PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με 24αρα και απορίες



Sufeous
15-02-12, 21:39
Καλησπέρα απο μένα παιδιά


Έχω ενα πρόβλημα με το ίντερνετ και νομίζω οτι ήρθα στο σωστό μέρος. Παραθέτω μια εικόνα με τα στοιχεία του ρούτερ μου για να βάλω βάσεις στο θέμα μου:

http://img685.imageshack.us/img685/984/routerzd.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/685/routerzd.jpg/)


Ας ξεκινήσω λοιπόν.

Διαθέτω μια Ασύρματη Κεραία Ubiquity Powerstation απο την οποία και δέχομαι ίντερνετ απο τη κεντρική σύνδεση του σπιτιού.

Λόγω προσωπικών προβλημάτων πρόσφατα παρείγγειλα νεα σύνδεση προσωπική και επι τη ευκαιρία έβαλα μια 24αρα απο τον ΟΤΕ.

Η γραμμή μπήκε μόλις χτές και την δουλεύω για πρώτη φορά σήμερα αλλα δυστηχώς έπεσα πολύ έξω απο τις προσδοκίες μου. Η γραμμή είναι άθλια!

Ας εξηγήσω όμως λίγα πράγματα.

Πρίν δούλευα μια 2αρα γραμμή και το ρούτερ ήταν λίγο μακριά. Έβλεπα μεν το ρούτερ αλλα το Download speed μου ήταν στο μισο (100kbps) στην καλύτερη, ενω στη χειρότερη δεν έβλεπα καθόλου ιντερνετ.

Η νεα γραμμή είναι πολύ πιο κοντά(Στον κάτω όροφο απο τη κεραία που βρίσκεται στη ταράτσα) και τώρα βλέπει καμπάνα(αν και του γείτονα απέναντι στα 50μ την βλέπει με καλύτερο σήμα (?) ).

Η κεραία γενικά ποτέ δεν ήταν σταθερή και το ίντερνετ πάντα είχε σκαμπανεβάσματα αλλα τώρα λόγω της θέσης του ρούτερ οι διακοπές είναι ανεπαίσθητες.

Αυτά όσον αφορά την κεραία(Δεν είναι αυτό το κύριο πρόβλημα μου αλλα καλό είναι να το αναφέρω στην περίπτωση που κάποιος ξέρει να βοηθήσει και σε αυτό).



Το πρόβλημά μου είναι η νεα γραμμή.

Οι καλύτερες ταχύτητες που έπιασα σήμερα ήταν γύρω στα 200 kbps ενώ έπρεπε να περιμένω κι εναν μήνα για να μου ανοίξουν πόρτα.

Ο τεχνικός που ήρθε να μου εγκαταστήσει τη γραμμή έιχε κάνει λόγο για ενα κομμάτι καλώδιο που τράβηξε απο το ήδη υπάρχον τηλεφωνικό κουτί του σπιτιού μου το οποίο ήταν παλιο(το καλώδιο) και είπε οτι αυτό θα μου στοίχιζε. Υποψιάζομαι οτι αυτό κρύβεται πίσω απ το άθλιο SNR Margin μου.

Αυτή τη στιγμή κατεβάζω τόρρεντς με κάπου γύρω στα 100 kbps ενώ δοκίμασα και τον Free Download Manager η ταχύτητα που έπιασα ήταν 25 kbps.



Οι ερωτήσεις μου:


Φταίει το γεγονός οτι είναι καινούρια η γραμμή και θα "στρώσει"? Να περιμένω?

Φταίει το γεγονός οτι η περιοχή είναι κορεσμένη?

Φταίει το κομμάτι καλώδιο?

Όλα τα παραπάνω?


Ευχαριστώ προκαταβολικά

emeliss
16-02-12, 10:28
Για το κατέβασμα γράψε τι πιάνεις από το speedtest της otenet (http://speedtest.ftp.otenet.gr/).

Για το χαμηλό SNR margin θέλει έλεγχο η καλωδίωση (πρώτα η εσωτερική).

none1
16-02-12, 10:31
Με την ταχυτητα που συγχρονιζει το ρουτερ σου επρεπε να κατεβαζεις τουλαχιστον με 1,2 mb/s απο ενα καλο server.Δοκιμασε να συνδεσεις ενσυρματα με το ρουτερ και οχι ασυρματα για να δεις αν κατεβαζεις παραπανω.Αν η καλωδιωση του σπιτιου σου ειναι παλια αλλαξε την και βαλε Utp καλωδιο.
Βεβαια αν το dslam που εισαι ειναι γεματο θα φταιει αυτο για τις χαμηλες ταχυτητες.

