PDA

Επιστροφή στο Forum : Έργα οπτικής (;) στο Πολύδροσο Αμαρουσίου/Χαλανδρίου



mindtrapper
20-02-12, 00:11
Πριν μερικές μέρες πήρε το μάτι μου φορτηγά να σκάβουν τον δρόμο που είναι πριν την Ακακιών (για όσους γνωρίζουν).

Η λωρίδα στο δρόμο ήταν πολύ λεπτή (10 πόντους πλάτος ίσως). Στο πεζοδρόμιο πάνω ήταν αφημένοι μεγάλοι μαύροι σωλήνες αρκετά μικρής διαμέτρου (ας πούμε και αυτοί 10 πόντους διάμετρο, αλλά μάλλον λιγότερο). Δεν είχαν τίποτα μέσα όσο μπορούσα να δω. Δεν μπόρεσα να ρωτήσω κάποιον γιατί δεν ήταν κανείς.

Θα προσπαθήσω να περάσω αύριο να βγάλω φωτογραφίες και να ρωτήσω κάποιον αν βρω. Τι πιθανότητες υπάρχουν να είναι σκαψίματα για οπτική αυτά; Δεν είδα φορτηγάκι ΟΤΕ ούτε άλλου παροχού.

Η περιοχή πάντως χρειάζεται επειγόντως VDSL μιας και όποιος πιάνει 8 κάνει party. Εγώ πιάνω 5900mbps με Forthnet και το SNR ριγμένο στο 1 με modded firmware με το DGN2000.

Connection Speed 5659 kbps 1020 kbps
Line Attenuation 42.5 db 21.4 db
Noise Margin 2.2 db 10.3 db

JohnPro
20-02-12, 00:14
VDSL ειναι 100%... Τωρα αν ειναι ΟΤΕ θα πιανεις και συ καλυτερες ταχυτητες... Αν ειναι cyta, θα πρεπει να πας cyta για να εχεις καλυτερη ποιοτητα

kover
20-02-12, 09:40
VDSL ειναι 100%... Τωρα αν ειναι ΟΤΕ θα πιανεις και συ καλυτερες ταχυτητες... Αν ειναι cyta, θα πρεπει να πας cyta για να εχεις καλυτερη ποιοτητα

Συγνώμη αλλά από που προκύπτει η σιγουριά σου?

JohnPro
20-02-12, 10:56
Γιατι και στους Αγιους Αναργυρους σκαβανε και ειχαν μαυρους σωληνες... Δεν ειχα δει καποιο οχημα παροχου... Μετα απο λιγο καιρο που περασα ειδα καινουρια καφαο με το σημα του ΟΤΕ... Περιμενε καμια-δυο εβδομαδες μπας και ερθει κανα φορτηγακι του ΟΤΕ...

mindtrapper
24-02-12, 01:39
Ρώτησα τους εργάτες και μου είπαν ότι περνάνε οπτική για τη Cyta. Άρα υποθέτω ότι αφορά το backbone τους. Εκτός αν υπάρχουν σχέδια να στήσει η Cyta KV ή να κάνει συστέγαση με του ΟΤΕ. Κρίμα και το χρειάζεται η περιοχή το VDSL (έστω το εγγυημένο 24άρι που δίνει η οπτική μέχρι το KV).

JohnPro
24-02-12, 09:00
Μπορεις να βαλεις cyta! :p Ειναι και φθηνη, και μεχρι τωρα, εχει αφησει πολλους πελατες της ευχαριστημενους με το VDSL... Ειναι και φθηνη...

mindtrapper
24-02-12, 16:04
Δε θα κερδίσω κάτι όμως από την οπτική που πέρασαν στην περιοχή. Από το ίδιο καφάο θα παίρνω το οποίο θα παίρνει από το ίδιο αστικό κέντρο. Οπότε κανένα κέρδος.

pelopas1
24-02-12, 23:04
Η περιοχή πάντως χρειάζεται επειγόντως VDSL μιας και όποιος πιάνει 8 κάνει party. Εγώ πιάνω 5900mbps με Forthnet και το SNR ριγμένο στο 1 με modded firmware με το DGN2000.

