PDA

Επιστροφή στο Forum : Το πρόσωπο της κατοχής μόλις έγινε ασχημότερο.



ABEZ
01-05-04, 01:09
Το βράδυ της Πέμπτης το αμερικανικό τηλεοπτικό δίκτυο CBS μέσω της εκπομπής του «60 Minutes Two» έβγαλε στον αέρα ισχυρισμούς -στηριζόμενους σε πλήθος φωτογραφιών και μαρτύρων- που τεκμηριώνουν πολλαπλές περιπτώσεις βασανισμών και κακομεταχείρισης Ιρακινών αιχμαλώτων μέσα στην φυλακή Αμπού Γκραΐμπ στο Ιράκ.

Μεταξύ των φωτογραφιών ήταν εικόνες αιχμαλώτων με ηλεκτρικά καλώδια προσαρτημένα στα γεννητικά τους όργανα ανεβασμένοι πάνω σε κουτιά και απειλούμενοι με ηλεκτροπληξία αν πέσουν από αυτά, αιχμάλωτοι στοιβαγμένοι σε πυραμίδα, αιχμάλωτοι εξαναγκαζόμενοι υπό απειλή όπλου να προσποιηθούν πως κάνουν στοματικό σέξ σε άλλους και αιχμάλωτοι οι οποίοι φαίνονται να έχουν ξυλοκοπηθεί έως θανάτου.

Οι New York Times καλύπτουν τώρα την είδηση. Συνολικά 17 στρατιωτικοί, συμπεριλαμβανομένου και ενός ταξιάρχου, έχουν τεθεί εκτός υπηρεσίας ως αποτέλεσμα, ενώ στρατοδικεία ετοιμάζονται για τουλάχιστον 6 στρατιωτικούς. Τουλάχιστον ένας εκ των κατηγορουμένων κατηγορεί τον στρατό γιατί επάνδρωσε την φυλακή με εφέδρους, δεν τους παρείχε τις διαδικαστικές οδηγίες λειτουργίας της φυλακής και δεν τους εκπαίδευσε για την κατάλληλη μεταχείριση των φυλακισμένων.(!)




Οι φωτογραφίες και περισσότερες πληροφορίες:
http://www.livejournal.com/users/throwingstardna/513278.html

profitis
01-05-04, 01:12
τι να πει κανεις.......τι να πει......

WAntilles
01-05-04, 01:23
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί εκπλήσσεστε.

alefgr
01-05-04, 01:44
WAntilles είσαι σωστός...

kostaspapadimas
01-05-04, 01:47
Απλά ο πολεμος ειναι πλαντα πολέμος.... :twisted:

WAntilles
01-05-04, 01:49
Απλά ο πολεμος ειναι πλαντα πολέμος


Όχι δεν είναι αυτό.

Οι Αμερικάνοι είναι πάντα Αμερικάνοι.

dantouan
01-05-04, 02:00
Ασχημα πραγματα,αλλα ολοι ξερουν οτι γινονται και θα γινονται δυστυχως για παντα και οχι μονο απο αμερικανους

alefgr
01-05-04, 02:42
Το πιό λυπηρό (και τραγικό ταυτόχρονα) δεν είναι αυτό αλλά το ότι το έχουμε αποδεχθεί και το θεωρούμε "φυσιολογικό"...

blackjim
01-05-04, 03:06
What the FUCK were they thinking? :evil:

ABEZ
01-05-04, 03:28
Το θέμα έχει και συνέχεια. Η βρετανική εφημερίδα Daily Mirror δημοσιεύει στο πρωτομαγιάτικο φύλλο της, φωτογραφίες Βρετανών στρατιωτών να βασανίζουν Ιρακινό αιχμάλωτο. Οι βρετανικός στρατός έχει αρχίσει ήδη τις έρευνες για το θέμα.

