PDA

Επιστροφή στο Forum : Acer 7730g laptop



koslak
23-02-12, 01:43
Παιδιά καλησπέρα. Λοιπόν έχω ένα laptop Acer 7730G στο οποίο έχει vista home premium και σκέφτομαι να του βάλω windows 7 (εννοείτε πως θέλω να κάνω φορματ και τα τρία partition's απο της Acer) απλα το θέμα που προκύπτει είναι σχετικά με το γνωστό κρυφό partition της Acer (pqservice). Και η ερώτηση είναι τι μπορώ να κάνω για να κρατήσω ένα πλήρες backup αυτού, έτσι ώστε σε περιπτώση που θέλω να ξαναδημιουργήσω αυτο το κρυφό partition και να λειτουργεί και πάλι το alt+f10 για να μπορώ και πάλι να του κάνω επαναφορα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

cranky
23-02-12, 11:53
Και η ερώτηση είναι τι μπορώ να κάνω για να κρατήσω ένα πλήρες backup αυτού, έτσι ώστε σε περιπτώση που θέλω να ξαναδημιουργήσω αυτο το κρυφό partition και να λειτουργεί και πάλι το alt+f10 για να μπορώ και πάλι να του κάνω επαναφορα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
Ακολουθείς τις οδηγίες, και παίρνεις back up σε 2-3 dvd.

koslak
23-02-12, 12:53
Μέσα απο τα windows η acer έχει ένα πρόγραμμα το eRecovery το οποίο συνέχεια μου πετούσε ένα μήνυμα για δημιουργία εφεδρικού δίσκου εργοστασιακής προεπιλογής και το έκανα αυτό σε ενα dvd οκ. Δηλαδή με αυτό το dvd εφόσον έχω διαγράψει το κρυφό partition βάζοντας να κάνει boot απο αυτό θα επανέλθει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και θα ξαναδημιουργηθεί το κρυφό partition?? ή για να λειτουργήσει το dvd δήλαδή να επαναφέρει τις εργοστασιακές προυποθέτει την ύπαρξη του κρυφού partition???

alexgk
25-02-12, 23:08
Το κρυφό partition δεν νομίζω να δημιουργηθεί. Θα περαστούν τα win με τους drivers και τις ρυθμίσεις της acer.

koslak
28-02-12, 01:41
α οκ ευχαριστώ πολύ

@ ADSLgr.com All rights reserved.