PDA

Επιστροφή στο Forum : Mαυρο χρημα στην πολιτικη...



Σελίδες : [1] 2

DOU
14-11-06, 12:14
Εκπομπη Μακη Τριανταφυλλοπουλου για το μαυρο χρημα στην πολιτικη...

Δεν εχω να κανω κανενα σχολιο, οποιος ειδε και ακουσε την εκπομπη στο
αλτερ εχει βγαλει τα συμπερασματα του,ας πει ο καθενας την αποψη του για
το θεμα το οποιο ειναι πολυ σοβαρο.Βεβαια ολοι ξερουμε οτι γινονται αυτα
τα πραγματα σε ολα τα κομματα και γενικοτερα στην πολιτικη ,δεν ειναι
κατι αγνωστο που μας παραξενευει,εμενα τουλαχιστον οχι,αλλα οταν βλεπω
να "εξαφανιζονται" τοσα μεγαλα ποσα με πολλα "μηδενικα", να πηγαινουν
στις τσεπες καποιων και απο την αλλη να σου κανουν αυξησεις πχ ΔΕΗ για
να γεμισουν τα ταμεια του κρατους η να σου λενε οτι δεν αντεχει ο
προυπολογισμος για να δωσουμε στους συνταξιουχους...,εκει με πιανει
ιλιγγος!

Το μονο που θελω να σχολιασω ειναι οτι θα γινει παλι ενας ντορος στα
καναλια/εφημεριδες για 1-2 εβδομαδες, ολα αυτα τα στοιχεια θα πανε στα
δικαστηρια/εισαγγελεα ,μετα απο καιρο θα μπει η υποθεση στο αρχειο οπως
συμβαινει σε τετοιες περιπτωσεις ως συνηθως(χρηματηστηριο, παραγκα στο
ποδοσφαιρο κτλ) μιας και οπως γνωριζουμε η δικαιοσυνη μονο αμερολυπτη
και τυφλη δεν ειναι αφου επηρεαζεται απο διαφορους,θα παγωσει το θεμα,
θα ξεχαστει και κανεις δεν θα θυμαται τπτ.
H συνεχεια της εκπομπης την πεμπτη...:hmm:

PopManiac
14-11-06, 12:44
Ερώτηση, γιατί την εκπομπή δεν την είδα για προφανείς λόγους :p:

Κατονόμασε εμπλεκόμενους ή απλά και αόριστα έκανε αναφορές σε "επιχειρηματίες που του είπαν", "πολιτικούς που γνώρισε" κλπ κλπ.

Επειδή συνήθως στην Ελλάδα κάπως έτσι πάει το πράγμα και ιδιαίτερα με τις εκπομπές του εν λόγω κυρίου...

ssonic
14-11-06, 12:46
Αυτή είναι η Ελλάδα μας, δυστυχώς... και μη μου πει κανείς ότι αυτά που είδαμε δεν τα περίμενε.

Στην Σουηδία παραιτούνται επειδή ξέχασαν να δηλώσουν την "νταντά" στην εφορία (κάτι το οποίο είναι αυτονόητο να μη γίνεται στην Ελλάδα) και στη Ελλάδα διαγωνίζονται για το ποιος θα πάρει τα πιο πολλά πακέτα (και κατά προτίμηση ΜΑΥΡΑ :evil: )

igiorgio
14-11-06, 12:47
...θα παγωσει το θεμα, θα ξεχαστει και κανεις δεν θα θυμαται τπτ.



Μάγος είσαι, αγαπητέ φίλε ;.:mad: :(

BlindG
14-11-06, 12:51
:worthy: :worthy: Popmaniac :worthy: :worthy:

Δεν θα μπορούσα να το έχω πει καλύτερα :worthy: (βασικά, ετοιμαζόμουνα να γράψω "πάλι αρνήθηκε να του δώσει 'βουτυράκι' κάποιος και το έκανε εκπομπή" )

Ίσως να προσέθετα:

"... και φυσικά είπε πάνω από 1000 φορές οτι "τα στοιχεία τα έχουμε και είναι στην διάθεση του οποιουδήποτε" .... "

yiapap
14-11-06, 13:05
Ερώτηση, γιατί την εκπομπή δεν την είδα για προφανείς λόγους :p:

Κατονόμασε εμπλεκόμενους ή απλά και αόριστα έκανε αναφορές σε "επιχειρηματίες που του είπαν", "πολιτικούς που γνώρισε" κλπ κλπ.

Επειδή συνήθως στην Ελλάδα κάπως έτσι πάει το πράγμα και ιδιαίτερα με τις εκπομπές του εν λόγω κυρίου...Είχε συνέντευξη για δωροδοκίες πολιτικών που όλα τα ονόματα ήταν με μπιπ. Τι εννοείς όμως, τι θα έπρεπε να κάνει; Να μην έχει τα *μπιπ*; Μα είναι δουλειά των εισαγγελέων να ζητήσουν τα στοιχεία, να κάνουν έρευνα να αποδείξουν/καταρρίψουν τα στοιχεία και να δικάσουν τους ενόχους (αν υπάρχουν).

Το άλλο όμως που έδειξε, χωρίς μπιπ, είναι εξίσου σημαντικό. Έδειξε χειρόγραφα μη-επίσημα τιμολόγια (κ@λόχαρτα) επαγγελματιών/εταιρειών προς τα κόμματα (του ΠΑΣΟΚ, δεν είδα μέχρι το τέλος αν και είπε ότι έχει για ΝΔ) όπου φαινόταν υποτιμολογήσεις σε έξοδα το 1993. Επίσης έδειξε πλαστογραφημένες αποδείξεις του 2001 με εισητήρια π.χ. των ΚΤΕΛ που ενώ κοστίζανε 1000δρχ κάποιοι "έξυπνοι" προσθεταν από μπροστά ένα 6 ή ένα 7 κι έτσι η διαδρομή Αθήνα-Λειβαδιά φαινόταν ότι κόστιζε 61.000δρχ!
Οπότε... και το ΦΠΑ γλυτώνανε και μια χαρά κλείνανε τα βιβλία (υπερ/υποτιμολογήσεις) και βέβαια δεν είχανε υπέρογκα προεκλογικά έξοδα.

Εγώ έχω μια μόνο απορία: Ο κ.Παπανδρέου θα στείλει τους Υπεύθυνους Οικονομικού του κόμματος στην δικαιοσύνη όπως ΟΦΕΙΛΕΙ; Θα κάνει το αντίστοιχο ΚΑΙ ο κ.Καραμανλής;

shaq141a
14-11-06, 13:16
Εγώ έχω μια μόνο απορία: Ο κ.Παπανδρέου θα στείλει τους Υπεύθυνους Οικονομικού του κόμματος στην δικαιοσύνη όπως ΟΦΕΙΛΕΙ; Θα κάνει το αντίστοιχο ΚΑΙ ο κ.Καραμανλής;

όχι :nono:. Κρίμα πάντως ερευνητική δημοσιογραφία να την κάνει ο Μάκης . Όλοι οι άλλοι είναι βολεμένοι :hmm:

yiapap
14-11-06, 13:20
όχι :nono:. Κρίμα πάντως ερευνητική δημοσιογραφία να την κάνει ο Μάκης . Όλοι οι άλλοι είναι βολεμένοι :hmm:Δεν είναι ο μόνος. Υπάρχει ο Κούλογλου, ο τύπος που κάνει τον Εξάντα (πως τον λένε; ), κατά δευτέρο ο Παπαχελάς, ο Τέλογλου και μερικοί ακόμη.
Όμως εκτός από τον Μακη κανείς δεν αγγίζει τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ κακώς κειμενα. Καλή η Νιγηρία, καλός ο Bush, καλά τα μεταλλαγμένα... αλλά όταν δίπλα μας γίνεται χαμός είναι κομματάκι υπερβολή να κοιτάμε μόνο τα κακώς κείμενα αλλων χωρών.