κλίκι κλίκι:
http://www.jihadunspun.com

http://www.mirror.co.uk/news/24by7panews/tm_objectid=14199618%26method=full%26siteid=50143%26headline=uk-army-probes-alleged-torture-in-iraq-name_page.html

blizard
01-05-04, 04:14
Οι άνθρωποι έπαιζαν προφανώς με τους κρατούμενους… καψώνια σε αρρωστημένο βαθμό.
Ίσως επειδή ο πόλεμος βγάζει τον χειρότερο εαυτό από κάθε άνθρωπο, ίσως λόγο μίσους και έλλειψης πειθαρχίας,
ίσως οι μισθοφόροι στρατιώτες του αμερικανικού στρατού δεν είναι ότι καλύτερο…

Πάντως αυτοί που τα έκαναν πέρασαν στρατοδικείο... και δεν έχουν την υποστήριξη κανενός.

redlemon.gr
01-05-04, 05:07
είδατε τι είπε ο νεαρούλης της AL_QUEDA; ότι άν είχαν έτοιμη χημική βόμβα άλα GLA (όποιος πάιζει C&C Generals θα ξέρει τι εννοώ)θα την φυτέβανε.. με λίγα λόγια... οι αμερικάνοι με όλα αυτα τα "δήθεν" ήλιθια που κάνουν πορώνουν πιό πολύ όλους τους "αντι" τους.. αυτό θέλουν.. να κλιμακωθεί η σύγκρουση παγκόσμια... άμα διαλύσουν τον πλανήτη δεν θα χρωστάνε μετα σε κανένα... και θα είναι και ήρωες (έτσι νομίζουν αυτοί βέβαια..όχι πως έτσι θα γίνουν)... ρε έχουν σαλτάρει απο τα πολλά reality και τα μηδενικά σε αξίες... είδατε την τύπισα που ήταν φανταρίνα πόσο χασκογελούσε στις φωτογραφίες; απο κεί να καταλάβετε ότι οι άνθρωποι έχουν iq dumb&dumber και ηθική σάν του Freddy Krueger απο τον Έφιάλτη στον δρόμο με τις λεύκες!!!!

profitis
01-05-04, 11:40
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί εκπλήσσεστε.


Δηλαδη αυτα πρεπει να τα παιρνουνε ως φυσιολογικα και λογικα???

epslus
01-05-04, 12:11
Ένας λόγος που μου άρεσαν τα πάθη του Χριστού ήταν γιατί πλησίαζε περισσότερο την πραγματικότητα σε ότι αφορά την βάναυση συμπεριφορά ανθρώπων σε ανθρώπους.

Τι να πω δεν ξέρω αν τα παραπάνω είναι πραγματικότητα (οι συγκεκριμένες φωτο), αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι συμβαίνουν τέτοια και χειρότερα (τίποτα δεν είναι τόσο κακό ώστε να μην υπάρχει χειρότερο).

Σχετικά με την φράση "Οι Αμερικάνοι είναι πάντα Αμερικάνοι." δεν θα συμφωνήσω ούτε στο 0.001% γιατί είμαι σίγουρος ότι είτε ήταν οι Ρώσοι (δες τσετσενους) είτε ήταν κάποια ευρωπαϊκή χώρα (δες την πλούσια σε πολέμους και φρικαλεότητες ιστορία της Ε) τα ίδια θα έκανε χωρίς εξαίρεση.

Eruyome(MMXGN)
01-05-04, 14:43
Είναι λυπηρό γιατι ακριβώς είναι φυσιολογικό.
Μια απο τις βιολογικές ανάγκες του ανθρώπου είναι η ανάγκη για εξουσία.
Και στον πόλεμο δεν υπάρχουν υπέυθυνοι ή όχι, υπάρχουν μόνο τα ζωόδη ένστικτα του
ανθρώπου. Αλλα βέβαια όταν εμείς παρακολουθούμε ένα πόλεμο εκ του ασφαλούς εκπλησσόμαστε όταν βλέπουμε τέτοιες συμπεριφορές.

Οι Αμερικάνοι θα είναι πάντα αμερικάνοι, οι Ρώσσοι πάντα Ρώσσοι
οι Έλληνες πάντα Έλληνες, και όλοι μαζί θα είναι πάντα ζώα...

Η νομίζουμε οτι ο Μέγας Αλέξανδρος π.χ συμπεριφερόταν καλύτερα στους Πέρσες στην εκστρατεία του.

Φυσικά και περνάνε στρατοδικείο. Δεν θέλει ο στρατος των ΗΠΑ να δείξει οτι συμμερίζεται τέτοια συμπεριφορά, δεν θέλει να ταράξει τον φυλήσυχο πολίτη.
Αν δεν ερχόταν στην επιφάνεια βέβαια, κανείς δεν θα χε περάσει απο στρατοδικείο.

