PDA

Επιστροφή στο Forum : 3 νούμερα σε ISDN γίνεται?



giannispass
16-02-12, 20:11
Γειά χαρά σε όλους.
Μπορώ να μεταφέρω τα 2 νούμερα που έχω στο γραφείο μου, στο σπίτι?
Το ένα είναι το τηλέφωνο και το άλλο είναι το Fax.
Το θέμα ειναι το γραφείο και το Fax, βρίσκονται σε διαφορετικά κέντρα (Πειραιάς και Ραφήνα).
Είναι εφικτό κάτι τέτοιο?
Βασικά επειδή συνέχεια είμαι εκτός γραφείου, το τηλ λειτουργεί όλο με εκτροπή, οπότε λεώ να το πάω στο σπίτι για να μειώσω το κόστος απο πάγια κτλ.

maik
16-02-12, 20:38
Δηλαδη εχεις τρεις συνδεσεις σε τρια διαφορετικα σημεια και θελεις να τις μαζεψεις ολες σε ενα;

giannispass
16-02-12, 21:34
Εχω μια isdn γραμμή με fax και σταθερό, στο γραφείο και θέλω να τα φέρω στο σπίτι.
Γίνεται κάτι τέτοιο?
Με συμφέρει οικονομικά?

sprog111
16-02-12, 22:53
Θεωρητικά, κάνεις τη γραμμή στο σπίτι ISDN και παίρνεις και 2 MSN οπότε σε 1 γραμμή χτυπάνε 3 αριθμοί αλλά μπορείς να μιλάς μόνο στους 2 ταυτόχρονα. Το πρόβλημα είναι στη φορητότητα, δεν ξέρω αν οι συγκεκριμένοι αριθμοί να μεταφέρονται σε MSN. Παρε στον οτε να ρωτήσεις.
Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου μέσω VOIP, μπορείς να μεταφέρεις τους αριθμούς σου σε έναν voip πάροχο και να τους χρησιμοποιείς με τον ανάλογο εξοπλισμό ή από τον υπολογιστή σου.

famous-walker
16-02-12, 22:58
Ακριβώς παίρνεις και τους 3 αριθμούς, δηλαδή ο ένας κανονικός και τα 3 MSN και είσαι μια χαρά. Θα μπορείς να δέχεσαι κλήσεις και από τα τρία, αλλά όταν τηλεφωνείς θα φαίνεται μόνο ο ένας, δεν μπορείς να επιλέξεις αριθμό.

adams
16-02-12, 23:26
Εγω θα σου έλεγα να τα μεταφέρεις σε voip π.χ viva για 3 λόγους.

Το fax2mail της viva με έχει σώσει.
Με ένα smartphone (android, iphone) θα μπορείς όταν συνδέεσαι με wifi να λαμβάνεις και να δέχεσαι κανονικά κλήσεις του γραφείου
Θα λαμβάνεις email για κάθε αναπάντητη κλήση που δέχεσαι.


A και θα γλιτώσεις και λεφτα , 12€ κόστος για κάθε μεταφορά αριθμού & 24€ για 2 χρόνια (1€ το μήνα) πάγιο για κάθε νούμερο.

maik
16-02-12, 23:27
Εχω μια isdn γραμμή με fax και σταθερό, στο γραφείο και θέλω να τα φέρω στο σπίτι.
Γίνεται κάτι τέτοιο?
Με συμφέρει οικονομικά?

Πρωτα κανεις μεταφορα, με φορητοτητα, στο σπιτι του ISDN, και γαι τα δυο νουμερα. Μολις γινει κανεις αιτηση μετατροπης του σταθερου του σπιτιου σε MSN. Ετσι θα εχεις τρια νουμερα σε μια γραμμη.
Το παγιο ειναι οσο του ISDN + 2 € περιπου για καθε msn.

Eastwood
17-02-12, 10:24
Ακριβώς παίρνεις και τους 3 αριθμούς, δηλαδή ο ένας κανονικός και τα 3 MSN και είσαι μια χαρά. Θα μπορείς να δέχεσαι κλήσεις και από τα τρία, αλλά όταν τηλεφωνείς θα φαίνεται μόνο ο ένας, δεν μπορείς να επιλέξεις αριθμό.

Φυσικά και μπορεί να επιλέξει από ποιον αριθμό θα κάνει τις εξερχόμενες κλήσεις του. Είναι θέμα ρύθμισης του netmod/santis ή της ISDN συσκευής του.