Το γιατί δεν το κάνουν άλλοι είναι νομίζω προφανες. Δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να πηγαίνουν χαλλαρά από καναλι σε καναλι κάθε φορά που τους βάζουν χέρι. Δες και τις προσπάθειες κάποιων αλλων να μιμηθούν τη Ζούγκλα. Είναι από κακοί έως γελοίοι. Οπότε με μικρές θεαματικότητες αν αγγίξουν ευαισθητες χορδές, θα τους φάει το μαυρο σκοταδι.

<edit>
ΥΓ. Έχω δηλώσει ότι παρά τις εκνευριστικές υπερβολές του και τον υφέρποντα λαϊκισμό/απολυταρχισμό ο Μάκης μου αρέσει
ΥΓ2. Ωχ,ωχ... Σα να βλέπω τον KLG να έρχεται στο νήμα :lol:

apd
14-11-06, 13:23
Τρεις ώρες για να μας δείξει τις λοβιτούρες ενός λογιστηρίου; Ωδινεν όρος και έτεκεν μυν.
"Μαύρο" χρήμα, όπως ο ίδιος το ανήγγειλε, ήταν το λάδωμα βουλευτών, οι "νταβατζήδες" και τα λοιπά. Κι αυτός κατέληξε να επιτίθεται στην Ελ/πία με επιχείρημα τη "Φωτεινή" και με ηθικολογίες του κwλου. Φτήνια (και για να σας προλάβω, στο προηγούμενο σχετικό επεισόδιο ήμουν σε γενικές γραμμές υπέρ του).

Ps Δεν εννοώ βέβαια ότι τα λογιστηριακά είναι ασήμαντα - κάθε άλλο. Αλλά μόνο για "ζέσταμα" θα μπορούσα να τα ακούσω...

igiorgio
14-11-06, 13:23
yiapap, δεν θα έπρεπε το ΣΔΟΕ να παρέμβει αυτεπάγγελτα, κάτι που κάνει άλλωστε σε καταγγελία για το τυροπιτάδικο της γειτονιάς; :hmm:

vasper
14-11-06, 13:25
Βρε παιδιά... "τα κορίτσια στο λογιστήριο" φταίνε...

Ο Μάκης έδειξε την κορυφή του παγόβουνου, ακριβώς γιατί και τον ίδιο δεν τον βολεύει να πει όλη την αλήθεια...

sonic
14-11-06, 13:25
Καλά βρε παιδία τι περιμένετε να βγάλει ο Μακής και ο κάθε Μακης όταν ο ίδιος χρηματίζεται. Εαν δεν κάνω λάθος έχει αποδεχτεί οτι έχει βγάλει "ποιο πολλά λεφτά απο θέματα που ΔΕΝ έβγαλε".

Τα ποιο πολλά είναι ήδη γνωστά στους "ενδιαφερόμενους" που τελικά δεν ενδιαφέρονται και τόσο πολύ.

Ο Μάκης (είναι ενδιαφέρον που αναφερόμαστε σε αυτόν με το μικρό αντί για το επίθετο) μόνο τον κακομοίρη τον Κορκόλη ήξερε να ξεμπροστιάσει, στους άλλους βάζει "μπιπ".

yiapap
14-11-06, 13:26
Τρεις ώρες για να μας δείξει τις λοβιτούρες ενός λογιστηρίου; Ωδινεν όρος και έτεκεν μυν.
"Μαύρο" χρήμα, όπως ο ίδιος το ανήγγειλε, ήταν το λάδωμα βουλευτών, οι "νταβατζήδες" και τα λοιπά. Κι αυτός κατέληξε να επιτίθεται στην Ελ/πία με επιχείρημα τη "Φωτεινή" και με ηθικολογίες του κwλου. Φτήνια (και για να σας προλάβω, στο προηγούμενο σχετικό επεισόδιο ήμουν σε γενικές γραμμές υπέρ του).

Ps Δεν εννοώ βέβαια ότι τα λογιστηριακά είναι ασήμαντα - κάθε άλλο. Αλλά μόνο για "ζέσταμα" θα μπορούσα να τα ακούσω...Tα της Ελευθεροτυπίας είναι πραγματικά εκνευριστικές μικρότητες.

Όμως να με συμπαθάς, εγώ δε θεωρώ την κλοπή ΦΠΑ, την πλαστογράφηση αποδείξεων και το μαγείρεμα βιβλίων ως "ασήμαντο". Και έχω την εντύπωη ότι και ο Νόμος το ίδιο με μένα πιστεύει! Δεν μπορεί να απαιτούμε από τους εκπαιδευτικούς να είναι σωστοί, από τους παπάδες να είναι πεφωτισμένοι, από τους ιατρούς να είναι ευσυνείδητοι, αλλά να κάνουμε παραχωρήσεις στα κόμματα τα οποία εκλέγουμε για να μας κυβερνούν.
Και στο κάτω-κάτω αν τα κάνουν @@ στο δικό τους λογιστήριο, τι να υποθέσω ότι κάνουν στο Υπουργείο Οικονομικών,ε; :hmm:

yiapap
14-11-06, 13:27
Καλά βρε παιδία τι περιμένετε να βγάλει ο Μακής και ο κάθε Μακης όταν ο ίδιος χρηματίζεται. Εαν δεν κάνω λάθος έχει αποδεχτεί οτι έχει βγάλει "ποιο πολλά λεφτά απο θέματα που ΔΕΝ έβγαλε".Κάνεις λάθος.
Για την ακρίβεια, η πατρότητα της παραπάνω (μεγάλης) κουβέντας ανήκει στον Μάκη. Μόνο που δεν την είπε για τον εαυτό του.

PopManiac
14-11-06, 13:28
Γιάννη, συμφωνώ με όσα λες - εκτός από την άποψή σου για τον Μάκη...

Τα "μπιπ" που λες εσύ πως καλώς έκαμε και τα κράτησε μπορεί να είναι όμως και όλο το ζουμί!

Γιατί να μην καταγγείλει πρόσωπα και πράγματα;

Στην τελική αυτό είναι το investigative journalism 101, καταγγείλεις τεκμηριωμένα πρόσωπα και κατόπιν αναλαμβάνει η εισαγγελία.

Κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει σε πόσες χώρες;

yiapap
14-11-06, 13:34
Γιάννη, συμφωνώ με όσα λες - εκτός από την άποψή σου για τον Μάκη...

Τα "μπιπ" που λες εσύ πως καλώς έκαμε και τα κράτησε μπορεί να είναι όμως και όλο το ζουμί!

Γιατί να μην καταγγείλει πρόσωπα και πράγματα;

Στην τελική αυτό είναι το investigative journalism 101, καταγγείλεις τεκμηριωμένα πρόσωπα και κατόπιν αναλαμβάνει η εισαγγελία.

Κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει σε πόσες χώρες;Ίσως γιατί το "αυτός έκανε Χ" δεν αποδεικνύει ότι πραγματικά το έκανε. Ίσως γιατί η δημοσιογραφική του ομάδα έφτασε μέχρι ενός σημείου και δεν μπόρεσε (για πολλούς λόγους) να πάει παραπέρα.
Κι επειδή δεν μπορεί να αποδείξει τις κατηγορίες (όπως μπορούσε με τον Κορκολή) άφησε τα *μπιπ*.
Κι εγώ θα προτιμούσα να μιλούσε με ονόματα, όμως ξερεις πολύ καλά ότι και σε άλλες χώρες, πολλές δημοσιογραφικές έρευνες δεν αποκαλύπτουν τα πρόσωπα κατευθείαν. Αυτό γίνεται αργότερα είτε μετά από νέες αποκαλύψεις, είτε μετά από την άσκηση διώξεων.

Να στο πω κι αλλιώς. Προτιμω τα *μπιπ* παρά το να μην είχε παίξει ποτέ το βίντεο ή να μην είχε γίνει ποτέ η έρευνα.

Όσο για την άποψή μου και την άποψή σου για το Μάκη, θεωρείς ότι τελικά η πλάστιγγα δεν κλείνει προς το "είναι χρήσιμος";

sonic
14-11-06, 13:35
Κάνεις λάθος.
Για την ακρίβεια, η πατρότητα της παραπάνω (μεγάλης) κουβέντας ανήκει στον Μάκη. Μόνο που δεν την είπε για τον εαυτό του.

Ανακαλώ λοιπόν, αλλά συμφωνώ με τον Pop και επιμένω στο θέμα των "μπιπ". Αν ήθελε να κάνει διαφορά θα έκανε καταγγελία και ας ψάξουν οι αρμόδιοι μετα.

Το Watergate ποιοι το έβγαλαν στην φόρα?Δικαστές?

yiapap
14-11-06, 13:38
Ανακαλώ λοιπόν, αλλά συμφωνώ με τον Pop και επιμένω στο θέμα των "μπιπ". Αν ήθελε να κάνει διαφορά θα έκανε καταγγελία και ας ψάξουν οι αρμόδιοι μετα.

Το Watergate ποιοι το έβγαλαν στην φόρα?Δικαστές?Watergate? That was laaaaast year που έλεγε και η διαφήμιση. Τότε που ο Τύπος ήταν πραγματικά, ελεύθερη και ανεξάρτητη εξουσία. Τότε που σκοπός του Τύπου ήταν η πραγματική ενημέρωση και ο έλεγχος των Εχόντων.
Μετά την καθολικη επικράτηση της τηλεορασης ο σκοπός των Μέσων είναι περισσότερο εμπορικός παρά "λειτουργηματικός", αν μου επιτραπεί η έκφραση. Κανείς τους δεν ασκει πλεόν λειτούργημα. Οπότε στους τυφλούς, προτιμώ τον μονόφθαλμο. ;)

<edit>
Νομίζω ότι τα συγκεκριμένα στοιχεία βρίσκονται ήδη στον εισαγγελέα.

PopManiac
14-11-06, 13:44
Watergate? That was laaaaast year που έλεγε και η διαφήμιση. Τότε που ο Τύπος ήταν πραγματικά, ελεύθερη και ανεξάρτητη εξουσία. Τότε που σκοπός του Τύπου ήταν η πραγματική ενημέρωση και ο έλεγχος των Εχόντων.
Μετά την καθολικη επικράτηση της τηλεορασης ο σκοπός των Μέσων είναι περισσότερο εμπορικός παρά "λειτουργηματικός", αν μου επιτραπεί η έκφραση. Κανείς τους δεν ασκει πλεόν λειτούργημα. Οπότε στους τυφλούς, προτιμώ τον μονόφθαλμο. ;)

Υπερβάλλεις λίγο;

Για δες πρόσφατα πώς αποκαλύφθηκαν πόσα τερατώδη της Bush&Co από τους NYTimes, για δες πόσα έχει γράψει ο Seymour Hersh, το καινούργιο βιβλίο του Bob Woodward...

Παραδείγματα φωτεινά investigative journalism υπάρχουν σήμερα.

Και ο Μάκης ΔΕΝ είναι σε αυτά.

Συγνώμη αλλά να πιάσουμε πόσα Υπερ-σκάνδαλα ανακοίνωσε που κατέληξαν σε φούσκες;

Για να μην πιάσουμε την περίπτωση Κορκολή όπου ακόμα να δώσει μία δημόσια συγνώμη ο κύριος αυτός.

Επομένως, προσωπικά, αν δεν δω κάτι το τεκμηριωμένο (paper trail, συνεντεύξεις εμπλεκόμενων με πλάτη στην κάμερα κλπ) όπως βλέπω συχνά στο BBC - και όχι μόνο - δεν πείθομαι με τίποτα από τα Λαϊκά Δικαστήρια του Μάκη...

sonic
14-11-06, 13:45
Δεν θα ήθελα να επεκταθούμε σε τέτοιο επίπεδο, αλλά το έφερα σαν παράδειγμα για το τι μπορεί να κάνει μια δημοσιογραφική έρευνα.

Αν βγαίνεις με "μπιπ", τότε , όπως πολύ σωστά είπες, πιθανότατα δεν μπορεί να αποδείξει αυτά που λέει.

Και ρωτάω εγώ, και τότε γιατι να τα βγάλει? Μήπως για να υποστηρίξει την καλή του εικόνα (για να τον λέμε "Μακη" και όχι "Τριανταφυλλόπουλο" όπως κάνουμε με τον Ευαγγελάτο)? Να δείξει οτι κάτι κάνει, χωρίς να κάνει τίποτα τελικα?

sonic
14-11-06, 13:50
Για να μην πιάσουμε την περίπτωση Κορκολή όπου ακόμα να δώσει μία δημόσια συγνώμη ο κύριος αυτός.


Έτσι ακριβώς, τζάμπα μάγκας σε εύκολους στόχους.

PopManiac
14-11-06, 13:51
Συγνώμη, να προλάβω το - δίκαιο ενδεχομένως - κράξιμο, το παρακάτω disclaimer:

ΔΕΝ είδα τη συγκεκριμένη εκπομπή του Μάκη αλλά έχω δει αρκετές άλλες μόνο και μόνο για να έχω ολοκληρωμένη γνώμη και άποψη για τον κύριο αυτό.

Τα σχόλιά μου λοιπόν αφορούν γενικότερα τις εκπομπές Μάκη αλλά όχι την χθεσινή.

Από την άλλη όμως, and I stand to be corrected, δε νομίζω να διέφερε πολύ σε στυλ και μορφή από τις άλλες

DOU
14-11-06, 13:58
Μάγος είσαι, αγαπητέ φίλε ;.:mad: :(

Οχι φιλε δεν ειμαι μαγος, ουτε σκοπευω να γινω κοππερφιλντ, οποιος ενδιαφερεται υπαρχει ο μαγος της χαλαστρας.:p Απλα υποθετω οτι οπως σε τοσες αλλες σοβαρες περιπτωσεις κουκουλωθηκαν
και στο τελος ξεχαστηκαν,ετσι πιστευεω θα γινει και στο συγκεκριμενο θεμα.

