PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελλατωματική πόρτα



gprs
06-03-12, 10:26
Από την αρχή δεν σήκωνα πάνω απο 8/512 με att 19 και snr στο 9, υπέθεσα πως πιθανώς να είχα προβλημματική εγκατάσταση στο σπίτι μου και γι' αυτό δεν σήκωνε παραπάνω.
Την Παρασκευή 24/2 σταμάτησε να συγχρονίζει το ρούτερ (για την ακρήβεια συγχρόνιζε για περίπου 1 λεπτό με snr στα 17 - 19 και ξαφνικά έπεφτε στα 4 με 5, οι τεχνικοί κάτι κάναν στο Καφαο του ΟΤΕ στον δρόμο μου.
Δηλώνω βλάβη, την Τετάρτη με πέρνει ένας τεχνικός και μου λέει πως κάναν υπόγειο το καλώδιο και πως κόψαν και μπαλώσαν και αυτό φτέει.
Το Σάββατο 3-4 ετοιμαζόμουν να γράψω επιστολή παραπώνου στον ΟΤΕ (δεν υπάρχει τμήμα παραπόνων) και ήδη κοιτούσα τους εναλλακτικούς και που θα πάω. Αλλά με πρόλαβε άλλο συνεργείο το οποιό ήρθε και μετά από 3 ώρες ταλαιπωρίας που πηγαινοερχόταν στο κέντρο, στο Καφαο και στο σπίτι μου, ανακάληψαν πως δεν υπήρχε πρόβλημα στο καλώδιο αλλά στην πόρτα του DSLAM την οποία άλλαξαν, από τότε συγχρονίζω 12/1000 με att 15 και snr 10.

baskon
06-03-12, 10:43
Βεβαια με att 15 το 12 που πιανεις (και πιανω και εγω συμπτωματικά) είναι επιεικώς μετριο-κακό..Βεβαια εσυ εχεις αμφιβολιες και για την καλωδιωση σου οποτε ισως να οφειλεται εκει η χαμηλη ταχυτητα που εχεις ακομα..

NexTiN
06-03-12, 23:40
Μήπως όμως τον έχουν σε 12άρι προφίλ και όχι 24άρι? Υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο.Εγώ θα έκανα ένα τηλ ακόμα και θα ρωτούσα σε τι προφίλ είναι η πόρτα.

gprs
07-03-12, 10:20
Με έχουν σε 12άρι και ρώτησα τον τεχνικό που μου είπε πως δεν θα δουλέψει ποιο ψηλά, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι είναι ISDN η γραμμή

Seitman
07-03-12, 11:31
Και γιατί να μην "παίξει" παραπάνω από 12 με 15att :what:

NexTiN
07-03-12, 20:56
Κανένα ρόλο δεν παίζει το ISDN. Κλειδώνεις σε ADSL2+ ή απλό ADSL2 ?. Επειδή υπάρχει πιθανότητα, να είναι παλιό το ISDN DSLAM και να μην δίνει πάνω απο 12άρι.Έχω συναντήσει και τέτοια....

gprs
08-03-12, 16:56
Ας είχα και τα παλιά 8/512 με τηλέφωνο, από σήμερα το πρωί δεν δουλεύει τίποτα ούτε internet ούτε isdn. :onfire:

@ ADSLgr.com All rights reserved.