Ο πόλεμος όμως είναι πάντα πόλεμος.
Έχετε δει γατοκαυγά; Το ίδιο είναι, μόνο που η γάτα δεν έχει εφεύρει ακόμα τον
ηλεκτρισμό και τα ΜΜΕ.

Αυτά.

kostthem
01-05-04, 15:29
Τι να πω ρε μάγκες.... Εντάξει τα περιμένουμε, αλλά όταν τα βλέπω φρικάρω. Έτος 2004... από την πιο "πολιτισμένη" χώρα του πλανήτη; Τι να πω... δεν ξέρω. Ντροπή.

aetherovamon
01-05-04, 16:32
<<<είδατε τι είπε ο νεαρούλης της AL_QUEDA; ότι άν είχαν έτοιμη χημική βόμβα άλα GLA (όποιος πάιζει C&C Generals θα ξέρει τι εννοώ)θα την φυτέβανε.. με λίγα λόγια... οι αμερικάνοι με όλα αυτα τα "δήθεν" ήλιθια που κάνουν πορώνουν πιό πολύ όλους τους "αντι" τους.. αυτό θέλουν.. να κλιμακωθεί η σύγκρουση παγκόσμια... άμα διαλύσουν τον πλανήτη δεν θα χρωστάνε μετα σε κανένα... και θα είναι και ήρωες (έτσι νομίζουν αυτοί βέβαια..όχι πως έτσι θα γίνουν)... ρε έχουν σαλτάρει απο τα πολλά reality και τα μηδενικά σε αξίες... είδατε την τύπισα που ήταν φανταρίνα πόσο χασκογελούσε στις φωτογραφίες; απο κεί να καταλάβετε ότι οι άνθρωποι έχουν iq dumb&dumber και ηθική σάν του Freddy Krueger απο τον Έφιάλτη στον δρόμο με τις λεύκες!!!!
_________________
Έψιλον γεννιόμαστε ή γινόμαστε;>>>


Δυστυχώς η ήττα μας είναι μεγάλη,και το εύρος της δεν το έχουμε αντιληφθεί όλοι.
Πως εκφράζει την αντίθεσή του ο χρήστης redlemon.gr ?Χρησιμοποιώντας παραδείγματα της αμερικάνικης λαικής κουλτούρας και φράσεις αυτής.Αφομοιώνουμε στοιχεία μιας υποκουλτούρας χωρίς να σκεφτόμαστε και να είμαστε επικριτικοί απέναντί τους,έχουν φέρει τον πόλεμο στα σπίτια μας και τον κέρδισαν χωρίς να το καταλάβουμε.Το σχήμα ύβρις-τίσις γνωρίζουν όμως όλοι πως δικαιώνεται,η ροή των πραγμάτων και του χρόνου θα φέρει την πτώση και της νέας Βαβυλώνας,δεν γνωρίζουμε απλά πότε θα είναι.Αν το ζήσουμε στους χρόνους μας θα είναι μια δικαίωση για μας΄"έπεσε,έπεσε η Βαβυλώνα η πόρνη η μεγάλη"

kostthem
01-05-04, 18:34
aetherovamon,

Πές τα.... πες τα........ μεγάλε!

shaq141a
01-05-04, 23:28
ΔΕ μου είναι δυνατόν να σχολειάσω αυτό το γεγονός. Απλά θέλω να΄πω ότι τα γουρούνια αυτά αρνούνται καν να διδάξουν τη θεωρία του Δαρβίνου στα σχολεία τους.

Δυστυχώς όλα αυτά δεν τα προκαλεί το χαμηλό IQ (κατά μέσον όρο΄οι άνθρωποι έχουν 100 ανεξαρτήτως φυλής) αλλά η παιδεία και το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσαν.

npats
02-05-04, 01:30
Τα ίδια κάνανε και στην Σομαλία στρατιώτες απο δυτικές χώρες.Το γεγονός ότι επαναλαμβάνονται αποδεικνύει ότι δυστυχώς δεν έγινε ριζική αντιμετώπιση του προβλήματος αλλά όπως και τώρα επιφανειακή λήψη ηχηρών μέτρων για τα μάτια του κόσμου.Βέβαια εγώ θα τονίσω για μια ακόμη φορά οτι (χωρίς να είναι αυτό μεγάλη παρηγοριά )τουλάχιστον στις μεγάλες δυτικές δημοκρατίες έχουμε ακόμη έντονο το φαινόμενο της αυτοαποκάλυψης των σκανδάλων και την έντονη δυσαρέσκεια της κοινής γνώμης απέναντι σε τέτοιες συμπεριφορές.(watergate,βιετνάμ.σομαλία)Αν είχαμε Ρωσία ή Κίνα η εγώ δεν ξέρω ποιά αλλη χώρα σε θέση απόλυτης υπερδύναμης ,δεν θα είχαμε καν πάρει χαμπάρι παρόμοιες συμπεριφορές (ασε που και να μαθευόταν δεν θα υπήρχε καμμιά τιμωρία)