Αυτο που με εκνευριζει στο Μακη ειναι οτι "πιανει" ενα θεμα αλλα ποτε δεν το τελειωνει, τα βγαζει ολα στη φορα ,γινεται το ελα να δεις και μετα "πηδαει" σε αλλο θεμα, πχ. δεν μαθαμε ποτε τι εγινε
με τη λεγομενη παραγκα, ποιο ηταν το αποτελεσμα ολης αυτης της ερευνας και τι εγινε στα δικαστηρια.:clap: :oops:

PopManiac
14-11-06, 14:02
Οχι φιλε δεν ειμαι μαγος, ουτε σκοπευω να γινω κοππερφιλντ, οποιος ενδιαφερεται υπαρχει ο μαγος της χαλαστρας.:p Απλα υποθετω οτι οπως σε τοσες αλλες σοβαρες περιπτωσεις κουκουλωθηκαν
και στο τελος ξεχαστηκαν,ετσι πιστευεω θα γινει και στο συγκεκριμενο θεμα.

Αυτο που με εκνευριζει στο Μακη ειναι οτι "πιανει" ενα θεμα αλλα ποτε δεν το τελειωνει, τα βγαζει ολα στη φορα ,γινεται το ελα να δεις και μετα "πηδαει" σε αλλο θεμα, πχ. δεν μαθαμε ποτε τι εγινε
με τη λεγομενη παραγκα, ποιο ηταν το αποτελεσμα ολης αυτης της ερευνας και τι εγινε στα δικαστηρια.:clap: :oops:


Μήπως αυτό συμβαίνει και γιατί στην πορεία μίας δικαστικής έρευνας που ξεκινά από ένα ground-breaking, earth-shattering, supa dupa apocalyptic ρεπορτάζ αποδεικνύεται τελικά πως "άνθρακες ο θησαυρός";;;;

igiorgio
14-11-06, 14:02
DOU :oneup:

yiapap
14-11-06, 15:36
Μήπως αυτό συμβαίνει και γιατί στην πορεία μίας δικαστικής έρευνας που ξεκινά από ένα ground-breaking, earth-shattering, supa dupa apocalyptic ρεπορτάζ αποδεικνύεται τελικά πως "άνθρακες ο θησαυρός";;;;Ήηηηη μήπως γιατί σταματάνε οι έρευνες από το νόμο περί ευθύνης υπουργών, ή καθυστερούν γιατί έχουν πάρει πρώτη δικάσιμο το 2078 (στις 23 Νοεμβρίου 8.20 το πρωί), ή γιατί κανένας εισαγγελέας δεν ασχολείται με αυτές.

Στο μόνο σημείο που θα συμφωνήσω μαζί σας ήταν στην ιστορία με τον Κορκολή.

shaq141a
14-11-06, 15:47
Δεν είναι ο μόνος. Υπάρχει ο Κούλογλου, ο τύπος που κάνει τον Εξάντα (πως τον λένε; ), κατά δευτέρο ο Παπαχελάς, ο Τέλογλου και μερικοί ακόμη.
Όμως εκτός από τον Μακη κανείς δεν αγγίζει τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ κακώς κειμενα. Καλή η Νιγηρία, καλός ο Bush, καλά τα μεταλλαγμένα... αλλά όταν δίπλα μας γίνεται χαμός είναι κομματάκι υπερβολή να κοιτάμε μόνο τα κακώς κείμενα αλλων χωρών.

Το γιατί δεν το κάνουν άλλοι είναι νομίζω προφανες. Δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να πηγαίνουν χαλλαρά από καναλι σε καναλι κάθε φορά που τους βάζουν χέρι. Δες και τις προσπάθειες κάποιων αλλων να μιμηθούν τη Ζούγκλα. Είναι από κακοί έως γελοίοι. Οπότε με μικρές θεαματικότητες αν αγγίξουν ευαισθητες χορδές, θα τους φάει το μαυρο σκοταδι.


O Koύλογλου παίζει συνληθως εκπμπές (πολύ καλές) του εξωτερικού. Ο Εξάντας ψάχνει κάτι ζόμπι (την είχατε δει αυτή την εκπομπή;;). Ο Παπαχελάς και ο Τέλογλου κάνουν μια χαρά εκπομπές αλλά είναι πιο πολύ ντοκιμαντέρ παρά δημοσιογραφία.

Ένα ερώτημα που με βασανίζει είναι αν είμαστε καλύτερα με ανθρώπους όπως ο Μάκης να έχουν εκπομπές ή καλύτερα να του τις είχαν κόψει; Δεν έχω βρει απάντηση αλλά σίγουρα έχει κάψει πολλούς αθώους και έχει σπιλώσει άδικα πολλά άτομα (όπως τον τέως υπουργό δικαιοσύνης του ΠΑΣΟΚ , του οποίου το όνομα μου διαφεύγει :whistle:)

PopManiac
14-11-06, 15:49
Ήηηηη μήπως γιατί σταματάνε οι έρευνες από το νόμο περί ευθύνης υπουργών, ή καθυστερούν γιατί έχουν πάρει πρώτη δικάσιμο το 2078 (στις 23 Νοεμβρίου 8.20 το πρωί), ή γιατί κανένας εισαγγελέας δεν ασχολείται με αυτές.

Στο μόνο σημείο που θα συμφωνήσω μαζί σας ήταν στην ιστορία με τον Κορκολή.

Αν ίσχυε αυτό που λες και ο Μάκης όντως διακατεχόταν από το "περί δικαίου" συναίσθημα θα έπρεπε τότε να το ξεσκίσει σε follow-ups τα οποία ενδεχομένως να έβγαζαν πιο πολλά λαυράκια.

Το ότι δεν το κάνει σημαίνει:

Α. Δεν τον ενδιαφέρει το θέμα. Τότε γιατί διαρρυγνύει τα ιμάτιά του στην original παρουσίαση; Ή έχει κάποιο πρόβλημα short-term μνήμης;

Β. Ξέρει από investigative journalism όσα εγώ από νανο-μικροβιολογία

Άρα, επαναλαμβάνω, μήπως τα περισσότερα αποδεικνύονται άνθρακες;

MNP-10
14-11-06, 15:51
Παλαιοτερα ειχε βγει μια γυναικα Βουλευτης μετα απο εκλογες, και ελεγε δημοσια οτι συναδελφοι της ειχαν δωσει 1.5δις δρχ για προεκλογικο αγωνα με το μεγιστο επιτρεπτο να ειναι στα 20εκ. Και δεν βρεθηκε ενας εισαγγελεας να την καλεσει ωστε να ασκησει διωξεις.

Το ratio μαυρων χρηματων ειναι περιπου εκει που το εδειξε.. 95%.. με 5% να ειναι τα νομιμα. Και φυσικα προκυπτει και το ερωτημα απο που προερχονται αυτα τα 95%.. Ποιοι χρηματοδοτουν τα κομματα και τι ανταλλαγματα θελουν?

