PDA

Επιστροφή στο Forum : ξερει κανεις τι ειναι το directory Prefetch μεσα στα window?



Antonis Papadopoulos
30-04-04, 18:46
Ξερει κανεις??? ετρεξα το trend-mico γιατι εχω ενα περιεργο ιο, που αντικαθηστα ολα τα προγραμματα με ενα "Cleanup" , και εβγαζε συνεχεια:
004-04-30, 17:18:06, Could not set file for reading on "C:\WINDOWS\Prefetch\CSRSS.EXE-12B63473.pf": Access is denied.
2004-04-30, 17:18:06, Could not set file for reading on "C:\WINDOWS\Prefetch\DEFRAG.EXE-273F131E.pf": Access is denied.
2004-04-30, 17:18:06, Could not set file for reading on "C:\WINDOWS\Prefetch\DFRGNTFS.EXE-269967DF.pf": Access is denied.
2004-04-30, 17:18:06, Could not set file for reading on "C:\WINDOWS\Prefetch\DMADMIN.EXE-00BCB146.pf": Access is denied.
2004-04-30, 17:18:06, Could not set file for reading on "C:\WINDOWS\Prefetch\DMREMOTE.EXE-2F82CB90.pf": Access is denied.
2004-04-30, 17:18:06, Could not set file for reading on "C:\WINDOWS\Prefetch\DRWTSN32.EXE-2B4B52AC.pf": Access is denied.
2004-04-30, 17:18:06, Could not set file for reading on "C:\WINDOWS\Prefetch\DUMPREP.EXE-1B46F901.pf": Access is denied.
2004-04-30, 17:18:06, Could not set file for reading on "C:\WINDOWS\Prefetch\DWWIN.EXE-30875ADC.pf": Access is denied.
2004-04-30, 17:18:06, Could not set file for reading on "C:\WINDOWS\Prefetch\DX90WU.EXE-36B2131C.pf": Access is denied.
2004-04-30, 17:18:06, Could not set file for reading on "C:\WINDOWS\Prefetch\DXWSETUP.EXE-3654016F.pf": Access is denied.


το εβγαζε σε ολα τα προγραμματα...(αλλες 70 σελιδες με .exe, klp αρχεια).
αλλα ο ιος δεν εφυγε..
καμμια ιδεα?

sdikr
30-04-04, 18:47
Είναι το σημείο που μαζέυει προγράμματα που εκτελείς συχνά ώστε να τα φορτώνει γρηγορότερα (κάνει κάτι σαν defrag)

kostaspapadimas
30-04-04, 18:54
To prefetch είναι μια διαδικασία για πιο γρήγορο φόρτωμα κάποιων προγραμμάτων.
Μπορεί να γίνει Disable από RegEdit:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters \EnablePrefetcher=0(από 3)
Και σβήσε ότι έχει μέσα το Directory...

Τα tweaks utilities το συνηστούν να το απενεργοποιήσεις.
Θα δεις μεγάλη διαφορά στο boot...

dantouan
30-04-04, 19:51
Εισαι σιγουρος φιλε γι'αυτο που λες; Καποιος αλλος το εχει δοκιμασει η θα εχουμε κανα προβλημα; :?
Ας μας πει και καποιος αλλος την γνωμη του..... :?

kostaspapadimas
30-04-04, 19:56
Σίγουρος. :oops:

Salvador
30-04-04, 19:57
και μένα το trend-mico pc-illin (και γαμω τα AV)μου βρηκε εκει virus.?Ξερω οτι ειναι φακελος των XP κατι σαν temp και δεν ψαρωσα πολυ..Για πεστε αυτο ποθ λετε για απενεργοποιηση.

.υ.γ. Στο τελος τα ΧΠ θα τα κανω 95 ,μιας και εχω απενεργοποιησει τα πάντα!!

dantouan
30-04-04, 19:58
Δεν σε αμφισβητω ρε φιλε απλα ζηταω και μια δευτερη γνωμη..... 8)

kostaspapadimas
30-04-04, 20:02
Προφανώς και το έχω κάνει εγώ για να το λέω... :(
Δεν θα έλεγα ποτέ κάτι που δεν το ξέρω σίγουρα... :oops:

dantouan
30-04-04, 20:07
Τι windows ομως εχεις;
Ισχυει για ολα τα windows?

