PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL UK vpn



macgalileo
26-02-12, 16:59
Καλημέρα θα ήθελα τα φώτα σας για έχω χάσει τη μπάλα

είμαι στη hol και ενώ πριν κάνα 2 μήνες όλα καλά με συνδέσεις uk vpn με διάφορες εταιρείες τώρα δεν βγάζω άκρη με τίποτα
για να μην δώσω πολλές λεπτομέρειες το πρόβλημα μου είναι ότι με όποιο εταιρεία vpn και αν συνδεθώ και με όποιο τρόπο pptp, l2tp, openvpn σε οποιαδήποτε port και με οποιοδήποτε λογισμικό αρά και με το router linsys e4200 την ώρα που κάνω ένα speed test και αγγίζει τη μέγιστο της ταχύτητας, τότε πέφτει η vpn σύνδεση
με hol που μίλησα μου είπαν ότι δεν έχουν περιορισμούς και από τη στιγμή που σύνδεση πραγματοποιείτε για αυτούς δεν υπάρχει κανένα θέμα

ξέρει κανείς αν είναι κάποιο συγκεκριμένο θέμα της hol και αν πάω σε ote θα είναι όλα καλά?
δεν είμαι ειδικός αλλά έχω κάνει ότι λένε όλα τα forums με τους uk vpn providers και δεν βγάζουμε άκρη, μόνο κάποιες φορές με l2tp είναι καλύτερα τα πράγματα και αυτό μόνο μέσω του mac os x και όχι του router ή όταν δεν ανεβαίνει η ταχύτητα πολύ ψηλά σε συγκεκριμένη πόρτα 443 tcp η οποία όμως έχει πολύ χαμηλή ταχύτητα

thnks

macgalileo
28-02-12, 10:41
τελικά θα πάω ΟΤΕ

αργα τη νύχτα το βλέπω να δουλευει , οπότε χωρίς να είμαι σίγουρος καπου χτυπάει το θέμα στο HOL με κάποιους κανόνες ίσως MTU τους οποίους δεν εχω γνωσει να βρω και να ρυθμίσω.

valen_gr
28-02-12, 11:24
δεν εχει νοημα η hol να σου περιορισει ταχυτητα σε VPN και να σε αφησει φουλ ταχυτητα σε κανονικη χρηση...

macgalileo
28-02-12, 11:43
δεν μπορώ να πω ότι έχουν Bandwidth throttling
αλλά την ώρα που κατεβάζω κάτι και αγγίζει το μέγιστο κόβεται η γραμμή (δεν έχω data μέσα από το tunnel) και αυτό πρόσεξα ότι δεν ισχυεί αργ ατη νύχτα αλλά την ημέρα
έχω δοκιμάσει ότι ρύθμιση έχω βρει από το internet, επίσης το strongvpn.com σου δίνει πάρα πολλές επιλογές, αλλά αποτέλεσμα κανένα. Επίσης πριν το Νοέμβριο δεν υπήρχε θέμα

τι να πω δεν ξέρω, και επειδή θέλω να βλέπρω όλο το πακέτο του bbc μέ samsung app tv
το θέλω, για αυτό έσκασα και 150 euro για ένα cisco e4200 router το οποίο δεν έχω τη να το κάνω τώρα!

valen_gr
28-02-12, 12:22
πολυ περίεργο ακουγεται.
Ενημέρωσε μας αν με ΟΤΕ εισαι ΟΚ οταν ενεργοποιηθεις , ή αν εχεις το ίδιο.
Πραγματικά προσπαθώ να σκεφτώ τι μπορει να προκαλει αυτο το πρόβλημα.
Φαντάζομαι εκτός VPN όλα ειναι οκ προς εξωτερικό?

macgalileo
28-02-12, 14:04
πολυ περίεργο ακουγεται.
Ενημέρωσε μας αν με ΟΤΕ εισαι ΟΚ οταν ενεργοποιηθεις , ή αν εχεις το ίδιο.
Πραγματικά προσπαθώ να σκεφτώ τι μπορει να προκαλει αυτο το πρόβλημα.
Φαντάζομαι εκτός VPN όλα ειναι οκ προς εξωτερικό?
σωστά, χωρίς vpn όλα ok

το έδωσα και στους τεχνικούς στην εταιρεία που είμαι να κάνουν δοκιμές και σε άλλα δίκτυα

macgalileo
29-02-12, 20:08
σήμερα που έστειλα (για 4η φορά μιας και όλο τυχαίος δεν την έβρισκαν στο fax server τους στη hol, την αίτηση αποσύνδεσης) μου είπαν να μη φύγω και θα με έπαιρνε τεχνικός να ξανά για να δούμε το πρόβλημα.....αποτέλεσμα

μου τηλεφώνησαν μετά από 2 ώρες και μου είπαν ότι Η HOL ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΊΖΕΙ VPN!!!!!

