PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχετε στη γειτονιά σας VDSL;



Σελίδες : [1] 2 3

21706
24-02-12, 22:31
Είναι εύκολο να το δείτε:

http://broadbandtest.eett.gr/

apostolt
24-02-12, 23:04
Το προετοιμαζουν για κατι το site(εξελιξεις στο vdsl???).Αλλα απο οτι φαινεται μετραει την πιθανη ταχυτητα απο το κεντρο μονο????

21706
25-02-12, 11:52
Το προετοιμαζουν για κατι το site(εξελιξεις στο vdsl???).
Αλλα απο οτι φαινεται μετραει την πιθανη ταχυτητα απο το κεντρο μονο????

Ας ελπίσουμε ότι κάποτε θα σημειώσουν και τις θέσεις των κέντρων
γιατί με τις αποστάσεις που δίνουν δεν βγαίνει άκρη.
Παράδειγμα:
Εθν. Μακαρίου 81 Μαρούσι 0,3χλμ
Βαλτετσίου 27 Μαρούσι 2,4 χλμ
Η απόσταση αυτών των δύο σημείων με το google είναι 0,4χλμ.
Επομένως πρέπει να εξυπηρετούνται από διαφορετικά κέντρα τα
οποία είναι άγνωστο πού βρίσκονται.

nnn
25-02-12, 12:09
Τα καλώδια δεν πάνε σε ευθεία γραμμή...

21706
25-02-12, 12:22
Τα καλώδια δεν πάνε σε ευθεία γραμμή...

Ναι, είναι γνωστό αυτό... δεν περνάνε κάτω από τα σπίτια!
Αλλά και η απόσταση 0,4 χλμ δεν είναι σε ευθεία γραμμή,
είναι με ποδαρόδρομο.

alex24
26-02-12, 01:51
Οτι να ναι λεει.Με βγαζει 5 km απο το κεντρο με 2,1mbps θεωρητικη.Ενω ειμαι στα 3km με τα στοιχεια απο πανω.Οπως και να εχει καλη καθε προσπαθεια.

Georgevtr
26-02-12, 03:26
Κεντρική Μακεδονία
Δεν υπάρχουν επαρκή δεδομένα για την περιοχή. :lol:

ep103855
26-02-12, 20:40
Κεντρική Μακεδονία
Δεν υπάρχουν επαρκή δεδομένα για την περιοχή. :lol:

καλύτερα! και εμείς στο γαλάτσι που έχουμε επαρκή δεδομένα...καλύτερα να μην τα ξέραμε!!!

baskon
27-02-12, 12:57
Απο οτι βλεπω το εχουν εξελιξει.Βαζει ο καθενας μας την διευθυνση του και κανει τις διαφορες μετρησεις οποτε μετα εμφανιζεται στο χαρτη για να διευκολυνθουν οι υπολοιποι. Οκ καλη προσπαθεια. Εγω παντως τη διευθυνση μου δμαζι με email Κλπ δε τους τη δινω. Τους εχω ικανους να δωσουν τα δεδομενα αλλου και να πηξουμε στη διαφημιση..

LOUKAS32
27-02-12, 13:06
καλα παμε...

rexdimos
27-02-12, 21:58
και πως βλεπουμε αν οντως υπαρχει στην περιοχη vdsl?

21706
27-02-12, 22:04
και πως βλεπουμε αν οντως υπαρχει στην περιοχη vdsl?

Ανοίγοντας τη σελίδα http://broadbandtest.eett.gr/ και πατώντας
στα μπαλονάκια.
Η ακόμα ευκολότερα, κάνοντας εγγραφή στο ΣΑΠΕΣ.

rexdimos
28-02-12, 10:44
τα μπαλονακια που ειναι?εκτος και αν ενοεις αυτα πυ βαζουν οι χρηστες οποτε δεν ξερουμε αν υπαρχει vdsl αφου δεν εχει αρχισει η εμπορικη διαθεση ακομα

21706
28-02-12, 11:01
τα μπαλονακια που ειναι?εκτος και αν ενοεις αυτα πυ βαζουν οι χρηστες οποτε δεν ξερουμε αν υπαρχει vdsl αφου δεν εχει αρχισει η εμπορικη διαθεση ακομα

Η cyta έχει αρχίσει.

http://www.adslgr.com/features/map/search.php?isp=23

blade_
28-02-12, 11:52
καλα παμε...

εχεις cyta vdsl ?πολυ καλα χαρακτηριστικα

LOUKAS32
28-02-12, 12:21
δεν εχω - εργασια ειμαι....μαλλον θα εχουμε δεν εχω ιδεα!

iliask
28-02-12, 15:48
Εμένα μου εμφανίζει ότι παρέχει vdsl στα 21mbs .Eνοεί οτι η cyta δίνει εμπορικά στη περιοχή μου ?

