PDA

Επιστροφή στο Forum : Latency, Delay και υποχρεώσεις παρόχου



precious
13-11-06, 08:58
Από τις 29/6 έχει γίνει αναβάθμιση της σύνδεσης μου σε 2048...(επίσημα από ΟΤΕ)
Από αρχές Οκτώβρη είχα προβλήματα της μορφής...

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.16Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 350.06kb/s (κάτω από 500)

το οποίο εμφανιζόταν τόσο σε χαμηλές ταχύτητες (download) όσο και με μεγαλύτερο latency σε σχέση με πριν (όχι υπερβολικό εντούτοις) σε κάποιες εφαρμογές. Η απάντηση της forthnet ήταν «φταίει ο ΟΤΕ εργασίες στο δίκτυο ως τις 29 Νοέμβρη»

τις τελευταίες 10-15 μέρες ωστόσο κι ενώ φαινομενικά τα πράγματα είναι καλύτερα με τη σύνδεσή μου

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.16Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 877.06kb/s (κυμαίνεται από 800-1.1)

εντούτοις έχω latency που ξεπερνάει το 1-1.5 sec και delay σε videoconference και εφαρμογές όπως το skype που μπορεί να φτάσει και τα 5 sec. Αυτά παρουσιάζονται σε ώρες από τις 10-11 το πρωί και ως τις 2 το βράδυ. Τις υπόλοιπες ώρες όλα είναι φυσιολογικά. Το ίδιο γινόταν και Γενάρη- Φλεβάρη μέχρι να αναβαθμίσει η forthnet τις γραμμές της με το εξωτερικό. Η απάντηση εντούτοις της Forthnet είναι ότι φταίει ο ΟΤΕ.

Tι ενέργειες πρέπει να κάνω και που μπορώ να βρω το policy με τις υποχρεώσεις του παρόχου και τις ελάχιστες προδιαγραφές στις οποίες πρέπει να ανταποκρίνεται?

Ευχαριστώ!


PS: συγγνώμη για τα greeklish σε όσους διάβασαν ήδη το θέμα. Ημουν σε βιασύνη το πρωί.

manicx
13-11-06, 11:29
Ντεν καταλαβαίνει Γκρεεκλις!

sdikr
13-11-06, 23:32
Θα ελεγα πρώτα να δοκιμάσεις το all seeing eye http://www.udpsoft.com/eye/doc.html

το κάνεις εγκατάσταση και μετα επιλεγεις auto detect settings ώστε να δεις πόσα πακέτα έχεις

pan.nl
15-11-06, 05:41
Θα ελεγα πρώτα να δοκιμάσεις το all seeing eye http://www.udpsoft.com/eye/doc.html

το κάνεις εγκατάσταση και μετα επιλεγεις auto detect settings ώστε να δεις πόσα πακέτα έχεις

Αν και έχω λυσσάξει να το λέω (και δεν ξέρω και τί τελικά είναι σωστό), το All Seeing Eye έχει μία επιλογή bandwidth utilization when pinging. Από default είναι στο 65%, αλλά εγώ το βάζω στο 100% ώστε να τεστάρει το 100% της σύνδεσης και όχι το 65%. Να σημειώσω πως οι μετρήσεις διαφέρουν σημαντικά αν είναι στο 65% ή στο 100%. Συγγνώμη για το ολίγον offtopic.

Φιλικά

@ ADSLgr.com All rights reserved.