Velis priest
15-11-06, 02:29
Oτι υπάρχουν υποτιμολογήσεις, μαύρα κλπ στους κομματικούς μηχανισμούς είναι σε όλους πιά γνωστό...Αλλιώς δε μπορείς να είσαι κόμμα εξουσίας στη χώρα των μπακάλιδων,μανάβιδων, σουβλατζήδων, μαυραγοριτών...κλπ
Αυτό θέλουν , αυτό ψηφίζουν αυτό απαιτούν...ο κυρίαρχος λαός ,μόνο γιά ένα λεπτό κάθε τετρασετια στο παραβάν....
Οι ελεγκτικοί μηχανσιμοί ξεσίχζουν επιχειρήσεις και αφήνουν στο απυρόβλητο τα εντός και επί τα αυτά....Αλλωστε δε μας αφορουν αυτά....Τζάμπα χρήμα που μας δίνει ο πιστος οπαδός...
5 πάνω 5 κάτω, θα τον ξεζουμίζουμε πάλι τον εξαθλιωμένο αφισοκολλητή, θα κουνήσει σημαιάκια προεκλογικά , και θα κυβερνάμε τον όχλο πλεοψηφικά ψηφίσζοντας παραγραφές κλπ...κλπ
ΖΟΥΜΕ στην ομορφότερη χώρα του κόσμου,....Οσο πιό γρήγορα φτάσουμε στο πάτο του βαρελιού, και ο κόσμος εξαθλιωθεί τόσο πιό γρήγορα ,αυτή η χώρα θα σωθεί...:)

BlindG
15-11-06, 10:54
O Koύλογλου παίζει συνληθως εκπμπές (πολύ καλές) του εξωτερικού. Ο Εξάντας ψάχνει κάτι ζόμπι (την είχατε δει αυτή την εκπομπή;;). Ο Παπαχελάς και ο Τέλογλου κάνουν μια χαρά εκπομπές αλλά είναι πιο πολύ ντοκιμαντέρ παρά δημοσιογραφία.

Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως στο εάν οι εκπομπές των παραπάνω είναι νοκυμαντέρ ή δημοσιογραφία.

Τώρα τελευταία έχουμε αρχίσει και τα μπλέκουμε για το τι ακριβώς σημαίνει δημοσιογραφία. Έχουμε αρχίσει και έχουμε την εντύπωση οτι άνθρωποι σαν τον Μάκη είναι ΜΑΧΙΤΙΚΟΙ δημοσιογράφοι. $*($#@ κουραφέξαλα είναι. Ίσα ίσα, αυτοί που ανέφερες πιο πάνω, είναι ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτεροι δημοσιογράφοι διότι κάνουν μια τρομακτικά εκτενή έρευνα πριν βγούν στο γυαλί και ακόμα και όταν παρουσιάζουν πρόσωπα που ΦΤΑΙΝΕ, δεν καταφέρονται με εκφράσεις που δεν αρμόζουν στους ίδιους και στην εκπομπή τους. Ειρωνεύονται χωρίς όμως να γίνονται προκλητικοί και σχολιάζουν με σαφή αλλά χαμηλών τόνων τρόπο.

Ο ρόλος του Δημοσιογράφου, είναι η ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ, η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ και ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ο σχολιασμός. Ακόμα και εδώ, όταν υποβάλλουμε ειδήσεις, ΚΑΝΕΙΣ μας δεν ΣΧΟΛΙΑΖΕΙ μέσα στο post της είδησης διότι αυτό αμέσως "χρωματίζει" την είδηση και την παρουσιάζει όπως θέλει ο "σχολιαστής" αντί να την παραδίδει αυτούσια και "άγευστη" ώστε να την επεξεργαστεί ο Δέκτης και να βγάλει την απόφασή του.

Ο Μάκης, όχι απλώς δεν κάνει κάτι τέτοιο, αλλά έχει αναλάβει τον ρόλο του δικαστή, του εισαγγελέα και του δικαστή εκτέλεσης ποινών. Όπως πολύ σωστά επισήμανες ακριβώς από κάτω, αποφασίζει ο ίδιος για τον καλεσμένο του και ΦΕΡΕΤΑΙ ΑΠΑΙΣΙΑ σε όποιον καλεσμένο κρίνει αυτός και μιλάει με ύφος που ΔΕΝ ταιριάζει σε άνθρωπο ο οποίος βγαίνει στην τηλεόραση με σκοπό ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.


Ένα ερώτημα που με βασανίζει είναι αν είμαστε καλύτερα με ανθρώπους όπως ο Μάκης να έχουν εκπομπές ή καλύτερα να του τις είχαν κόψει; Δεν έχω βρει απάντηση αλλά σίγουρα έχει κάψει πολλούς αθώους και έχει σπιλώσει άδικα πολλά άτομα (όπως τον τέως υπουργό δικαιοσύνης του ΠΑΣΟΚ , του οποίου το όνομα μου διαφεύγει :whistle:)

Στο πρώτο σου ερώτημα, θα σου πω οτι (προφανώς) η γνώμη μου είναι οτι θα είμασταν καλύτερα χωρίς αυτόν διότι θα άφηνε χώρο σε άλλους που κάνουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ την δουλειά τους από αυτόν τον ΚΑΤ'ΟΝΟΜΑ "δημοσιογράφο" της κακιάς ώρας.



Όσο για την άποψή μου και την άποψή σου για το Μάκη, θεωρείς ότι τελικά η πλάστιγγα δεν κλείνει προς το "είναι χρήσιμος";

Δεν είχα χρόνο εχθές να αντιπαραβάλω στο πρώτο σου post εδώ αυτό που είπε ακριβώς πιο πάνω ο pop. Ναι, για εμένα (αν και δεν με ρώτησες :p) η πλάστιγγα γέρνει προς το "είναι παράσιτο και να φύγει" για τους λόγους τους οποίους εξήγησα πιο πάνω. Δεν είναι ο μόνος που κάνει συγκεκριμένου τύπου ρεπορτάζ και υπάρχουν άλλοι που μπορούν να κάνουν αυτή τη δουλειά, πολύ καλύτερα και με πολύ περισσότερο ΣΕΒΑΣΜΟ προς το κοινό τους και τους καλεσμένους τους.

Και αν η τελευταία εκπομπή που αποκάλυψε με ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ήταν του Κορκολή που:
α) Ο ίδιος ο Κορκολής δεν ήταν σε θέση να του κάνει τίποτα (π.χ. να του πεί οτι "αμα με βγάλεις, καλύτερα να φύγεις απ'τη χώρα") οπότε μιλάμε για ψευτόμαγκα εκ του ασφαλούς.
β) ήταν και ... ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΑ χρόνια πίσω ????

Τότε μάλλον μιλάμε για ένα ΠΑΡΑΣΙΤΟ της Δημοσιογραφίας που είχε μια φορά δίκιο και κάτι έγινε. Συνεπώς ΠΑΛΙ η πλάστιγγα γέρνει ΚΑΤΑ ΤΟΥ.

