PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδέσεις και έλεγχος router



kostasgr75
17-02-12, 12:52
Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω πολύ συχνές αποσυνδέσεις από την ώρα που μου ήρθε ένα sms το οποίο έλεγε ότι γίνονται εργασίες συντήρησης δικτύου. Μίλησα με την hol και μου είπαν ότι δεν βλέπουν πρόβλημα στην γραμμή μου και ίσως να φταίει το φίλτρο ή το router επειδή είναι παλιό. Το φίλτρο τελικά δεν φταίει επειδή το έβγαλα το τηλέφωνο από την πρίζα και οι αποσυνδέσεις συνεχίζονταν. Το router όμως πως μπορώ να δοκιμάσω αν έχει πρόβλημα και θέλει αντικατάσταση;

dkmaster
17-02-12, 13:28
Πιο ρούτερ έχεις και πως βλέπεις τις αποσυνδέσεις;
Σβήνει κάποιο λαμπάκι από το ρούτερ;

kostasgr75
17-02-12, 13:45
Πιο ρούτερ έχεις και πως βλέπεις τις αποσυνδέσεις;
Σβήνει κάποιο λαμπάκι από το ρούτερ;
Έχω τον router της intracom. Αυτόν που έδινε η hol πριν από περίπου 3-4 χρόνια.
Δεν έχω προσέξει τα λαμπάκια, αλλά από το log του μενού του router βλέπω ότι γίνεται αποσύνδεση και αμέσως σύνδεση. Δεν θα το είχα πάρει χαμπάρι αλλά το διαπίστωσα κατεβάζοντας αρχεία μεγάλου μεγέθους τα οποία δεν κατέβαιναν επειδή στην μέση της λήψης κοβόταν η σύνδεση και άρχιζε το download πάλι από την αρχή...

yiapap
17-02-12, 13:45
Δώσε και τα σταστιστικά της γραμμής σου.

kostasgr75
17-02-12, 14:08
Δώσε και τα σταστιστικά της γραμμής σου.
Είμαι εκτός σπιτιού και δεν μπορώ τώρα. Τι ακριβώς στατιστικά χρειάζονται, επειδή είμαι και λίγο άσχετος...

yiapap
17-02-12, 14:12
Είμαι εκτός σπιτιού και δεν μπορώ τώρα. Τι ακριβώς στατιστικά χρειάζονται, επειδή είμαι και λίγο άσχετος...Τα στατιστικά της γραμμής ADSL. Δηλαδή Up/Down attenuation, SNR και ταχύτητας συγχρονισμού.
Επίσης καλό θα ήταν να δώσεις και τα error packets σε σχέση με τα συνολικά packets (σε άλλη σελίδα από τα στιατιστικά της γραμμής).

kostasgr75
18-02-12, 13:05
Τα στατιστικά της γραμμής ADSL. Δηλαδή Up/Down attenuation, SNR και ταχύτητας συγχρονισμού.
Επίσης καλό θα ήταν να δώσεις και τα error packets σε σχέση με τα συνολικά packets (σε άλλη σελίδα από τα στιατιστικά της γραμμής).

Δοκίμασα και ένα fritz που έχω, αλλά μου κάνει τις ίδιες διακοπές.
Τα παρακάτω στατιστικά τα πήρα από το fritz για το οποίο νομίζω πως είναι καλύτερος router από αυτόν της intracom.

Ταχύτητα συγχρονισμού : 7104/768 kBit/s
Signal/Noise ratio (dB) : Receive direction:12, Send direction:9
Line attenuation (dB) : Receive direction:64, Send direction:1

yiapap
20-02-12, 11:10
64 & 1 attenuation? Μπαααα.... Δυστυχώς πρέπει να βρεις- δοκιμάσεις άλλο router. Το attenuation δεν αναφέρεται σωστά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.