Sufeous
16-02-12, 23:39
Για το κατέβασμα γράψε τι πιάνεις από το speedtest της otenet (http://speedtest.ftp.otenet.gr/).

Για το χαμηλό SNR margin θέλει έλεγχο η καλωδίωση (πρώτα η εσωτερική).

Θα το έκανα αλλα σήμερα που ξύπνησα και για ολόκληρη την ημέρα δεν είχα ίντερνετ. Ενώ το ρούτερ δείχνει να έχει ιντερνετ εντουτις δεν φορτώνει σελίδες ούτε κατεβάζει. Τώρα γράφω απο εναλλακτικό δίκτυο.






Με την ταχυτητα που συγχρονιζει το ρουτερ σου επρεπε να κατεβαζεις τουλαχιστον με 1,2 mb/s απο ενα καλο server.Δοκιμασε να συνδεσεις ενσυρματα με το ρουτερ και οχι ασυρματα για να δεις αν κατεβαζεις παραπανω.Αν η καλωδιωση του σπιτιου σου ειναι παλια αλλαξε την και βαλε Utp καλωδιο.
Βεβαια αν το dslam που εισαι ειναι γεματο θα φταιει αυτο για τις χαμηλες ταχυτητες.



Έκανα τον υπολογισμό με το attenuation εδώ στο φόρουμ και μου λεει οτι θα έπρεπε να πιάνω γύρω στα 15mbps. Χτές που έπιανα ιντερνετ ειλικρινά η γραμμή σέρνοταν και απογοητεύτηκα.

Πρώτα θα πρέπει να αλλάξω καλώδιο και να δώ αν το ιντερνετ θα ξανανεβεί. Μετά θα μπορώ να δοκιμάσω ενσυρματη σύνδεση. Κάτι μου λεει όμως πως όταν αλλάξω το ελλατωματικό καλώδιο δεν θα χρειαστεί.

Αν δεν κάνω λάθος το UTP είναι το καλώδιο του Ethernet σωστά; Αν ναι έχω μερικά μέτρα περισσευούμενα. Το τρέχων καλώδιο έχει ενα μονο ζευγος και συνδέεται με τη πρίζα του ΟΤΕ στα κανάλια 3 και 4. Στο UTP τα αντικαθιστώ με ενα απο τα 4 ζευγη σωστά;

yiapap
17-02-12, 00:04
Εγώ θα πρότεινα να βάλεις *κάτι* (π.χ. laptop) στην κεντρική συνδεση και να κατεβάσεις κάτι από κάποιον αξιόπιστο server (π.χ. ftp.ntua.gr).
Ασχέτως με το αν το SNR είναι χαμηλό, αν η καλωδίωση είναι προβληματική κτλ.κτλ., τα 200KB/s και η σημερινή διακοπή δεν δικαιολογούνται από τα στατιστικά που έχεις. Όπως δεν δικαιολογούνταν τα 100KB/s για τη 2ρα που είχες πριν. Άρα μήπως το πρόβλημα είναι μετά την είσοδο της ADSL στο σπίτι σου;

<edit>
Αν χρησιμοποιήσεις UTP για δισύρματο (σε σοβαρή απόσταση όχι 2-3 μέτρα) επέλεξε ως ζεύγος καλωδίων αυτά με το ίδιο χρώμα (π.χ. μπλε & άσπρο/μπλε ή πράσινο & ασπρο/πρασινο)

Sufeous
17-02-12, 00:25
Εγώ θα πρότεινα να βάλεις *κάτι* (π.χ. laptop) στην κεντρική συνδεση και να κατεβάσεις κάτι από κάποιον αξιόπιστο server (π.χ. ftp.ntua.gr).




Δυστηχώς δεν έχω laptop. Μόνο με το κινητο μπορώ να κατεβάσω κοντά στο μόντεμ και αυτό ασύρματα φυσικά. Είναι πρόβλημα να μεταφέρω υπολογιστή κοντά στο μόντεμ καθώς αυτό βρίσκεται στο σαλόνι και το καλώδιο είναι χτισμένο στο τοίχο και μόνο στο συγκεκριμένο σημείο γίνεται δοκιμή.


