PDA

Επιστροφή στο Forum : και δε χτυπάει το τηλέεεεφωνο...



giwrgosth
04-05-04, 19:23
...από τότε που έβαλα ADSL :D
Ειμαι σε PSTN, δουλεύει κανονικά, καλώ και με καλούνε, αλλά δεν κουδουνίζει! Για τη ακρίβια μπορεί καμιά φορά να χτυπήσει, αλλά σπάνια! Επίσης δεν βλέπω τις εισερχόμενες κλήσεις όπως πριν, είτε το έχω κελιστό είτε ανοιχτό(είναι ασύρματο, αλλά έχω δοκιμάσει και άλλη συσκευή, δε φταίει αυτό).
Έχω σπλίτερ στη γραμμή μου και μόνο μια συσκευή.
Στον ΟΤΕ δεν μπορώ να βρω κάποιον τεχνικό, μου λένε να το δηλώσω βλάβη και τρέχω γύρευε!
Λέτε με φίλτρο να λυθεί το πρόβλημα? Να καταργήσω το σπλίτερ? Στα αναλογικά το κουδούνισμα περνούσε με υποφέρουσα, στα ψηφιακά δεν θυμάμε με τι τρόπο, μήπως και εκεί το ίδιο και το σπλίτερ κόβει αυτή τη συχνότητα?

kadronarxis
04-05-04, 19:25
ο χτύπος είναι σε μια συγκεκριμένη συχνότητα.Δεν θυμάμαι πια.Οπότε το splitter (για pstn είναι υποθέτω), μάλλον έχει offside.
Προσπάθησε να βρεις άλλο.

αν τα βγάλεις όλα, και συνδέσεις κατευθείαν το τηλέδωνο στη γραμμή του οτε, χτυπάει;

άντε γερά.

ALiTiS
04-05-04, 23:54
πάρε κινιτό :!:

thama
05-05-04, 01:10
.... με πιάνει το παράπονο.

giwrgosth
06-05-04, 10:11
Το βάζω μόνο του στη γραμμή και χτυπά, το βάζω με το σπλίτερ και χτυπά, βάζω και το μόντεμ και εξακολουθεί να χτυπά, αλλά μετά από 2-3 κλήσεις αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση, χτυπά 2 φορές, μετά μια, μετά βλέπω απλά ότι έχω κλήση και μετά σταματά τελείως και χωρίς να καταγράφει τις κλήσεις! Αλλά αν το καλέσω και το σηκώσω δουλεύει κανονικά! Κουφό...

Panathnaikos
06-05-04, 10:44
Δοκίμασε πολικότητα με τα καλώδια
Δηλαδή γύρισε τα καλώδια αντίθετα απτοί τα βάζεις και ξανά δοκίμασε αν πάλι δεν χτυπάει γυριστό σε τονικό ή σε παλμικό σύστημα (πάντα σε συνδυασμό με την πολικότητα ) είναι κούφο αλλά συμβαίνει συχνά :mrgreen:



Panathnaikos

georgi0
06-05-04, 10:51
Φώναξε ενα Παπα για τρισάγιο και ευχέλαιο....

Χαχα.. πλάκα κάνω καλή τύχη..

kwstas_pap
06-05-04, 11:12
Φώναξε έναν τεχνικό και μέχρι τότε κάνε ότι λένε τα παιδιά εδώ:
1) αν δεν φτιαχτεί τότε θα στο φτιάξει (50% πιθανότητες)ο τεχνικός του ΟΤΕ
2) αν το φτιάξεις και έρθει μετά ο τεχνικός, πες του ότι ΑΡΓΗΣΕ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ χωρίς τύψεις! Στο κάτω-κάτω όλοι αυτοί πληρώνονται από εμάς είτε τους έχουμε ανάγκη - είτε όχι!

dream_GR
06-05-04, 23:08
Βάλε Λάμπα στο τηλέφωνο και όταν χτυπάει θα σου αναβοσβήνει αυτή!!!!

Είδες με τις λαλακίες του ΟΤΕ, γινόμαστε και σαν τον ΚΥΡΟ ΓΡΑΝΑΖΙ εφευρέτες!!!!!

athan64
06-05-04, 23:11
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΗΡΘΕ Ο ΕΡΩΤΑΣ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

sdikr
06-05-04, 23:13
Βάλε Λάμπα στο τηλέφωνο και όταν χτυπάει θα σου αναβοσβήνει αυτή!!!!