21706
28-02-12, 15:53
Εμένα μου εμφανβίζει ότι παρέχει vdsl στα 21mbs .Eνοεί οτι η cyta δίνει εμπορικά στη περιοχή μου ?

Η περιοχή σου είναι στη λίστα που σημείωσα παραπάνω;

iliask
28-02-12, 16:05
Ειμαι Ν.Ηρακλειο. Στο ΣΑΠΕΣ δείχνει vdsl 21mbs . Πήρα στη cyta και μου πρότειναν να πάρω μια γραμμή 8αρα ( κοντά σε αυτό που έχω τώρα ) και πως vdsl δεν παρέχουν ακόμα γιατί είμαι μακρια από το κεντρο. ( 1500 μετρα λέει στο site 1900 μετρα μου είπαν από cyta )

21706
28-02-12, 18:26
Ειμαι Ν.Ηρακλειο. Στο ΣΑΠΕΣ δείχνει vdsl 21mbs . Πήρα στη cyta και μου πρότειναν να πάρω μια γραμμή 8αρα ( κοντά σε αυτό που έχω τώρα ) και πως vdsl δεν παρέχουν ακόμα γιατί είμαι μακρια από το κεντρο. ( 1500 μετρα λέει στο site 1900 μετρα μου είπαν από cyta )

Δυστυχώς τα μήκη των τοπικών βρόχων φαίνεται ότι δεν τα ξέρει κανείς!

ZAGNA
03-03-12, 17:29
To site ΔΕΝ είναι έγκυρο καθώς ούτε και το speedtest που έχει. Μου βγάζει 14mbit ότι φτάνω ενώ εγώ στην πραγματικότητα εάν κατεβάσω από NVidia πχ... πιάνω 20mbit και κατεβάζω με 2.1mb/sec.

21706
03-03-12, 18:39
To site ΔΕΝ είναι έγκυρο καθώς ούτε και το speedtest που έχει. Μου βγάζει 14mbit ότι φτάνω ενώ εγώ στην πραγματικότητα εάν κατεβάσω από NVidia πχ... πιάνω 20mbit και κατεβάζω με 2.1mb/sec.

Νομίζω ότι χρησιμοποιεί αυτό (http://ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org:7123/) και δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο.

Katsoulinos
05-03-12, 04:22
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά γιατί έχω μπερδευτεί. Αν στα 750m, πιάνω με την 24άρα, 19. Τότε αυτό δεν σημαίνει πως ήδη δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πιάσω παραπάνω με vDSL?

Εξηγούμαι... στην τεχνολογία xDSL αν μια γραμμή δεν πιάνει πάνω από 8mbps η κατάσταση δεν μπορεί να βελτιωθεί αγοράζοντας 24άρα. Στην τεχνολογία vDSL έχουν αρθεί αυτοί οι πρακτικά τεχνικοί περιορισμοί; λόγο της διαφορετικής τεχνολογίας π.χ., το σήμα "περνάει" χωρίς απώλειες; το καλώδιο αποκτά διαφορετική αγωγιμότητα ή δεν ξέρω και εγώ τι, και λοιπά εξυπνουχικα σχόλια;

sdikr
05-03-12, 13:51
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά γιατί έχω μπερδευτεί. Αν στα 750m, πιάνω με την 24άρα, 19. Τότε αυτό δεν σημαίνει πως ήδη δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πιάσω παραπάνω με vDSL?

Εξηγούμαι... στην τεχνολογία xDSL αν μια γραμμή δεν πιάνει πάνω από 8mbps η κατάσταση δεν μπορεί να βελτιωθεί αγοράζοντας 24άρα. Στην τεχνολογία vDSL έχουν αρθεί αυτοί οι πρακτικά τεχνικοί περιορισμοί; λόγο της διαφορετικής τεχνολογίας π.χ., το σήμα "περνάει" χωρίς απώλειες; το καλώδιο αποκτά διαφορετική αγωγιμότητα ή δεν ξέρω και εγώ τι, και λοιπά εξυπνουχικα σχόλια;

κάνουν χρήση διαφορετικής διαμόρφωσης του σήματος καθώς και συχνοτήτων, το αποτέλεσμα είναι οτι αν είσαι κοντά τότε έχεις καλύτερες ταχύτητες απο ότι με adsl2+ όπως πχ έχεις καλύτερες απο adsl1 σε adsl2+

Katsoulinos
05-03-12, 18:07
Η απώλεια, είναι αναλογικά ίδια; π.χ. με 24 πιάνω 19, με 50 θα πιάνω ανάλογα λιγότερο; (οκ οκ το ξέρω είμαι λαμόγιο. κάντε εσείς την μέθοδο των τριών).

