PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιοτικό, Αθόρυβο, Value-for-money PC



vengeance
02-03-12, 01:21
Καλησπέρα,

Εκανα μια έρευνα αγοράς για τη σύνθεση ενός υπολογιστή με τα εξής χαρακτηριστικά:

Ταχύτητα, ποιότητα, αντοχή στο χρόνο, δυνατότητα αναβάθμισης.

Σας παρούσιαζω το σύστημα που θα αγοράσω:

CPU : Intel Core i5 2500K @ 3,3 Ghz 1155 ( Πιο γρήγορος από τον ανταγωνισμό με δυνατότητα Overclock και συμβατό socket 1155 για την επόμενη γενιά επεξεργαστών Ivy Bridge )

CPU COOLER: Zalman CNPS5X Performa ( Μικρό σε μέγεθος, αποτελεσματικό, αθόρυβο )

MoBo: Gigabyte Z68MA-D2H-B3 ( Τελευταίο chipset Z68, Ετοιμο για Ivy Bridge, Sata 3, USB 3.0, PCI 3, HDMI, DVI-D, 4 υποδοχές για μνήμες RAM, υποστήριξη 1333/1600/1866/2133 Mhz, καλύτερος χειρισμός γραφικών με ή χωρίς ξεχωριστή κάρτα γραφικών )

RAM: 2x2GB Corsair Value Select 1333Mhz ( Οχι 1600Mhz διότι η διαφορά τους, στα ίδια timings, είναι αμελητέα και μάλιστα για να την αξιοποιήσεις χρειάζεται overclock)

Hard Drive: SAMSUNG HD502HJ SPINPOINT F3 500GB SATA2 ( Αθόρυβος, Γρήγορος, Οικονομικός - SATA 2 και όχι SATA 3 διότι δεν έχει νόημα )

Τροφοδοτικό : ENERMAX EPG500AWT PRO87+ 500W ERP LOT 6 ( Η κατασκευή του γίνεται από την ίδια την εταιρεία σε αντίθεση με τους άλλους που πουλάνε τροφοδοτικά. Σκοτώνει τα Corsair στην .."ψύχρα". Μέγιστη απόδοση και πολύ ήσυχο )


Πως σας φαίνεται?
:twisted:

blade_
02-03-12, 01:58
και η διαφορα στη τιμη επισης ειναι μικρη.παρε 8gb τωρα που ειναι φθηνες.1600ρες

Vtester
02-03-12, 02:03
Σου προτείνω να αλλάξεις την ψύκτρα σε corsair A50.

Να πάρεις περισσότερη μνήμη πχ 2x4gb ή 4x4gb με έστω μια υποτυπώδη passive ψύκτρα(ερώτηση αφού λες για oc στον επεξεργαστή στις μνήμες δεν θα κάνεις ; )

Ασύμφορα τα 500gb του δίσκου που διάλεξες. Να πας για 1tb ή 1,5tb (http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=134018847)

Ποιο κουτί και ποια κάρτα γραφικών θα χρησιμοποιήσεις ; Πάντως αν γράφεις εσύ προσωπικά τις λεζάντες να κοιτάξεις να ασχοληθείς με την διαφήμιση.

vengeance
02-03-12, 02:09
Είναι ολίγον θεωρητικό το εγχείρημα, να εκτιμήσω τις ανάγκες μου και να πάω ανάλογα. Απ'τη στιγμή λοιπόν που δεν έχω τερματίσει ποτέ τα 4GB γιατί να πάω σε 8GB? Το ξέρω οτι είναι φθηνά αλλά δεν υπάρχει πιθανότητα να ακριβίνουν αν τα χρειαστώ στο μέλλον.

Ασύμφορα πράγματι τα 500GB, αν κοιτάς Western Digital που χαρίζουν με το κιλό. αλλα στη Samsung διπλή χωρητικότητα=διπλή τιμή.

Επίσης δεν γράφω πάντα έτσι, έχω καεί στα reviews. (Φοιτητής γαρ)

Τώρα για την Corsair A50 γιατί το λες? Την έχεις? Εχω πρόβλημα με τον θορυβο..

