PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα: ρυθμίσεις Firefox και πρόσβαση στο μενού του μαύρου Pirelli



ad_infinitum
28-02-12, 19:54
Καλησπέρα,

Πρόσφατα μου άλλαξαν το router κι έχω τώρα το λεγόμενο μαύρο Pirelli (ADB P.RG A4201G).
Απ' την ώρα που το σύνδεσε ο τεχνικός, δε μπορώ να μπω στο μενού του router με Firefox (έκδοση 8, 9 & 10) όταν είναι ενεργοποιημένη η ρύθμιση "Tell web sites I do not want to be tracked" (στο Tools>Options>Privacy) - η επιλογή αυτή δεν είναι ενεργοποιημένη by default.

Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με παλιότερες εκδόσεις του Firefox με την προϋπόθεση να έχεις ενεργοποιημένο το Addblock Plus και να χρησιμοποιείς (συνδρομή) κάποιο anti-tracking filter όπως το Fanboy's Tracking/ Stats Blocking.

Ήθελα να παρακαλέσω τους συνδρομητές της Cyta που έχουν το συγκεκριμένο router και χρησιμοποιούν το Firefox, αν μπορούν να κάνουν μια δοκιμή με μία από τις παραπάνω προϋποθέσεις (είτε να ενεργοποιήσουν την anti-tracking ρύθμιση είτε το anti-tracking filter) και να δοκιμάσουν να μπουν στο μενού του Pirelli και στη συνέχεια ν' απαντήσουν εδώ εάν η απόπειρα ήταν επιτυχής ή όχι.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας,
ad_infinitum

villager
28-02-12, 20:10
...φιλε μου εδώ κ ενα χρόνο έλεγα γιατί δεν μπαίνει απο το pc ενώ με την ιδια εκδοσή στο laptop μπαίνει κανονικά κ είχα φάει σκάλωμα!

Μπράβο σου που βρήκες την λύση... οντος με την απενεργοποίηση του "Tell web sites I do not want to be tracked" ολα οκ.
Ομως μη ξεχνάμε οτι προτείνει "We suggest that you use Internet Explorer 5.5 or above at a minimum of 1024x768 resolution."

Πραγματικά σε ευχαριστώ :):respekt:

ad_infinitum
28-02-12, 20:33
...φιλε μου εδώ κ ενα χρόνο έλεγα γιατί δεν μπαίνει απο το pc ενώ με την ιδια εκδοσή στο laptop μπαίνει κανονικά κ είχα φάει σκάλωμα!

Μπράβο σου που βρήκες την λύση... οντος με την απενεργοποίηση του "Tell web sites I do not want to be tracked" ολα οκ.
Ομως μη ξεχνάμε οτι προτείνει "We suggest that you use Internet Explorer 5.5 or above at a minimum of 1024x768 resolution."

Πραγματικά σε ευχαριστώ :):respekt:
Μάλιστα, το πρόβλημα λοιπόν είναι παλιό.
Αλλά αυτό που βρήκα φίλε μου, δεν είναι η λύση, αλλά η αιτία.
Και φυσικά με τον IE δεν υπάρχει πρόβλημα αφού δεν έχει τέτοια ρύθμιση (τουλάχιστον μέχρι τον IE8).

Το ερώτημα είναι: γιατί χρειάζεται να επιτρέπεται το tracking για να μπεις στο μενού του router σου;

Προσπαθώ να βρεθεί λύση, καθώς νομίζω (ελπίζω) ότι πρόκειται για κάποιο bug στο firmware αλλά η Cyta νίπτει τας χείρας της και η ADB ζητάει σχετικό αίτημα να υποβληθεί απ' τη Cyta. Οπότε εάν υπάρχουν περισσότεροι που το έχουν διαπιστώσει, μπορεί και να γίνει κάτι.

Ελπίζω ν' ανταποκριθούν κι άλλοι.

Ευχαριστώ,
ad_infinitum

LAMBIS_7
29-02-12, 12:33
Το πρόβλημα αλλα και την αναγνώριση της αιτίας τα αντιμετώπισα κι εγώ πρίν κανένα 6μηνο.
Άγνωστο γιατί κολλάει έτσι το pireli.

Kinnison
04-03-12, 17:34
Δεν εχω μοντεμ απο cyta αλλα το ξερω απο pirelli που εχω απο αλλη εταιρεια. Οταν μπαινεις στο μοντεμ στο status εκει που ειναι τα logs κατω κατω δε λεει ποιος κανει login-logout στο μοντεμ και την ip του? το μοντεμ πρεπει υποχρεωτικα να το καταγραψει στα logs του... πιθανως δε μπορει να το κανει αυτο οταν εχεις ενεργη τετοια επιλογη οποτε δε σε αφηνει και να μπεις αφου του μπλοκαρεις τη λειτουργια...

@ ADSLgr.com All rights reserved.