........Auto merged post: Katsoulinos πρόσθεσε 4 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σε αυτό το σημείο να προσθέσω και ένα off topic,

Φεύγω απο την forthnet γιατί με ενοχλεί πολύ που ελέγχουν τα πακέτα μου και τι συσκευές είναι συνδεδεμένες με το router μου (όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Αλλά αν τελικά, κατάλαβε κάποιος θα ήθελα και συμβουλές με PM)

ViktorBKK
16-03-12, 01:39
Θα ήθελα να καταθέσω την εξής απορία:

To calculator του site με βγάζει στα 1000 μέτρα απόσταση από το κέντρο (15db). Η Cyta από το τηλέφωνο με έβγαλε στα 2700 μέτρα. Ποιός λέει την αλήθεια;

Μένω κοντά στη διασταύρωση Παπάφη με Κανάρη στη Θεσσαλονίκη. Η σύνδεσή μου με ΟΤΕ συγχρονίζει στα 11++ mbps. Συνήθως κατεβάζω με 1.1-1.2 mb/sec. Είχα Connx-TV και το έκοψα, οπότε τα νούμερα αυτά ενδέχεται να βελτιωθούν.

Katsoulinos
16-03-12, 03:19
Το θέμα της απόστασης είναι λίγο μπερδεμένο. Στα calculator γίνεται με εκτίμηση της εξασθένισης της γραμμής κατά 90% ενώ η Cyta το ελέγχει βάσει του χάρτη του δικτύου Α.ΡΥ.Σ. (DSL Αγγλιστή). Βλέπει δηλαδή πόσα μέτρα καλώδιο έχει απλωθεί μέχρι το κουτί του τετραγώνου. Σε αυτό προσθέτει και ένα μικρό ποσοστό απόστασης για να σου ανακοινωθεί ένα νούμερο που θα είναι κάπως πιο κοντά κατ' αναλογία σε αυτό που πιθανόν δεις σε ταχύτητα. Σκοπός αυτής της πρακτικής είναι να πάρεις ελάχιστα κάτι καλύτερο από αυτό που περιμένεις για να το θεωρήσεις ευκαιρία. Αλλά και για να μην έχεις ευκαιρία να επανέρθεις με επιχειρήματα του τύπου, "μα μου είπατε τόσο, και πιάνω τόσο, ήμουν τόσο κοντά όπως εσείς μου είπατε" κτλ.

Αλλά μην κολλάμε με την απόσταση, γιατί η αναφορά στην απόσταση, σύμφωνα με την τεχνολογία vDSL, έχει να κάνει με ονομαστικά απόλυτες τιμές υπό τις κατάλληλες προϋποθέσεις. Έστω πως είσαι πολύ κοντά αλλά η γραμμή είναι χάλια. Ή ότι το κουτί του τετραγώνου είναι κάτω από πυκνωτή της Δ.Ε.Η. (εικασία και μόνο, δεν υπάρχει πια τέτοια περίπτωση). Δεν θα έχεις ποιοτική υπηρεσία. Λόγο της νεότερης τεχνολογίας θα δεις βελτίωση αλλά όχι αναβάθμιση. ΝΑ αναρωτιέστε περισσότερο για την ποιότητα της γραμμής, γιατί η vDSL μέχρι τα 1000 (υποτίθεται) είναι φούλ κομπλέ. Δεν είναι από 0-1000, θα πιάνεις 50-24... και στα 1000 μέτρα πρέπει να πιάνεις πολύ κοντά στα 50 αν έχεις σωστή επικοινωνία.

Με αφορμή αυτήν την αναμονή, εκμεταλλεύσου τον χρόνο και άρχισε να ελέγχεις το δικό σου μέρος, π.χ. την εγκατάσταση εντός της κατοικίας και του κτιρίου. Ρίξε μια ματιά στο κουτί του τετραγώνου (το γνωστό KΑΦΑΟ*) και εκτίμησε την κατάσταση του (παλαιότητα, κλειδωμένο ή όχι κτλ) αν είναι εντελώς χάλια δήλωσε στον ΟΤΕ την φθορά ως απλός πολίτης και όχι ως συνδρομητής του τετραγώνου, σε κάποιες περιπτώσεις το επισκευάζουν αν όντος πρέπει.

Επίσης, συχνά συμβαίνει να έχουν γίνει επιπόλαιες παρεμβάσεις από μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο ή ενοίκους με τραγικές συνέπειες στο κουτί του κατανεμητή της οικοδομής (εγώ π.χ. σε κατοικία ισόγειου παρέκαμψα την εγκατάσταση και έβαλα δικό μου καλώδιο απευθείας από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας, με την σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων πάντα). Αυτό δεν ξέρω αν ήταν τραγικό για τους άλλους, η σύνδεση μου βελτιώθηκε όμως κατά 1,5mbit.