Καρτα γραφικων θα κάνω υπομονή με την integrated μέχρι να μαζέψω λεφτά.

Πιστέυω πάντως οτι στις μνήμες RAM πέφτει τρελό μαρκετινγκ.

Hodad
02-03-12, 02:14
Πολύ σωστά σκέφτεσαι 'αφού δε θα το χρησιμοποιήσω τι να το κάνω' αλλά για να χαρακτηριστεί κάτι value for money πρέπει πρώτον να πεις τη χρήση που θα κάνεις, κάρτα γραφικών και κουτί που ρώτησε ο Vtester παραπάνω καθώς και οθόνη όπως και τις τιμές για τα πράγματα που παρέθεσες.

Το τροφοδοτικό αν και εξαιρετικό είναι εξ ορισμού μη value for money.

vengeance
02-03-12, 02:35
Παιδιά θα έγραφα και κουτί αλλά είναι εντελώς προσωπική επιλογή. Αλλον δεν τον νοιάζει τι θα βλέπει κάθε μέρα μπροστά του, ή πόσο ανθεκτικό είναι. Εγώ θα πρότεινα ένα Cooler Master 333 στιβαρό, όμορφο και με ενσωματωμένο ανεμιστήρα 12cm πίσω (49 ευρώ). Οθόνη έχω επιλέξει μια Philips E-line 22'' με Backlight στα 120 ευρώ.
Το τροφοδοτικό είναι κάτι που το θες για χρόνια και το θες αθόρυβο και αποδοτικό, εξ' ου και Enermax.

Συνολικά το rig που περιέγραψα στο πρώτο ποστ είναι στα 600 ευρώ, χωρίς κάρτα γραφικών που ίσως πάρω όταν έχω τον χρόνο να παίζω. Να σημειώσω ότι η μητρική μπορεί να κάνει χρήση των Integrated Graphics Intel 3000 HD ταυτόχρονα με την καινούρια κάρτα γραφικών. Πως το βλέπετε? Μπαίνω σε πειρασμό να βάλω 1600αρες μνήμες για όταν κάνω OC...

Hyperion
02-03-12, 03:38
Και εγώ σε μια παρόμοια σύνθεση έχω καταλήξει Vengeance.
Οι διαφορές μας είναι οι εξής:
Τροφοδοτικό έχω βάλει το Corcair GS CP 9020005 500W. Είναι και αυτό με 14άρι ανεμιστήρα και στη μισή τιμή ενώ η ποιότητα κατασκευής των corcair είναι απ' τις καλύτερες... αυτά έχω διαβάσει.
Μνήμες έχω βάλει 8GB τις Hyper X DDR3 1600 (πιθανότατα υπάρχουν καλύτερες, δεν το έχω κοιτάξει ακόμα)
Δίσκο έβαλα τον WD 1T Caviar Green Sata 2. Φτηνός, αξιόπιστος, κρύος και αθόρυβος με χαμηλή κατανάλωση.
Οθόνη την LG IPS226V led full HD οθόνη με IPS πάνελ. Δεν έχω διαβάσει καλά λόγια για το TΝ πάνελ και το απέφυγα.
Tέλος έχω προσθέσει ηχεία απο τη Logiteck Z323.
Όλα τα παραπάνω μου έφτασαν τα 800 € ....
Το δίλημμα μου είναι... Προχωρώ στην αγορά του 2500Κ τώρα ή περιμένω το Ivy Bridge τον Ιούνιο ώστε να πάρω επεξεργαστή ΙΒ με ακόμα χαμηλότερη κατανάλωση και υψηλότερες αποδώσεις στα ίδια χρήματα ή ακόμα να αγοράσω πολύ φθηνότερα τον ίδιο τον 2500Κ .......:hmm:

cranky
02-03-12, 12:25
Δίσκο έβαλα τον WD 1T Caviar Green Sata 2. Φτηνός, αξιόπιστος, κρύος και αθόρυβος με χαμηλή κατανάλωση.
... και ακατάλληλος για λειτουργικό.

