PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Προβλημα που φοραει ρολοι



sevast99
09-03-12, 21:29
Μετά από πολύ καιρό , επανέρχομαι πάλι , για να εκθέσω ένα πρόβλημα σύνδεσης αρκετά πρωτότυπο, φοραει Ρολόι και είναι συνεπέστατο στα ραντεβού του. ,Λοιπόν η ιστορία του αρχίζει πριν ένα μήνα ίσως η πριν 3 μέρες (δεν έχω καταλάβει ακόμα) είμαι στην HOL αρκετά χρόνια , και δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα , η ταχύτητα μου μες τον χρόνο άρχισε να πέφτει μέχρι που έφτασε από 11-9 σε 5 με up γύρο στα 200kbps ΕΕ τότε επικοινώνησα με HOL ήρθαν έλεγξαν προώθησαν πρόβλημα στον ΟΤΕ , μου άλλαξαν ζεύγος και οκ ανέβηκε και το down στα 7,5 kai to up στα 800 , όλα καλά μέχρι εδω,. Πριν 3 μέρες έχω διακοπή ,κυκλώματος στης 12 η ώρα το μεσημέρι , παίρνω τηλ δηλώνω βλάβη, με παίρνουν πίσω μου λένε ότι δεν είναι από HOL και προωθούν το πρόβλημα στον ΟΤΕ πάλι για έλεγχο, μέχρι εδω οκ, στις 7 η ώρα το βράδυ μου έρχεται το κύκλωμα, τους παίρνω περιχαρής να πω οτι έγινε, αναρωτιόταν και οι ίδιοι μια που δεν είχε έρθει η άλλη μέρα για να ελέγξουν οι οτετζηδες απορούσαν, αλλά το θέμα είχε λυθεί,(νόμιζα)Την άλλη μέρα στης 12 περίπου ξανακοβετε, ξανά μανα η ιδια ιστορια τηλεφωνο εγω(παντα με κινητο γιατι εχω την ατυχια να εχω over ip δηλ το τηλ στο router όποτε νο κύκλωμα νο τηλέφωνο) με παίρνουν πίσω μου λεν ότι το βλέπει ο ΟΤΕ και περιμένουν απάντηση κλπ , μέχρι που κάποια στιγμή μετά από 2 περίπου ώρες ξανά έχω net , τους ξαναπαίρνω γεμάτη περιέργεια να μάθω τι στης μάνας του είναι αυτή η βλάβη που έρχεται και φεύγει από μόνη της , κάτι μου μασαν ότι μου άλλαξαν πάλι ζεύγος ???????Γιατί τους λέω μια χαρά γραμμούλα είχα μετά την τελευταία βλάβη, δεν ξέρουν λένε αλλά οι Οτετζηδες έτσι τους απάντησαν , άντε καλά λέω, μέχρι σήμερα που στις 12 ξανακοβετε το κύκλωμα, και το τηλ κλπ παίρνω μαινόμενη και αρχίζω ... , αφού μιλώ με 2 τεχνικούς που μου λεν ότι θα το ελέγξουν και θα με πάρουν πίσω άμεσα και περιμένω, και περιμένω..., στις 6:30 με παίρνει κάποια τεχνικός , να μου πει ότι δεν είναι βλάβη δική τους αλλά προωθούν ξανά ΟΤΕ , Βρε καλή μου της λέω τι βλάβη είναι αυτή που φοραει ρολόι? ,και κόβετε Νταν στις 12? επι 3 μερες? κατι για ΔΕΗ, ισως..., μου ειπε....???? υπερφορτωση στην κολωνα μου ειπε και διαφορα , οκ οκ λεω κυκλωμα ποτε θα εχω? Απο ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ, μαλλον. Αυτό ήταν έγινα, ρουκέτα, φώναξα απείλησα είπα ότι θα πάρω σβάρνα τα forum πήγα γερμανό αγόρασα internet on the go 50 e γύρισα φουριόζα και πριν προλάβω να εγκαταστήσω το στιχάκι στης 7 ακριβώς Νταν πίσω το κύκλωμα. Τους ξαναπήρα το ανέφερα , δεν το πίστευαν και οι ίδιοι, τώρα περιμένω πάλι Τελ από τεχνικό???? Σας παρακαλω, βρε παιδιά , κάποιος κάποια ιδεααααα??? τι μπορεί να παίζει????ίσως έχω χρόνο μέχρι αύριο στης 12 να διαβάσω απαντήσεις , αλλιώς μετά της 7 (βέβαια εμένα ανθρώπινο δάκτυλο μου μυρίζει) αλλά και από hol δείχνει ότι δεν υπάρχει κύκλωμα????HELPPPPPPPP

