PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο εναερια γραμμη σε υπογεια.



panos_mlonas
13-02-12, 02:37
Καλσηπερα παιδια, θελω να μου παντησει καποιος που να ξερει, πριν παρω τηλεφωνο τον οτε.
επειδη το σπιτι ειναι παλιο 25 ετων, το καλωδιο που παιρνουμε απο τον οτε (δεν ξερω αν το λεω σωστα) ειναι εναεριο- δλδ εχω εναερια γραμμη, η οποια ερχεται απο το αλλο τετραγωνο με ενα καλωδιο γυρω στα 80 μετρα. μετα ομως μπροστα απο τον δρομο μας περασαν υπογεια γραμμη, εμεις ειχαμε σκαψει και εχουμε περασει ολα τα καλωδια μεχρι τον δρομο. Τωρα θελω να μου πειτε για να συνδθεω με την υπογεια γραμμη, και να φυγω απο την εναερια τι πρεπει να κανω?
Να παρω τηλεφωνο τον οτε και να του το πω?
Και θα γινει? θα επιβαρυνθω εγω σε κατι?
Γενικως καθε πληροφορια θα ειναι χρησιμη...

Nikiforos
13-02-12, 09:28
Καλημέρα! λογικά δεν γίνεται 80 μετρα να ειναι στον αερα θα έχει και ενδιάμεσες κολώνες, αλλά ποιος είπε να σκάψετε να περαστουν καλωδια υπόγεια? σας το πρότειναν απο τον ΟΤΕ? ή επειδή έτσι το θεωρείτε καλύτερο? πρέπει να ρωτήσεις για αρχή στο 13888, δεν ξέρω τι θελει ακριβώς και να κανονιστει ραντεβού με τεχνικούς, δεν γνωρίζω αν πληρώνεις κάτι. Εμένα εχουν πρόβλημα τα υπογεια καλωδια στην πολυκατοικια μου και θελω να περασω αλλα εξωτερικα απο κατανεμητη μέχρι τον δρομο και πρέπει ο ΟΤΕ να σκαψει και να τα συνδεσει και μου ειπαν να παρω να κλεισουμε ραντεβου αν ποτε το κάνω και τα έχω όλα έτοιμα, για κόστος δεν είπαν τπτ!

panos_mlonas
13-02-12, 13:11
Οχι δεν εχει ενδιαμεση κολωνα, ειναι 80 μετρα περιπου, μπορει να ειναι και 70 δεν τα εχω μετρησει. Υπογεια καλωδια ειχε περασει ο οτε οταν εγιναν ολα τα σπιτι στον δρομο που μενω, τοτε ημασταν το πρωτο σπιτι.Τωρα ολοι στο δρομο που μενω, παιρνουν απο την υπογεια γραμμη. ειχαμε βγαλει εμεις καλωδια στο δρομο, και το μονο που χρειαζεται ειναι να γινει η ενωση, δεν χρειαζεται καποιο σκαψιμο ειναι ολα ετοιμα.
Δηλαδη πρεπει να μιλησω με τον οτε να ερθουν να το δουν, και θελει βαβουρα..

ευχαριστω παντως

maik
14-02-12, 00:58
Θα πρεπει να παει ενα ηλεκτρολογος να καταθεσει αιτηση και σχεδια στον ΟΤΕ οτι θελεις υπογεια παροχη. Ειναι ομως λιγακι δυσκολο να σου δωσουν για μια μονο συνδεση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.