Αν είχα λόγο να πιστεύω οτι θα αλλάξει κάτι εαν συνδεθώ με καλώδιο θα το έκανα αλλα εφόσον το ίντερνετ είναι αδρανές τότε σίγουρα τσάμπα ο κόπος καθώς δεν θα κατεβάζει ούτε με καλώδιο(φαίνεται να είναι συστεμικό το πρόβλημα, οχι εξαρτώμενο του μέσου απ το οποίο περνούν τα δεδομένα).

Αν είχα ενδείξεις απο τους δυο υπολογιστές που έχω συνδεμένους επάνω(με την κεραία και με κάρτα δικτύου) και απ το κινητό οτι υπήρχε κινητικότητα τότε θα άξιζε μια δοκιμή.

Οι ενδείξεις με στρέφουν προς το καλώδιο, καθώς πέρα απο εκεί το μόνο άλλο που μπορώ να υποθέσω είναι ο ΟΤΕ οτι κάνει κάτι.

Αυριο θα αλλάξω το καλώδιο. Εαν συνεχίστει αυτή η κατάσταση μάλλον θα φωνάξω τεχνικό.







Ασχέτως με το αν το SNR είναι χαμηλό, αν η καλωδίωση είναι προβληματική κτλ.κτλ., τα 200KB/s και η σημερινή διακοπή δεν δικαιολογούνται από τα στατιστικά που έχεις. Όπως δεν δικαιολογούνταν τα 100KB/s για τη 2ρα που είχες πριν.



Αυτά που μου λες με προβληματίζουν. Να εξηγήσω για την 2αρα οτι πηγάζει απο την ίδια πηγή που πηγάζει και η τωρινή σύνδεση. Για να καταλάβεις το ρούτερ της 2αρας είναι σε ισόγειο και εγώ παίρνω σήμα μέσω της κεραίας που είναι στη ταράτσα(μονοκατοικία), ενώ μεσολαβούν και εμπόδια που δυσχαιρένουν την λήψη σήματος. Εκεί δικαιολογώ τα 100kbps. Με την ίδια σύνδεση υπήρχε διάστημα που έβλεπα το ρούτερ καμπάνα και η γραμμή maxαρε στα 200kbps.


Με τα στατιστικά που βλέπεις τι θα ήταν περίπου το νορμάλ με τις παρεμβολές που έχω στο SNR?



Άρα μήπως το πρόβλημα είναι μετά την είσοδο της ADSL στο σπίτι σου;

Αυτό που λες με προβληματίζει περισσότερο απ όλα, καθώς δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Ας το πάρουμε απο την αρχή. Ο Οτε απ το DSLAM παρέχει πόρτα η οποία συνδέεται με το τηλεφωνικό κόμβο του σπιτιού μου. Απο αυτόν τον κόμβο τραβιούνται δυο γραμμές, μια πάνω, μια κάτω.

Το ADSL που ακριβώς μεσολαβεί? Μεταξύ του κόμβου και της τηλεφωνικής μου πρίζας;

Πώς το τσεκάρω;




ΥΓ: Με συγχωρείς για το μακροσκελές μυνημα. Προσπαθώ να καταλάβω κι εγώ τι συμβαίνει.

yiapap
17-02-12, 00:33
Το νορμάλ θα ήταν γύρω στα 800KB/s.
Αυτό που εννοώ με την εσωτερική είναι να πας στο router στο ισόγειο κι εκεί να κουμπώσεις κάποια συσκεύη ενσύρματα. Δεν χρειάζεται να έχεις εσύ laptop. Ένας φίλος, συνάδελφος, κάποιος να σου δανείσει ένα laptop για 1-2 μέρες.

Αν το καλώδιο είναι προβληματικό θα κερδίσεις λίγο στο SNR και θα συγχρονίσεις υψηλότερα. Όμως αυτό δεν θα σου δώσει παραπάνω πραγματική ταχύτητα αφού ήδη η ταχύτητα κατεβάσματος είναι πολύ χαμηλώτερη αυτή που θα έπρεπε να έχεις με τα 11Mbps στα οποία κλειδώνει ο router.
Και εννοείται πριν απ΄όλα κάνε κάποιο αξιόπιστο τεστ. Τα torrents σαφώς και δεν είναι αξιόπιστη πηγή για να δεις με τι ταχύτητα κατεβάζεις!

Sufeous
17-02-12, 01:08
Το νορμάλ θα ήταν γύρω στα 800KB/s.
Αυτό που εννοώ με την εσωτερική είναι να πας στο router στο ισόγειο κι εκεί να κουμπώσεις κάποια συσκεύη ενσύρματα. Δεν χρειάζεται να έχεις εσύ laptop. Ένας φίλος, συνάδελφος, κάποιος να σου δανείσει ένα laptop για 1-2 μέρες.