valen_gr
10-03-12, 00:39
εκτος απο τον ΟΤΕ και την hol, επειδη η βλαβη σου δημιουργειται πολυ συγκεκριμενες ωρες, δεν ψαχνεσαι κι εσυ λιγο, να δεις εαν εσυ η καποιος στο κτηριο σου εγκατεστησε κατι που λειτουργει αυτες τις ωρες και δημιουργει προβλημα?

sevast99
10-03-12, 00:46
Εγω σιγουρα οχι,Τωρα για το τι γινετε στην πολυκατοικια μου δεν μπορω να ξερω , αλλα η ωρα , ειναι περιεργη , δεν προκειτε για παρεμβολες γιατι δεν εχω καθολου κυκλωμα ,και αυτο φαινετε κι στην ΗΟΛ οτι δεν συγχρονιζει καθολου

sevast99
10-03-12, 21:17
Σημερα δεν ειχα διακοπη, μυριζομαι ουτε και αυριο, για να δουμε απο Δευτερα

sevast99
11-03-12, 22:16
Ουτε και σημερα,ειχα διακοπη, οπως το υπεθεσα, ολα καλα , να δουμε αυριο, και αναρωτιεμαι αν ξανασυμβει τι μπορω να κανω μεσω HOL η ΟΤΕ, Πως μπορουν να βρουνε, τι γινετε? ακομη και για ελεγχο στο κουτι μου να ερθουν αν υπαρχει το κυκλωμα , δεν θα διαγνωσουν τιποτα,θα βρουν να πουνε κατι ισως αλλα το πρβλημα θα διαιωνιζετε , ειναι που και οι ωρες που συμβαινει , ειναι κοντα στο μεσημερι, τοτε που τα συνεργεια σχεδον τελειωνουν, και φυσικα μεχρι αργα το απογευμα οι του ΟΤΕ δεν δουλευουν :(

valen_gr
11-03-12, 22:41
Κοιτα, αν ειναι προβλημα που εμφανίζεται μονο εργάσιμες (και οχι το ΣΚ..) , τοτε "φωνάζει" οτι δεν ειναι κατι απο την γραμμή, αλλά πρόβλημα που δημιουργεί κάτι, που λειτουργεί αυτές τις συγκεκριμένες ώρες, τις συγκεκριμένες ημέρες κιόλας.

Περίμενε να δείς αν Δευτέρα εμφανιστεί πάλι θέμα , να ξέρεις αν ισχύουν τα παραπάνω..

Το πιθανότερο παντως ειναι οτι το πρόβλημα προέρχεται κάπου εσωτερικά στο κτήριο ...

sevast99
11-03-12, 23:07
ΕΕ και εγω ανθρωπινο δακτυλο , μυριζομαι , αλλα δεν ξαρω πως μπορω να το βρω,δεν μπορω να κτυπω πορτα πορτα και να λεω εγκαταστησατε κατι καινουργιο?Ασε που 90% εδω στο κτοιριο ειναι πληρως ασχετοι με δυκτια κλπ ολοι σημερα σχεδον εχουν ινερνετ και τελος, καινουργοι ενοικιαστες δεν ηρθαν ,Απο κατω μου εχω μαγαζι που πουλαει ηλεκτρικα ηδη , αλλα αυτο ειναι χρονια, εχει βεβαια νετ γιατι το βρισκω οταν ψαχνω με το λαπτοπ μου,αλλα παλι θα επαναλαβω οτι κοβετε μαχαιρι τι δυκτιο σβηνουν τα λαμπακια στο ρουτερ το (on line & to voip)και απο hol δειχνει οτι δεν συχρονιζει, και η ωρα ειναι περιεργη 12 το μεσημερι , με 7 το απογευμα , δεν μπορω να σκεφτω τιποτα με τετοιο ωραριο τι στο καλο να δουλευει τετοια ωρα το μαγαζι εχει ωρες καταστηματων το μεσημερι κλεινει καθως και Δευτερα, Τεταρτη Σαββατο τα απογευματα ειναι κλειστο , το προβλημα προτοπαρουσιαστηκε Τεταρτη στις 12-7 Πεμτη 12-2 Παρασκευη 12-7 , μοιαζει σαν καποιος να με ξεκουμπωνει και να με ξανακουμπωνει????????? ουτε κλεβουν ιντερνετ, γιατι φανταζομαι θα βλεπαν στην ΗΟΛ καπια μεταφορα δεδομενων στην γραμμη και στην σελιδα του ρθτερ που μπαινω ολα ειναι μηδενικα up down klp, oyfff detective Columbo χρειαζομαι