skel
02-03-12, 13:15
@vengeance

καταρχάς πόσο είναι το χρηματικό όριο ?
μπορείς να βάλεις ssd ?
για τη χρήση είναι ο υπολογιστής ?
θα έλεγα να κάνεις τη θυσία των 20 ευρώ παραπάνω για τα 8gb ram αν θες και μπορείς βέβαια
τα τροφοδοτικά enermax είναι αρκετά καλά αλλά επίσης αρκετά ακριβά
θα μπορούσες να πας σε corsair ή XFX που είναι αρκετά καλά και αυτά με λιγότερα χρήματα

michxymi
02-03-12, 14:38
Χρειάζεσαι τα πάντα δηλαδή? (Οθόνη + πύργο) Και αν ναι, πόσο είναι το budget για όλα?

Vtester
02-03-12, 14:45
Είναι ολίγον θεωρητικό το εγχείρημα, να εκτιμήσω τις ανάγκες μου και να πάω ανάλογα. Απ'τη στιγμή λοιπόν που δεν έχω τερματίσει ποτέ τα 4GB γιατί να πάω σε 8GB? Το ξέρω οτι είναι φθηνά αλλά δεν υπάρχει πιθανότητα να ακριβίνουν αν τα χρειαστώ στο μέλλον.

Ασύμφορα πράγματι τα 500GB, αν κοιτάς Western Digital που χαρίζουν με το κιλό. αλλα στη Samsung διπλή χωρητικότητα=διπλή τιμή.

Επίσης δεν γράφω πάντα έτσι, έχω καεί στα reviews. (Φοιτητής γαρ)

Τώρα για την Corsair A50 γιατί το λες? Την έχεις? Εχω πρόβλημα με τον θορυβο..

Καρτα γραφικων θα κάνω υπομονή με την integrated μέχρι να μαζέψω λεφτά.

Πιστέυω πάντως οτι στις μνήμες RAM πέφτει τρελό μαρκετινγκ.


Παιδιά θα έγραφα και κουτί αλλά είναι εντελώς προσωπική επιλογή. Αλλον δεν τον νοιάζει τι θα βλέπει κάθε μέρα μπροστά του, ή πόσο ανθεκτικό είναι. Εγώ θα πρότεινα ένα Cooler Master 333 στιβαρό, όμορφο και με ενσωματωμένο ανεμιστήρα 12cm πίσω (49 ευρώ). Οθόνη έχω επιλέξει μια Philips E-line 22'' με Backlight στα 120 ευρώ.
Το τροφοδοτικό είναι κάτι που το θες για χρόνια και το θες αθόρυβο και αποδοτικό, εξ' ου και Enermax.

Συνολικά το rig που περιέγραψα στο πρώτο ποστ είναι στα 600 ευρώ, χωρίς κάρτα γραφικών που ίσως πάρω όταν έχω τον χρόνο να παίζω. Να σημειώσω ότι η μητρική μπορεί να κάνει χρήση των Integrated Graphics Intel 3000 HD ταυτόχρονα με την καινούρια κάρτα γραφικών. Πως το βλέπετε? Μπαίνω σε πειρασμό να βάλω 1600αρες μνήμες για όταν κάνω OC...

Θα σου απαντήσω στο σύνολο.

Την ψύκτρα που σου πρότεινα την έχω δοκιμάσει. Η ψύκτρα που διάλεξες όσο καλή και να είναι , έχει 92mm ανεμιστήρα , όταν κάνεις oc θα κάνει θόρυβο. Απλά σου αντιπρότεινα μία σε αντίστοιχα χρήματα καλή με 120mm ανεμιστήρα. Επίσης υπάρχει και η Nero (http://www.multirama.gr/products/product?pid=0662143&catid=020400) για την συγκεκριμένη (την 3) δεν θα βρεις review αλλά είναι καλή

Δεν ξέρω που είδες αυτό που λες στην WD. Για να εξηγούμαι αναφέρομαι μόνο σε WD black γιατί με λίγα χρήματα παραπάνω παίρνεις 5χρόνια εγγύηση και πολλά περισσότερα GB . Γενικότερα δεν αναφέρθηκα σε δίσκο 5400rpm ή που να θέλει alignment. Ο 1tb ο Samsung κοστίζει 125ευρώ την στιγμή που ο 500gb κάνει 85ευρώ.

