PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL-modem στατική IP στο PC



dba
20-02-12, 22:30
Τρεχω Windows 7 και εχω το παρακατω προβλημα:

Στη δουλεια μου εγινε configure DHCP που δεν δουλευει (ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ :whistle:). Ετσι καρφωσα στατικη IP και OK.

Στο σπιτι δουλευα με DHCP που δουλευει από το Ethernet ADSL-modem-router μου (ειχα ρυθμισμενο το altenative configuration), αλλα λογω αυτου που προανεφερα παραπανω πλεον πρεπει να βγει το DCHP και να βαλω και εκει static διευθυνσεις.

Το θεμα μου είναι τι ρυθμισεις πρεπει να βαλω για το adsl-modem στην καρτα δικτυου μου? Εκοψα το DHCP από το router και εβαλα στο PC:
static internal IP στο ιδιο subnet με το adsl router
gateway την διευθυνση του adsl-modem
εδωσα το DNS του παροχου (εδω ισως κατι παιζει πως θα κανει resolve)

Δεν μπορω ομως να βγω internet. Δοκιμασα να βαλω τις παραπανω ρυθμισεις και μονες τους, μην υπαρχει εκει κανα προβλημα, δηλαδη εσβησα τελειως της δουλειας και δεν μπορω να βγω παλι internet.

Έχει κανεις καμια ιδεα ?

Ευχαριστω.;)

Seitman
20-02-12, 22:35
Δοκίμασε για DNS την ΙΡ του modem-router.
A! Kαι όρισε τον τύπο του δικτύου ως οικιακό, από το κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης.

dba
23-02-12, 00:15
Δοκίμασε για DNS την ΙΡ του modem-router.
A! Kαι όρισε τον τύπο του δικτύου ως οικιακό, από το κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης.

δεν δουλευει το ειχα δοκιμασει και πριν. επισης μιας και δοκιμαζα σπιτι δοκιμασα και στην δουλεια και μου βγαζει warning για τα 2 gateway μιας και λεει οτι ειναι για redudancy το 2ο και δεν προκειται να δουλεψει για διαφορετικα δικτυα

:(

Seitman
23-02-12, 08:11
Ποιο modem-router έχεις στο σπίτι;

@ ADSLgr.com All rights reserved.