Αν το καλώδιο είναι προβληματικό θα κερδίσεις λίγο στο SNR και θα συγχρονίσεις υψηλότερα. Όμως αυτό δεν θα σου δώσει παραπάνω πραγματική ταχύτητα αφού ήδη η ταχύτητα κατεβάσματος είναι πολύ χαμηλώτερη αυτή που θα έπρεπε να έχεις με τα 11Mbps στα οποία κλειδώνει ο router.
Και εννοείται πριν απ΄όλα κάνε κάποιο αξιόπιστο τεστ. Τα torrents σαφώς και δεν είναι αξιόπιστη πηγή για να δεις με τι ταχύτητα κατεβάζεις!



Τεστς έκανα χτές. Ήδη χτες κατέβασα απ τον ftp του ΟΤΕ(Σέρνοταν), δοκίμασα με free download manager (Ταχύτητα περι τα 25 kbps) και οι τόρρεντ ήταν απο αξιόπιστο τράκερ με πολύ καλές ταχύτητες(Blue-White GT).


Επίσης έκανα εκτεταμμένα τέστς για την ακεραιότητα της γραμμής:

Ξεκίνησα απο εδώ: http://www.bestnetcraft.com/cgi-bin/meter.cgi?562

και οι αποκλίσεις ήταν τρελές. Απο 10 kbps έως και μια φορά γύρω στο 1,5mbit.


μετά πήγα εδώ: http://www.measurementlab.net/el/measurement-lab-tools-gr και έκανα όλα αυτά τα τεστ.

Το Network Diagnostic Tool μάλιστα έβγαλε πόρισμα οτι οι φυσικές συνδέσεις μου είναι οκ, ενω μου εγραψε κάτι για το buffering οτι δεν έχω αρκετό.


Σήμερα ουτε καν φορτώνει σελίδες. Βάζεις το google να φορτώσει και δεν καταφέρνει να ολοκληρώσει τη φόρτωση, κόβεται απο το χρονικό όριο.



Αυριο που θα αλλάξω καλώδιο θα ποστάρω τυχον εξελίξεις.

Ευχαριστώ θερμά που ασχολήθηκες.

Sufeous
17-02-12, 17:59
Καλησπέρα


Σήμερα πήγα να αλλάξω το καλώδιο αλλα βρήκα χάος

Παραθέτω φωτογραφίες:


http://img84.imageshack.us/img84/9052/20120217155818.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/84/20120217155818.jpg/)


http://img269.imageshack.us/img269/7215/20120217155800.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/269/20120217155800.jpg/)


Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά(κάντε zoom), αλλα εδώ δίνω έμφαση στο ασπρόμαυρο καλώδιο που συνδέεται με τη τηλεφωνική πρίζα μου. Το καλώδιο αυτό έχει ενα ζευγος χάλκινο. Το UTP είναι πολύ λεπτό κάθε ζευγος για να συνδεθει με αυτό το υπάρχον στη φωτογραφία. Είναι εφικτό σε αυτή τη περίπτωση να περάσω UTP η να βάλω κανονικό καλώδιο; Τι διαφορά έχει;

Sufeous
21-02-12, 20:08
Σήμερα πήρα τηλέφωνο τις βλάβες του ΟΤΕ.

Το πρόβλημα που δεν μπορούσα να κατεβάσω και να μπώ σε σελίδες ήταν απλό και οφειλόταν στο οτι είχε γίνει κάποια διακοπή και είχαν κάνει reset οι κωδικοί στο router(που να το φανταστώ).

Το έφτιαξα και τώρα και φορτώνει και κατεβάζει μέχρι και τα 500kbps.

Φυσικά ακόμη ανέφερα το πρόβλημα με το SNR Margin και περιμένω τεχνικό.

Ενημερώνω για να μην τη πάθει κανένας άλλος απο αυτό.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά

yiapap
21-02-12, 21:39
Το πρόβλημα που δεν μπορούσα να κατεβάσω και να μπώ σε σελίδες ήταν απλό και οφειλόταν στο οτι είχε γίνει κάποια διακοπή και είχαν κάνει reset οι κωδικοί στο router(που να το φανταστώ).Μήπως μένεις προς Ξάνθη μεριά; Άκουσα διάφορες ιστορίες τρέλας με τις πρόσφατες καταιγίδες! :whistle:

Sufeous
21-02-12, 23:34
Κέρκυρα

@ ADSLgr.com All rights reserved.