Μάλλον είσαι νέος στην ηλικία και δεν θυμάσαι τι έχει γίνει παλιότερα με μνήμες/τιμές . Εγώ σου λέω πάρε από τώρα και εσύ κάνε ότι νομίζεις.

Ποιο μεγάλο marketing από τις μνήμες να ξέρεις παίζει στα τροφοδοτικά. Ψάξε και το XFX PRO550W .

Για κουτί είναι όντως υποκειμενικό . Από εμένα εφόσον σου αρέσει η ησυχία δες και το CoolerMaster Silencio 450

Και κάτι τελευταίο. Η οθόνη είναι κάτι που δύσκολα θα αλλάξεις , επομένως κάνε ένα δώρο στα μάτια σου και δώσε ελάχιστα παραπάνω και πάρε μια με ips (http://www.skroutz.gr/c/43/othones-tft/f/5427_111200/HDMI-IPS-Panel.html)

vengeance
02-03-12, 15:13
Vtester, Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Πολύ χρήσιμα τα όσα λες, ειδικά για την οθόνη θα παίξω σε λίγο πιο ακριβό LG IPS, πρέπει να είναι άλλο πράγμα.
Τώρα με τον σκληρό θα πάρω 500GB διότι οι ανάγκες μου είναι τέτοιες και γιατί αποβλέπω να τον κάνω back-up disk όταν φθηνήνουν οι SSD. Αυτό θα δικαιολογούσε και 1 TB βέβαια, αλλά αμφιβάλλω οτι θα χρειαστεί σε μένα.
Mάλλον θα πάρω την ψύχτρα Nero που λες φαίνεται εντάξει. Είναι σε πολύ καλή τιμή.
Εμμένω σε 2x2GB 1333Mhz και για όποιον ψάχνει αντίστοιχα βρήκα αυτές με καλύτερο Latency απ'τον ανταγωνισμό και παθητικό Cooling:

http://www.visionstudio.gr/prodsmallinfo.asp?id=25699

Πέρα από την τιμή, το κάνω από περιέργεια.. Ας δοκιμάσω αυτές και κάποια στιγμή αναπόφευκτα θα βάλω περισσότερο, να δω και τη διαφορά.

Vtester
02-03-12, 16:09
Στις μνήμες , Capacity >> latency , πάντα όμως... δεν πρόκειται να διακρίνεις καμία διαφορά εγγυημένα. Αν πιστεύεις τα λόγια μου καλώς , απλά θα σου πω ότι 1600 cl9 > 1333 cl7 . Εγώ σου προτείνω τις CMZ8GX3M2A1600C9

Απλά τελευταίο και δεν πρόκειται να ξαναμιλήσω για το θέμα του δίσκου, όταν λες value for money , τα 500gb είναι τελείως off , από την στιγμή που κυκλοφορούν δίσκοι όπως ο ST1000DM003 , ST31000524AS
ή ο 7K1000.D (http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=27534&cat=6) οι οποίοι με ~16ευρώ παραπάνω σου δίνουν διπλάσια χωρητικότητα . Ειδικά ο hitachi νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή κατά την γνώμη μου πάντα

vengeance
02-03-12, 16:45
@Vtester Συνονόματες οι μνήμες :cool:

Διάβασα οτι οι Gigabyte Mobos με Z68 chipsets έχουν πρόβλημα (boot loop κάτι τέτοιο) οπότε λέω να πάω στην Professional Edition της Asrock στα ίδια λεφτά.

Τροφοδοτικό αυτή τη στιγμή δεν χρειάζομαι πάνω απο 400w, αλλά λέω να πάρω ένα 600αρι γιατί σίγουρα κάποια στιγμή θα βάλω μια κάρτα και με το overclock...

@ ADSLgr.com All rights reserved.