Salvador
30-04-04, 20:21
εσεις με το αβαταρ του "Δια"(αυτος πρεπει να ειναι εε;)
συνενοημενοι είστε;χεχε
με το που γραφει κατι ο ενας ,τσουπ απο κατω και ο άλλος :lol:

BeholderX
30-04-04, 20:49
Οτι και να σβήσεις από το prefetch δεν θα έχεις πρόβλημα. Ισα ίσα που συνιστάται να σβήνουμε κάθε λίγο καιρό όλα τα περιεχόμενά του, έτσι ώστε να φορτώνουν κάπως πιο γρήγορα τα windows.

Οι πληροφορίες που περιέχει το directory αυτό χρησιμοποιούνται κατά τη διάρκεια του defrag και αρχεία που έχεις τρέξει τελευταία ή περισσότερο από τα υπόλοιπα, τοποθετούνται στην αρχή του δίσκου (ή τέλοςπάντων σε τέτοια σειρά) έτσι ώστε να φορτώνονται και να εκτελούνται πρώτα και πιο γρήγορα.

Οπως είπα και παραπάνω, είτε σβήσεις εντελώς τα περιεχόμενα δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα (θα ξαναδημιουργηθούν τα αρχεία στο πρώτο reboot), και αν το απενεργοποιήσεις εντελώς, πάλι κανένα πρόβλημα.

Αυτά...

PS. Για Defrag συνιστώ το PerfectDisk ή το Diskeeper

Antonis Papadopoulos
30-04-04, 22:21
ρε παιδια αυτο που σμβενει ειναι πως οταν παω να τρεξω ενα προγραμα πεταγετε ο firewall και μου λεει πως το προγραμμα CLEANUP προσπαθει να αντικαταστησει το προγραμμα που παω να τρεξω!!! μηπως ειναι ιος??? αν πω οχι τοτε κολανε ολα, αν πω ναι το αντικαθιστα και η δουλευει (3dsmax) η χανεται τελεθως (internet explorer) ! ti symbenei? δεν ειναι ιος???

nnn
01-05-04, 00:12
το cleanup είναι πρόγραμμα που καθαρίζει την cache και τα Temp αρχεία,cookies etc. των windows,για την προστασία του απόρρητου :roll: .

από τον task manager διέκοψε τη λειτουργία του,μάλλον θα είναι κάποιο service με το όνομα cleanup.exe,τα win θα γρινιάσουν αλλά δεν τρέχει μία. kill it :twisted:
αν το έχεις εγκαταστήσει βγάλτο,έχει και δυνατότητα να μην φορτώνει στην εκκίνηση.
αν έχει μπει μόνο του και τρέχει,με msconfig [εκτέλεση->msconfig]απενεργοποίησε το από τις υπηρεσίες που φορτώνουν στην εκκίνηση.

αν δεν μπορείς μπες σε safe mode και δοκίμασε να το πετάξεις από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων.

Antonis Papadopoulos
01-05-04, 03:16
nnn > 1) και γιατι ο firewall μου λεει οτι αυτο το προγραμμα (cleanup) παει να επεμβει σε καθε προγ που ανοιγω??? μετα απο 5 μηνες που εχω στησει τα windows xp σε 2 υπολογιστες στο δικυτο μου, και οι δυο τωρα το θυμηθηκανε να ανοιξουν το cleanup ? κατι βρωμαει...
2) και αν ειναι ετσι γιατι εξαφανιστικε ο internet explorer απο το ενα και μετα μου ελεγε δεν υπαρχει το αρχειο, αρα να σβησει και το shortcut?
3) μπηκα στο msconfig αλλα δεν το βρηκα.. λιγη χελπ???
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ!!!

nnn
01-05-04, 12:27
δες στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων αν έχει κάνα περίεργο πρόγραμμα εγκατεστημένο.
αν ναι βγάλτο.
πήγαινε στα site των εταιριών που βγάζουν antivirus και έχουν online scanner.
http://us.mcafee.com/default.asp
http://www.symantec.com/index.htm
http://www.pandasoftware.com/activescan/com/activescan_principal.htm

τρέξε το spybot S&D
αν το πρόβλημα είναι σχετικά πρόσφατο δοκίμασε από safe mode system restore σε ημερομηνία που θυμάσαι ότι δεν είχες πρόβλημα.