Α, ναι, επειδή τον κάνανε βούκινο μέχρι και στο ραδιόφωνο, τι τρόπος ήταν αυτός που καταφέρθηκε εναντίον του Κακαουνάκη ? Τι εκφράσεις ήταν αυτές που χρησιμοποίησε εναντίον ανθρώπου που ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΡΟΝ? Όχι, δεν μου αρέσει ο Κακαουνάκης αλλά υπάρχουν και όρια τα οποία ο Κακαουνάκης δεν ξεπέρασε αλλά η σαύρα ο μάκης τα ΕΣΚΙΣΕ.

yiapap
15-11-06, 12:36
Έλα ρε BlindG, τι λες τώρα;
Δηλαδή, ο Μάκης εμποδίζει τους άλλους από το να κάνουν ανάλογες πλην όμως καλύτερες εκπομπές; Θα τρελλαθούμε; Ποιούς άλλους; Τον Χαρδαβέλλα; Τον Σ.Καρατζαφέρη; Τον Ευαγγελάτο; Τους άλλους δύο αθλιους που δε θυμάμαι τα ονόματά τους (με τους ραδιενεργούς κάδους και τα ροζ... οτιδήποτε);
Αυτούς δηλαδή ο Μάκης φταίει που οι εκπομπές τους είναι επιεικώς απαράδεκτες;

Λες ότι το τελευταίο που έκανε ο Μάκης ήταν με τον Κορκολή.
Μάλλον ξεχνάς τον Καλούση. Τον Γιοσάκη. Την... πως τη λέγανε που πιάσανε στο Παρίσι. Όλο το παραδικαστικό κύκλωμα που κατέληξε στη μεγαλύτερη εκκαθάριση της δικαιοσύνης από την σύσταση του Ελληνικού κράτους!
Ξεχνας επίσης την υπόθεση Πάχτα που οδήγησε στην καρατόμηση 7 (; ) βουλευτών την επόμενη μέρα.
Τον Ρεγκούζα.
Τα φρουτάκια (δε φταίει η εκπομπή που κάποιος ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έφτιαξε απαράδεκτο νόμο).

Ναι κι εμένα όπως είπα, δε μου αρέσει αυτό το στυλ Δημοσιογραφίας-Ριαλιτι. Δε μου αρέσει η επιλογή των καλεσμένων. Δε μου αρέσει ο τρόπος που φέρεται στους καλεσμένους το και ειδικά σε αυτούς που διαφωνούν.
Αλλά όταν η άλλη μου επιλογή είναι ο Ευαγγελάτος και ο Χαρδαβέλλας... Μου αρέσει πάρα πολύ ο Μάκης!

Τέλος οι άλλοι δημοσιογράφοι που αναφέραμε (Κούλογλου, Τέλογλου, Παπαχελάς, Τσίμας κτλ.) μπορεί να κάνουν πολύ πιο σοβαρές και πολύ πιο τεκμηριωμένες εκπομπές, δε θυμάμαι ποτέ όμως και καμμιά από αυτές (διορθώστε με) να οδηγεί σε παρεμβάσεις εισαγγελεα. Να οδηγεί σε καταδίκες σάπιων και-καλά-υπηρετών του Δημόσιου Συμφέροντος. Ουτε μια φορά!
Συμπτωματικό είναι;

DOU
15-11-06, 12:49
Οι εκπομπες του Μακη ειπαμε εχουν ενα κακο, ποτε δεν μαθαινουμε το τελος καθε ιστοριας,βγαζει θεματα/σκανδαλα , γινεται ο τζερτζελες και μετα τα αφηνει....να ξεχαστουν!Αυτο εννοειται οτι ισχυει για τις περισσοτερες εκπομπες ,οχι μονο του Μακη.

Και τα καναλια φυσικα το ιδιο κανουν, μας πρηζουν για πχ. την μπουρμπουλια, τον βαβιλη και τους αλλους
και μετα τι, μιλαει κανεις για ολους αυτους τωρα?, ξερουμε τι απεγιναν?, καταδικαστηκαν η αθωωθηκαν?Περνανε τα χρονια παραγραφονται ολα....ουτε γατα ουτε ζημια.

Παρτε πχ. το χρηματηστηριο εγινε τπτ? τιμωρηθηκε κανεις? μια ανοιγουν το φακελο, μετα τον ξανακλεινουν,μετα τον ανοιγουν και παλι ,στο τελος αποτελεσμα μηδεν.Φαγωθηκαν για τις υποκλοπες οταν εγινε γνωστο αυτο το θεμα, τωρα ακουτε κανεναν να μιλαει για υποκλοπες?
ΜΠΑ!Ξεχναμε πολυ ευκολα.....

yiapap
15-11-06, 13:18
Οι εκπομπες του Μακη ειπαμε εχουν ενα κακο, ποτε δεν μαθαινουμε το τελος καθε ιστοριας,
βγαζει θεματα/σκανδαλα , γινεται ο τζερτζελες και μετα τα αφηνει....να ξεχαστουν!Δηλαδή που ρε παιδιά μαθαίνουμε τι γίνεται στο τέλος ρε παιδιά να το καταλάβω!
Στις ειδήσεις της τηλεορασης έχετε δει ποτέ εσείς μετά από 1-2 χρόνια να λένε τι απέγινε;
Σε άρθρα εφημερίδων έχετε δει πολλά follow-up;

Αυτό τι σημαινει; Ότι επειδή εμείς βαριόμαστε να ψάξουμε κι επειδή αυτοί (οι δημοσιογράφοι) επιλέγουν να μη συνεχίσουν ένα θέμα, άρα δεν έχει αξία; Δηλαδή ο Κούλογλου πόσα (από τα άριστα) Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα έχει συνεχίσει;

anon
15-11-06, 13:58
Στο ΡΧΣ δεν γίνεται έρευνα πρωτογενής. Τα περισσότερα, αν όχι όλα τα στοιχεία που θα παρατεθούν στην εκπομπή ήδη υπάρχουν δημοσιευμένα σε άλλους έγκριτους δημοσιογραφικούς οργανισμούς, ΜΚΟ κλπ κλπ. Ο Κούλογλου κάνει μια δουλειά συγκέντρωσης αυτών των στοιχείων ώστε να βγεί μια εκπομπή, και φυσικά συνεντεύξεις προσωπικές με τους πρωταγωνιστές της ιστορίας. Ειναι τελείως διαφορετικό απο το ρεπορτάζ πχ του Ευαγγελάτου (Αποκαλύψεις) που βάζει δικούς του ανθρώπους με κρυφές κάμερες για να πιάσει τα γεγονότα, ή του Τριανταφυλλόπουλου που έχει επίσης καλές επαφές (κοννέ) για να μαθαίνει άπλυτα και στην συνέχεια επίσης με έρευνα να τα βγάλει στην φόρα. Μπορεί και μένα να μην μου αρέσει ο τρόπος τους, ειδικά οι υπερβολές τους και η τρομολαγνεία (ειδικά του Ευαγγελάτου), αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να έχουμε ενημέρωση για τέτοια πράγματα απο τον Κούλογλου.....

