PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x και προβλήματα



TassosK
12-11-06, 21:57
Καταρχας χαιρετω την παρεα....

Λοιπον απο που να αρχισω και που να τελειωσω..... εχουμε και λεμε. Εδω και 5 μερες περιπου που εχω επισημα DSL εχω τα εξης προβληματα.
1. εχω ταχυτητα 768/192 αλλα στα speedtest forthnet μου βγαζει τουτο:Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 219.39Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 220.45kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link
ειναι δυνατον να εχω μεγαλυτερο upload απο download?να μην πω για την υπερβολικα χαμηλη ταχυτητα.

Επισης η σελιδα του router Sager F@st 1500WG μου γραφει τα εξης ακυρα...

Status Operation Mode Up Stream Down Stream
ADSL: CONNECTED MULTIMODE 256 Kb 1024 Kb


2. Ασχολουμε με online gaming και συγκεκριμενα με CS:S. Αυτος ηταν και ο κυριος λογος που εβαλα Dsl. Ομως εαν καταφερω να συνδεθω σε server (αν δεν κολλησει στο Sending client info...και δε μου βγαλει τα αναλογα μηνυματα) εχω ping χειροτερα και απο ISDN που ειχα πριν με ελαφροτατες ρυθμισεις.

3. Οταν κατεβαζω απο το Limewire πιανω ταχυτητες της ταξης των 10-30 KB/s. το μεγιστο που εχω πιασει ειναι 40 αλλα πλεον αποτελει απιαστο ονειρο...

Ειμαι σε Conn-x 768 και εχω ολα τα firewall ακομα και απο το router απενεργοποιημενα

Καμια ιδεα για το τι να κανω?....

hemlock
12-11-06, 21:59
Δες λιγο τα παραπονα στα νηματα των Isp και θα διαβασεις τι (ΔΕΝ) μπορεις να κανεις;)

TassosK
13-11-06, 16:52
εκανα αλλο 1 speed test και εμεινα....:
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 87.51Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 304.16kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

Τη μια ανεβαινει το upload και πεφτει το download και την αλλη το αντιστροφο....Μηπως αυτες ειναι τιμες 384? Επειδη δεν εβγαλα και πολλα απο τα αλλα θεματα μπορει καποιος να μου προτεινει κατι εκτος απο μετακομιση που μου προτεινε ενας συμπασχοντας?

JohnJ
13-11-06, 16:58
Το μόνο ενθαρυντικό είναι ότι δεν είσαι ο μόνος... και εγώ εδώ και πάνω από μήνα είμαι κολλημένος στα 300kbps και είμαι με 1024αρα... τραγικά πράγματα...

Η φάση είναι ότι δεν χρησιμοποιώ την γραμμή πλεον 24 ώρες το 24ωρο αλλά μη πώ για κανα 15λεπτο τη μέρα για download..

ownagE_
13-11-06, 17:16
2. Ασχολουμε με online gaming και συγκεκριμενα με CS:S. Αυτος ηταν και ο κυριος λογος που εβαλα Dsl. Ομως εαν καταφερω να συνδεθω σε server (αν δεν κολλησει στο Sending client info...και δε μου βγαλει τα αναλογα μηνυματα) εχω ping χειροτερα και απο ISDN που ειχα πριν με ελαφροτατες ρυθμισεις.

Το γνωστό πακετοπροβλημα του ΟΤΕ. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276)

Δεν μπορεις να κανεις τιποτα παρα να περιμενεις λιγο καιρο ακομα κι αν συνεχιστει να πας σε "μεγαλυτερη" ταχυτητα.

Tα εχω περασει κι εγω αυτα με 384. Μολις εκανε connect το ping κολλημενο στα 10000+ ms και 30-70 loss. :dots:

TassosK
13-11-06, 22:30
Το γνωστό πακετοπροβλημα του ΟΤΕ. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276)

Δεν μπορεις να κανεις τιποτα παρα να περιμενεις λιγο καιρο ακομα κι αν συνεχιστει να πας σε "μεγαλυτερη" ταχυτητα.

Tα εχω περασει κι εγω αυτα με 384. Μολις εκανε connect το ping κολλημενο στα 10000+ ms και 30-70 loss. :dots:

Ακριβως αυτο φιλε....

Artemius
13-11-06, 23:45
Ακριβως αυτο φιλε....


εμ φίλε...έπρεπε 1α να ψαχτείς για την κατάσταση του Ελληνικού adsl πριν τρέξεις να βάλεις...ειδικά δε για Source...ξέχνα το για την γραμμή σου...

κρίμα γιατί είσαι απο κείνους που βάζουν adsl για συγκεκριμένο αντικείμενο και μετα σε γίνονται τα νεύρα σου σμπαράλια...

Υ.Γ:δεν παίζει πιθανότητα να ξαναγυρίσεις στην 1.6 ε?:p γιατι μόνο έτσι θα κατεβάζεις heads σε οτιδήποτε τρέχει μέσα απο την Steam...:p :p

Υ.Γ 2:καλό κουράγιο.δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά να ξέρεις πάντα με το adsl υπάρχει κάποιος πιο απεγνωσμένος απο σένα (thnk god δεν είμαι ένας εξ'αυτών...)

nnn
14-11-06, 00:35
Έγινε ένα μικρό edit στον τίτλο.