sevast99
12-03-12, 14:47
Λοιπον σημερα ηρθαν απιο ΟΤΕΕυτυχως τους πετυχα και δεν
, κουνησα ρουπι απο διπλα τους,ηταν η ωρα παλι ευτυχως για μενα που ειχα προβλημα( τι
, (ευτυχια και αυτη να ευχεσε να
εχεις προβλημα οταν ερθει το συνεργειο) ,στο κουτι συχρονιζε για δευτερολεπτα και επεφτε Μετα πολλα και με τα λιγα ειδαν το προβλημα, καθησαν γυρω στα 40 λεπτα, με δοκιμες ο ενας στην πολυκατοικια και ο αλλος εξω , Τελικα δεν βγηκε ακρη το τι το προκαλει ,ισως , προβλημα στα κεντρικα μου ειπαν στην καλωδιωση ισως κατι αλλο, δεν το εχουν συναντησει μαλλον ξανα τουλαχιστον οι ιδιοι οι τεχνικοι, με κουμπωσαν καπου αλλου πιο χαμηλα(σε ταχυτητα) αλλα σταθερα, δηλωσαν βλαβη καλωδιακη,στο κεντρο τους, και ειπαν οτι θα συνεχισουν την αποκατασταση του προβληματος .Ενταξη τουλαχιστον εχω νετ και τηλεφωνο τωρα στο πιο χαμηλα, δεν τα χαλαμε( προσωρινά τουλαχιστον) Οφειλω να πω οτι τελικα η HOL και δεν εφταιγε και εκανε τα πρεποντα, το μονο προβλημα που βρισω στην εταιρεια ειναι οτι μαλλον δεν μιλας κατευθειαν με τεχνικους, αλλα με προσωπικο που ειναι καταρτισμένο για κοινα προβληματα, καλωδιωσης συνδεσης κλπ, και Δηλωσα απο την αρχη οτι δεν ειμαι ασχετη , πληροφορικός ειμαι, μαμωτο μου.....

Vitruvian78
12-03-12, 23:52
Λοιπον σημερα ηρθαν απιο ΟΤΕΕυτυχως τους πετυχα και δεν
, κουνησα ρουπι απο διπλα τους,ηταν η ωρα παλι ευτυχως για μενα που ειχα προβλημα( τι
, (ευτυχια και αυτη να ευχεσε να
εχεις προβλημα οταν ερθει το συνεργειο) ,στο κουτι συχρονιζε για δευτερολεπτα και επεφτε Μετα πολλα και με τα λιγα ειδαν το προβλημα, καθησαν γυρω στα 40 λεπτα, με δοκιμες ο ενας στην πολυκατοικια και ο αλλος εξω , Τελικα δεν βγηκε ακρη το τι το προκαλει ,ισως , προβλημα στα κεντρικα μου ειπαν στην καλωδιωση ισως κατι αλλο, δεν το εχουν συναντησει μαλλον ξανα τουλαχιστον οι ιδιοι οι τεχνικοι, με κουμπωσαν καπου αλλου πιο χαμηλα(σε ταχυτητα) αλλα σταθερα, δηλωσαν βλαβη καλωδιακη,στο κεντρο τους, και ειπαν οτι θα συνεχισουν την αποκατασταση του προβληματος .Ενταξη τουλαχιστον εχω νετ και τηλεφωνο τωρα στο πιο χαμηλα, δεν τα χαλαμε( προσωρινά τουλαχιστον) Οφειλω να πω οτι τελικα η HOL και δεν εφταιγε και εκανε τα πρεποντα, το μονο προβλημα που βρισω στην εταιρεια ειναι οτι μαλλον δεν μιλας κατευθειαν με τεχνικους, αλλα με προσωπικο που ειναι καταρτισμένο για κοινα προβληματα, καλωδιωσης συνδεσης κλπ, και Δηλωσα απο την αρχη οτι δεν ειμαι ασχετη , πληροφορικός ειμαι, μαμωτο μου.....

