;

σκοτωσε το winlogon να δεις τι ωραίο που ναι:lol:

petasis
14-02-12, 22:48
Τα Windows phone 7 και αυτά τα έχουν σπάσει εδώ και καιρό

Από ότι φαίνεται, ναι, και αυτά ξεκλείδωσαν...

ludist
14-02-12, 23:29
δεν μπορεί να υπάρξει ασφάλεια σε οτιδήποτε υπάρχει σε ένα τηλέφωνο.
Μάλλον έχεις μπερδέψει το Open Data με το Open Source. Το βλέπω σε πολλούς αυτό.

Σαν να λες ότι το ssh είναι ανασφαλές επειδή είναι Open Source.

Συνεχίζεις να γενικογράφεις.

Θα σου γράψω ένα γενικό να συνεννοηθούμε. Δεν υπάρχει ασφαλής δικτυωμένη συσκευή - πόσο μάλλον .. κλεμμένη. (ελπίζω να το λύσαμε τώρα)

Thuglife
14-02-12, 23:40
Έβαλα το "Process Explorer" της sysinternals/microsoft.
Το έτρεξα με δικαιώματα administrator, επέλεξα να σκοτώσω το "AvastUI.exe".
Γιατί απέτυχε;

Απέτυχε γιατί το avast εγκαθηστα ενα kernel driver για protection (aswSP.sys) το οποίο λειτουργεί όπως τα rootkit, πιθανότατα κάνει hook την TerminateProcess στο Kernel32 και δεν αφήνει να σκοτωθεί το συγκεκριμένο process.

Με απλά λόγια δεν εκτελείται η TerminateProcess του "συστήματος" αλλά μια custom funtion, έτσι ακριβώς λειτουργούν τα rootkits. Δεν έχει καμία σχέση με permissions.

Κάτι αντίστοιχο είναι αρκετά απλό να το κάνεις σε unix με ένα kernel module, μόνο μου εκεί συνήθως οι εφαρμογές δεν κάνουν εγκατάσταση τέτοια πράγματα...

petasis
15-02-12, 00:09
Μάλλον έχεις μπερδέψει το Open Data με το Open Source. Το βλέπω σε πολλούς αυτό.

Σαν να λες ότι το ssh είναι ανασφαλές επειδή είναι Open Source.

Συνεχίζεις να γενικογράφεις.

Θα σου γράψω ένα γενικό να συνεννοηθούμε. Δεν υπάρχει ασφαλής δικτυωμένη συσκευή - πόσο μάλλον .. κλεμμένη. (ελπίζω να το λύσαμε τώρα)

Δεν λέω αυτό που αναφέρεις. Λέω ότι δεν υπάρχει μέρος να κρύψεις τα κλειδιά που χρησιμοποιείς για την κρυπτογράφηση.

ludist
15-02-12, 03:07
Δεν λέω αυτό που αναφέρεις. Λέω ότι δεν υπάρχει μέρος να κρύψεις τα κλειδιά που χρησιμοποιείς για την κρυπτογράφηση.
Το θεωρώ υπερβολικό να θέλεις hardware κλειδί σε κινητό. (νομίζω και στο PS3 σπάσανε τα hardware κλειδιά)

Εκτός αν κάνουμε κάτι όπως στον James Bond. Μόλις αγγίξεις το τσιπάκι να αυτοκαταστρέφεται.

Ένας τετραψήφιος κωδικός που θα κάνει format σε x λάθος προσπάθειες είναι υπεραρκετό. Περισσότερο κινδυνεύεις από την πιστωτική κάρτα (ποτέ δεν μου ζητάνε ταυτότητα) παρά από το κινητό.

(μην σου πω περισσότερο κινδυνεύουμε από τις «δημοκρατικές» κυβερνήσεις)

albatross
15-02-12, 03:24
(μην σου πω περισσότερο κινδυνεύουμε από τις «δημοκρατικές» κυβερνήσεις)

Αυτοί κι αν είναι χακεράδες... έχουν βρει backdoor στο κανονικό wallet.

petasis
12-03-12, 11:53
Τα Windows phone 7 και αυτά τα έχουν σπάσει εδώ και καιρό


Από ότι φαίνεται, ναι, και αυτά ξεκλείδωσαν...

Τελικά, τα WP7 7.5, δεν έχουν σπάσει ακόμα:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1538801

Tiven
12-03-12, 15:09
Full Unlock υποθέτω πως είναι για να αλλάζεις bootloader ή κάτι άλλο;

Πάντως εφαρμογές που θέλουν jailbreak ή σπασμένα τα πάντα όλα από marketplace γίνεται κανονικότατα και σε 7.5 ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.