και εμεις κανουμε παρτυ με 6 mbps maximum εδω και παρα πολυ καιρο στην πευκη

και φαντασου ειμαστε πια καλλικρατικος δημος λυκοβρυση/πευκης...και ακομα δεν μας εχουν κανει αναβαθμιση

η λυκοβρυση εχει οριο στα 5 mbps

επομενως πρεπει να ερθει το vdsl σε ξεχασμενες περιοχες σαν την δικη μας

mindtrapper
25-02-12, 02:44
επομενως πρεπει να ερθει το vdsl σε ξεχασμενες περιοχες σαν την δικη μας

Αυτό ή απλά κάνεις μια έρευνα αγοράς που ακριβώς είναι τα διάφορα ΑΚ και μετά ψάχνεις σε ποιο έχει διαμέρισμα για ενοικίαση σε απόσταση κάτω από 200 μέτρα. Αν έχεις δικό σου σπίτι το νοικιάζεις σε άλλον. Μετά βαράς Cyta 50mbps.

Πλάκα πλάκα σκεφτόμαστε να μετακομίσουμε ούτως ή άλλως από εδώ οπότε το βλέπω το σενάριο στο άμεσο μέλλον μου. :rofl:

Πως βρίσκουμε που ακριβώς στεγάζονται τα ΑΚ;

pelopas1
25-02-12, 11:23
Αυτό ή απλά κάνεις μια έρευνα αγοράς που ακριβώς είναι τα διάφορα ΑΚ και μετά ψάχνεις σε ποιο έχει διαμέρισμα για ενοικίαση σε απόσταση κάτω από 200 μέτρα. Αν έχεις δικό σου σπίτι το νοικιάζεις σε άλλον. Μετά βαράς Cyta 50mbps.


πλακα πλακα τα σπιτια που ενοικιαζονται γυρω απο το δημαρχειο του αμαρουσιου, καθως επεισης και της περιοχης γυρω απο το ικα αμαρουσιου που βρισκεται εκει το minidslam ...πιστεψε με οι τιμες ειναι ολιγον απλησιαστες για να νοικιασεις σπιτι εκει, και να εχεις 50 mbps συνδεση :lol:

baskon
27-02-12, 13:01
Παντως ειναι κλασσικο.Οτι αναφερεται σαν εργα Vdsl στην ταδε περιοχη το τελευταιο 3μηνο τελικά αποδεικνύεται οτι ειναι Cyta.
Θα ελεγα ολοι πριν ποσταρουν οτι εχουμε εργα vdsl να σκεφτονται οτι μαλλον ειναι η Cyta που σκαβει. Οταν δουν εστω μια καινουρια καμπινα VDSL ( που ολοι πλεον ξερουμε πως ειναι ) τοτε να το λεμε εδω.Δεν εχει νοημα να γεμιζει το thread Με ψευτικα εργα του Οτε στο Περιστερι,στο Μαρουσι κλπ κλπ κλπ..
Μαλλον ο Οτε θα κανει εργα next year η παραnext year :rofl:

Προσωπικά πλεον το μονο που περιμενω απο τον Οτε ειναι μηπως παρει την εγκριση να ριξει της τιμες κατα 20% οπως εχει πει..
Για Vdsl Και τετοια το βλεπουμε στο πολυ μελλον..

pelopas1
28-02-12, 10:30
baskon

μακάρι η CYTA να αναβαθμίσει δήμους σε τεχνολογία VDSL που δεν είναι χαρτογραφημένοι στην ΕΕΤΤ

vagskarm
02-03-12, 14:43
pelopas1 εγώ που είμαι Πεύκη σε δρόμο που συνορεύει Μαρούσι, κοντά στην Ειρήνης ιάνω κοντά 11 mps.