Decoder
14-11-06, 14:47
Να πω και εγω τη γνωμη μου γιατι προσπαθω και εγω να παιξω online games με το υποτιθεμενο
DSL που υπαρχει στην Ελλαδα (μεσω ΟΤΕ dslams) εδω και ενα χρονο.

Απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου λοιπον, δε πα να 'χεις και 10mbit. Αμα το κεντρο σου ειναι
τιγκα, την εκατσες.

Καλυτερα βγαλτο και περιμενε ποτε καποιος παροχος θα δωσει DSL με δικα του μηχανηματα.

My 5 cents.

manoulamou
14-11-06, 15:06
Μην ανησυχεις φιλε μου, απλως χαλαρωνεις και απολαμβανεις το πακετοπροβλημα, το πιταρισμα και το γρηγορο Ιντερνετ. Ουτε πισω δεν μπορεις να ξαναπας, ουτε και παρα πολυ μπροστα.
Αν δεις τι λενε οσοι ειναι στα 2ΜΒΙΤ μετα τις αναβαθμισεις, τα δικα σου παραπονα ειναι γουργουρητο!!!
Το μονο θαμπο φως στο τουνελ ειναι να αποσυμφορηθει το συστημα μετα την αποχωρηση
οσων θελουν και μπορουν προς τα αναπτυσσομενα "εναλλακτικα" δικτυα...

TassosK
14-11-06, 16:32
καταλαβα....δηλαδη μπρος γκρεμος και πισω ρεμα....ειχα ακουσει για ολα τα προβληματα αλλα ελεγα νεος χρηστης μετα απο αναβαθμιση δεν θα εχω προβλημα......σκεφτομαι να δοκιμασω κανα demo μπας και αλλαξει τιποτα....

JohnJ
14-11-06, 17:19
καταλαβα....δηλαδη μπρος γκρεμος και πισω ρεμα....ειχα ακουσει για ολα τα προβληματα αλλα ελεγα νεος χρηστης μετα απο αναβαθμιση δεν θα εχω προβλημα......σκεφτομαι να δοκιμασω κανα demo μπας και αλλαξει τιποτα....

Δοκίμασε, γιατί από ότι έχω καταλάβει είναι και πρόβλημα isp...

Forthnet και otenet φαίνεται πως έχουν πρόβλημα στην περιοχή σου/μου.

Altec και Vivodi φαίνεται να τα πάνε καλύτερα.

ownagE_
14-11-06, 17:44
Ναι οντως η FORTHnet εχει προβλημα με το εξωτερικο που θα λυθει συντομα αλλα με Ελλαδα ειναι οκ.

Πάντως αν δεν μπορει καν να κανει connect τα demos ειναι χασιμο χρονου..

Δεν καταλαβα αυτο με την 1.6.
Και η 1.6 pps δεν χρειαζεται?
Τα ιδια θα γινονται κι εκει :p

Κουραγιο :|

EDIT: Η ΟΤΕnet απ'οσο ξερω δεν εχει κανενα προβλημα.

Artemius
15-11-06, 06:38
Δεν καταλαβα αυτο με την 1.6.
Και η 1.6 pps δεν χρειαζεται?
Τα ιδια θα γινονται κι εκει :p



ναι αλλά,άλλο να παίζεις Source και μάλιστα σε εξωτερικό γιατί εδώ στο Ελλάντα έκει μόνο ντυό πούμπλικ σέρβερ,και άλλο να παίζεις εσωτερικό σε κάποιον 1.6...(ειδικά για μένα παίζω σε servers που είναι στην db του isp μου οπότε bb και ΑΙΧ...:p )

TassosK
15-11-06, 20:37
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ενω ακομα και αν ειναι πολυ αργη η συνδεση εφοσον ειναι γρηγοροτερη απο Isdn γιατι εχω το προβλημα στο Cs:s. Γενικα δεν ειμαι απο αυτους που αφηνουν το Pc να κατεβαζει και πανε για υπνο οποτε δεν με χαλανε τα υπολοιπα...


running 10s outbound test (client to server) . . . . . 222.41Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 401.49kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

πριν ειχα 220 inbound....αυτο σημαινει πως διπλασιαστηκε η γραμμη μου....Thnx OTE!!!!

Decoder
16-11-06, 15:37
Φιλε Tassok,

επειδη σκεφτομαι να κοψω το DSL και να το γυρισω σε ISDN. Με ISDN τι ping εχεις
με game servers;

Asteris
21-11-06, 01:16
Από τις 8 η ώρα σήμερα το απόγευμα, η οτενέτ μου αλλάζει IP και Gateway κάθε 2-3 λεπτά, με αποτέλεσμα να πέφτει η σύνδεση για 10 περίπου δευτερόλεπτα. Έβαλα Altecnet και δουλεύει jet.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο ΟΤΕ με την γραμμή του, γιατί ο υπάλληλος από το Help desk εκεί τα φόρτωσε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.