*ΚΑΦΑΟ: Δεν πρόκειται για Ελληνικό αρκτικόλεξο, αλλά για παράφραση του Γερμανικού αρκτικόλεξου K.V. (έτσι το άκουγαν οι παλαιότεροι, έτσι το μετέφεραν στους νεώτερους) που προκύπτουν από την ερμηνεία του "κατανεμητή καλωδίωσης". Δεν ξέρω την Γερμανική μετάφραση των αρχικών. Κάτι σε Kabel...

21706
16-03-12, 08:36
Το θέμα της απόστασης είναι λίγο μπερδεμένο. Στα calculator γίνεται με εκτίμηση της εξασθένισης
της γραμμής κατά 90% ενώ η Cyta το ελέγχει βάσει του χάρτη του δικτύου Α.ΡΥ.Σ. (DSL Αγγλιστή).

Αυτός ο χάρτης είναι δημοσιευμένος πουθενά;

ViktorBKK
16-03-12, 19:21
Το θέμα της απόστασης είναι λίγο μπερδεμένο. Στα calculator γίνεται με εκτίμηση της εξασθένισης της γραμμής κατά 90% ενώ η Cyta το ελέγχει βάσει του χάρτη του δικτύου Α.ΡΥ.Σ. (DSL Αγγλιστή). Βλέπει δηλαδή πόσα μέτρα καλώδιο έχει απλωθεί μέχρι το κουτί του τετραγώνου. Σε αυτό προσθέτει και ένα μικρό ποσοστό απόστασης για να σου ανακοινωθεί ένα νούμερο που θα είναι κάπως πιο κοντά κατ' αναλογία σε αυτό που πιθανόν δεις σε ταχύτητα. Σκοπός αυτής της πρακτικής είναι να πάρεις ελάχιστα κάτι καλύτερο από αυτό που περιμένεις για να το θεωρήσεις ευκαιρία. Αλλά και για να μην έχεις ευκαιρία να επανέρθεις με επιχειρήματα του τύπου, "μα μου είπατε τόσο, και πιάνω τόσο, ήμουν τόσο κοντά όπως εσείς μου είπατε" κτλ.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από ότι καταλαβαίνω, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να δώσω αγώνα για να βελτιώσω την υπάρχουσα ADSL σύνδεση. Και από ότι ακούω, και ο ΟΤΕ δεν πρόκειται να διαθέσει VDSL από το K.V. στη Θεσσαλονίκη.

Katsoulinos
17-03-12, 03:22
Τον συγκεκριμένο χάρτη τον αναζήτησα και εγώ αλλά δεν τον βρήκα. Αρχίζω να αμφιβάλω τελικά, σχετικά με την ακρίβεια των δηλώσεων. Πάντως η Cyta δεν υπολογίζει την απόσταση με calculators κτλ. ξέρει κάτι παραπάνω. EDIT: ρώτησα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4600642#post4600642) όμως και πιο επίσημα.

Το παρακάναμε όμως με το of topic και κάναμε την συζήτηση, νήμα για ταχύτητες. Κάτι που έχει εξαντληθεί χρόνια τώρα σε άλλα νήματα.

Ας επανέρθουμε στην τάξη. Το θέμα μας είναι αν στην περιοχή του καθενός μας, προσφέρεται η υπηρεσία vDSL. Μπορείτε να το ελέγξετε όλοι με ένα τηλέφωνο στην Cyta. Δυστυχώς στο site έχει εργαλείο που δίνει ένδειξη μόνο για τις 24άρες και κάτω.

Βενιζέλου (Θεσσαλονίκη κάτω και λίγο επάνω απο την Εγνατία) και προς το κέντρο του ΟΤΕ στην Ερμού παρέχεται η εν λόγο υπηρεσία.

21706
17-03-12, 09:52
Τον συγκεκριμένο χάρτη τον αναζήτησα και εγώ αλλά δεν τον βρήκα. Αρχίζω να αμφιβάλω τελικά, σχετικά με την ακρίβεια των δηλώσεων. Πάντως η Cyta δεν υπολογίζει την απόσταση με calculators κτλ. ξέρει κάτι παραπάνω. EDIT: ρώτησα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4600642#post4600642) όμως και πιο επίσημα.


Μπράβο, πολύ καλό ερωτηματολόγιο!

ViktorBKK
20-03-12, 17:23
Update 20/3

Πήγα σήμερα σε κατάστημα της Cyta για να συζητήσω από κοντά τα θέμα της απόστασης. Ενώ το σύστημα με έβγαζε στα 2700 μέτρα(όπως μου είχαν πει και στο τηλέφωνο), ο πωλητής έσκιζε τα υμάτιά του ότι είμαι στα 1000 μέτρα, ενώ ισχυριζόταν ότι το πρόγραμμα της Cyta τις τελευταίες 2 εβδομάδες βγάζει ότι νά'ναι από αποστάσεις. Η αλήθεια είναι ότι και τα στοιχεία του router μου δείχνουν 1000 μέτρα, καθώς και η γεωγραφική μου απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ στην Παπάφη δεν είναι παραπάνω από 1000 μέτρα.