DOU
15-11-06, 14:21
Αυτό τι σημαινει; Ότι επειδή εμείς βαριόμαστε να ψάξουμε κι επειδή αυτοί (οι δημοσιογράφοι) επιλέγουν να μη συνεχίσουν ένα θέμα, άρα δεν έχει αξία; Δηλαδή ο Κούλογλου πόσα (από τα άριστα) Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα έχει συνεχίσει;


Και τι να κανουμε να αρχιζουμε να ψαχνουμε μονοι μας επειδη δεν μας ενημερωνουν τα αποτελεσματα των δικων τους ερευνων?Να γινω ρεπορτερ δλδ, επειδη ο μακης για παραδειγμα αποφασισε να "εγκαταλειψει" ενα συγκεκριμενο θεμα.:hmm:

yiapap
15-11-06, 14:26
Και τι να κανουμε να αρχιζουμε να ψαχνουμε μονοι μας επειδη δεν μας ενημερωνουν τα αποτελεσματα των δικων τους ερευνων?Να γινω ρεπορτερ δλδ, επειδη ο μακης για παραδειγμα αποφασισε να "εγκαταλειψει" ενα συγκεκριμενο θεμα.:hmm:Όλες οι δίκες και οι καταδίκες είναι δημόσια έγγραφα. Αν καίγεσαι τόσο πολύ να μάθεις τι απέγινε ο Τάδε μπορείς να μάθεις. Δεν είναι υποχρέωση του δημοσιογράφου να ακολουθεί την ιστορία ενός ανθρώπου μέχρι να πεθάνει επειδή κάποτε έκανε μια, δύο ή δέκα εκπομπές γι αυτόν! Αυτό λέω ;)

@anon,
Δίκιο έχεις. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι... Βέβαια υπήρξαν και πρωτογενή ΡΧΣ. Παράδειγμα η έρευνα για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας στην Ελλάδα, η "ρομαντική ιστορία" στο Σαράγεβο και αρκετές ακόμη.
Η διαφορά είναι ότι ο ΡΧΣ δεν πάει να πιάσει μια παρανομία. Αναφέρει ένα θέμα/πρόβλημα και το αναλύει. Ποτέ σε καμμιά από αυτές τις εκπομπές που ανάφερα δεν είδα κάποιον να δείχνει τους υπάιτιους μιας κατάστασης. Στην καλύτερη των περιπτώσεων θα αφήνει υπονοούμενα

DOU
15-11-06, 14:43
[QUOTE=yiapap;866399]Όλες οι δίκες και οι καταδίκες είναι δημόσια έγγραφα. Αν καίγεσαι τόσο πολύ να μάθεις τι απέγινε ο Τάδε μπορείς να μάθεις. Δεν είναι υποχρέωση του δημοσιογράφου να ακολουθεί την ιστορία ενός ανθρώπου μέχρι να πεθάνει επειδή κάποτε έκανε μια, δύο ή δέκα εκπομπές γι αυτόν! Αυτό λέω ;)


Δεν καιγομαι να μαθω τπτ , ουτε ειπα ο καθε δημοσιογραφος να γινεται "βδελα" στον οποιονδηποτε κανει κατι, αλλα ενταξει αν σου αρεσει η ελλιπης ενημερωση παω πασο,αν θες να σου λενε οτι στο ταδε ματς μπηκε γκολ αλλα να μην σου λενε ποιος το εβαλε no problem.Αλλα αυτο που ειπες ειναι πολυ...υπερβολικο, ποιος θα κατσει να ψαξει, να σκαλισει ....εγγραφα και κουραφεξαλα.Υποχρεωση ομως του δημοσιογραφου ειναι να σε ενημερωνει για καθε εξελιξη που ...συμβαινει.

yiapap
15-11-06, 14:48
Αν ο δημοσιογράφος έπρεπε να ακολουθεί τον κάθε Καλούση σε κάθε βήμα της ιστορίας του δε θα έκανε τίποτε καινούργιο.
Καλά, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. :)

DOU
15-11-06, 15:14
Καλά, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. :)


:oneup: :cool:
Δεν γινεται ολοι να συμφωνουμε σε ολα.

BlindG
15-11-06, 16:55
Έλα ρε BlindG, τι λες τώρα;
Δηλαδή, ο Μάκης εμποδίζει τους άλλους από το να κάνουν ανάλογες πλην όμως καλύτερες εκπομπές; Θα τρελλαθούμε;

Δεν το είπα καλά και παρανοήθηκα. Όταν είπα "άλλους" εννοούσα ΝΕΟΥΣ δημοσιογράφους και όχι τους άλλους τελειωμένους. Δηλαδή ρε 'συ πάμε για το "μη χείρον βέλτιστον" ? Εκεί καταντήσαμε?


Ποιούς άλλους; Τον Χαρδαβέλλα; Τον Σ.Καρατζαφέρη; Τον Ευαγγελάτο; Τους άλλους δύο αθλιους που δε θυμάμαι τα ονόματά τους (με τους ραδιενεργούς κάδους και τα ροζ... οτιδήποτε);
Αυτούς δηλαδή ο Μάκης φταίει που οι εκπομπές τους είναι επιεικώς απαράδεκτες;

Δεν έχω ακούσει κανέναν απ'τους παραπάνω να λέει "Ά ρε κακομοίρη Χ" σε συνάδελφό του που ΔΕΝ είναι παρόν. Και τουλάχιστον ο Χαρδαβέλλας (χωρίς να μου αρέσει ή να τον υποστηρίζω) είναι κατά πολύ πιο αξιοπρεπής απ'τον κιτρινομάκη.


Λες ότι το τελευταίο που έκανε ο Μάκης ήταν με τον Κορκολή.
Μάλλον ξεχνάς τον Καλούση. Τον Γιοσάκη. Την... πως τη λέγανε που πιάσανε στο Παρίσι. Όλο το παραδικαστικό κύκλωμα που κατέληξε στη μεγαλύτερη εκκαθάριση της δικαιοσύνης από την σύσταση του Ελληνικού κράτους!
Ξεχνας επίσης την υπόθεση Πάχτα που οδήγησε στην καρατόμηση 7 (; ) βουλευτών την επόμενη μέρα.
Τον Ρεγκούζα.

Ναι εντάξει, έχει παρουσιάσει κάποια θέματα, αλλιώς ΚΑΝΕΙΣ δεν θα τον έπαιρνε στο κανάλι του, αλλά στο διαταύτα, παραμένει ένας οικτρός κιτρινιστής με συμπεριφορά η οποία μόνο αλήτικη μπορεί να χαρακτιριστεί, ΑΚΟΜΑ και επι της οθόνης.


Τα φρουτάκια (δε φταίει η εκπομπή που κάποιος ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έφτιαξε απαράδεκτο νόμο).

Αυτό με τα φρουτάκια μην το πιάνεις, γιατί όσο φταίει ο κρετίνος που έφτιαξε το νόμο, άλλο τόσο φταίνε και τα ΜΜΕ που κάνανε το τόσο, ΤΟΣΟ, μαζί και ο Μάκης και μας πήρε η μπάλα όλους μαζί. Μην ξεχνάς πως παρουσιάστηκε από το σύνολο του τύπου, η επιστροφή των ... φρουτακίων δια νόμου.



Ναι κι εμένα όπως είπα, δε μου αρέσει αυτό το στυλ Δημοσιογραφίας-Ριαλιτι. Δε μου αρέσει η επιλογή των καλεσμένων. Δε μου αρέσει ο τρόπος που φέρεται στους καλεσμένους το και ειδικά σε αυτούς που διαφωνούν.
Αλλά όταν η άλλη μου επιλογή είναι ο Ευαγγελάτος και ο Χαρδαβέλλας... Μου αρέσει πάρα πολύ ο Μάκης!

Στους τυφλούς δηλαδή, ο μονόφθαλμος. Γιατί έτσι το παρουσιάζεις. Δεν σου αρέσει το ένα, δεν σου αρέσει το άλλο (που δεν μου αρέσουν ούτε εμένα) αλλά τον βλέπεις. Εμ, επειδή τον βλέπεις κάνει όλα αυτά που δεν σου αρέσουν!


