PDA

Επιστροφή στο Forum : Προταση για αγορα Router



none1
13-02-12, 20:14
Καλησπερα,
εχω connx στα 24mbit και θα ηθελα να μου προτεινεται ενα καλο ασυρματο ρουτερ για να αγορασω(απο e-shop και πλαισιο καλυτερα).Η γραμμη μου ειναι Adsl over ISDN(Annex B).
To router που εχω τωρα ειναι το ασυρματο Baudtec που δινει ο Οτε,αλλα δεν ειναι πολυ ευχαριστημενος.Ειμαι στα 800-900 μετρα απο το dslam και συγχρονιζω στα 13500.Πριν 2 χρονια συγχρονιζα στα 18000 περιπου.
Προβλημα με την ταχυτητα δεν εχω αλλα πιστευω πως η γραμμη μου μπορει να συγχρονισει πολυ παραπανω.Κατεβαζω με 1,5 mb/s
Δοκιμασα ενα παλιο router που ειχα,το speedtouch 536i και συγχρονιζει στα 14600 και κατεβαζω με 1,62 mb/s,αρα το baudtec δεν αξιοποιει πληρως την γραμμη γι αυτο και θελω να το αλλαξω.
Τα ρουτερ που εχει το οτεσοπ αξιζουν?

Vitruvian78
14-02-12, 01:09
Απ' όσο ξέρω και στα OTEShop ενδέχεται να πουλάνε τα baudtec και πάλι. Αν βρείς κανένα Thomson, θα σου έλεγα να το προτιμήσεις. Εγώ που το έχω είμαι πολύ ευχαριστημένος με την σταθερότητα της γραμμής. Δεν γνωρίζω το Huawei-Ecolife πώς αποδίδει. Νομίζω υπάρχει θέμα ανοιχτό μέσα στο φόρουμ του ΟΤΕ εδώ να διαβάσεις τίς εμπειρίες των χρηστών. Ενδεχομένως να μπορεις να τηλεφωνήσεις στο 13888 και να παραγγείλεις το ρούτερ της αρεσκίας σου (;) και να σου το αποστείλουν με χρέωση στο λογαριασμό σου (;) Μια κληση στο 13888 θα σε πείσει.... :-)

none1
14-02-12, 11:01
ok,ευχαριστω για τις πληροφοριες.
πριν μερικους μηνες που ειχα connx-tv o Οτε μου ειχε στειλει το Sagem Fast 2444,αλλα δεν το ειχα χρησιμοποιησει.Πριν λιγο το δοκιμασα και συχρονιζει λιγο καλυτερα απο το baudtec.
Σε σχεση με το baudtec το Sagem ειναι καλυτερο?
Στην σελιδα του oteshop δεν ειδα να το εχουν σε αντιθεση με το baudtec που το δινουν ακομα,καθως και στο http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=110 δεν ειδα να βγαζουν αναβαθμισεις στο firmware του.Μηπως το εχει αποσυρει ο Οτε?
Σαν κατασκευη παντως και εμφανισιακα φαινεται πολυ καλυτερο απο το baudtec

Vitruvian78
14-02-12, 16:11
Αν θυμάμαι καλά απο τα σχόλια χρηστών, ήτανε πολύ καλύτερο το Sagem Fast απο το baudtec. Δοκίμασε το για λίγο καιρό και βλέπεις. Αν πιστεύεις οτι ο συγχρονισμός σου είναι χαμηλότερος απο αυτό που πρέπει, τότε πάρε τηλέφωνο στον ΟΤΕ και ζήτησε τους να κοιτάξουν λίγο τη γραμμή σου. Αν υπάρχει πρόβλημα, μην περιμένεις οτι θα αλλάξει τίποτα με το να αγοράσεις καινούριο ρούτερ. Μόνο χρήματα θα δώσεις και νομίζω οτι δεν αξίζει τον κόπο αφού έχεις καινούριο ρούτερ που δεν έχεις χρησιμοποιήσει ακόμη.

karetsos
14-02-12, 16:22
μια χαρά router είναι το Sagem 2444. δώστου μια ευκαιρία πριν δώσεις λεφτά να πάρεις άλλο

weather1967
14-02-12, 20:29
Καλο ειναι το sagem 2444 isdn το δουλευα για 1,5 χρονο περιπου,αλλα ακομα καλυτερο ειδα στην δικη μου τουλαχιστον γραμμη το ZTE W300B V5.2 ISDN (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-modems/zte-w300b-v5-2-isdn/prodmod_40103691.html)
Κλειδωνει 1 - 1,5 mbps πανω απο το sagem 2444 ,δεν ζεστενεται σχεδον καθολου,εχει καλυτερη σταθεροτητα στην γραμμη,εχει διακοπτη on-off wireless,ενω το sagem 2444 πρεπει να ενεργοποιης/απενεργοποιης το wireless μεσω interface,η εμβελεια του wireless ειναι και στα δυο το ιδιο.
Το sagem 2444 εχει σταματησει κανα χρονο περιπου να ειναι διαθεσιμο στον ΟΤΕ οπως επισης και το Τhomson.
Γενικα το δουλευω το ΖΤΕ τωρα μια βδομαδα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

none1
14-02-12, 21:00
ok,καλο φαινεται το ΖΤΕ και απ οτι βλεπω εχουν πεσει λιγο οι τιμες.Παλια θυμαμαι διναν το baudtec γυρω στα 60 ευρω.
Αυτα ειναι τα στατιστικα που δειχνει το baudtec
Downstream Upstream
SNR Margin : 8.0 9.2 db
Line Attenuation : 23.3 13.3 db
Data Rate : 13231 911 kbps
Δεν θα επρεπε να συγχρονιζω γυρω στα 15-16 με αυτα τα στατιστικα?
Το Downstream Snr Margin κυμαινεται απο 8 εως 9,5
Οταν συνδεσα το Sagem ειδα οτι ειμαι σε Fastpath.Ετσι πρεπει να ειναι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.