Αν και έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι ο πωλητής της Cyta ίσως να θέλει να μου τα παρουσιάσει λίγο καλύτερα από ότι είναι στην πραγματικότητα, η απληστία μου για περισσότερα mbps μάλλον θα με οδηγήσει σε νέο συμβόλαιο με Cyta. Τώρα το ερώτημα είναι 35 ή 50;

Katsoulinos
20-03-12, 17:39
Σκεφτόμαστε έξυπνα και σύμφωνα με τις ευκολίες που μας προσφέρει το σύστημα κάθε εταιρίας, π.χ. πηγαίνεις στα 35 και αν γεμίζει η γραμμή τέρμα μεταβαίνεις σε 50άρα χωρίς επιπλέον κόστος

21706
20-03-12, 18:17
Update 20/3

Πήγα σήμερα σε κατάστημα της Cyta για να συζητήσω από κοντά τα θέμα της απόστασης. Ενώ το σύστημα με έβγαζε στα 2700 μέτρα(όπως μου είχαν πει και στο τηλέφωνο), ο πωλητής έσκιζε τα υμάτιά του ότι είμαι στα 1000 μέτρα, ενώ ισχυριζόταν ότι το πρόγραμμα της Cyta τις τελευταίες 2 εβδομάδες βγάζει ότι νά'ναι από αποστάσεις. Η αλήθεια είναι ότι και τα στοιχεία του router μου δείχνουν 1000 μέτρα, καθώς και η γεωγραφική μου απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ στην Παπάφη δεν είναι παραπάνω από 1000 μέτρα.

Αν και έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι ο πωλητής της Cyta ίσως να θέλει να μου τα παρουσιάσει λίγο καλύτερα από ότι είναι στην πραγματικότητα, η απληστία μου για περισσότερα mbps μάλλον θα με οδηγήσει σε νέο συμβόλαιο με Cyta. Τώρα το ερώτημα είναι 35 ή 50;

Δυστυχώς οι εκπρόσωποι της cyta εδώ στο φόρουμ δεν λένε
να απαντήσουν στο κρίσιμο ερώτημα του Katsoulinos:
«Θα μπορούσατε να μας αναλύσετε ακριβώς τον τρόπο
με τον οποίο κάνετε την εκτίμηση των αποστάσεων για
την παροχή των υπηρεσιών vDSL?»

ViktorBKK
20-03-12, 23:56
Σκεφτόμαστε έξυπνα και σύμφωνα με τις ευκολίες που μας προσφέρει το σύστημα κάθε εταιρίας, π.χ. πηγαίνεις στα 35 και αν γεμίζει η γραμμή τέρμα μεταβαίνεις σε 50άρα χωρίς επιπλέον κόστος

Σωστός ο παίχτης. Αυτό θα κάνω απ' ότι φαίνεται.

timos76
21-03-12, 01:28
:clap:
τα μπαλονακια που ειναι?εκτος και αν ενοεις αυτα πυ βαζουν οι χρηστες οποτε δεν ξερουμε αν υπαρχει vdsl αφου δεν εχει αρχισει η εμπορικη διαθεση ακομα

........Auto merged post: timos76 πρόσθεσε 3 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δηλαδη τωρα για να καταλαβω αν εισε πανω 1000 μετρα δεν μπορεις να εχεις vdsl η στο μελον θα μεγαλωση η αποσταση καλυψης?

Katsoulinos
21-03-12, 04:36
Νομίζω πως το ερώτημα σου θα απαντηθεί, παρακάτω.

Η συγκεκριμένη τεχνολογία αναπτύχθηκε 1991 μέσα από μια συνεργασία της εταιρίας Bellcore και του πανεπιστήμιου του Stanford. Η μελέτη αφορούσε τον προκάτοχο του aDSL (όπως το ξέρουμε σήμερα) hDSL (High bit rate) του 1.5 Mbps. Συγκεκριμένα μελετήθηκε και αναπτύχθηκε τεχνολογία, που επιτύγχανε ταχύτητες σύγχρονες ή ασύγχρονες έως 10 Mbps σε κοντινές αποστάσεις μέσω του υπάρχοντος δικτύου τηλεφωνικών επικοινωνιών.