Είδες με τις λαλακίες του ΟΤΕ, γινόμαστε και σαν τον ΚΥΡΟ ΓΡΑΝΑΖΙ εφευρέτες!!!!!

σε παρακαλώ ο Κυρος, ποτέ δεν θα έκανε κάτι τοσό απλό,
θα έβαζε μια μεταλική μπίλια, που με την απότομη ανοδό του ρευματός θα κατρακυλούσε, θα ακολουθούσε μια πορεία 10 μέτρων που μέσα σε αυτήν θα πατούσε τον διακόπτη για να εμφανιστεί η δερμάτινη καρέκλα, θα έπεφτε στο τηλεκοντρόλ για να χαμηλώσει την φωνή στην τηλεόραση, μετά θα έκανε γκέλ στο παράθυρο για να το σπρώξει, και μετά στην γάτα που κοιμάτε, η ΄γατα θα νιαούριζε και θα ήξερες οτι σε καλούν!

dream_GR
06-05-04, 23:17
Υπάρχει και η άλλη λύση χωρίς μπίλιες αλλά με την αναγκαία χρήση της κοιμώμενης γάτας...

Συνδεεις την γάτα με το χάλκινο ζευγος και όποτε χτυπάει το τηλεφωνο η γάτα πέραν απο "φριζέ" θα σου τραβάει και μια κορώνα τσιρίδα που θα ξυπνάει και πεθαμένους!!!!

Κυρος Βασάρρας

panos72
07-05-04, 09:50
sdikr, πρέπει να έχεις φάει πολλές ώρες με το Incredible machines ?? πως διάολο το λέγανε ??

Tony_Ts
07-05-04, 14:42
sdikr, πρέπει να έχεις φάει πολλές ώρες με το Incredible machines ?? πως διάολο το λέγανε ??

Σωστός!!!! Μου δημιούργηες τώρα μια ακαταμάχητη ανάγκη να το βρω πάλι αυτό το παιχνίδι! Μπας και το έχει κανείς ;;;

(sorry για το offtopic ... η ανάγκη... :oops: )

sdikr
07-05-04, 14:46
sdikr, πρέπει να έχεις φάει πολλές ώρες με το Incredible machines ?? πως διάολο το λέγανε ??

όχι , διαβάζοντάς Μικυ :D

potis21
30-05-04, 17:08
Back to the topic, Το κουδουνισμα στα PSTN ειναι ενα εναλασσομενο ρευμα συχνοτητας 25 HZκαι τασης 63-120 Volt, κι οχι υποφερουσα.... μονο εγω υποφερω (*****Α αγαπη μου, που να'σαι....) :cry: :cry: :cry:

Ακόμα πιο στο θεμα, εχουμε ποσοστα (και οχι για τις ευρωεκλογες)

40% Η πορτα PSTN του κεντρου του οτε τα εχει παρει στον τερματισμο (βλαβοληπτικο παρακαλω).
Ισχυει και για την κατασταση της γραμμης που μπορει να ριχνει την πορτα.

30% το φιλτρο. - παλι η πορτα την πληρωνει. Ειδικα για το κουδουνισμα. Φτιαχνει με αλλαγη του φιλτρου, εκτος αν τα παιξε η πορτα εν τω μεταξυ.

20% το μοντεμ (πααααλι η πορτα την πληρωνει.) Βραχυκυκλωμα στους πυκνωτες αποπνιξης κουδουνισμου προς το μοντεμ, Βαραινει τη γραμμη.

10% η συσκευη, ειδικα αν ειναι ηλεκτρονικη (αναγνωρισεις, οθονες, η ακομα και τηλεφωνικο κεντρο.)

Μπερδεμενα τα λεω, αλλα ετσι μου τα δινετε.



.....



Κατσε ρε....ΠΟΙΟ ΣΠΛΙΤΤΕΡ?!?!?!?!? Ενα φιλτρακι μπαινει προς το τηλεφωνο και αυτο ειναι ολο!!!!
Φιλακια.

potis21
30-05-04, 17:18
Και για τα περαιτερω....

http://www.adslgr.com/forum/thread2964.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.