PDA

Επιστροφή στο Forum : Aπορια για Hol



alive
15-11-06, 08:52
Καλημερα.
Γιατι στο λογαριασμο στη σελιδα της Hol μου εμφανιζει οτι η συνδρομη μου ληγει
στις 1-1-2010 ενω ειχα παρει το πακετο 6+6 μηνες το Δεκεμβριο του 2005?
Ανανεωνεται αυτοματα η συνδρομη?
Ευχαριστω.

Υ.Γ. Δεν επιχειρω να τους παρω τηλεφωνο γιατι βαριεμαι την αναμονη και την ασχετοσυνη τους.

sdikr
15-11-06, 22:00
Δεν θυμάσαι τι υπεγραψες στο συμβόλαιο;

Αν δεν θυμάσαι, είναι όρος στο συμβόλαιο που λεεί οτι αν δεν κάνεις αιτηση 45 μέρες πρίν για διακοπή τοτε γίνεται αυτόματα αορίστου

customer
15-11-06, 23:47
Ετσι γραφει σε ολους εδω και μερικους μηνες. Ειναι απο τα περιεργα της Hol.

dimitris_v
16-11-06, 01:07
Ο χρόνος της σύμβασης μετράει από τη μέρα που ενεργοποιήθηκε το κύκλωμά σου. Εγώ ρώτησα στη hol και μου έδωσαν αυτήν την ημερομηνία. Το πακέτο βέβαια το είχα αγοράσει 40 μέρες νωρίτερα. Αν θέλεις να διακόψεις πρέπει να το κάνεις το αργότερο 45 μέρες πριν την λήξη με βάση την ημερομηνία ενεργοποίησης του κυκλώματος. Αν πέρασες το όριο των 45 ημερών φοβάμαι ότι σου ανανέωσαν το κύκλωμα για 12 μήνες και έκαναν τη σύνδεση αορίστου. Νομίζω πάντως ότι δίνουν τη δυνατότητα να αγοράσεις προπληρωμένο πακέτο μεγαλύτερης ταχύτητας και να μη σου βγει ο κούκος αηδόνι με τις χρεώσεις αορίστου.

alive
16-11-06, 07:51
Δε θα πρεπει να μας ειδοποιησουν με καποιο τροπο τι μπορουμε να κανουμε οταν ληξη η προσφορα?
Παντως δε θυμαμαι να υπεγραψα γι' αοριστου χρονου οταν ληξη το πακετο και για οριο διακοπης 45 μερες πριν.

dimitris_v
16-11-06, 09:13
Κάνε έναν κόπο να διαβάσεις τα ψιλά γράμματα. Αν έχεις πακέτο 6+6 το λέει ξεκάθαρα ότι η σύνδεση μετατρέπεται αυτόματα σε αορίστου εκτός αν ειδοποιήσεις το αργότερο 45 μέρες πριν ότι επιθυμείς τη διακοπή. Υπογράφοντας τη σύμβαση υπογράφεις και αυτόν το όρο. Αυτοί δεν έχουν συμφέρον να σε ειδοποιήσουν. Προτιμούν να σε κρατήσουν με χρεώσεις αορίστου παρά να σε χάσουν από πελάτη και να παραλάβουν και το μεταχειρισμένο εξοπλισμό σου.

alive
16-11-06, 10:29
Tην πατησα δηλαδη γιατι πρεπει να εχω λιγοτερες απο 45 μερες.
Αν δε μπορω να διακοψω τη συμβαση γνωριζετε ποσο ειναι το μηνα η αοριστου χρονου συνδεση με ταχυτητα 512?

dimitris_v
16-11-06, 13:07
Ταχύτητα 512 δεν υπάρχει πλέον. Με το διπλασιασμό έχει γίνει 1024. Αλλά όπως σου ξαναέγραψα νομίζω ότι μπορείς να συνεχίσεις ξανά με προπληρωμένο πακετο μεγαλύτερης ταχύτητας από αυτήν που έχεις. Δεν ξέρω λεπτομέρειες. Πάρε τηλ. να μιλήσεις μαζί τους γι'αυτό και για το αν τηρούν αυστηρά το όριο των 45 ημερών αν θέλεις πραγματικά να διακόψεις.

Όσο για τις τιμές αορίστου, για τη δική σου γραμμή αν δεν κάνω λάθος 1024 (512 διπλασιασμένη) η μηνιαία χρέωση πρέπει να είναι 22,6 κύκλωμα συν 29 hol σύνολο 51,6. Βέβαια η υποχρεωτική ανανέωση για δώδεκα μήνες ισχύει μόνο για το κύκλωμα του οτε. Αν θέλεις μπορείς να βρεις άλλον πάροχο και να διακόψεις τη hol

Λουφάκης Ιωάννη
16-11-06, 19:29
Ανανεώνεις για ενα χρονο με εκπτωσει 10% και σου ερχεται περιπου 19 Εuro το μηνα

alive
21-11-06, 08:55
Ταχύτητα 512 δεν υπάρχει πλέον. Με το διπλασιασμό έχει γίνει 1024. Αλλά όπως σου ξαναέγραψα νομίζω ότι μπορείς να συνεχίσεις ξανά με προπληρωμένο πακετο μεγαλύτερης ταχύτητας από αυτήν που έχεις. Δεν ξέρω λεπτομέρειες. Πάρε τηλ. να μιλήσεις μαζί τους γι'αυτό και για το αν τηρούν αυστηρά το όριο των 45 ημερών αν θέλεις πραγματικά να διακόψεις.

Όσο για τις τιμές αορίστου, για τη δική σου γραμμή αν δεν κάνω λάθος 1024 (512 διπλασιασμένη) η μηνιαία χρέωση πρέπει να είναι 22,6 κύκλωμα συν 29 hol σύνολο 51,6. Βέβαια η υποχρεωτική ανανέωση για δώδεκα μήνες ισχύει μόνο για το κύκλωμα του οτε. Αν θέλεις μπορείς να βρεις άλλον πάροχο και να διακόψεις τη hol


Πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι το μηνα θα πληρωνω μονο 22,3 ευρω.
Το κοστος για το κυκλωμα τι ειναι?
Ειναι μηνιαιο?

dimitris_v
21-11-06, 10:58
Αυτά που έγραψα παραπάνω είναι αυτά που γράφει το site της hol. Τι ισχύει πραγματικά την κάθε στιγμή μπορείς να μάθεις μόνο από τους πωλητές στο τηλέφωνο. Δε θέλω να σου πω κάτι που θα είναι λάθος. Πολλές λεπτομέρειες έχουν γραφτεί για το θέμα σου εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=51454 κυρίως από τη σελίδα 7 και μετά

lewton
21-11-06, 12:01
H HOL σε τέτοια ζητήματα είναι υπερβολικά αυστηρή.
Κακώς κάνατε εξαρχής συμβόλαιο με αυτήν την εταιρία κατά τη γνώμη μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.