Η συγκεκριμένη τεχνολογία δεν είναι κάτι το καινούργιο όπως καταλαβαίνουμε. Πρόκειται για μια DSL γραμμή όπως και αυτές που ήδη γνωρίζουμε. Το "v" σημαίνει "very hi bit rate" το οποίο σε Ελληνική ερμηνεία, μεταφράζεται ως, "ιδιαίτερα υψηλής μεταγωγής". Οι ταχύτητες που μπορεί να επιτευχθούν είναι έως και 51/16 Mbpps όταν χρησιμοποιούνται συχνότητες ανάμεσα στο φάσμα των
25 kHz-12 MHz. Σύμφωνα με τα στάνταρ της διεθνούς ένωσης τηλεπικοινωνιών (International telecommunication union) που θέσπισε και το συγκεκριμένο πρωτόκολλο (ITU-T G.993.1) τον Νοέμβριο του 2001. Δεν άργησε όμως να έρθει και η εξέλιξη της συγκεκριμένης τεχνολογίας και το νέο πρωτόκολλο (ITU-T G.993.2) τον Φεβρουάριο του 2006 κατά vDSL2 που χρησιμοποιεί συχνότητες έως 30 MHz και επιτρέπει ταχύτητες έως 100 Mbps πάνω/κάτω.

Η μέγιστη ταχύτητα των 100 Mbps ωστόσο, επιτυγχάνεται σε αποστάσεις έως 300μ. και με χαρακτηριστικό της, να πέφτει ανάλογα, όσο αυξάνεται η εξασθένιση της γραμμής (έτσι εξηγείται και το ότι η Cyta προσφέρει την υπηρεσία έως 50mpps αναφέροντας αποστάσεις έως 1000μ.).
Γενικά όπως έχω πει και σε άλλο μου Post, μέσα στον O.T.E. να είσαι, αν η γραμμή δεν είναι καλή ποιοτικά, δεν θα έχεις την μέγιστη απολαβή. Επιπλέον, όταν μιλάμε για vDSL, αναφερόμαστε σε ακόμη πιο ευαίσθητη διαμεταγωγή καθώς οι υψηλότερες συχνότητες είναι και πιο ευαίσθητες σε διαφόρων ειδών παρεμβολές (Ραδιοφωνικά, τηλεοπτικά, επαγωγικά και κάθε είδους RF) είτε μηχανικές παραμορφώσεις του αγωγού (ενώσεις λόγο βλαβών, ενδιάμεσοι σταθμοί χωρίς ανάταξη κτλ).

Θεωρώ πως έχει εξαντληθεί το θέμα, "πόσο θα πιάνω" και το εξήγησε και ο nnn ήδη πολλές φορές. Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό το ερώτημα καθώς η εκτιμήσεις μας εδώ είναι με γνώμονα μόνο την εξασθένιση της γραμμής όπως αυτή εκφράζεται από το router του καθενός ή αντίστροφα η εκτίμηση της απόστασης από την ταχύτητα που ήδη πιάνουμε. Κανείς από αυτούς τους τρόπους δεν είναι αντικειμενική εκτίμηση και ότι συμπεράσματα προκύπτουν αφορούν τα δεδομένα της γραμμής μας ως έχει τώρα που μιλάμε. Ότι και να κάνει κάποιος, από το KV στο σπίτι του έρχεται ένα καλώδιο το οποίο δεν πρόκειται να αλλάξει με κανέναν τρόπο (εκτός και αν έχει ελεύθερα ζεύγη που καταλήγουν στο κτίριο). Το μόνο που μπορεί να γίνει, είναι να αλλάξει η γραμμή από τον Ο.Τ.Ε. Μέχρι το KV (εκεί υπάρχουν σχεδόν πάντα ελεύθερα ζεύγη). Αλλά έστω πως αλλάζουμε και τα δύο μέρη. Το αν θα μας κάτσει καλύτερη γραμμή ποιοτικά είναι εντελώς τυχαίο γιατί κανείς δεν γνωρίζει τα στοιχεία της κάθε γραμμής. Είναι εντελώς trial and error αυτή η διαδικασία και δεν την κάνουν οι providers για να κερδίσουμε εμείς 1mbps γιατί έχει κόστος η κίνηση των συνεργείων και ο χρόνος που ασχολούνται.

21706
21-03-12, 09:34
Δηλαδη τωρα για να καταλαβω αν εισε πανω 1000 μετρα δεν μπορεις να εχεις vdsl η στο μελον θα μεγαλωση η αποσταση καλυψης?

Υποτίθεται ότι στο μέλλον θα παίρνουμε vdsl από τις
καμπίνες που είναι κοντά στα σπίτια μας.

Katsoulinos
21-03-12, 20:37
Yeap,

αυτό είναι το θέμα, στην ουσία όταν μιλάμε για υποδομές εννοούμε αυτό, να εγκατασταθούν οπτικές ίνες μεταξύ των επιμέρους κέντρων και έως και τα κουτιά στα πολεοδομικά τετράγωνα. Καλά ούτε λόγος για αντικατάσταση του χαλκού έως τα κτίρια. Υπάρχουν καλώδια θαμμένα κάτω από περίπτερα, δρόμους 50 ετών κτλ...

stavrosmp
25-03-12, 20:10
Υποτίθεται ότι στο μέλλον θα παίρνουμε vdsl από τις
καμπίνες που είναι κοντά στα σπίτια μας.