αν δεν βγει άκρη τι να σου πω,μένει μόνο αυτό που είπε ένας άλλος φίλος εδώ,nuke them,format c:.

πάντως ρε παλλικάρια και το λέω γενικά έτσι,προσέχετε τι βάζετε στα συστήματα σας.
όταν εγκαθιστούμε ότι freeware/shareware βρίσκουμε κάποια στιγμή η registry των windows βαράει μπιέλα.
μην νομίζετε ότι επειδή κάνετε απεγκατάσταση φεύγουν όλα από μέσα.
και βέβαια πολλά από αυτά δεν δουλεύουν όπως υποτίθεται πρέπει και σβήνουν και κάποια χρήσιμα στοιχεία από το σύστημα.

katia_ma
06-07-11, 21:44
Γεια σας, μολις γραφτηκα εδω ειμαι νεα συγχωρεστε με αν ρωτησω χαζομαρα...παιδια εχω ενα προβλημα παρομοιο νομιζω...καποτε ειχα κανει εγκατασταση το divx και μετα το απεγκατεστησα γιατι απο τοτε κολλουσε ο υπολογιστης μου, ομως βλεπω μεσα απο την προσθαφαιρεση προγραμματων οτι εχει παραμεινει το divx setup κ οταν πας να το καταργησς\ω μου βγαζει σφαλμα για αναφορα η να μην αποσταλλει...εψαξα να δω που ειναι αυτο στον υπολογιστη μου κ μου εβγαλε οτι ειναι στο C:/Windows/Prefetch...δεν βρικω καν τον φακελο prefetch, εχω κανει και εμφανιση κρυφων φακελων αλλα τιποτα..τι να κανω?? αργει πολυ ο υπολογιστης μου..ειχαριστω!!

cranky
06-07-11, 21:55
Κατέβασε και τρέξε το Revo Uninstaller (http://download.cnet.com/Revo-Uninstaller/3000-2096_4-10687648.html) (διάλεξε το τελευταίο επίπεδο, που καθαρίζει και την registry).

Διάβασε εδώ τί είναι το Prefetch directory (http://www.computing.net/answers/windows-xp/prefetch-directory-in-xp/49946.html).

Καί, :welcome:

terry39
06-07-11, 21:56
Γεια σας, μολις γραφτηκα εδω ειμαι νεα συγχωρεστε με αν ρωτησω χαζομαρα...παιδια εχω ενα προβλημα παρομοιο νομιζω...καποτε ειχα κανει εγκατασταση το divx και μετα το απεγκατεστησα γιατι απο τοτε κολλουσε ο υπολογιστης μου, ομως βλεπω μεσα απο την προσθαφαιρεση προγραμματων οτι εχει παραμεινει το divx setup κ οταν πας να το καταργησς\ω μου βγαζει σφαλμα για αναφορα η να μην αποσταλλει...εψαξα να δω που ειναι αυτο στον υπολογιστη μου κ μου εβγαλε οτι ειναι στο C:/Windows/Prefetch...δεν βρικω καν τον φακελο prefetch, εχω κανει και εμφανιση κρυφων φακελων αλλα τιποτα..τι να κανω?? αργει πολυ ο υπολογιστης μου..ειχαριστω!!

Καλησπέρα και καλώς ήρθες, μήπως να έκανες ένα format ? Και να μην ξαναβάλεις το divx ?
αν το βάζεις αναπαραγωγή ταινιών κτλ δοκίμασε τα κλασσικά
splayer (http://www.splayer.org/index.en.html)
media player classic (http://www.free-codecs.com/media_player_classic_download.htm)

cranky
06-07-11, 22:00
Πού το βρήκες και το ξέθαψες 7 χρόνων θέμα, Κάτια ; :lol:

terry39
06-07-11, 22:04
Πού το βρήκες και το ξέθαψες 7 χρόνων θέμα, Κάτια ; :lol:

Μάλλον έκανε κάτι που δεν κάνουν μερικοί search
ή το googlαρισε κι έβγαλε το site ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.