ABEZ
02-05-04, 14:59
...τουλάχιστον στις μεγάλες δυτικές δημοκρατίες έχουμε ακόμη έντονο το φαινόμενο της αυτοαποκάλυψης των σκανδάλων και την έντονη δυσαρέσκεια της κοινής γνώμης απέναντι σε τέτοιες συμπεριφορές.

Από δυσαρέσκεια να φάνε και οι κότες. Διορθωτικές ενέργειες δεν γίνονται ποτέ.



Αν είχαμε Ρωσία ή Κίνα η εγώ δεν ξέρω ποιά αλλη χώρα σε θέση απόλυτης υπερδύναμης ,δεν θα είχαμε καν πάρει χαμπάρι παρόμοιες συμπεριφορές (ασε που και να μαθευόταν δεν θα υπήρχε καμμιά τιμωρία)

Ενώ αντίθετα, η φιλότιμη Δύση μας έχει τρελάνει στην πληροφόρηση για τα δικά της εγκλήματα. Τώρα που το θυμήθηκα, μπορεί κάποιος, γιατί το έχασα, να με ενημερώσει για το τί ειπώθηκε στο χθεσινό δελτίο τύπου από το Γκουαντάναμο;

zouzouni
02-05-04, 21:15
Αν δεν κάνω λάθος και οι δύο χώρες έχουν υπογράψει όλες τις Συνθήκες της Γενεύης που έχουν διατυπωθεί μέχρι σήμερα......αν αυτό λοιπόν ισχύει είμαι πολύ περίεργη κατά πόσο θα υποστούν τις ανάλογες συνέπειες για τις παραβιάσεις που έκαναν σχετικά με τα δικαιώματα των αιχμαλώτων πολέμου....!? :evil:
Σήμερα πάλι ο Υπουργός ΥΠΕΞ εδώ στην Αγγλία δήλωσε ! ότι η Βρεττανία θα αποζημιώσει ! όσους Ιρακινούς υπέστησαν τέτοια βασανιστήρια και εξευτελισμούς! :shock:
Για το Γκουαντάναμο.......δεν επιτρέπεται ούτε στους ειδικούς απεσταλμένους της Διεθνούς Επιτροπής του Ερυθρού Σταυρού (ICRC)*, να επικοινωνήσουν μαζί τους, παραβιάζοντας ακόμη τόσο διεθνείς κανόνες κι συνθήκες όσο κι τις εντολές του ΟΗΕ!

*την ανώτατη (κι σε πολλές περιπτώσεις ύστατη)ομάδα ανθρωπιστικής δράσης και διαφύλαξης των βασικών ανθρωπίνων δικαιωμάτων σε εμπόλεμες περιοχές/καταστάσεις, που γινόταν κι γίνεται αποδεκτή ακόμη κι από τα πιο φασιστικά/ολοκληρωτικά καθεστώτα

zouzouni
02-05-04, 21:21
...
Ίσως επειδή ο πόλεμος βγάζει τον χειρότερο εαυτό από κάθε άνθρωπο, ίσως λόγο μίσους και έλλειψης πειθαρχίας........

Δεν συμφωνώ ακριβώς μ'αυτό........
Ο πόλεμος βγάζει τον χειρότερο αλλά κι τον καλύτερο εαυτό των ανθρώπων στην επιφάνεια.
Αυτό μας το είπε ο εκπαιδευτής του Διεθνούς Ερυθρού σταυρού, ένας άνθρωπος που είχε ζήσει τις χειρότερες εμπόλεμες καταστάστεις του πλανήτη τα τελευταία 30 χρόνια - μεταξύ των οποίων κι την εισβολή του Αττίλα στην Κύπρο.
Κι μ'αυτό συμφωνώ......τότε αποδεικνύει κανείς κατά πόσο είναι άνθρωπος κι κατά πόσο κτήνος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.