PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπέρδεμα με την σύνδεση..



Lykaros
24-02-12, 16:00
Καταρχήν καλησπέρα σε όλους!

Είμαι καινούργιος στο forum και γενικά ψιλό-άσχετος με networking(το λέω σωστά? :p ) και τέτοιας φύσεως πράγματα.

Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ αν σας είναι εύκολο.. Η ιστορία έχει ως εξής, μέχρι πρόσφατα είχα 2mb γραμμή.. από τον ΟΤΕ (συγκεκριμένα όταν είχα βάλει το conn-x ήταν ξεχωριστό αλλά συγχωνεύτηκαν αυτά σωστά?)

Αποφάσισα λοιπόν ο καημένος να πάρω το 13888 και να ζητήσω αναβάθμιση της γραμμής σε 24. Για κάποιον μυστήριο λόγο μου είπαν ότι η γραμμή εδώ στην περιοχή φτάνει μέχρι 6mb και δεν μπορώ να βάλω 24 όταν τους έδωσα τον σταθερό αριθμό μου (!) και τους το έκλεισα. (Από το site του ΟΤΕ δείχνει ότι στην περιοχή μου πάει μέχρι 24)

Ο θείος μου που μένει στο ακριβώς από κάτω διαμέρισμα έχει 24ρα.. το ίδιο και οι γείτονες δηλαδή.. ένας φίλος που μένει 2 τετράγωνα δίπλα κατεβάζει με 1-1,5Mb.. τυχαία μετά μας πήραν τηλέφωνο αυτοί για ανανέωση συμβολαίου και το σήκωσε η μάνα μου και της είπαν το εξής: ότι στην αρχή με θεωρητικά 24mb πακέτο σύνδεσης θα μας αναβαθμίσουν στα 6Mb και κατόπιν στα 10mb γιατί στην πολυκατοικία μας υπάρχει ένας που έχει 10mb γραμμή, (εννοούν τον θείο μου μάλλον γιατί οι άλλοι δεν..)

Παρεμπιπτόντως αυτό έγινε χτες και είπαν σε 4 μέρες θα γίνει η αναβάθμιση και σήμερα είδα ότι κατεβάζω με ~546Kb max μέχρι τώρα από ~190kb.

Οι απορίες μου είναι οι εξής..

1) τι πρέπει να κάνω για να μάθω τι γίνετε τέλος πάντων και γιατί δεν μπορώ να έχω μια αξιοπρεπής 24ρα (πραγματικά πες άντε να είμαι κάπου στα 11-17mb ο χριστιανός) γιατί έχω μπερδευτεί.

2) Οι γονείς μου θέλουν θέλουν να βάλουν και conn-x tv.. φοβάμαι πως με τα πράγματα όπως έχουν τώρα θα επιβαρύνει αρκετά την γραμμή.. ισχύει?

3)η μάνα μου που πήγε στον Γερμανό της δώσαν ένα καινούργιο modem ADSL2+ Annex ZXV10 W300B. Μπορεί να υπάρξουν τίποτα επιπλοκές άμα αλλάξω το μόντεμ ?

4) Καλύτερα είναι να έχω ethernet ή ασύρματο ? από εκεί που είναι η γραμμή του τηλεφώνου με τα 2 δωμάτια που είναι τα 2 Pc μεσολαβούν 2 τοίχοι και ~6 μέτρα απόσταση

Στοιχεία :

*Έχουμε 2 PC στο σπίτι.
*ISDN
*modem : microcom 2636 (το έχω 4-5 χρονάκια)
*ένα Sweex SW002 (τα λαμπάκια πάνω του αναβοσβήνουν όλα συνέχεια)
*Καλώδια ethernet (Λέω να αντικαταστήσω και με ένα ethernet το καλώδιο που συνδέει το sweex με το modem)

DSL speed meters : 3,9-4,6 MB download / ~0.59mb upload
Με την 2mb γραμμή είχα 1,7mb dl / upload δεν θυμάμαι :Ρ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγάλο post και αν τύχον δεν το έκανα στο σωστό section το thread.

emeliss
24-02-12, 16:09
4 και 10Mbps δεν υπάρχουν στον ΟΤΕ. Θα πρέπει να γράψεις τα στατιστικά του ρούτερ σου (συγχρονισμό, attenuation, snr margin).
Για να βάλεις ΟΤΕ TV μέσω conn-x (http://otetv.ote.gr/portal/page/portal/OTETV/adsl) θα πρέπει να πιάνεις 8Mbps απροβλημάτιστα. Υπάρχει πάντα η λύση του δορυφορικού OTE TV (http://otetv.ote.gr/portal/page/portal/OTETV/sat).
Θα πρέπει να βάλεις user name /password στο νέο ρούτερ.
Πάντα πρώτη μας επιλογή είναι το ενσύρματο ethernet.

Lykaros
24-02-12, 20:52
Τι να σου πω ο ΟΤΕ έτσι μου είπε... σε ευχαριστώ!

Λοιπόν τα στατιστικά είναι:

*SNR Margin : upstream 9.1| downstream 9.0 dB
*Line Attenuation : upstream 13.6 |downstream 12.5 dB

Συγχρονισμό δεν ξέρω τι φάση παίζει... πως το βρίσκω.. εννοείς μια τιμή που λέει CO Vendor: UNUSED_VENDOR_0 ή το λαμπάκι στο modem που γράφει DSL Link? Σταθερά αναμμένο πράσινο είναι.

Vitruvian78
24-02-12, 22:28
Προφανώς αυτο που ο ΟΤΕ σου λέει είναι ότι μπορεί να σε βάλει στο 24αρι, αλλα η ταχύτητα σου θα φτάνει τα 10, λόγω απόστασης σου, ή κακής καλωδιωσης στην περιοχή. 24 καθαρό δεν πιάνει κανείς σχεδόν. Εγω θα σου έλεγα καλύτερα να βάλετε OTE TV μέσω δορυφόρου, για να μην επιβαρύνσεις και τη γραμμή σου....

geopapath23
25-02-12, 15:21
24 καθαρό δεν πιάνει κανείς σχεδόν.

Αυτό είναι σημαντικό να το ξέρεις και να ξέρεις πως εξαρτάται πολύ από την περιοχή σου

@ ADSLgr.com All rights reserved.