Κάτι που το έχουν είδη στα χωριά της Αγγλίας και της Σκωτίας..και δεν ξέρω και γω που αλλού..
απο το 2005...με τα υπάρχοντα καλώδια παίδες τα προβλήματα θα 3πλασιαστούν αν θελήσουμε να έχουμε
κάτι το οποίο θεωρητικά ξέρουμε οτι δεν μπορούμε να έχουμε. Εδω καλά καλά 24αρες δεν έχουμε και οταν
τις έχουμε δεν θα έχουμε τηλέφωνο, αν τώρα βάλουν οπτικές ίνες και μου τις φέρουν στο καφαο κάτω απο το
σπίτι μου εκεί ναι θα μιλάμε για εξέλιξη :respekt: ..

apostolt
25-03-12, 20:34
Κάτι που το έχουν είδη στα χωριά της Αγγλίας και της Σκωτίας..και δεν ξέρω και γω που αλλού..
απο το 2005...με τα υπάρχοντα καλώδια παίδες τα προβλήματα θα 3πλασιαστούν αν θελήσουμε να έχουμε
κάτι το οποίο θεωρητικά ξέρουμε οτι δεν μπορούμε να έχουμε. Εδω καλά καλά 24αρες δεν έχουμε και οταν
τις έχουμε δεν θα έχουμε τηλέφωνο, αν τώρα βάλουν οπτικές ίνες και μου τις φέρουν στο καφαο κάτω απο το
σπίτι μου εκεί ναι θα μιλάμε για εξέλιξη :respekt: ..

Αν δεις το thread που εχει ανοιχτει για τον δημο Ζωγραφου(εδω και ενα χρονο) θα δεις οτι αυτο ακριβως εχει γινει.

Katsoulinos
26-03-12, 07:13
Πες μας όμως και τι συνεπάγεται αυτό;

πιάνεται πλέον μυθικά νούμερα; δεν έχετε αποσυγχρονισμούς, μειώθηκαν οι καθυστερήσεις; Έχετε προηγμένες ψηφιακές υπηρεσίες τηλεφωνίας; τι να περιμένουμε αν γίνει κάτι τέτοιο. Παρακαλώ μην απαντήσουμε θεωρητικά όσοι δεν έχουμε ίνα. Μας ενδιαφέρουν πρακτικά, τα συμπεράσματα αυτών που έχουν εμπειραθεί οι ίδιοι την κατάσταση με ίνες στο KV. Μην μας παραπέμψεις στο άλλο νήμα δώσε μια συνοπτική (όχι σαν τα δικά μου τα σεντόνια) απάντηση εδώ.

apostolt
26-03-12, 10:45
Πες μας όμως και τι συνεπάγεται αυτό;

πιάνεται πλέον μυθικά νούμερα; δεν έχετε αποσυγχρονισμούς, μειώθηκαν οι καθυστερήσεις; Έχετε προηγμένες ψηφιακές υπηρεσίες τηλεφωνίας; τι να περιμένουμε αν γίνει κάτι τέτοιο. Παρακαλώ μην απαντήσουμε θεωρητικά όσοι δεν έχουμε ίνα. Μας ενδιαφέρουν πρακτικά, τα συμπεράσματα αυτών που έχουν εμπειραθεί οι ίδιοι την κατάσταση με ίνες στο KV. Μην μας παραπέμψεις στο άλλο νήμα δώσε μια συνοπτική (όχι σαν τα δικά μου τα σεντόνια) απάντηση εδώ.

Το οτι μπηκαν οι καμπινς δεν σημαινει οτι εχουμε και 24αρες full.
Για να σου εξηγησω τι εγινε καθως εβλεπα τα βηματα στο καφαο απεναντι απο το σπιτι μου : Αλλαξαν τις καμπινες ,εφεραν τις οπτικες και τις συνδεσαν μεσα,εβαλαν και τα μινι dslam ,αλλα μεσα στις καμπινες πανε και οι παλιες γραμμες του χαλκου(λογικο αφου σε αυτες περνανε και οι μη πελατες του Οτε) απο οπου περνουμε ακομα σημα.
Εχουμε λοιπον ολο τον εξοπλισμο αλλα δεν τον χαιρομαστε....... και αυτο γιατι η ΕΕΤΤ δεν αφηνει τον Οτε να δωσει vdsl ακομα, οποτε περιμενουμε φετος το καλοκαιρι να μασ δωσει vdsl .
Και για να προλαβω πιθανη ερωτηση σου εδω στο ADSLgr μονο ενα μελος εχει γραψει οτι του εβαλαν full 24αρα adsl απο το καινουργιο καφαο(απο τον δημο μας παντα).

21706
26-03-12, 10:58
...αλλα μεσα στις καμπινες πανε και οι παλιες γραμμες του χαλκου(λογικο αφου σε αυτες περνανε και οι μη πελατες του Οτε) απο οπου περνουμε ακομα σημα.

