PDA

Επιστροφή στο Forum : WD my book 2TB πρόβλημα



gunman
01-03-12, 21:39
Γεια χαρά σε όλους!

Η γκαντεμιά με τους WD με ξαναχτυπά... μιας και αυτόν τον σκληρό τον πήρα με πίστωση λόγω επιστροφής άλλους WD book πριν κανα χρόνο...

τον είχα σήμερα κανονικά στο desktop (τις τελευταίες μέρες έβαλα ένα pci express turbox με μία προέκταση usb 3 και τον συνδέω εκεί)
τον έκανα ασφαλή κατάργηση και τώρα πάπαλα... ούτε στο laptop ούτε στο desktop αναγνωρίζει οτι συνδέεται το usb... με το on off ανοίγει ο σκληρός και τρέχει αλλά δεν αναγνωρίζει την συνδεση και αργόταρα σβήνει.

μέχρι τώρα τον έβαζα στην πρίζα και με το που έβαζα το usb τον αναγνώριζε χωρις να ασχοληθώ με το on off.

καμιά ιδέα?

Γιώργος

alexgk
02-03-12, 14:10
Αν δεν τον αναγνωρίζουν δύο υπολογιστές.....Πήγαινε από εκεί που το πήρες και πες τους να το δοκιμάσουν και εκείνοι και αν είναι ξανά αλλαγή....

baskon
02-03-12, 14:25
Ως συνηθως 99% εχει χαλασει ο controller του δισκου. Προσωπικά απο 3-4 εξωτερικους που εχουν περασει απο τα χερια μου ο μονος που δουλευει ακομα ειναι ο Seagate 1 Tb(αν και οι περισσοτεροι τους θεωρουν χαλια,κυριως λογω μιας ελλατωματικης σειρας που ειχε βγει)..
Wd,Lacie ψοφησαν πολυ γρηγορα και τους αλλαξα κουτακι με αλλο οποτε απο τοτε δουλευουν χωρις κανενα προβλημα.

Οι επιλογες που εχει ειναι 2.
1.Αν εχεις εγγυηση πας τον δισκο πισω και παιρνεις αλλον.
2.Αν σε ενδιαφερουν τα δεδομενα που εχεις μεσα , ανοιγεις το κουτακι βγαζεις τον δισκο, τον δοκιμαζεις ,και αν ειναι οκ πας και παιρνεις ενα καλο ποιοτικο κουτακι και ξεμπερδευεις..
Χανεις την εγγυηση ετσι,αλλα προσωπικά προτιμάω να μη χανω τα δεδομενα μου καθε φορα που χαλαει ο controller..

Για αυτο το λογο απο δω και περα πριν παρεις εξωτερικο δισκο να σκεφτεσαι την επιλογη κουτι +ξεχωριστος εσωτερικος δισκος. Ετσι εχεις εγγυηση και στα 2 χωρις να σκεφτεσαι α να το ανοιξω ή οχι..

gunman
02-03-12, 16:34
Ως συνηθως 99% εχει χαλασει ο controller του δισκου. Προσωπικά απο 3-4 εξωτερικους που εχουν περασει απο τα χερια μου ο μονος που δουλευει ακομα ειναι ο Seagate 1 Tb(αν και οι περισσοτεροι τους θεωρουν χαλια,κυριως λογω μιας ελλατωματικης σειρας που ειχε βγει)..
Wd,Lacie ψοφησαν πολυ γρηγορα και τους αλλαξα κουτακι με αλλο οποτε απο τοτε δουλευουν χωρις κανενα προβλημα.

Οι επιλογες που εχει ειναι 2.
1.Αν εχεις εγγυηση πας τον δισκο πισω και παιρνεις αλλον.
2.Αν σε ενδιαφερουν τα δεδομενα που εχεις μεσα , ανοιγεις το κουτακι βγαζεις τον δισκο, τον δοκιμαζεις ,και αν ειναι οκ πας και παιρνεις ενα καλο ποιοτικο κουτακι και ξεμπερδευεις..
Χανεις την εγγυηση ετσι,αλλα προσωπικά προτιμάω να μη χανω τα δεδομενα μου καθε φορα που χαλαει ο controller..