Kαι στον ΟΤΕ οταν πάρεις τηλέφωνο δεν μιλάς με τεχνικούς, απλά δηλώνεις τη βλάβη και το κοιτάνε...

sevast99
13-03-12, 00:47
Δεν αμφιβαλω, καθολου για αυτο, και επειδή το γνωριζω πολυ, πολυ καλα, πριν παρω τηλ πρωτα κανω τα δεοντα ελεγχο γραμης Ρουτερ καλωδιων κλπ, Οποτε οταν ΛΕΩ δεν ειμαι ασχετη και εχω κανει εκεινο και εκεινο, και θελω να μιλησω , με τεχνικο τεχνικο, ΕΕΕ θα ηθελα καποιον με τον Οποιον να μπορω να συνενοηθωωωωω.-Ξερω και καταλαβαινω πολυ καλα , οτι το 99% εχει προβληματα κοινα, αλλα ελαμ ντε (να μην ξεχασω οτι ειμαι , Θεσσαλονικια)Σε μενα θα κατσει περιεργο προβλημα, η μαλlον τα κοινα τα λυνω μονη μου :)

030366
13-03-12, 16:26
Όσο καταρτισμένος και να είναι κάποιος όταν υπάρχει πολύπλοκο πρόβλημα, μόνο αν έρθει κάποιος τεχνικός από κοντα να δεί τη γραμμή θα βγεί άκρη. Όπως και συνέβη στην περίπτωση σου. (κι όχι πάντα αυτό, έχουν αναφερθεί περιπτώσεις στο φόρουμ πού έχουν περάσει πολλές φορές τεχνικοί να δούν τη γραμμή και δεν βρέθηκε λύση)

sevast99
13-03-12, 16:58
Και σε μενα , βρεθηκε λυση με αλλαγη ζευγους οχι πως βρηκαν τι φταιει στο προηγουμενο, Απο την πρωτη αλλαγη που εκανα πριν μηνα ολα πηγαιναν μια χαρα, και ξαφνικα χωρις να εχω προβλημα ο ΟΤΕ με ξανα αλλαζει ζευγος Λεγοντας στην HOL οτι διαπιστωσαν βλαβη γιαυτο με ξανααλαξαν Σιγα μην ειχα βλαβη , τι σοι βλαβη ειταν οταν δεν ειχα προβλημα???ταχυτητα αξιοπρεπης up & down ok καμια δυσλειτουργια , και βρηκαν ταχαμ βλαβη ??? Μωρε καπιον συνδρομητη ΟΤΕ θα συνδεσαν και μου αλλαξαν ζευγος και μεβαλαν οτι νανε, Ασε πουμυριζομαι και προβοκατσια γενικως ορκο δεν παιρνω αλλα τον τελευταιο καιρο πολλα γραφονται παλι Οσο γιατο οτι δεν ειμαι ασχετη παντα ενοω οτι για την καλωδιωση μεσα στο σπιτι μου ειμαι ικανη και να ελεξω και να καταλαβω αν φταιει καπιο καλωδιο, μεχρι και αλλο ρουτερ εχω βαλει για δοκιμη ,τωρα με το προβλημα , και ολα αυτα τα λεω μολις παρω τηλ οτι εγω εχω κανει εκεινο και εκεινο κλπ , εεε μην μου ξαναλεν αλαξε καλωδιο , πανε πιο κοντα το ρουτερ στην μπριζα φταινε τα ασυρματα τηλεφωνα Ακου φταινε τα τηλεφωνα που δεν εχω κυκλωμα ρε παιδια δεν εχω θορυβο σβυσμενα λαμπακια online & voip εχω

@ ADSLgr.com All rights reserved.