αν είναι δυνατόν δεν ξέρουν καν τι προϊόν έχουν, μπορεί να κάθισα 5 χρόνια μαζί τους, αλλά μόλις ζήτησα κάτι παραπάνω από web browsing κατάλαβα πως πρέπει να φύγω αμέσως....
το θέμα κλείνει για μένα εδώ με τη hol, και θα έλεγα προσοχή σε όποιον θέλει streaming tv μέσω vpn με πάροχο τη hellas on online
για τους ενδιαφερόμενους με forthnet ο ίδιος vpn provider δουλεύει μια χαρά, ελπίζω και στο ΟΤΕ που επέλεξα να πάω

bang
01-03-12, 18:18
Περίεργο μου φαίνεται, εγώ όσο έχω χρησιμοποιήσει το vpn της σχολής για browsing,downloading ή οτιδήποτε άλλο δεν μου χει βγάλει πρόβλημα. Σου είπαν ακριβώς που δημιουργείται το πρόβλημα;

macgalileo
01-03-12, 21:34
Χωρίς να είμαι 100%σιγουρος νομίζω Ότι το dslam που είμαι είναι θύμα traffic shaping της Holiasmenis της ώρες μεγάλης κίνησης

Δεν έχω βρει άλλη εξήγηση, αλλα ψάχνοντας εχθές για τα συμπτώματα που έχω είναι ίδια με traffic shaping

valen_gr
01-03-12, 22:43
βρε συ, πως να ειναι traffic shaping. Σε συνδεσεις vpn? που ειναι 1 στις 1000 γραμμες και αμα?
Και εν τελει, εαν ηθελε η εταιρεια να εξοικονομησει b/w, θα σε εκοβε σε κανονικη χρηση (πραγμα που δεν κανει οπως λες κι εσυ) και οχι σε χρηση vpn που κανουν εκ των πραγματων , ελαχιστοι.

macgalileo
01-03-12, 23:01
Δε νομίζω ότι γίνεται σκόπιμα γιαυτό - στρστηγικα και όταν μίλησα απευθείας με αναβαθμισμενο τεχνικό τμήμα μου έλεγαν ότι όλα είναι οκ, πιστεύω ότι κάποια τέτοια ρύθμιση τους έχει ξεφύγει και σκάει όταν γεμίζει

Όπως κα να έχει για εμένα αποτελεί γεγονός πράγμα που μου κάνει άχρηστη την υπηρεσία του Internet κατα 50% μιας και καθημερινά παρακολουθώ sky go απ´ο sky.com και bbc iplayer και έτσι από αύριο είμαι αναγκαστικά στον OTE

macgalileo
04-03-12, 02:52
update

είμαι με ΟΤΕ και το vpn τρέχει απροβλημάτιστα (bbc hd streaming) (το μονο τραγικό είναι ότι ενώ έβαλα νέα γραμμή και έχω κρατήσει ακόμη της hol, έχω από 9500 που είμαι στη hol 7200 στον ΟΤΕ) το έδωσα αμέσως βλάβη μιας και δεν είναι θέμα από καφαο έως το σπίτι μου !!!

οπότε οριστικά καταλήγω ότι hol KAI vpn tv streaming δεν παντρεύονται!

sktheo
04-03-12, 23:23
Φιλε δεν ξερω τι εχει γινει αλλα κοιταξες καλα μηπως το ρουτερ σου εκανε τα προβληματα;
Παλιοτερα ειχα το GoTrusted και τωρα ,μονο στο mac , το expact vpn (καπως ετσι ειναι free ) και δεν ειχα κανενα προβλημα με το Tvcatchup και το Hulu.
H γραμμη μου στη Hol ειναι απο 12 eως 15 Mbps.
To Τvcatchup εχει καιρο που εχει μπλοκαρει τα vpn αλλα το Hulu παιζει απροβληματιστα μεσω vpn.
Κατι αλλο φταιει.
Ααα και εκει στην τεχνικη υποστηριξη της Hol μην τα δενεις οτι σου λενε "κομπο"... εχει πολλους ασχετους... :p

macgalileo
05-03-12, 11:35
Φιλε δεν ξερω τι εχει γινει αλλα κοιταξες καλα μηπως το ρουτερ σου εκανε τα προβληματα;
Παλιοτερα ειχα το GoTrusted και τωρα ,μονο στο mac , το expact vpn (καπως ετσι ειναι free ) και δεν ειχα κανενα προβλημα με το Tvcatchup και το Hulu.
H γραμμη μου στη Hol ειναι απο 12 eως 15 Mbps.
To Τvcatchup εχει καιρο που εχει μπλοκαρει τα vpn αλλα το Hulu παιζει απροβληματιστα μεσω vpn.
Κατι αλλο φταιει.
Ααα και εκει στην τεχνικη υποστηριξη της Hol μην τα δενεις οτι σου λενε "κομπο"... εχει πολλους ασχετους... :p
με το ίδιο modem/router της hol και με τον ίδιο vpn provider βλέπω εδώ και 2 ημέρες bbc ipleyer τόσο στο imac/iphone/ipad όσο και με το ενσωματωμένο app σε smart hub samsung tv streaming hd 720p χωρίς καμιά διακοπή, και επίσης διαπίστωσα ότι και μια καθυστέρηση που είχαν οι υπότιτλοι ήταν καθαρά από την hol Και τη ποιότητα της γραμμής τους, μετά από 8 χρόνια εναλλακτικών vivodi/forthnet/hol είδα τελικά ότι OTE έχει πραγματικά ποιοτική γραμμή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.