Για αυτο το λογο απο δω και περα πριν παρεις εξωτερικο δισκο να σκεφτεσαι την επιλογη κουτι +ξεχωριστος εσωτερικος δισκος. Ετσι εχεις εγγυηση και στα 2 χωρις να σκεφτεσαι α να το ανοιξω ή οχι..

σωστός φίλε μου. πολύ χρήσιμη η απάντηση σου ευχαριστώ πολύ.

από περιέργια θα τον πάω και θα τους πω αν γίνεται επισκευή ή αλλαγή αλλά αν γίνεται κάτι με τα δεδομένα αν μου πουν μα μου θα τον κρατήσω και θα πάρω κουτάκι.

σιγά μην ξαναπάρω έτοιμο κουτί. έχει καταντήσει αηδία... κωλο Mybooks:down:

ΥΓ: έχει ανοίξει κανείς Mybook χωρίς να φαίνεται τίποτα? σημάδια στα πλαστικά κλπ. ή δεν γίνεται να ανοιχτεί και να κληστεί χωρίς να φανεί?

cuprakatos
03-03-12, 01:34
σωστός φίλε μου. πολύ χρήσιμη η απάντηση σου ευχαριστώ πολύ.

από περιέργια θα τον πάω και θα τους πω αν γίνεται επισκευή ή αλλαγή αλλά αν γίνεται κάτι με τα δεδομένα αν μου πουν μα μου θα τον κρατήσω και θα πάρω κουτάκι.

σιγά μην ξαναπάρω έτοιμο κουτί. έχει καταντήσει αηδία... κωλο Mybooks:down:

ΥΓ: έχει ανοίξει κανείς Mybook χωρίς να φαίνεται τίποτα? σημάδια στα πλαστικά κλπ. ή δεν γίνεται να ανοιχτεί και να κληστεί χωρίς να φανεί?

Το usb 3 έχει συγκεκριμένο μήκος που μπορεί να δουλέψει , πόσα μέτρα προέκταση του έβαλες ;

( Απο τη μέρα που βγήκαν αυτά τα υπέροχα εργαλεία , ξεχάστε τους έτοιμους εξωτερικούς http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/HDD-Optical-Frames-accessories/Turbo-X-Docking-Station-2-5-3-5-Sata-HDD-to-USB2-0-eSata-GDPD04T_USB2.htm )

μια χαρά είναι ο δίσκος σου

cranky
03-03-12, 03:18
... αλλά αν γίνεται κάτι με τα δεδομένα αν μου πουν μα μου θα τον κρατήσω και θα πάρω κουτάκι.
Ξεκίνα τον υπολογιστή με τον δίσκο σε λειτουργία, και συνδεμένο.
Αν αναγνωριστεί απο το bios, μπορείς να πάρεις τα δεδομένα σου μ' ένα Linux live cd.

gunman
03-03-12, 17:59
Το usb 3 έχει συγκεκριμένο μήκος που μπορεί να δουλέψει , πόσα μέτρα προέκταση του έβαλες ;

( Απο τη μέρα που βγήκαν αυτά τα υπέροχα εργαλεία , ξεχάστε τους έτοιμους εξωτερικούς http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/HDD-Optical-Frames-accessories/Turbo-X-Docking-Station-2-5-3-5-Sata-HDD-to-USB2-0-eSata-GDPD04T_USB2.htm )

μια χαρά είναι ο δίσκος σου


το μήκος είναι οκ. οπως ειπε ο φίλος μαλλον ο κοντρολερ χαλασε.
μπορεί να ανοιχτεί και να κληστεί χωρίς να φαίνεται?
p.s: τον ανοιξα και τον τρεχω σαν εσωτερικό για να μεταφέρω τα αρχεία

@ ADSLgr.com All rights reserved.