Παρακαλάω βέβαια για vdsl γιατί από την βεράντα μου βλέπω το καφαό που είναι στην γωνία (30 μέτρα χαλκό θα έχω τότε) :whistle:

Greek
02-03-12, 15:11
Cyta είναι .... Εβαλε και ταμπέλα ο εργολάβος που ενημέρωνε. Πριν από λίγο πήρα και ρώτησα αν υποστηρίζεται η υπηρεσία και ναι υποστηρίζει ,τουλάχιστο σε μένα. Κάνα μήνα πρίν που είχα τσεκάρει μέσα απότο site δε υποστήριζε άρα κάτι άλλαξε. ¨Εχω προωθήσει εργασίες μεταφοράς σε 35άρα αν και υποστηρίζω 50 μιας και ειμαι 180 μέτρα από κέντρο.

pelopas1
02-03-12, 15:35
pelopas1 εγώ που είμαι Πεύκη σε δρόμο που συνορεύει Μαρούσι, κοντά στην Ειρήνης ιάνω κοντά 11 mps.

Παρακαλάω βέβαια για vdsl γιατί από την βεράντα μου βλέπω το καφαό που είναι στην γωνία (30 μέτρα χαλκό θα έχω τότε) :whistle:

τόσο πιάνετε εσείς πάνω

εμείς εδώ πιάνουμε μέχρι 700kbps με 715 kbps

να ξέρεις κάτι όμως

από τον οτε στην Κηφισίας μας είπαν οτι έχουμε χάσει το πρόγραμμα σύζευξης 1 στο οποίο θα γινόταν η αναβάθμιση μέχρι τα 24 mbps(είχε πέσει καρφωτή μετά από έγγραφη καταγγελία κατοίκου στην οποία αναφερόταν για προβλήματα καρκίνου λόγω της εμβέλειας της κεραίας στην οποία θα γινόταν η αναβάθμιση από τον ΟΤΕ.....καταλαβαίνεις τώρα με τι άτομα εξακολουθούμε να κάνουμε) ....και δεν γνωρίζουν εάν και κατά πόσο θα γίνει το πρόγραμμα σύζευξη 2 που είναι για vdsl

η ΕΕΤΤ είναι ήδη ενήμερη για το θέμα αυτό, αλλά δεν μπορεί να επέμβει μέχρι τις αρχές του 2013, λόγω συμβιβασμού που είχε κάνει με τον ΟΤΕ όσο αφορά τις αναβαθμίσεις...μετά τον τερματισμό του συμβιβασμού της ΕΕΤΤ με τον ΟΤΕ στις αρχές του 2013, τότε από ότι μου είπαν, θα επέμβουν στον ΟΤΕ για της αναβάθμισης τόσο δε της Πεύκης αλλά και της Λυκόβρυσης

mindtrapper
02-03-12, 17:10
Cyta είναι .... Εβαλε και ταμπέλα ο εργολάβος που ενημέρωνε. Πριν από λίγο πήρα και ρώτησα αν υποστηρίζεται η υπηρεσία και ναι υποστηρίζει ,τουλάχιστο σε μένα. Κάνα μήνα πρίν που είχα τσεκάρει μέσα απότο site δε υποστήριζε άρα κάτι άλλαξε. ¨Εχω προωθήσει εργασίες μεταφοράς σε 35άρα αν και υποστηρίζω 50 μιας και ειμαι 180 μέτρα από κέντρο.

Πριν δηλαδή σου έβγαζε ότι δεν μπορούσες να έχεις vdsl ενώ τώρα μπορείς; Ή δεν μπορούσες να πας σε Cyta ADSL καν πριν; Εμένα μου βγάζει τα ίδια με πριν, μέχρι 24.

Τι μπορεί να άλλαξε; Στο ίδιο ΑΚ δεν ανήκει η γραμμή; Παίζει να έβαλαν δικό τους mini DSLAM κάπου στην περιοχή για τους πελάτες τους;

@ ADSLgr.com All rights reserved.