PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με ping loss και αποσυνδεσεις εδω και 4-5 μερες



johnstr
18-02-12, 13:29
Καλημερα παιδιά.Έχω έν πρόβλημα με το Connex εδω και 4-5 μερες οπως ανέφερα και στον τίτλο.cpe sagem 2404.
Εδω και λίγες μέρες λοιπόν συμβαίνει το εξής.Ενώ παίζω online ή σερφάρω (youtube-etc), (ειτε απο desktop-laptop-ps3)έχω αποσυνδεσεις διαρκώς.με ping εχω Packet loss >30%.
Με πήρανε τηλέφωνο απο ΟΤΕ και είδαν όντως πρόβλημα.Εγινε αλλαγη προφίλ και πάλι όμως το ίδιο..Λειτουργικά υπολογιστών windows 7 64bita στο ενσύρματο και
vista στο wifi laptop..Κάνοντας δοκιμές είδα κάτι αξιοπερίεργο..αν είμαι συνδεδεμένος μόνο μέ το ένα pc (η το desktop η το λαπτοπ)όλα οκ..
Άν μπεί το δεύτερο pc το χάος...ξαφνικά αρχίζει το packet loss και dc απο ότι και άν παίζω... αλλαξα κανάλια στο ασύρματο,wep-wpa2-wpa..παλι το ίδιο..
???wtf?παρέδωσε πνευμα το router?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας..

stefan_city
19-02-12, 01:02
:welcome:

ειναι πολυ πιθανο να τα "εφτυσε" το ρουτερ. δοκιμασε firmware update, σε περιπτωση που υπαρχει νεοτερη εκδοση, και αν δεν λυθει, καλο ειναι να δοκιμαζες και με αλλο ρουτερ αν ειναι ευκολο.

johnstr
19-02-12, 01:38
Απο Δευτερα θα πάρω ενός φίλου να δούμε..ελπίζω να είναι αυτό αλλιώς θέλει υπομονή μέχρι να ρθει κάνας τεχνικός ..αν έρθει δλδ απο τον ΟΤΕ να το δεί.
:oneup:

stefan_city
19-02-12, 01:54
αν και μου κανει πιο πολυ για βρωμοδουλεια του ρουτερ, σε περιπτωση που δεν ειναι, δηλωσε βλαβη στον ΟΤΕ λεγοντας τους το ιστορικο περι αλλαγης προφιλ κλπ, ωστε να μη σε παιδεψουν αλλο και να ερθει τεχνικος απευθειας να το δει.

johnstr
20-02-12, 11:31
Καλημέρα.Με πήραν τηλεφωνο και αφού ξαναείπα τα πάντα στον τεχνικό που με πήρε(ιστορικο βλαβών δεν έχονυ?)..τελικά με σύνδεσε με πωλήσεις και συμφώνησα σε νέο συμβόλαιο ετήσιο (ειχε λήξει η εγγύηση του ρουτερ)..σε 2 μέρες θα στείλουν νέο. αντε να δούμε.. :)

silegav
20-02-12, 13:58
εμένα όπως περιγράφεις το πρόβλημα μου φαίνεται ότι κάτι παίζει με τα pc (αφού το πρόβλημα εμφανίζεται όταν συνδέεις και τα 2 πάνω). Εγώ πρώτα θα το λυνα το πρόβλημα και μετά θα ανανέωνα. Τώρα που σε έδεσαν για ένα χρόνο να δω πότε θα σε φτιάξουν, αν υπάρχει κάποιο πιο χοντρό πρόβλημα από τον εξοπλισμό.

johnstr
21-02-12, 13:33
Δοκίμασα με συνδιασμούς 5 pc συνολο.Ξεχωριστα το ένα με το άλλο. ο dhcp λογικα έχει πρόβλημα και το routing, με το που θα μπεί δεύτερο pc αρχίζει το θέμα.

johnstr
23-02-12, 14:51
Πηρα το νεο router (huawei Hg 530!!)..
Με το που το έβαλα πάνω εκτός του ότι συγχρονίζω 10200/1000 που με το παλιό ήμουν στα 9000/820 , δεν ανεβάζει καθόλου errors και εδώ και 20 ώρες περίπου η γραμμή είναι flat τελείως!!

Ωραίο routeraki.πλήρες και με δυνατότητες μεγάλης παραμετροποίησης..

:oneup:

AssVas
02-03-12, 17:37
Το router είναι μπόμπα, αν εξαιρέσεις το κακό μετασχηματιστή που έχει (ευαίσθητος σε αυξομειώσεις Τάσης) έχει καλές μνήμες , καλό chip και Wifi n features όπως και το ΖΤΕ , είναι και IPv6 .

@ ADSLgr.com All rights reserved.