PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE και HOL



macgalileo
04-03-12, 13:17
μέσα στον ίδιο χώρο που έχω HOL η οποία κλειδώνει στο 9800 περίπου σε fast path, έβαλα νέα γραμμή και conne-x και κλειδώνει σε fast path 7320! πως είναι αυτό δυνατόν? το δήλωσα σαν βλάβη και περιμένω, αλλά που μπορεί να είναι τι πρόβλημα για να πιέσω? στο dslam του οτε?

το modem που έβαλα επάνω στον ote είναι τησ hol μιας και από ote δεν παρέλαβα ακόμη και δεν υπέγραψα το connex μόνο το νέο νούμερο (νέα γραμμή)

τα στοιχεία της γραμμής του οτε είναι

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 831/7320 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.5/8.9 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 14.9/28.6 db
Output Power (Up/Down) 0/20.5 dbm
Data Path (Up/Down) Fast/Fast
Max Rate(Up/Down) 18820/7372 kbps
Interleave depth 0
Annex Type AnnexA
CRC errors 3

thnks

tsorbi
04-03-12, 13:31
Αλλη γραμμή,αλλα χαρακτηριστικά=αλλη τιμή κειδώματος.
Να δοκιμάσεις και με τον εξοπλισμό του ΟΤΕ.

macgalileo
04-03-12, 18:49
Αλλη γραμμή,αλλα χαρακτηριστικά=αλλη τιμή κειδώματος.
Να δοκιμάσεις και με τον εξοπλισμό του ΟΤΕ.
Σωστά αλλα δεν είναι τραγικό στον ΟΤΕ να κλείδωνει 25% λιγότερο ;

grovolis
04-03-12, 19:09
H hol δεν δίνει fastpath άρα όταν γύρισες σε fastpath από τον ΟΤΕ τα -2 Mbps είναι απολύτως φυσιολογικά.

Vitruvian78
04-03-12, 20:55
Πάντως το SNR τόσο στη hol όσο και στον OTE είναι στο 9.....οπότε λογικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει μεγάλη διαφορά στο συγχρονισμό....νομίζω οτι η hol δίνει περισσότερη τάση στις γραμμές της...

macgalileo
04-03-12, 21:42
H hol δεν δίνει fastpath άρα όταν γύρισες σε fastpath από τον ΟΤΕ τα -2 Mbps είναι απολύτως φυσιολογικά.
αν δεν κάνω λάθος και η hol και o οτε δίνουν fast path, άλλωστε αυτό γράφει και στο modem,και σε βάζουν interκάτι όταν έχεις iptv η θέματα σταθερότητας μια και κλειδώνει σε θόρυβο πάνω από 10 snr

emeliss
04-03-12, 22:00
αν δεν κάνω λάθος και η hol και o οτε δίνουν fast path
Ομαδική Επιστολή στη HOL για δυνατότητα επιλογής FastPath (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=589800)

Για το κλείδωμα περίμενε να έρθει το ρούτερ του ΟΤΕ και δες που κλειδώνεις με αυτό. Καλό θα είναι να δοκιμάσεις και με κλειστή την άλλη σύνδεση.

Ingenius
05-03-12, 03:04
Εγώ πάλι γιατί το βρίσκω φυσιολογικό το κλείδωμα; :rolleyes:
Άλλο DSLAM με άλλο φόρτο, άλλο μοντεμ ΑΛΛΟΣ ΒΡΟΧΟΣ με άλλα χαρακτηριστικά. Ναι είναι λογικό να είναι + ή - 2 όταν όλοι οι παράγοντες που ανέφερα επηρεάζουν άμεσα το κλείδωμα. Άλλωστε αγοράζεις κάτι το οποίο ΔΕ ΣΟΥ ΕΓΓΥΑΤΑΙ bandwidth. Τσάμπα χαλιέσαι πιστεύω και αν το γειώσει ο ΟΤΕτζής θα μου φανεί λογικό. ;)

........Auto merged post: Ingenius πρόσθεσε 11 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σωστά αλλα δεν είναι τραγικό στον ΟΤΕ να κλείδωνει 25% λιγότερο ;

Γιατί ο ΟΤΕ είναι η φίρμα της εμπιστοσύνης στο κομμάτι της "ταχύτητας συγχρονισμού"; :rolleyes:

valen_gr
05-03-12, 15:02
Πάντως το SNR τόσο στη hol όσο και στον OTE είναι στο 9.....οπότε λογικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει μεγάλη διαφορά στο συγχρονισμό....νομίζω οτι η hol δίνει περισσότερη τάση στις γραμμές της...