Απλώς στα προγράμματα με απεριόριστες εθνικές κλήσεις πρέπει όλες να γίνονται μέσω του κεφαλικού αριθμού ώστε να εμπίπτουν στο πάγιο αλλιώς αν γίνονται από κάποιο MSN χρεώνονται πρόσθετα (να δω πότε θα αλλάξει ο ΟΤΕ αυτόν τον ηλίθιο περιορισμό).

famous-walker
17-02-12, 11:55
Ναι αυτό εννοώ το ξέρω ότι μπορείς να το ρυθμίσεις, από το 1998 είχαμε ISDN.

sprog111
20-02-12, 00:57
Απλώς στα προγράμματα με απεριόριστες εθνικές κλήσεις πρέπει όλες να γίνονται μέσω του κεφαλικού αριθμού ώστε να εμπίπτουν στο πάγιο αλλιώς αν γίνονται από κάποιο MSN χρεώνονται πρόσθετα (να δω πότε θα αλλάξει ο ΟΤΕ αυτόν τον ηλίθιο περιορισμό).
Μέγα πρόβλημα αυτό!! Βλέπουν οι πελάτες τον αριθμό του σπιτιού!

Eastwood
20-02-12, 09:47
Ακριβώς. Πότε θα ξυπνήσει ο ΟΤΕ;

maik
20-02-12, 16:11
Ακριβώς. Πότε θα ξυπνήσει ο ΟΤΕ;

Να κανει τι δηλαδη;

ariadgr
20-02-12, 23:19
Να κανει τι δηλαδη;

Απλώς στα προγράμματα με απεριόριστες εθνικές κλήσεις να μην παίζει ρόλο από ποιό MSN καλείς οσον αφορά το δωρεάν χρόνο.

Δηλαδή να μην απαιτείται να ορίσεις να βγαίνουν όλες οι κλήσεις απο τον κεφαλικό για να είναι δωρέαν.

maik
21-02-12, 00:37
Απλώς στα προγράμματα με απεριόριστες εθνικές κλήσεις να μην παίζει ρόλο από ποιό MSN καλείς οσον αφορά το δωρεάν χρόνο.

Δηλαδή να μην απαιτείται να ορίσεις να βγαίνουν όλες οι κλήσεις απο τον κεφαλικό για να είναι δωρέαν.

Στην μανα σου ........... λαθος , στην ΕΕΤΤ το ειπες;

ariadgr
21-02-12, 23:24
Τι σχέση έχει με την ΕΕΤΤ αυτό;

maik
22-02-12, 10:46
Τι σχέση έχει με την ΕΕΤΤ αυτό;

Και ομως εχει.
Θεωρει οτι αν το msn εχει δωρεαν κλησεις ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος.

sprog111
24-02-12, 20:55
Και ομως εχει.
Θεωρει οτι αν το msn εχει δωρεαν κλησεις ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος.
Έτσι εξηγείται, γιατί παλιά ήταν όλα ισοδύναμα.

Nikiforos
25-02-12, 13:27
Επειδη εχω ISDN και πριν ειχα και 1 MSN νουμερο οι δωρεαν κλησεις μοιραζονται! δλδ αν εχεις 30 λεπτα στα κινητα δεν ειναι 30 λεπτα σε καθε MSN! αλλα 30 λεπτα για τα 3 νουμερα μαζι! τα απεριοριστα σταθερα/υπεραστικα ειναι για ολα!
Εγω παντως το σταθερο μου νουμερο καθως και το internet τα στελνω στο εξοχικο μου 37χλμ μακρια μεσω ασυρματων δικτυων ταρατσα-ταρατσα (AWMN) και εχω τηλεφωνικο κεντρο openwrt linux με asterisk και εχω και εσωτερικα νουμερα, linksys SPA 3102 (voip router) επανω στο netmod και εκει εχω ενα linksys PAP2 να κανει απο VOIP σε ασυρματο αναλογικο τηλεφωνο. Αν δεν εχεις ασυρματα δικτυα μπορεις αν εχεις εκει internet με τον ιδιο τροπο να κανεις τα τηλεφωνα σε VOIP και να τα πας οπου θες! σχετικα με τα VOIP δες και εδώ : http://www.iptelephony.gr/
επισης δες και εδώ : http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/isdn-bra-/cos_cat_003-cos_subcat_104-cisdn-p1.html

Eastwood
25-02-12, 21:15
Και ομως εχει.
Θεωρει οτι αν το msn εχει δωρεαν κλησεις ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος.

Καλά, πρέπει να είναι πανηγυρικά βλάκες εκεί! Η προσφορά των απεριορίστων κλήσεων πάει με τη σύνδεση και όχι με το πόσα νούμερα έχει!

Αλλά ξέχασα, αν οι εναλλακτικοί δεν μπορούν να προσφέρουν παραπάνω από έναν αριθμό κλήσης ή μια ISDN γραμμή τότε η ΕΕΤΤ εξισώνει τα πάντα προς τα κάτω (=ισοπεδώνει).

Ακόμα ένα μετάλλιο της ανοιχτής παλάμης βρήκε τον περήφανο αποδέκτη του. Μπράβο ΕΕΤΤ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.