Τέλος οι άλλοι δημοσιογράφοι που αναφέραμε (Κούλογλου, Τέλογλου, Παπαχελάς, Τσίμας κτλ.) μπορεί να κάνουν πολύ πιο σοβαρές και πολύ πιο τεκμηριωμένες εκπομπές, δε θυμάμαι ποτέ όμως και καμμιά από αυτές (διορθώστε με) να οδηγεί σε παρεμβάσεις εισαγγελεα. Να οδηγεί σε καταδίκες σάπιων και-καλά-υπηρετών του Δημόσιου Συμφέροντος. Ουτε μια φορά!
Συμπτωματικό είναι;

Συγγνώμη, αλλά οι εκπομπές των παραπάνω, στην πλειοψηφία τους έχουν να κάνουν με θέματα ιστορικά/εξωτερικού, που δεν σηκώνουν κάτι τέτοιο.

Άμα το πάμε έτσι, καλύτερα να βλέπουμε εκπομπές τύπου Νικολούλη, που τουλάχιστον επιτελεί και κοινωνικό έργο! (ξεχνάς πως ανακινήθηκε η υπόθεση με τα παιδάκια που έχουν εξαφανίσει το άλλο και ακόμα το ψάχνουν?)

apd
15-11-06, 16:55
Νομίζω ότι κάνετε μια βασική παρανόηση. Σ' ένα κράτος (στοιχειώδους) δικαίου, ο δημοσιογράφος θα έπρεπε να είναι το τελευταίο απομεινάρι. Στα καθ' ημάς ο κάθε Μάκης ή Εισαγγελάτος (κοντεύει να) είναι λαϊκός ήρωας, γιατί απλώς κανένας (σχεδόν;) από τους φορείς και τα όργανα δεν κάνει το υποτυπώδες: τη δουλειά του.

yiapap
15-11-06, 19:12
Συμφωνώ με αυτό που λέει ο adp. Ο δημοσιογράφος οφείλει να ελέγχει τις άλλες εξουσίες, όχι να τις υποκαθιστά. Δυστυχώς στη χώρα μας... μόνο αν βγάλει κάποιος Μάκης κανένα θέμα κινούνται οι εισαγγελείς και γίνεται σοβαρή έρευνα.

@BlindG Είσαι ένα άθλιος κιτρινιστής και διαφωνώ κάθετα σε όλα τα παραπάνω :sneer:
Άκου ο Χαρδαβέλας "αξιοπρεπής"! :stunned:

BlindG
15-11-06, 20:14
Εμ, editor δε με κάνανε ? :hmm:
ΕΧΩ ΠΡΟΥΠΑ ΕΓΩ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ !!!! ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΤΥΠΑ!!!! :rant:
Όχι κάτι σαπιοχαρδαβέλλες ήπιων τόνων που δεν μπορούν να βοηθήσουν το Έθνος !!!!! :viking

igiorgio
21-11-06, 11:11
Στο spoiler, οι μέχρι σήμερα αντιδράσεις κάποιων πολιτικών μας !!!. :p :twisted:

12936

12937

12938

12939

BlindG
21-11-06, 11:41
:rotfl: :rotfl:

Που'ν'ο Μάκης να φιλομετράει τα μωβιά και ο χαρδαβελλας να πίνει chay ? :twisted:

Α... για πολιτικούς είπες.... Ε καλά μωρέ, μικρή η διαφορά που έχουν οι εικονιζόμενοι απ'τους 2 παραπάνω πιτσαδόρους :p

georgex
22-11-06, 12:34
Οι εκπομπες του Μακη ειπαμε εχουν ενα κακο, ποτε δεν μαθαινουμε το τελος καθε ιστοριας,βγαζει θεματα/σκανδαλα , γινεται ο τζερτζελες και μετα τα αφηνει....να ξεχαστουν!Αυτο εννοειται οτι ισχυει για τις περισσοτερες εκπομπες ,οχι μονο του Μακη.

Nομίζω ότι η εφημερίδα του θα σε καλύψει σε σχέση με την συνέχεια...
Η τηλεόραση λειτουργεί "marketiνίστικα" έχει ενα σεβαστό πελατολόγιο με εκατομύρια ευρω ο κάθε πελάτης σε ετήσιο προϋπολογισμό για δαπάνη σε διαφήμιση στην τηλεόραση στα media γενικότερα.
Αν ήμουν ειπχειρηματίας της εμβέλειας MEGA ANT1 κτλ κτλ... πιστεύεις ότι θα άφηνα τον Χ δημοσιογράφο να μου μειώσει τα έσοδα μου ?
Καθημερινά υπάρχουν Ν θέματα για την κινητή τηλεφωνία, με τελευταίο αυτό της Vodafon και τις υποκλοπές... Είναι πολλά τα λεφτά που θα χάσω αν το βγάζω πρωτο θέμα και αναδικνύω το πρόβλημα και τις παρατυπίες στο θέμα αυτό.
Κι εγώ στο δικό μου μαγαζί όσο ιδεολόγος και ΑΝ είμαι θα τον είχα στείλει ... ή θα τον έβαζα να διασκεδάζει τον κόσμο (βλ περσινές εκπομπές)
Θέλει πάντως πολύ μαγκιά και @ρχ@@@@ να καταγγέλεις πρόσωπα με αξιώματα ... και μόνο γι αυτό είναι μοναδικός στο είδος του...
Δεν σας παραξενεύει λίγο το ότι είναι η μοναδική εκπομπή με μεγάλα ποσοστά ακροαματικότητας που αλλάζει κάθε τρεις και πέντε τηλεοπτική στέγη?

value_
19-12-06, 02:50
:twisted: :twisted: Μα καλά ποιός ασχολειται ακόμη με τον Τριανταφυλλοπουλο!!!Σήμερα μάλιστα έκλεψε και το θέμα του Χαρδαβέλα για τους δίδυμους πύργους!:mrgreen:

MNP-10
19-12-06, 04:38
Τους εχει φαει εδω και καιρο ο Κουλογλου.

PopManiac
15-01-07, 16:08
Το βγάζω από την λήθη το θέμα αυτό για να επιβεβαιώσω όσα προσωπικά λέω κατά του κυρίου Ρομπέν-Λάσπη-Τριανταφυλλόπουλου...

Έκανε μία εκπομπή με "τρανταχτές" αποκαλύψεις. Όπου τρανταχτές, βάλε αυτό που λένε οι Αμερικάνοι hearsay, δλδ φήμες - βρώμες - υπόνοιες, χωρίς ίχνος στοιχείων.

Πού είναι το follow-up του εν λόγω investigative journalist of the century;

Αντίθετα, έφαγε μία μύνηση, θα καταδικαστεί και θα πληρώσει πρόστιμο (αν και όποτε πληρώσει) αλλά στο μεταξύ η τηλεθέαση θα πηγαίνει σύνεφο με κάθε τέτοιο "πυροτέχνημα" και τα έσοδά του θα αυξάνονται...

Αυτά, για τον Walter Cronkite της Ελλάδας, αλλά τέτοιοι είμαστε.....

(Μου αρέσει πως μιλάμε πάντα για "Αμερικανάκια" και πως εμείς δεν τρώμε κουτόχτορτο)

@ ADSLgr.com All rights reserved.