Δεν ισχυει αυτο που λες για την ταση.
Ουτε ομως εχει καμια σχεση η ταση της γραμμης με τον συγχρονισμο που επιτυγχάνεται.

macgalileo
05-03-12, 19:05
τελικά μου το έκαναν 8mbps και μου είπαν ότι δεν πάει με τίποτα παραπάνω (μίλησα και με τον τεχνικό στο μαρούσι που έγινε ο έλεγχος)
θα περιμένω μήπως αύριο δω κάτι καλύτερο με το modem του ΟΤΕ
τουλάχιστον είναι ποιότικότερο internet από τη hol, το μόνο λάθος είναι ότι έβαλα δευτερη γραμμή για να πετύχω καλύτερη ποιότητα, από το να άλλαζα στην υπάρχουσα απλώς privider, την οποία την καταργώ εντελώς τώρα μαζί με το νούμερο.

Nikiforos
05-03-12, 19:32
Max Rate(Up/Down) 18820/7372 kbps

Αυτο δεν σημαινει οτι η γραμμη μπορει να πιασει τοσο? γιατι εμενα οσο λεει εκει οταν το ειχα εως 24mbps γιατι το εκανα 2mbps τωρα επιανε οσο λεει εκει σχεδον! πως εχει τοσο μεγαλη διαφορα? δεν ειναι φυσιολογικο! θα προτεινα να βαλεις το router του OTE πανω! μηπως ειναι θεμα ρυθμισεων? δοκιμασες να παιξεις με το menu που λεει ADSL MODE?

maik
05-03-12, 19:45
Max Rate(Up/Down) 18820/7372 kbps


Το ειδατε αυτο πριν αρχισετε να γραφετε θεωριες;

macgalileo
05-03-12, 20:02
Το ειδατε αυτο πριν αρχισετε να γραφετε θεωριες;

εγώ το είχα δει, αλλά αν δεν κάνω λάθος το 18000 είναι για upload!!!
τώρα γιατί φέναιτε έτσι!!!! δεν ξέρω

maik
05-03-12, 20:07
Πιθανοτατα το ρουτερ δινει οτι τιμες του κατεβει.
Βαλε ενα αλλο στην γραμμη.

Nikiforos
05-03-12, 20:27
Εμενα λεει αυτο : Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 6932 / 907
γιαυτο ειπα οτι λεει την μεγιστη που πιανει η γραμμη! δοκιμασε αλλο router! κατι τρεχει προφανως!

macgalileo
05-03-12, 21:17
αυτα είναι τα νέα στοιχεία με το κλείδωμα στα 8mpbs και το ίδιο modem, αύριο θα δω και με άλλο modem
τώρα με βάλανε σε interleaved που νομίζω ότι κλειδώνει χαμηλότερα από fast path, αλλά σε μένα έγινε το αντίθετο.!

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 783/8016 kbps
Noise Margin (Up/Down) 11/9.7 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 14.9/28.7 db
Output Power (Up/Down) 0/21.2 dbm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 21748/7920 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 11

Nikiforos
05-03-12, 21:26
λαθος κανεις! το interleaved παντα κλειδωνει παραπανω! μαλιστα ειναι καλυτερο για γραμμες με προβληματα, το αποφευγουν το fast path! εμενα οταν καναμε δοκιμες παντα με interleaved ειχα μεχρι και 2mbps παραπανω!!! επειδη ειχα αποσυνδεσεις συνεχεια ομως τελικα το γυρισαμε σε 2mbps και με fast path, στο on line gaming ειναι σημαντικη η διαφορα στα pings με το fast path!

grovolis
06-03-12, 14:28
λαθος κανεις! το interleaved παντα κλειδωνει παραπανω! μαλιστα ειναι καλυτερο για γραμμες με προβληματα, το αποφευγουν το fast path! εμενα οταν καναμε δοκιμες παντα με interleaved ειχα μεχρι και 2mbps παραπανω!!! επειδη ειχα αποσυνδεσεις συνεχεια ομως τελικα το γυρισαμε σε 2mbps και με fast path, στο on line gaming ειναι σημαντικη η διαφορα στα pings με το fast path!

Ακριβώς αυτό που είπα και γω! +1

macgalileo
06-03-12, 22:00
τελικά και με το modem του ote καμία ουσιαστική διαφορά
Downstream Upstream
SNR Margin 10.4 dB 11.0 dB
Line Attenuation 33.0 dB 16.4 dB
Data Rate 8275 kbps 777 kbps
που σημαίνει ουσιαστικά ότι είμαι σαν adsl1 σύμφωνα με την απόστασή μου και τη μέτρηση από το adslgr.com

@ ADSLgr.com All rights reserved.