PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύ ασταθής η ADSL σύνδεση



Doctor
07-03-12, 18:42
Είμαι σε ένα χωριό, όπου υπάρχουν μόνο υποδομές ΟΤΕ, επίσης πλέον χρησιμοποιώ σύνδεση ΟΤΕΝΕΤ για να συνδέομαι στο Ίντερνετ με ταχύτητα 24mbps
Όμως μου είναι πολύ ασταθής η σύνδεση. Δεν μπορώ να μείνω για πάνω από ώρα πρωτού αποσυνδεθεί.
Από τον ΟΤΕ είπαν ότι υπάρχουν περισσότεροι συνδρομητές από ότι είναι σχεδιασμένες οι υποδομές να αντέξουν.
Από router, έχω το Thomson TG585 v8 PSTN, έχω όμως και ένα παλιότερο linksys WAG54GS v1.1, το οποίο αφήνει να πειράξω περισσότερες ρυθμίσεις, με τις προεπιλεγμένες όμως είναι πολύ πιο ασταθής η σύνδεση, και κρατάει το πολύ 20 λεπτά πρωτού πέσει για 30+ λεπτά.
Μπορώ να κάνω τίποτα για να κάνω την σύνδεσή μου στο Ίντερνετ πιο σταθερή; Όπως να αλλάξω ρυθμίσεις ή τίποτα τέτοιο;
Δεν με πειράζει και στα 512kbps να πέσει η ταχύτητα, αλλά δεν γίνεται με τέτοια αστάθεια...

emeliss
07-03-12, 18:48
Θα πρέπει να παραθέσεις τα στατιστικά του ρούτερ σου (συγχρονισμό, attenuation. snr margin).

Doctor
07-03-12, 20:18
Από τη σελίδα Home > Broadband Connection > DSL Connection > Details του Thomson TG585:



Link Information

Uptime: 0 days, 2:10:53

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.275 / 21.768

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 22.039

Data Transferred (Sent/Received) [GB/MB]: 32,09 / 17,24

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 15,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,0 / 14,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,5 / 9,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 655.352 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 917.508 / 0

FEC Errors (Up/Down): 78.096 / 0

CRC Errors (Up/Down): 839.383 / 1.275

HEC Errors (Up/Down): NA / 54.024

Αυτά τώρα που η σύνδεση μου στο Ίντερνετ είναι αδρανής. Όταν είναι απασχολημένη είναι που εμφανίζει περισσότερα προβλήματα. Δεν ξέρω άμα το router τις αλλάζει όταν είναι απασχολημένη η σύνδεση.

NexTiN
07-03-12, 21:01
Έλεγξε λίγο την μεριά σου, (καλώδια, splitter, φίλτρα, δοκίμασε χωρίς τηλέφωνο κουμπωμένο στην γραμμή).Έχεις πάρα πολλά Loss of Signal στο Local κομμάτι, το οποίο υποδηλώνει πρόβλημα κοντά σ'εσένα.

Κατα τ'άλλα η γραμμή σου είναι τούμπανο.Πολλοί θα σε ζήλευαν.....

Doctor
07-03-12, 21:49
Έλεγξε λίγο την μεριά σου, (καλώδια, splitter, φίλτρα, δοκίμασε χωρίς τηλέφωνο κουμπωμένο στην γραμμή).Έχεις πάρα πολλά Loss of Signal στο Local κομμάτι, το οποίο υποδηλώνει πρόβλημα κοντά σ'εσένα.

Κατα τ'άλλα η γραμμή σου είναι τούμπανο.Πολλοί θα σε ζήλευαν.....

Ναι, αποσύνδεσα τελείως ένα τηλέφωνο και το φίλτρο του, και ο ρυθμός που αυξάνονται τα σφάλματα μειώθηκε δραματικά.
Το HEC Errors (Up/Down) που είχε ξεπεράσει το 1 δισεκατομύρια σφάλματα επανήρθε σε 0 / NA
:respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.