Λογικό είναι όπως το λες αλλά ας μας το επιβεβαιώσει κάποιος υπεύθυνα.

apostolt
26-03-12, 11:38
Λογικό είναι όπως το λες αλλά ας μας το επιβεβαιώσει κάποιος υπεύθυνα.

Ποιος αλλος θελεις να στο επιβαιβεωσει στο λεο εγω που εχω την καμπινα απεναντι μου και εχω 7.5mbit με 32 att.Αν ειχαμε ολοι οπτικη θα ειχα 0 att.(φυσικα και ειμαι πελατης Οτε γιαυτο μιλαω ετσι).

21706
26-03-12, 11:50
Ποιος αλλος θελεις να στο επιβαιβεωσει στο λεο εγω που εχω την καμπινα απεναντι μου και εχω 7.5mbit με 32 att.Αν ειχαμε ολοι οπτικη θα ειχα 0 att.(φυσικα και ειμαι πελατης Οτε γιαυτο μιλαω ετσι).

Μου φαίνεται περίεργο πάντως ότι σε ένα μέλος του φόρουμ «έβαλαν
full 24αρα adsl» από την καινούργια καμπίνα. Για ποιο λόγο να μην
το κάνουν αυτό και σε σένα;

apostolt
26-03-12, 11:58
Μου φαίνεται περίεργο πάντως ότι σε ένα μέλος του φόρουμ «έβαλαν
full 24αρα adsl» από την καινούργια καμπίνα. Για ποιο λόγο να μην
το κάνουν αυτό και σε σένα;

Ξέρεις πόσες φορές πήρα τον Οτε από τότε?Δεν έβγαλα άκρη οπότε το άφησα και περιμένω το vdsl , ας ελπίσουμε ότι θα το δώσει το καλοκαίρι και θα ησυχάσουμε.

DragonFun
26-03-12, 13:44
παιδες ο ΟΤΕ μπορει να εχει βαλει καρτες στα κανιουργια καφαο αλλα απαγορευεται να τις χρησιμοποιησει
οποτε εκτως αν ειχες απο παλια εκει το καφαο δεν μπορει να αλλαξει κατι
τωρα αν εκεινο το μελος του Forum προλαβε και του ειχε γινει καφαο κοντα του
πριν την προσφυγη των εταιρειων και προλαβανε επισης να του το ενεργοποιησουν
ε τι να πω ειναι πολυ πολυ τυχερος αλλα εμεις θα πρεπει να περιμενουμε να τα βρουνε
οπως και παλια οι εταιρειες μεταξυ τους.
επισης κατι που αναφερθηκε στο thread προηγουμενως το SHDSL ειναι pure data οποτε εχεις up/down
το ιδιο π.χ 5mbps down/5mbps up.

21706
26-03-12, 14:51
παιδες ο ΟΤΕ μπορει να εχει βαλει καρτες στα κανιουργια καφαο αλλα απαγορευεται να τις χρησιμοποιησει
οποτε εκτως αν ειχες απο παλια εκει το καφαο δεν μπορει να αλλαξει κατι
τωρα αν εκεινο το μελος του Forum προλαβε και του ειχε γινει καφαο κοντα του
πριν την προσφυγη των εταιρειων και προλαβανε επισης να του το ενεργοποιησουν
ε τι να πω ειναι πολυ πολυ τυχερος αλλα εμεις θα πρεπει να περιμενουμε να τα βρουνε
οπως και παλια οι εταιρειες μεταξυ τους.
επισης κατι που αναφερθηκε στο thread προηγουμενως το SHDSL ειναι pure data οποτε εχεις up/down
το ιδιο π.χ 5mbps down/5mbps up.

Δεν νομίζω ότι αν υπάρχει μια τέτοια απαγόρευση θα ισχύει
μόνο για ορισμένες καμπίνες.
Απαγόρευση υπάρχει για παροχή VDSL, όχι για ADSL 24 Mbps.

DragonFun
26-03-12, 14:57
απαγορευση υπαρχει για να ενεργοποιησουν/συνδεσουν με τα σπιτια τις καρτες στις καμπινες,
ετσι μου ειπε τουλαχιστον ενας τεχνικος του ΟΤΕ στο καφαο της γειτονιας μου,
που τον πετυχα την παρασκευη εβαλα καρτα ειμαι ετοιμος να παρω σημα απο εκει
αλλα δε γινεται λογο της προσφυγης ακομα και για να αυξησω την ταχυτητα στην "εως 24mbps γραμμη"
που εχω,εστω στα 20 απο 8
μου ειπε πρεπει να ερθει τεχνικος και να σου συνδεση καλωδιο
τα καφαο μπορει να ειναι ετοιμα
αλλα για να συνδεθεις απαγορευτεται δυστιχως :/

@ ADSLgr.com All rights reserved.